Op safari in 's werelds grootste vrije dierentui TOERISME Vlaanderen wacht op kinderen En route langs oud speelgoed Weken van het reisboek De Weken van het Reisboek zijn aangebroken. Wie tot en met 25 mei voor minimaal 12,50 euro aan Nederlandstalige boeken koopt (dat hoeven dus niet per se reisboeken te zijn), krijgt de Vakantie Boeken Almanak 2004 cadeau. In de kleine maar wel dikke (ruim 400 pagina's) tel lende gids, staan honderden boektitels vermeld die met rei zen te maken hebben. Dat zijn geen reishandboeken (die wor den voorin apart behandeld), maar vooral romans die voor zowel vakantiegangers als leun stoelreizigers prettig leesvoer zijn. De boektitels zijn per land en alfabetisch gerubriceerd. Gelukkig zijn ook nog leverbare oudere titels opgenomen. De Weken van het Reisboek heb ben inmiddels voor de vijfde keer plaats. Veel boekwinkels maken deze maand extra ruim te op de tafels voor reisboeken. Het evenement is een initiatief van de stichting CPNB, onder steund door de Nederlandse Spoorwegen. Meer informatie: www.tijdvoorlezen.nl. Voordeel met Bern Card De Zwitserse stad Bem heeft voor bezoekers een stadspas gemaakt, die korting geeft op vele musea en bezienswaardig heden. De Bern Card is ver krijgbaar voor één, twee, of drie dagen en kost 10, 13,50 of 17 euro. Kinderen van zes tot en met vijftien jaar betalen half geld, kinderen jonger dan zes jaar krijgen de kaart gratis. Met de pas kan vrij met de tram en de bus worden gereisd. Voor stadsrondritten en een deel van de musea geldt een korting van twintig tot veertig procent. An dere musea en bezienswaardig heden in deze middeleeuwse stad geven gratis entree op ver toon van de pas. De Bern Card is te koop bij het toersitenbu- reau in het station en bij het in formatiecentrum bij de beren kuil, alsmede bij diverse musea. Voor meer informatie: www.bemetourism.ch. Alnwick voelt impact Potter Alnwick Castle in het Noord- Engelse Northumberland heeft het geweten dat Harry Potter en zijn heksenvriendjes binnen zijn muren naar school gaan. Het kasteel heeft tot twee keer toe gediend als decor voor de populaire Potterfilms en dat ontketende een ongekende stroom bezoekers. Nu had Aln wick Castle al niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Het op een na grootste stately home in Engeland met zijn schitterende tuinen mocht jaar lijks rekenen op circa zestigdui zend bezoekers. Dat zijn er sinds de verfilming van de Har ry Potterboeken ietsje meer ge worden. Zevenhonderdduizend bezoekers werden vorig jaar in het kasteel geregistreerd. Wie van plan is in de rij aan te slui ten kan meer informatie over het kasteel krijgen via: www.alnickcastle.com. Met de auto naar Schotland VisitScotland, het verkeersbu reau voor Schotland, heeft sa men met DFDS Seaways een informatiepakket ontwikkeld dat speciaal gericht is op auto vakanties. Er is een algemene informatiebrochure samenge steld en daarnaast verschijnen onder meer zeven routekaarten met eigen thema's. Aanvragen kan bij VisitScotland, Hanze- straat 19,4527 GH Aardenburg, www.visitscotland.com/nl. VRIJDAG 7 MEI 2004 Een leeuw, wetend dat hij tegen olifanten geen schijn van kans maakt, trekt zich Nijlpaarden laten zich vaak zien. Foto: Jan Hazevoet steeds verder terug. Foto: Jan Hazevoet Een leeuwin voert haar welpje. Foto: Jan Hazevoet De Serengeti en Masai Mara, die grensloos in elkaar overvloeien, gaan door voor 's werelds groot ste vrije dierentuin. Miljoenen dieren begrazen deze savannes van Tanzania en Kenya. Een schouwspel dat zich zomaar voor je neus afspeelt, zonder omheining, asfaltwegen en toe ristenbusjes. door Gerard Chel Midden in de nacht word ik wakker van een hoop geritsel en gegraas. Iets zwaars schuurt tegen het canvas tentdoek. Ani mo om op onderzoek uit te gaan heb ik niet echt. Boven dien moet ik een bewaker zien te vinden, want op dit tijdstip in je eentje gaan ronddolen is niet zonder risico. Wanneer ik precies om half zes met koffie en biscuitjes word gewekt, hoor ik dat een familie nijlpaarden door het kamp is gesjokt. Een gebeurtenis die zich zal herhalen, wat heet, de volgende nacht is het een kud de olifanten die aan de takken rondom de tenthuisjes knaagt. En dat in het kamp bavianen door de kruinen slingeren, ach, daar kijken we na een paar da gen al niet meer van op. We logeren in Governor's Camp, zo'n oase van rust weelde midden in de Kenyaan- se savanne. Met een terreinauto doe je er vanuit hoofdstad Nai robi een paar uur over er te ko men - althans als de weg al be rijdbaar is. Wij kozen voor het vliegtuig dat ons vanuit Mom basa een uur later midden in de wildernis afzette. Het kamp is onze uitvalsbasis Zorgen over stropen De Masai Mara wordt be volkt door miljoenen dieren. Er valt naar verhouding veel regen, dus is er voedsel ge noeg. Volgens schattingen leven er (bij voorbeeld) 1,5 miljoen wildebeesten, 500 leeuwen, 45 cheeta's, 40 lui paarden, 1.500 olifan ten, 1.500 hyena's, 2.000 nijl paarden, 200.000 zebra's en telt de streek ruim 500 vogel soorten. Scott: „Meer dan in heel Groot-Brittannië." Wat hem zorgen baart is het grote aantal beesten ('ettelij ke duizenden per jaar') dat gestroopt wordt en waarte gen de overheid volgens hem te weinig doet. voor een tweedaagse safari ('game drive') in de Masai Ma- ra. Zeg maar de Kenyaanse kant van de Serengeti in Tanzania waarmee het een aaneengeslo ten gebied vormt dat doorgaat voor 's werelds grootste vrije dierentuin. In de nazomer trek ken miljoenen dieren van zuid naar noord, in onze winter gaat het andersom. Onze groep pikt, meestal staand in open jeeps, nog net het staartje van deze migratie mee. Zover het oog over de kale heuvelen reikt, zien we dieren- massa's grazen. Antilopen, buf fels, wildebeesten en zebra's in aantallen die je alleen op gema nipuleerde computeranimaties ziet. Onvoorstelbaar veel. Om dit fantastische schouwspel te zien, hoefje zelfs het kamp niet uit. Maar waag je niet te dicht aan de (open) rand van het kamp, want een van de vele bewakers, slechts voorzien van zaklantaarn en honkbalknup pel, fluitje onherroepelijk te rug. Met die bewaking van ons su per-de-luxe kampeerverblijf is het goed gesteld. De dames in onze groep die zich afvragen of het wel verantwoord is alleen in bed te kruipen, behoeven geen gezelschap. En 's nachts van de zenuwen naar de wc is ook geen probleem, want elke tent heeft 'n eigen toilet en douche. Wc Over toilet gesproken. Thuis ga je wanneer je moet, in het tentrestaurant van Governor's Camp ga je als er iets te zien is. „Als je nu naar de wc gaat, kom je een joekel van een nijlpaard tegen", zegt iemand. Ik sta op, schuif het doek opzij, wenk een bewaker en samen lopen we richting toilet. Van rechts na dert uit het struikgewas een grote, donkere gedaante. M'n lijfwacht schreeuwt, zwaait met z'n lamp, dreigt met z'n knup pel en het immense beest druipt af. 's Avonds geeft BBC-filmer Jo nathan Scott een lezing. Het kamp is zo'n beetje Scotts twee de huis, van waaruit hij zijn 'Big Cat Diaries' maakt. Een hoop kabaal bij het nagloeiend kampvuur. Alsof het hun dage lijkse routine is, bonken moe der en dochter nijlpaard op een paar meter voorbij. Scott moet het even zonder publiek doen. Dat vergaapt zich aan dit on verwachte familiaire tafereel, waaraan een handvol toege snelde bewakers snel een einde maakt. „Vergis je niet", zegt de filmer, „een boos nijlpaard is gevaarlijker dan een leeuw." Een ballonsafari boven de Kenyaanse savanne is weer eens iets anders dan per jeep. Foto: Governor's Camp Ook de route over het bospad van restaurant naar tent doe je onder begeleiding. Er is altijd wel een bewaker in de buurt. Mijn tent staat langs de oever van een lager gelegen rivier. In de modder waarin ik niet alleen nijlpaarden ontwaar, maar ook een krokodil. Maar op de een of andere manier straalt het kamp zo'n vertrouwen uit, dat ik dat beest al weer vergeten ben als ik de gaslamp uitdraai. Dat ik de volgende ochtend bij het ontbijt op 'n steenworp afstand olifanten zie rondscharrelen begin ik dan al bijna gewoon te vinden. Stilte Ochtendsafari's zijn het mooist. Vroeg op, want voordat de zon opkomt, willen wij op de savan ne zijn. Overdonderende stilte en vooral wild, heel veel wild. En dan dat uitzicht, alsof we diep in Tanzania kunnen kij ken, zo ver. We hebben mazzel, want even later pikken we een jagende leeuwin mee. Over het lichtmistige terrein racet zij een antilope achterna, die intuïtief niet in een rechte lijn weg vlucht, maar zigzagt. Een tac tiek die helpt, want de koningin van de jungle legt het af tegen zoveel geraffineerde snelheid. Jammer, zeggen wij mannen. Gelukkig, reageren de dames. Verderop een alleengaande leeuwin, althans alleen in haar soort, want ze wordt achterna- gelopen door zestien hyena's. We staan er met onze jeep tus senin, maar de beesten schen ken hoegenaamd geen aan dacht aan ons, hebben slechts oog voor de leeuwin. Nu zijn we het wel met elkaar eens: wat een smerige, enge beesten die hyena's. De leeuwin moet op jacht, legt chauffeur en gids Stanley uit, maar ze weet dat ze het tegen zestien hyena's aflegt, dus doet ze geen moeite. De hyena's we ten echter dat ze honger heeft, zij trouwens ook. Dat kan een langdurig kat- en muisspel wor den. De andere ochtend kies ik voor een ballonsafari. We varen laag, erg laag. Geen opkomende zon ditmaal, wel een ontwakend nijlpaard dat z'n grote wit be- tande bek wijd en brullend openspert. We zien veel wild, alleen niet zo dichtbij als we wel zouden willen. Maar als pi loot Michelle zijn ballon na een klein uur weer aan de grond heeft gezet, blijken wij bijna bu ren van een kudde olifanten. Liefst dertien man personeel, in trucks achter de ballon aange reden, verzorgt ter plekke een champagneontbijt. Rondom de tafel worden puntige stokken in de grond gezet om roofvogels af te schrikken. Maar even later vleugelt een valk zich er moei teloos tussendoor en klauwt een stuk brood uit de schaal. Ons in bewonderende verbijs tering achterlatend. Nog meer spelletjes, alhoewel, de kudde olifanten, met enkele jongen, laat zich door twee leeuwen niet van de wijs bren gen. Al piesen de twee hun spo ren nog zo vaak in het gras, de grijze zwaargewichten jagen de twee voortdurend op. Zoiets van: 'opsodemieteren, hier is voor ons gedekt'. Flapperende oren De leeuwen, die weten dat ze tegen de kolossen geen schijn van kans hebben, trekken zich steeds verder terug. We zijn er op een paar meter afstand ge tuige van. Stanley herkent alle bewegin gen. Wanneer een van de oli fanten van dichtbij met z'n oren in onze richting flappert, start hij de jeep en rijdt een paar meter door. „Ze vond dat we in de weg stonden." Oppassen voor beesten met een jong, is het gebruikelijke advies, maar de leeuwinnen met welp die in de schaduw van een bao- babboom liggen uit re rusten van hun maaltijd geven geen krimp wanneer wij ze bijna over de tenen rijden. Ze zijn zo onverschillig, dat ik de neiging heb uit te stappen. „Een voer tuig doet ze niks, daar ziji aan gewend", zegt Stanle „maar stap je uit dan heb probleem." Twee beesten kauwen op restanten van een elanda pe, zo te zien een paar ui der uit het leven weggeru Een derde loopt rakelings de jeep, zo dichtbij dat ik over de dakrand moet bu om haar te kunnen blijve gen. Ze heft haar kop om kijkt me met verstoorde 1 aan en alleen een korte re van de oren, wanneer de ra klikt, verraadt dat ze ol alert is. Op weg naar luipaarden neushoorns. Ze moeten e want ze worden met enig gelmaat gesignaleerd. Ma zijn lastig op te sporen. Ei deel van ons gezelschap, andere jeep, ziet alleen ee door een luipaard aangev skelet van een antilope in boom hangen, verder nie Wij rijden door bijna mai gras op zoek naar een nei hoorn die daar deze ochti gezien, maar, helaas, wij I de hoornige dikhuid niet spoor. We zien wel, same filmer Scott, een eenzam< cheeta. Ook hier het inmi bekende tafereel: met dej naderen we het prachtig kende roofdier probleem! tot op enkele meters. Het kijkt dwars door ons heer een collega schiet de plaa z'n leven. Scott zei het al, net voordi hippo's zijn betoog versto den: „Als ik maar één dag hebben om te leven, doe i hier." FEITEN CIJFERS Deze reportage kwam tot stand met medewerking van het Bu reau voor Toerisme voor Kenya, Leliegracht 20,1015 DG Am sterdam, tel. 020 6384 661, e- mail kenia@travelmc.com en Neckermann, dat een 9-daagse groepsreis (combinatie van paar dagen strand en paar da gen safari) aanbiedt voor een gemiddelde prijs van zo'n 1.200 euro (excl. toeslagen, visum, fooien e.d.). Zie www.kenia.pagina.nl, www.magicalkenya.com en www.neckermann.nl. Uiteraard zijn er meerdere aanbieders, raadpleeg daarvoor de reisbu reaus en internetsites. Kenya, op zo'n tien uur vliegen, is een van de 137 ontwikke lingslanden. Op de armoedelijst van de VN behoort het tot de veertig armste landen: bij tweederde van de bevolki moet zien rond te komen dollar per dag. Wordt gek naar menselijke levenson digheden (welzijn e.d.), d staat Kenya op plek 146, totaal 175 landen. Bijna 5 van de baby's van nu haal 40ste levensjaar niet, de g delde leeftijdsverwachtinj op 46 jaar (bij ons 78) eni van de bevolking is onder Voor 43 is geen veilig dl water beschikbaar. En: 15j besmet met het hiv-virusi Voor Kenya heb je een vis nodig dat je bij aankomst kopen (50 dollar). Inentiii| en malariatabletten zijn ri zakelijk (www.lcr.nl). Regi zoenen maart-mei en non ber-december. door Willem Uilenbroek Het grootste speelgoedmuseum van Europa, de stad Mechelen - met meer dan vijftig evenemen ten voor kinderen - een interac tief watercentrum, een doe- centrum voor wetenschap en technologie, een reeks boeien de musea, óók voor de jeugd, en een langgerekt en groten deels zeer veilig strand. Het is voor Vlaanderen een voorzet voor open doel: dit jaar wordt 'de jacht geopend' op met name de jonge toerist. En zeker die uit Nederland, want als de voorspellingen niet be driegen, dan mag België reke nen op een toename van het aantal noorderburen. Nu heeft Vlaanderen daar toch al niet echt over te klagen, want er werden vorig jaar al zo'n zes miljoen Nederlandse overnach tingen geboekt. Onder de noemer 'Mechelen Kinderstad' zijn er negen maanden lang evenementen en activiteiten voor en door kinde ren, vooral in de leeftijdscate gorie van zes tot twaalf jaar. Er zijn zelfs een kinderraad en een kinderburgemeester aangesteld om de grote mensen bij de plannenmakerij te adviseren. Trekpleisters zijn onder meer Dierenpark Planckendael (met dit jaar extra aandacht voor 75 jaar Kuifje), Technopolis (waar kinderen volop wetenschappe lijke experimenten kunnen uit voeren, vergelijkbaar met het Amsterdamse NEMO), het Speelgoedmuseum en Figuren- theater De Maan. Hidrodoe Maar ook buiten Mechelen is voor kinderen veel te beleven. Heel bijzonder is in Herentals 'Hidrodoe', waar kennis kan worden gemaakt met de wereld van het 'kraantjeswater', zoals de Belgen het zelf noemen. Ook hier kunnen de bezoekers heel veel experimenteren en onder zoeken. Wel goed op de ope ningstijden letten, want op woensdag en zaterdag is Hidro doe (nog) dicht. Strand en kinderen is natuurlijk altijd een goede combinatie. Vlaanderen-aan-Zee telt tien kustgemeenten over een strook van zo'n zeventig kilometer. Ruim 27 kilometer van dat strand is bewaakt. Bijzonder zijn de 'anti-verdwaalpalen', heel hoge masten met bovenin een voor kinderen herkenbaar symbool, zoals een bootje, een bal, een vis of een trein, zodat zij hun strandplek kunnen her kennen. Ouders die het risico dat doch ter- of zoonlief verdwaalt nog kleiner willen maken, kunnen een armbandje met het sym bool van 'hun' herkennings- mast laten dragen. Zijn de kinderen uitgekeken op zand en zee, dan is er in het zuiden, in De Panne, nog Plop- saland, het attractiepark van de bedenkers van onder meer 'Samson en Gert' en 'Kabouter Plop'. Voor meer informatie: Toerisme Vlaanderen Brussel, Konin ginnegracht 86, 2514 AJ Den Haag, internet www.toerisme- vlaanderen.nl. Andere nuttige websites zijn: www. mechelen. be/kinderstad, www. h idrodoe. be, www.dekust.org, www.plopsaland. be. 'Hidrodoe', waar kennis kan worden gemaakt met de wereld van het 'kraantjeswater', zoals de Belgen het zelf noemen. Foto: GPD/PR door Sandra Bos Vooruit, het is eigenlijk te veel om het op één dag te doen, maar dat maakt de eerste Ne derlandse Speelgoedroute er niet minder leuk om. Vier mu sea in Oost- Nederland voe gen een nieuwe toeristische route toe langs de IJssel. De vier musea, het Speelgoed- en Blikmuseum in Deventer, het Poppenspe(e)lmuseum in Vorchten, Toy Gallery in Brammen en TV Toys in Die ren vormen het hoofdbe standdeel van de route. Behalve de musea bevat de route ook een selectie van winkeltjes die zich hebben ge specialiseerd in oud speel goed, zoals de Poppenkraam op het Grote Kerkhof in De venter en HAWI Houten Speelgoed aan de Houtwal in Zutphen. En tenslotte verwijst de route naar kindvriendelijke restau rants, zoals Pannenkoeken huis Strijland in Rheden, dat voor de gelegenheid een per manente expositie over clowns inricht. „Een breed scala, inderda beaamt directeur Paul vai den Heuvel van TV Toys i Dieren. „In Duitsland bes zoiets al, in de omgeving 1 Neurenberg, hét centrum het gebied van speelgoed daar. Omdat de musea hi mooi langs de IJssel zijn g tueerd, zijn we tot dit initi gekomen. Je kunt met zov goed weer als met slecht 1 de route volgen." „De route bevat voor iede wat wils", vervolgt Van de Heuvel. „Kinderen kunne elk deelnemend museum stempel laten zetten op vi puzzelstukken. Wie alle vi stempels heeft verzameld krijgt een poster. Maar 00 voor verzamelaars is de r( interessant. En we denkei vakantiegangers." Volgens Petra Groothuis 1 het Speelgoed- en Blikmt um in Deventer wordt de te nog vertaald in het Dui met het oog op toeristen' uit Duitsland. Voor meer informatie: www.speelgoedroute. nl.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24