KUNST CULTUUR Britney kan lekker playbacken Collectie van Oudheden aanzienlijk uitgebreid xpositie met pee in hoofdrol De homo-factor Schilderij Picasso brengt ruim 85 miljoen euro op R7 Edisons voor klassieke musici JAN RIJSDAM 1 Poëzieprijs stafa Stitou erdam - Mustafa Stitou de VSB Poëzieprijs 2004 DO euro) voor zijn bundel ensroze ansichten'. De king is op 14 mei in de erdamse Rode Hoed. „Met iotes en bezweringen, nabootsingen en lange v irzinnen, tragische ernst ast hilarische grappen is 2 ensroze ansichten' van afa Stitou een ongelofelijk fi ieerde dichtbundel. En e<éan de gedichten ook nog over", vindt de jury. „De hten brengen het snijpimt 'eld van islamitische, wes- larwinistische en literaire ren en identiteiten, nu f' ezien vanaf de straat, dan anuit de studeerkamer." 'afa Stitou - in 1974 gebo- Tetouan, Marokko - J al als baby naar Neder- Hij debuteerde in 1994 dichtbundel 'Mijn vor- vrijdag 7 mei 2004 new york/anp-afp - Een schil derij van Pablo Picasso uit 1905 is woensdag bij het veilinghuis Sotheby's in New York voor een recordbedrag geveild. 'Gargon a la pipe' (Jongen met een pijp) leverde 104 miljoen dollar (ruim 85 miljoen euro) op en is nu het duurste schilderij dat ooit op een veiling werd ver kocht. Het doek verwees 'Portret van dokter Gachet' van Vincent van Gogh naar een tweede plaats. Dat werd in 1990 afgehamerd ips ontstemd jir film gijzeling (erdam - Philips is hoogst ukkig met de nog op te un film over de gijzeling in uisterdamse Rembrandtto- 3 an twee jaar geleden. In de met de werktitel 'Kleister- speelt Jeroen Krabbé top- i Gerard Kleisterlee van Phi- an Decleir speelt de gijzel- r. Na bezwaren van het ologieconcern is de naam hilips' bestuursvoorzitter [dels uit het script ge- pt. De film gaat over de ng die in 2002 veel media- icht trok. Een verwarde gijzelde toen tientallen en in de Rembrandttoren protesteren tegen de op- van de breedbeeldtelevi- pong, Eppo Dekker, Richard Foster en Pieter van Ulden (vlnr) n één ding gemeen: de liefde voor de elpee. Henk Bouwman \lette Snijders - Hoewel ze alle vier an- ideeën en een andere stijl ;n, hebben ze ook één »emeen: de liefde voor el- Vandaag openen vier enaars, Pieter van Ulden, Dekker, en de Britten Ri- Foster en Nick Spong xpositie 'Music Shouldn't Like This' in het Kunst- urn Haagweg 4 in Leiden, draad in hun werk is de ïhoes. naars Pieter van Ulden en Dekker hebben de boven ging van het projectate- het Kunstcentrum onder en genomen. Van Ulden i de wanden bedekt met „Als thema heb gekozen. Ik hou van ikaanse muziek, daarom ik er ook zoveel platen vertelt hij. Van Ulden door Paul Overdijk, van lunstcentrum, bij de expo- betrokken. „Ik vind mezelf lijk geen kunstenaar. Ik ivel een tijdje een galerie 1 Nu heb ik een platen- Het materiaal komt dus vandaan." Overdijk is de popwe- belangrijk voor kunste- „Kunstenaars kunnen ereld als een podium voor gebruiken. Onder de platenhoezen zitten veel galerie hangt van alles en vat: van 'All in the family' ohnny Cash'. „Voor elke heb ik een ander thema :en. Politiek getinte hoe- ïoezen met auto's en por ti." Ook is er een wand ge teerd voor platen uit 'Top e Pops' met vooral zwoel tde dames. „Dat is toch nostalgie", zegt Van Ul- kocht die platen alleen e hoes. Iedereen was ver- die vrouwen." e bovenverdieping is ook te zien van modeontwer- Dekker. Van elpees hij twee sexy jurken ge- t. „Met een schildersföhn die platen heel mooi vor- aldus Dekker. Hij vindt op 82,5 miljoen dollar. Het hoogste bedrag dat tot woens dagavond voor een Picasso was betaald, was 55 miljoen dollar. Sotheby's had 'Gargon a la pi pe' vooraf ingeschat op meer dan 70 miljoen dollar. Bieders op de veiling twijfelden bij de 70 en 80 miljoen, maar elke keer kwam er toch weer een handelaar die de prijs ver der opjoeg. Het finale bod werd namens een anonieme telefoni sche koper gedaan door de di recteur van Sotheby's in Noord-Amerika, Warren Weit- man. Sotheby's wilde niets be kendmaken over de identiteit van de koper. Veilingmeester Tobias Meyer zei dat hij bieders meer be denktijd had gegeven dan nor maal. „Je moet geduldig zijn. Een verhoging van een miljoen is voor een veilingmeester iets enorms." Picasso schilderde 'Gargon a la pipe' toen hij 24 was, kort nadat hij zich in Parijs had gevestigd. Op het doek is een jonge Parij- zenaar te zien die een pijp in zijn linkerhand houdt. De jon gen staart voor zich uit. „Het heeft een aangrijpende dubbel zinnigheid, waardoor het één van Picasso's bekendste beel den van de schoonheid van een jongeling is geworden", zo zei een woordvoerder van Sothe by's eerder. Het bijzondere werk is volgens experts in zeer goede condititie. De voormalige Amerikaanse ambassadeur in Londen, John Whitney, kocht het schilderij in 1950 voor 30.000 dollar. Zijn weduwe richtte in 1982 een fi lantropische stichting op, die het doek nu ter veiling aan bood. De Amerikaanse nieuws zender CNN berekende dat het olieverfschilderij sinds de aan koop in 1950 310.000 procent in waarde is gestegen. Picasso heeft nu vier werken in de toptien van duurste schilde rijen die ooit op een veiling werden verkocht. Van Gogh volgt de Spanjaard met drie werken. Hilversum - Het Koninklijk Concertgebouworkest is be kroond met twee Edison Classi cal Music Awards 2004. De op name die het orkest maakte met het Groot Omroepkoor van het Stabat Matar, is bekroond met een klassieke Edison, in de sector koorwerken. De andere Edison is voor de box met his torische opnamen van het Con certgebouworkest uit de perio de van voor en tijdens de Twee de Wereldoorlog. Maxim Vengevrov valt ook dit jaar in de prijzen met zijn ver tolking van het vioolconcert van Britten en het altvioolcon cert van Walton met het Lon don Symphony Orchestra. Bij de barokmuziek gaat de prijs naar een 'authentieke' opname van Handels 'Water Music' en 'Music for The Royal Fireworks' door Le Concert Spirituel van Hervé Niquet. De Edisons wor den 4 juni uitgereikt. La Spears vanavond in Rotterdam Amsterdam doet het beter dan Rotterdam. En Utrecht is aan trekkelijker om te wonen dan Leiden. Eens of niet eens, uit onderzoek waarin de 50 groot ste gemeenten van ons land met elkaar worden vergeleken blijkt dat Leiden het moet doen met een 14e plaats op de lijst van steden waar mensen graag wo nen. Helemaal geen slechte sco re, als u het mij vraagt. Leiden doet het natuurlijk goed als het gaat om de historische binnenstad zelf de elpeetasjes het leukst. Volgens de modeontwerper worden die heel populair. „Ik verkoop ze ook in mijn atelier aan de Nieuwe Rijn." Hoewel de jurken er prachtig uitzien, lijken ze niet comforta bel. „Als ik die wil verkopen, moet ik ze eerst wat draagbaar der maken", denkt Dekker. „Misschien dat de jurken met rubberen stukken meer rekbaar worden." Zonde van zijn elpees vindt Van Ulden het niet. „De meeste van deze platen draaide ik toch al niet meer." Toch raken de el pees weer helemaal in, volgens de Leidenaar. „Dat komt ook door de populariteit van dj's. De winkels verkopen ook weer meer platenspelers dan een tijdje terug." Kunstenaars Richard Foster en Nick Spong uit Engeland heb ben ook de verzameling van Van Ulden doorgespit. Zij heb ben de benedenverdieping ge transformeerd in een ruimte met kleurige hoezen en zwarte platen. Foster, die in Noordwij- kerhout woont, werkt met hoe zen en Spong, uit Leiden, met de platen zelf. Het meest opval lende object in de ruimte is een reuze cd-hoes. Het gaat toch om elpees op de ze expositie? „Dat is Britse iro nie. Deze cd-hoes hebben wij ontworpen voor de Engelse band The Polaroids", legt Fos ter uit. In de binnenkant van de hoes staan afbeeldingen van al le ideeën die aan het ontwerp ten grondslag hebben gelegen. Maai- het tweetal houdt zich lie ver bezig met het ontwerpen van elpeehoezen. „Cd's zijn veel te klein. Het ontwerp komt niet goed uit", meent Foster. Tijdens de opening van de ex positie, vanavond om 19.00 uur, is iedereen welkom. Uiter aard zullen twee dj's platen draaien, maar er is ook een op treden van de Britse band The Polaroids. De expositie 'Music Shouldn't Look Like This' is tot 30 mei dagelijks te zien van 13.00 tot 17.00 uur. rotterdam/gpd - In het kader van The Onyx Hotel Tour 2004 treedt Britney Spears vanavond op in de Rotterdamse Ahoy'. Even overwoog de 22-jarige su perster om de tour af te blazen. La Spears zou uitgeput en over vermoeid zijn. Maar fans kun nen opgelucht ademhalen. Oops-I-Did-It-Again-Britney staat vanavond gewoon in Ahoy'. Het zal ongetwijfeld hits rege nen in de havenstad. Britney Spears is nog maar 22 jaar en kan nu al putten uit een enor me reeks succesnummers. In 1999 verzekerde de Amerikaan se zangeres zich van een pro minente plek in de hitlijsten met de release van haar de buutalbum 'Baby One More Ti me'. Het mierzoete cd-hoesje uit die tijd toont een inmiddels bijna vergeten Britney. Zo lief, onschuldig en schattig, toen nog. Haar honderd procent 'All American' schoolmeisjesimago stemde ouders méér dan tevre den en kinderen kregen een ex tra zakcentje om La Spears' sin gles te kopen. Vier jaar later heeft Spears haar maagdelijke imago vaarwel gekust en moe ten tv-kijkers bijna moeite doen om haar bilspleet, plukjes schaamhaar en priemende te pels niet te zien. Shockeren lijkt Spears' nieuwe motto. Enkele voorbeelden: in januari trouwde Britney in dronken toestand met haar jeugdvriend Jason Alexander en 55 uur later liet ze het huwelijk weer ontbinden. Na hevige kri tieken besloot ze de zelfmoord scènes uit haar nieuwste video clip 'Everytime' toch maar te verwijderen. Ze tongzoende met popicoon Madonna tijdens de MTV-Awards. En in de Ver enigde Staten waren ouders na het zien van een Britney con cert furieus. 'Pure porno' luidde hun oordeel. Britney paaldanst tijdens de Onyx Tour in een ro ze negligé en duwt het hoofd van een van haar dansers in haar niet zo kuise kruis. In de USA geen best idee. Het is vreemd, Britney Jean Spears uit Kentwood, Louisiana, laat zich het best portretteren aan de hand van uiterlijke kenmerken, bizarre reputatiewendingen en schan daaltjes. In muzikaal opzicht baart ze weinig opzien. Het zijn vooral de producers met wie ze Britney Spears heeft haar maagdelijke imago vaarwel gekust en tv-kijkers moeten bijna moeite doen om haar bilspleet en priemende tepels niet te zien. Foto: AP/John D McHugh samenwerkt en de enorme zak ken met geld van haar platen maatschappij, die deze dame aan de top brachten en hou den. Liefhebbers van energieke live optredens, zwetende muzikan ten en niet geregisseerde jam sessies hebben vanavond in Ahoy' in ieder geval niks te zoe ken. La Spears blijkt, geheel in de huidige traditie van top 40 popmuzikanten, lekker te play backen. Dat bekende haar ma nager Larry Rudolph onlangs tegenover The New York Times. Spears heeft de looks, maar als 'The Voice' zal ze de geschiede nisboeken niet in gaan. Blijk baar is dat op de huidige mu ziekmarkt niet van belang. teit, veilig heid, bereik baarheid, de nabijheid van Schiphol, zijn belangrijke pluspunten. En voor het eerst is dit jaar ook gekeken naar 'de crea- tieue klasse'. Dat zijn uitge rekend niet de mensen die afgestudeerd zijn aan de uni versiteit (studenten zijn tegen woordig immers tamelijk dom), maar mensen die creatieve en innovatieve ideeën hebben, zo als kunstenaars, ontwerpers, theatermakers, architecten en schrijvers. Op dat punt scoort Leiden, na Utrecht, zelfs een tweede plaats. Steeds vaker blijkt uit onder zoek dat steden met een royaal aanbod van podiumkunsten, musea en andere culturele acti viteiten het economisch beter doen dan steden waar niet zo veel te beleven valt. Een goed opgeleidde, jonge generatie woont en werkt graag in een bruisende stad. En hoe vaker ik over dergelijke onderzoeken lees, hoe vaker mij het gevoel bekruipt dat Leidse gemeente- bestiairders niets met die we tenschap doen, zoals ook weer is gebleken uit de zuinige reac ties, uit ambtelijke en politieke kring, op het plan van Paul Koek om een muziektheaterge zelschap in Leiden te vestigen. Opkomen voor kunst en cultuur wordt nog vaak gezien als zon dig als ongepast zolang niet al le andere noden van de bevol king zijn opgelost. Leiden blijft steken in het ouderwetse adagi um dat cultuur iets is voor de elite. En steeds vaker blijkt uit keiharde cijfers dat zo'n ge dachte de groei en bloei van de stad alleen maar in de weg staat. Hoezeer cultuur en creatieve ideeën het recept zijn voor een succesvolle stad bleek afgelopen zaterdag weer eens uit een arti kel over Barcelona, in de Volks krant. Een groot zomerfestival zet, na de Olympische Spelen van '92, de stad internationaal weer op de kaart en geeft een verpauperde wijk in een uit hoek van de stad een enorme facelift. Het heet Het Barcelona Model, En of het nu gaat om sport of om cultuur, het gene reert een geweldige hoeveelheid energie die de stad beter maakt voor iedereen. Leiden is geen Barcelona. Maar uit een analyse blijkt dat Leiden ook nog veel kan leren van de city marketing van vergelijkba re steden. Daarbij gaat het niet alleen om bakken geld, maar veeleer om een ade quaat ambi tieniveau. Uit het boek 'The Rise of the Creative Class', van de Amerikaan 1 Richard Flori- I k da (vorige week al be- schreven in dit hoekje van de krant), blijkt dat niet alleen concertge- fi: bouw en ope- ra van belang zijn, maar ook een gevarieer de horeca, kleinere thea ters en zoiets als een creatieve homoscéne. Dat is misschien wel een van de meest verrassende feiten uit het boek van de professor: een dui delijk verband tussen het per centage homo's in de stad en de groei van de nieuwe economie. Kijk naar San Francisco: de stad met de grootste concentratie ho mo's onder de bevolking ligt op een steenworp afstand van de grootste concentratie high tech- industrie: Silicon Valley. Uit on derzoek naar de 49 belangrijk ste regio's in de VS blijkt ook dat het verband tussen de groei van de nieuwe economie en het per centage homo's in de afgelopen jaren alleen maar sterker is ge worden. Kortom: hoe spannen der en toleranter een stad is, hoe meer creatieve mensen zich er willen vestigen en hoe meer be drijven er succesvol kunnen zijn. Het kleine berichtje, afgelopen week in deze krant, dat de Ne derlandse Vereniging tot Inte gratie van Homoseksualiteit, COC Leiden, en het homocafé De Roze Beurs, gaan samenwer ken, duidelijk zichtbaar willen zijn en Leiden beter willen pro fileren als uitgaansstad voor homoseksuelen, is dus ook goed voor de ontwikkeling van de creatieve klasse in de stad. Kortom: een tolerante cultuur, meer ruimte voor creatieve idee- en van theatermakers, homo's, modieuze restaurants waar mensen elkaar kunnen ontmoe ten en netwerken, zijn allemaal goed voor een stad als Leiden. Politici met een gebrek aan am bitie, met een spek en bonen- achtige mentaliteit die er alles aandoet Leiden klein te houden, zijn alleen goed voor het slaap middel-imago van deze stad. Duizenden voorwerpen - aardewerken potten, maalstenen en metalen - naar museumzolder door Ad van Kaam leiden - Peter Akkermans graaft namens het Rijksmuseum van Oudheden al 25 jaar in de bodem van het vroegere Mesopotamië. Met zijn team haalt hij daar de meest interessante oudheidkun dige schatten boven, zonder ooit ook maar één kleitablet, scherf 'of haarpin mee naar huis te mo gen nemen. Alles wat zijn arche ologisch onderzoek aan voorwer pen en materiaal oplevert, gaat linea recta naar het lokale muse um in Raqqa of dat van Damas cus. Zoals het hoort, want er bestaat al jaren een wereldwijd verbod op de export van cultureel erf goed - wetten die in Zuid-Ame- rika en Afrika ook vandaag de dag nog met voeten worden ge treden. Werpt automatisch de vraag zich op: wat doen die drie vrachtwagens vol met 5000 jaar oud aardewerk uit Syrië dan achter het museum op de Pa pengracht? Akkermans, conservator collec tie Nabije Oosten van Oudhe den, maakt in zijn werkkamer niet bepaald een schichtige in druk. Hij heeft geen last van een bezwaard geweten. Inte gendeel, hij leunt relaxed ach terover als hij zijn verhaal doet over deze vrachtwagens. En vooral over de inhoud daarvan, die een substantiële verbreding van de collectie van het Rijks museum van Oudheden bete kent. Een uitbreiding, zo kan je gerust stellen, van een omvang en van een waarde, zoals die in jaren niet meer is voorgeko men. Vanzelfsprekend heeft het niets uit te staan met de illegale kunsthandel, lacht hij. Het heeft wel alles te maken met goede contacten. Dat hij nu sinds een half jaar een bijzon dere leerstoel prehistorische ar cheologie aan de Universiteit Leiden bekleedt, is hieraan niet vreemd. De collectie aardewerk komt namelijk rechtstreeks uit de kelders van dit instituut. Eerst maar: hoe het daar is te rechtgekomen. „Halverwege de jaren zeventig vatte Syrië het plan op om een stuwdam in de Eufraat aan te leggen. Het besef leefde dat met het onder water zetten van een groot gebied, veel oude cultuurschatten ver loren zouden gaan. Via UNES CO werd wereldwijd een aantal gerenommeerde universiteiten aangeschreven om tijdens het bouwen van de dam een aantal noodopgravingen te doen. Als tegenprestatie stelde Syrië vondstdeling voor waarbij de staat de eerste keus kreeg. Niet alleen legitiem, maar ook aan trekkelijk. De Leidse universiteit reageerde positief op dit voor stel." Onderzoekers onder leiding van assyrioloog Govert van Driel gingen aan het werk op een ter- Renske Dooijes pakt uit. Een aantal van de 5000 jaar oude potten, afkomstig uit Syrië en geschonken door de Leidse universiteit, zal ze restaureren. De rest is bestemd voor studiedoeleinden. Foto: Hielco Kuipers ras halverwege de berg Jebel Aruda. Zij stuitten daar op een nederzetting uit 3200 voor Christus met huizen en tem pels. Een rituele plaats. Bij na der onderzoek bleek die niet bewoond door de autochtone bevolking, maar door immi granten uit Irak. Dat viel af te leiden uit de voorwerpen die zijn aangetroffen en die afkom stig zijn uit de zogenaamde Uruk-cultuur. Voor zover be kend is dat een van de bewijzen van bevolkingsemigratie. Alleen daarom al buitengewoon inte ressant. Want hoe kwamen ze daar. Wat moesten ze daar. Wat deden ze daar? Van die vra gen." De collectie van duizenden stuks aardewerk kwam terecht in het depot van de Leidse uni versiteit. Assyrioloog Govert van Driel deed er stukje bij beetje onderzoek naar en publi ceerde over dit materiaal. „Maar Van Driel overleed re centelijk en hoe nu verder? De universiteit is geen museale in stelling. Het is niet haar taak om archeologisch materiaal te conserveren of waardevolle voorwerpen te tonen aan het publiek. Om het simpelweg te laten staan in een kelder was doodzonde, te meer omdat nog niet alles was onderzocht. Ge zien de lange staat van samen werking tussen de twee institu ten was het logisch om in dit verband een de link te leggen tussen universiteit en Oudhe den. Dat ik recentelijk hoogle raar ben geworden, heeft daar inderdaad iets mee te maken, ja." Besloten werd om de duizen den voorwerpen - grote en klei ne aardewerken potten, maal stenen, metalen, stukjes been - over te brengen naar een speci aal ingerichte zolder van het Rijksmuseum van Oudheden, een klus die zojuist is geklaard. „Niet alleen kunnen wij het professioneel beheren en #en- tueel restaureren, maar boven dien is dit materiaal nog lang niet uitgekauwd. Het is voor mijn studenten bij uitstek ge schikt voor onderzoek. Over die emigratie van de Uruk-cultuur is zoals gezegd nog maar weinig bekend. En zeker, daarnaast is een aantal stukken expositie waardig. Misschien is er in de toekomst een aardige tentoon stelling van te maken." Peter Akkermans is in zijn nop jes, dat moge duidelijk zijn. „Het is vandaag de dag heel bij zonder dat een museum een le gitieme collectie van dergelijke omvang krijgt aangeboden. En bovendien is het uit studie-oog punt nog zeer interessant mate riaal op de koop toe. Dat gaat in de toekomst nog verhalen ver tellen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19