REGIO Straatkrantverkoper vaak religieuze Afrikaan Burengerucht in Dochamps Uk ben echt niet te band sofuja ^gelijken met Boris tertijd een cd VRIJDAG 7 MEI 2004 NAVRAAG Nog altijd geen Leidse editie Een echt Leidse editie is nooit tot stand geko men. Vorig jaar leek het even zo ver dat het Straatmagazine Leiden volledig zou worden ge vuld met verhalen uit stad en omgeving. Het eerste nummer was al klaar, maar werd op het laatste moment, om on duidelijke redenen, toch niet uitgebracht. Dus blijft het blad ook voor lopig nog even de lande lijke editie van het Straatmagazine Rotter dam. Het sluit naadloos aan bij de geschiedenis van het Leidse tijdschrift, dat werd opgezet om dak- en thuislozen en gebruikers de kans te bieden een inkomen te verdienen. Omdat het uitgeven van een eigen straatkrant financieel niet mogelijk was, sloot de speciaal opgerichte Stichting zich in 1999 aan bij het Rotterdamse blad. Aanvankelijk lagen daarin acht pagina's Leids nieuws, maar om dat Rotterdam vond dat hier te weinig exempla ren werden verkocht (rond de 6.000), werd Leiden al na acht edities voor de keus gesteld om te stoppen, of over te schakelen op de lande lijke editie van het Rot terdamse magazine. Die editie wordt nog steeds verkocht in stad en omgeving, ook nu het magazine sinds vo rig jaar januari is over genomen door de Buurtwerkmaatschappij Leiden aan de Middel- stegracht. Dat koopt het blad in Rotterdam in en verkoopt het vervolgens voor 90 cent door aan de verkopers, die het voor de vastgestelde prijs van 1,50 euro aan de man proberen te brengen. Het verschil is voor de verkoper. Het bedrag dat de Buurt werkmaatschappij er zelf aan overhoudt, wordt besteed aan pro jecten voor dak- en thuislozen, Anno 2004 verschijnen, verdeeld over het land, negen straat- of daklo zenkranten, met opla gen van 5.000 tot 60.000 exemplaren per maand. In Leiden en omgeving worden per vier weken rond de 13.000 exem plaren verkocht. New York was in 1989 de eer ste stad met een daklo zenkrant. Twee jaar later werd het concept geïn troduceerd in Europa, met de oprichting van The Big Issue in Enge land. Utrecht was in 1994 de eerste Neder landse stad met een straatkrant, die nu in steden als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Leiden niet meer weg te denken is uit het straatbeeld. TUSSEN PEN EN PAN COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg directiehdcuz@hdc.nl ofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden. rax 071-5 356415 :ie fax 071-5 356 325 richten fax 023-5 '5° 567 WEVERKOOP ües m.b.t.: !2-68i 3661 d goed: 023-5150 543 :°75-68i 3677 etailhandel: 071-5 356 300 ureaus kunnen contact opnemen 6813636 WICE 11 (gratis) - 5'968oo tbetaling (acceptgiro) (alleen aut. ine.) p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken afschrijven van het ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Geen werk, maar vakan tie. We wonen deze week tijdelijk naast de familie Trullemans in het Belgi sche Dochamps. Rue de la Gare 9 om precies te zijn. Ze doen iets in meu bels en zijn ons absoluut niet tot last. Over onze uitgebreide familie, ne gen volwassenen en elf kinderen in de leeftijd van 13 tot 18 jaar, heb ben ze ook nog niet echt geklaagd, hoewel ze daar alle aanleiding voor heb ben. Het altijd zo rustige dorpje met een paar hui zen en een kerk krijgt van de ene op de andere dag te maken met burenge rucht. Het is ons nog niet dui delijk of ze dat leuk vin den. Omdat ze nog steeds driemaal per dag groeten, nemen we aan dat ze wel iets zien in de charme van onze gezelli ge kinderen. Binnen een uur na aankomst hebben de Nederlandse tieners met veel enthousiasme en creativiteit de loop van het eeuwenoude ri viertje dat bijna langs on ze voordeur stroomt, ver legd. Onze wilde tuin, ze ker drie voetbalvelden groot, grenst aan een prachtige, beboste heu vel. Juist, waar speelt ons elftal voetbal? Op het grasveldje tussen de twee huizen. Na drie uur spe len is met veel gevoel voor richting de buiten lamp er afgeschoten. Een heftige preek van één van de vier vaders maakt tij delijk veel indruk. Het speelterrein wordt ver legd naar het binnenste van de heuvel. Nu hebben wij uren rust, genieten van de buiten lucht, drinken wijn en bespreken onze moe ders. Onze zorgzame moeders, waar vooral de mannen, tot ons grote plezier, veel van hebben overgenomen. Daar plukken wij vi ouwen nu de vruchten van. Het met zorg aangeschafte ever zwijn uit de regio, wordt volgens traditioneel re cept door hen met peren, bessen en heel veel krui den gestoofd. De geuren prikkelen zelfs de neus van de eigenaresse van ons huis, die een eindje verderop woont en even de douchekop komt ver vangen, die er bij de was beurt van Sam toevallig is afgespoten. Ook zij heeft mededogen met ons bij zondere familieleven. De gesneuvelde buitenlamp wordt daarom niet van de borg afgetrokken, zegt ze. Een zucht van ver lichting trekt door het volwassenenkamp. De Belgen zijn immers niet dom. Ze noemen zo'n week dat Nederland vrij is, zonder problemen hoogseizoen. Ook hier verdriedubbelt dan de huur. Maar goed daar heb je dan wel wat voor. Vier badkamers op 24 bedden. Veertig stoelen op vier binnen- en bui tentafels. Als uit het prachtige don kere bos met een oude spoorlijn, en wederom een kronkelend riviertje, het elftal bemodderd en afgemat de heuvel afrolt, staan de houten tafels gedekt aan de rand van de tuin in de laatste glimp van de zon. De - kinderen merken deze bijzondere schoonheid op. Wij knuffelen ze en maken veel kiekjes. Zo'n Italiaans eettafereel wil je toch allemaal in je foto boek voor later? Elke avond praten we over de dag van morgen. Omdat het niet regent, de zon steeds uit de he mel kan worden gekeken, is de grond rond ons huis en de heuvel interessant genoeg voor alle partijen. We hebben de eerste da gen geen hoogstaande wensen. Rust en vrijheid is een groot goed voor vrienden uit de randstad, die zich tijdelijk hebben verenigd onder één dak. Degenen die het eerste op zijn, rijden de kron kelweg af naar La Roche voor geurend brood en Ardenner ham. De twee de groep zorgt voor koffie en thee. De ochtenden zijn op deze manier aan genaam. Een fikse wandeling na een stevig ontbijt geeft de illusie dat je ook nog iets aan de strakheid van je lichaam doet. Mijn pun- tendieet is met onze ko kende mannen niet meer te handhaven. Alles smaakt voortreffelijk. Fo rel spartelt in Chouffe - een zuiver streekbier dat in de plaatselijke kroeg ook op de tap zit - en de boeuf Bourgignon wen telt zich in rode wijn. Zo op vakantie lijken er geen problemen te zijn. De jongsten gaan met ka tapulten en zelfgemaakte pijl en boog op jacht en komen terug met teken. De pubers doen op ge zette tijden mee, maar nemen ook rust om te risken, te monopoliën of een boek te lezen. En de vijftigers spreken met el kaar over vroeger. Ze stralen daarbij de arro gantie uit dat toen alles veel beter was. Bij het zenden van deze column naar de krant, gister avond laat, duiken na tuurlijk bij zo'n digibeet als ik de nodige proble men op, waar met be hulp van een paar des kundige kinderen wel uit te komen valt. Inder daad, woeger kon dit niet. Heeft elke tijd niet zijn charme? Saskia Stoelinga Reageren? s.stoelinga@hdc.nl hij zaterdag de finale van Idols won, heeft Boris meteen ken- i^nen maken met het keiharde muziekwereldje. Boris speelde t .J 1 eerder in de 1..1 tï y en heeft toen- I- opgenomen. Revu sloot een deal met Gino Taihuttu, gitarist van Sofuja, cocht woensdag de cd, samen met het tijdschrift. Nieuwe Revu l;g uitverkocht en Boris gaat naar de rechtbank. JOKE IN 'T vrijdag winnares van talentenjacht L'eidols is niet bang dat zo- c haar gebeurt. „Ik heb een keer één nummer ingezongen. Ik niemand dat wil horen." t de kans dat dit nummer ook in eens opduikt? riend van mij wilde meedoen met het nationale songfestival üiar. Net als rouwens. Ons er heette 1, ir grenzen' en j;het in. Boris naar de voor- Wij niet. Ons er was ook ial niet goed Heel knullig, oris vind ik I sneu dat er is uitgeko- 1 oordat zijn n de winkel vind het wel ndieTaihut- n jouw als ook een hype an? niet echt. Ik itst bij de kap- niemand her mij. Terwijl er toch mensen de krant lazen waar een grote n mij instond. Ik vind het niet erg hoor. Ik krijg vooral leuke s van mensen die ik al ken." j binnenkort met een single? it zeker een single van mij komen. Dat was namelijk de Wanneer weet ik helaas nog niet. Ik weet ook nog niet wat ngle het wordt. Ik heb een hele brede muzieksmaak." e bij de Leidse variant, net als bij Idols, een contract on- enen? b geen contract onder mijn neus geschoven gekregen. Ik il mailcontact met de mensen die mij verder moeten hei- zie wel wat er gebeurt. Ik wil wel blijven zingen. Optreden ook leuk. Ik vond het heel leuk om met L'eidols mee te naar met Boris ben ik echt niet te vergelijken." (lette Snijders foto: Juan Vrijdag UIT DE ARCHIEVEN 1979, maandag 7 mei Massa's mensen, krioelend tussen de her en der opgesta- maar vaak ook netjes naast elkaar geordende rommel, zorg- itermiddag in een rokerige en naar patat geurende Ton Men- I voor een sfeer die misschien wel passend is bij een rommel- Foto: archief Leidsch Dagblad 1 in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na |ng 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zivart wit) over te maken op lummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiatc b.v. Postbus 507, 2003 PA irlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van latsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, eveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. 1954, Vrijdag 7 Mei I0UT - Zoals wij in een kort commentaar op het in de jongste raaHorinci te Voorhout uitgebroken bestuursconflict reeds we- deze gemeente thans stuurloos te worden. Ter beperking welke dit conflict zou kunnen toebrengen aan de ge wordt achter de schermen hard gewerkt om uit mpasse te geraken. De impasse die onvermijdelijk was, breuk tussen Raad en wethouders enerzijds en de bur- lerzijds na de afkeuring van het bouwbeleid en een reeks en die tot eerste consequentie had, dat de burgemees- het plaatselijke verenigingsleven terugtrok, daar hij meen- functies niet te kunnen blijven vervullen, waar de bevolking over zijn beleid en persoon had uitgesproken, om uit de impasse te geraken, biedt evenwel slechts een aantal mogelijkheden, waarbij men feitelijk alleen de keuze 'buigen' en 'barsten.' Het ziet er niet naar uit dat 'buigen' oplossing zal zijn. Het werd bijna vijfjaar geleden geïntroduceerd met een drieledig doel. Het Straat magazine Leiden, dat voor het eerst uitkwam in augustus 1999, moest lokale dak- en thuislozen een zinvolle dagbesteding geven, wat extra inkomsten bezorgen en zou ze een opstapje bieden voor een kansrijker terugkeer in de maatschappij. Bij de na dering van het eerste lustrum van de vierwekelijks verschijnende straatkrant worden de vaste verkooppunten in de stad veelvuldig bezet door buitenlanders: Afrikanen en dan vooral Liberianen. Ze zijn veelal 'in de Heer' en getuigen daar blijmoedig van, in hun houding en in nadere gesprekken. Nooit zo vaak het 'God bless you' gehoord als de afgelopen dagen. Toch rust er geen zegen op dit verhaal. Bijna niemand wil op de foto en sommigen willen hun echte naam niet zeggen. Het is de laatste maanden een repete rend tafereel. Elke keer als de nieuwe straatkrant uit Rotterdam arriveert, wordt in een ruimte van 'uitgever' Buurtwerkmaatschappij Leiden aan de Middelstegracht een vergadering voor de verkopers gehouden. Mannen en vrouwen uit andere werelddelen die het verse Magazine komen inkopen, la ten die bijeenkomsten links liggen. Maar de meeste ingeschreven Afrika nen schuiven trouw aan bij de 'mee ting', uitgeschreven door een man die door het leven gaat met dezelfde voor als achternaam: Johnson Johnson. De voormalige soldaat uit het lang door een burgeroorlog verscheurde Liberia („Ik diende eerst in het regeringsleger en daarna bij de rebellen.") is al acht jaar in Nederland. Hij was, naar eigen zeggen, de eerste zwarte man die de krant in Leiden verkocht en is 'daar door' een soort natuurlijke leider ge worden. Zo gedraagt hij zich ook. De veertiger houdt tijdens het samenzijn een praatje over respect. „Respect voor de mensen aan wie we verkopen, res pect voor de normen en waarden van dit land en respect voor elkaar. We moeten onderling niet zeuren over de plaatsen waar we willen staan, maar ons goed gedragen, zodat voorbijgan gers niet gaan neerkijken op de straat krantverkopers. Dat zijn ook mensen die respect verdienen." Johnson, die in Nederland een vriendin en twee kinderen heeft, maar bij kame raden zegt te wonen, gaat bij de sa menkomsten ook voor in gebed. Hij verkondigt 'de boodschap van Jezus' als lid van het kerkgenootschap 'Fel lowship International Ministry1, dat el ke zondag bijeenkomt in een ruimte aan de Middelstegracht, sinds hij vier jaar geleden het licht zag. „Ik was hier in Nederland aan de drugs verslaafd geraakt, maar daar ben ik nu vanaf', zegt hij. „Ik ben opnieuw geboren toen iemand me een flyer gaf met de tekst Jesus loves you en ik daarover na ging denken. Sindsdien is mijn leven nooit meer hetzelfde geweest." Hij verkoopt weliswaar nog altijd straatkranten, maar nu niet meer al leen voor het geld maar ook om zoveel mogelijk mensen te ontmoeten aan wie hij nadien eventueel zijn boodschap kan overbrengen. „Ik heb een plaats bij het Centraal Station, maar ik ga tegenwoordig overal heen. Naar Noordwijk, Lisse, Sassenheim, Lei- muiden." Al die gemeenten behoren tot het bied dat de verkopers van het Straat magazine Leiden bestrijken. Zij ver kopen de krant niet alleen aan de in gang van supermarkten en warenhui zen in de stad, maar ook in de wijde omgeving. Tot in Boskoop en Bode graven aan toe, zoals blijkt uit de me dedeling van de Poolse verkoper An drei Dreda (39). Op zoek naar werk dat hij noch in Polen, noch in Neder land kan vinden -„Daar zou ik hier nog twee jaar op moeten wachten" - is hij gestrand in Leiden. Hij 'loopt' met de straatkrant om het geld te ver dienen voor een overtocht naar En geland of Ierland. „Daar kan ik wel legaal kan beginnen als bouwvakker, chauffeur, of wat dan ook. Dat wil ik zo snel mogelijk gaan doen, vandaar dat ik zoveel mogelijk magazines pro beer te verkopen. Maar in Leiden en naaste omgeving kan ik daarmee niet terecht, omdat er al veel te veel verko pers zijn. Precies 314 mannen en vrouwen staan als zodanig ingeschreven bij de Buurt werkmaatschappij, die het project in januari 2003 heeft overgenomen van de Stichting Straatmagazine Leiden. Hooguit twintig procent daarvan is Ne derlander en voldoet aan het oorspron kelijke 'profiel' van de verkopers. Vol- gens vijfjaar geleden vastgestelde cri teria zouden dat dak- en thuislozen zijn, bewoners van het Sociaal Pen sion (aan de Haagweg), passanten van het Slaaphuis en cliënten van het Dienstencentrum van Stichting De Binnenvest. „Maar die mensen laten zich hier soms weken achter elkaar niet zien en komen alleen kranten halen als ze geld nodig hebben", zegt operationeel coach Simone Régouw van de Buurtwerkmaatschappij. Zij voert het woord bij afwezigheid van Jan Co Meijer, de man die vanaf dag één bij het Leidse Straatmagazine be trokken was, maar nu herstelt van een ziekte. In een interview van een paar jaar geleden zei Meijer al dat het heel moeilijk was om personen uit de doel groep te vinden en dat er een groot ver loop was. Vermoedelijk omdat dak- en thuislozen in Leiden niet alleen een ba sisuitkering maar ook een vergoeding voor de woonlasten krijgen, giste hij toen naar de redenen van de wegblij vers. Ook met het feit dat ze soms genegeerd worden en met opmer kingen als 'Ga werken voor je geld' zouden zij moeite hebben. De Pool Dreda kan dat begrijpen. „Ik zou ook liever wat anders doen, want dit vind ik te veel op bedelen lij- Een Straatkrantverkoper probeert het ken." De meeste Afrikaanse verkopers 'kunnen' in Nederland niets anders dpen en moeten wel elke dag gaan staan om aan geld te komen. Zij vor men tegenwoordig dan ook de harde kem van het verkopersbestand. Het stoort de Iraniër die bij de ingang van V&D aan de Aalmarkt het Straat magazine staat te verkopen: „Ze zijn li chamelijk en geestelijk gezond en zou den wat meer moeten doen met hun leven", vindt de 55-jarige, die zegt een 'politieke en religieuze' vluchteling te zijn, die ook in Leiden niet veilig is. Om die reden wil hij zijn echte naam niet geven („noem me maar Bahman.") en zegt hij niet op alle vragen te kunnen antwoorden. Hij wil wel kwijt dat hij al elf jaar in Nederland is en in een hotel in de omgeving heeft gewerkt waar hij weg moest omdat hij te gestresst was. Nu wil hij nog wel graag aan de slag, maar vormt zijn leeftijd een belemmering. Vandaar dat hij de straatkrant is gaan verko pen. Niet voor zich zelf - „want ik kom er wel met mijn zak maar „voor een Iraanse organisatie van gehandicapten." De naam daarvan 'kan' hij niet noemen. Zoals hij ook niet kan zeggen hoe de Iraanse opposi tiepartij in ballingschap heet waar hij lid van is en die „een ideologische strijd voert met de ayatollahs die alle maal hetzelfde zijn." Bahman zegt zijn leven volledig in dienst te stellen van de politiek en zijn godsdienst, een 8.500 jaar oude Iraanse religie (Zartushty genaamd), met een god Mazda van wie de mens tenslotte deel zou worden. Het geloof speelt ook een grote rol in het leven van veel Afrikaanse verkopers van de straatkrant, die 'toevallig' een paar van de meest gewilde plekken in de stad bezetten. Voor Hoogvliet aan het Levendaal bivakkeert Promise Mo ses, een 25-jarige Nigeriaan, die be paald schichtig reageert op vragen. Bij de Aldi aan de Raamsteeg zwaait de Li beriaan Samuel Quadiry (41, vroeger mode-ontwerper) naar de klanten met de Magazines, die zijn broer voor hem heeft opgehaald en bij de ingang van Albert Heijn op het Bevrijdingsplein staat zijn landgenoot Paul Fofano (36, ex-diamanthandelaar). Breedlachend en altijd blij, maar eigenlijk streeft het verkoopverhaal via hen het doel inmid dels goeddeels voorbij. Paul de Tombe blad aan de man te brengen in Leiden. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17