REGIO Kleurig glas als kunstwerk Toen ik bij mijn positieven kwam, was mijn kindje weg' Twee inbraken in twee weken bij ANWB Zoeterwoudse jeugd mag meedenken over veranderingen gmadenaar oger beroep erzoek naar erdorps geld tochtje ouderen REyiy R3 Bijzonder licht in Brede School Leiderdorp Hastens geeft u lengte •egstgeest zet de bloemetjes én de huisraad buiten Hastens iade - De 59-jarige ladese projectontwikke- deze week werd veroor- ot een taakstraf van 120 een boete van 10.000 eu- t in hoger beroep. De jeft volgens de recht- iding gegeven aan een «bedrijf waarbij de »urs om sociale premies uiken op papier allemaal idigen waren die samen- n in een coöperatie. Ad- Siekman, die de Hoog- iaai' in deze zaak bijstaat, r echter op dat de belas ast de constructie met ten 'eigenrijders' inder- •ft goedgekeurd. „Mijn vordt nu verweten dat hij erzuimd de constructie i het GAK voor te leggen, elaas, zo werkt dat niet GAK", aldus Siekman. Ie Hoogmadenaar was straf van veertien maan- iist. orp - De accountants oitte Touche gaan het ndsvermogen van de ite Leiderdorp onder- Uit dat onderzoek moet of Leiderdorp voldoen - iciële reserves heeft om o's van de grote projec- unnen opvangen, waar iet W4-project en het nplan. Het onderzoek t weerstandsvermogen ir Van der Does en La- orwaarde om wethou- eiderdorp te worden. orp - De jaarlijkse boot- jor Leiderdorpse oude- irganiseerd door stich- ispunt, Interkerkelijk nwerk en Vrouwen- lorpskerk, wordt dit jaar en op dinsdag 8 juni. De aat via het Rijn-Schieka- de Vliet paar Delft en rug. De boot vertrekt om naf de Ockenrode in Lei- en is rond 16 uur weer )eelname kost 26 euro, ef koffie, gebak en een eide lunch. Inschrijven Pluspunt (5413536) of v.pluspun tleiderdorp.nl. donderdag 6 mei 2004 Stompwijkse moeders blij met monument voor doodgeboren baby's door Judy Nihof stompwuk - Het verdriet over hun doodgeboren stopten ze jarenlang weg. Ook hun boos heid over het feit dat de baby's niet op het Stompwijkse kerk hof, maar - zonder enige cere monie - achter de heg van het kerkhof zijn begraven, hebben ze lange tijd verdrongen. „Er was geen grafje, je wist niet eens waar je kind precies lag", aldus Toos Kappetein. Anno 2004 krijgen Toos Kappetein, An Koeleman, Annie Olijhoek en al die andere moeders als nog een plekje om te rouwen. Zondag 9 mei, moederdag, wordt een monumentje voor hun baby's onthuld op de be graafplaats achter de Laurenti- uskerk. „Eindelijk erkenning. Eindelijk een plekje om heen te gaan." Toos Kappetein (59) weet het nog als de dag van gisteren. Ze is in 1966 bijna zeven maanden zwanger als ze pijn krijgt in haar buik. De dokter consta teert een blaasontsteking. „La ter bleek dat ik aan het bevallen was. Ik was 21 en het was mijn eerste kind: wat wist je nou?" Het meisje komt dood ter we reld. „Ik heb haar niet vastge houden, heb geen afscheid kunnen nemen. Eer ik bij mijn positieven was, was ze weg." In een schoenendoos achterop de fiets neemt de vader het li chaampje mee. De koster be graaft het kind achter de heg. Over de gebeurtenissen wordt daarna amper meer gesproken. „Zo ging dat vroeger. Tegen woordig wordt overal over ge praat. Mensen komen nu voor zichzelf op. Ik heb bijvoorbeeld nooit durven vragen waar mijn kind eigenlijk was begraven." Tot ver in de jaren zestig han teert de Laurentiuskerk in Stompwijk de regel dat doodge boren, ongedoopte baby's niet op gewijde grond begraven mo gen worden. Ze krijgen een plek achter de heg. „Het was echt een tweederangs plekje", zegt Riet van der Ham die op allerlei gebied actief is in de Stomp wijkse parochie. Het heeft Van der Ham altijd verbaasd waar om het er destijds zo aan toe ging. „Onze Lieve Heer heeft het zo toch niet gewild! Daar Stompwijkse moeders van doodgeboren kinderen hebben vanaf 9 mei, moederdag, een eigen plek om te rouwen. Achter de Laurentiuskerk wordt die dag een monument ont huld. Foto: Henk Bouwman ben ik van overtuigd." Hoeveel kinderen achter de heg zijn begraven is niet bekend. Riet van der Ham: „Het moeten er heel veel zijn geweest. Van één vrouw weet ik dat er zes kindjes liggen." Hoe diep het verdriet over de 'tweederangs-begraafplek' bij veel moeders nog steeds zit, bleek twee jaar geleden tijdens een reeks, door de kerk georga niseerde, wijkavonden. Daar kwam ook het idee voor een monumentje ter sprake. Van der Ham besloot het idee sa men met Toos Kappetein, An Koeleman en Annie Olijhoek verder uit te werken. Hun eer ste bijeenkomst is een hele hef tige. De vrouwen voelen zich bij elkaar op hun gemak en laten hun emoties de vrije loop. Voor Annie Olijhoek (76) is het de eerste keer dat ze haar verdriet kan delen. „De nacht erna heb ik gewoon niet kunnen slapen, zoveel maalde er door mijn hoofd", zegt ze. „Toch was ik blij dat ik mijn hart kon luch ten. Het is fijn om lotgenoten te hebben." Olijhoek stopt het verdriet diep weg als haar tweede kindje in 1954 dood wordt geboren. „Je was bang wat het teweeg zou brengen, als je erover zou be ginnen." Als de koster het li chaampje ophaalt, heeft ze het zelf nog niet eens gezien. Jaren lang weet ze niet eens of het een jongen of een meisje was. Ook met haar man heeft ze er nooit over gepraat. Als een van haar zonen op achttienjarige leeftijd overlijdt bij een ver keersongeluk, stort de wereld van Annie Olijhoek in. Pas dan brengt ze het doodgeboren kindje ter sprake, en vertelt haar man haar dat het een jon gen was. An Koeleman (71) bevalt zesen veertigjaar geleden, na acht maanden zwangerschap, van een meisje. Het is haar eerste kind. Ze weet dat het dood is, want ze voelt al een tijdje geen leven meer. Ze heeft de baby niet gezien, al heeft het kindje nog een paar dagen thuis gele gen. „Waarom niet? Ik weet het niet. Ik durfde het niet, denk ik. Mijn schoonzus heeft het wel gezien. Het had lang zwart haar. Ze zei: het was te mooi om op de wereld te komen." Haar man maakt een kistje voor het meisje, dat ze Annemarieke noemen. „Dat timmeren en schuren: ik hoor het nóg." Om dat haar man het emotioneel niet aankan, brengt haar zwa ger het lichaampje naar de kos ter. Dan breekt een onwezenlij ke tijd aan. „Je hebt een hele boel verdriet, maar toch dringt het niet tot je door. Bovendien kwam er elf maanden later weer een kind. Pas toen ik mijn tweede kreeg, begon ik het ver driet over de eerste te voelen. Toen pas wist ik wat ik miste. Ik kreeg nare dromen. Vaak raakte ik in paniek. Dan moest mijn man gaan kijken of mijn doch ter nog leefde." De drie vrouwen zijn vaak boos geweest om de 'tweederangs- begraafplek' die hun kinderen is toebedeeld. Toch hebben ze de kerk om die reden niet de rug toegekeerd. An Koeleman gaat om heel andere redenen al lang niet meer naar de kerk. Annie Olijhoek en Toos Kappet ein zijn trouwe kerkgangers ge bleven. „We koesteren geen wrok tegenover God", klinkt het eensgezind. „We zijn ook niet boos op de kerk. We zijn alleen boos vanwege die ene regel: dat ongedoopte kinderen achter de heg begraven moesten worden. Waarom die regel is ingesteld, hebben we nooit kunnen be grijpen." Pastoor van der Plas zegent zondag 9 mei het monumentje voor ongedoopte baby's. Dit vindt plaats rond 12.00 uur, na de mis van 11.00 uur. Een paar leden van het kinderkoor The Laurentiuskids brengen dan een paar liedjes ten gehore. (oten - In de nacht van op woensdag zijn drie ?rs gestolen uit het 'an de ANWB aan de an in Voorschoten. De ten stonden pas twee in het gebouw. Ze ver- de machines die twee eerder gestolen waren, een medewerker is de recente inbraak een kopie' van die van twee geleden. „De inbrekers raam ingegooid. Ze hadden genoeg tijd om de com puters te stelen. Een alarmsys teem waarschuwt wel een be veiligingsbedrijf, maar dat is pas na twintig minuten ter plekke. We gaan nu de ramen blinderen, zodat niet iedereen ziet wat er staat." In het gebouw aan de Donklaan zit de garage waar de ANWB de wegenwachtauto's maakt. Op de gestolen computers stond een programma dat de voor raad aan technische goederen uit het technisch magazijn be heerde. De diefstal heeft geen gevolgen voor het werk op de werkplaats. „Maar het duurt ze ker een week voordat we nieu we computers hebben en het programma weer fatsoenlijk werkt." Juist op woensdagmorgen kwam een monteur van een be veiligingsbedrijf langs om de computers met een ketting vast te maken. „Die man kon onver richter zake naar huis." leiderdorp - Het moet eruit zien alsof er een regenboog naar bin nen schijnt. Zonlicht dat bij de Brede School in Leiderdorp naar binnen valt, krijgt een kleurtje mee dankzij de kleurige glaspa nelen die in het schoolgebouw worden gemonteerd. Het is een idee van kunstenaar Joost van Santen, die de door de gemeente uitgeschreven wedstrijd heeft gewonnen. Bij grote bouwprojecten zijn gemeenten verplicht om mini maal 1 procent van het bouw- budget te besteden aan kunst. Voor de Brede School, die op de hoek van de Ericalaan en de Hoogmadeseweg komt te staan, betekent dit dat er 45.000 euro beschikbaar is voor een kunst werk. Samen met architect Jan Weeda, die de Brede School heeft ontworpen, bedacht de gemeentelijke Commissie Kunstzaken, dat het kunstwerk van glas moest zijn en in ieder geval in de glazen voorpui aan de Ericalaan verwerkt moest worden. Ruim zestig kunste naars meldden zich aan, drie mochten een schets uitwerken. Van Santen kreeg uiteindelijk de opdracht. De Brede School bevat veel glas. Het doel van het kunst werk is om het binnenvallende licht een extra effect te geven. De kunstenaar brengt in de school een aantal daklichten aan, die op speelse manier het zonlicht naar binnen kaatsen. In het trappenhuis en in het kinderdagverblijf, dat in het zelfde gebouw een plekje krijgt, komen kleurige glaspanelen die eveneens een speels effect ge ven aan zon- en kunstlicht. Ook de voorgevel aan de Erica laan krijgt kleurig glas. Het voorstel van de kunstenaar om holografisch folie in de gevel te verwerken, wijst de kunstcom missie af. Dit folie geeft een apart gezicht aan glas, dat ver andert als je er van een andere kant naar kijkt. De kunstcom missie vindt dit niet bij de school passen en vreest dat het hinderlijke flikkeringen oplevert voor de overburen. De bouw van de Brede School, op de plek waar nu gebouw Ka meleon nog staat, begint in de tweede helft van dit jaar. De ge meente is op dit moment nog bezig het bestemmingsplan aan te passen. Zodra dat klaar is, volgt de bouwaanvraag. De procedure verloopt minder snel dan de gemeente zou wil len, omdat de vereniging Weg van de Snelweg protesteert te gen de bouw. Deze groep ou ders wil dat de Brede School op grotere afstand van de A4 wordt gebouwd, omdat dat minder schadelijk is voor de gezond heid van hun kinderen. De Brede School vervangt de huidige, afgeschreven, Kastan- jelaanschool. In het pand ko men ook ruimtes voor kinder opvang en sociaal-cultureel werk. (advertentie) Tijdelijk tien centimeter lengtevoordeel* op uw Hastens-boxspring! eest - Krulsets, (merk)kleding, grab- len, pluggen en schroeven (over van Kïuwing), autoradio's, hockeyschoe- istek, lampen, kopjes, schoteltjes, eken, barbies, fietsen (zonder rem), nnewiel, naaimachines, pc's, video- i, puzzels, poffertjes, worsten, pan den, beenham, industriële lijmen, pnnees, bijbels, streekromans, ency- eën, kinderwagens, speelgoedauto's, itonrackets en espressoapparaten, pressoapparaten. Pas op de jaarmarkt lei merkt een wandelaar hoe lang de IWeg in Oegstgeest eigenlijk is: am de tafels, kleden en stoepranden vol leegge ruimde zolders en garages komt geen einde. Net als aan de mensenmassa die gisteren onafgebroken door de Terweeweg en de De Kempenaerstraat schuifelde. De jaarmarkt is 'the place to be' in Oegstgeest - en dus is ie dereen er ook. Wie niets kwijt wil, zoekt een koopje. Want tussen alle prullaria liggen na tuurlijk wel degelijk ruwe diamantjes. De tocht wordt begeleid door kundige en min der kundige muzikanten die vanuit de voor tuin, vanonder de partytent of vanaf een of ficieel podium bevrijdingsdag vieren. Wie na kilometers slenteren langs boeken zonder kaft en glasservies met een barstje niet meer kan, vlijt zich neer op een terrasje. Bij de bakker of bij zo'n geinig zelfgemaakt eettentje van de buurvrouw. De keurings dienst van waren is nergens te bekennen, maar ach: wat valt er nu te verprutsen aan de zelfgebakken cake of pannenkoek? Oegst geest koopt, verkoopt, bakt, verteert en ie dereen is blij. Behalve dan die paar automo bilisten die de lange zoektocht naar een par- keerplaatsje in het afgeladen dorpscentrum niet van zich af konden zetten. Foto: Henk Bouwman zoeterwoude - Zoeterwoudse jongeren van tien tot en met achttien jaar kunnen vandaag of morgen een vragenlijst in de bus verwachten. Daarin kun nen zij onder meer aangeven of ze tevreden zijn met het huidi ge aanbod aan activiteiten en wat er eventueel moet verande ren in Zoeterwoude. De enquête bevat vragen over uitgaan, (sport)activiteiten, vei ligheid, en speel- en ontmoe tingsplekken. De antwoorden wil de gemeente Zoeterwoude gebruiken bij het ontwikkelen van een lokaal jeugdbeleid. De uitkomsten van de jongerenpei- ling zijn deze zomer te lezen op de regionale jongerensite ww- w. overenuit.nl De organisaties in het dorp die met en voor jongeren werken, ontvangen deze week een an der type vragenlijst. De ge meente wil inventariseren wat zij doen en of er eventueel nieuwe activiteiten mogelijk zijn. Daarnaast willen vertegen woordigers van de gemeente de straat op gaan om met jongeren te praten over wat hen bezig houdt. De resultaten van de enquêtes en de straatinterviews worden op 25 augustus besproken tij dens een bijeenkomst voor jon geren in Utopia. Daarbij zijn ook raadsleden aanwezig. Jon geren kunnen daarin nogmaals aangeven wat zij belangrijk vin den. Hierna wil de gemeente een traject uitstippelen om din gen van de grond te krijgen, die passen binnen het budget van de gemeente. Dat gebeurt in sa menwerking met vertegen woordigers van de jeugd, het jeugdpanel Zoeterwoude en de organisaties die met en voor jeugdigen activiteiten organise ren. Hastens gunt u een lengtevoordeel. U krijgt tijdelijk 10 cm bedlengte voordeel per ligplaats. Bij aankoop van een Hastens-bed van 210 cm staan er straks ook daadwerkelijk 210 centimeters natuurcomfort in uw slaapkamer te pronken, maar voor de prijs van 200 centi meter! (met een maximum voordeel van 340,- euro) En als u een Hastens boxspring van 220 cm aanschaft? Tja, afhankelijk van het model kan ook hier het lengtevoordeel oplopen tot maximaal 340,- euro per slaapplaats. Dat wordt dus lang uitslapen met zoveel voordeell Ctoe 'Lengte-acte' gektt m mei en juni 2004 met een maWm/n aan voordeel van 340,- eiro per slaapplaats. Hastens Store Den Haag Plaats 24 - Den Haag - tel. 070 3631600 Hastens Store Noordwijk aan Zee Hoofdstraat 12 - Noordwijk aan Zee - tel. 071 3614120

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21