Politie laat overlevenden bergtocht nog niet gaan BINNENLAND 'Wij konden ze niet meer slepen' Kamer steunt voorwaarden vroeger vrijlaten gevangenen 'Oorlog drijfveer a oor moord Maja' Spaanse rechter wil verklaring onder ede van Nederlanders Bond De Unie komt met looneisen grote bedrijven eet imii ii Van Til Nederland haalt milieunormen niet Britney warmt Ahoy' op eiligers in tsi - Gemeenten mogen larticuliere beveiligers ien om de overlast in jlieke domein tegen te )e beveiligers kunnen in treden bij de gemeente [engewoon opsporings- naar. De gemeente kan rticuliere beveiligers 'los' nom toezicht te houden, eveiliger heeft echter isporingsbevoegdheid. chuiving cijngebruik ag - Veel chronisch zie- sinds 1 januari overge- i zwaardere en duurdere nen met meer bijwer- of zijn ronduit gestopt slikken van pillen. De bndsen vergoeden en niet langer zoge- 'zelfzorgmiddelen' als Ie aspirines, laxeermid- n calciumtabletten. kersorganisatie KNMP [at dit ten koste gaat van ndheid van chronisch ense fietser lelweg De politie van Bladel de nacht van donder- urijdag op de snelweg tvverpen-Eindhoven) jarige fietser uit Londen Duden. De man was ;en zeggen vanuit Brus- irichting van Eindho- etst. De man verklaarde nand de verkeerde kant pgestuurd, zodat hij op weg terechtkwam. Ove- eed de Brit aan de goe- van de weg. 1 ook via Rijswijk/anp - De gruwelijkheden die Goran M. als kind heeft meegemaakt tijdens de oorlog in Bosnië, hebben een grote rol gespeeld bij de moord op de 16-jarige Maja Bradaric uit Nijme gen. Dat schrijft het Pieter Baan Centrum (PBC) in het rapport over de 18-jarige verdachte, aldus advocaat M. Stassen gisteren. Volgens deskundigen van de justitiële observatie kliniek was M. ten tijde van de moord vermin derd toerekeningsvatbaar. Zij adviseren de recht bank om tbs met dwangverpleging op te leggen. De vwo-scholiere werd op 17 november gewurgd in een auto, waarna haar lichaam in de uiter waarden bij Bemmel in brand werd gestoken en achtergelaten. De rechtszaken tegen de verdach ten staan voor woensdag gepland. Het is echter de vraag of dan ook de inhoudelijke behandeling plaatsvindt. Omdat de rapporten van het PBC pas donderdag gereed waren, hebben de advoca ten al aangegeven meer tijd nodig te hebben om zich goed voor te bereiden. Zij zullen de recht bank om aanhouding vragen. granada/gpd - De Spaanse poli tie is een onderzoek begonnen naar de toedracht van de drama tische bergwandeling, waarbij afgelopen woensdagavond drie Nederlanders in een sneeuw storm om het leven kwamen. Centrale vraag lijkt te zijn waar om de Nederlandse gids, tegen adviezen van de lokale autori teiten in, toch besloot met de groep van twaalf wandelaars aan de tocht te beginnen naar een berghut in de Sierra Neva da. De Spaanse politiewoordvoer der P. Patal, die leiding gaf aan de reddingsexpeditie, zegt dat de tocht nooit had mogen doorgaan. „Ze waren op zich goed voorbereid, maar niet voor deze omstandigheden." Ook op de berg zijn waarschijn lijk fouten gemaakt. De Neder landers hielden rugzakken om als bescherming tegen de harde wind. Maar juist die rugzakken werkten als een soort zeil waar door ze omver werden gebla zen, denkt Patal. Wel zegt hij dat het is toegestaan met een eigen gids de bergen in te gaan. De reisbureaus hoeven geen lo kale gids te huren. De tien Nederlanders, inclusief reisleidster, mogen van de on derzoeksrechter Spanje niet uit zolang het onderzoek van de Guardia Civil (burgerpolitie) loopt. Hoe lang dat duurt, is niet bekend. Een woordvoerder van de ANWB zei niet te ver wachten dat de groep voor maandag terugkan. Die dag wil de Spaanse rechter een onder ede afgelegde en ondertekende verklaring van de Nederlanders zien. „Zodra ze weg mogen, gaan ze. Want dat wordt tijd", aldus de ANWB-woordvoerder. Dat de negen vakantiegangers en de gids nog niet terug mo gen, is hard aangekomen bij de groep, aldus de woordvoerder. „We hadden ze zo snel mogelijk naar huis willen brengen, want dat is het beste in deze situatie. Nu het een paar dagen langer duurt, zullen we daar blijven om ze te ondersteunen." Er komt vooralsnog geen familie van de groep naar Spanje. Van daag kunnen de overlevenden die willen de beroemde Moorse citadel Alhambra bezoeken, ge- woon volgens het programma. Volgens de ANWB heeft de psy chotherapeut dat besloten, om dat de groep wat afleiding no dig heeft. Voor twee van de negen wan delaars die de tocht hebben overleefd, was gisteren al een vlucht geregeld toen het bevel van de Spaanse rechter kwam dat ze niet weg mochten. De Rotterdamse Isabella Plomp (38) en Catharina van Baar (57) uit Delft hadden gisteravond om half zeven op de Brusselse luchthaven Zaventem moeten aankomen. Dit duo besloot woensdagochtend twee uur na de start van de wandeling terug te keren naar het hotel, omdat ze het weerbeeld niet vertrouw den. De identiteit van de omgeko men Nederlanders is inmiddels bekend. Het gaat om een 53-ja- rige man uit Roermond en twee vrouwen van 56 en 69 jaar, die respectievelijk uit Grootebroek en Groot-Ammers komen. De man overleed woensdag aan onderkoeling, de twee vrouwen werden later door reddingswer kers gevonden op de flanken van de Mulhacén in de Sierra Nevada. Een 69-jarige vrouw ligt nog in het ziekenhuis. Ze zou gisteren aanvankelijk terug keren naar de groep, maar moest toch blijven op advies van het hulpteam van de ANWB. Het Haagse reisbureau Inter- trek dat de wandeltocht had ge organiseerd, liet gisteren via zijn website weten 'diep ge schokt te zijn door het tragische ongeluk'. „Een ongeluk van de ze omvang komt na bijna 20 jaar zorgeloos reizen organise ren en begeleiden als een enor me klap", schrijft directeur P. Boorsma. Intertrek stelt zelf ook een onderzoek in naar hoe het ongeluk heeft kunnen gebeu ren. Volgens Boorsma is de 32- jarige reisleidster net zo aange daan als de groepsleden. contact door Alex Bogers gen - Een groep weten- ers van het Academisch luis Groningen (AZG) ïtdekt dat het virus dat nettelijke ziekte SARS aakt op veel meer plaat lichaam binnendringt nu toe werd aangeno- e groep trof het zogehe- 2-eiwit, dat het SARS- bruikt om lichaamscel- te vallen, aan in alle ten en tal van andere ïin het menselijk li- De onderzoekers ver dat SARS niet alleen lucht, maar ook via tact (zweet), urine en elen wordt overgedra- kopstuk uitgeleverd ig - Nederland mag pstuk Nuriye Kesbir uit- aan Turkije. Dat heeft iRaad bepaald. Of dat dwerkelijk gebeurt, van minister Donner itie. Die zal binnen en ken een definitief be nen. Kesbir vocht haar ing aan, omdat ze bang in Turkije geen eerlijk rijgt- ziet af echtszaak dam - Platenmaatschap- I heeft afgezien van het ling tegen Nieuwe Revu >orkomen dat het week- a cd met oude nummers ls-winnaar Boris verder idt en exploiteert. Jen bewijs n naaktloper - Mede op basis van te- eelden uit het program- Willibrord Frequin i politierechter in Zwolle arige man wegens iis veroordeeld. De Zwol- een voorwaardelij- 750 euro, omdat dagelijks bloot achter van zijn huis staat, ze buren naar Frequin was in een uit- gvan de Week van Willi- pzien, dat de man poe- door zijn huiskamer 1de. lolen honden terecht tN - De moederhond en die zondag uit een Drachten zijn gesto- terecht. De eigenaar gisteren na een anonie- üit het Drentse Pesse ge lagen ze in een De Amerikaanse staf- terriërs maken het dader is nog niet ge- 00 Flessen ik in beslag daal - Op een industrie- in Roosendaal is giste- 1 partij van ruim 30.000 Wodka, gin en whisky in De waarde illegale drank, die vanuit containers in de Antwerpen aan land loopt in de tonnen. (advertentie) amsterdam/gpd - Vakbond De Unie gaat structureel 1,5 pro cent méér loon eisen bij de on derhandelingen voor een nieu we cao bij bank/verzekeraar ING. De leden van de bond hebben dat als 'keiharde eis' gesteld na de miljarden winsten bij het bedrijf en de salarisver hogingen voor het topmanage ment. Een groot aantal andere ondernemingen die zijn aange sloten bij werkgeversorganisatie VNO-NCW, kunnen eveneens rekenen op een structurele looneis van de bond. De Unie is gepikeerd over de opstelling van VNO-NCW in het overleg over het prepensioen en de vut. Daarin koos de werk geversclub als enige van de so ciale partners de zijde van het kabinet. Ze is met die opstelling met de rug naar de werknemers gaan staan, vindt De Unie. De overweging om bij een flink aantal grote bedrijven een structurele looneis te stellen is volgens de bond dan ook niet willekeurig. De komende tijd wordt met de leden overlegd om in ieder geval bij ABNAmro, SNS Reaal, KLM, DSM, Honey well en enkele verzekeraars een structurele looneis te stellen. Het centrale najaarsakkoord, waarin de nullijn was afgespro ken, komt hiermee zwaar onder druk te staan. Kaderleden van De Unie beslis ten gisteren om af te zien van loonbevriezing bij ING. In een brief aan de onderhandelaars van ING schrijft de bond dat op basis van inflatie en productivi teit dit jaar een loonruimte tus sen 3,5 en 4 procent gerecht vaardigd zou zijn. Vanwege de economische ontwikkelingen ziet de bond er echter vanaf „om die volledige loonruimte in te zetten voor een structurele verhoging". Onderhandelaar Robert Schuurman van De Unie zegt de ogen niet te sluiten voor de werkelijkheid. „Met 1,5 procent hebben we gekozen voor het behoud van de koopkracht. Op deze manier houden we de loonkosten nog enigszins in de klauw." b>j Ons adres: Oponingstljden: Noorderkado 1038 Ma-Di-Wo: 9.30-17.3C 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Toleloon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags geslolen Q Eigen parkeerterrein www.uanlil.nl Van Geel: Dieselroetfilters verplicht vanaf 2007 De Poliform-collectie staat voor een totaal woon- en leefprogramma. Van slaap kamers tot bibliotheken, kledingkasten, tafels en eetstoelen. Van Til Interieur beschikt over een speciale Poliform-afdeling waar u kunt kennismaken met onder meer de Senzafine inloopkast. den haag/gpd - De uitstoot van het milieu vervuilende stoffen is vorig jaar afgenomen. De ver mindering is echter te klein, waardoor Nederlandse burgers en de natuur risico's blijven lo pen. Ook kan de Europese Unie ons land boetes opleggen om dat milieunormen niet worden gehaald. Dat staat in de Milieu balans 2004 die het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) gisteren heeft overhandigd aan staatssecreta ris van milieu Pieter van Geel. De lagere uitstoot van vervui lende stoffen komt door techni sche maatregelen (door bij voorbeeld schoner te produce ren) en door de slechter draai ende economie, aldus het RIVM. Toch voldoet Nederland op de meeste terreinen niet aan de milieu-eisen. De lucht wordt geleidelijk wel iets schoner, maar was in 2001 nog zo vies dat ongeveer 5000 mensen daardoor te vroeg zijn gestor ven. Als Nederland wel aan de normen voor stikstof en fijn stof had voldaan, dan waren er 250 mensen minder dood gegaan, aldus het RIVM. Die luchtvervuiling komt vooral door het autoverkeer. Van Geel wil daarom roetfilters voor die selauto's vanaf 2007 verplicht stellen en subsidiëren. De vraag is echter of dat mag van de EU, die deze maatregel pas in 2010 wil invoeren. Ook snelheidsbe perking draagt bij aan een schonere lucht, stelt het RIVM, dat zich hierbij baseert op een proef bij Overschie. Voor tien andere plekken in Nederland, de meeste rond Amsterdam, wordt nu onderzocht of snel heidsbeperking ook daar' soe laas biedt, aldus Van Geel. De slecht draaiende economie, waardoor het kabinet moet be zuinigen, is wel gunstig als het gaat om de uitstoot van kooldi- oxyde (C02). Die lijkt te dalen door krimp in de industrie, al dus het RIVM. De consumptie nam echter toe, waardoor bij voorbeeld het autoverkeer vorig jaar wel meer C02 uitstootte. Nederland dient in het kader van het internationale klimaat beleid in 2010 zes procent min der broeikasgassen uit te stoten dan in 1990. Dat lijkt niet te luk ken. Nederland wil meer inves teren in het buitenland, qpdat vervuilende fabrieken daar schoner produceren. Dergelijke maatregelen tellen mee voor de Nederlandse vermindering van vervuilende stoffen. Het is on zeker of die investeringen goed gekeurd worden. Nederland ligt met Brussel nog overhoop over het mestbeleid. Ook daar wordt de norm, voor nitraat, niet gehaald. De veesta pel moet met tien procent in krimpen om die richtlijn te ha len, schat directeur Van Eg- mond van het RIVM. Als dat in derdaad het geval blijkt te zijn, dan zal het een koude sanering worden, aldus Van Geel. Dit be tekent dat kabinet niet met geld komt voor opkoopregelingen voor boeren. Van Geel hoopt bij de EU een uitzondering voor Nederland te bedingen voor het mestbeleid zodat de veestapel niet zo dras tisch hoeft te krimpen. Rotterdam - Na ruim driejaar weg te zijn geweest stond Britney Spears gisteravond weer op Nederland se bodem voor een eenmalig concert in het Rotterdamse Ahoy'. De 22-jarige zangeres kwam in een strak zwart pak de bühne op onder toeziend oog van 10.000 fans. Onder oorverdovend gejuich kwam zij het podium op. „What's up Netherlands", riep Britney haar fans toe, nadat ze het eerste nummer, Toxic, had gezongen. Foto: ANP den haag/gpd - De Tweede Ka mer steunt justitieminister Piet Hein Donner in zijn plan om gevangenen alleen nog voor waardelijk vervroegd vrij te la ten. Donner denkt aan eisen als het volgen van een verplichte cursus of een verbod op het ge bruik van alcohol en drugs. Nu worden gevangenen zonder voorwaarden vrijgelaten als ze twee derde van hun straf heb ben uitgezeten. Van Donner moeten gevange nen die vervroegd worden vrij gelaten een proeftijd krijgen die net zo lang is als de straf die ze formeel nog moeten uitzitten. Als zij tijdens die proeftijd de fout. in gaan, moeten ze de rest van hun straf alsnog uitzitten. PvdA-kamerlid Aleid Wolfsen is blij met de voorstellen. Hij wijst er wel op dat die alleen werken met een sterke reclassering. D66-fractievoorzitter Boris Dit- trich steunt de plannen ook, maar vindt in tegenstelling tot Wolfsen niet dat de bezuinigin gen op de reclassering terugge draaid moeten worden. Het CDA steunt de eigen minister uiteraard, maar wil wel samen met hem kijken of de stan daardtermijn voor strafvermin dering niet geschrapt kan wor den. Tweede-Kamerlid Joost Eerdmans van de LPF vindt de plannen 'slap'. Het vervroegd vrijlaten van gevangenen is in strijd met het rechtsgevoel. Ge vangenen moeten helemaal niet eerder worden vrijgelaten. Straf is straf." Donner wil ook dat de rechter de mogelijkheid krijgt een straf van twintig jaar zonder kans op vervroegde invrijheidstelling op te leggen. Hij wil zo het 'gat' tussen levenslang en de hoog ste tijdelijke gevangenisstraf (twintig jaar) opvullen. Als ie mand nu twintig jaar krijgt, komt hij na 13 jaar vrij. D66 en de PvdA steunen de minister in dit voorstel. Het CDA ook, maar dat vindt het gat nog steeds groot. De WD wil pas reageren zodra Donner het wetsvoorstel naar de Kamer gestuurd heeft. granada - In een pensionnetje in hartje Granada zitten zeven overlevenden ver scholen voor de opdringerige buitenwe reld, en dan vooral de Spaanse pers. Ze klampen zich aan elkaar vast om proberen te verwerken dat ze stuk voor stuk de dood in de ogen hebben gekeken. Even willen ze wel praten, maar dan zonder naamvermel ding. „Mijn familie weet dat het goed met me gaat, de rest van het land hoeft niet te weten dat het om mij gaat", zegt één van hen. Wroeging jegens elkaar of de gids lijkt er niet te zijn. Bij het vertrek wees niets erop dat ze later op de dag zulk slecht weer zou den krijgen. Omdat ze allemaal redelijk er varen wandelaars zijn, wisten ze wel dat het hoger in de bergen kouder kan zijn, kan spoken zelfs. Daarom ging er extra warme kleding mee. Een 's ochtends gegeven advies van een plaatselijke gids om de andere, lager gele gen route door de bergen te nemen, slaan ze in de wind. 'Het gaat wel' is de gedachte in de groep. Als Catherina en Isabelle na twee uur besluiten terug te gaan, vinden de andere vrouwen dat prima: je moet doen waar je jezelf op dat moment toe in staat voelt. De rest voelt zich goed en vertrouwt op de gids. Het begin van de tocht was ook goed. In normaal tempo en onder normale weers omstandigheden trekt de groep door de ruige, prachtige Sierra Nevada. Maar tij dens een klim van een dikke duizend meter richting een top op 2500 meter slaat het weer om. En eenmaal boven worden de omstandigheden onhoudbaar. Windstoten van 200 kilometer per uur vanaf de Middel landse Zee slaan de wandelaars tegen de grond. Opstaan lukt niet, elkaar verstaan ook niet. De temperatuur daalt tot vier graden onder nul. Het pad richting de hut 200 meter la ger wordt onzichtbaar door sneeuw en mist. De 'wandeling' van drie kwartier naar beneden naar de warme hut wordt op het oog ondoenlijk. De angst slaat bij allen in de benen. Enigszins in paniek besluiten ze telefonisch hulp te vragen, door te bellen naar de berghut. Uit de berghut komt een opmerkelijke af wijzing. Alleen de beheerder is aanwezig en die kan niets doen en wil ook geen groot alarm slaan. 'Loop maar door', zegt ze vol gens de Nederlanders, 'het is nog maar een klein stukje'. „We hadden het gevoel dat we niet serieus genomen werden", zegt één van de vrouwen. En daarom bleven ze bel len. Vijf, zes, zeven keer. Een politieman helpt een van de gestrande wandelaars uit de reddingshelikopter. Foto: EPA Samen besluiten ze om boven op de berg top te blijven zitten. Dan weten eventuele hulptroepen in ieder geval waar ze zijn. Bo vendien waren ze ervan overtuigd dat ze onderweg naar beneden het pad kwijt zou den raken en dan raak je alleen maar ver der van huis. De sneeuw maakte het smalle pad onzichtbaar. Dus kruipen ze tegen el kaar aan achter een rotswand, proberen ze elkaar warm te houden en moed in te spre ken. Als uren later de buitenwereld er nog niet van doordrongen lijkt dat de groep niet verder durft, kunnen ze niet anders dan het er op te wagen. Het is dan half acht in de avond en het kan alleen maar kouder wor den, maar vooral donkerder. In normale omstandigheden duurt de tocht naar de hut drie kwartier, niemand kan echt goed inschatten hoeveel tijd ze nu nodig heb ben. De tocht wordt een hel. Staan is meestal niet mogelijk, dus ze moeten op hun knie- en naar beneden. De rugzakken durven ze niet af te doen, die kunnen bescherming bieden tegen de ijskoude wind. Ze slepen elkaar, dragen elkaar als het nodig is, du wen om vooruit te komen. En de vermoeid heid wordt steeds groter en de krachten vloeien weg. De kou wordt ondraaglijk, praten met elkaar gaat al helemaal niet. Maar ze moeten door. De dood ligt op de loer, dat is wel duidelijk. Dan komt het moment dat twee vrouwen zo ernstig onderkoeld raken dat ze niet meer zelf kunnen lopen. Hoe het besluit wordt genomen om die twee achter te la ten, kunnen ze twee dagen later nog niet navertellen. Misschien wordt het te zwaar. „Wij konden ze niet meer slepen", zegt één van hen. De consequenties van die daad zijn op dat moment volgens de vrouwen niet te overzien. „Daar denk je niet over na, je denkt alleen aan dat moment en op dat moment moetje door." Op dat moment dringt het tot de buitenwe reld door dat het echt misgaat met de Ne derlandse wandelaars. Een groep van vijf Baskische bergbeklimmers gaat erop uit om de vrouwen te zoeken. Die hulp heeft levens gered, weten de vrouwen. De krach ten zijn op dat moment volledig weggeëbd. Met de Basken weten ze één voor één de berghut te bereiken. Het is dan al half drie 's nachts. Een 53-jarige man haalt de hut op een tien tal meters na niet. Hij heeft veel kracht ver loren als hij lang in de weer is om één van de vrouwen naar beneden te dragen. On derkoeling wordt hem uiteindelijk fataal. Polifoim

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3