Het pensioen dat geen verstoppertje speelt gaat vaker de fout in' BINNENLAND 1 Huisartsenposten zijn glazen kasten Spanjaarden: Waarom gingen Nederlanders de berg op? *Acl.VOC<liit BMG daagt Nieuwe Revu voor rechter Leegstand in tehuizen rix naar «lijk Felipe Zware kritiek op posten van huisartsen Bodem vlechten bij sluizen IJmuiden De heldere pensioenen van AEGON. op maat mui bij Van Til T^rtT 0 van tilWEK PRESENTATIE 'Wonen en kopen in Zuid Europa' IW gepakt zoo.ooo euro ïcht - Een 37-jarige it Maastricht is bij een ij in de Belgische grens- oorsem gepakt met Euro in haar beurs. Ze 3 verklaring voor het ^r hoge bedrag. De Or- financial Crime Unit lelgische justitie onder- 'jar de vrouw en haar het geld heen wilden Ej en waai- het vandaan i Belgische justitie jt het gaat om winsten handel. De vrouw zit •n cel in Tongeren. C - Koningin Beatrix, de Willem-Alexander en fajn en de prinsessen 'len Laurentien zijn za- l mei aanwezig bij het ivan de Spaanse kroon- i|ipe in Madrid. De ïlichtingsdienst heeft lten bekendgemaakt, «hse kroonprins (36) jet de 31-jarige Letizia hauffeurs :A, in MTA "am - Tientallen chauf- j de Taxicentrale Am- i(TCA) hebben zich de h maanden aangeslo- obilofoon Taxi Am- i(MTA). Dit is een sa- dngsverband van zelf- [Amsterdamse taxi- rs met bijna honderd onderling de ritten 1 Bij TCA verdienden ze aldus bestuurder en r R. Leen van MTA. latstra zelf ir moord aan esteinde - De vader flnne Vaatstra begint mderzoek naar de p zijn dochter. Volgens ft de politie, vooral tij- jerste fase van het on- jte veel steken laten larianne Vaatstra werd !i de nacht na Konin- jin een weiland bij ster verkracht en ver- Je dader is nooit ge- kef openbaar ministe- peeft het onderzoek f003 afgesloten. Sinds- ft de politie niet meer i de zaak, maar nieuwe (en wel onderzocht. iborg pakt kanen aan ic - De gemeente Cu- est voor een harde Marokkaanse pro- jeren. De jongeren ior volstrekt onaan- overlast, aldus bur- A. Van Vugt-Toonen ien grote groep Ma- jongeren was afgelo- Mag betrokken bij een kermis van Culem- kermis pakte daarop en en vertrok, uf singszaak „voor rechter Hm - De zaak tegen de 'Ise mannen die wor- kcht van het afpersen aoelconcern IKEA, zal door de rechtbank in lm worden behandeld, leen woordvoerder Openbaar Ministerie in im bevestigd. Meubel- %A ontving eind 2002 ibrief, waarin stond dat ?|igingen in Amsterdam %cht explosieven wa- °Jatst. De afpersers eis- Vart miljoen euro. In ritigingen werden in- ^fexplosieven gevonden. lingbaas (43) gestoken 'fe beheerder van een aan de Heerstraat in ha (gemeente Cuijk) is ga vond op zijn cam- Igestoken. De ver- je dader is een inbre- ieldde een woord- jan de politie donder- folitie vermoedt dat de beheerder van cam- Vlessemaker woens- tussen tien en elf een betrapte. Tijdens een [ij tussen de twee is de !r doodgestoken. De intkomen. Een recher- onderzoekt de zaak. »or twee lofdieven den - Een 45-jarige en rige man uit Leeuwar- londerdag door de c in Leeuwarden ver- tot respectievelijk zes 1 en ruim drie maan- rraf. Zij stalen in janua- -n koperen hekjes van iafplaats in Leeuwar- tannen verkochten »fde goed aan een oud-* lelaar. Van de op- ochten ze drank. De moeten nabestaanden ievergoeding betalen. vrijdag 7 MEI 2004 door onze correspondent Remko Tanis granada - Door vriendelijk glooiende dalen en vruchtbare valleien, door den nen- en kastanjebossen naar de hoogste pieken. Zo omschrijft reisbureau Inter- trek de tiendaagse wandelvakantie in de Sierra Nevada, die drie Nederlanders gisteren fataal werd. Op weg naar het hoogste punt van dit Zuid-Spaanse ge bergte werd de wandelgroep waar de drie deel van uit maakten, overvallen door sneeuwstormen. In Granada vin den ze dat niet vreemd en snapt men niet waarom de Nederlanders toch de bergen zijn ingegaan. Voor 795 euro per persoon vertrokken twaalf Nederlanders op Koninginnedag van Schiphol naar Granada voor hun ac tieve trektocht. 'Vanaf de met sneeuw bedekte top van de Mulhacén (3482 me ter) kun je noordwaarts de Spaanse hoogvlakte zien en in het zuiden de Middellandse Zee.' Met die zin maakt Intertrek geïnteresseerden in de wandel vakantie lekker met het hoogtepunt, dat op de zevende dag moet worden bereikt. En dat gaat al vijf jaar goed, zegt een woordvoerder van het Haagse reisbu reau. Iedere dag wordt vier tot vijf uur gelopen. De zesde dag, die dit keer dra matisch afliep, wordt op de internetpa gina van Intertrek omschreven als een 'pittige tocht van Trévelez naar de Re fugio Poqueira'. Refugio, de berghut, waar op de route ernaar toe twee Neder landse vrouwen en een man door on derkoeling omkwamen. „Hier kan het flink waaien", gaat Inter trek verder. „We zoeken dan ook een be schut plekje uit de wind om, liefst in het zonnetje, te genieten van onze lunch en het prachtige uitzicht. Over een breed pad vervolgen we onze tocht naar de berghut. Hier kunnen we op het terras genieten van de laatste zonnestralen met een lekker biertje, of bij kouder weer een glaasje glühwein." Het waaide inderdaad flink. En de zon liet zich deze week niet zien in de Sierra Nevada. De lokale bevolking snapt niet dat de groep Nederlanders om tien uur op woensdagochtend tegen de adviezen in toch aan de wandeling begon. „Beneden waait het al stevig, dus je kunt je voorstellen hoe het boven is", zegt Bruno Perez de Tudala uit Granada. De Spanjaard is eigenaar van Granada Ave- ntura, dat zelf ook wandelingen en trek tochten in de bergen organiseert. „Het waait en sneeuwt hier al de hele week. Bij slecht weer kün je wel naar boven, maar dan moet je wel pikhouwelen en touwen bij je hebben om door de sneeuw en het ijs te komen." De Nederlandse gids die de wandel groep woensdag begeleidde, was voor het eerst op deze tocht. Volgens direc teur Piet Boorsma van Intertrek is het één van zijn meest ervaren medewer kers. Maar dat is niet goed genoeg, klinkt het vanuit Spanje. „In wat slechter weer heb je een gids uit Granada nodig voor een wandeltocht. Niet iemand uit Nederland", aldus Perez de Tudala. Intertrek vermeldt op zijn site dat de kwaliteit van de bergpaden in Spanje de laatste jaren is afgenomen en dat ook het kaartmateriaal niet altijd van goede kwaliteit is. „Toch hebben wij met hulp van de plaatselijke bevolking een prach tige tocht uitgezet," schrijft het reisbu reau. „Tuurlijk, in de zomer als het zon nig is, dan is zo'n tocht geen probleem", reageert Perez de Tudala. „De berg is dan erg makkelijk te beklimmen." Maar bij slecht weer zou hij nooit naar boven gaan met een groep. „Het sneeuwde hard op de dag van het ongeluk." De volgende wandelvakantie van Inter trek door de Sierra Nevada staat gepland op 21 mei en is nog niet uitverkocht. Di recteur Boorsma weet nog niet of de tocht doorgaat. „Deze reis valt bij ons in de lichte categorie. Daarom snap ik nog niet hoe het zo heeft kunnen lopen. Pas als ik dat heb onderzocht, weet ik wat er moet gebeuren met de geplande reizen door dit gebied." utrecht/anp - Minister Hooger- vorst van Volksgezondheid heeft donderdag erkend dat de organisatie van huisartsenpos ten moet worden verbeterd. Die verbeteringen hoeven niets ex tra's te kosten. De ongeveer honderd huisart senposten in Nederland func tioneren gebrekkig. Patiënten hebben grote moeite de huis- artspost telefonisch te bereiken. Het duurt vaak te lang voordat huisartsen bij him patiënt zijn. De medewerkers die telefoni sche adviezen aan de patiënten geven, zijn vaak niet genoeg ge schoold. Dit blijkt uit een on derzoek van de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ), dat gisteren is gepresenteerd. De Tweede Kamer reageert ge schrokken op de uitkomsten van het onderzoek. PvdA, SP, en CDA zeggen dat er al veel langer signalen waren dat de posten niet goed functioneer den. De WD zoekt de oplossing van de problemen bij de huis artsen zelf, die moeten zorgen voor goed personeel. Volgens De Landelijke Huisartsenver eniging (LHV) wordt er al volop gewerkt aan verbetering. velsen -Bij de sluizen van IJmuiden wordt de bodem voorbereid voor een nieuw gemaal. Gevlochten takken met stenen erop dienen als fun dament. Dat is nog de ouderwetse manier en het werkt blijkbaar nog steeds goed. Foto: United Photos De Boer door Remko Tanis apeldoorn/gpd - Ze bestaan nog maar een paar jaar en heb ben nog volop kinderziekten. Toch kunnen de meeste huisart sen niet meer zonder hun cen trale huisartsenposten. „In de dorpspraktijk gebeurden ook in cidenten." De telefoon kan rinkelen voor een bloedneus, maar ook voor een hartinfarct. Aan de assis tente op een huisartsenpost om de juiste inschatting te maken. Willeke Visser zit deze avond van vijf tot elf aan de telefoon. Het is continu vragen stellen. Is het pijn in de borst? Hoe lang voelt u dit al? Daarna geeft ze het advies: „Als u zich ongerust maakt, moet u maar even langs komen." Andere patiënten krij gen de huisarts op bezoek, of wordt aangeraden over een uur nog eens te bellen als de klach ten niet minder worden. Er is een handboek. Maar, zegt Vis ser: „Het is ook een kwestie van gevoel." Het handboek, een witte ring band, telt 57 tabbladen met daarop uiteenlopende kwalen en ziektes: van verkoudheid via keelpijn naar infarct. Op de bladzijden staat voor elk van de problemen wat een doktersas sistente moet doen en vragen als iemand belt. Op basis van de antwoorden kan via een ta bel worden ingeschat of bij voorbeeld de keelpijn levensbe dreigend is of, gewoon, keel- pijn. De spreekkamer op de huisart senpost bij het Gelre-zieken- huis in Apeldoorn is sober inge richt: een kast, een kamer scherm met behandeltafel er achter, een bureau met drie stoelen er omheen, erop alleen een computerscherm. De avond-, nacht- en weekend diensten op de huisartsenpost worden verdeeld onder tachtig dokters uit een regio met 180.000 inwoners. Vorig jaar belden 40.000 mensen met de post. Het computerscherm van Dick de Reus stroomt vanaf zes uur in gestaag tempo vol. Namen van patiënten, hoe laat hebben ze gebeld, wat voor advies heb ben ze gekregen van de assis tentes. De wachtkamer raakt ook aardig gevuld. De huisart senpost heeft de zorg buiten kantooruren laagdrempeliger gemaakt, vinden zowel De Reus als de assistentes aan de tele foon. Maar de patiënt moet nog wennen aan het systeem: niet de arts, maar de assistente geeft het eerste advies. De Inspectie voor de Gezond heidszorg voelt zich hier ook nog niet helemaal gemakkelijk bij. Adviezen van assistentes aan patiënten moeten beter worden nagekeken door artsen, vindt de inspectie. In de oplei ding voor assistentes moet aan dacht worden besteed aan het werk op een huisartsenpost, dat speciale vaardigheden vereist. De Reus controleert het werk van de assistentes tussen de be handelingen van de mensen uit de wachtkamer door. Bij twijfel belt hij zelf nog eens om het verhaal te horen.Als ik de ge gevens wegklik, komt mijn naam erachter te staan," zegt De Reus. „Zo blijf ik altijd ver antwoordelijk voor de adviezen die de assistentes geven." En dat werkt prima, vindt de arts. In de drukke weekeinden zit voor dat werk een extra arts aan het bureau bij de assistentes. De inspectie wil een vaste arts op tijd alle adviezen nakijkt die de assistentes geven. Voor wat 'op tijd' is, moet nog een norm voor worden gesteld. Huisarts De Reus vindt het overbodig om een arts altijd te laten mee kijken met de assistentes: „Het lukt mij op een normale avond prima om alles bij te houden. Een extra arts is gewoon niet nodig." Het maakt de posten ook nog duurder dan ze al zijn. Dat de inspectie de extra eisen stelt, komt volgens De Reus mede omdat de toetsing ach teraf gebeurt, op basis van inci denten. De Reus: „Huisartsen posten zijn glazen kasten. Alles wat hier nu gebeurt, gebeurde voorheen in tachtig verschillen de praktijken. Bij de dorpsprak tijken van vroeger gebeurden die incidenten ook, alleen werd het toen met de mantel der lief de bedekt." Zie pagina R1 (advertentie) hilversum/anp - BMG heeft een kort geding aangespannen om te voorkomen dat weekblad Nieuwe Revu een cd met oude nummers van Idols-winnaar Boris verder verspreidt en ex ploiteert. Dat liet de platen maatschappij gisteren weten. Het kort geding dient -vandaag bij de rechtbank in Amsterdam. BMG daagt Sanoma (de uitge ver van Nieuwe Revu), Gino Taihuttu, diens zoon Jim en hun zakenbehartiger Rob Freij voor de rechter. Gitarist en bandleider Taihuttu zorgde er voor dat de nummers die Boris ooit met zijn band Sofuja op nam bij het weekblad terecht kwamen. Nieuwe Revu ver scheen deze week met cd. Volgens C. van Wermeskerken, jurist bij BMG, is de cd illegaal (advertentie) amsterdam/anp - Advocaten en notarissen in Nederland lopen sinds de afgelopen jaren aan merkelijk meer risico om bij ern stige vormen van criminaliteit betrokken te raken. Tot een groot aantal strafrechtelijke on derzoeken tegen deze beroeps groepen heeft dit overigens nog niet geleid. Dit blijkt uit een studie van de criminologen F. Lankhorst en H. Nelen van de Vrije Universi teit Amsterdam. In de praktijk zijn er weinig advocaten en no tarissen vervolgd voor een rol in de georganiseerde misdaad, stellen de onderzoekers. Over een periode van drie jaar zijn elf advocaten en acht notarissen getraceerd van wie de politie vermoedt dat ze betrokken wa ren bij de georganiseerde mis daad. Vijf advocaten en vier no tarissen zijn hiervoor uiteinde lijk strafrechtelijk vervolgd. Het „betrekkelijk gering" aantal vervolgingen is volgens Lank horst en Nelen geen aanleiding om het probleem van de be trokkenheid van deze beroeps groepen bij georganiseerde misdaad „te bagatelliseren". Ze wijzen er op dat blijkt dat de drempel bij politie en justitie erg hoog is om een strafrechte lijk onderzoek tegen een advo caat of notaris te beginnen. Ook zijn de diensten nog steeds onvoldoende in staat om op een goede wijze financieel naar deze beroepsgroepen te recher cheren. Uit het onderzoek blijkt verder dat financiële en juridi sche dienstverleners meestal niet exclusief voor één crimine le organisatie werken. Ze bie den hun diensten aan verschil lende misdadige groeperingen aan. Lankhorst en Nelen constate ren dat zowel strafrechtadvoca ten als civielrechtelijke advoca ten zich schuldigmaken aan ondersteuning van criminele activiteiten. Zij doen dat bij voorbeeld door getuigen te be ïnvloeden en onder druk te zet ten en adviseren bij - en de uit voering van - financiële trans acties. Notarissen die van het rechte pad afglijden, passeren aktes voor de overdracht van (crimineel) onroerend goed, maken vermogensconstructies en richten ondernemingen voor criminelen op. Het toezicht op advocaten en notarissen in Ne derland vertoont mankemen ten, concluderen de onderzoe kers. den haag/gpd - Ondanks de wachtlijsten kampt een toene mend aantal verpleeg- en ver zorgingshuizen met leegstand. Volgens Arcares, de branche organisatie van verpleeg- en verzorgingshuizen, doet de leegstand zich met name voor in de grote steden. Een belang rijke oorzaak is dat de selectie voor opname in een verpleeg- of verzorgingshuis is ver scherpt. Hoe groot het probleem van de lege bedden precies is, is on duidelijk. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) gaat dit binnenkort onderzoeken. De leegstand doet zich met name voor in ver zorgingshuizen en in mindere mate in verpleeghuizen. VWS vermoedt dat vraag en aanbod van zorgbehoevenden en zorgaanbieders niet goed op elkaar zijn afgestemd. Mensen die bijvoorbeeld in Zeeland wo nen, zullen niet snel naar een lege plek in een Gronings ver zorgingshuis verhuizen. Dat de leegstand zich vooral voordoet in de grote steden, heeft vol gens Arcares te maken met de bevolkingsopbouw. In steden wonen relatief minder ouderen dan in kleinere gemeenten. Er zijn op dit moment minder wachtenden dan anderhalf jaar geleden. Vanaf het najaar 2002 tot oktober 2003 daalden de wachtlijsten voor verpleging en verzorging met ruim 20.000 mensen tot 54.000. De kortere wachtlijsten hebben onder meer te maken met extra geld dat voor de verpleeg- en verzor gingshuizen beschikbaar kwam. Maar ook een strengere selectie aan de poort van deze voorzieningen heeft daaraan bijgedragen. Vroeger meldden mensen zich vaak uit voorzorg al aan voor een plekje op de wachtlijst. Dit om te voorko men dat als ze eenmaal in een crisissituatie zouden belanden, snel konden worden opgeno men. Dat is nu niet meer moge lijk. (advertenties) Een compleet woonprogramma met een ongekend breed spectrum aan afme tingen. elementen en (combinatie)mogelijkheden. Van Til adviseert op maat en vervult met Hülsta alle hoge eisen en/of speciale wensen. De perfecte oplossing voor elke kamer. GR0EN00RDHALLEN-LEIDEN ZONDAG 9 MEI 10-16 UUR omdat auteursrechtenorganisa tie Buma/Stemra geen toestem ming heeft gegeven. BMG eist verder een schadevergoeding, met een voorschot van 100.000 euro per gedaagde. Volgens de jurist kan de Revu-cd leidden tot mindere verkoopresultaten van het nieuwe album van Bo ris. Mark Koster, hoofdredacteur van Nieuwe Revu, zei in een re actie dat het blad niet met een tweede druk komt. „Buma/Stemra weigert toe stemming te verlenen en we doen het niet illegaal." Volgens hem was de eerste druk legaal. Volgens Koster heeft Taihuttu de rechten van de muziek van Sofuja in handen. De extra op brengst van de losse verkoop van het blad gaat dan ook naar hem. De eerste druk van 80.000 exemplaren was in twee dagen uitverkocht. Boris zei maandag in een reactie al dat Taihuttu „geen enkel recht heeft" de muziek zonder zijn toestem ming uit te brengen. De eerste single van Idols-win naar Boris 'When you think of me' komt volgende week hoogstwaarschijnlijk op num mer 1 binnen in de Pepsi Chart. De single ligt pas vanaf dinsdag in de winkels. hülsta !S Die Mobelmorke. Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-DI-Wo 9.30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 2a: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten QBgen DESIGNCENTRUM HOTELS VAN ORANJE NOORDWUK ZONDAG 9 MEI van 11.00 - 18.00 uur Drie gerenommeerde makelaarskantoren voor Spanje en Portugal verzor gen in een rustige omgeving en prettige ambiance een informatieve dag over praktische, juridische en fiscale aspecten van het kopen en beheren aan -de Costa del Sol (incl. Marbella), Costa Blanca (Altea t/m Dénia) en Costa Brava (incl. Barcelona). Nieuw te bouwen en bestaande villa's, appartementen en percelen grond vanaf 200.000. Lezingen, Windsor zaal: PORTUGAL SPANJE 12.00 - 13.00 uur 13.00 - 14.00 uur Adres: Koningin Wilhclmina Boulevard 20-31 Inlichtingen: 0478 - 515189 Ploeger Properties, Van den Hout Enterprises en Van Cocverdcn/Casas Sol

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3