Heimwee naar de ideeën van Pim LEIDEN REGIO 'League' komt tot leven in Leids Academiegebouw 'Plan maken tej vuile lucht in star Regionale Fortuynisten vinden dat er te weinig is veranderd Vrijwillige molenaars in Leid zoeken nieuwe, jonge collega HDC972 donderdag 6 MEI 2OO4 door Marijn Kramp en Erna Straatsma Pim is niet dood. Bij zijn volgelin gen leeft het gedachtegoed van de vermoorde politicus als nooit tevoren. „Pim Fortuyn staat nummer één op mijn lijst van grootste Nederlanders. Zeker weten." Een rondgang langs For tuynisten uit de regio, op de tweede sterfdag van de pu bliekslieveling. Hij staat vandaag uitvoerig stil bij de sterfdag van zijn voor beeld. Net als vorig jaar op 6 mei. „Ik heb ook vrij geno men", zegt Dennis Salman (31) uit Noordwijk. Hij gaat naar de begraafplaats in Driehuis en naar de plek van de moord: het Mediapark in Hilversum. „Ik vind gewoon dat ik dat moet doen." Net als vele Nederlanders denkt Salman met weemoed terug aan de hoogtijdagen van For tuyn. De tijd dat Salman zich als Fortuynfan aanmeldde bij de Lijst Pim Fortuyn (LPF) en 'intensief actief bij die partij werd. Een lidmaatschap overi gens, dat na de moord al weer snel werd opgezegd. „Even leek het erop dat er iets was veran derd. Maar je ziet nu dat alles weer bij het oude is. Eigenlijk is er niets veranderd. Het lijkt wel alsof de meeste mensen Pim zijn vergeten. Ook de LPF doet het niet goed. De partij krijgt van mij een drie min. Óc schaam me echt voor wat ze doen. Om die reden ben ik al vrij snel afgehaakt. Dat kwam vooral door de poppetjes." Was Pim Fortuyn niet ver moord dan was het allemaal anders gegaan, denkt Salman. Hij droomt weg bij het beeld van Pim als premier: „Hij heeft laten zien datje politiek op een hele andere manier kunt bedrij ven. Neem bijvoorbeeld zo'n Prinsjesdag, die zou er dan heel anders uitzien dan nu, met zo'n oubollige Balkenende. Dan zou het niet zo volgens de protocol len gaan, maar een stuk losser. Met een koningin die de Troon rede wat meer in de taal van de Nederlanders brengt." Dat Fortuyn de 'politieke Idol' van 2002 was, vindt Salman geen goede vergelijking. „Pim is niet zomaar aan zijn politieke avontuur begonnen. En van Jim en Jamai hoor je toch helemaal niets meer?" Sterker nog, Pim verdient de eerste plaats in de landelijke KRO/Telegraaf- verkiezing van 'grootste Nederlander aller tij den', vindt Salman. „Afgelopen Twee jaar na zijn sterfdag zijn Pim Fortuyns politieke ideeën gemeengoed in de Haagse politiek. Maar aan de maatschappelijke onrust, de ontevredenheid over de politiek, is weinig afgedaan. Foto: ANP zaterdag heb ik mijn stem uit gebracht. En bij mij staat Pim op één. Er zullen best andere Nederlanders zijn die iets bete kend hebben hoor, maar ik kies toch voor hem." Voor Leidenaar Ton Alblas (64) hoort 'Pim' ook zeker tot de vijf 'grootste Nederlanders aller tij den'. „Samen met mensen als Aletta Jacobs en Anton Philips." Alblas werd vlak voor zijn pen sioen, als rijksambtenaar ver keer en vervoer, gevraagd om op de LPF-lijst te staan. Als aan hanger van Pims gedachtegoed stemde Alblas in, ook al was hij 'op zekere leeftijd'. „Ik was en ben gewoon een aanhanger van zijn ideeën." Hij kwam in de Tweede Kamer terecht en maakte 'acht fantastische maanden mee'. „Ik heb het idee dat ik daar ook heel nuttige dingen heb gedaan. Tegelijker tijd was het een heel nare pe riode." Ondanks alle ruzies in de fractie is Alblas de LPF trouw gebleven. Ook nadat hij bij de verkiezingen zijn Kamerzetel verloor. „Zonder meer, voor de volle honderd procent. Er is nog zoveel mis dat gerepareerd moet worden." Alblas vindt dat de LPF veel heeft bereikt. Zo is Fortuyns ge dachtegoed inmiddels 'ge meengoed' in Den Haag. „Er is bijna geen partij die niet wat van hem heeft overgenomen. Zelfs bij zogenaamde progres sieve partijen hoor ik uitspra ken die zo extreem zijn, dat Pim ze niet eens had willen doen." Voor de toekomst heeft Alblas nieuwe, regionale ambities. „We zijn aan het kijken hoe we de partij verder kunnen uitbou wen. Zodat we over twee jaar aan de gemeenteraadsverkie zingen kunnen meedoen. Als er iets in Leiden gebeurt, zal ik daar zeker aan meedoen." Vandaag doet hij niets speciaals om stil te staan bij de sterfdag van Fortuyn. „Vorig jaar ben ik naar de presentatie van de Pim Fortuyntulp in de Keukenhof geweest en naar het Fortuyn- monument in Rotterdam. Maar inmiddels ben ik de gelukkige opa van drie kleinkinderen en moet ik op sommige dagen voor ze zorgen. Zoals vandaag: 6 mei valt in mijn zorgschema." Tweede-Kamerlid Gerard van As (59) herdenkt Pim vandaag met de partij in Rotterdam. Die bijeenkomst zou de Alphenaar voor geen goud willen missen. De LPF'er maakt zich nog dage lijks hard voor het gedachte goed van Pim in de Tweede Ka mer. Pim heeft in de ógen van Van As heel veel teweegge bracht in Nederland. „Hij werd bij leven behoorlijk uitgespeeld, zijn tegenstanders hebben hem neergezet als ultrarechtse poli ticus. En dan na zijn dood dient die voor Nederland zo typeren de hypocrisie zich aan. Want zowel Van Aartsen als Bos en laatst zelfs Halsema, gaat tegen woordig met Pims ideeën aan de haal. Dat is toch eigenlijk schandalig, zeker van mensen van wie je enig niveau mag ver onderstellen." Ze schermen met het gedachte goed van Pim dat ze ooit zo ver ketterden, maar aan de maat schappelijke onrust die Pim blootlegde, hebben ze volgens Van As niets gedaan. „Die veen brand woedt nog steeds." Van As merkt aan de desperate hou ding van burgers, dat het ver trouwen in de politiek is ver dwenen. „En geef die mensen eens ongelijk. Ze zijn er met de invoering van de euro fors op achteruitgegaan. Maar dat bleef de politiek maar ontkennen. De zorg is duurder geworden. De huren zijn omhoog gegaan. De verzekeringen, en ga zo maar door. Alles is duurder geworden terwijl een ander deel van Ne derland onder wie nota bene Wim Kok in eigen persoon, zich schandalig zit te verrijken." PvdA-leider Bos en VVD'er Van Aartsen pikken volgens Van As slechts de krenten uit Pims pap. „Ze maken goede sier met zijn ideeën over veiligheid en inte gratie, maar het andere - net zo belangrijke deel - van Pims ge dachtegoed betreft de politiek zelf en daar laten de Bossen en Van Aartsens het afweten. Want over de transparantie en zuiver heid van de politiek hoor je ze niet. Nog steeds wordt er van alles in achterkamertjes bekon keld en krijgen vriendjes de ba- De voormalig LPF-staatssecre- taris van cultuur Cees van Leeuwen (53) is eveneens van mening dat de veranderingen in het politieke bestel die For tuyn voor ogen had, niet zijn overgenomen door de andere partijen. „De onderwerpen wel. Fortuyn heeft wat dat betreft echt een aantal taboes doorbro ken. Dat is voor de LPF zelf na tuurlijk niet zo leuk. Maar voor het land is het wel goed." De manier waarop de politiek bedreven wordt is echter nau welijks veranderd. Alleen bij Wouter Bos ziet Van Leeuwen dat hij heeft geleerd van Pim Fortuyn. „Hij is druk in de weer om het contact met de bevol king te herstellen en zijn partij te verbeteren. Bos probeert de vervreemding tussen de politiek en de bevolking te keren. De rest houdt zich daar te weinig mee bezig." Of Bos dat in zijn eentje lukt betwijfelt de Leider dorper. „Er worden geen dage lijkse peilingen over dit onder werp gehouden, dus ik baseer me niet op cijfers. Maar als ik de stemming zo om me heen beluister, is er nog steeds veel ontevredenheid in het land." De LPF heeft te weinig armslag om dat in zijn eentje te veran deren. Met acht zetels in de ka mer krijg je dat niet voor elkaar, denkt Van Leeuwen. Van Leeuwen is op dit moment niet actief binnen de LPF. In 2003 kwam met de val van het kabinet Balkenende 1 een ab rupt einde aan zijn korte poli tieke loopbaan. Maar dit bete kent voor hem niet dat het hoofdstuk politiek definitief ge sloten is. „Ik ben geen politieke carrièremaker en ik heb maar kort aan de politiek kunnen proeven. Te kort vind ik. Ik heb te weinig kunnen klaarspelen. Dus wie weet keer ik ooit nog eens terug." Van Leeuwen, die van huis uit advocaat is, was vooral geïnspi reerd door Fortuyns ideeën. „Hij stoorde zich aan zaken die mij ook al een tijd ergerden. Dus voor dat karretje liet ik mij graag spannen. Fortuyn gaf mensen het gevoel dat ze seri eus genomen werden. Dat doen de professionele politici niet. Die houden zich meer bezig met zichzelf en met hun depar tement. Ze staan te ver af van de mensen om wie het gaat. Fortuyn wilde dat veranderen en daar bleek grote behoefte aan te zijn." Het ging Van Leeuwen niet om de man Fortuyn. „Ik ben geen type dat aan persoonsverering doet. Het ging mij om zijn idee- en." Fortuyn komt dan ook niet in Van Leeuwens top vijf van grote Nederlanders. Daar zullen eerder mensen als Multatuli en Vincent van Gogh in komen. „Die hebben in mijn optiek een 1 wat grotere impact op de we reld gehad." Dennis Salman bezoekt o| tuyns sterfdag zijn begra. en de plek van de moord. Foto: Dick Hogewoning Volgens Gerard van As wc veenbrand die Fortuyn bic de nog steeds. Foto: Henk Bouwman Voor Ton Alblas behoort F in het rijtje vijf grootste N landers. Foto: Dick Hogew ziet Alleen bij Wouter Bos z van Leeuwen dat hij heeft van Fortuyn. Foto: Hielco Kuipers leiden - De vrijwillige molenaars in Leiden zoeken versterku liefst van jongeren die molenaar willen worden. Op de i molendag, aanstaande zaterdag, geeft een vrijwilliger roni gen op molen De Put. Dan wordt verteld wat de opleiding willig molenaar inhoudt. Molen De Put is een van de vier molens in Leiden die open zijn voor het publiek. Ook korenmolen De Valk, pold De Stevenshofjesmolen en houtzaagmolen De Heest (Haagweg) kunnen tussen tien uur en vijf uur worden bez In totaal zijn er in Leiden negen molens. In heel Nederl nog duizend molens over, tweehonderd jaar geleden tienduizend windmolens. ^ei Advies van Milieuraad Leiden leiden - Leiden moet een plan van aanpak smeden tegen de luchtvervuiling in de stad, ad viseert de Leidse Milieuraad. Dat is nodig, omdat 2300 men sen in Leiden aan te hoge con centraties stikstofdioxide blootstaan. Leiden moet bij bouw- en bestemmingsplan nen de grenswaarden in de ga ten houden om in 2005 aan de Europese norm te kunnen vol doen. Dat de luchtkwaliteit op ver schillende plekken in de regio te wensen overlaat, bleek vori ge maand al uit een rapport. Daarin stonden meetgegevens over het jaar 2002. Vooral stik stofdioxide en fijn stof vormen een bedreiging van de lucht kwaliteit. Ook de uitstoot van benzeen bij tankstations kan schadelijke gevolgen hebben. Vooral kinderen, bejaarden en cara-patiënten kunnen daar last van hebben. Jaarlijks over lijden er in Nederland circa vierduizend mensen als gevolg van luchtverontreiniging. Met name fijn stof - kleine deeltjes zoals woestijnza zoutkristallen - vereist drastische aanpak. Vo •jaar moeten Nederlands meenten voldoen aan e< ropese wetgeving. Vijf j ter geldt dat ook voor d veelheid stikstofdioxide lucht. In Leiden is het verkeer name dieselvoertuigen grootste boosdoener, sT de Milieuraad. In het ra over 2002 zijn wel met uitgevoerd bij de Heinek( de elektriciteitsfabriek, niet bij het bedrijf DiasU Producten aan de Ri Daar klagen de omwom al jaren over stof en stai gemeente heeft aangeki de lucht rond het bet gaan onderzoeken op s( Ujke uitstoot. De gen heeft daar nog drie ma de tijd voor, oordeelde maand de Raad van Slaagt de gemeente er het onderzoek voor die te ronden, dan wacht een flinke dwangsom. versiteit van Leuven de tweede editie voor zijn rekening neemt. De zevenkoppige organisatie besloot maar meteen hete Eu ropese hangijzers aan de deel nemers voor te leggen. Wat moet de rol van Europa zijn in de wereld? Moet de EU zich losmaken van de Verenigde Staten? Is het wenselijk a at de 25EU-statenopéénlijnko- men in hun buitentodsè pöli- tiek? 'Europese innovatie', ken niseconomie, is natuurlijk ook een thema. Als derde willen de Leidse studenten met hun gas ten praten over 'Europese identiteit'. Bestaat die eigenlijk wel en zo ja, wat hebben we gemeen? Volgens voorzitter Al- bert Marsman (22, rechten) is het niet de bedoeling dat de deelnemende studenten op één lijn komen te zitten. „We zijn vooral nieuwsgierig naar hun ideeën", zegt hij. „Binnen de Europese Unie worden ze met dezelfde vragen gecon fronteerd als wij, maar ze heb ben andere achtergronden, an dere culturen. Dat kan beteke nen dat ze ook andere ant woorden hebben." Mede-organisator Sophie Knij- nenburg (23, rechten) ziet de conferentie ook als een moge lijkheid om de League tot leven te wekken. „Tot nu toe was de samenwerking weinig con creet. We hopen dat wij ëerLge- meenschappelijk gevoel kun nen creëren." Ook moet het gemakkelijker worden voor studenten om over en weer aan eikaars uni versiteiten te studeren. Binnen de uniforme Europese 'bachel ors/ master- studiestructuur liggen de mogelijkheden er. Het gaat er nu om dat zij wor den benut, meent Khijnen- burg. Wilfred Simons De komende drie dagen komen 250 studenten van twaalf uni versiteiten naar Leiden om el kaar beter te leren kennen en om met elkaar van gedachten te wisselen over 'Europa's Toe komst'. Om de gedachten te helpen bepalen, heeft de orga nisatie Europese kopstukken als Otto von der Gablenz, Max Kohnstamm en Jaap de Hoop Scheffer uitgenodigd. De twaalf instellingen vormen samen de League of European Research Universities. De Uni versiteit Leiden was in juli 2002 één van de oprichters van de League. Het eerste doel van de twaalf 'onderzoeksuniversitei ten' was om bij de Europese Unie in Brussel te lobbyen voor meer geld voor onderzoek en daarmee uiteindelijk ook voor nieuwe bedrijvigheid. Het was aanvankelijk vooral een bestuurlijk project. Onder docenten en studenten leefde de League nauwelijks. Maar dat is aan het veranderen. De driedaagse bijeenkomst in het Academiegebouw is de af gelopen acht maanden voorbe reid door 'Minexco', het Miner va Exchange Committee. In 1997 richtte de Leidse studen tenvereniging deze stichting op om uitwisseling mogelijk te maken tussen Leidse studen ten en die van Cambridge. De leden wilden het initiatief graag uitbreiden naar élle universitei ten in de League, een voorstel dat door rector magnificus Breimer enthousiast werd be groet. Het plan rijpte voor een confe rentie die de naam 'Bright' kreeg. Het is de bedoeling dat 'Bright' een jaarlijks evenement wordt, waarbij de twaalf uni versiteiten steeds het estafette stokje van elkaar overpakken. Leiden heeft de primeur. In middels staat vast dat de Uni- Initiatiefnemers Albert Marsman en Sophie Knijnenburg van 'Bright'. „Studenten uit andere landen hebben ook andere culturen, andere achtergronden. Wij zijn nieuwsgierig naar hun ideeën. Foto: Henk Bouwman Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20