omstreden carpor Sporten voor het goede doel LEIDEN 8f REGIO Werk aan Menken-fabriek in Sassenheim hervat Dromen van astronautentraining in Amerika Geen ateliers ill Weer auto in brand in Merenwi Huurverdubbeling dreij voor popmuzikanten HDC972 vrijdag 7 MEI 2004 h Jeffrey Kleijhorst: 'De mens moet altijd zijn best doen om vooruit te komen' lisse - Wat doe je als je zolang je je kunt herinneren geïnteres seerd bent in alles wat hard gaat of vliegt? Wat doe je als je een grote fan bent van Star Trek, wel eens eigengemaakte raketjes de lucht in hebt ge schoten én je zestiende verjaar dag valt op de dag dat de Ne derlandse astronaut André Kui pers wordt gelanceerd? Juist, dan zoek je naar mogelijkheden om zo'n ruimtereis eens zelf te ervaren. Jeffrey Kleijhorst uit Lisse is zo'n jongen. „Ik heb de reis van André Kuipers vanaf het eerste moment gevolgd. En ook daar voor al, ik heb waarschijnlijk el ke documentaire gezien." „In derdaad, als er iets op tv is, moet alles wijken. Zelfs voet bal", voegt zijn vader John toe. Jeffrey, die eind deze maand aan zijn eindexamen vmbo (theoretische leerweg) begint, vond tot zijn geluk de oproep in deze krant waarin 16- en 17-ja- rigen werden gevraagd om zich te melden voor de astronauten training. „Er waren een paar opdrachten bij, een opstel, een slagzin en twintig vragen. Ik ge loof wel dat ik op eigen kracht de goede antwoorden allemaal heb gevonden. Nu is het af wachten." Mocht de Lissenaar gekozen worden, dan kost dat de familie Kleijhorst een paar dagen va kantie in Kroatië. „De training duurt een week en wordt ge houden in Alabama in de VS. We moeten dus eerder van on ze vakantie terug", zegt Jeffrey, terwijl hij zijn ouders nog even aankijkt ter bevestiging. „Ja, tuurlijk. Voor zoiets gaan we gewoon naar huis." De twee uitverkorenen krijgen in Alabama een training, die de 'echte' astronauten ook gevolgd hebben. „Technologie, hoe je met elkaar om moet gaan in een ruimtereis, zwaartekracht training, enzovoort. Dat lijkt me allemaal geweldig." Wat Jeffrey in André Kuipers aanspreekt, is dat de astronaut zo'n gewone vent is. „Geen ruimteheid of zo, of zo'n pro fessor. Maar gewoon iemand die je op straat zou kunnen te genkomen. Ik denk dat daar door mijn interesse ook groot was. Ik hoop voor hem dat hij nog vaker de ruimte in mag." Of Jeffrey in de voetsporen van Kuipers kan treden, weet hij niet. „Dan moet ik waarschijn lijk nog een jaar óf tien op school zitten. Het zou kunnen als ik het echt heel leuk zou vin den. Maar voorlopig richt ik me op mbo-ict dat ik na mijn eind examen in Hoofddorp wil gaan doen. Wat daarna gebeurt, weet ik niet." Wat er in de ruimtevaart kan gaan gebeuren, daar heeft Jef frey wel ideeën over. Zijn visie daarop was het onderwerp van het opstel dat bij de prijsvraag hoort. „Omdat president Bush heeft gezegd dat reizen naar de maan en naar Mars mogelijk moeten worden, vind ik dat het ISS-ruimtestation moet worden uitgebreid. Er zijn plannen om het over tien jaar af te danken, maar daar ben ik het niet mee eens. ISS kan heel goed dienen als tussenstation voor bijvoor beeld de bevoorrading. Ook rond Mars zou er een soort ISS moeten komen, om van daaruit Marsmissies te beginnen." Ruimtevaart mag wat kosten, zegt Jeffrey. „De mens moet al tijd zijn best doen om vooruit te komen. We moeten op zoek naar antwoorden, bijvoorbeeld of er ergens anders leven is en hoe dat er uit ziet of voor de oplossing van problemen die we op aarde niet kunnen oplos sen. Het leven wordt beter als mensen op zoek gaan naar ant woorden. Misschien liggen die buiten ons zonnestelsel en heel misschien ontwikkelen we de techniek om ook daar te kun nen komen, maai- dat zal nog jaren duren." Als hij daar zijn bijdrage aan kan leveren, zou dat heel mooi zijn. Jeffrey denkt zelf dat dat eerder als computerdeskundige dan als astronaut zal zijn. „Naast mijn interesse in ruim tevaart ben ik ook veel bezig met computers. Daaraan wer ken is mijn echte passie. Maar een weekje Alabama zou na tuurlijk een hoop kunnen ver anderen." Gerard Baas Aanvraag voor afsluiting gebruikersplek kwam te laat door Timoteus Waarsenburg leiden - De omstreden carport aan de Uiterstegracht achter nummer 47 gaat niet dicht. Het voorstel om de toegang tot de binnenplaats voor junks en an dere ongewenste personen af te sluiten door twee ateliers in de carport te bouwen, is gesneu veld bij de Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit (Ark), de vroegere welstandscommissie. De carports aan de Uiterste gracht zijn al vele jaren onder werp van discussie. De over dekte entrees zijn een geliefde hang- en gebruikplek voor junks en alcoholisten. Begin 2003 bereikte een groot aantal organisaties uit de buurt over eenstemming. De carport zou worden afgesloten door er twee ateliers in te bouwen. De helft van de kosten', ongeveer 60.000 euro, zou voor rekening komen van woningbouwvereniging Ons Doel, eigenaar van de grond. De andere helft zou gefinan cierd worden uit gelden van Onze Buurt Aan Zet (obaz). Dat is een project om de leefbaar heid en sociale samenhang bin nen wijken te bevorderen, in samenspraak met bewoners. Geld hiervoor is afkomstig uit het budget voor het groteste- denbeleid. Volgens M. Kopmels, ambte naar bij de gemeente Leiden en voorzitter van de wijkgroep Oostelijke Binnenstad, heeft Ons Doel de aanvraag te laat in gediend en voldeed deze bo vendien niet aan de gestelde ei sen. „Daarom hebben we be sloten de subsidie in te trek ken", aldus Kopmels. „Om in aanmerking te komen voor de ze subsidie, moet een project binnen het kalenderjaar afge rond zijn. De afsluiting van de carport aan de Uiterstegracht zou dus voor 31 december 2004 rond moeten zijn. Lukt dat niet, dan is de gemeente verplicht het bedrag terug te betalen aan het rijk." Door de vertraging die nu is ontstaan, vindt de gemeente Leiden het risico te groot om de subsidie toch nog toe te ken nen. „Als er nu een nieuwe aanvraag moet worden inge diend, ben je zomaar een paar maanden verder. En dan moet de bouw nog beginnen", aldus Kopmels. De afsluiting van de carport aan de Uiterstegracht was een van de eerste obaz-projecten waar de wijkgroep Oostelijke binnen stad een besluit over nam. De wijkgroep reageerde dan ook ontstemd op het afblazi dit project. Volgens Ons Doel blijft d| p oratie werken aan het \i maken van de carports, of de ateliers er nog koi de vra^g. We hadden in ij groting natuurlijk het gel1* Onze Buurt Aan Zet mei kend. En dat valt nu we^ dus E. Olijerhoek van df ningbouwvereniging. j1 Volgens Olijerhoek heeff Doel de aanvraag in elk? niet te laat ingediend. wijkgroep is besloten de cj2 af te sluiten. Maar veel F omwonenden vonden dai^ maal geen ideale oplossit1 waren aanvankelijk zelfs rtc de hoogte van het besluP de wijkgroep. Wij hebbep eerst met hen uitvoerig op gevoerd. Toen we de in ming van de omwonj hadden, zijn de plannen vorig jaar naai- de advieL missie gestuurd." Olijerhoek wil verder n veel op de kwestie ingaan willen eerst met de geirii gaan praten hoe dit heeft nen gebeuren." Wel kwijt waarom de commisi, plan heeft afgekeurd. „Zcj de ateliers 'niet open gej] Tja, en dat was nu juist doeling." leiden - De politie onderzoekt een autobrand op de Leidse Dennenrode, in de nacht van woensdag op donderdag. De brand werd kort voor drie uur ontdekt door een buurtbewo ner die zijn hond uitliet. Het vuur bleek te zijn aangestoken. Afgelopen weekeinde ging een auto aan de Oesterbank, ook in de Merenwijk, in vlammen op. De brandweer wist te voorko men dat het vuur oversloeg naar andere auto's. De brand oorzaak daar was vermoedelijk kortsluiting. De afgelopen jaren is in de Me renwijk een twintigtal auto's in vlammen opgegaan. Zowel de brandweer als de politie houdt er ernstig rekening mee dat het overgrote deel van de branden door één persoon worii sticht. „Zoveel autobranden k. niet aan het toeval wijte eerste waar je aan denkt, pyromaan", liet een weerman na eerdere bran weten. „Maar voordat je kunt hard maken, moet tend bewijs hebben. En erg moeilijk." Economische bloei in China zorgt voor fikse vertraging door Robert Toret sassenheim - De bouw van de nieuwe fabriek van Menken Sa lades aan de Oosthoutlaan in Sassenheim is maandag na bij na twee maanden hervat. Het project liep de vertraging op, omdat Oostingh Staalbouw niet tijdig met de staalconstructie kon beginnen. Het Katwijkse bedrijf kampt met een tekort aan staal, een gevolg van de sterke economi sche groei in China. Het land koopt veel schroot en erts op. Daardoor heerst in Europa schaarste en zijn de prijzen in korte tijd explosief gestegen. „Sjanghai bijvoorbeeld is één grote bouwput", weet directeur A. Menken, wiens salades nu nog in Katwijk worden gefabri ceerd. „En er worden nu al door het hele land enorme sta dions gebouwd voor de Olym pische Spelen die daar in 2008 gehouden worden. In Athene zijn ze pas klaar als de Spelen voorbij zijn, maar dat gaat in China blijkbaar even anders." Gevolg is dat schroothandela- ren voor hun grondstoffen op de Chinese markt prijzen reke nen, die in Europa (en de rest van de wereld) niet kunnen worden betaald. „China heeft een monopoliepositie", vindt K. Caspers van het Noordwijkse Caltek, als projectleider betrok ken bij de bouw van de nieuwe Menkenfabriek. „Ik mag het geen kartelvorming noemen, maar daar neigt het wel naar." Gevolg is in ieder geval dat de productie bij de walserijen te rugloopt. Dat resulteert in ho gere prijzen voor de afnemende staalbouwers. Menken: „De staalprijzen zijn enorm geste gen. Met wel zestig procent. In januari van dit jaar betaalde je nog 0,95 euro per kilo. Dat is nu opgelopen tot ruim anderhalve euro. Als je dan bedenkt dat er 700 ton staal in onze nieuwe fa briek wordt verwerkt, kun je wel uitrekenen wat de financië le gevolgen zijn." Daarnaast zijn veel staalproducten niet meer te leveren, waardoor werkzaamheden zoals in Sas senheim komen stil te liggen. „De verkrijgbaarheid van be paalde kokers en buizen is pro blematisch", verklaart R. Brandsen van Oostingh. „Le vertijden van vier a vijf maan den zijn aan de orde van de dag. Dat vraagt om een creatie ve aanpak." Zo is volgens projectleider Cas pers de volgorde van werk zaamheden aan de 'enorme koelkast' in Sassenheim-Zuid drastisch omgegooid. „Het hele bouwplan is sowieso 180 gra den omgekeerd. Door de om standigheden zijn we nu be gonnen met de laatste van de drie bouwfases." Overigens lijkt de Chinese staal- honger over de top te zijn. Dat zou Oostingh en alle andere bouwbedrijven in de Duin- en Bollenstreek weer wat lucht ge ven. Want niet alleen de Kat wijkse staalbouwer komt in de problemen door de kostenstij gingen. „Door de huidige ont wikkelingen zijn de bouwkos ten met vijftien tot twintig pro cent gestegen. Dan moet je je overige producten wel heel scherp inkopen, om nog renda bel te kunnen werken", vertelt inkoper N. Knoop van Meijer Bouw uit Sassenheim. En ook voor de Utrechtse aannemer Heijmerink, die de vernieuwing van het Sassenheimse centrum in handen heeft, zijn het zware tijden. „Aanbestedingen die je vorig jaar hebt aangenomen, vallen plotseling veel duurder uit dan je toen kon verwach ten", aldus algemeen directeur H. van Keulen. Directeur Menken is ondertus sen vooral blij dat er sinds deze week weer gewerkt wordt. „Mensen reden langs de plek waar onze nieuwe vestiging moet komen en zagen dat er niks gebeurde. Die dachten vast dat Menken naar de knoppen was. Maar daar is niks van waar hoor. Wij zijn kerngezond." Door in de bouwvakantie door te werken hopen alle betrokken partijen de opgelopen vertra ging grotendeels in te lopen. Oorspronkelijk zou de nieuwe fabriek haar deuren vlak na de kerst openen. Dat wordt nu waarschijnlijk begin februari. De relatie tussen het Ronald McDonaldhuis aan de Boer- haavelaan en Sport City aan de Anthony Fokkerweg is goed. Beide locaties liggen vlak bij el kaar en ouders van zieke kin deren die in het LUMC liggen en afleiding zoeken, kunnen bij Sport City even aan andere dingen denken dan aan de el lende van hun kroost, voordat ze weer terug gaan naar de Boerhaavelaan waar ze tijdelijk verblijven. En zo ontstond er bij de mede werkers van Sport City het idee om 'iets' voor het goede doel te doen. „We wilden iets speci aals doen en bevrijdingsdag leek ons daarvoor heel ge schikt", aldus manager Rob Zandvliet. „Die dag zijn we ge woon open en ondanks de va- kantietijd verwachtten we toch veel leden. En omdat Sport City goede connecties heeft met het Ronald McDonaldhuis, was het goede doel na een korte brain stormsessie snel gevonden." Dus werden de leden van Sport City warm gemaakt voor het idee om één keertje extra te be- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen talen voor het volgen van les sen. En die extra lessen waren vooral spinning en roeien on der begeleiding van een in structeur en op muziek. Daar naast was er een loterij en ging de fooi van achter de bar en een deel van de bar omzet naar het goede doel. „Gewoon leuk om te doen", aldus Zandvliet. „We willen hiermee ook een stukje maatschappelijke be trokkenheid tonen. Onze le den, de oudste is 82, hebben er go ed op gereageerd. In totaal is er 1000 euro opgehaald. Pre cies volgens de planning. On geveer 600 euro door de lessen, 100 van de bar en Sport City heeft er zelf 300 bij gedaan." Het bedrag is gistermiddag in het sportcentrum overhandigd aan Ellen Reuter, manager van het Ronald McDonaldhuis. De geluksbroers Het zal je maar gebeuren, met een lot uit de Staatsloterij in één klap miljonair worden. De aankoop van een huis, een du re vakantie'of het aanschaffen van een auto van een duur merk, behoort dan ineens tot de mogelijkheden. Bij de afge lopen Koninginnedagloterij werden er in Leiden en omge ving geen stad- of regiogenoten miljonair. Wel werd er een aan tal kleinere klappers gemaakt. Zo verkocht het Havannahuis aan de Apothekersdijk op de Vereniging vreest voor voortbestas leiden - De Leidse Vereni ging van Popmuzikanten voelt zich in haar voortbe staan bedreigd. Voorzitter Theun Kohlbeck zegt dat de vereniging een hum-verdub beling tegemoet ziet en de dupe dreigt te worden van een huurachterstand van het Muziekhuis. De LVP wil de ruimte in het pand aan de Middelstegracht liefst direct huren van de gemeente en niet van het Muziekhuis. LVP-voorzitter Theun Kohl beck zegt dat de LVP voor 20.000 euro in het pand heeft geïnvesteerd. „We heb ben een nieuwe bar ge bouwd, het houtwerk ver vangen, een podium ge bouwd. Nu organiseren we honderd gratis toegankelijke evenementen per jaar en hebben ons uit een uitzicht loze situatie weten te red den. Omdat we dat bedrag hebben geïnvesteerd, en twee jaar bezig zijn met lossen, lijkt het of wij ven woordelijk zijn voor schuld van het Muziekl Als dat failliet zou gaan, kan het zijn dat op al 0 investeringen beslag w< gelegd. Dat geld terugvoi ren lukt nooit. Ons voor staan wordt dusdanig dreigd, dat we een a huurcontract hebben ge Maar daar is de gemei niet happig op, omdat met maar één partij om tafel wil zitten." In Het Muziekhuis hu behalve de LVP, ook de ziekschool Leiden e.o. n tes voor activiteiten. Cultureel Centrum De krijgt mogelijk een onde men in het pand, omdat moet vertrekken uit Volkshuis aan de Apo kersdijk. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: redactie.ld@hdc Veel leden van Sport City werkten zich deze week in het zweet voor het Ronald McDonaldhuis. Foto: Taco van der Eb hoek met de Prinsessekade een lot vah de Staatsloterij waarop 25.000 euro viel. En bij een ge lijksoortige winkel in De Win kelhof in Leiderdorp werd eveneens een winnend lot ver kocht dat de eigenaar 25.000 euro rijker maakte. Helemaal leuk was het in Al phen aan den Rijn. Bij Bruna in de Provinciepassage 'viel' 25.000 euro maar bij Bruna aan De Aarhof werd een lot ver kocht waarop 50.000 euro viel. De winkels worden gerund door de broers Martin en Ma rio Jacobs die inmiddels in Al phen en omgeving al de ge luksbroers worden genoemd. Eric-Jan Berendsen De Wereldwinkel in Leiden (Burgsteeg 12) doet mee aan de eerste wereldwijde We reldwinkeldag op zaterdag 8 mei. Tussen 10.00 en 17.00 uur zijn er verschillende activitei ten, zoals een fotowedstrijd voor kinderen van vijf tot vijf tien jaar. In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 is zater dagavond een bingo voor vol wassenen. Aanvang 20.00 uur, kosten zes euro voor zeven speelrondes. De Palestijnse organisatie NAS houdt op zondag 9 mei de eer ste van vier bijeenkomsten over integratie en participatie, waar bij onder meer ervaringen van Palestijnen die in Nederland iets bereikt hebben aan de orde komen. De bijeenkomst begint om 13.30 uur in het gebouw van het Platform Vluchtelingen organisatie Leiden aan het Ek sterpad 6. Theologe Jacobine Geel en As tronoom George Miley spreken maandagavond onder leiding van presentator Menno Bent- velt over hun inspiratiebron nen. Het tweegesprek wordt ge organiseerd door De Leic Hoed, vindt plaats in de 1 zaal van de Hooglandse k begint om 20.00 uur. De gang is gratis. Wie geïnteresseerd is in tegen kapitalisme en glob me kan donderdag 13 m( 20.30 uur terecht in eetca Vegas aan de Koppenhinl waar eerst het boek We A Everywhere wordt gepres teerd, en vervolgens de fff' Fourth World War is te zi( Het Hospice Issoria in i)1 houdt ter gelegenheid vi eenjarig bestaan een infc tiebijeenkomst met versi de sprekers, van 11.00 totf uur in de kapel van Verbi aan de Utrechtse Veer, t( over woonboot 39. De toekomst van Leidei centraal in de stadsgespi op dinsdag 11 mei in de gehoorzaal en op woensi mei in het Volkshuis aan! Apothekersdijk. De bijeei j sten zijn van 20.00 tot 22. uur. De gemeente presen de verschillende toekom: den, waarna er gediscuss,] wordt met de zaal. llUJj>UhaIUM •tULUVJMllMjJ Jeffrey Kleijhorst: „Ik hoop voor André Kuipers dat hij nog vaker de ruimte in mag. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14