Waar blijft de fietswegenwach Mazda MX-5 is als goede wijn: hoe ouder hoe beter Peugeot gaat aan de dubbel-nul AUTO HEEMSKERK Mogelijk versoepeling apk voor klassiekers V50 beschilderd voor goed doel Lekzoekdoosje voor onderweg amsterdam - Een lekke band repareren is een gedoe. Alleen het zoeken naar het lek al. Want onderweg ontbreekt meestal het emmertje water. Een plat kunststof doosje met piep schuim balletjes dat het lek ver raadt, kan dan uitkomst bieden. Het lekzoekdoosje kost 1,80 eu ro en is te koop bij Halfords. Hummer kopen bij Kroymans Hilversum - Kroymans is aan gesteld als distributeur in Duitsland en de Benelux voor Hummer. Dat merk bouwt ter reinwagens, die zich door hun militaire voorkomen nogal on derscheiden van het bestaande aanbod. Kroymans Corporation in Hilversum is een internatio nale onderneming met ruim 100 werkmaatschapppijen in Europa, de VS en Azië, die zich met auto's en industrie bezig houden. Kroymans importeert Saab, Cadillac, Corvette, Ferra ri, Jaguar, Aston Martin en de Koreaanse merken Kia en SsangYong. Lancia Ypsilon Dolce Far Niente lijnden - Van de nieuwe gene ratie Lancia Ypsilon zijn er sinds oktober meer dan 70.000 in Europa verkocht. Lancia breidt de lijn nu na de 1.2 ba sismotor, de 1.4 benzine en de 1.3 diesel uit met een geroboti seerde automatische versnel lingsbak, die ook met de hand kan worden bediend. De auto krijgt de aanduiding DFN mee, naar Dolce Far Niente, Italiaans voor Het Zalig Nietsdoen. De meerprijs van de robotbak be draagt 700 euro. De Ypsilon 1.4 16V Argento DFN kost dan 16.250 euro. Ducati doet nieuw bod op Cuzzi utrecht - Vier jaar geleden deed Ducati een bod op het noodlij dende Moto Guzzi. Het traditie- rijké Italiaanse motormerk werd toen echter voor de neus weggekaapt door Aprilia. Ken nelijk heeft die combinatie niet overmatig veel succes gebracht, want Ducati heeft officieel mee gedeeld, dat het een hernieuw de poging doet om het merk Moto Guzzi te kopen. Mazda doet het goed in Europa den haac - Mazda zag zijn Eu ropese verkopen in het eerste kwartaal met 39 procent stijgen. Maart was zelfs de beste maand ooit voor het concern met 32.972 verkochte auto's. In het eerste kwartaal vestigde het merk een nieuw verkooprecord met 74.062 eenheden, bijna 2000 meer dan het oude record van het eerste kwartaal 1999. Het best verkoopt Mazda in Ita lië. In Nederland bezet Mazda de tweede plek onder de Japan se merken. KALENDER MEI 2004 8-9 Dreamcar Int. Oldtimer beurs, Mechelen, België 9 GP Spanje, Formule 1, Circuit de Catalunya, Barcelona, 5de Grand Prix, www. circuitcat. com 9-15 Int. Historie Tulpenrallye, Noordwijk. www.tulpenrallye.nl 14-16 Holland Panther Tulpentour, Rijnsburg 16 American Sunday, Velserduinplein, IJmuiden 025 5511 243. www.darnells.nl 16 Keverrit door het Gooi. Start vanaf vliegveld Hilversum. Aanmelden per e-mail: info@keveren.cjb.net of telefonisch: 06 2152 2167. 20 Japanse Autofestival, TT-circuit Assen. 059 2380 380 www.tt-assen.com www.automaxx.nl 28-31 Internationaal Buggy Weekend, Lelystad www.buggyclub.nl 29 Namac modelautobeurs, Euretco, Houten. 016 5537 054. www.namac.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Weg Wiel door Rodrick de Munnik Even leek het erop alsof in Ne derland een netwerk van fiets- wegenwachten zou ontstaan. Dat is wel voorbij. Slechts een enkele mobiele fietsenmaker re pareert nog bij de mensen thuis. Het moet een jaar of twee, drie geleden zijn geweest dat Olaf Bok uit Tilburg dacht het gou den ei te hebben gevonden. ,,Ik word fietswegenwacht. Dat idee kwam zomaar in me op. Ik ga naar mensen toe om hun ban den te plakken of hun spatbord te repareren. Net als de piz zakoerier met zijn pizza's.Dat moest wel een gat in de markt zijn." Inmiddels weet Bok wel beter. „Het is een onrendabel rotbe- roep. Ik trok eropuit met mijn fiets en mijn gereedschapkist. Als je dan van de ene kant van Tilburg naar de andere kant moest fietsen, was je anderhalf uur kwijt en dan mocht je vijf euro vragen. Was al te veel in de ogen van de klanten." Een paar jaar geleden doken ze plotseling overal op. Olaf Bok reed rond in Tilburg, in Amster dam was er een fietswegen wacht, in Utrecht, tussen Lei den en Den Haag was er de Mobiele Fietsservice en in Rot terdam zelfs twee wegenwach ten. Van die pioniers doet al leen Gerard Kuiters uit Voor schoten en de Utrechtse ban denplakker-aan-huis Dirk den Hamer het nog. De rest heeft de solutie en bandenlichters opge borgen en neemt de telel niet op. Elvin Haak van d wegenwacht in Colijnspl Zeeland, snapt het wel. hebben een mobiele fiets plaats waar we ook wege wacht mee doen. Hoeve) ten per week? 0,1. Nee, v het gelukkig naast ons hi staan: het repareren van sen en elektrische fietsen ders kan het niet." Gelukkig is er ook een su verhaal: mobiele fietseni Giovanni Putzu uit Brun Hij parkeert zijn werkpla wielen elke werkdag in ei te stad of dorp in Zuid-Li en boekt zijn agenda vol. heeft tien Wanten per da om ervan te kunnen leve lukt. „Niet ieder dorp he een fietsenmaker." Natuurlijk, het lijkt onha toch blijft een wegenwac fietsers een idee met moj heden. Maar wie moet h( doen? Elvin Haak weet hi „Een landelijke organisai de infrastructuur kan bei De ANWB dus". „Niet di zegt woordvoerster Anni Tiggelaar. „Och, als het Afsluitdijk hagelt en je h< lekke band, dan zal een^ wacht heus helpen. Maa fietsers hebben we overa land Wsten met gereedst erin. Die liggen bij restau stations, pannenkoekhui Nu zijn het er negentig, 1 volgend jaar willen we ei honderd in het land heb belt naar het nummer va wegenwacht en daar ver! men waar de dichtstbijzi reparatiekist is." (advertentie) Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL.: 071-531 08 1 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL.: 071-331 28 WWW.AUTOHEEMSKERK.COM den haag/gpd - Het kabinet speelt met het idee om de jaarli apk-keuring voor oude motorvoertuigen te versoepelen. Vo gen van 25 jaar en ouder maar van een bouwjaar na 1960 zo een keer per twee jaar de verplichte keuring moeten onderg terwijl voor voertuigen van voor 1960 de keuringsplicht geh valt. Oldtimers worden over het algemeen vertroeteld. De o Kevers, Fiats 500 en Buicks worden in uitstekende staat geh om er enkele keren per jaar toertochten mee te maken. Aan oude voertuigen wordt veel meer technisch onderhoud gep dan aan nieuwe. Dat is de reden voor de mogelijke versoepf De bond van garagehouders Bovag is er niet blij mee, want ook oldtimers waar behoorlijke afstanden mee gereden woi omdat eigenaren de auto speciaal aanschaften omdat ze ge genbelasting meer hoeven te betalen. Het technisch onderl die auto's is doorgaans veel minder. Op de New York Motor Show toonde Volvo onlangs een wel zeer kleurige versie van de nieuwe V50 sportswagon. De auto werd van top tot teen be schilderd door kunstenaar Ro mero Britto, van wie momen teel een expositie te zien is in Nederland. Zijn werk laat zich omschrijven als neo-popkubis- me. Zijn schilderijen, cd-hoes- jes, bikini's en nu dus ook een auto zijn te herkennen aan felle kleuren, alsmede strakke en ge waagde patronen. Volvo en Britto zijn deze samenwerking aangegaan om geld in te zame len voor een goed doel. De Brit- to-V50 wordt later dit jaar ge veild en de opbrengsten komen ten goede aan de Amerikaanse non-profitorganisatie Best Bud dies, die zich inzet voor ver standelijk gehandicapten. Niet voor niets heeft Rover enkele jaren geleden zijn naam veranderd in MG Rover. Daarmee haalde de Britse fabrikant een beroemd merk onder het stof vandaan en blies er nieuw leven in. MG staat voor Morris Garages en komt dan ook uit de stal van William Morris, die in de jaren twintig van de vorige eeuw zijn fietsenwinkel in Oxford omtover de tot autobedrijf. De producent Morris werd zeer belangrijk voor de Britse autoindustrie met, naast MG, merken als Austin, Healey, Wolseley en Riley. Morris, en later MG, produceerde al voor de Twee de Wereldoorlog betaalbare sportwagentjes om mee te racen. Aan het eind van de oorlog v« scheepten geallieerde militairen volop aand ke Engelse 'two-seaters' naar Amerika, Carw Nieuw-Zeeland. Vanaf 1961 had MG deze Mi (dwerg) in de aanbieding, eigenlijk een iets paste Austin-Healey Sprite. Ze werden in de fabriek gemaakt, op dezelfde lopende band verschil zat voornamelijk in de afwijkende g de verchroomde strip aan de zijkant, en nati het merkschildje. Technisch waren de wagei identiek. De oude Midget in deze gedaante mee tot 1974. Foto: Archief Bijzondere Volvo V50 op de New York Motor Show. Foto: Volvo door Rien van der Steen Het is de laatste facelift die het vijftien jaar oude model mee maakt. Volgend jaar komt Maz da met een nieuwe MX-5. De meest aaibare en meest verkoch te roadster op aarde. Al in 1982 kwam Mazda erach ter dat een klein sportwagentje een grote hit zou kunnen wor den, vooral in de VS. Er kwam een Amerikaanse autojoumalist aan te pas, die -net als een hal ve eeuw eerder Ben Pon de VW bus op een velletje papier krab belde- de Mazda-top een schetsje voorhield hoe een open sportkarretje eruit kon zien. Technisch directeur Ya- mamoto vond het briljant. Hij keek naar een Triumph Spitfire, een MG B en een Lotus Elan. En van die laatste erfde de MX- 5 de meeste eigenschappen. Het werd een piepklein, haast benepen sportautootje, dat in de VS Miata genoemd werd, in Japan Roadster en hier MX-5. In 1989 verscheen hij. Met klaplampen, want dat was toen nog hevig in de mode. Het wa gentje nam die lampen over van de Mazda 323 en zou ze tot 1997 houden. Betere en vooral gestroomlijnder lichttechniek verving toen de ingewikkelde klapconstructie. De MX-5 begon met een be scheiden 110 pk 1.6 liter-mo tortje. In 1990 kwam er een (Engelse) turboversie met 150 pk. En in 1997 werd het tijd voor een 1.8 met 140 pk. Maar veranderen deed Mazda niet veel. Ze keken in Hiroshima wel link uit. Het neusje verloor de klaplampen, maar dat was het wel, op een nieuw design van de buitenspiegels en de achter lichten na. En nu, in 2004, waakt Mazda er bij het 15-jarig bestaan voor veel te wijzigen. Een windblokker achter de stoeltjes, nieuwe wielen en een fraaie zilverkleurige midden console die akelig dicht bij 's wereld kleinste schakelpookje zit. Dat is het dan wel. Hij is te koop voor 29.595 (als 1.6) of 33.745 euro (als 1.8). Dat bete kent mooi, dat de prijs tot het nieuwe model in 2005 ook niet gewijzigd wordt. MX-5: de alles- blijft-bij-hetzelfde-show. Mazda maakte in 1990 in Hiro shima al bijna 100.000 MX-5's, waarvan een kwart in Japan bleef. Het amper vier meter lan ge karretje met zijn kleine can vas topje en zijn wat rauw lo pende 4-cilindertje werd vooral een hit vanwege zijn la£e voer tuiggewicht van amper duizend kilo en zijn achterwielaandrij ving. Achterin konden altijd maar krap twee koffertjes, maar die knusheid van zowel passa giers- als kofferruimte werden karakteristiek voor het benepen tweezittertje. Hij had aanvanke lijk maar één airbag, inmiddels zijn het er al twee. In december door Peter Lodewijks Een 3-cijferige typeaanduiding met een nul in het midden hoort onlosmakelijk bij Peu geot. Noem een auto met een centrale nul en het kan niet an ders dan een Peugeot zijn. Maar het Franse merk gaat nu ook de dübbel-nul gebruiken. Twee nullen in het midden. Nog voor het einde van dit jaar wordt de Peugeot 1007 aan het publiek getoond. De Franse fabrikant heeft pa tent op het gebruik van de 'nul' in het midden van de typeaan duiding. De traditie gaat terug tot 1929, toen Peugeot voor het eerst een 'nul-auto' op de markt bracht: de 201, een vrij kleine wagen, zuinig in het ge bruik en solide. Het eerste cijfer in de naam gaf voortaan de grootte van de auto aan en het derde was het nummer van de betreffende bouwserie, de ge neratie zeg maar. De nul ver bindt beide informatieve cijfers. Voor Peugeot maakt de bena ming van de personenauto's door een getal met een 0 in het midden integraal deel uit van het erfgoed. Verschillende autofabrikanten zijn er in het verleden wel ach tergekomen dat 'de nul' aan Peugeot toebehoorde want als er een concurrent een soortge lijke benaming wilde gebruiken, stak het Franse merk daar met een een stokje voor, zonodig via de rechter. Wat wél mocht wa ren twéé nullen aan het eind, zoals 200 of 300. Het systeem rond de fameuze centrale 0 is universeel. Het wordt in alle landen begrepen en herkend als iets van Peu geot. Bovendien stelt het de fa brikant telkens in staat de nieuwste ontwikkelingen in het aanbod aan te duiden. Daarbij lijkt het oneindige mogelijkhe den te bieden, vooral omdat het niet ondenkbaar is, dat er ooit weer bij het begin begonnen wordt. Dus eens moet er weer een Peugeot 201 op de markt komen, als opvolger van de 209. Peugeot neemt de stap naar ei gen zeggen om speciale model len duidelijk te kunnen onder scheiden. Er zullen dus meer bijzondere auto's gaan verschij nen die de dubbel-nul dragen. De MX-5 krijgt volgend jaar pas een echte opvolger. Het knusse open sportwagentje, dat vooral voor de VS en Japan ontwikkeld werd, heeft het ook in Europa tot klassieker geschopt. Foto: Mazda 1993 leverde Mazda al de 300.000ste MX-5 af. En het suc ces hield niet meer op. Het aai bare en betaalbare sportrakker- tje was een icoon geworden. Een icoon van simpel en be taalbaar open rijplezier. De MX-5 is bij zijn derde lus trum een Japanse klassieker ge worden. Volgend jaar komt de nieuwe, waarvan Mazda al een studie heeft laten zien met de kleine Ibuki. Maar de nieuwe MX-5 zal vooral groter worden. Want mensen worden groter en als je langer bent dan 1,80 me ter kun je al niet meer prettig zitten in deze knusse roadster. Hopelijk zal de nieuwe ook een wat stijvere carrosserie krijgen, want dat is een tamelijk zwak punt van dit voertuig. Voor Mazda is dit wagentje evenwel een succes. Van de in totaal 700.000 geproduceerde exem plaren zijn er 180.000 in Europa verkocht, waarvan 2000 in Ne derland. „Hij is als goede wijn, hoe ouder hoe beter. Hij is tijd loos gebleken en tegelijk de meest populaire roadster die er ooit geweest is," zegt Jerome de Haan van Mazda Europa. Hij verwacht dit jaar 240.000 MX- 5's te verkopen in Europa. Ne derland krijgt er maar 150 van. Alle nulnummers Momenteel heeft Peugeot zes modelseries. Sinds de 201 heeft de Franse fabri kant in totaal 31 modellen gemaakt met een nul in het midden. Dit zijn ze: 201 301 401 601 302 402 202 203 403 404 204 504 304 104 604 305 505 205 309 405 905 605 106 306 206 406 806 607 307 807 407 De nieuwe aanduiding is vorig jaar overigens al uitgeprobeerd op de Peugeot 4002, in het ka der van het tweede design-con cours, dat de fabrikant organi seerde. Als basis van de nieuwe 1007 dient de conceptauto van twee jaar geleden, de Peugeot Sésame. Deze compacte mpv of ruimtewagen werd voor het eerst getoond op de Mondial de l'Automobile te Parijs. De 1 in de typeaanduiding duidt erop dat het een kleine auto betreft, de 7 geeft aan dat het de nieuw ste generatie is en de dubbele nul laat dus zien dat het een bijzondere auto is. Na de 407 Berline, de 407 SW en de 307 Sedan voor de Chinese markt, zal de 1007 de vierde in troductie van Peugeot in 2004 zijn. Hiernaast de compacte mpv Sésame, die als basis dient voor de 1007. Foto's: Peugeot

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22