Aanslagen met Spelen in zicht BUITENLAND Ontvoerde Iraanse meisjes keren terug naar België Zuid-Afrika treurt om harige Max 'Dutroux is echte psychopaat' 1 Jigton - De Republikein- heeft met een gister gehouden gala het re- drag van 38,5 miljoen jpgehaald. President Bush hield een toe- -iijdens het diner, waar- 11.500 gasten aanwezig Democraten haalden naand met een verge- •gala, waar presidents- aat John Kerry en de T 'Nieuw parlement N-Ierland in najaar' Bush belooft Arabische kijkers gerechtigheid 'Daders zijn zwakke, Griekse groep' Dien Bien Phu herdacht Blair probeert 't opnieuw Proces Dutroux Golkar wint Indonesische verkiezingen asleider rije voeten Israël heeft gisteren een oprichters van de Ha- jgelaten. Mohammed 6) heeft veertien maan- ïder proces vastgezeten, juichende aanhangers ;omden Taha bij zijn het vluchtelingenkamp kleuters er trein - Drie Duitse jongetjes le buurt van Bremen op )orlijn speelden zijn gis- oor een goederentrein len. De kinderen - een 4 (je tweeling en een even >ndje - kwamen daarbij leven. De kleuters ;n op tweehonderd me de plek van het ongeluk orp Weyhe. Kers wil snel "pen in Liberia via - De Hoge Commis- jn de Verenigde Naties Betitelingen, Lubbers, MVN-troepen in het Brikaanse Liberia. De in- önale macht moet de te- r van vluchtelingen na le van de burgeroorlog ijker maken. Lubbers jn oproep gisteren kort vertrek uit Liberia, schat het aantal vluch- in de buurlanden op :r 320.000. Ook moeten ontheemden in Liberia huis kunnen. i brengt miljoen op [sident Bill Clinton en barter spraken, nog rde op van het Republi- ecord: zo'n elf miljoen B-jet NY raketafweer ",»k - Michael Bloom - ïrgemeester van New it een lasergestuurd ra lersysteem van 2 miljoen istalleren in zijn privé- ee hij deze zomer lene vliegt om de Olym- Hpelen bij te wonen, terg zich er in Athene ipannen de Olympische 2012 naar New York Fotograaf 'geschoten balah - Een Palestijnse van het persbureau in de Gazastrook aan kwas is gisteren door che militairen neerge- ji. Mahmoud al-Hams ird door kogels in beide getroffen toen hij bezig O's te nemen van Pales choolkinderen die Israë- nilitairen met stenen be- Jal kinderen ips=j3i daalt - Het kindertal van Japan al sinds 1981 af en die iet zich ook dit jaar weer volgens cijfers die giste- igelegenheid van Kinder- kend werden gemaakt is jtal Japanners van 15 jaar Jer per april met 200.000 1 tot 17,8 miljoen, waar- ideren nog slechts 13,9 uitmaken van de 127 en vermoord ghanistan Een Afghaan en twee die de Verenigde Naties i met de voorbereiding kiezingen in Afghanistan ïsdag in de onrustige fghaanse provincie door onbekenden ver- De drie troffen in ivoorbereidingen voor jstratie van kiezers. De B waren in dienst van een jise bewakingsfirma. De i was hun chauffeur. os in donderdag 6 mei 2004 gerstaking athene/anp - Een reeks aansla gen in Athene kort voor de Olympische Spelen daar heeft tot nieuwe bezorgheid over de veiligheid van het grootste sportevenement ter wereld ge leid. Precies honderd dagen voor het begin van de Spelen (op 13 augustus) werden gisterochtend nabij een politiebureau in het centrum van de Griekse hoofd stad drie tijdbommen tot ont ploffing gebracht. De schade is aanzienlijk, een politieagent raakte lichtge wond. Premier Kostas Kara- manlis zei dat de aanslagen niets met de Spelen te maken hebben. Hij noemde de explo- sies een geïsoleerd incident, dat geen enkele invloed zal hebben op de veiligheidsmaatregelen rond de Spelen. Minister Voulgarakis van open bare orde verklaarde dat een binnenlandse groep extremis ten achter de bomexplosies zit. De groep zou te zwak zijn om op grote schaal aanslagen te plegen. De Griekse autoriteiten waren telefonisch gewaar schuwd dat bij het politiege- bouw drie bommen zouden af gaan. Agenten hadden het ge bied net afgezet, toen binnen vijf minuten twee bommen af gingen. Een derde explosief ontplofte een half uur later. Hierbij raakte de agent gewond. Experts vernietigden een vierde bom met een gecontroleerde explosie. De gebruikte explosieven zou den veel zwaarder zijn geweest dan de zelfgemaakte bommen die Griekse randgroeperingen doorgaans gebruiken. Het ge troffen bureau ligt niet ver van enkele luxueuze hotels, waarin functionarissen van de Spelen worden ondergebracht. De Griekse autoriteiten wisten hun grootste binnenlandse be dreiging, de linkse terreurgroep 17 november, in 2002 bijna he lemaal te ontmantelen. Ook le den van de Revolutionaire Volksstrijd (ELA) zijn massaal opgepakt. Desondanks ontplof ten vorig jaar september twee bommen bij een rechtbank in Athene. De afgelopen maanden ontploften in verscheidene Griekse steden brandbommen. Bij de 650 miljoen euro kosten de veiligheidsoperatie rond het sportevenement zijn meer dan 50.000 politiemensen en mili tairen betrokken. De NAVO ver zorgt patrouilles vanuit de lucht en op zee om de Spelen te be schermen tegen een chemi sche, biologische of nucleaire aanval. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) sprak na de bomaanslagen in Athene het vertrouwen uit in de Griek se autoriteiten. Het Nederlandse NOCNSF ver klaarde niet in paniek te zijn ge raakt door de incidenten in Athene. Anton Geesink, het Ne derlands IOC-lid uit Utrecht, voormalig olympisch judokam pioen, peinst er niet over zijn trip naar Griekenland te annu leren. Hanoi - Vietnam heeft gisteren de overwinning gevierd op het Franse leger bij Dien Bien Phu, vijftig jaar geleden. De inmiddels 92-jarige generaal Vo Nguyen Giap, die het winnende leger aanvoerde, werd geëerd met een zang- en dansvoorstelling. De Vietna mese overwinning was de eerste van een derdewereldland op een rijk land en wordt algemeen gezien als een belangrijke katalysator voor andere antikoloniale opstanden, bijvoorbeeld die in Algerije. Op 7 mei 1954 eindigde een 56 dagen durende belegering van Franse troepen bij Dien Bien Phu in een complete nederlaag van de Fransen. Foto: Reuters De Venezolaanse terro- los, die vastzit in een gevangeniscel, is in hon ing gegaan uit protest Ie omstandigheden ider hij gevangen zit. zijn advocate is Carlos ioleercel geplaatst om- rodinsdag weigerde zich in lere cel te laten stoppen iag met vuilnis. Carlos 1997 veroordeeld tot le ng voor een driedubbele W die hij in 1975 pleegde door onze correspondent Esther Gotink londen - De Britse premier Tony Blair en zijn Ierse collega Bertie Ahem gaan het op nieuw proberen. Voorzichtig kondigden ze begin deze week een nieuwe ronde vredeson derhandelingen in Noord-Ier- land aan. Niet dat ze werkelijk iets nieuws te melden hadden, maar beiden zijn er op ge brand de vorming van een parlement in* Ulster nieuw le ven in te blazen voordat in juli de traditionele oranjemarsen beginnen. De bedoeling is dat de Stor- mont, zoals de Noord-Ierse volksvertegenwoordiging wordt genoemd, dit najaar weer helemaal operationeel is. Twee jaar geleden werd het ontbonden, omdat er ernstige aanwijzingen waren dat spi onnen van het republikeinse leger IRA actief waren in de partijpolitiek. Deze ontmante ling zorgde voor een flinke be schadiging van het vertrou wen tussen de unionisten en de republikeinen, die in 1998 voor het eerst sinds jaren weer bereid waren gevonden een coalitie te vormen. Blair en Ahem zeggen nu dat ze een 'routekaart voor de vre de' hebben ontwikkeld. Wat die kaart inhoudt, geven ze nog niet prijs omdat de afzon derlijke onderhandelingen met de twee grootste partijen, de protestantse Democratie Unionist Party en de katholie ke Sinn Fein - aartsvijanden van elkaar - heel voorzichtig verlopen. Gespeculeerd wordt dat de routekaart leidt naar verdere vredesafspraken met het IRA, in ruil voor amnestie van ge zochte IRA-leden en het te rugschroeven van Britse vei ligheidsmaatregelen in Noord-Ierland. Of de hardli ner dominee Ian Paisley, de DUP-leider die de verkiezin gen van 26 november won, daarin zal meegaan is nog on duidelijk. Sommigen vergelijken de hui dige situatie met de Britse spreekwoordelijke zwaan die soepel over het meer glijdt, terwijl onder het wateropper vlak al het geploeter plaats vindt. „En geloof me, we zijn flink aan het ploeteren", zei een Britse diplomaat tegen de BBC. De vraag is of ze voomit komen. Het antwoord volgt pas volgende maand, wanneer de twee premiers beslissen of er genoeg vorderingen zijn ge maakt om de partijen bij el kaar te brengen voor geza menlijke onderhandelingen. Blair wil een politieke oplos sing vóórdat het seizoen van de oranjemarsen begint. Jaar lijks lopen pro-Britse Orangis ten deze marsen, ter herden king van de overwinning van koning Willem (van Oranje) in 1690 op James II, de afgezette katholieke koning van Enge land, Schotland en Ierland. De protestantse parades leiden vaak tot schermutselingen omdat ze deels door katholie ke wijken voeren. Nu er nog geen uitzicht is op een werk baar parlement, vrezen Blair en Ahern dat het vacuüm zal worden opgevuld met een zo mer vol onvrede en geweld. De Internationale Waarne merscommissie (IMC), die discriminatie en geweld in Noord-Ierland in kaart brengt, constateert doorlopend para militaire activiteiten aan beide kanten. Vooral in het noorden van Belfast vindt een reeks sektarische aanvallen plaats. Een schoolhoofd waarschuw de afgelopen week voor po gingen tot ontvoering van ka tholieke kinderen die van en naar school lopen. Honder den loyalisten in de wijk San dy Row demonstreerden te gen katholieken die in een nieuw flatgebouw waren ko men wonen. door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - Sara en Yasmine Pourhashemi, twee Luikse meisjes van zes en vijftien jaar oud die al vier maanden in de Belgische ambassade in Tehe ran bivakkeren, keren waar schijnlijk vandaag terug naar huis. De kinderen, die vorig jaar augustus door hun Iraanse va der ontvoerd werden, worden vanochtend in Brussel ver wacht. Sara en Yasmine gingen vorig jaar nietsvermoedend met hun vader op vakantie naar Grie kenland. Hun moeder Zahra, die eveneens uit Iran komt maar al jarenlang in Luik een dokterspraktijk runt, en haar echtgenoot waren op dat mo ment twee jaar gescheiden. „Ik vond het al vreemd dat hij op eens met hen op vakantie wil de. Hij nam ons vroeger nooit ergens mee naar toe", verklaar de Zahra Pourhashemi later in de Belgische media. Haar arg waan bleek terecht. Na amper twee dagen Griekenland zette vader Satimi zijn kinderen op nieuw op het vliegtuig, dit keer naar Iran. Begin december wisten ze ech ter uit het appartement van hun vader te ontsnappen. Met een taxi bereikten ze de Belgi sche ambassade, waar ze sinds dien leven in een tot zit/slaapkamer verbouwd kan toor. De Belgische minister van bui- washington/dubai/anp - De Amerikaanse president Bush heeft Arabische televisiekijkers gerechtigheid beloofd in de zaak van het martelen van ge vangenen in Irak. Bush zegde in interviews met diverse Arabi sche televisiezenders toe dat de schuldigen zullen worden be recht en gestraft. „In een democratie is niet alles perfect. Vergissingen worden begaan. Maar in een democra tie zullen die fouten worden onderzocht en zullen mensen ter verantwoording worden ge roepen", aldus de president te gen de zender al-Hurra. Tegen het station al-Arabiya zei Bush: „Ik wil de mensen in het Mid den-Oosten vertellen dat de praktijken die in de Abu Ghraib-gevangenis plaatshad den, weerzinwekkend zijn en niet Amerika vertegenwoordi gen". Over de moeilijkheden die de Amerikanen ondervinden met de radicale Iraakse sjiitische geestelijke Muqtada al-Sadr leek Bush een ommezwaai te hebben gemaakt. „Ik denk dat de Iraakse burgers die moe worden van het feit dat hij het heiligste der heiligen bezet, met hem af moeten rekenen", aldus de president. Tot nog toe ston den de Amerikanen op het standpunt dat ze de radicale geestelijke zouden doden of ge vangen zouden nemen. Bush roerde in de vraagge sprekken ook het uiterst om streden onderwerp aan van het Israëlische vredesinitiatief voor het Midden-Oosten. Het plan van premier Sharon voor een zijdige terugtrekking uit de Ga zastrook maar dat ook voorziet in het annexeren van delen van de Westelijke Jordaanoever, noemde Bush 'een stap op weg naar de vrede'. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Zuid-Afrika heeft gis teren geschokt gereageerd op de dood van 's lands meest op merkelijke misdaadbestrijder. Max de gorilla. Het 200 kilo we gende dier veroverde hier ie ders hart in 1997 toenliij in zijn woonplaats, de dierentuin van Johannesburg, een gewapende overvaller wist te overmeeste ren, ondanks twee schotwon den. In een land waar misdaad de nationale frustratie is, moest Max wel uitgroeien tot een on vervalste held. Hij werd de mascotte van de zo geplaagde politie van Johannesburg en de lieveling van alle schoolkinde ren. Een dagje uit was niet af zonder de aanschaf van de beeltenis of een replica van de gorilla. Politici dichtten de aap een 'voorbeeldfunctie' toe. Maar Max' optreden was objec tief gezien zeker ook heroïsch. Hij bedacht zich geen seconde toen de door de politie achter- *1** nagezeten Isaac Mofokeng over de muur sprong van zijn onder komen. De aap stormde op de gevaarlijke misdadiger af en liet zich niet van de wijs brengen door de twee kogels die de man afvuurde en zijn kaak en schou der troffen. Max greep de boef, slingerde hem een paar keer in de rondte en drukte hem tegen de muur. Daarna stroopte hij als vanzelf sprekend 's mans broek naar beneden en zette zijn gele scherpe tanden in diens achter werk. Het bleek een techniek die Max goed onder de knie had, want ook de twee politie agenten die de boef wilden ont zetten, liepen verwondingen op aan hun achterste. Allen kwa men met de schrik vrij. Max werd geopereerd en her stelde snel. Een ster was gebo ren en een misdadiger gearres teerd. Mofokeng bekende tij dens zijn proces dat hij had ge dacht het niet te overleven. Hij kreeg 40 jaar gevangenisstraf voor een serie delicten en ge niet nu van de discutabele faam de eerste boef te zijn die werd gearresteerd door een aap. Die aap werd 33 jaar oud. Hij over leed in zijn slaap. tenlandse zaken, Louis Michel, reisde twee maanden geleden naar Teheran voor diplomatiek overleg met zijn Iraanse collega. Zonder resultaat. Volgens het Iraanse gerecht moesten de twee meisjes aan hun vader worden toevertrouwd, omdat ze een dubbele, en dus ook de Iraanse nationaliteit hebben. Het vonnis van een Belgische rechtbank, die de kinderen eer der aan de moeder toewees, legde het Iraanse gerecht naast zich neer. Afgelopen maandag was er op nieuw topoverleg. Tijdens het bezoek van de Iraanse minister van buitenlandse zaken Kamal Kharazi aan België had hij een gesprek met premier Guy Ver- hofstadt en minister Michel. door onze correspondente Pascale Thewissen aarlen - Een echte psychopaat, die precies weet waar hij mee bezig is en alles en iedereen probeert te manipuleren. Hij is alleen in zichzelf geïnteres seerd; is narcistisch en asociaal, incapabel om iets om een an der te geven. Zelfs niet om zijn vrouw of zijn eigen kinderen. Zo omschrijven de gerechtspsy chiaters Mare Dutroux, de man die terecht staat voor ontvoe ring van zes, en de moord op vier jonge meisjes. Als kind al was hij koud, onver schillig en ongevoelig. Zijn va der Victor was niet in hem geïn teresseerd. De 75-jarige Dutroux senior, die gisteren ook zelf aan het woord kwam voor de rechtbank van Aarlen, betwijfelt zelfs of hij wel de ech te vader is van Mare Dutroux. Sterker nog: hij betwijfelt ook of de andere kinderen (vijf in to taal) wel allemaal van hem zijn. De gerechtspsychiaters schet sen ook van vader Dutroux een weinig flatterend beeld. Margi naal, despoot en megalomaan, luidde het harde oordeel van de deskundigen. Beiden voelen zich slachtoffer van de maat schappij. Op het proces tegen Mare Dutroux, dat de tiende week is ingegaan, worden de komende dagen en weken de zogenaam de moraliteitsgetuigen gehoord; mensen die ooit van dichtbij met de vier hoofdverdachten te maken hadden. Dutroux is als eerste aan de beurt. Psychiater Walter Denys zei in zijn hele le ven pas drie echte psychopaten te zijn tegengekomen „en dit is het zwaarste geval." Behandeling is volgens hem onmogelijk. Iemand als Dutroux zou de therapie alleen maar gebruiken om nog beter te kunnen manipuleren, zei De nys. Paul Marchal, vader van het vermoorde Hasseltse meisje An (17) reageerde furieus. Vol gens hem bewijst die uitspraak dat de Belgische overheid me deschuldig is aan de dood van zijn oudste dochter. „Die had Dutroux, een onverbeterlijke psychopaat, nooit meer vrij mogen laten, nadat hij in 1985 voor de eerste keer voor ont voering en verkrachting van jonge meisjes werd veroor deeld." Het gaat al vroeg mis met Dutroux. Op school verkoopt hij pornografische foto's die hij uit de bladen van zijn vader scheurt. Hij wordt regelmatig van school gestuurd. Als ado lescent ontdekt hij de schaats baan. Het wordt zijn favoriete jachtterrein. Hij leert er zijn eerste vrouw kennen. Een 16- jarig weesmeisje, waar hij twee jaar later, in 1976, mee trouwt. Het stel krijgt twee kinderen. „Toen ik zwanger was van mijn eerste zoon, begonnen de mis handelingen", vertelde de nu 46-jarige vrouw gisteren tegen de jury. „Dutroux is jaloers op het ongeboren kind." Hij gaat steeds vaker terug naar de schaatsbaan, leert er zijn min nares Monique Willems en later ook zijn tweede vrouw, Michel le Martin kennen. „Mare stelde me een triootje voor. Dat wei gerde ik." Ondanks de mishandelingen, houdt ze van Dutroux, zegt ze, maar dan is de maat vol. Ze vraagt de scheiding aan. Over Martin: „Ze was onderdanig, onderging dezelfde behande ling als ik, zonder tegenspraak." D. is inmiddels hertrouwd. Haar zonen zijn door haar grootgebracht, Dutroux keek nooit naar ze om. Net zoals va der Dutroux nooit naar zijn zoon omkeëk. „De laatste keer dat de twee elkaar zagen, was ergens tussen 1992 en 1996", zei de oude Dutroux, die net als zijn zoon wel op elke vraag rea geerde, maar zelden echt ant woord gaf. Hetgeen de advo caat van Dutroux, Ronny Bau- dewyn, de opmerking onüokte dat een DNA-test wellicht niet nodig is. jakarta/anp - De Golkar-partij heeft de Indonesische parle mentsverkiezingen gewonnen. De kiescommisdte riep het voormalig politieke vehikel van ex-dictator Soeharto gisteren officieel uit tot winnaar van de stembusstrijd die precies een maand geleden werd gehou den. De Golkar kreeg 21,58 procent van de stemmen en gaat daar mee 128 van de 550 parle mentszetels bezetten. De PDI-P van president Megawati Soe-1 kamoputri werd met 18,53 pro- '-' cent tweede. De partij komt» met 109 vertegenwoordigers in 1 het nieuwe parlement. De uitslag betekent een licht verlies voor Golkar, dat bij de verkiezingen van 1999 nog 22,5 procent van de stemmen bin nensleepte. Het verlies is echter dramatisch voor de PDI-P (Strijdende Democratische Par tij van Indonesië).

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9