Quick Boys wil 'vier uit vijf SI landewiel: 'Met die doelstelling lijkt me niets mis' V.L.N.R. SPORT ZATERDAG 8 MEI 2004 ijoor Willem Spierdijk nluick Boys heeft de ellende van de tweede helft an de negentiger jaren van zich afgeschud. Plan- en en ambities zwieren over sportpark Nieuw I uid. Voorafgaand aan de strijd om de zaterdagtitel nijkt trainer Gert Aandewiel (34), genomineerd voor je titel 'trainer van het jaar' bij de amateurs, in een Iftal stellingen terug en vooruit. Vier keer in de ko- lende vijfjaar kampioen worden? „Met die doel- elling lijkt me helemaal niets mis." Het is een teleurstelling als Quick Boys de za- :rdagtitel niet haalt. 1 Dat zou zeker een teleurstelling zijn. Dat lijkt me igisch. Die teleurstelling zal minder zijn als blijkt at een andere ploeg zo sterk is, dat je niks hebt in brengen. En groter als achteraf blijkt dat je het i gens op een knullige manier hebt laten lopen, [aar dat we die wedstrijden om de zaterdagtitel ;n 'leuk toetje' noemden, was vorig jaar. We aan er nu ook beter voor dan vorig seizoen. We ijn op een andere manier gaan trainen. We zijn adrukkelijker gaan 'periodiseren'. Dat is een ma- ier van trainen in periodes van - bij ons - zes we- »n, waarbij je conditie in de loop van het seizoen 1 eeds beter wordt. Daardoor kunnen we nu nog eel gericht werken. Ik vind dat we fitter zijn dan jrigjaar." Quick Boys was dit seizoen weer beter dan vo- e seizoen. )at vind ik wel. Vooral de kwaliteit van de spe- 1, er waren verbeteringen ten opzichte van vo- Jaar. En de spelers die zijn gebleven, hebben leer bagage gekregen in vergelijking met het vo- je seizoen. We hebben er goede spelers bij ge regen, Marnix van der Gun, Dennis den Turk, (iels van Duijn. De beginfase van de competitie il tegen. Dat wordt dan toegeschreven aan het lit dat we het seizoen daarvoor lang zijn doorge- lan, dat er veel afwezigen waren. Maar dat vind geen acceptabele verklaring. We zijn nu twee :er achtereen kampioen geworden, maar ik weet ik wel dat je dit elftal geen Dream Team kan lemen. Daarvoor hebben we te weinig 'mooi itbal' laten zien. Dat is een van de doelstellin- in voor het volgend jaar. We willen meer 'mooie' idstrijden spelen." Het Leidsch Dagblad was te negatief over uick Boys in de wedstrijd tegen FC Lisse. is ons verweten dat we die wedstrijd met tijd- kken en voorwenden van blessures over de ndstreep hebben getrokken. Ik heb dat nog eens voorgelegd aan onpartijdige kennissen. Die heb ben dit tijdens die wedstrijd helemaal niet zo er varen. En ik ik nog nooit meegemaakt, dat een scheidsrechter ruim elf minuten tijd bijtrekt. Ver der vond ik dat het verslag wel wat kritischer kon zijn over FC Lisse. Die ploeg was met een spits minder aan de wedstrijd begonnen, terwijl ze toch moesten winnen." 4. Quick Boys is toe aan een topklasse. ,,Op technisch gebied staan wij er niet onwelwil lend tegenover. Onze club zit niet te wachten op verplichtingen om de accommodatie aan te pas sen of om contractspelers in dienst te nemen. Een stap omhoog is sportief gezien wel aantrekkelijker. Er wordt van de hoofdklasse A gezegd dat het het Walhalla is van het amateurvoetbal. Ik vraag me dat af, zo mooi vind ik het voetbal in die klasse nou ook weer niet." 5. De hoofdtrainer bij Quick Boys moet een full timer zijn. „Gezien de omvang van de club en alle zaken die bij het werk horen, zou je dat wel kunnen zeggen. Er is hier wel al eens over gesproken. Maar de cul tuur bij Quick Boys is niet dat, als je vandaag een idee hebt, het morgen is besloten. Zoiets moet langzaam groeien binnen de club. Ik denk dat het op termijn wel gaat gebeuren." 6. Trainer zijn is een roeping. „Dat geldt voor mij wel. Iedereen vindt op een ge geven moment zijn vak. Ik heb dat gevonden in het trainers vak. Ik kan er mijn energie en mijn ei in kwijt. En bovendien kan ik me zelfverder ont wikkelen, er dingen bijleren. Het is geen stan daardvak, waarbij alles vastligt in procedures en richtlijnen. Je bent met sporters aan de slag die te maken hebben met teambelang en hun eigen be lang. Het is een uitdaging om dat de goede kant op te krijgen." 7. Gert Aandewiel is een teambuilder. „We zijn begonnen om met de staf een team te zijn. Ik had een duidelijk idee wat ik wilde berei ken en ook de weg ernaar toe. Dan is het zaak om daar mensen warm voor te krijgen. Eerst heb ik Arjen van der Werf als andere trainer meegekre gen en later een technisch management met Jaap van Duyn, Hans van der Plas en Dirk van Duijn. Die jongens geven feedback, waardoor we steeds het beleid kunnen bijstellen. Eerst hebben we een team om het elftal gemaakt en later zijn we met het elftal aan de slag gegaan. In het begin moest je ze echt bij de hand nemen, vaak is het dan een richtingsverkeer van de kant van de trainer. Je neemt als trainer de groep op sleeptouw. De eer ste vorm van teambuilding is dat je iedereen een taak geeft en wedstrijden gaat spelen volgens een zelfde plan voor alle spelers. Als trainer probeer je de voorwaarden te scheppen om te winnen, van uit de spelers komt de drive en de energie om de wedstrijden te winnen." 8. Zonder geluk word je nooit kampioen. „'Nooit' zal ik niet zeggen. Het is een van de facto ren. Maar zonder techniek zal je nooit kampioen worden, zonder tactiek ook niet en zonder condi tie ook niet. En zonder mentaliteit ook niet en waarschijnlijk ook niet zonder geluk. Als die ande re zaken in orde zijn, krijg je ook vaker de kans om het geluk af te dwingen. Wanneer je vaker voor het doel van de tegenstander komt, krijg je ook va ker de kans om de bal er via de binnenkant van de paal in te schieten. Kun je het dan geluk noemen? Of is het een logisch gevolg van het feit dat alle andere dingen in je elftal ldoppen?" 9. Gert Aandewiel maakt zich zorgen om het ge drag van de supporters. „Dat lijkt me voor de hand liggen na wat we vorig jaar hebben meegemaakt. Als trainers hebben we steeds duidelijk gemaakt hoe wij erover denken. Ik geloof wel dat de supporters onderling in de gaten hebben dat er niets moet gebeuren, dat ze elkaar in de gaten houden. Op een gegeven moment zit mijn werk in deze kwestie er ook wel op. Ik kan ook niet voor elke wedstrijd gaan roepen: jongens, kijk uit! Dat houdt een keer op. De laatste weken is er volgens mij ook weinig aan de hand." 10. Gert Aandewiel maakt zich te vaak kwaad over de arbitrage. „Voor mijn eigen gezondheid wel. Je kunt van de 26 wedstrijden 26 keer boos worden op een scheidsrechter, want elk duel gebeurt er wel wat. Dat slaat nergens op, een voetballer haalt ook geen honderdprocentscore in zijn acties. Ik beleef de wedstrijd met een ander gevoel, met mijn erva ring als voetballer schat ik situaties ook anders in. Een scheidsrechter zit er wel eens volledig naast en dan kan ik me daar over opwinden. Je zit op de bank ook niet te relativeren van 'je hebt 'm eens mee, je hebt 'm eens tegen'. Elke nieuwe wedstrijd is weer een nieuw ijkpunt. En je hebt met emoties te maken, het is vaak je enige uitlaatklep." 11. Quick Boys wil de volgende vijf seizoenen vier keer kampioen worden. „Dat denk ik wel. Met die doelstelling lijkt me ook helemaal niks mis. We willen in elk geval voorko men dat we zo'n duikeling maken als in het verle den is gebeurd. Het kan natuurlijk wel gebeuren dat je incidenteel eens terugzakt, omdat het in be paalde periodes tegenzit. We proberen hier de voorwaarden te creëren om een stabiele topclub te zijn." RANDJE BUITENSPEL Voetbal is een jungle, ver zuchtte de voorzitter van de vv Katwijk van de week. Hoezo dan? In het oerwoud geldt het recht van de sterkste, op het voetbalveld heel vaak niet. Mil jonairsclub Monaco wint van miljardairsclub Chelsea en hoofdklasser Katwijk laat zich op de spelersmarkt aftroeven door eersteklasser Voorschoten '97. De jungle en het voetbal hebben net zo weinig met elkaar te maken als voetbal en oorlog. Als supporters elkaar in het sta dion met stenen en vuurwerk- bommen bestoken, kun je spre ken van een veldslag. Maar als voetballers met enig geweld hun doel proberen te bereiken, is dat spelverruwing. Oorlog is het in Irak en op de breukvlakken van Israël en Palestina. Waarom waant Katwijk-voor zitter Jaap van der Bent zich in de rimboe? Omdat de minst slechte speler van dit seizoen zijn club verlaat. Tim Kluivers gaat naar Voorschoten, één keer raden waarom. Precies, omdat hij er een paar centen meer kan verdienen. Bij Katwijk zijn ze in hun wiek geschoten omdat ze met Kluivers een afspraak voor volgend seizoen hadden, dach ten ze. Dat kan natuurlijk best wezen, maar als het om geld gaat, zijn beloftes doorgaans loos. Als Voorschoten voor zo'n Kluivers meer wil uitgeven dan Katwijk, kan Van der Bent twee dingen doen. Of z'n portemon nee verder open trekken of het geldwolfje veel genoegen op een lager niveau toewensen. Maar de voorzitter moet niet tegen over de krant gaan jammeren dat in het voetbal normen en waarden zoek zijn. Want dat bedoelde hij natuurlijk met die opmerking over de jungle. Dit komt er nou van als je zo nodig betaald voetbal wilt spelen. Ik weet niet beter dan dat de vv Kativijk ergens eind jaren tach tig flink op de professionele toer is gegaan. Dan heb je dus geen recht van klagen als je zo nu en dan door een in de watten ge legde voetballer wordt beduveld. Trammelant op de spelersmarkt is er altijd als de competities op hun eind lopen. Evenals gesteg gel over verdachte uitslagen. Clubs die het met elkaar op een akkoordje gooien of verzuimen hun sportieve plicht te verrich ten, wekken de woede van riva- Je hebt elftallen die voor een paar meter bier bereid zijn de poort naar hun doel open te gooien len die het ruikijken hebben. Het gebeurt in de eredivisie en het gebeurt in de onderste regionen van het amateurvoetbal. Je hebt elftallen die voor een paar meter bier bereid zijn de poort naar hun doel open te gooien. Een sterk staaltje competitiever valsing deed zich zondag voor op Sportpark Elzenhagen in Amsterdam-Noord. Daar werd DWV kampioen van de eerste klasse door in de slotfase van het duel met JOS/Watergraafs- meer een 3-0 achterstand om te buigen in een 4-3 overwinning. Dit mirakel voltrok zich nadat de speaker van DWV had omge roepen dat het bij DWS tegen EDO 3-3 was geworden en dat hield in dat JOS sowieso degra datiewedstrijden zou moeten spelen. Maar in werkelijkheid was het bij DWS - EDO nog niet gedaan en stond het 3-2 voor DWS. Dat betekende dat JOS de dans nog kon ontspringen. De valse boodschap ontnam de te genstander van DWV echter alle strijdlust en de thuisclub kreeg de benodigde goals op een dien blaadje. Vier stuks waarvan de derde in de laatste minuut en nummer vier in blessuretijd. In Het Parool las ik maandag dat het zo klaar als een klontje was dat de ene Amsterdamse club de ander de punten cadeau deed. Slachtoffer van dit frau duleuze 1-2-tje was Hilversum, de concurrent van DWV, die de titel werd misgund. Tom Clo- bus, de spits van JOS, gaf in de microfoon van RTVNoord-Hol land zelfs doodleuk prijs dat zijn ploeg was omgekocht. Of er op het veld van DWV werkelijk een financiële transactie is ver richt, waag ik te betwijfelen. Die Clobus speelt volgend seizoen namelijk bij Hilversum en was des duivels dat zijn twee goals tegen DWV niet genoeg waren voor de titel van zijn nieuwe club. In een oogwenk van 0-3 naar 4- 3, zo'n verdachte ontknoping heeft zich dit seizoen bij ons in het district (nog) niet voorge daan. Spectaculair was hier vooral de sprong van de vv Oegstgeest naar de titel in de derde klasse zaterdag ook zo'n beetje in blessuretijd. Maar daar was niets verdachts aan. Oegst geest werd gematst door Fabian Schouten, de keeper vanCHC, die tegen koploper DSO%en strafschop stopte. Toevallig woont de reddende engel op twee keer omvallen van het Oegstgeest-veld dus dat hij daar zaterdagavond op handen werd gedragen en gratis drinken had, was zo gek nog niet. Oegstgeest in plaats van RCL in de tiveede klasse. Wat een af gang voor mijn oude club. Dat RCL een verkeerde koers vaart, beweer ik al jaren. Van de week is mij diverse keren gevraagd of ik mij verkneukel in de ellende van mijn oude liefde. Om de donder niet. Ik ben bijna dertig jaar lid geweest van die club en dat doet zo'n degradatie gewoon pijn. Zelfs als die mijn gelijk be vestigt. Jaap Visser Reageren? sportredactic.ld@hdc.nl Gert Aandewiel (links, naast collega Arjen van der Werf): „Wanneer je vaker voor het doel van de tegenstander komt, krijg je ook vaker de kans om de bal er via de bin nenkant van de paal in te schieten." Foto: Cees van Hoogdalem i.n.r: John Huguenin (trainer), Henk Braat, Koos Haneveld, Ruud de Groot, Fred Pleyter, Bram Brandt, David Brandt en Ab Braat. Gehurkt v.l.n.r: Wally Er, Leo van der Berg, Bas Ederveen, Sjoerd Teske, Leo Holl en Dick van der Bijl. Foto: archief Bram Brandt RCL speelde tussen 1977 en 1987 onafgebroken op het hoogste amateurniveau. Keeper Bram Brandt maakte daar het grootste deel van mee. De 53-jarige Leiderdorper was tot de afgelopen winterstop twaalf jaar lang bestuurslid 'voetbalzaken' bij de club uit De Bloemerd. In die periode worstelde de Racing met de vraag of de club moet streven naar de amateurtop of alleen met eigen kweek verder moet. is die naam ontstaan, maar het was wat overdreven om te zeg gen dat het allemaal postbodes waren. De kracht van ons elftal was de mengeling van techniek, wilskracht en werklust. We had den een enorm goede verdedi ging waardoor we vaak aan één goaltje genoeg hadden om te winnen. Met het koningskoppel Leo Holl en Sjoerd Teske in de voorhoede gebeurde dat ook. Niet veel spelers uit het elftal van toen komen nog wel eens bij RCL. Van der Bijl en Eder veen voetballen nog in het achtste, Huguenin zie ik af en toe en daar blijft het wel bij. Ik ben de enige die ook bestuurlijk actief is geworden. De degrada tie na tien seizoenen op het hoogste niveau kwam aan het einde van een jaar, waarin ik nog een tijdje werd terugge haald als keeper. In die periode werd overal in de regio een be gin gemaakt met betalingen aan spelers en daar was RCL nog niet handig in. Er werden te weinig goede voetballers van buitenaf aangetrokken en de club had zelf onvoldoende ta lent. Twee degradaties volgden en daar zijn we sindsdien ei genlijk nooit meer bovenop ge komen. Op verschillende momenten is wel geprobeerd om weer de weg omhoog in te slaan en daar heb ik als bestuurslid aan mee gewerkt. Het kostte wat, maar met eigen kweek redden we het nooit. Kijk naar Quick Boys. Daar hebben ze na een aantal magere jaren weliswaar ingezet op eigen jeugdspelers, maar voor bepaalde posities in het elftal is toch behoorlijk geïnves teerd. In het afgelopen seizoen is het roer bij RCL omgegaan. Onder trainer Bob van Bohe- men kreeg de RCL-jeugd een kans. Het resultaat is bekend, ook al vind ik dat Van Bohemen ten onrechte is verguisd. Hij heeft toch een paar heel goede, jonge spelers overgehaald om naar De Bloemerd te komen. Ik ben afgelopen december af getreden. RCL is in sociaal op zicht een schitterende club, maar prestatief kan ik het niet meer noemen. Al was er voor aanvang van het afgelopen sei zoen maar één redelijk spitsje gehaald, dan had RCL in de top meegedraaid in plaats van te degraderen. Veel vrijwilligers doen enorm goed werk. Maar Leiderdorpers hebben, doordat ze vaak uit andere gemeenten afkomstig zijn, geen hechte band met de club. Ze vinden het prima om een balletje te trappen en daar blijft het bij. WSB heeft loten van een loterij zó uitverkocht, wij zitten er na een jaar nog mee." ars begon toen vijf Lei- ei die het niet eens alle- >11 elkaar wisten, tegelijk avamen voetballen. Ik 'f' aar één van en speelde zaterdag dat werd op- 1 Met die vijf erbij pro- Ie RCl binnen een paar t de eerste klasse, des- 1 hoogste niveau op za- r| )e laatste promotie was oen de foto werd ge let seizoen daarop be- ^e het hoogtepunt met n! den van de finale om de up en een tweede lij de ranglijst. 'en het postbodeteam d. Mijn neef Daaf Ab Braat en ik werkten X Ruud de Groot was tijdje zaterdagbesteller I tweede elftal liepen paar PTT'ers rond. Zo

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21