Zware gevechten in Iraakse steden BUITENLAND Veiligheid rond Songfestival verandert Istanbul in vestingstad Rumsfeld berispt over schandaal FBI-dossier: Kerry was een 'radicaaltje' De twee gezichten van Qazi Hussain Ahmed Hulpverleners krijgen doodstraf in Libië Priester Boston Amerikanen pakken militie al-Sadr aan uit ambt gezet Munitiedepot de lucht in ilie betaalde 1 Canadees - De familie van de Ca- Iraakse zakenman Naji heeft 100.000 dollar jeld betaald voor zijn g. Dat meldt de Cana- int Toronto Star. Cana- llomaten zouden het i de ontvoerders heb- ~Trgedragen. Een onbe- vrijdag 7 MEI 2004 Doden jTen minste 630 men- gedood in de aanval A (tante christenen op een gemeenschap in Nige- ïnlusten hangen samen i slepende stammenvete le christelijke Tarok en litische Hausa-Fulani vruchtbare landbouw- jr doodt etsleider I* - Indiase paramilitai ren gisteren bij een in- ?n woning in Srinagar aire commandant van fatistische Hezb-ul-Mu- (n gedood. De identiteit jrrillaleider Abdul Ras- fhazi Shahab-ud-Din is leid aan de hand van 'nten en een boekje met iningen. iroepering ontvoerde Al- I vorige week in Irak. ensduur' 8k j gedaald 81 I ien - De levensverwach- inwoners van de Euro- ie is na de recente uit- met tien lidstaten flink De levensverwachting men nam met een jaar ,8 jaar, die van vrouwen halfjaar tot 81,1 jaar. uit de Baltische staten (64,8 jaar), Estland Litouwen (66,3) heb- aagste levensverwach- de nieuwe toetreders, ste levensverwachting Spaanse vrouwen met iets meer dan Franse anse vrouwen, die met de tweede plaats de- rachting in dorp ad - Een dorpsraad in heeft een huisbaas ming gegeven om de en schoondochter van die een geheime ver met zijn dochter had, chten. Dorpsbewoners 1 en wisten te voorko- de meisjes daadwerke en verkracht. overleeft ers in hoofd Een bouwvakker Drnië heeft bij een on- ;t een spijkerpistool zes in zijn hoofd gekregen. :val gebeurde toen de van het dak van een enop een collega die ipijkerpistool aan de Het krachtige pistool 15 e zich en schoot zes tn het hoofd van de kters hebben gezegd illedig zal herstellen. sren rvoed In de Verenigde Sta- 1 echtpaar officieel 70 ^agd omdat ze hun vier ;erde zoons bijna van ieten omkomen. Het d in oktober vorig jaar 'igd van zware mishan- het in gevaar brengen eren toen de 19-jarige rd betrapt terwijl hij in is van de buurman 1 zocht. De jongen was 0 meter groot en woog vintig kilo. De autori- nden later nog drie toons die ook ernstig irek vertoonden als ge- ondervoeding. let door knoflook (Vijftien werknemers jkoelpakhuis in de Cen- |inese stad Zhengzhou gekomen toen zij geplet door tien meter hoge, iflook volgestouwde f die plotseling instort- [entien van hun colle- (den levend onder de jte stellingen vandaan ?n worden. libalisme kt Australië Een Australiër ver in moord heeft tegen ïegevangenen gezegd p en penis van zijn fer te hebben gekookt geten. De 43-jarige Da ler ontkent schuldig te de moord van de 64-ja- irge Martin. De ver- fertelde tegen collega- In hoe hij „een kerel in hakte en op een vuurtje ïkte" en er daarna ,,de- neeft opgegeten". door onze correspondente Fidan Ekiz Istanbul - Een blauwwitte muur van over de honderd politiemannen sluit het terrein rond de Abdi Ipekci Sport hal in Istanbul af. In de Turkse arena wordt volgende week het Eurovisie songfestival gehouden. De Turkse veiligheidspolitie houdt er 24 uur per dag de wacht in ME-busjes. Over een week wordt de beveiliging opgevoerd tot 12.000 politiemannen. De recente zelfmoordaanslagen en aanslagdrei gingen in de grootste Turkse stad hebben de Turken extra waakzaam gemaakt. „Zó, dat moet wel een erg belangrijke sportwedstrijd zijn...," zegt een Turk se man, die de grote beveiliging rond de sporthal ziet. Hij weet niet dat in de Istanbulse Zeytinbumu wijk het 49ste Eurovisiesongfestival wordt ge houden. 'Eurovision Songcontest Is tanbul' staat aangegeven op reuzen- posters langs de weg. De bomen rond de sporthal zijn versierd met roodwit te crêpepapier. Maar meer dan de kleuren van de Turkse vlag, springen de blauwe uniformen in het oog. Is tanbul, dat tijdens het festival in hoogste staat van paraatheid ver keert, verandert in een ware vesting. De eerste besprekingen over de loca tie van het songfestival in Turkije be gonnen in juli vorig jaar. Als mogelij ke locaties werden de steden Izmir, Istanbul en Antalya aangewezen. De keuze viel op Istanbul. Enkele maan den later, in november werd de mil joenenstad opgeschrikt door een reeks bomaanslagen op onder meer Britse en Joodse doelen. Bij de zelf moordacties, die zijn opgeëist door al-Qaeda, kwamen zestig mensen om. Voor TRT, de organisator van het songfestival, was het toen te laat om een andere locatie te zoeken. „Alle ogen zijn de komende week op Istanbul gericht. Dit mag niet fout gaan," zegt een politieagent vanach ter de tralies waarmee het sporthal- terrein hermetisch is afgesloten. De politiemannen eten en slapen samen al dagen op dit terrein waar ze 24 uur de wacht houden. „We vervelen ons nu nog. Straks, als de gasten en de deelnemers arriveren, begint het ech te werk." Istanbul telt 25.000 politie mannen, daarvan wordt 12.000 man speciaal voor het festival ingezet. Alle woonhuizen in de omgeving van de sporthal zijn nu al ontruimd, volgens de agent. „De bewoners moeten tijdelijk in speciaal aangewezen huizen verblij ven. Na het festival mogen ze terug keren naar hun woningen." Niet al leen de wijk Zeytinbumu zal tijdens het festival zwaar worden beveiligd. Ook in andere wijken waar deelne mers, organisatoren en gasten voor het festival zich begeven, zal politie paraat staan. Het songfestival waar aan 36 landen deelnemen, wordt bij gewoond door 700 kandidaten, 1500 journalisten, 5500 gasten en 2500 personeelsleden. Begin deze week veroorzaakte de ar restatie van 25 moslimextremisten in Istanbul en de noordwestelijke Turk se stad Bursa weer voor onrust onder de Turken. De Turkse politie ver klaarde dat de verdachten een bom aanslag wilden plegen op een NAVO- top in Istanbul in juni dit jaar waarbij de Amerikaanse president Bush aan wezig zal zijn. De verijdelde aanslag heeft de politie in Istanbul extra alert gemaakt.Al onze aandacht is gericht op het songfestival en de NAVO-top in Istanbul," zegt de politieman. Op de vraag of er verontrustende mel dingen zijn binnengekomen aan de vooravond van het festival, ant woordt hij: „Nee, er zijn geen aan slagdreigingen. Die komen er ook niet. Geen terrorist die het in zijn hoofd haalt volgende week in de buurt van deze locatie te komen. Dit festival zal vredig verlopen," aldus de Turkse politieman. Een zwaargewond meisje wordt door haar ouders naar het ziekenhuis in Najaf gebracht nadat Amerikaanse troepen een aanval deden op de residentie van de gouverneur van die stad. De aanval was gericht op de militie van al-Sadr, die in Najaf zijn bolwerk heeft. Foto: Reuters bagdad/anp - Amerikaanse troepen in Irak hebben gisteren op grote schaal slag geleverd met aanhangers van de anti- Amerikaanse moslimgeestelijke Muqtada al-Sadr. In meerdere steden kwam het tot felle ge vechten, waarbij tientallen op standelingen om het leven kwa men. In en rond Najaf, een voor sjiitische moslims heilige stad, zijn zeker 41 rebellen gedood. De Amerikanen namen in de belegerde stad ook het gouver neurskantoor in. Even daarvoor had de Amerikaanse civiele be stuurder in Irak, Paul Bremer, de militie van de radicale sjiiti sche geestelijke al-Sadr opge roepen de wapens neer te leg gen. De Amerikaanse strijd krachten willen de militieleider dood of levend. Al-Sadr, die zich in Najaf schuilhoudt, wordt gezocht in verband met een moord op een collega-gees telijke. Ook het nabij Najaf gelegen Ku- fa was het toneel van zware ge vechten tussen militairen van de door de Amerikanen geleide coalitie en het Mahdi-Leger. Bij de strijd zijn volgens de Ameri kaanse strijdkrachten tenmin ste twintig militieleden om het leven gekomen. In Karbala kwam het tot felle gevechten bij de Mokhayem- moskee. Ooggetuigen verldaar- den dat Amerikaanse tanks het hoofdkwartier van al-Sadr in puin schoten. Bij operaties van het Ameri kaanse leger in de nacht van woensdag op donderdag in de sjiitische wijk Sadr City in Bag dad kwamen tien Iraakse op standelingen om het leven. Ook in deze wijk bevinden zich veel aanhangers van de radicale geestelijke. Bij een zelfmoordaanslag met een autobom donderdag in het centrum van Bagdad stierven zeker vijf Iraki's en een Ameri kaanse soldaat. De aanslag was in de buurt van de zogenoemde Groene Zone, het tstreng bewaakte stadsdeel met de belangrijkste instellin gen van de bezettingsmacht. De bom in het voertuig ontplofte terwijl de bestuurder in een rij stond voor een controlepunt aan de grens van de afgezette zone. De Iraakse groepering al- Twawhid, die wordt geleid door de terrorist Abu Musab al-Zar- qawi, eiste in een verklaring de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. Een man uit Saudi- Arabië zou met zeshonderd kilo springstof de explosie hebben veroorzaakt. Rode Kruis waarschuwde al eerder voor misstanden door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - President George Bush heeft zijn defensieminister Donald Rumsfeld een veeg uit de pan gegeven over diens reactie op het gevangenisschandaal. Het is voor het eerst dat Bush een van zijn bewindslieden openlijk afvalt. De president is ontevreden dat Rumsfeld hem niet heeft ingelicht over het bestaan van de aanstootgevende foto's van mishandelde gevangenen. Hij heeft hem dat tijdens een ontmoeting op het Witte Huis laten weten. Het Internationale Rode Kruis heeft de af gelopen tijd 'herhaaldelijk' aangedrongen op maatregelen tegen de situatie in de ge vangenis van Abu Ghraib in Irak, waar Iraakse gevangenen door Amerikaanse sol daten werden mishandeld en vernederd. Een Rode-Kruiswoordvoerder verklaarde dat gevraagd was om corrigerend op te tre den", nadat Rode-Kruismedewerkers zelf de wantoestanden hadden vastgesteld. De foto's hebben in de Arabische wereld en daarbuiten voor veel afschuw gezorgd en het aanzien van de VS geschaad. De krant The Washington Post kwam gisteren met nieuwe foto's, waarop te zien is hoe Amerikaans soldaten Iraakse gevangenen vernederen. Zo is een vrouwelijke soldaat te zien die een riem om de nek van een naast haar op de grond liggende, naakte, Irakees heeft geknoopt. De krant zegt zeker duizend foto's in handen te hebben. Bush zei in een interview met de Arabische tv-zender Al Hurra nog steeds vertrouwen in Rumsfeld te hebben. De minister moet vrijdag verschijnen voor de senaatscom missie voor de strijdkrachten en kan daar pittige vragen verwachten. Als het toezicht niet deugde, tot aan Rumsfeld zelf toe, dan moet de minister vertrekken, zei de Demo cratische senator Joe Biden gisteren. Senatoren zijn verontwaardigd over het feit dat ze niet eerder door het Pentagon op de hoogte waren gesteld van het onderzoek naar de mishandelingen in de gevangenis van Abu Ghraib en de te verwachten uit zending van CBS over het schandaal, iets waarvan het Pentagon wel wist. Bush was door Rumsfeld al in een vroeg stadium op de hoogte gesteld van de pro blemen in de gevangenis, maar onder streepte gisteren dat hij pas vorige week woensdag had kennis genomen van de fo to's en het afschuwelijke karakter van de misdragingen. Senator John Kerry, de Democratische te genstander van Bush bij de presidentsver- Bezingen in november, zei dat de regering te langzaam en ontoereikend heeft gerea geerd op de mishandelingen. Bush moet zijn excuses aanbieden, aldus Kerry. Zes militaire bewakers hangt gevangenis straf boven het hoofd, zeven officieren zijn inmiddels berispt. Er lopen in Irak en Af ghanistan nog onderzoeken naai" veertien doden in militaire gevangenissen. Bij twee daarvan is vastgesteld dat het om doodslag ging. Bush steunt Rumsfeld nog steeds. Foto: Reuters washington/ap - De Ameri kaanse federale recherche (FBI) die in de jaren '70 de vredes beweging scherp in de gaten hield, portretteerde de Demo cratische presidentskandidaat John Kerry na zijn Vietnamtijd als een 'welbespraakte, gema tigde radicaal'. Kerry was lid van de beweging Vietnam Veteranen Tegen de Oorlog (VVAW), een organisatie die volgens de FBI betrokken was bij 'illegale en subversieve activiteiten' tegen de regering. Kerry heeft zich daar volgens de FBI niet schuldig aan gemaakt. Wel was hij betrokken bij de or ganisatie van een grote vredes demonstratie in april 1971 in Washington. Kerry verliet de vredesbeweging eind 1971. De VVAW heeft zich volgens de FBI na 'het vertrek van Kerry schul dig gemaakt aan gewelddadig verzet tegen de Vietnamoorlog. Keny juichte op een campag nebijeenkomst in Los Angeles de openbaarmaking van zijn dossier toe. „Ik ben trots op mijn inspanningen om een ein de te maken aan de Vietnam oorlog en dat ik mij verzet heb tegen president Nixon." John Kerry. Foto: AP rijswijk/anp - De Pakistaanse moslimleider Qazi Hussain Ah med is een van de felste tegen standers van het seculiere regi me van president Pervez Mus harraf. Zijn partij Jamaat-i-Isla- mi streeft ernaar het land om te vormen tot een islamitische staat. In eigen land schuwt Hussain Ahmed de fundamen talistische retoriek niet, maar naar het westen toe presenteert hij zich het liefst als democraat en vredesactivist. Hussain Ahmed werd geboren in 1938 als boerenzoon. De fun damentalistische islam kreeg hij met de paplepel ingegoten. Hij studeerde geografie aan de universiteit van Peshawar. Tij dens zijn studietijd was Hus sain Ahmed lid van de islamiti sche studentenbeweging Islami Jamiat-e-Talaba. Hij werd leraar op een middel bare school, maar keerde het onderwijs al vrij snel de rug toe om zijn geluk te beproeven als zakenman en politicus. In 1970 werd Hussain Ahmed lid van de fundamentalistische partij Ja- maat-i-Islami (JI). Vanaf 1978 leidde hij de provinciale tak van deze beweging in Peshawar. In 1987 werd hij gekozen tot lan delijk leider van JI. In die hoedanigheid ontpopte hij zich na de staatsgreep van Musharraf in 1999 tot een van de grootste criticasters van diens militaire regime. „In Pa kistan is geen plaats voor secu larisme", verklaarde hij na de coup. Hussain Ahmed werd meer dan eens opgepakt of on der huisarrest geplaatst wegens het bezigen van opruiende taal tegen de macht van „de onge lovigen". Hussain Ahmed is fel gekant te gen westerse inmenging in Pa kistan. Toen president Mushar raf na de aanslagen in de Ver enigde Staten in september 2001 het Pakistaanse grondge bied en luchtruim beschikbaar stelde aan de Amerikaanse strijdkrachten voor de oorlog in Afghanistan, riep hij op tot een nationale staking. Hij kreeg daarop opnieuw huisarrest. De moslimleider staat te boek als een welbespraakt man, die vele talen, waaronder het En gels, uitstekend beheerst. Tegen de westerse media probeert hij zijn fundamentalistische bood schap veelal te verpakken in een intellectueel, pro-democra tisch jasje. Niet het streven naar een islamitische staat waarin de .sharia bepalend is, maar de strijd tegen de dictatuur van Musharraf stelt hij daarin cen traal. Moslimgemeenschappen in het westen ontvangen de bevlogen redenaar graag als gastspreker. Tijdens zijn lezingen spreekt hij meestal over de umma, de ge meenschap van islamitische ge lovigen, en de p lichen van ie dere moslim ten ojfflchte van deze gemeenschap. sofia/anp - Een Libische rechtbank heeft gisteren vijf Bulgaarse verpleeg kundigen en een Palestijnse arts ver oordeeld tot het vuurpeloton. Een Bulgaarse arts kreeg vier jaar gevan genisstraf. De zeven zouden bewust 426 Libische kinderen hebben geïn fecteerd met het HIV-virus, dat aids kan veroorzaken. Negen Libiërs wer den vrijgesproken. De Bulgaren en de Palestijn worden sinds 1999 vastgehouden, omdat ze de kinderen in een ziekenhuis in Benghazi besmette bloedproducten zouden hebben gegeven. Inmiddels zijn 43 kinderen overleden aan aids. De hulpverleners hebben steeds hun onschuld bepleit en gaan tegen het vonnis in beroep, meldde de Bul gaarse staatsradio. De Bulgaarse arts heeft de vier jaar waartoe hij is veroordeeld, inmiddels uitgezeten en komt waarschijnlijk binnenkort vrij. De Europese Unie verklaarde don derdag „extreem bezorgd en diep te leurgesteld" te zijn over het vonnis. De voorzitter van de Europese Com missie, Romano Prodi, drong eerder bij de Libische leider Gaddafi aan op een „snelle en rechtvaardige rege ling" in de zaak. De Bulgaarse media speculeren erop dat Gaddafi de veroordeelden zal vrijspreken, als onderdeel van zijn campagne om terug te keren in de gunst van de internationale gemeen schap. De Libische leider heeft de hulpverleners er ooit van beschul digd te hebben gehandeld in op dracht van de CIA en de Israëlische geheime dienst, de Mossad. Getuige- deskundigen, onder wie iemand van het team dat het virus ontdekte, heb ben verklaard dat de epidemie is ver spreid door gebrek aan hygiëne in het ziekenhuis en niet door een inter nationale samenzwering. boston/ap - De Amerikaanse priester Paul Shanley, die het middelpunt vormt van een seksschandaal in het aartsbisdom Boston, is uit het ambt gezet. Dat blijkt uit een brief waarop het persbureau Associated Press de hand heeft gelegd. De brief is van de hand van aartsbis schop Sean O'Malley en dateert van 3 mei. Hij deelt erin aan Shanley mee dat paus Johannes Paulus II op 19 februari heeft besloten Shanley uit zijn functie te ontheffen. Shanley (73) zou in de jaren '80 zeker vier jongens hebben ver kracht. Dit najaar moet hij voor de rechter ver schijnen. Kiev/AP - De autoriteiten in Oekraïne hebben gisteren vijftien dorpen geëvacueerd en een belangrijke spoorlijn afgesloten nadat er zich in een munitiedepot in het zuidoosten van het land een reeks explosies had voorge daan. Volgens het ministerie van defensie viel op de leger basis waar het depot stond zeker een dode. Buiten de basis kramen drie mensen om. De basis bevindt zich in een landelijke omgeving in de buurt van de stad Melitopol. Omdat stukken munitie van uit de opslagplaats tot in de wijde omtrek terechtkwa men, evacueerden de autori teiten zo'n tienduizend in woners van dorpen in de omgeving. Zes uur na de eer ste ontploffing waren vol gens ooggetuigen nog om de paar seconden nieuwe klap pen te horen. In het depot lagen onder meer katjoesja- raketten opgeslagen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7