'De boodschap blijft toch dezelfde' REGIO Ambtenaar maakt muren doorzichtig }t werken zijn het Polen' kis u mensen heel hard legaal aan het Afjokeren ZATERDAG 8 MEI 2004 NAVRAAG belastingkantoor in Leiden meldden zich donderdag enkele :rden Polen voor het aanvragen van een sofi-nummer. Ze dach ten daarmee 1 werk te kun nen in de bol- lensector. Dat :ereen misverstand: mensen uit nieuwe EU-staten moeten een istellingsvergunning hebben. Maar die vergunningen worden fgegeven voor werk in de bollensector. Volgens Hillegommer RUYGROK, die een uitzendbureau voor Oost-Europese sei- irbeiders (met een Duits paspoort) runt, werken alle Polen die let belastingkantoor stonden al geruime tijd illegaal in Neder- Bezwaarde Katwijkse predikanten oogsten onbegrip én bijval op straat ii enig idee waardoor het misverstand over de sofi-num- is gerezen? •zijn voornamelijk illegalen die al jaren werken in Nederland, op zoek gaan naar een sofinummer." leetu dat zo lij weten al- tom Polen lie hier al lang j, hoe komt m dat ze zo geïnformeerd ijn geen men- elke dag de lezen. Ze zijn (ÜJniet op de rij e van wat er in land speelt. Dat weet je als illegaal gewoon niet, daar houd je mee bezig. Trouwens, het is voor Nederlanders zelf ook be- jk ingewikkeld, al die regeltjes." ii ]l 7i al die Polen in de bollensector? gaat u maar eens door de streek rijden. Let u eens op de nummerborden en op mensen die heel hard werken. Als u r;n ziet die hard werken, zijn het Polen." u dat de illegale Oost-Europeanen de hoop op een legale "jnu opgeven? Er zijn zo'n 50.000 tot 60.000 illegale Polen in Nederland, heeft zich nog maar een heel klein deel gemeld bij het be- E [kantoor. Bij mij is ook verschrikkelijk veel aanloop van Europeanen. Ik vertel die mensen dat ze bijvoorbeeld wel werkstellingsvergunning kunnen krijgen om in het vlees te i. Of dat ze aan de slag kunnen als chauffeur. Maar niet in ^lensector." I nk dat het de komende dagen nog druk zal blijven bij het be- [kantoor. Ze staan er elke dag. Dat heeft trouwens wel als iel dat je als overheid heel goed kunt zien hoeveel zwartwer- in Nederland zijn. Je hoeft die mensen bij het belastingkan- leen maar te tellen." 5tiErna Straatsma foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN 1954, Zaterdag 8 Mei N - Sinds enige tijd wordt de gelukkige vader, die op het Leidse is aangifte komt doen van de geboorte van een kind - het mo- I ook twee zijn - "verrast" met een inentingskaart, met vele gege- |r i bonnen. In zijn algehele blijdschap over de uitbreiding van :in, zal hij aan deze kaart niet zoveel aandacht hebben ge- ten. Met het trouwboekje zal de kaart wel in een of ander "be- II ilekje" zijn verdwenen Thans wordt het tijd aan deze kaart eens ,p er aandacht te schenken, want met ingang van a.s. Woensdag eze kaart recht op een gratis inenting van de baby tegen pok- phterie en kinkhoest. De "jonge moeder" kan daarvoor terecht r eigen huisarts en wel iedere Woensdagmiddag van 2 tot 3 uur. »rvice is geboren - een wel zeer toepasselijk woord als wij het i over baby's - uit de zowel in de kring van de hoofdinspectie Volksgezondheid, als in die der huisartsen, de G.G. en de G.D. arJ(ruisverenigingen heersende mening, dat de handen ineen worden geslagen om het jonge kind zo veel als dit in het ver te beschermen tegen deze ziekten. 1979, dinsdag 8 mei GEEST - De Oegstgeester kinderoperettegroep 'De Mascotte' afgelopen zaterdag de voorstelling 'Rosa de schone slaapster' ■lanken. Met 250 bezoekers viel de publieke belangstelling ns tegen: de groep had op 400 man publiek gehoopt. irchief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na i Wng 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op lummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA iarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van latsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, eveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Du COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl ifdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl ANTOOR straat 82, Lelden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden. Dpjfax 071-5 356 415 fax 071-5 356 325 yj 'ichten fax 023-515° 5^7 'Tl EVERKOOP Lies m.b.t Bh-6813661 goed: 023-5150 543 075-6813677 Wallhandel: 071-5 356 300 ireaus kunnen contact opnemen 6813636 f RViCE "V (gratis) P- 5196800 MENTEN 'betaling (acceptgiro) !0 (alleen aut. Inc.) .70 p/j €216,90 Kjj sdle ons een machtiging verstrekken 'tomatisch afschrijven van het di lentsgei.tj ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Henk Bakker wint nationale prijs met pc-informatiesysteem Een paar muisklikken en Henk Bakker tovert een stukje Heereweg in Lisse op het scherm. Nog een klik, en daar verschijnt alle informatie over de vraag welke grond daar is ver vuild, in welke mate, wan neer welke onderzoeken daar naar zijn gedaan en wat de bevindingen waren. Prettig om te weten als je daar een huis wilt kopen. Nog een paar klikken: daar verschijnt de Veldhorst straat, met ingekleurd alle monumentale bomen. Ook heel zinvolle informa tie, legt de medewerker van openbare werken in Lisse uit. Hij schetst de si tuatie dat iemand wil ver bouwen en daarvoor een boom wil kappen: bouw plan ingediend, kapver- gunning aangevraagd en misschien zelfs al verleend en dén komt iemand er achter dat déze boom een monumentenstatus heeft. Jammer, veel tijd en geld voor niets besteed. Als straks ook de gegevens van de afdeling bevolking aan het informatiesysteem zijn gekoppeld, worden de mogelijkheden nóg veel groter. Dan kun je bijvoor beeld precies zien hoeveel kinderen en in welke leef tijdsgroepen in een be paalde wijk wonen. „Ga je daar een speelplaats in richten, dan weet je ook meteen aan wat voor toe stellen je moet denken. En als je wegen gaat herin- richten, kun je meteen zien of daar veel kinderen lopen of fietsen. Daar kun je dan rekening mee hou den." De praktische toepassin gen van het geo-informa tiesysteem dat Bakker voor zijn gemeente heeft ont wikkeld, gelden niet alleen voor Lisse. Onlangs kreeg Bakker landelijke erken ning voor zijn werk via de Wiel-award, de jaarlijkse prijs van Gemnet, het on derlinge internet waar ge meenten en andere over heden informatie op uit wisselen. Zijn systeem bleek het meest geraad pleegde en gewaardeerde onderdeel van Gemnet in 2003. „We zijn er trots op zo'n ambtenaar in ons midden te hebben", zegt wethouder Moolenaar van openbare werken. Het bijzondere aan het systeem is dat het de gi gantische hoeveelheid in formatie die op het ge meentehuis aanwezig is over vrijwel alle aspecten van de Lissese samenle ving kan bundelen én ver volgens in elke gewenste combinatie met een paar muisklikken zichtbaar kan maken. Dat kan voor de hele gemeente, per wijk, per straat, of zelfs per woonhuis. Hoeveel men sen wonen er in de com- ponistenbuurt of de Oran- jebuurt, wat is de gezins samenstelling daar, hoe veel groen is er, waar lig gen speelplaatsen, waar lopen welke leidingen? Al die informatie is nu ook wel aanwezig, maar dan verspreid over alle afdelin gen in allerlei archieven. „Dan bel je voor bepaalde informatie naar een ande re afdeling, die collega moet even zoeken en je bent zo weer tien minuten verder. Tien minuten van mij én tien minuten van hem. Kun je je voorstellen hoeveel tijd daar in gaat zitten?" Om precies te zijn: de Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft berekend dat ambtenaren 60 procent van hun werktijd bezig met het ver zamelen van informatie. „De gemeente was eerst een doolhof met heel veel muurtjes. Dit systeem haalt die muurtjes niet he lemaal weg, maar maakt ze wel doorzichtig", zo vat Bakker zijn systeem sa men. En het systeem kan zich, denkt Bakker, nog verder ontwikkelen. De hobbel daarbij is wel de privacy-wetgeving. De vraag welke informatie voor welke afdelingen van wege de bescherming van persoonsgegevens be schikbaar mag komen, is nog niet helemaal beant woord. Vandaar dat nog lang niet alle gegevens van de afdeling burgerzaken in het systeem zitten. Maar als die kwestie is opgelost, dan kan hij zich voorstel len dat ook burgers straks direct van de niet-privacy- gevoelige delen van het systeem kunnen maken. Henk Bakker achter zijn pc. Foto: Dick Hogewoning Sjaak Smakman LEIDERDORP,, 12.30 UUR De supermarktoorlog is een nieuwe fase ingegaan. De klanten mo gen nu ook meedoen. Bij de grootgrutter die op de kleintjes let, is de strijd losgebarsten. Het idee is leuk, de uitvoering minder. Iedereen krijgt een velletje stickers met 'jokers'. Daarmee mag je zelf afprijzen. Interactief, dus leuk, hebben ze bij de afdeling marketing ge dacht. Geheel in de geest van de tijd: na het wegnomineren en het blijf- sms-en kunnen we nu ook afjokeren. Alleen, hoe kom je aan die plakkers? „Die krijgt u woensdag per post mevrouw", zegt de caissière bij de servicedesk. Nou, niet dus. Gevolg: bedelen bij sigaretten- en batterijenstand. De eerste week ging het nog goed, maar al snel nam de hebberigheid toe. Een ware run op de stickervellen ontstond. Bij de servicedesk graaiden klanten ongevraagd een set plakplaatjes weg. De reclamefol ders met stickers werden al snel weer ontdaan van de gewilde items. Bij de ingang van Albert Heijn in de Winkelhof verschenen 'waarschu wingsborden': 'Hier zitten geen stickervellen tussen'. Op zoek naar kor tingsbonnen werden hele stapels materiaal meegenomen. In een paar weken tijd hebben de klanten een zorgwekkende sticker verslaving ontwikkeld. Al voordeelplakkend lopen ze de winkel door. Een goede afjokeraar let op artikelen met een bonuskorting: die zijn met stickertje extra goedkoop. 'Zet ze slim in', zegt AH. Dat betekent dat je goed moet rondkijken voor de juiste interactieve kortingsmaat regel. Op zaterdagmiddag, midden in de koopspits, neemt een man het hoog op als zijn joker geen recht geeft op de maximale korting. Hij heeft geen bonuskaart, zegt de vrouw achter de kassa. De klant is woedend, accepteert de weigering niet en blijft minutenlang strijden voor een la gere prijs. De file met uitgestickerden achter hem neemt snel toe. Ver wensingen stijgen op uit de boze rij wachtenden. Gewoon boodschappen doen is er niet meer bij. De grootgrutter let niet meer op de kleintjes, dat moet de klant zelf doen. Het is oorlog in de supermarkt. Erna Straatsma De 'bezwaarde' Katwijkse predikanten Vlietstra (boven) en Van Vlastuin (onder) kerken sinds af gelopen zondag noodgedwongen in de Ichthus kerk aan de Nachtegaallaan. Op 11 mei horen ze van de rechter of ze daar moeten blijven. Archieffoto's: Dick Hogewoning en Wim Dijkman Aart van der Kuijl De 'bezwaarde' predikanten in Katwijk, Vlietstra en Van Vlastuin, hebben volgens hun eigen in zichten een aanzienlijk deel van de Katwijkse hervormden achter zich staan. Het zou om een kwart van de 'meelevenden' gaan, zo'n vijfdui zend bezwaarden. Zondag 2 mei, een dag nadat de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) een feit was, werden de diensten van Vlietstra en Van Vlastuin in de relatief kleine Ichthuskerk druk bezocht. Voorlopig moeten de dominees die res pectievelijk in de Oude en Nieuwe Kerk preekten hier aan de slag. Totdat de rechter op 11 mei het definitieve oordeel uitspreekt. Hoe oordeelt de Katwijker op straat over de scheuring? Veel voorbijgangers willen op deze regenachti ge middag in de passage bij de Hema in Kat wijk aan Zee absoluut niet reageren. Het boeit ze niet zo of ze lopen snel door met medede lingen als: „Sorry, geen tijd." Of: „O nee, daar ga ik mijn vingers écht niet aan branden." An deren, meestal mannen, maken slechts een af werend gebaar of zeggen het hele geval totaal oninteressant te vinden. Mevrouw Ouwehand wil na enig aandringen wél wat zeggen. Ze vindt het allemaal zwaar overdreven. „Ik las dat het om vijfduizend vol gelingen moet gaan. Vijfduizend? Dan hebben ze zeker alle kinderen meegerekend. Dat aan tal lijkt me in elk geval zwaar overdreven. Ik ben heel erg benieuwd hoe ze aan dat getal komen. Laat ze dat maar eens bewijzen. Het is toch je reinste persoonsverering wat hier ge beurt?! Het is niets dan ijdelheid van die domi nees." M. Parlevliet zegt zich dood te schamen voor Katwijk. „Dat kan toch alleen maar weer hier gebeuren? Ik denk ook zeker niet dat ze in de hemel komen!" Onafhankelijk van het oordeel van mevrouw Parlevliet beaamt mevrouw Van Duivenvoorden dit even later volmondig: „Die bezwaarden, die komen zeker niet in de hemel en verder wil ik er niks over zeggen. Wat een zielepietjes, niet? Mevrouw Van Duijn valt haar bij: „Ik ben niet gelovig, maar ik vind het een enorm stom gedoe. Ze moeten niet zo zeuren. Gewoon positief met de rest meegaan, sim pel." Meneer Ouwehand vindt het allemaal 'te ab surd voor woorden'. „Kijk, het is natuurlijk Katwijk, Dan kun je op vingers natellen dat zo'n Protestantse Kerk in Nederland hier niet één, twee, drie te realiseren is. Maar dat ze daar na al die tijd die erin is gestoken er nu nog steeds niet uitkomen... Waar maken ze zich nu toch in hemelsnaam druk om, daar op de kansel. En hoe je het ook wendt of keert: de boodschap blijft toch dezelfde?!" Meneer Hin uit Noordwijkerhout is aan het winkelen in Katwijk en staat te wachten op zijn vrouw die in een van de kledingwinkels haar slag probeert te slaan. Hij laat een ander geluid horen. „Ik ben zelf rooms-katholiek, maar ik geef die bezwaarden groot gelijk. Als zij zich niet kunnen vinden in die PKN dan hoeven ze toch niet per se mee met de grote stroom? Het is allemaal mooi hoor, één kerk, maar scheuringen zijn nu een maal een gegeven in ge schiedenis: die heb je al eeuwen. Dacht je dat het bij ons in de kerk allemaal ro zengeur en maneschijn was? Ook mevrouw Van Egmond vindt het geen punt dat de bezwaarden zich aan het af scheiden zijn. „Ik ben Ne derlands hervormd en dat blijf ik ook. Maar luister, het is toch netjes ge gaan?! Laat ze daar maar lekker zit ten in die Ichthuskerk, daar zitten ze goed. Laten hun eigen volgelingen maar voor ze betalen." Mevrouw Geijteman benadrukt dat ze niet uit Katwijk aan Zee komt, maar uit Katwijk aan de Rijn. Zelf gaat ze wél met de PKN mee. „Het is toch vreselijk wat er aan de hand is. Ik ken ge zinnen waarin de kinderen kwaad - wét, nee, woedend - op elkaar zijn. Die gezinnen liggen uit elkaar door al dit gedoe. Dat kan toch niet? Broers die elkaar niet meer aankijken! Ach meneer, het brengt een hoop verdriet teweeg, meer dan je zou denken. Maar schrijf maar op: ik ben en blijf Nederlands hervormd. Een vrouw die haar hondje even uitlaat bij het portiek van haar flat en nieuwsgierige blikken richt op de verslaggever en mevrouw Geijte man wordt door deze laatste bij het gesprek betrokken. „Wat je vindt van dat hele gedoe rond die bezwaarden", roept ze haar toe. „Erg jammer", antwoordt ze als ze wat dichterbij is gekomen. „Er is ook een hoop ellende tussen de gelovigen onderling. Dat hoor je van iedereen. Dat is toch treurig? 't Gaat toch om dat ene?"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17