Zitten is vooral wachten REGIO Noodkreet van wanhopige man of serieus dreigement? GERECHT DONDERDAG 6 MEI 200 NAVRAAG Groene stroom raakt uit de mode. De prijzen komen steeds meer in de buurt van gewone, grijze stroom. En uiteindelijk kijkt de consument j j naar zÜn eigen Greenchoice blijft nog altijd portemonnee. goedkoper dan grijze stroom' lBER™Er PAP" gressief Oegstgeest heeft haar gemeente aan de groene stroom gekre gen. „Onze leverancier Greenchoice blijft goedkoper dan grijze stroom." Is de hype van de groene stroom over? „Ik zie het niet als een hype. Ik heb bewust gekozen voor groene stroom en ik zal het blijven gebruiken, ook als het duurder wordt dan grijze. In mijn omgeving ben ik niet de enige die zo denkt." Is groene stroom geen illusie? „Natuurlijk kost het veel (grijze) energie om een windmolen te maken. De ener gieleveranciers moeten dan ook vol strekt eerlijk zijn over de 'groenheid' van hun stroom. Ik denk ook dat het verbranden van kippenmest niet de meest groene vorm van opwekken van energie is. Maar vergeet de milieukos ten van het winnen van fossiele brand stoffen niet." Fossiele brandstoffen zijn toch wel goedkoper? „Natuurlijk, en dat blijft zo als de olie maatschappijen en de overheid alleen aan de korte termijn denken. Ik begrijp niet dat een bedrijf als Shell steeds min der geld steekt in deze vorm van ener gie. Shell wil in de toekomst toch ook geld verdienen? Bovendien hebben de energieleveranciers ook een maat schappelijke verantwoordelijkheid. Zij zijn ook verantwoordelijk voor het duurzamer maken van de aarde." Waarom stappen we niet over op kernenergie? „Nee, daar ben ik op tegen. Op zich is het opwekken daarvan natuur lijk heel schoon, maar je blijft zitten met het radioactieve restmateri aal. Dan kom ik weer uit bij de toekomstige generaties: die wil ik niet opzadelen met ons probleem." Maar wel met een windmolen voor de deur? i,Onderzoek wijst uit dat er in elke provincie voldoende plekken zijn Waar mensen geen last hebben van windmolens. Trouwens, ik vind een hoogspanningsmast ook niet het mooist denkbare uitzicht." Gebruiken we gewoon niet te veel energie? „Eigenlijk wel, maar ik doe mijn magnetron en wasmachine ook de deur niet uit. Dat kun je niet van mensen verlangen. Wel moet de overheid beginnen met een tweesporenbeleid: aan de ene kant de burgers duidelijk maken hoe ze zo energiezuinig mogelijk kunnen le ven. Aan de andere kant blijven investeren in groene stroom." De Sassenheimse justitiële jeugdinrichting Teylingereind bood in de nacht van 2 op 3 mei aan buitenstaanders de mogelijkheid om eens aan den lijve te ondervinden hoe het leven in geslotenheid is. Via advertenties werden geïnteresseerden opgeroepen zich te melden om 24 uur te komen proefzitten. Het aantal aanmeldin gen was groter dan het aantal beschikbare plaatsen, dus er moest worden geloot. Leidsch Dagbladredacteur Gerard een van de 24 'gelukkigen'. Hij schreef een verslag over e en een nacht in Teylingereind. tekst: Marijn Roos foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Donderdag 6 Mei LEIDEN - In vrijwel alle delen van de stad klonken gisteravond opge wekte feestklanken. De zeven muziekcorpsen, welke Leiden rijk is, trokken uit diverse wijken naar het centrum van de stad: het Stadhuis plein, waar zich een duizendkoppige menigte had verzameld. Voordat de corpsen zich hier presenteerden, had in het Stadhuis een ontvangst door het Gemeentebestuur van talrijke autoriteiten en afgevaardigden én vele Leidse verenigingen en organisaties plaats. Öp het moment dat de eerste muzikale klanken tot het Stadhuis door drongen, begaf men zich naar het bordes, om vandaar af dit vrolijk en klankrijk schouwspel gade te slaan, dat nog werd geaccentueerd door de feestelijke verlichting met honderden gloeilampjes in Burchtsteeg, Nieuwe Rijn en Koornbeurs, met op de achtergrond de in floodlight gezette Hooglandse Kerk. Inmiddels vulde het Stadhuisplein zich met de aan deze muzikale stertocht deelnemende corpsen. Na aankomst liet elk gezelschap zich nog in een mars of feestlied horen. Tegen half tien verscheen het laat ste corps op het appèl. ANNO 1979, maandag 7 mei VOORSCHOTEN - Aan de hand van oude briefkaarten en foto's wordt in de gevangenisruimte van de Voorschotense Dorpstoren een expo sitie gehouden over Oud-Voorschoten. De tentoonstelling was afge lopen zaterdag voor het eerst geopend en de belangstelling was erg groot. Ruim 200 mensen hadden de klim naar de toren ondernomen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20.20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Links: redacteur Gerard Baas 24 uur proefzitten in Teyiing Foto's: Henk Bouwman „Juist", vat Jan samen, „jullie praten het dus goed. Dat is een bekende denkfout." Zijn glimlach onderstreept de bood schap dat ook wij niet brandschoon zijn. Met die kennis breekt het rust- uurtje aan. We krijgen drie kwartier eigen vrije tijd op de kamer. Daar valt op dat zowel het matras als het kussen keihard is. Verder maakt de ventilatie veel lawaai en lukt het niet om het plafondlicht uit te krijgen. Dat wordt nog wat vannacht, denk ik, terwijl ik aantekeningen maak van de dag. Het rustuurtje vliegt voorbij, terwijl ik aanvankelijk dacht dat ik me dan vreselijk zou vervelen. Ik merk dat ik het prettig vind om alleen te zijn en even tijd voor mezelf te hebben. In de voorbije uren heb ik me volledig overgegeven aan de leiding. Hun wil is wet en geduldig wacht ik, en met mij de anderen, op de dingen die komen gaan. In de gevangenis zitten is wachten. De maaltijd verloopt rustig. Barend zegt dat hij ons eigenlijk een beetje saai vindt. „Normaal ben ik blij als ik een paar minuten niet hoef op te treden. Bij jullie hoop ik af en toe dat er wat onverwachts gebeurt." Maar niemand neemt de hand schoen op en we knabbelen rustig voort op onze halal-gehaktballen. Het recreatie-uur tussen zeven en acht gaat op aan kletsen. Onder de twaalf mannelijke deelnemers - de mannen en vrouwen zijn geschei den - zit slechts een klein aantal 'le ken'. Mensen die zich gewoon uit persoonlijke interesse hebben ge meld voor het proefzitten.De rest werkt in de jeugdzorg, de reclasse ring, bij jeugdbescherming, justitie of is leraar voor moeilijk opvoedbare kinderen. „Een van mijn leerlingen zit hier", zegt docent Marco, „hij heeft tal van bedreigingen op zijn naam. Mede daardoor ben ik geïnte resseerd in het regime van Teylinge reind. Hoe is de sfeer, wat mag er en wat wordt er gedaan voor de jon gens?" Gymleraar Rob neemt ons daarna mee naar buiten. Ook hij laat zich kennen als een gedreven Teylinger- einder. Zonder al te idealistisch te zijn overigens. De medewerkers ge loven stuk voor stuk in het nut van hun werk, ze zijn zich ook bewust van de grenzen van hun mogelijkhe den. „Stel je voor", zegt Rob, ,je komt vrij. Met alle motivatietrainin gen, extra opleiding en verlangen naar de vrijheid begin je, als het lukt, aan een baan, die 250 euro per week oplevert. Wat doe je als je vroegere maten vertellen dat zij per avond duizend euro pakken? De wil is er, daar ben ik in veel gevallen van overtuigd, maar je bent ook van om gevingsfactoren afhankelijk of het je lukt. En of het je blijft lukken." Maar toch, zeggen de medewerkers, „we kunnen beter iets met ze doen terwijl ze vastzitten dan ze a[ maar vastzetten." Na een kot che sluiten we af. Voor de c?i van Nova, dat de prominenfk titia Grittith (WD-Tweede Ifce en Ali B. (een jonge rapper b rokkaanse afkomst) volgt, rif d vertellen wat onze ervaringen Het woord 'indrukwekkend'; meest. De nacht is kort. De buitenlui het kussen is gemaakt van kr vlekkenbestendig nepskai; c| deken maakt hem wat zacht deren lossen het kussenprolVi op met hun badjas. De echtint meriken hebben ook iets getei óp dfe lawaaierige ventilatie|la gen er een A-viertje tegenaaha licht gaat pas om kwart ovei o] Geen pesterij of huisregel, ntE mankementje in de techniekoi onlangs opgeleverde aanbomc Teylingereind. De laatste uren gaan op aai corvee, een uurtje school, i de beveiliging en het Worki gramma, waarmee voor de neerden het traject na de het - wordt uitgestippeld. Voor ddei schoonmaak mogen we nop k uurtje luchten. Barend komivc staan. Hij krijgt de vraag of ber me voor ons anders was daiAl] normale gedetineerden. „Nèia« zich niet. Het grote verschil in i jullie ^ndere normen hebbefaa reageren anders op de regelter degenen die de regels in de (er houden. Dat is het verschil. »k niet." !ge Niemand die hier werkt voelke alleen maar bewaker, zegt hi wi gendeel, we zijn begeleiders, ders eigenlijk." Dan is het kwart voor twee.[ de is in zicht. Nog een laats mijn kamer en mijn afdelinj horloge en de riem gaan om- J< wordt ingeschakeld. Ik ben ih de wereld. Vrijheid is weer Hij J woon. irei ek' Gerard Baas an 1 We staan met zijn allen aan het eind van een lange gang. Door de raam pjes valt het zonlicht. Ze kijken uit op de binnenplaats, een geasfalteerd vierkant met een basketbalpaal. Aan de overkant van het vierkant zijn ge traliede ramen te zien. Achter een daarvan speelt een jongen met een lege colafles. „Ha", denk ik, „je mag cola op je kamer." De opluchting is groot, terwijl ik niet eens cola lust. Hoe zouden we het krijgen? De twaalf mannen en twaalf vrouwen in de gang praten nauwelijks met el kaar maar hun gedachtes zijn op dat moment niet moeilijk te raden. 24 Mensen die zijn ingegaan op de uit nodiging van Forensisch Centrum Teylingereind, de Sassenheimse jeugdgevangenis, om 24 uur te ko men proefzitten denken hetzelfde: hoe worden we behandeld en wat zullen we er van vinden? Het mo ment in de gang, we wachten op de intake, wordt vooral benut om flau we grapjes te maken over de manie ren waarop we drugs binnen gaan smokkelen. Wellicht heeft de ver spreking van de leiding dat we 'zo dadelijk worden gevisiteerd', er mee te maken. Uiteraard moet dat 'ge fouilleerd' zijn, herstelt Ilje, een van de organisatoren van het proefzit ten, maar het idee van visiteren blijft toch hangen. Hoe we behandeld gaan worden, is snel duidelijk zodra ik de intake ruimte binnenstap. Beleefd waar het kan, serieus waar het moet. Ilje en Barend wijzen me de stoel aan waar ik mag zitten, maar voorlopig moet ik blijven staan. Om te worden ge fouilleerd. Daarna sta ik mijn riem, horloge, portemonnee, gsm en rug tas af. Ilje en Barend blijven aardig, er valt geen onvertogen woord en ze doen niet kortaf, maar de ernstige sfeer heeft zich al meester van mij gemaakt. Door de spanning vergeet ik te vragen of ik mijn pen en klad blok mag meenemen. Ik wil alleen maar naar mijn lotgenoten, mijn medegevangenen voor een dag, om ervaringen uit te wisselen, steun te zoeken en te krijgen. Maartje, een van de andere groeps- begeleiders, gaat mij voor naar de mannenkamer waar we met zijn twaalven verblijven. Ze vertelt dat het gebruik van alleen voornamen standaard is in Teylingereind. „De jongens die hier zitten komen voor het merendeel uit de regio en infor matie zoals achternamen en woon plaats zou wel eens verkeerd ge bruikt kunnen worden. Ze hoeven van mij ook niet te weten of ik kin deren heb." Als ze die zou hebben, zou ze die dan hetzelfde behandelen als de jongens in de inrichting? „Kom ik zo streng over?", lacht ze. „Nou, ik denk wel dat ik als moeder minder van mijn kinderen zou pikken dan andere moeders. Ik zou het zo in de gaten hebben als ze wat van plan zijn. Daar heb ik hier een zesde zin tuig voor ontwikkeld." Mijn kamer is zoals ik denk dat een gevangeniskamer hoort te zijn. Klein, kaal, een raam met tralies, een wc zonder bril, een tafeltje met een tractorstoel. Alles zit vast en het lijkt me vandaalbestendig. Het kamertje kijkt uit op een vijf meter hoog hek en daarachter een even hoge muur. Achter die muur is de A44 te zien en de daken van voorbij zoevende au to's. Na het reglement van Teylingereind lees ik de dagplanning en ik kijk au tomatisch op mijn horloge. Dat ik zojuist heb ingeleverd. Voor het eerst beleef ik iets dat lijkt op het verlies van vrijheid. Want niet alleen ben ik niet meer baas over mijn ei gen dagindeling, ik heb ook geen Boven: De kamer is zoals een gevange niskamer hoort te zijn: klein, kaal, een raam met tralies en een wc zonder bril. idee wanneer het moment komt dat iemand mij gaat vertellen wat ik moet doen. In onze eerste groepsbijeenkomst vertelt Barend wat de bedoeling is van de dag en wat er van ons ver wacht wordt. Regels, duidelijkheid en respect zijn woorden die telkens terugkomen. „Veel jongens krijgen hier voor het eerst te maken met re gels", zegt de ervaren groepsleider. „Dingen die wel en dingen die niet mogen, het delen met elkaar, reke ning hpuden met elkaar, voor velen zijn dat totaal vreemde ervaringen. Die zijn hun hele leven gewend te pakken wat ze pakken kunnen." Nieuwe gedetineerden of OTS'ers, onder toezicht gestelde jongeren, krijgen eerst een gewenperiode van ruim een week voor ze in de groep mogen. Daarna volgen ze het pro gramma waarin niet alleen sport en school maar ook Equip een belang rijke plaats innemen. Ook wij krijgen een uurtje Equip. Psycholoog, trai ner en speldocent Jan legt uit dat Equip in de Verenigde Staten is ont wikkeld. „Het is een training die er op is gericht om delinquente jonge ren verantwoordelijkheid voor hun handelen te leren dragen. Onder zoek toonde aan dat 15 procent van de jongeren die Equip volgden na een jaar recidiveerden; bij andere jongeren lag dat percentage boven de veertig." Jeugdige delinquenten komen in de problemen door denkfouten als ego centrisme, goedpraten van hande len, uitgaan van het slechtste en de schuld geven aan anderen. „Maar niet alleen de jongeren die hier zit ten", zegt Jan. „Wie van jullie maakt wel eens gebruik van illegale soft ware?" Zes vingers gaan de lucht in. „En wie brandt wel eens een cd'tje met muziek?" Nog meer vingers. „Volgens de wet is dat diefstal. Waarom doen jullie dat?" „Omdat de platenmaatschappij an dere manieren heeft om genoeg geld te verdienen", zegt de een. „Omdat iedereen het doet", zegt een ander. Hij is er de man niet naar om dreigementen tot uitvoering te brengen, houdt een Leide- naar de rechter voor. De iet wat slungelige dertiger heeft in het verleden dan wel vast gezeten voor zware mishan deling, maar nu is hij totaal veranderd. Niet langer ver slaafd aan de harddrugs maar druk aan het werk om een normaal bestaan op te bouwen. De dreigementen zijn vorige baas 'met een honkbalknup pel te verbouwen', 'een kogel dwars door hem heen te schieten' en 'de kop van zijn romp af te trekken', waren volgens hem niet serieus be doeld. „Ik heb niet eens een honkbalknuppel", verklaart de man terwijl hij onrustig op zijn stoel heen en weer schommelt. De bedreigingen waren noodzakelijk om zijn voormalige werkgever tot be taling te manen: „Ik had al drie maanden geen salaris ontvangen. Als ik niet echt boos was geworden, had ik niets gekregen." In de rechtszaal kan de Lei- denaar nog steeds wanhopig worden als hij terugdenkt aan zijn oude baas. „Hij gaf mij slecht materiaal om mee te werken. Daardoor kwam ik uiteindelijk met een ontsto ken pols in de Ziektewet te recht. Ik was alweer bezig met een plan het werk te her vatten toen ik ineens geen geld meer op mijn rekening gestort kreeg", vertelt de in middels rood aangelopen man. „Hij wilde me gewoon kapot maken." De dreigementen waarmee hij vervolgens zijn werkgever onder druk zette, waren slechts noodkreten, vindt de Leidenaar achterafgezien: „Ik had het geld hard nodig. Ik moest toch ergens van leven? Zijn baas had hem hoe dan ook netjes moeten uitbeta len, meent de verdachte, dan had hij hier vandaag name lijk ook niet in de rechtszaal hoeven zitten.Als ik ge woon mijn geld krijg, is er niets aan de hand." Dit laatste stelt de rechter nog niet geheel gerust.Als u een honkbalknuppel had ge had, had u hem dan ge bruikt?", informeert hij voor zichtig. De Leidenaar schudt zijn hoofd. „Nee, dat zou ik nooit doen. Als je nu al ziet hoeveel dit geintje (derecht- •sh zaak, red.) mij kost. Vroeger dacht ik nooit na en deed al les met mijn handen. Nu denk ik wel na", constateert hij tevreden. De officier van justitie kan zich toch levendig voorstel len dat de werkgever zich door de man bedreigd voelde en diens woorden bloedseri eus nam. „U was toch al een keer eerder veroordeeld en nu niet bepaald voor het hebben van zweetvoeten. Zo iets spreekt gewoon tegen u." De Leidenaar had volgens hem nooit naar eigen midde len mogen grijpen om zijn baas tot betaling te dwingen. De verdachte is het daar dui delijk mee oneens. „Ik ben nu echt goed bezig en dat laat ik mij niet zomaar meer door iemand afpakken", klinkt het strijdlustig. De rechter is bereid de man nog een kans te geven. „Ik zal tussen uw heden en verlin t een scheiding aanbrenglnie maar als u op deze voet' der gaat dan houdt dat ij J tuurlijk wel een keer op. man krijgt van hem 80 ufc J werkstraf opgelegd, gehé voorwaardelijk met een Frai proeftijd van twee jaar. d Af Overigens hoeft de nieuóet baas van de Leidenaar nbetl bang te zijn voor dreigen* nc ten. Over hem is de marfotti melijk zeer te spreken. Jde vent is goed. Alles zit in heef nen en kruiken." Voor zin u oude werkgever krijgt dehor zaak nog wel staartje. Viin, n civiele procedure wordt?dig probeerd hem alsnog tof. al< betaling van het salaris tÜiaa dwingen. dlo 5 bbe Floor Ligtvoet te sj >avii

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22