KUNST CULTUUR Fantasietaai valt Treble uit de mond Leiden zoekt makers vrouwenbeeld Plantsoen 'Cissy ij niet tutti: LEIDSE SCHOUWBURG Nog één jaartje geduld dus. lr J Limburgse Kwik, Kwek en Kwak in de Leidse Stadsgehoorzaal Andries Mulder nieuwe directeur Amsterdams Fonds voor de Kunst Het theaterseizoen 2004-2005 is het driehonderdste in het bestaan van THEATER SINDS 1705. Straks heeft de oudste schouwburg van Nederland 300 seizoenen vol gemaakt. De eer ste feestelijkheden komen er nü al aan, maar in seizoen 2005-2006 vieren we écht 300 jaar Leidse Schouwburg. Hoewel? Ook het driehonderdste seizoen is weer gevarieerd en feestelijk. Kijk maar in het GRATIS SEIZOENPROGRAMMA 2004-2005. BEL 071-5163899 of surf naar www.leidseschouwburg.nl Vanaf 13 mei af te halen aan de Oude Vest 43 en op vele andere locaties in stad en regio. zaterdag 8 MEI 2004 Julie Andrews. Foto: AP/Adrienne Helitzer Julie Andrews in Disneyland anaheim - Julie Andrews, hoofdrolspeelster in de legen darische Disney-klassieker 'Mary Poppins' (1964), wordt ambassadeur voor het Disney- evenement, 'The Happiest Ce lebration on Earth', ter gelegen heid van het vijftigjarige jubile um van het pretpark. Deze week werden de plannen be kend gemaakt voor de jubile umviering die in totaal achttien maanden gaat duren. Het feest begint op 5 mei 2005. Leidse Popquiz op herhaling leiden - Liefhebbers met kennis van muziek kunnen zich mel den voor de zevende aflevering van de Leidse Popquiz. Die staat op 16 mei in Sociëteit De Burcht wederom onder de be zielende leiding van OOR-me- dewerker Jan van der Plas. De vragen zijn samengesteld door de winnaars van de vorige quiz, onder wie Mark Kneppers, be kend van het duo Wipneus en Pim. De aanvang van de quiz is bepaald op 15.30 uur, de deel name is gratis. Concert Seal afgelast Amsterdam - Het concert dat de Britse zanger Seal op 8 juli in de Heineken Music Hall in Am sterdam zou geven, gaat niet door. Seal heeft stemproble men. Organisator Mojo Con certs heeft geen vervangende datum. De zanger heeft vorige week al een aantal concerten moeten afzeggen. De fans kun nen reeds gekochte kaartjes tot uiterlijk 8 augustus weer inleve- Batzorgel weer te horen op cd katwijk - Er is een nieuwe cd verschenen van organist Rob van Efferink die het Batzorgel in de Vredeskerk in Katwijk aan Zee bespeelt. Met de cd wil de Batzcommissie het instrument onder de aandacht te houden. De eerste cd met Batzorgelmu- ziek verscheen in 1997. door Herman Joustra leiden - Het beeld staat al een tijdje in het Plant soen, om precies te zijn sinds 23 april. Een hou ten beeld van een naakte vrouw, geplaatst door het Kunst Uitschot Team, een groep Leidse kun stenaars die er genoegen in schept op allerlei plekken zelfgemaakte beelden neer te zetten. Van verschillende kanten, van voorbijgangers tot buurtbewoners, kreeg het gezelschap al menig maal lof toegezwaaid. Maar van gemeentewege bleef het stil. Tot gisteren. Tot Mieke van der Ven, die verbete ringen en opknapbeurten in het Plantsoen coör dineert, het tijd vond om een berichtje in de Stadskrant te zetten. Met de vraag wie er nu pre cies achter het beeld zitten. Want een beeld zo maar neerzetten, dat kan natuurlijk niet. 'Omdat het park een gemeentelijk monument is en in het centrum ligt (beschermd stadsgezicht), is er voor het aanbrengen van voorzieningen een bouwver gunning en een monumentenvergunning nodig. Voor het beeld zijn geen van beide vergunningen verleend, en daarom mag het door de gemeente worden weggehaald', schrijft van derVen. Het is echter niet haar bedoeling de maker of makers in de kladden te grijpen. Ze wil komen tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing. 'De gemeente heeft tot nu toe geen negatieve re acties gehoord van bewoners of bezoekers. Mis schien is er een (tijdelijke) oplossing mogelijk om het beeld te laten staan, bijvoorbeeld zolang de op de plaats van het beeld geplande vijver er niet is.' Dat de makers het Kunst Uitschot Team vormen, weet de gemeente. Maar, waar deze anoniem opererende lieden te vinden zijn niet? Een van de leden van het team, die zich allemaal Zacharias laten noemen, moet hartelijk lachen om de op roep van de gemeente. „Deze reactie komt wel heel laat. Ze hadden ons toch al lang een mailtje kunnen sturen, via onze site op internet? Maar goed, ik vind het wel komisch. Op Koninginne dag hebben we ook een beeld op het Stadhuis plein geplaatst. Daarop hebben we helemaal nog geen reactie ontvangen van de gemeente gekre gen. Terwijl dat toch een brutalere actie was dan in het park. En dat beeld heeft ook nog eens een grote penis." Zacharias is zeker van plan om con tact te zoeken. „Natuurlijk. Toen we het beeld in het Plantsoen plaatsten, wisten we niet dat daar een vijver komt. We hebben inmiddels ook be grepen dat de omwonenden dat graag willen. De omwonenden vinden ons beeld ook mooi. Het beste scenario is dan ook dat zij zich sterk maken voor de vijver en voor ons beeld." door Nico Postma leiden - Het Limburgse meiden trio Treble scoorde onlangs een grote hit met het in vrolijke fan tasietaai uitgevoerde 'Ramaga- nana'. Wekenlang traden ze op in warenhuizen en winkelcentra om het vrolijke liedje aan de man te brengen. En dat lukte. 'Ramaganana' belandde in fe bruari op nummer i. Vanaf deze week ligt hun nieuwe single 'Magic' in de winkel. De zo genoemde Treble-taal, spontaan ontsproten uit het brein van deze straatmuzikan ten die zichzelf begeleiden met Afrikaanse percussie-instru menten als de conga en djem- bé, is al acht jaar oud. Zo lang kent het populaire drietal - Ca roline Hoffman (28) en de zus jes Nina (18) en Djem (16) - el kaar al. Caroline: „We ontmoet ten elkaar op een feestje. Ik was met een vriendin aan het optre den. In de pauze leerde ik Nina een leuk liedje op gitaar en be gonnen we te dansen. Het klik te gewoon heel goed en dat za gen haar ouders. Zij vroegen of ik hun kinderen niet op een leuke manier les wilde geven. Dat had ik nog nooit gedaan, maar ik werd totaal vrijgela ten." Niha: „Caroline was daar heel creatief in. Ze nam ons gewoon mee de straat op om voor pu bliek te spelen." Caroline: „On danks hun jonge leeftijd waren ze er echt klaar voor, dat wist ik zeker. Zij waren nog wel een beetje onzeker, maar dat ver dween al snel met al die men sen voor hun neus." Het spelen op straat werd een bijbaantje. Met de inhoud van de gevulde pet gingen ze meestal de bloe metjes buiten zetten in Maas tricht. „We zijn ook in Amster dam en Utrecht geweest, maar Maastricht was toch leuker." Djem: „We kregen zulke goede reacties dat we drie jaar geleden besloten met zijn drieën door te gaan. Na de eerste optredens werden de lessen meer repeti ties." Caroline: „Dat hadden we ook echt besloten, om er alle drie voor te gaan, maar dan ook écht!" En Nina: „We waren be reid alles op te zeggen voor de muziek: school, vrienden, dus honderd procent Treble." Nina is inmiddels gestopt met de studie. Ze volgde de popop leiding op het conservatorium in Amsterdam. Dat viel niet lan ger te combineren. De leer plichtige Djem zit nog op school, maar volgt naar eigen zeggen slechts een keer per maand een les. „Ik zat op het vwo, maar dat ga ik niet red den, want dan moet ik nog twee jaar. Ik probeer nu een mavo diploma te halen. Als ik dat heb, ben ik niet meer leerplich tig en kan ik doen wat ik wil. Doorleren kan altijd nog." Treble krijgt het druk. Binnen kort reist de band voor het We reld Natuurfonds naar Zambia. Het verslag is in juni op televi sie te zien. Aan het einde van dit jaar zijn er drie theater shows per week gepland, waar onder in de Leidse Stadsge hoorzaal. Caroline: „Dat is toch niet normaal in het eerste jaar? Djem: „We kunnen niet eens meer op vakantie. Als we dat volgend jaar willen, moeten we het nu in plannen." Treble is pas op Mallorca geweest om twee clips op te nemen, waar onder een nieuwe zomerse clip voor 'Ramagana', in de hoop dat het lied binnenkort in Duitsland een zomerhitje wordt. Ook voor de nieuwe single 'Ma gie' die deze week uitkwam, is een clip op het Spaanse eiland gemaakt. 'Magic' is een Engels talig liedje, maar wel weer drie stemmig. En ook de trommels blijven natuurlijk, vertelt Djem. „Engelstalig heb je af en toe ge woon nodig om je verhaal kwijt te kunnen. Wij maken ook din gen mee, dus willen wij ook Treble: „Engelstalig heb je af en toe gewoon nodig om je verhaal kwijt te kunnen. Foto: Frans van Zijst liedjes schrijven die mensen kunnen verstaan. Ons Treble- taaltje komt heus wel terug in de nieuwe liedjes op ons eerste album." Caroline vertelt dat de fanta sietaai hun gewoon uit de mond komt vallen, door lekker te experimenteren met klanken. Spontaan begint ze te improvi seren in het 'Afrikaans', wat ze het lekkerst vindt klinken. Maar ze kan het ook in het Italiaans of Japans, vertelt ze. „Je merkt dat veel van die klanken terug komen, dat we hierdoor toch dezelfde taal spreken", vertelt Djem. Dan klinkt het in koor: „Dat komt omdat we elkaar al zo lang kennen", waarna de meiden lachend concluderen dat ze een stelletje kippen zijn en ook wel Kwik, Kwek en Kwak i worden genoemd. Het grote leeftijdsverschil met de jongere zusjes Van Dijk speelt voor Caroline geen rol, vertelt ze. „Ik ben ook helemaal niet de baas. Ze zien me meer als zus. Ik vind het ook heel be langrijk dat eruit komt waar zij goed in zijn. Het is ook echt niet zo dat de één beter is dan de ander. Wij zijn Treble, een driekoppig monster. Als ik met iemand anders een liedje schrijf, klinkt het meteen an ders. Natuurlijk merk ik bij be paalde dingen dat ze veel jon ger zijn. Maar boven alles staat de Treble-vibe. Daar heeft leef tijd niets mee te maken." Djem: „Ik zie Caroline echt niet als vrouw, maar gewoon als een meisje." Het nieuwe album komt 7 juni uit en gaat 'No trouble' heten. Nina verklaart de titel: „Toen we vroeger vaak op straat mu ziek maakten en door de politie werden weggestuurd, gingen we gewoon een eindje verderop door met spelen. We zaten nooit bij de pakken neer." Het wordt een vrolijk en energiek album, beloven de meiden die alle muziek zelf schrijven. Djem: „De muziek komt ge woon uit de lucht vallen. Soms verzinnen we de tekst ter plekke bij de melodie, soms maakt ie mand die van tevoren. Soms thuis of lekker in het park met een gitaar, altijd weer anders." DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Rosalien van der Poel, hoofd commu nicatie van de Faculteit der Kunsten van de Uni versiteit Leiden in de ze vende hemel? Beste cd? ,,XO van Elliot Smith. Dat is een cd die ik de laatste tijd heel veel uit de la trek. Het is een cd uit 1989 die ik een jaar of wat geleden voor mijn ver jaardag heb gekregen. Het is een cd met filosofische luister liedjes. Melodieus, ik word er heel rustig van. Hij doet het ook goed in gezelschap. Als ik bezoek heb staat hij dan ook vaak op. De teksten van Smith gaan over de liefde, de dood, het geluk. Maar ze zijn zeker niet depressief. Vaak gaan ze over de mooie kanten van het leven." Beste boek? „'Wilde Zwanen' van Jung Chang, een Chinese schrijfster. Het is een boek uit 1991. Het is autobiografisch en vertelt de levensgeschiedenis van drie generaties vrouwen in het twintigste-eeuwse China. His torische romans lees ik toch al het liefst, maar deze helemaal. Het is een van de weinige boe ken die ik twee keer heb gele zen. Het is een indrukwekkend boek. Beeldend en overtui gend. De drie vrouwen kwa men er goed van af, maar om hen heen, in het communisti sche China, gebeurden zoveel verschrikkelijke dingen. Het verbaasde me dat ze vrolijk konden doorleven. Ik heb veel met China omdat ik er drie keer een half jaar ben geweest. Ik heb daar onder meer reizen begeleid." Beste film? ,,'Amores Perros' van Ale jandro Gonzélez Inarritu, let terlijk hondenliefde. Een vrij recente film. Het mooie is dat er drie verhaallijnen door de film lopen, die in heel kleine stukjes worden verteld. Dat houdt de hele tijd de spanning er in. Het komt er op neer dat er een auto-ongeluk gebeurt op een kruispunt waarbij drie mensen zijn betrokken. Elke persoon heeft zijn eigen ver haal. Dramaturgisch zit de film zeer goed in elkaar. Ook mooi aan de film is de snelle regiestijl, de snelle manier waarop is gefilmd. Heftig en rauw. Dat past goed bij Mexi co City." Beste kunstwerk? „De Borobudur op Java. Zó adembenemend. Het is echt een kunstwerk zoals het daar in de heuvels ligt. Het is zo prachtig als je daar 's ochtends de zon ziet opkomen. De hele wereld, de kosmos is op het bouwwerk afgebeeld. De rond gangen waarlangs je omhoog kunt lopen hebben reliëfs waarop je dat kunt zien. Van de onderwereld tot steeds ver hevener niveaus. Op het bo venste plateau kan ik wel uren blijven zitten, zo prachtig. Op foto's lijkt het een enorm bouwwerk, maar de Borobo- dur is in werkelijkheid kleiner. Maar wel indrukwekkend." Tekst: Herman Joustra Foto: Hielco Kuipers Amsterdam - Andries Mulder (1963) wordt per 1 juni de nieuwe di recteur van het Amsterdams Fonds voor de Kunst (AFK). De jurist is nu nog directeur van de Stichting De Kamervraag, een landelijke kennis- en promotieorganisatie voor kamermuziek. Het AFK is een zelfstandige instelling voor het brede veld van de beeldende kunst, podiumkunsten en letteren in Amsterdam. Het fonds, gefinancierd door de gemeente Amsterdam, kent onder meer incidentele subsi dies en opdrachten toe en is actief op het gebied van cultuuredu catie en cultuurbereik. (advertentie) theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Een Zomerzothei muzikale komedie naar het boei11 Cissy van Marxveldt. Muzikalrc leiding: Bas Odijk. Regie: Bruunl >e Geziene/s, schouwburg Leide f Heel veel meisjes in de za van oud tot jong en bijna hoogbejaard. Geen wondi want Cissy van Marxveldt (1889 - 1948) geniet noga c tijd faam als meisjesboek) 1 schrijfster. Haar 'Zomeran heid' uit 1927 spreekt keiil lijk nog altijd tot de verbe z ding. Niet omdat het boel r van 'alle tijden' zou zijn, maar juist omdat haar we i< zo tijdgebonden is. Het bi e bij uitstek de mogelijkhei om weg te dromen in een it keurige, overzichtelijke w t reld waar jonge meisjes n bakvissen heten. Het draait in dit verhaal o r vijf heren studenten en vi i jongedames die min of rn per toeval de zomervakan - gezamenlijk doorbrengen 1 Op het buitenverblijf van van die heren die zelfs vai adel is. Op sommige dam maakt zo'n afkomst heel' indruk. Als jonkheer Robl Padt van Heijendaal dan ter ore komt, dat één van dames beweert de distinc van echte adel altijd te ku nen herkennen, besluit hij tot een persoonsverwisse ling. Zijn chauffeur moet r rol overnemen om de dai in kwestie maar eens moi te leren. Zo samengevat klinkt het flauw, zelfs tuttig. Regisse Bruun Kuijt heeft echter I j veel cabaretachtergrond een dergelijk gegeven zo braaf en lief in het theatei brengen. Van 'Een Zomei zotheid' maakt hij een vri ke show met talrijke liedjf uit de muzikaal rijke jarei twintig en dertig van de v ge eeuw. Vooral die aanst kelijke intermezzi zijn eei j uitstekend middel tegen eventuele saaiheid. Maar men gaat nog een essenti stapje verder. En dat mag in dit geval gerust een goi J den greep noemen: tonei op toneel. Plaats van handeling is n melijk een café met podii; waar muzikanten zitten t spelen. Eigentijdse jonge in deze npnchalante ami ance besluiten scènes uil boek na te gaan spelen. Langzaam maar zeker pa sen ze hun kleding aan ei verschijnen er op het cafi podium toepasselijke dei stukken. Maar regelmatij wordt het gespeelde verb doorgeprikt en geven de Iers commentaar op de g beurtenissen of op hun e gen personage. Dat leidt i. een hilarische knipoog di het verhaal wonderwel in J laat en toch ook voor een gentijds theaterpubliek^ teerbaar maakt. Het tem] ligt lekker hoog, het enthi siasme van de groep werl. aanstekelijk. Ook manne moeten dit dus kunnen waarderen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28