m de valreep voorkomen IETS ositie loopt boos weg Oorlog in Georgië op WINTERSPORT verkopen? tse neonazi s iden aanslag iagoge Bevrijdingsfakkels S Fantastische Fietsroutes? COMMENTAAR Balkenende in Noordwijkse megastrip Voor 8.795,-. donderdag 6 MEI 2004 Leidseh OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS f.WAm-l:»: De leugen regeert in campagnes van Bush en Kerry REGIO Stormbaan op en in het Rapenbtirg w Katwijk voorkomt gezichtsverlies Monco gaat over het leven van een balletdanseres <£l3 Dr°°g U14/16° NW 2/4 Preenen «irdwijkse wethouder Duijndam mag blijven - De Progressieve latie en de Christenunie na middernacht boos ipen uit een extra raads- iring over de financiële :n in Noordwijk. Zij wa- er niet mee eens dat een -yan de progressieven - ihet vertrouwen in wet- Duijndam (Noordwijk van ruimtelijke orde- »rd opgezegd - met 8 te- stemmen werd verwor- 1 yij hadden schoon schip maken in Noordwijk, it is niet gelukt. We vin- Noordwijk bestuurlijk irloren en daarom verla de vergadering", aldus lorzitter Eijs van de Combinatie. Duijndam nam in 1998, toen hij nog raadslid was, met CDA-fractievoorzitter Sal man het initiatief om in plaats van in Bronsgeest-Noord hui zen te bouwen in Offem-Zuid. Twee jaar later nam de meer derheid van de raad daarover een besluit. Uit twee onder zoeksrapporten is onlangs ge bleken dat die 'omklap' de ge meente niet alleen tientallen miljoenen euro's dreigt te kos ten, maar dat ambtenaren die waarschuwden voor een finan cieel debacle aan de kant zijn geschoven. Bovendien is vol gens de onderzoekers gemani puleerd met informatie. Omdat Duijndam ook gisteren bena drukte nog altijd volledig achter de omklap te staan, zegden de progressieven het vertrouwen in hem op. Zij kregen steun van de ChristenUnie, de WD en Van Ast van Noordwijk Totaal. Een minder ver reikende motie van afkeuring van Noordwijk Totaal tegen de eigen wethou der haalde het wel. Daarin wordt afkeuring uitgesproken 'over de gang van zaken rond de besluitvorming'. Tegelijker tijd wordt Duijndam het voor deel van de twijfel gegund, waarbij hem wordt opgedragen 'alles in het werk te stellen om de financiële schade tot een mi nimum te beperken en de raad daarbij inzicht te verschaffen'. Op het moment van de stem ming, waren de Progressieve Combinatie en de ChristenUnie echter al vertrokken. TBiust-batumi/anp - De omstre den leider van de Georgische deelrepubliek Adzjarië, Abasjid- ze, is afgetreden. Onder druk van de machthebbers in Georgië en de oppositie in zijn eigen re gio vertrok hij vanmorgen vroeg in een vliegtuig met onbekende bestemming. Daarmee lijkt aan de oorlogs dreiging een einde te zijn geko men. De spanning liep van nacht zo hoog op dat het bloed bad waarmee de Georgische president Saakasjvili dreigde bijna werkelijkheid werd. De president en premier Zjva- nia maakten bekend dat Abasjidze zelf was opgestapt. Enkele uren daarvoor had hij op de Adzjarische tv nog bena drukt dat hij niet weg wilde. De spanningen in de Kaukasus- republiek Georgië hadden daar mee een het kookpunt bereikt, omdat Abasjidze zich op televi sie zeer strijdbaar toonde en aanvankelijk het ultimatum van de machthebbers in de wind sloeg. Rusland stuurde de voor malige minister van buiten landse zaken Ivanov, tegen woordig hoofd van de Russi sche Nationale Veiligheidsraad, naar de ex-Sovjetrepubliek om te bemiddelen. Moskou steun de Abasjidze, maar vreesde dat de huidige gespannen situatie in een bloedige burgeroorlog kon ontaarden. Saakasjvili had gisteren de af vallige deelrepubliek onder di rect presidentieel bestuur ge plaatst. In een toespraak op de nationale televisie bood hij Abasjidze een vrije aftocht aan als hij zijn ambt zou neerleggen en het land zou verlaten. De positie van Abasjidze leek al onhoudbaar te zijn geworden. Adzjarische politie en functio narissen zouden volgens lokale mediaberichten zijn overgelo pen naar het kamp van de te genstanders. In de Adzjarische hoofdstad Ba tumi gingen gisteren voor de tweede dag duizenden inwo ners de straat op om het vertrek van de omstreden leider te ei sen. Zij waren zijn beleid meer dan zat, omdat de streek was afgegrendeld. iN/ap - Het Duitse ministerie heeft drie en twee mannen er- ichuldigd lid of aanhan- ijn van de neonazisti- foep die vorig jaar een op een nieuwe sy- in München zou heb- lamd?) itse politie maakte in j ber bekend dat zij het n 'Aktionsbüro Süd' van ende neonazi Martin ïad verijdeld. De groep pens en explosieven ver- 1 uit Polen. Volgens het 11 de groep van plan een laten exploderen bij de 2 eenlegging voor de sy- op 9 november, een leid die werd bijge- door de Duitse presi- jhannes Rau en andere prominenten. Daarna elders in de München- lenstad nog meer bom ontploffing worden ge- Om zich voor te berei- Iden de leden van de zo- Schutzgruppe' oefe- in de bossen bij Mün- rdachten zijn beschul- lidmaatschap van een en organisatie. Zij riske- ximaal tien jaar gevan- af. Een 37-jarige man i leschuldigd van het ge- steun aan de organisa- minder zware tenlaste- Het onderzoek naar Jen negen andere ver- ïi is nog niet afgerond. katwijk - Om Bevrijdingsdag te vieren, liepen gisteravond honder den Katwijkers met brandende fakkels door hun woonplaats. Het vuur van al die fakkels was afkomstig uit Wageningen, waar 59 jaar geleden in Hotel De Wereld de capitulatie van Duitsland werd gete kend. Lopers van de Katwijkse atletiekvereniging AV Rijnsoever heb- ben in de nacht van dinsdag op woensdag dat vuur naar het ge meentehuis gebracht, waar burgemeester Wienen klaarstond om de vlam door te geven aan vier jonge deelnemers. Zij brachten het vuur over naar de overige fakkellopers. Wienen memoreerde in zijn toe spraak aan het thema van 4 en 5 mei van 2004: Vrijheid is kiezen en delen. „Vrijheid is elkaar ook die vrijheid gunnen en delen. Daardoor wordt het mogelijk om te leven zonder angst." De eerste Katwijkse fakkeltocht was in 1995, bij de 50ste viering van Bevrijdingsdag. Sinds 2001 is de traditie niet meer weg te denken uit Katwijk. Foto: Taco van der Eb ue veiuwezoom naiuunjjK. w ww. ve lu wezoomril (advertenties) ASIELBELEID g op de kop af twee jaar i werd Pim Fortuyn op ediapark in Hilversum rd. Niet eerder in de re- /aderlandse geschiedenis «en politicus wegens zijn elden gedood. Niet eer- f lakte een moord zoveel los bij het grote pu- =^Us hij niet om het leven iracht, was Fortuyn vrij er de winnaar van de Ka- kiezingen geworden. Dj zijn korte po- loopbaan is n van links tot verguisd. Met zijn opvattin- er het minder- eleid werden et heersende establish- 'waar bekritiseerd. Twee de dood van Fortuyn arden geconcludeerd, dat a zijn denkbeelden door e' politiek zijn overgeno- die zin is zijn overlijden or niets geweest, rootste postume succes rtuyn is de aanscherping et asielbeleid. Waar de der nog voorstander was n ruime pardonregeling, kabinet het leeuwendeel afgewezen asielzoekers ad uit zetten. Voor het asielbeleid, dat tot de :e van Europa behoort, krijgt minister Rita Verdonk brede steun in de Tweede Ka mer. Vanuit democratisch opzicht is het dan ook merkwaardig dat de ene na de andere gemeente wei gert mee te werken aan de uit voering van het beleid. Na Dok- kum en Eindhoven voelen ook Hilversum en Laren weinig voor de vestiging van een uitzetcen trum voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Helemaal onbe grijpelijk is dat niet Hier en daar is er flink verzet tegen het uitzet ten van asielzoekers met kinderen, die deel van een lokale gemeen schap zijn geworden. Toch is er onder kiezers en par lementariërs een breed draag vlak voor het asielbeleid. Van Hilversum en Laren mag daar om worden verwacht dat zij geen onmogelijke voorwaarden stellen aan de vestiging van een uitzetcentrum. Op haar beurt moet minister Verdonk niet te snel opgeven en met de gemeen ten om tafel gaan zitten. Asiel zoekerscentrum Crailo is im mers een zeer geschikte locatie, omdat het tegen geringe meer kosten tot uitzetcentrum kan worden omgebouwd. Hugo Schneider De nieuwe Hyundai Atos. Ongekend compleet. Kijk en vergelijk zelf. HELEITIRFIL HYUnORI Spaar met Leidseh Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidseh Dagblad door Robert Toret noordwijk - Premier Balke nende die ontvoerd wordt in Zuid-Amerika, cokebolletjes krijgt aangeboden op de Antil len en een plasje wil doen bij zijn Duitse collega Schroder. In het echte leven zal dit niet zo snel gebeuren, maar in een stripverhaal kan alles. Twee honderd leerlingen van het Noordwijkse Northgo College doen op donderdag 13 mei een poging om het Guinness Book of Records te halen met de langste cartoon ter wereld. Hoofdrolspeler in de strip is premier Balkenende. Het record staat nu nog op naam van de Amerikaan Robert Dixon. Hij rolde op 30 maart 2003 op een plein in Florida een cartoon van 191,8 meter uit. Het streven van de Noord wijkse leerlingen is dus om daar overheen te gaan, met een strip van 200 meter. Om hun doel te bereiken zijn de tweedeklassers al een aantal weken in training. „Ze krijgen les van twee profes sionele striptekenaars", vertelt Anneke Wurth, lerares Neder lands en een van de initiatief nemers. In het stripverhaal gaat Balke nende op bezoek in alle wereld delen. Tijdens zijn reis snuift hij zoveel mogelijk cultuur op. Hij hoopt dat zijn ervaringen met vreemde culturen van nut kun nen zijn voor de discussie over normen en waarden in Neder land. Onderweg overkomen de minister-president de vreemd ste dingen, die hem alleen maar verder van dat doel afbrengen. Wurth: „Zo belt hij aan bij de Duitse bondskanselier Schro der, omdat hij zo nodig moet plassen. 'Da kann ich doch nicht an beginnen!', is Schrö- ders reactie. Waarop Balkenen de verontwaardigd roept: 'zijn dat nou normen en waarden?' De recordpoging begint om half tien 's morgens en duurt de he le dag. Ook premier Balkenen de is uitgenodigd. Hij moet echter verstek laten gaan we gens een vakantie, zo laat een woordvoerder weten. De Noordwijkse burgemeester Groen zal wel aanwezig zijn, net als een notaris. Zij verrich ten samen het meetwerk. Na dien zal het bewijsmateriaal, mits de poging slaagt, worden opgestuurd naar de organisatie van het Guinness Book of Re cords. Als de poging wordt goedgekeurd, komt Northgo dus in de recordboeken. Maradona ligt weer in ziekenhuis buenos aires - Diego Maradona is gisteren opnieuw opgeno men in een ziekenhuis in Bue nos Aires. De 43-jarige voetbal legende verliet vorige week op eigen initiatief de kliniek, nadat hij daar op 18 april met ernstige hartklachten en een longontste king was opgenomen. Sinds zijn ontslag uit het hospitaal was Maradona alweer opval lend actief en daarom is zijn toestand weer verslechterd. Thea Beekman overleden bunnik - In haar woonplaats Bunnik is in de nacht van dins dag op woensdag Thea Beek man overleden. Ze genoot vooral als kinderboekenschrijf ster bekendheid. Haar bekend ste boek is Kruistocht in spijker broek, een historische jeugdro man die haar in 1974 zowel de Gouden Griffel als de onder scheiding voor het beste Euro pese historische jeugdboek bracht Voor 2005 is een film versie van Kruistocht gepland. Thea Beekman is 80 jaar gewor den. Volgens haar uitgeverij Lemniscaat was de schrijfster, wier verjaardag vorig jaar uitge breid werd gevierd, al een paar maanden ziek. Pagina Kunst Cultuur Druk op economie door hoge olieprijs madrid - Een hogere olieprijs zet de groei van de wereldeco nomie onder druk. Als de prijs van een vat olie in een jaar tijd 5 dollar stijgt, gaat dat ten koste van 0,3 procent groei. Dat heeft de nieuwe directeur van het In ternationaal Monetair Fonds, de Spanjaard Rodrigo Rato, gis teren in Madrid verklaard. Het was Rato s eerste optreden sinds zijn benoeming gister avond tot opvolger van de Duit ser Horst Kohier, die in maart onverwacht ontslag nam. De prijs van een vat Brent-olie bleef gisteren onveranderd hoog op 35,50 dollar. De benzi ne in Nederland werd gisteren duurder dan ooit. Pagina Economie Bush wil 25 miljard voor Irak Washington - De Amerikaanse regering vraagt het Congres binnenkort om 25 miljard dol lar extra voor de militaire ope raties in Irak en Afghanistan. Aanvankelijk was het Witte Huis van plan pas na de presi dentsverkiezingen om het geld te vragen, maar door het ge weld in Irak is er al eerder extra geld nodig. Het geld is voor de eerste maanden van het boek jaar dat op 1 oktober begint. (advertentie) Goedemorgen Wat een krant. www.intersport.nl lk ontvang graag 4 weken lang Leidseh Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! MAr Naam: Adres: Plaats: Telefoon: Geboortedatum e-mail: Stuur dera bon op In oen onge frankeert: envelop, naar Leidseh Dogblad. T.O.V. Afdaling lerersservloo, Antwoord nummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of si naar www.lctdschdagblad nl (Dcro aan bieding ls geldig tot 3.' Mijn wereld, mijn krant. Leidseh Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1