Kroongetuige zaak-Plooy zelf bedreigd BINNENLAND1 Bevrijdingsdag dit jaar uitbundiger gevierd Familielid van Maxima stript in Buenos Aires «npark blij J pinguïns lis in de I bij erfenis eshuizen vaak iran buren tpraak voor entrale lerlander in igkong vrij krachting [otterdam ulders hoge ambtenaar [eraan Van Kop overleden Speciale opleiding voor vmbo-docenten Verdonk slachtoffer eigen daadkracht GALLGALL Vrij Nederland: Wout van K. licht de boel op Defensie haalt gewonde Irakees naar Nederland Over twee weken weet u ineens af u een ander wilt. - Het broedseizoen van iboldt-pinguïns in het iark Emmen lijkt dit tegenstelling tot vorig >n succes te worden. Me ters van de dierentuin li kuikens ontdekt die ins een maand oud zijn. ieveel kuikens het gaat is jkend. Vorig jaar stierven ille pasgeborenen binnen reken. De sterfte was te aan de onervarenheid ouders, zo bleek vorig j onderzoek. [I De belastingdienst 5 gevolg van een fout in nputerprogramma de af- jaren ten onrechte erf- en niet aangeslagen voor feierechten. Volgens een jerster van het ministe- financiën is de fout in- hersteld. De zaak i het rollen, doordat luwe tegenover de be- lienst er haar verbazing sprak, dat ze geen be- loefde te betalen na een Erfenis. dDAM - Bewoners van rij- Izen kampen relatief het met overlast van buren. =eer een op de acht bewo- in deze panden heeft er vaak of regelmatig »n. Rijtjeshuizen scoren t betreft zelfs nog slechter itwoningen. Dat blijkt uit iderzoek dat bureau TPS Uit de steekproef onder jwassenen valt de con- trekken dat ongeveer joen mensen soms kam- !t burenoverlast. Ge- iw, geluid van stereo-ap- stank, honden en kin- rerden veel genoemd als irritatie. idam - Het gerechtshof 'terdam heeft voormalig :der J. Janmaat van de ig Administratiekantoor itrale Amsterdam (SAK) iroken van belangenver- ïling. Eind 2002 moest it van de rechtbank het en, omdat hij zijn als bestuurder van de iruikt zou hebben om ioonzoon voor te trek- I de toewijzing van nieu- jtifïcaten aan beginnende hdernemers. tong - Een rechtbank in tong heeft gisteren twee pn die zijn aangeklaagd jet in het bezit hebben tiderpomo, onder wie ederlander, op borgtocht "•^ten. De Nederlandse za- efin en een Chinese inves- sanalist waren twee van jal achttien mannen die [lag in Hongkong werden jsteerd, nadat de politie allen zestien computers pderporno in beslag had nen. Idam - Een 14-jarig meis- Rotterdam blijkt op 3 in een woning in de wijk lard door vijf jongens te ïrkracht. De politie hield lag vijf verdachten aan, lammers van tussen de 16 jaar oud. Het meisje fe woning binnengelokt pen vage bekende van De jongen verkrachtte iVier andere jongens, die ftet huis waren gekomen, blikten het meisje ook. achtoffer wist daarna te appen, maar durfde pas langifte te doen. r)Ei - De Nederlander Ben tiers (43) is benoemd tot l van de afdeling staats beleid en -coördinatie van Iropese Commissie, het ijks bestuur van de EU. In runctie zal Smulders de tiissie adviseren over de ^matigheid van alle vormen ïiaatssteun door EU-lidsta- An bedrijven. nlaag - Oud-marinevlieger ihrijver Hans van der Kop ïisdag op 80-jarige leeftijd teb woonplaats Den Haag tfeden aan keelkanker. Van niop nam als 20-jarige op 6 t1944 deel aan de invasie tjformandië. Na zijn militai- rrière schreef hij talrijke K«n over zijn werk bij de ;iie in Indië, Engeland, tika en Nederland. Hij was ir meer benoemd tot Offi- n de Orde van Oranje-Nas- bet de zwaarden. donderdag 6 mei 2004 Van onze correspondent Wierd Duk De Nederlandse koninklijke familie heeft er weer een kleurrijke bekende bij. Was Mabel Wisse Smit bevriend met de vermoorde top- gangster Klaas Bruinsma, prinses Méxima blijkt een strippende achternicht te hebben. Het Duitse schandaalblad Bild publiceerde gisteren niets verhullende foto's van de 22-ja- rige Laura Vina: lange donkere haren, silico- nenborsten, amandelogen, tatoeages van ro zen op haar buik en een vlinder op een van haar schouders. Méxima's jongere verre nicht -beider oma's zijn zusters- kleedt zich vier keer per week uit in een striptent in Buenos Aires. „Ik houd er van om mannen heet te maken", citeert Bild een Argentijns blad. Laura wordt wegens haar ogen 'La China' genoemd en volgens de eigenaar van de nachtclub 'New Shampoo', waar ze werkt, is zij sinds het huwelijk van Méxima Zorreguieta met de Nederlandse kroonprins Willem-Alexander, 'nu onze eigen prinses'. In een interview met het tijdschrift Caras ver telt Laura over haar jeugd. „Toen wij klein waren leefden Maxima en ik samen in Perga- mo. Ze was altijd bij ons, om met mijn oude re broer te spelen. Ik was jaloers, omdat ik niet mee mocht doen." Toen ze 18 was, werd Laura zwanger en liep van huis weg. Ze besloot geld te verdienen met strippen, hoewel ze overdag als secreta resse schijnt te werken. Met Méxima wil ze niet ruilen: „Al die druk die op haar ligt. En al die intriges. Ik leef liever mijn eenvoudige le ventje". Méxima's vader Jorge Zorreguieta zou zich, volgens Bild, beklaagd hebben over het zwarte schaap in de familie. „Deze vrouw staat zich erop voor Méxima's nicht te zijn. Zij is een schande voor onze familie", aldus een verbolgen Zorreguieta. Maxima heeft een ondeugend achternichtje. Foto: ANP Rijswijk/ANP - Bevrijdingsdag is evenals Koninginnedag dit jaar uitbundiger gevierd dan vorige jaren. De diverse bevrijdings festivals trokken ongeveer 700.000 bezoekers, bijna 200.000 meer dan vorig jaar. Ook aan het bevrijdingsdefilé in Wageningen deden onder het toeziend oog van prins Bern- hard meer oorlogsveteranen mee dan vorige jaren. Premier Balkenende opende gisteren in de Martinikerk in Groningen Bevrijdingsdag 2004 met zijn toespraak over het the ma Vrijheid is kiezen en delen. Volgens de premier is vrijheid voor Nederlanders tegenwoor dig te vanzelfsprekend. „Wij zijn gewend aan onze vrijheid. Misschien daardoor voelen we de waarde ervan in ons eigen leven vaak niet meer zo sterk. We denken maar al te gemakke lijk dat 'anderen' er wel voor zullen zorgen dat de vrijheid behouden blijft." Balkenende noemde kiesrecht en democra tie als grootste vrijheden. De minister-president ontstak vervolgens in het Groningse Stadspark het Bevrijdingsvuur. Wereldkampioen allround schaatsen Renate Groenewold bracht de vlam van Wagenin gen naar de stad Groningen. In Wageningen maakte prins Bemhard een opmerkelijke keuze. Hij droeg bij het afne men van het défilé van oorlogs veteranen uit protest een groe ne commandobaret. Bernhard wilde hiermee duidelijk de commando's steunen die tegen de komst zijn van een groene baret voor de hele landmacht. De organisatie maakte bekend dat de prins in 2005, zestig jaar na de capitulatie, voor het laatst aanwezig is bij het défilé. Aan de jaarlijkse parade deden ruim 4200 oorlogsveteranen mee. Hun aantal groeit elk jaar door onder meer de deelname van veteranen die zijn uitgezonden naar Libanon, Bosnië, Irak en Afghanistan. Behalve door Bernhard werden de Prinses Irene Brigade, de 'Indische jon gens', de Marva's en alle andere onderdelen ook toegejuicht door duizenden toeschouwers. Prins Bernhard was niet aanwe zig bij de herdenkingsbijeen komst in de Wageningse Johan nes de Dooper-kerk vooraf gaande het défilé. Pieter van Vollenhoven en zijn zoon Pie- De tred is niet altijd even vast, het kostuum niet altijd even strak gesneden, maar de ogen glanzen. Met zijn duizenden defileren voor prins Bernhard en een enthousiast publiek, wat willen oude houwdegens nog meer. Gistermiddag om 16.15 uur begon de prins in Wageningen met het afnemen van het jaarlijkse défilé van oorlogsveteranen. Prins Bernhard, die vermoeid oogde, had bij aanvang van het défilé opmerkelijk genoeg een groene commandobaret op. Dit kan uitgelegd worden als teken van solidariteit met de commando's die willen voorkomen dat militairen van de landmacht allemaal een baret krijgen die sterk lijkt op de baret van de commando's. Aan het traditionele défilé deden dit jaar ruim 4200 veteranen mee. Dat zijn er meer dan vorig jaar. Hun aantal neemt toe door onder meer de deelname van veteranen die zijn uitgezonden naar Libanon, Bosnië, Irak en Afghanistan. Foto: ANP/Vincent Jannink ter-Christiaan namen de ho- neurs waar. Bemhard zag zijn kleinzoon even later wel meelo pen in het défilé als reservist van de Koninklijke Marechaus see. Op dertien plekken in Neder land werden bevrijdingsfesti vals gehouden. Tasha's World, De Vliegende Panters, She Got Game en Hind vlogen onder meer in een helikopter langs een aantal festivalterreinen. De Vliegende Panters vroeg, in sa menwerking met Warchild, aandacht voor de gevolgen van oorlog en geweld voor kinde ren. Tasha's World richtte de aandacht op ontheemden, sa men met Mensen in Nood. She Got Game en Hind riepen het publiek op om vrouwen in Irak te steunen voor gelijke rechten. Engelse piloten vroegen in de buurt van Assen aandacht voor zeven gesneuvelde kameraden uit de Tweede Wereldoorlog, die op 20 oktober 1943 in de buurt van Assen neerstortten. Een viermotorige Lancaster PA 474 van de Royal Air Force (RAF) vloog gisteren over de plaats des onheils en bracht on der het toeziend oog van hon derden belangstellenden een vliegende groet. De zus van een van de gesneuvelden onthulde een monument. De nationale viering van de be vrijding werd gisteravond afge sloten met het traditionele 5 mei-concert aan de Amstel in Amsterdam in aanwezigheid van koningin Beatrix. Het Radio Filharmonish Orkest speelde onder leiding van Edo de Waart onder meer muziek van Bern stein en Gershwin. den haag/gpd - Er komt een speciale opleiding voor vmbo- docenten. De vmbo-leraar heeft meer pedagogische kennis no dig om lastige leerlingen de baas te blijven. De nieuwe, 4-ja- rige opleiding gaat in septem ber van start op de Hogeschool Utrecht. Op de huidige lerarenopleiding wordt te weinig aandacht be steed aan de specifieke proble men op het vmbo. Studenten leren nu vooral hoe ze later les moeten geven op een havo of vwo. De nadruk ligt op het overdragen van vakkennis, ter wijl dat op een vmbo van on dergeschikt belang is. Daar moet een docent vooral op voedkundige kennis in huis hebben om de leerling onder meer sociale vaardigheden bij te brengen. Bovendien moet de lesstof in zeer eenvoudige taal worden overgebracht. „Studen ten die van de lerarenopleiding afkomen, gebruiken veel moei lijke woorden. Daar begrijpen onze leerlingen niets van," al dus Tom Balk, directeur van het Kandinsky-college met vmbo- vestigingen in Nijmegen en Molenhoek (Limburg). Balk is samen met de Archimedes lera renopleiding in Utrecht één van de initiatiefnemers van de nieu we opleiding. Vmbo-scholen reageren positief op het plan. „Docenten moeten zich nog meer bekwamen in praktijkgericht onderwijs. Leer lingen haken nu af onder het mom van: 'Wat heb ik hier later aan?", reageert Ed Veenstra, projecteleider kwaliteit van de leerlingenzorg in het vmbo, een initiatief van schoolbesturen en schodlmanagers. (advertentie) Genieten 61 Genieten den haag - Minister Rita Verdonk (vreemdelingen zaken) heeft een probleem. Ze stuit op verzet van de gemeenten nu haar plannen met asielzoekers uitgevoerd moeten worden. De een na de ander weigert een vertrekcentrum. De minister wil te snel, ze heeft geen draagvlak, zeggen betrokkenen. „In de uitvoering wordt ze nu geconfronteerd met haar eigen krachtdadigheid." door Marloes de Koning en Jaco van Lambalgen „De wijze waarop de minister opereert is nogal ferm zo nu en dan," zegt Ronald Bandell min zaam. De voorzitter van het asielplatform van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en burgemeester van Dordrecht heeft begrip voor de eisen die zijn collega's stellen in de on derhandelingen over een vertrekcentrum voor uitgeprocedeerde asielzoekers binnen hun gren zen. Eindhoven en Dokkum lieten weten geen trek te hebben in zo'n centrum. Minister Ver donk staakte deze week zelf de onderhandelin gen met Hilversum en Laren, omdat deze ge meenten twintig politieagenten extra wilden als compensatie voor de overlast van zo'n centrum. Verdonk vindt dat de gemeenten hun hand over spelen door extra's te vragen. De gemeenten er geren zich aan de niet flexibele opstelling van de minister. Hun extra eisen komen deels voort uit oud zeer. De VNG staat nog steeds op het stand punt dat meer asielzoekers hadden moeten blij ven. „Bovendien heeft de rijksoverheid zich geen betrouwbare partner getoond toen een deel van de asielzoekerscentra gesloten werd," zegt Ban dell. „Ik sta erachter dat gemeenten nu een aan tal punten van openbare orde, veiligheid en on derwijs goed geregeld willen hebben. De minister heeft hun medewerking nodig. Dan moet ze wel bereid zijn om te onderhandelen." En daar schort het aan, is ook de ervaring van John van Tilborg, directeur van opvangorganisa- tie Inlia, die bijna negentig gemeenten helpt bij amsterdam/gpd - WOUt van K., die deze week in Vrij Nederland wordt genoemd als de informant die bij Justitie verklaringen heeft afgelegd over de bedreigingen van officier van justitie Koos Plooy, wordt zelf ook met de dood bedreigd. „Wij beschikken over informatie dat er plannen zijn in het criminele milieu hem om het leven te brengen." Dat zegt Wim de Bruin van het lan delijk openbaar ministerie. De Bruin wil niet zeggen of Van K. inderdaad de omstreden in formant in de zaak-Plooy is. „Wij kunnen dat als OM niet gaan bevestigen." Op de vraag of de zaak-Plooy en de dreiging richting Van K. los van elkaar staan, zegt hij echter „Nee, er is een direct verband tussen die twee zaken". De verklaringen die zijn afge legd in de zaak rond Plooy vor men al geruime tijd de inzet van een loopgravenoorlog bin nen Justitie. Vorig najaar werd bekend dat er plannen waren de Amsterdamse officier (toen nog belast met de bestrijding van de zware misdaad) te liqui deren. Eind vorig jaar meldde zich bij Justitie een criminele informant die zei te weten wie er achter de liquidatieplannen voor Plooy zaten, en ook wie er verantwoordelijk was voor de moorden op de topcriminelen Klepper en Femer. In alle zaken wees de informant een be schuldigende vinger richting de Joegoslavische bendeleider Jot- sa Jocic. Officier Fred Teeven van het landelijk parket wilde een deal sluiten met de informant, maar 'super-pg' Joan de Wijkerslooth hield dat tegen. Terecht, schrijft Vrij Nederland deze week. Het blad wijst de crimineel Wout van K. aan als de betreffende informant, en noemt hem een ordinaire 'oplichter', die achter na werd gezeten door zware criminelen, en Justitie heeft ge bruikt in de hoop dat hij in een getuigenbeschermingspro- de noodopvang van asielzoekers. „Verdonk heeft zich voorgenomen 'dit ga ik doen. Punt.' Maar als beleidsmaker moet je de flexibiliteit hebben om te veranderen als de omstandigheden het vragen. Je kunt het niet vanuit de ivoren toren van het vreemdelingenbeleid doen. De gemeen ten en het centraal orgaan opvang asielzoekers (COA) staan nu veel meer buitenspel dan vroe ger." Van Tilborg spreekt van een 'vertrouwens breuk'. „Verdonk zal het vertrouwen moeten her stellen wil zij de plannen kunnen uitvoeren. De bestuurders hebben met mensen te maken. Dat is geen 'geitenwollensokkenbetrokkenheid', maar heelreeël." „De grondslag valt onder het terugkeerbeleid weg als de minister geen plek heeft om die men sen neer te zetten," concludeert hoogleraar vreemdelingenzaken Anton van Kalmthout van de Universiteit van Tilburg. „Het ligt ook aan de volgorde waarin je bepaalde maatregelen neemt. Een nota schrijven is minder moeilijk dan het uitvoeren ervan. De locaties waren nog niet gere geld toen de Kamer akkoord ging en het maat schappelijk verzet is niet gebroken. Dat zie je nu ook terug in de reacties van de gemeenteraden." Als Verdonk al haar plannen tegelijk wil realise ren voorziet Van Kalmthout grote problemen. „Ze heeft zichzelf zwaar overtild met die 26.000 asielzoekers bovenop de aanpak van illegalen. In de uitvoering wordt ze nu geconfronteerd met haar eigen krachtdadigheid. Zij is het type dat het van bovenaf krachtdadig wil afdwingen en ze zal daarbij steeds op barrières stuiten." De regeringsfracties in de Tweede Kamer ver trouwen erop dat Verdonk uiteindelijk toch ge meenten zal vinden die willen meewerken. Al leen de WD, Verdonks eigen partij, vindt dat de minister niet moet toegeven aan pogingen om via de vertrekcentra extra agenten in de wacht te slepen. CDA'er Van Fessem reageert laconiek. „De minister is nog in gesprek met andere ge meenten. En wie zegt dat het in Crailo niet goed komt? Verdorik heeft de onderhandelingen afge broken, maar misschien is dat wel strategie." gramma zou worden opgeno men. Vooruitlopend op de deal die uiteindelijk zou afketsen, zou Van K. begin dit jaar op Bo naire zijn ondergebracht. De mislukte deal leidde de afge lopen maanden tot openlijke verwijten over en weer. Politie chefs, officieren van Justitie en ook rechters waren van mening dat het college van procureurs generaal, met name voorzitter De Wijkerslooth, Plooy in de kou liet staan terwijl zijn leven werd bedreigd. Omgekeerd kreeg officier Teeven een spreekverbod opgelegd van het college van pg's. Volgens Vrij Nederland stelde Van K. hoge eisen aan een deal met Justitie. Het OM zou onder meer een tegen hem lopende strafzaak moeten afblazen. De 40-jarige Van K. zou een goede bekende van de Nederlandse en Spaanse politie en Justitie zijn. Ook zou hij vanaf 1994 als informant voor de Criminele Inlichtingendienst (CID) heb ben gewerkt. De geliquideerde criminelen Mirko Vukmirovic en Alex Bulatovic waren com- panen van hem. In de nacht van dinsdag op woensdag werd nog getracht het artikel in VN middels een kort geding tegen te houden, maar die eis werd door de Am sterdamse rechtbank afgewe zen. Onbekend is wie in dat kort geding als eisende partij optrad. Van K.'s advocaat mr. W. den Daas, zegt van niets te weten. Ook Justitie zegt het kort geding niet te hebben aange spannen, wat theoretisch mo gelijk was gezien de dreiging die er nu al is richting van K. „Het openbaar ministerie is geen partij geweest in dat kort geding", aldus woordvoerder Wim de Bruin. den haag/gpd - Op last van mi nister Kamp van defensie is dinsdagvond een zwaargewon de Iraakse burger vanuit Irak overgebracht naar het militair hospitaal in Utrecht. De man lag al twee weken in het veld hospitaal op de Nederlandse militaire basis Camp Smitty in Zuid-Irak, maar had daar wei nig kans op herstel. Om hem gespecialiseerde hulp te bieden, heeft minister Kamp besloten hem over te laten vlie gen, aldus een woordvoerder van de landmacht. Voor de vlucht heeft Defensie speciaal een commercieel vliegtuig ge huurd. De 32-jarige Irakees raakte op 17 april gewond bij een schotenwisseling met Ne derlandse militairen. Hij werd in zijn arm geraakt en vervol gens doorboorde de kogel een long. Hij werd naar het zieken huis in de stad As Samawah ge bracht maar daar was de zorg niet toereikend. Vervoer per ambulance naar een gespecialiseerd ziekenhuis in Baghdad kon zijn familie niet betalen, vervoer met een gewo ne auto zou de man volgens zijn artsen niet overleven. In overleg met de familie werd daarop besloten de man naar het militaire veldhospitaal te brengen. Na een tijdje bleek echter dat de man nog meer specialistische hulp nodig had. „Nederlandse militairen kun nen in dat geval terecht bij Amerikaanse ziekenhuizen in Irak of omgeving. Maar deze man was geen geallieerde. Wij voelden ons betrokken bij de man omdat we hem enige tijd verzorgd hebben. Dan kun je hem moeilijk op straat zetten of in het lokale ziekenhuis laten liggen als hij er zo slecht aan toe is. Dat wordt zijn dood. We laten met deze actie zien dat wij het goed met de Irakezen voor hebben", aldus de defensie- woordvoerder. „En het is een mooi tegenwicht voor die ande re verhalen over mishandeling van Irakezen." Amerikaanse troepen zijn in opspraak ge raakt doordat Iraakse gevange nen zijn gemarteld. De woordvoerder verwacht niet dat de familie moeilijkheden zal maken als de Irakees in Neder land alsnog sterft. „Ze hebben vertrouwen in ons. Dat blijkt uit het feit dat ze hem hebben la ten gaan." De man is zonder fa milieleden overgekomen. (advertentie) Vanaf 1 juli bent u helemaal vrij in de keuze van uw energieleverancier. Waarom dat zo is. hoe het allemaal precies werkt en waar u op moet letten ziet u allemaal in de KiesEnergie krant die binnenkort bij u In de bus valt. Heeft u die eenmaal gelezen, dan weet u alles wat er te weten valt. De KiesEnergie krant. Binnenkort in uw brievenbus. Vrije Energiekeus. Vanaf 1 juli

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3