Regering zet top Alitalia aan de kant ECONOMIE KLM boekt kleine winst door bezuinigingen Advocaten massaal in het geweer tegen Ahold Europese Bank houdt rente op 2 procent Vedior en USG zien nog geen licht in de tunnel Inflatie omhoog door rookwaar en dure benzine WÊÊÊKÊF 41 Stork haalt iets hogere nettowinst ING zoekt koper van het Kurhaus 'Opheffen wapenembargo verbetert relatie EU-China' - celstraf in n-affaire n - Een Amerikaanse veroordeelde gisteren 1-medewerkster van gigant Enron tot een 0: Het gaat om de vrouw ex-financiële topman Enron ging eind 2001 Ier nadat grootschalige udfraude aan het licht Voor de rechtbank in pejn gaf de 42-jariige oe dat ze gesjoemeld tls t belastinggeld. Als ze ïn af heeft uitgezeten, aar echtgenoot de ge- fa js in. Fastow was nauw 0 en bij de fraude en en veel zwaardere straf. ,w n arrestaties p Mitsubishi De Japanse politie heeft i zeven managers van de 1 vrachtwagenfabrikant shi gearresteerd. Zij I te lang een defect aan afchtwagentype van Mit- 1 hebben verzwegen. In yam een vrouw om het joen plotseling een wiel dlli vrachtwagenoplegger laar twee zoons raakten Mitsubishi meldde na le ongeval dat het ging onderhoudsfout. Later een fout in de con té zitten, waardoor wie lden losraken. Uiteinde- len 112.000 vrachtwa- iggeroepen om het de- 'erhelpen. bij kantoren ner ABN Amro )e Italiaanse financiële toten hebben gisteren in- redaan bij kantoren van fa. Ze onderzoeken be- ;ingen dat de Italiaanse tner van ABN Amro de ïg van het zuivelcon- rmalat mede in de hand werkt. ABN Amro bezit ïg van 9 procent in Ca- )e beschuldigingen zijn lor de voormalige top ïalat, die nu vastzit we- jotschalige boekhoud- "apitalia-topman Ge- ju Parmalat hebben ge- ;n om een melkbedrijf pn veel te hoge prijs te jmdat de bank nog geld 'ïad van Cirio. jleasemarkt in I licht gedaald j-Het aantal leasevoer- jn Nederland is vorig }t 1,3 procent afgeno- i heeft de Vereniging lerlands Autolease- lappijen (VNA) becij- brancheorganisatie teruggang aan de slech- imische omstandighe- 1003. Hierdoor liep iet aantal leasecontrac- personenauto's terug .000 naar 517.000. Voor ito's turfde de VNA een iet 2,3 procent, terwijl :htautoleasepark gelijk fi totaal bedroeg de om- n het leasepark eind 2.000 voertuigen. rijven dupe betaalgedrag luuK - Verslechterd be- -jrag brengt bedrijven meer in liquiditeitspro- 1. Bijna de helft van de hndse ondernemingen jrover dat meer dan 30 tvan de facturen te laat Jietaald. Dat blijkt uit on- kvan Interview-NSS in it van Groep Gerechts- ders Nederland. Bij jde vijf bedrijven wordt ier dan 70 procent van ingen te laat betaald. van de ondervraag- f dat de debiteur van al van plan was om laat telaars krijgen lurrentie VEH 'oort - Huizenzoekers a in het vervolg ook een tar van de Vereniging Ei- lis inschakelen. De VEH concurrentie aan met irciële makelaars, omdat tns de verenigng alleen iplete dienstverlening 'erzorgen. Volgens Eigen ieken steeds meer men- naar huizen, bijvoor- ha internet. Zij blijven kundige ondersteuning lebben bij de aankoop, luis biedt drie diensten izichtigen, onderhande de afhandeling. jderden banen j bij Diolen 1 - Bij de kunstvezelpro- qAcordis/Diolen verdwij- |n 250 banen. De hardste vallen bij de vestiging nen, waai" 130 banen ver- Op het hoofdkantoor deling research in Arn- dwijnen veertig banen, fslanking verhuist de re- ifdeling naar Emmen. ige banen verdwijnen in ich in het Duitse Ruhr- Diolen maakt superga- )or bijvoorbeeld veilig- ÏJrdels en autobanden. vrijdag 7 MEI 2004 Bonden achter reddingsplan rome/gpd/anp - Het bestuur van de bijna failliete Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia is gisteren aan de kant gezet. Het vertrek is onderdeel van een plan dat regering-Berlusco- ni heeft opgesteld. Het plan moet een voorlopige uitweg bieden voor de uiterst benarde situatie waarin Alitalia zich be vindt. De vakbonden hebben na vier dagen intensief overleg met het plan ingestemd. De overeenkomst betekent dat een ander plan om bij Alitalia de kosten te drukken voorlopig van de baan is. De directie van de luchtvaartmaatschappij had eerder aangekondigd enkele duizenden banen te schrappen. Dat leidde vorige week tot werkonderbrekingen bij het be drijf, dat voor bijna tweederde staatseigendom is. Bij Alitalia werken ruim 20.000 mensen. Op de beurs in Milaan is de handel in het aandeel opge- Giancarlo Cimoli moet Alitalia van de ondergang redden. AP/Luca Bruno schort. Volgens het reddingsplan zou de regering investeerders willen bewegen tot een kapitaalinjec tie. Van staatshulp is geen spra ke, zei minister Tremonti (eco nomische zaken) gisteren in een toelichting. Vice-premier Fini zei dat de bonden voorlo pig zullen afzien van protesten. Alitalia kan geen aanspraak meer maken op directe staats steun. Wel mag de Italiaanse re gering een overbruggingskre diet beschikbaar stellen maar die moet binnen een jaar wor den afgelost. Dat maakte euro commissaris De Palacio (trans port) bekend. Alitalia ontving in 1997 al forse staatssteun. De nieuwe sterke man bij Alita lia is Giancarlo Cimoli, die de leiding had bij de Italiaanse spoorwegen. Hij neemt de plaats in van voorzitter Giusep pe Bonomi en van Marco Zani- chelli, die de dagelijkse leiding in handen had. Zanichelli was de man achter het plan dat bij de bonden zoveel kwaad bloed zette. De reddingsoperatie moet een uitweg bieden voor de crisis waarin Alitalia is beland. De ko mende dagen gaat het nieuwe bestuur bekijken hoe de her structurering van Alitalia gestal te moet krijgen. Het bestuur is een stuk kleiner dan het vorige. Alitalia boekte vorig jaar een verlies van 510 miljoen euro en zou nu naar schatting 50.000 euro per uur verliezen. De afge lopen twaalf jaar boekte het be drijf elf keer een negatief resul taat. De bonden achten de di rectie verantwoordelijk voor de slechte resultaten en willen niet dat de werknemers hiervoor de prijs betalen. Bovendien wijzen ze erop dat de arbeidskosten veel lager zijn dan bij concur renten, zoals de net gefuseerde luchtvaartmaatschappijen Air France en KLM. Buitenlandse bedrijven - Luft hansa wordt vaak genoemd - zitten in afwachting van het de bacle op het vinkentouw. den haag/gpd - De inflatie is in april voor het eerst sinds lange tijd weer gestegen. Hogere prij zen voor benzine en tabak zorgden voor een gemiddelde prijsstijging in die maand van 0,4 procent. De inflatie kwam uit op 1,4 procent. Dat is 0,3 procent hoger dan in maart, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De stijging komt voor de helft voor rekening van de tabaksartike len. In vergelijking met vorig jaar steeg de prijs 21 procent. De eerste maanden van dit jaar werden er nog veel oude voor raden verkocht tegen de oude prijs. In april waren de meeste verkopers er doorheen. Ook de productieprijs van sigaretten steeg, volgens het DBS. Duur dere benzine droeg ook bij aan een hogere inflatie. Ook de mo torrijtuigenbelasting steeg. Vo Inflatie 3,5 2002 2003 '04 2,1 1,4 0,7 0,0 Procentuele verandering consumentenprijsindex veraeleken met dezelfde maand van vorig jaar. mj jasondj fmamj Jasondj fma anp bron:cbs rig jaar rond april daalden de prijzen aan de pomp juist. In april was benzine 6,7 procent duurder dan een jaar ervoor. De inflatie werd geremd door de prijzen van vlees, eieren en verse groenten. Die daalden de afgelopen maanden juist ten opzichte van vorig jaar. Voe dingsmiddelen waren in april 2,8 procent goedkoper. zaandam/anp - Het boekhoudschandaal blijft Ahold achtervolgen. De claims van overheden, aandeelhou ders, verzekeraars en zakenpartners stapelen zich op. Uit het gisteren gepubliceerde jaarverslag blijkt dat er recentelijk weer een nieuwe zaak is bijgekomen. Verze keraar American International Group (AIG) probeert via de rechter af te komen van een verzekering die HET supermarktconcern in 2000 bij de overname van US Foodservice afsloot over de aansprakelijkheid. Het gaat maximaal 100 miljoen dollar. De verzekeraar zegt dat er onjuiste mededelingen zijn gedaan in verband met de uitgifte van de polis. In de VS zijn beleggers collectieve rechtszaken begon nen om schade vergoed te krijgen. En de Amerikaanse ministeries van justitie en werkgelegenheid, de beurs en beurswaakhond SEC en de Amerikaanse National Association of Securities Dealers stelden onderzoeken in. En in Nederland kijken het openbaar ministerie, Euronext en toezichthouder AFM naar de fraude. Ver der heeft de Vereniging van Effectenbezitters diverse zaken lopen. In Zuid-Amerika zijn de juridische problemen ook groot. Daar gaat het vooral over de overname van Dis co, waarop inmiddels beslag is gelegd. Daarbij is Ahold ook in strafrechtelijke onderzoeken beland door fraude bij zakenpartners. In Argentinië wil de fiscus 165 miljoen euro als belas ting over een emissie van obligaties. Her en der lopen ook nog andere geschillen onder meer over huren en contractbreuk. Zo steggelt een Scandinavische dochter met een zakenpartner over de dienstverlening bij vast goedprojecten in Litouwen. Daarbij gaat het om 55 miljoen euro. Bovendien zijn de ex-bestuurders Van der Hoeven en Meurs bezig met een eventuele ontslagvergoeding. Daarvoor is er een onafhankelijk onderzoek ingesteld. De ex-bestuurder Miller van US Foodservice eist een schadevergoeding van minimaal 10 miljoen dollar. Hij stapte vorig jaar op naar aanleiding van de boekhoud- problemen. Topman Moberg verdiende vorig jaar ruim 3 miljoen euro. Hij werd per 1 mei aangesteld. In dat bedrag zit een flinke bonus van bijna 1,8 miljoen euro. Zijn basis salaris kwam uit op 981.000 euro in de acht maanden dathij bij Ahold werkte. Verder kreeg hij verhuiskosten en reiskosten, 1 miljoen aandelenopties en 250.000 ge wone aandelen Ahold. De totale bezoldiging van de raad van bestuur kwam vorig jaar uit op 10,5 miljoen euro. Dat is bijna de helft minder dan in 2002. De bestuurder De Raad en ex-bestuurder Andreae kregen geen bonus. Er was wel een bedrag beschikbaar, maar dat is verre kend met te veel betaalde bonussen over eerdere jaren. amsterdam/almere - anp - De uitzendbureaus Vedior en de Nederlandse divisie van United Services Group (USG) profite ren nog niet van de economi sche opleving. Juist in Neder land blijven tekenen van herstel nog uit. De omzet van de totale Nederlandse uitzendsector daalde met 9 procent in de eer ste drie maanden van dit jaar. Vedior boekte in het eerste kwartaal 50 miljoen euro netto verlies, zo werd gisteren be kendgemaakt. Vorig jaar was het in dezelfde periode met 57 miljoen euro nog iets slechter. Uit de gewone bedrijfsuitoefe ning behaalde de uitzendgroep wel winst: 41 miljoen euro, 28 procent meer dan in het eerste kwartaal van 2003. De operationele winst van de Nederlandse tak bleef gelijk, maar het bedrijfsonderdeel maakte een moeilijk kwartaal door. De inkomsten vielen 10 procent terug tot 113 miljoen euro. De omzet die op eigen kracht werd binnengehaald, kwam zelfs 17 procent lager uit. Ook de Nederlandse divisie van USG, de uitzendbureaus Start en Unique, draaide minder om zet: 16 procent. USG maakte gisteren bekend dat zijn Nederlandse activitei ten in het eerste kwartaal een omzet van 192 miljoen euro hadden tegen 230 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. Het bedrijf kwam hierdoor in de ro de cijfers met een nettoverlies van 3,2 miljoen euro. Een jaar eerder stond een winst van 3,1 miljoen in de boeken. USG heeft onder meer terrein verloren aan Randstad. Het be drijf, dat ook actief is in België, Duitsland, Italië, Spanje en Por tugal, denkt dat de Nederlandse uitzendmarkt dit jaar verder zal krimpen 'zij het met een afvlak kende tendens'. Vedior is een van 's werelds grootste uitzendconcerns. Het bedrijf is actief in 35 landen, waar het samen meer dan 2200 filialen heeft. De terugval werd gecompenseerd in Groot-Brit- tannië en de rest van Europa. De concerninkomsten kwamen daardoor uit op 1,48 miljard eu ro, een stijging van 7 procent. Vedior nam de afgelopen perio de drie branchegenoten over in India, Polen en Portugal voor 8 miljoen euro. De president van de Europese Centrale Bank Jean-Claude Trichet in Helsinki. Foto: Reuters/Lehtukova den haag/gpd - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft de rente in de eurozone gisteren gelijk gehouden op 2 procent. Vol gens ECB-president Jean-Claude Trichet draagt dit lage renteniveau bij aan het eco nomische herstel van de eurolanden. Trichet meldde vanuit Helsinki dat er steeds meer positieve signalen komen over een conjunctureel herstel in Europa. Wel blijft de economische opgang die eind 2003 inzette, 'bescheiden'. Zij wordt gesteund door een duidelijk eco nomisch herstel in andere delen van de wereld. De ECB waarschuwt wel voor de sterk gestegen prijzen voor grondstoffen, zoals ruwe olie. Volgens Trichet lijdt de euro-economie on der een gebrek aan vertrouwen onder con sumenten. Hij waarschuwde regeringen van landen met stijgende financieringste korten 'geloofwaardige' maatregelen te ne men om deze tekorten onder controle te krijgen. Dat zou moeten bijdragen aan een herstel van het vertrouwen in die landen. De ECB verwacht dat de inflatie de komen de tijd onder controle blijft, mede als ge volg van loonmatiging in eurolanden. Dat duidt er op dat de ECB voorlopig geen re den ziet voor een verhoging van de rente. De Bank of England verhoogde gisteren wel de rente met een kwart procent naar 4,25 procent. Het was de derde renteverhoging in zeven maanden tijd. De Britse centrale bank wil met de hogere rente de Britse economie afkoelen, die mo menteel vier keer zo hard groeit als die van de eurozone. De Bank of England ziet voor al risico's in de sterk stijgende huizenprij zen en de snel toenemende particuliere schuldenlast in Groot-Brittannië. De financiële wereld rekent er op dat in de Verenigde Staten komende zomer een eer ste renteverhoging wordt doorgevoerd. Het sterke economische herstel leidt in de VS tot een oplopende inflatie. Op de valutamarkten daalde de euro gister middag licht tegenover de Amerikaanse dollar na het bekend worden van het ECB- rentebesluit. Ook tegenover het Britse pond verloor de Europese munt terrein. Ded renteperikelen hadden ook hun weerslag op de beurs. De AEX-index in Amsterdam sloot 2 procent lager. amsterdam/anp - Stork heeft in het eerste kwartaal een netto winst behaald van 16,9 miljoen euro tegen 16,7 in dezelfde pe riode vorig jaar. De omzet daal de met 10 procent naar 390 mil joen euro. Het resultaat voor belastingen en rentebetalingen steeg met 23 procent naar 24 miljoen euro. „Met een beter bedrijfsresultaat onderstrepen we het herstel van onze winst gevendheid, het eerste onder deel van onze strategie", aldus topman Vollebregt in een toe lichting. Stork heeft het afgelopen jaar kostenbesparingen doorge voerd, onder meer door het personeelsbestand met circa 1200 mensen te reduceren. De onderneming telt nu 12.989 werknemers en schrapt wegens tegenvallende resultaten de ko mende maanden nog eens twintig arbeidsplaatsen bij de divisie die onder meer slachtlij- nen maakt voor pluimvee. In het eerste kwartaal kreeg Stork, dat verder onder meer actief is als toeleverancier voor de luchtvaart- en textielindu strie, te maken met wisselende marktomstandigheden. Een krachtig economisch herstel blijft echter nog steeds uit, al dus Vollebregt. „Het evenaren van het bedrijfsresultaat van 2003 blijft daarom nog steeds veel aandacht vergen." Dat kwam vorig jaar uit op 92,7 mil joen euro. den haag/gpd - Het ING-vast- goedbedrijf Real Estate pro beert te achterhalen wie de nieuwe eigenaar is van het Kur haus. Half februari verkocht ENG het bekende Scheveningse badhotel voor 46 miljoen euro aan vier Zwitserse families, maar in de vastgoedwereld cir culeert het hardnekkige gerucht dat de Amsterdamse vastgoed handelaar Willem Endstra ach ter de koop zit. Endstra is recent door crimi neel Mieremet betiteld als 'de bankier van de onderwereld'. De verbinding tussen de officië le kopers en Endstra zou een amoureuze zijn. De Amster dammer zou een relatie hebben met een vrouwelijk lid van de van oosprong Oostenrijkse fa milie Swarovski, bekend door het gelijknamige kristal. De ge meente Den Haag heeft toe stemming gegeven voor de ver koop zonder te weten wie de nieuwe eigenaar was. Endstra zelf ontkent de nieuwe eigenaar te zijn. Ruim 3000 banen geschrapt maar aantal gedwongen ontslagen blijft beperkt door Richard Mooyman Amstelveen - Luchtvaartmaat schappij KLM heeft dankzij een ingrijpende afslanking een netto jaarwinst behaald van 24 miljoen euro tegen een recordverlies van 416 miljoen euro een jaar eerder. In totaal zijn bijna 3100 banen geschrapt, maar volgens topman Leo van Wijk is het aantal ge dwongen ontslagen tot dusver beperkt gebleven tot 76. Dat is veel minder dan de 700 waar mee eerder rekening werd ge houden. Het aantal ontslagen kan de ko mende tijd nog oplopen, maar volgens Van Wijk ziet het ernaar uit dat er maar een beperkte hoeveelheid KLM-ers gedwon gen moet vertrekken. Hij zei dat gisteren tijdens een toelichting op de jaar cijfers. Het lukt vol gens hem goed om overtollige KLM-ers in- en extern aan an der werk te helpen. Momenteel staan 225 werknemers op de lijst van boventalligen. Als er binnen een jaar voor hen geen ander werk is gevonden, wacht ook hen werkloosheid. De hoeveelheid werknemers is het afgelopen jaar gedaald van 34.000 naar 31.000. Mede daar door bespaart de KLM zich jaarlijks 200 miljoen euro. Van Wijk verklaarde dat de gepre senteerde winst geen reden is om te stoppen met afslanken. In de loop van dit jaar zullen opnieuw circa 1500 banen moeten verdwijnen, waarmee het totaal aantal geschrapte werkplekken op de eerder aan gekondigde 4500 moet komen. Volgens Van Wijk zal vanwege de verwachte groei op bepaalde afdelingen juist weer extra per soneel nodig zijn, waardoor de werkgelegenheid per saldo minder zal slinken. De jaar winst van 24 miljoen stemt Van KLM 2003/2004 nettowinst in miljoenen euro vierde kwartaal '02/03 '03/04 0 bezetting '02/03 10 passaoiers 79.4% vracht 71,7% 72,9 heel jaar passagiersvervoer in miljoenen reizigerskilometers '02/03 MM—— 59.417 '03/04 BHBHHi 57.784 -416 vrachtvervoer in miljoenen tonkilometers '02/03 ■HHSHH9M 4.197 '03/04 ■■■■MM 4.392 anp - bron: KLM Wijk tevreden, maar volgens hem is deze winstmarge van circa één procent volstrekt on voldoende om de continuïteit van de KLM te waarborgen. Om die reden besloot de KLM samen te gaan met het veel gro tere Air France. De overname door de Fransen werd afgelo pen week formeel beklonken. Door de aanschaf van nieuwe toestellen van het type Boeing 777 nam de schuld wel toe met 217 miljoen tot 3,1 miljard eu ro. Vooral dankzij het traditioneel moeilijke winterkwartaal boer de de KLM goed. Volgens Van Wijk was het zelfs het beste vierde kwartaal in tien jaar. Door kostenbeparingen en een licht aantrekkende markt lever de deze normaal verliesgevende periode winst op. Vooral op Eu ropese routes blijven de tarie ven onder druk staan, maar in tercontinentaal is er sprake van verbetering. Volgens Van Wijk hebben de alleen Europees vlie gende prijsvechters als easyjet het nu moeilijker dan netwerk maatschappijen als de KLM. KLM's eigen prijsvechter Trans- avia/Basiq Air zag de operatio nele winst dalen van 28 naar 16 miljoen euro. Goedkope vluch ten onder de vlag van Basiq Air zijn nog steeds verliesgevend, maar de KLM-top verwacht dat er dit jaar quitte kan worden gedraaid. Basiq Air is sinds kort op grote schaal actief vanaf de luchthaven Rotterdam, waar dit jaar al een miljoen passagiers worden verwacht. brussel/gpd - Een goede relatie tussen China en de Europese Unie hangt af van de vraag of de EU bereid is het wapenem bargo tegen de republiek in te trekken, zo liet de Chinese pre mier Wen Jiabao gisteren in Brussel weten. „We kunnen pas tot een volwaardig partner schap komen als het embargo verdwijnt", waarschuwde de premier. Volgens hem mag er geen verband worden gelegd tussen het embargo en de situ atie van de mensenrechten in zijn land. Commissievoorzitter Prodi bracht vorige maand een be zoek aan Peking. Het tegenbe zoek van Wen aan Brussel was een primeur; buiten de gebrui kelijke topontmoetingen kwam nooit eerder een uitgebreide Chinese regeringsdelegatie naar de EU. Met groot vertoon te kenden Chinese ministers en Europese commissarissen een aantal akkoorden op douanege bied en de handel in katoen en textiel. In een verklaring werd benadrukt dat de EU en China de komende jaren op steeds mee terreinen willen samen werken. Maar over het bezoek lag giste ren de slagschaduw van het wa penembargo dat dateert uit het begin van de jaren negentig. Het werd ingesteld'fla het bloe dige neerslaan van de opstand op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Frankrijk wil China graag gevechtsvliegtui gen verkopen en een meerder heid van de EU-landen vindt dat het verbod op wapenver koop moet worden opgeheven. Nederland is fe tegenstander van opheffing, maar staat bin nen de EU steeds meer alleen. Wen Jiabao kreeg gisteren van Prodi te horen dat het vraag stuk waarschijnlijk niet op korte termijn wordt opgelost. Hij bracht zijn gastheer in de pro blemen door te melden dat Prodi hem had beloofd een warm pleidooi vóór afschaffing te houden. Formeel heeft de Commissie over de kwestie niets te zeggen en is het een zaak voor de regeringsleiders.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9