LEI DE Polen in rij voor sofinummer Een rozentuin op een schiereiland BVD wilde in Leidse universiteit infiltreren mmm Uitgek op uw co/teoa's R1 REGIO Elke dag moederdag 'Broodje-aapverhaal' lokt Oost-Europeanen massaal naar belastingkantoor Hertog vrijdag 7 MEI 2004 Nieuwe Dove geschenkverpakkingen Verwen je moeder of jezelf met één van de Dove geschenk- /a A. Jfc /XAa Si 1 verpakkingen. Deze zijn er in zes verschillende varianten, elk met een andere combinatie van verzorgende en verwennende Dove producten, gepresenteerd in luxe verpakkingen. Een mooi cadeau om iemand anders of jezelf eens goed mee te verwennen! (Verkrijgbaar vanaf 5 oplopend tot €15, consumentenadviesprijs). Verkopers van !0d ;raatkrant zijn aak Afrikanen itie pakt drie denaars op iin esfi - De politie heeft op be- agngsdag drie Leidenaars s-1 van 18 en een van 19) op- Dpd op verdenking van )oujke geweldpleging. Op !- aginnedag zouden zij een 1 fige plaatsgenoot in een d, agelegenheid op de Nieu- at iestenmarkt een kopstoot n klap in het gezicht heb- igaegeven. Hierdoor verloor an een tand. Op 30 april helde politie al een 19-jarige tjerdorper aan, eveneens op iking van openlijke ge- 'denaar gepakt !;dr steekpartij '°r-E c"jn is Een 32-jarige man uit is woensdagavond in :hendam aangehouden irdenking van betrokken- n bij een steekpartij. Daarbij p een 33-jarige Leidschen- per ernstig gewond. De 'erd door de politie met lere steekwonden gevon- een huis. Op grond van lalement werden de Lei en een 73-jarige man uit :hendam in de omgeving lakt. )uw gewond lanrijding - Een 25-jarige Leidse Ier is gisterochtend licht- d geraakt bij een aanrij- let een auto. De vrouw met pijn in de onderrug :n overgebracht naar het Het ongeval vond plaats kruising van de Ir. Dries- :aat en de Korte Lange- Een 43-jarige automobi- t Leiden die daar linksaf slaan, zag daarbij de fiets- iver het hoofd. (advertentie) nartis naak je vrienden Ja, ik neem een vast Ttaalabonnement en ontvang «rate 2 weken gratis! endien spaar ik als vaste mee makkelijk (en snel) voor irkorting op een origineel ison Bros. ontbijtservies! etaal: itomatisch 56,20) er acceptgiro 56,70) k/giro* Ld tekening- aid bij aul 0 bon op in een ongefrankeerde "P, naar Leidsoh Dagblad. Afdeling lezersservice. Antwoord ver 127, 1800 VB Alkmnai ui ka kan ook 0800-1711 (gratis) of surr lcidachdagblnd nl (Deze nan- goldig tot 31 december 2004) 4jn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Karei van het Reve klaagde bij Drees Bij het belastingkantoor aan het Stationsplein stonden gistermorgen enorm veel Oost-Europeanen voor de deur staan die een sofi-nummer willen hebben. Foto: ANP/ Peter Schipper door Gerard Baas leiden - Bij het belastingkantoor in Leiden hebben gisteren hon derden Oost-Europeanen, vooral Polen, zich gemeld om een sofi nummer aan te vragen. Daarmee denken ze legaal aan het werk te kunnen in de bollensector. Dat is echter niet juist, meldt het mi nisterie van financiën. „Op zich heb je niets aan een sofinum mer. Mensen uit de nieuwe EU- lidstaten die willen werken moe ten een tewerkstellingsvergun ning hebben. De land- en tuin bouwsector, dus ook de bollen teelt, komt daar niet voor in aanmerking." Niet alleen in Leiden, maar ook in Amsterdam, Den Haag en Heerlen stonden rijen Oost-Eu ropeanen voor de deur om een sofinummer te krijgen. „Ik denk dat ze het slachtoffer zijn van een broodje-aapverhaal", zegt M. Homan, woordvoerder bij het ministerie van financiën. „Er zijn hardnekkige geruchten dat het sofinummer recht geeft op werk, een uitkering, of een Nederlands paspoort. Maar dat is pertinent niet waar." Een sofinummer is voor de overheid een manier personen van elkaar te onderscheiden, al dus Homan. „Het geeft je ei genlijk alleen het recht om be lasting te betalen. Voor ons is het niet meer dan een formali teit. Iedereen die een geldig le gitimatiebewijs en een adres kan overhandigen krijgt zo'n nummer uitgereikt. Darius en Marcus zijn enkele van die Polen die naar het Leid se belastingkantoor kwamen. Sinds een maand verblijven ze in de Bollenstreek. Met een so finummer gaat voor hen de grens met Nederland helemaal open, hopen ze. „Sinds 1 mei horen we bij de EU", legt Dari us uit. „Met dat nummer mo gen we werken. Legaal, want dat willen we allemaal." Darius en Andreas zouden vol gens eigen zeggen maandag le gaal aan de slag kunnen bij bol- lenbedrijven in Lisse en Aals meer. Dat klopt niet, bevestigt R. Bakker, zegsman op het mi nisterie van sociale zaken. „Mensen uit de tien nieuwe EU-lidstaten hebben een te werkstellingsvergunning nodig om aan de slag te gaan. Voor enkele branches, waarin in Ne derland moeilijk werknemers te vinden zijn, zijn uitzonderingen gemaakt. Daar geldt dat men sen uit de nieuwe lidstaten sneller een werkvergunning krijgen. Denk dan bijvoorbeeld aan slachters, uitbeners en in ternationale chauffeurs." De land- en tuinbouwsector zit daar niet bij. Als gevolg van de oplopende werkloosheid wordt verwacht dat daar voldoende Nederlandse werknemers voor te vinden zijn. Bakker: „De Tweede Kamer heeft onlangs een motie aangenomen om ook voor de land- en tuinbouwsec tor een uitzondering te maken, maar het kabinet moet die mo tie nog uitvoeren." Darius en Andreas trekken zich daar echter niets van aan. Zij blijven wachten tot ze het be geerde sofinummer hebben ontvangen. Alleen zal dat niet vandaag gebeuren. Een belas tingambtenaar komt melden dat ze vanwege de drukte mor^ gen pas aan de beurt zijn. „Dank u wel. Tot morgen me vrouw", zegt Darius beleefd. (advertentie) Specialist in loonadministratie... doet ook üw loonadministratie Bel vrijblijvend voor meer informatie Itlicroloon, ook hét adres voor salarisverwerking Tel. [071] 541 59 95, Leiderdorp, E-mail info@microloon.nl, www.microloon nl leiden - Toenmalig hoogleraar Slavische letterkunde Karei van het Reve heeft in 1958 verhin derd dat de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) infiltreer de in het Leidse studentenmi lieu. Dat meldt NRC Handels blad op basis van Van het Re- ve's biografie, die volgende week verschijnt. De BVD zette een studente sla vistiek onder druk om - tegen betaling - informatie door te spelen over onder meer de communistische jeugdorgani satie Pericles. Zou ze daar niet aan meewerken, dan zou ze geen baan kunnen vinden op haar vakgebied, luidde de waar schuwing. Aanvankelijk ging ze akkoord, maar na enige tijd ver anderde ze van gedachten en betaalde haar salaris terug. Toen Van het Reve lucht kreeg van de infiltratiepoging, wend de hij zich direct tot toenmalig premier Willem Drees. „Ik neem aan dat het niet de be doeling der regering is het wer ven van medewerkers door een inlichtingenorganisatie der overheid te doen samengaan met enige, al is het nog zo be dekte, bedreiging." Drees stelde (advertenties) Wij van Celebrations® doen een voorstel: we schaffen moederdag af en introduceren moederjaar. Waarom? Omdat 'moeder zijn' de zwaar ste baan is die er bestaat. Ga maar 'ns na: je werk is nooit af. Je kunt geen promotie maken. En je krijgt geen salaris. Daar mag best iets meer tegenover staan dan één simpele dag. Moederjaar dus. Elke dag moederdag. Elke dag waarde ring. En dus elke dag Celebrations. Een verrassende mix van bekende chocoladewerken, je favoriete chocolaatje zit er altijd bij. Verkrijgbaar in verschillende Celebrations-verpakkingen. Hebt u een tuin en woont u in Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Oegstgeest, Warmond of Voor schoten? Dan kunt u zich opge ven voor de tweede Leidsch Dag blad Tuindag op zaterdag 12 juni. Achtertuinen, geveltuinen, ter- rastuinen, als u het gevoel hebt dat uw tuin de moeite waard is om aan nieuwsgierige blikken prijs te geven, dan bent u wel kom. Belangstellenden kunnen zich opgeven tot zaterdag 29 mei via tel. 071-5356362 of per e- mail: t.collee-bark@hdc.nl. Het Leidsch Dagblad publiceert van tevoren namen en adressen van de deelnemers op www.leidsch- dagblad.nl en in de Uitkrant. Ook komt er een kaart waarop de tui nen staan aangegeven. Bezoe kers kunnen bovendien mee doen aan een prijsvraag. leiden - Op het puntje van het 'schiereiland' dat wordt om ringd door de Witte Singel, Gal gewater en Rijn- en Schiekade ligt het Noordeindeplein. Als een potvis op het droge staat hier een rijtje monumentale ne- gentiende-eeuwse woningen. Eén daarvan is het domein van Marieke Hiddema en Ernst Bos. In de praktijk is Marieke (42) de tuinierster. Ernst is er vooral voor de zware of lastige klusjes. Negen jaar geleden betrokken Marieke en Ernst hun huis aan het Noordeindeplein 6a. Ze viel meteen voor de vijftig meter diepe tuin, die door de vorige bewoonster perfect was aange legd. Het klassieke karakter, met buxushagen en rozenvak- ken, sprak haar enorm aan. Al haar werk is er sindsdien op ge ruisen in de wind. Aan het water staat een gunne- ra. Deze oeverplant vormt grote bladen met diepe inkepingen en is in de zomermaanden ook goed te zien aan de oever van de Hortus Botanicus. De ver zorging heeft Marieke ook afge keken van de Hortus. „Iedereen zei dat je gunnera niet kunt overhouden, maar ik zag dat de hoveniers van de Hortus de plant 's winters inpakken. Ik heb dat deze winter ook gedaan en voilé!" Een wandeling door Marieks tuin is een ware ontdekkings reis. Tussen de rozen staan tientallen planten die slechts na goed kijken hun aanwezigheid prijsgeven. Anemonen, pioen rozen, smeerwortel, leverkruid, campanella's, spirea, wolfs melk, grote en kleine varens, ei kenbladhortensia's, de lijst is haast eindeloos. Het onder houd is wel veel werk en soms begint Marieke de jaren te voe len. „Toen ik hier pas kwam wonen, werkte ik zó acht uur door. Nu neem ik vaker rust pauzes." Omdat de tuinplanten ruim twintig jaar na de aanleg inmid dels wel erg waren uitgegroeid, hebben Marieke en Ernst afge lopen winter een hovenier ge vraagd om eens goed te snoei en. Het resultaat vond ze wel erg rigoureus, al merkt ze, nu de lente is aangebroken, wel dat de planten er goed op rea geren. „De structuur van de tuin is nu weer goed te zien", stelt ze tevreden vast. Tijdens de Tuindag zet Marieke Hiddema een tafel neer met handgemaakte en beschilderde serviezen en schalen van haar importbedrijf 'Keramariek'. Wilfred Simons een onderzoek in. Van verdere infiltratiepogingen op de Leidse universiteit is daarna niets meer vernomen. De briefwisseling tussen Drees en Van het Reve maakt deel uit van Denkbeelden van een dub belleven, door biograaf Ger Ver- rips. Van het Reve (1921), broer van Gerard Reve, overleed in 1999. Van het Reve kreeg een communistisch gekleurde op voeding maar ontpopte zich als fervent criticus van het Sovjet regime. Twee jaar geleden kwam een andere infiltratiepoging in de Leidse universiteit aan het licht. Toen, bleek dat de Stasi, de Oost-Duitse geheime dienst, in de jaren tachtig had geprobeerd rector magnificus Breimer als informant te werven. Een spion probeerde in 1987 te infiltreren in het Farmacologisch Labora torium in Leiden. Doel was om het geneesmiddelenonderzoek in Oost-Duitsland naar een ho ger plan te tillen en de produc tie van doping voor atleten te perfectioneren. 8 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch s' Dagblad Moederjaar. Je viert het met Celebrations® Marieke Hiddema. „Soms krijg ik bezoekers die stilstaan bij een specifieke plant en die roepen: 'Ooooh!, wat is dat voor moois?' Ja, dan moet ik het antwoord wel eens schuldig blijven." Foto: Henk Bouwman ven. Er is een middenas met aan weerszijden vakken. De overwegende beplanting be staat uit rozen van allerlei aard. Daartussen is echter nog van alles te ontdekken. Er is een vak met kruiden. Clematis en kam perfoelie sieren de schuttingen. Hier en daar wordt de strenge vorm gebroken door struiken en kleine bomen zoals vibur num, winterjasmijn en twee ap pelbomen. Het achterste deel is een grasveld met een tuinhuis je, dat vanaf het Galgewater goed te zien is. Verder staat er een immense bos bamboe, die Marieke vooral heeft omdat de halmen zo heerlijk rustgevend richt om het oorspronkelijke karakter te behouden. Dat is niet in alle opzichten gelukt, er kent ze met een zucht. „Soms krijg ik bezoekers die stilstaan bij een specifieke plant en die roepen: 'Ooooh!, wat is dat voor moois?' Ja, dan moet ik het ant woord wel eens schuldig blij ven." Marieke is er niet in geslaagd om alle planten te behouden. „Vooral tere planten zijn ge sneuveld, die heb ik vervangen door intratuin-exemplaren." Ook beseft ze dat ze de strijd te gen onkruid als zevenblad, winde en heermoes langzaam aan het verliezen is. „Toen ik www leldschdagblad.nl tel. 071 - 535 63 62 hier kwam wonen, was de tuin perfect, en stond er geen on kruidje in. Maar ja, tuinieren moet wel menselijk blijven." De tuin is klassiek vormgege- Morgen vindt u de baan die bij u past in www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13