Knus knuffelen in de bedstee TOERISME Op de GreenBike door het Vechtdal Wandelen langs vogels in nieuwe natuur Historische groente Terug in de tijd met het betere boerenbed VOGELS HDC305 VRIJDAG 7 MEI 2004 Terug in de tijd in het ouderwets ingerichte 'betere hoerenbed' met houtkachel, poepdoos en bedstee. voor ons hadden dat, te zien aan het zwartgekleurde tent doek, nog niet door. Geeft niks, kamperen moet je leren, zon gen we vroeger. En dit heeft wel iets weg van kamperen. Eko-camping Tien betere boerenbed- tenthuisjes staan op 'Eko-cam- ping 't Boshuis' van de familie Rietman in Vierakker - net on der Zutphen. Niet op het (ge plaveide) erf, als wel op de kampeerplaatsen rondom de boerderij. Caravans hebben moeten wijken voor het hoe renbed. Rietman, ooit melkveehouder, is nu akkerbouwer en experi menteert met \Toegere fruit - soorten. Zo wil hij de sterappel, de Hollandse Bellefleur en no tarisappel weer terug op tafel. Vee - wel zo leuk voor de kinde ren - heeft Rietman niet, daar voor moeten we bij boerderijen elders in het land zijn, waar het 'betere hoerenbed' ook is neer gestreken. Op 't Boshuis wel een winkeltje met op ecologisch verantwoor de wijze geteelde producten. 'Je hoeft niets mee te nemen', had de folder ons toegelachen, 'want in het landwinkeltje zijn de dagelijkse boodschappen te koop'. Dat valt tegen. Walno ten, eieren en aardappelen. Te weinig voor een weekeinde, zelfs mét overlevingspakket. Dus net voor sluitingstijd toch maar even naar de super in het nabijgelegen Vorden. De houtgestookte broodoven op het erf staat op non-actief. Nu is dat niet zo erg, want met het buiige weer baldcen wij bui ten toch geen broodjes. Binnen is het vele malen knus- Ooit gehoord van Ronde, Navelboontjes, Paarse Wigwam, Moes of Meiraapje? Waarschijnlijk niet, want we hebben hl 'vergeten groenten'. Maai' sinds kort wel te koop op de locaties van het 'betere l bed'. Past perfect in de terug-in-de-tijd-sfeer. De groenten komen uit de Historische Groentehof in Beese de Maas, waar tweehonderd verschillende, in de vergetelhi raakte, soorten worden geteeld. Niet om ze weer massaal 0 eettafel terug te brengen, wel om de smaak voor uitsterven hoeden. Zo worden er bijvoorbeeld kookcursussen gegeven waar je, hand van originele recepten, met oude groenten een maalti bereiden én opeten. Zo wordt exclusief voor leden van Het nootschap der Vergeten Groenten een 14-gangendiner klaa maakt. Op de Historische Groentehof staan vijf tenthuisjes 'betere hoerenbed'. Historische Groentehof, Landhoeve Rijkel, Rijkel 21, Beesel Venlo en Roermond). Het hele jaar open, maar meest inten tussen juni en september. Entree gratis, rondleidingen, exc lezingen en kookcursussen op aanvraag en tegen betaling. Meer informatie, tel.077 4762 916 of internet: www.vergeteneten.nl. Betere hoerenbed Arrangement: 'Het Betere BoerenBed' (van 1 april t/m 31 oktober). Plaatsen: Vierakker, Dwingeloo, Lochem, Ermelo, Beesel en Zoeterwoude. In totaal 65 tenthuisjes; Aanbieder 'Het Betere BoerenBed', Haverstraat 28, 3511 ND, Utrecht, tel. 030 2393 040, e-mail boerenbed@planet- .nl, website www.boerenbed.nl; Thema: 'Bewust vakantie vieren in het ritme van het eerlij ke landleven van vroeger op de mooiste plekken van Ne derland'; Inhoud: Een midweek (ma - vrij), weekeinde (vrij - ma) of week (vrij - vrij) in een nostalgisch ingerichte boeren- woonkeuken op een kleinschalig agrarisch bedrijf (akker bouw of veeteelt). In of direct nabij natuurgebieden of landgoederen. Wandel- en fietsroutes beschikbaar, even als huurfietsen; Prijs: Midweek vanaf 145 euro, weekeinde vanaf 180 euro, week vanaf 295 euro per tent (max. 6 personen). Exclusief verplicht lakenpakket a 5,50 p.p., lokale belastingen en re- serveringskosten. Extra's als keuken- en handdoekenpak ket, overlevingspakket, tweede kist met hout, kindermeu- bilair, fiets e.d. tegen meerprijs. Bij mooi weer kunnen de wanden worden opgerold. Foto: Het Betere Boerenbed Het canvas-tenthuisje 'betere boerenbed'. Foto's: CPD Wie op een andere manier bij de boer wil kamperen, kan terecht in het 'betere boerenbed'. Een ouderwets ingericht tenthuis met bedstee, houtkachel, poep doos en petroleumlampen. door Gerard Chel Nooit geweten waarom boeren families altijd zoveel kinderen telden? Met z'n tweeën in een bedstee kom je daar snel ach ter. Krap en knus. Kastje gezien, deurtje dicht en hupsakee. Zo iets. Voor je het weet heb je een dozijn koters. Gelukkig heeft de moderne tijd daar ook wat op gevonden. Dat maakt zo n knuffelduik tussen het dons heerlijk onbezorgd. Alleen dat opstaan, weg van dat warme lichaam. Pantoffelend naar de kachel. Een aanmaak blokje, hout, 'n lucifer, even porren en al vlug schieten de vlammen langs het mica. Wa terketel op de plaat en ras weer terug naar de kast, terug onder het dekbed. Hmm, lekker. 't Past wel haarfijn in het beeld van vroeger waar we deze twee dagen geheel vrijwillig naar zijn teruggereisd. Als in een tijdma chine. Ons weekeindeverblijf heet 'het betere boerenbed' en bestaat uit een nostalgisch in gericht tenthuisje. Stevig oud bruin canvasdoek, geklemd om een metalen frame, een houten plankier en extra binnententjes als slaapruimte. Van buiten oogt het als een stoere storm- vaste legertent, binnen zoomt het boerenleven uit vooroorlog se jaren onafwendbaar op je in. Poepdoos Geen gas, geen stroom, zelfs geen 12 volt. Geen fornuis, geen koelkast. Geen radio, geen tv. Wat staat er wel? Om te begin nen, dominant in het midden, de zwartglanzende, op hout ge stookte kachel. Met een brede kookplaat voor drie grote pan Geen snelfilterkoffie, maar bonen die, grof gemalen, in de percolator verdwijnen. nen. Een eierkist met hout er naast. Daarachter de keuken, althans een zinken aanrecht- blad op een houten onderstel, waarin laatjes met keramieke knopjes. Simpel bestek, meta len mokken. Er is een spoelbak met - ai, de eerste concessie - een kraan waaruit stromend water komt. Alleen koud, geluk kig. De pomp, buiten op het erf, blijft ongebruikt. Rechts de bedstee, uitdagend, uitnodigend, een ruime éénper soons. Wij besluiten de slaap- kast met z'n tweetjes te delen. Want, eerlijk is eerlijk, alleen daarvoor hadden we dit arran gement geboekt. De overige twee slaapvertrekken, een met stapelbed, de ander met een tweepersoons bed, blijven leeg. De kamertjes worden van el kaar gescheiden door wanden, gemaakt van, alweer, gekantel de eierkistjes. Zo is tevens kast en plankruimte gecreëerd. Links de poepdoos, bijna ou- werwets, want al oogt de schijt- kist van buiten origineel antiek, onder het houten deksel zit een moderne ronde pot verstopt. De tweede concessie. Nummer drie hangt er boven: een om- timmerde spoelbak, met ogen schijnlijk verroeste koperen lei dingen die bij aanraking onmis kenbaar van kunststof blijken te zijn. Geraffineerd, want nog net geen kitsch. Hygiëne en gemak winnen het in dit kamertje van het ware verleden. Begrijpelijk, want zo worden nieuwe logés niet geconfronteerd met de drek van hun voorgangers. Wel zo fris. Overlevingspakket De grote kist, links in de hoek, blijkt niet voor dekens. Van de boer krijgen Wij bij aankomst drie diepgevroren kruiken die in deze kist verdwijnen en waaromheen de boerin beperkt houdbare levensmiddelen dra peert. 'Het overlevingspakket', noemt ze dat enthousiast. Klinkt bemoedigend. We zien kaas voorbij komen, boter, kof fiemelk, bami, witte bolletjes en bruin brood, thuis bereide perencompote en zelf gemaak te jam. Goed geïsoleerd houdt de kist de etenswaren perfect gekoeld. Een simpele houten tafel en genoeg stoelen vervol maken de fraai nagemaakte b oer enwo onkeuken En dan tuft de enorme ketel, met een inhoud als voor een weeshuis, stoom uit haar tuit. Koffie, schat? Dat had je ge dacht, want de diverse antieke voorraadblikjes - met dank aan de kringloopwinkels - herber gen alleen echte bonen. Tot de inrichting behoort gelukkig ook een koffiemolen en, stevig inge klemd tussen de knieën zoals oma's dat vroeger deden, fa brieken we onze eigen grofge- malen koffie. Daarmee zijn we er nog lang niet. Op het aanrecht een lich telijk ingedeukte percolator. Met gebruiksaanwijzing. Koffie in het metalen filtertje, deksel tje erop, water in de kan en af sluiten met de glazen stolp. Op de kachel laten pruttelen en wanneer een goudbruin goedje door de stolp spettert, kan de koffie worden uitgeschonken. Dat duurt alles bij mekaar wel een klein halfuurtje. Daarna is het bakken van een vers eitje een fluitje van een cent. 's Avonds, eigenlijk al tegen het einde van de middag, ontsteken we de petroleumlampjes. De werking kennen we van het kamperen. Glaasje omhoog, lontje aan. Goed afregelen, an ders gaat 'ie walmen. De gasten door Wim van den Eisen Vogel- en natuurliefhebbers, die niet opzien tegen een fikse wandeling maar wel eens willen kennismaken met enkele pareltjes van onze twaalf Provinciale Landschappen, zijn met de wandelgids 'Vogels in hun land schap' wel even onder de pannen. De gids biedt 24 uitgekiende wande lingen - twee per provincie - varië rend van 5 tot 17 kilometer door 'nieuwe natuur', geschapen door de Provinciale Landschappen. Het boekje verscheen naar aanlei ding van de gelijknamige televisie uitzendingen. In die serie toont Te- leac de inspanningen van de Land schappen, Vogelbescherming en ve le vrijwilligers om op provinciaal ni veau de relatie tussen natuur - en in dit geval voornamelijk - het vogelleven te herstellen. Het scheppen van 'nieuwe natuur' zoals dat om schreven wordt. De natuurorganisaties willen de kijkers en lezers middels de gids de resultaten van die inspanningen graag laten zien en onder gaan. Het boek is prachtig uitgevoerd met erg duidelijke kaartjes met nummers die correspon deren met in telegramstijl opgestelde route-aan wijzingen. Met die combinatie kan er niks mis gaan. Letters op de kaartjes verwijzen naar een korte beschrijving van wat er op dat punt van de route is te zien. En omdat de nadruk ligt op 'vo gels in hun landschap' krijg je bij elke wandeling een korte opsomming van de al dan niet bijzon dere vogelsoorten die je er tegen kunt komen. Daarnaast biedt de gids bondig praktische infor matie zoals de bereikbaarheid per openbaar of eigen vervoer, horeca, terreingesteldheid en of de hond mee mag. Elke wandeling wordt voorafgegaan door een korte (soms historische) beschrijving van het landschap dat je aantreft. Daar weer voor is in n hun landschap De mooiste vogelwondclingcn in Nederland De omslag van de wan delgids 'Vogels in hun landschap'. Foto: GPD vogelvlucht het landschap desbetreffende provincie ge Vooraan in het boekje krijg over hoe je vogels kunt 'spo Prima tips, alleen is die ovei dragen van onopvallende kl discutabel. Voor alle gezont ren geldt dat ze jou veel een de gaten hebben dan jij her nu in camouflagekleding loi een gekleurd regenjack. Ma laatste geval ben je voor die (ook van nature nieuwsgieri gels) veel gemakkelijker in d te houden. Mijn ervaring is' vluchtcirkel van vogels bij h gen van opvallende kleding stuk kleiner is. Wat je in har hebt met dit boekje is een n mooie vogelfoto's geïllustre wandelgids die in overzichtelijkheid nauv te overtreffen is. Bovendien is de gids dofl formaat heel makkelijk mee te nemen. Noemenswaard is het voorwoord van Nic Haan die ons verplaatst in het leven van e vogel. Degene die alle wandelingen gema heeft hoefje weinig meer wijs te maken 0 Nederlandse landschap. Bovendien komt wandelaar thuis met een respectabele vo{ Maar omdat er iets te zeuren moet zijn: kl overzichtskaartjes met een duiding waar j wandelgebied kunt vinden zouden niet 01 dig zijn geweest. Nu moet je dat zelf uitzo met een atlas of wegenkaart. Aan de grote zichtskaart die in de gids is opgenomen h genlijk niks. Vogels in hun landschap' is geschreven do nica Wesseling, Geert-Jan Roebers en Fran sink onder de paraplu van de Provinciale, schappen en Vogelbescherming. De wandl verscheen bij Kosmos Z&K Uitgevers. ISBH 4371 0; prijs 18,99 euro. door Arvid van der Wolf De GreenBikes-routes kos ten, inclusief gebruik van fiets, gids en entreeprijzen van te bezoeken objecten, 14,75 euro. Daarnaast zijn er mogelijkheden voor lunch en diner: Sallandse brood maaltijd, inclusief consump ties 13,50 p.p. Een lunchpak ket voor onderweg, inclusief consumpties 6,50 p.p. Uitge breid driegangen-diner 18,50. Info en boekingen: VW Kampen, Zwolle, Overijssel Vechtdal, Postbus 1155, 8001 BD Zwolle, teL 038 4222 299, zie ook www.greenbikes.nl. Nieuw aan het project Green- Bikes is dat landgoederen zich er speciaal voor openstellen. En op alle routes gaat een gids mee - tientallen vrijwilligers staan klaar voor de GreenBikes - die leuke verhalen vertelt bij wat de fietsers onderweg tegenkomen. Verhalen Verhalen zijn er genoeg in Dalf- sen en omgeving, te beginnen met de mystieke zwevende kei die zomaar bij de ingang van hel dorp is terechtgekomen, over de protestantse kerk, die al meer dan acht eeuwen oud is, de synagoge, de beroemde Dalfser kopie van de Nacht wacht en vooral dus over en rond de landhuizen met hun grandeur, groene geuren en adellijke herinneringen. Eerst waren er in ons land witte fietsen, en toen gele. En nu zijn er groene fietsen. In het prach tige, met landgoederen om zoomde, groene Sallandse Dalf- sen, een paar kilometer onder Zwolle. Onlangs werd in Dalfsen met veel fanfare de GreenBike ge lanceerd, een moderne, soepele tweewieler, waarop zeer ont spannen de omgeving verkend kan worden. Zeer de moeite waard, want wie Dalfsen zegt, zegt de Vecht, een water dat dromerig door verstilde land schappen stroomt en dat, voor al aan de zuidkant, omgeven is door groene romantiek. Daar hebben particuliere initia tiefnemers van dit project, die zijn verenigd in de Stichting GreenBikes, op ingespeeld. „De GreenBike wordt van nu af aan het toeristische voertuig voor genieten van rust, ruimte en stilte in deze streek", zegt Henk van Lubek, voorzitter van de stichting. Duurzaam Van Lubek is de bedenker van de GreenBike. Daartoe werd hij uitgedaagd toen hij nog direc teur was van de plaatselijke Ra bobank en namens zijn werkge ver invulling gaf aan een eigen bedrijfsfonds voor maatschap pelijke projecten. Vanwege die maatschappelijke achtergrond is er oog voor plaatselijke werk gelegenheid, maar vooral ook voor stil en duurzaam toerisme. De Greenbike is uitdrukkelijk bedoeld voor groepstoerisme. Foto: Wegerier/Frank Uijlenbroek De GreenBikes zijn er niet voor individuen, maar voor groepen. Met minimaal twaalf mensen kun je je aanmelden bij de loka le WV en op de groene fiets stappen. Er is keuze uit drie routes: 'Historie en Landgoedbezoek', een route die onder meer langs bezienswaardigheden in Dalf sen en het landgoed Den Aalshorst voert. 'Kunst en Cultuur', een route waar het kunstzinnige in en buiten Dalfsen centraal staat en die havezathe Den Berg aan doet. 'Natuur en Landschap', een groene route die onder meer langs het landgoed Den Aalshorst met zijn Engelse tuin en landgoed en landgoed De Horte gaat. Vooral deze laatste route zal be langstelling trekken van men sen die dromerig langs dorp en land willen peddelen en die on dertussen op een landgoed ook nog historische tuinen en oud heid willen meepakken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 26