LEIDE Winkels en huizen erbij rond Aalmarkt Stormbaan op en in het Rapenburg Leids Glippertje gaat niet rijden R1 REGIO MAB en gemeente doen onderzoek stelling! e keer Idols as meer in genoeg Dak gedekt, haantje verguld .\1mhh Samenwerking bij rampen moet beter Glaswerk! donderdag 6 MEI 2004 impwijkse Iers blij monument imwee bij rs naar de in van Pim |de cel vooral vachten eef uw mening 7' leidschdagblad.nl door Robbert Minkhorst leiden - Het Aalmarktgebied in de Leidse binnenstad krijgt mo gelijk extra winkels en wonin gen, boven op de geplande aan tallen. De gemeente en project ontwikkelaar MAB onderzoeken of er meer nodig zijn. Uit een brief aan de oud-leden van de inmiddels opgeheven projectgroep Nieuw Aalmarkt plan valt af te leiden dat de ho ge kosten van het Aalmarktpro ject extra winkels en huizen wellicht noodzakelijk maken. Wethouder Ron Hillebrand meldt dat 'momenteel veel tijd wordt besteed aan het opstellen van een degelijke grondexploi tatie'. „Een overzicht dus van te verwachten inkomsten en uit gaven. Het plan laat op sommi ge locaties wat marges over wat betreft het aantal vierkante me ters voor winkels, woningen en andere functies. Om precies te kunnen inschatten hoeveel kos ten, zoals voor de bouw, wor den gemaakt en hoeveel op brengsten uit huur en verkoop te verwachten zijn, moet het bouwprogramma concreter worden." Met het Aalmarktproject zijn forse investeringen gemoeid; 17,8 miljoen euro daarvan is voor rekening van de gemeente. Dat is 150 euro per inwoner. De Leidenaar krijgt daarvoor (in elk geval) 5.000 nieuwe vierkante meters winkeloppervlak met 'enkele trekkers', een tweede zaal in de Stadsgehoorzaal, een nieuw LVC, een parkeergarage aan de Boommarkt met circa 325 plaatsen, ten minste 80 wo ningen, een pleintje achter De Waag en een nieuwe steeg en brug richting Haarlemmer straat. Sinds de gemeenteraad de plannen heeft goedgekeurd, zit ten MAB en de gemeente weer samen om de tafel. De bemoei enis van MAB is omstreden. Oppositiepartijen in de raad zinspeelden zelfs op het vertrek van Hillebrand, toen zij in juni vorig jaar in de veronderstelling verkeerden dat de wethouder hen had misleid met informatie over de rol van de projectont wikkelaar. Hillebrand wil het plan met MAB uitvoeren. Hij heeft de politiek een contra-expertise van de uitwerking van de plan nen beloofd. Daarover rept de wethouder overigens met geen woord in zijn brief aan de pro jectgroep; wel schrijft hij dat als de grondexploitatie klaar is, 'MAB en de gemeente met el kaar gaan onderhandelen over de uitkomst en over de voor waarden waaronder de uitvoe ring moet plaatsvinden'. De wethouder verwacht dat de po litiek vlak na de zomervakantie een besluit neemt over exploi tatie en over de ontwikkelmgs- overeenkomst. Wytze Parijn blijft supervisor van het project „De echte su pervisie moet eigenlijk nog star ten", schrijft Hillebrand. Parijn moet de bouwplannen keuren en krijgt een rol bij de architec tenkeuze. De wethouder nodigt de oud- projectgroepleden uit zelf ook namen aan te dragen. Hij is bo vendien benieuwd wie na de zomer plaats wil nemen in de klankbordgroep die de uitvoe ring gaat begeleiden. Jan Verbaan koopt rechten Rembrandtfilm n Schoonhoven gaat geen toeristen- op luchtbanden ridse binnenstad rij- ibitieuze plan van [tan is vastgelopen op louder die d'r niks van loppert de omstreden her. I zakenman op het ter auto's, video's en on- koed, zat vol plannen See van een toeristen door de binnenstad jren in te blazen. Ook oaar Leiden-raadslid Schoonderwoerd aer liep al warm voor lergeboorte van het dat in de jaren vijftig een vaste route langs racties reed. In de vi- Verbaan en Van ferwoerd den Bezemer ram opnieuw de stad Oekers moeten ontslui- jes langs de singels en doen het plan nu (advertenties) stranden. Mogelijk speelt ook de gespannen verhouding tus sen gemeente en Verbaan een niet uit te vlakken rol. Gemeen te en Verbaan kwamen in het verleden talloze malen met el- Verbaan ruziet met gemeente over boete Verbaan ligt overhoop met de gemeente over een pand op de hoek van de Koolstraat en de Koolgracht. Hij voelt zich gediscrimineerd omdat hij een hogere dwangsom moet betalen als hij begint met sloop of verbouwing voordat de papieren in orde zijn. Ver baan moet tienduizend euro op tafel leggen elke keer dat de bouwinspecteur vaststelt dat Verbaan al voortijdig aan het bouwen of slopen is. De ondernemer zelf vindt het een 'kwalijke zaak' dat hij een hogere dwangsom moet beta len dan anderen en spreekt van een hetze tegen zijn per soon. „Bij medewerkers van de gemeente is de haat in de ogen af te lezen als Verbaan ter sprake komt", zei Ver- baans raadsman voor de com missie beroep- en bezwaar schriften. Volgens de gemeente is er geen sprake van pesterijen te gen Verbaan. Wel bleek bij een vorige botsing dat een la gere dwangsom 'geen effect had gesorteerd'. „Een dwang som moet effectief zijn. Dan rekenen we dus maar iets meer." De commissie onderzoekt nu of Verbaans bezwaar terecht kaar in botsing. Eerdere plan nen van Verbaan, zoals de ver bouwing van het geboortehuis van Rembrandt, liepen ook al mis. Een voorlichtster van de ge meente omschrijft het Glipper tje als 'best een leuk plan'. „Maar waar je niet door kan, kan je niet door. Voor Verbaan gelden dezelfde vereisten als voor iedereen." Dat wil er bij Verbaan niet in. „Het hoeft voor mij niet meer. Ik wou een half miljoen erin investeren, maar nu houdt het op. Allemaal door de bureaucratie op het stadhuis." De gemeente krijgt van Verbaan weer een nieuwe kans om za ken met hem te doen. Hij heeft namelijk de filmrechten van een Franse rolprent over Rem brandt op de kop getikt: ,Als ze er iets in zien, in verband met het Rembrandtjaar, dan weten ze me te vinden. Maar het zal wel weer niks worden: de ge meente wil hier niks." leiden - Dakdekkers zijn in de weer op de steile flanken van de Hooglandse kerk. Het lijkt een flinke ope ratie, maar het gaat feitelijk slechts om een kleine ingreep aan het dak. De dekkers vervangen de lei haakjes, waarmee de leistenen pannen vastzitten. De haakjes zijn voor een deel doorgeroest en worden vervangen door roestvrijstalen exemplaren. Gebeurt dat niet, dan laten de leistenen pannen op een goed moment een voor een los. De restauratie moet in september of oktober achter de rug zijn. Nu de restau rateurs toch bezig zijn, hebben ze meteen de haan van de toren gehaald om die van een nieuwe laag goud te voorzien. Foto: Hielco Kuipers ij de Raprace van Augustinus gaat het er vooral om dat de deelnemers nat worden. Foto's: Henk Bouwman door Silvan Schoonhoven leiden - Het is niet wat je je voorstelt van een rustig rondje toeristisch kanoën door de Leidse grachten. Onverwacht verstrikt raken in de lijnen van een drijvende brug; je vaartuig moeten los worstelen onder ge joel van bierdrinkende Augus tijnen op de kade; worden toe geschreeuwd dat je hoge ogen gooit voor het binnenslepen van de Huppelcup. Die vormde de hoofdprijs van de zogenoemde Raprace, de traditionele hindernisbaan op 5 mei. De drijvende brug is daar spectaculair onderdeel van. De meeste Augustijnen slaan de wankele drijvers maar over en duiken direct in het water. Ze zijn dan toch al nat van de glib berige zeephelling. De studentenvereniging organi seert de Raprace twee keer in het jaar als een goedmoedige vorm van ontgroening. In au gustus doen de nieuwe eerste jaars mee, in mei gaat het om de inwijding van aankomende dispuutsleden. Deelnemers moeten in teams een onzinnig parcours afleggen. Onderdelen als zaklopen of el kaar voortduwen in een winkel wagentje ontbraken dit keer, maar de zeephelling over de opblaasberg ontbreekt nooit. Dan gaat het verder met de skippybal, vervolgens over de brug met een emmer water, kruipend door een tunnel ('ge maakt van een echt Leids la ken'). En ten slotte over een gammele drijfbrug over het Rapenburg. En het laatste stukje zwemmen. Bonuspunten zijn dan nog te verdienen met een idiote uit dossing of door een toekijkende Leidenaar mee de plomp in te trekken. Is het normaal gesproken niet ongevaarlijk zomaar een Leidse gracht in te springen, met kans op een roestige spaak of stuurstang door voetzool of buikwand, nu was de bodem ontdaan van al het verdronken metaal. Een aangekoekt skelet van opgedregde fietswrakken vormt aan de kade een drei gend decor. Alleen de bacteriën in het water blijven een on- leiden - Het gebied Hollands Midden met daarin 35 gemeen ten moet zo snel mogelijk één veiligheidsregio worden. Dat hebben de besturen van politie, regionale brandweer, genees kundige hulpverlening bij on gevallen en rampen (GHOR) en centrale post ambulancever voer (CPA) van Hollands Mid den in een gezamenlijke verga dering besloten. Binnenkort leggen zij de plannen ter goed keuring voor aan de gemeente raden in Hollands Midden. Het is de bedoeling dat de veilig heidsregio op 1 juli 2004 van start gaat. De veiligheidsregio Hollands Midden wordt gebaseerd op een bestuursovereenkomst tus sen de 35 burgemeesters. Zij spreken met elkaar af dat de vier afzonderlijke besturen van politie, brandweer, GHOR en CPA voortaan werken alsof zij één bestuur zijn. Door de vier besturen in elkaar te schuiven vermindert de 'bestuurlijke drukte' en wordt de samenwer king tussen de besturen een stuk eenvoudiger. Bovendien verbetert de samenwerking tus sen de uitvoerende diensten en gemeenten, zo is de gedachte achter het plan. Tevens wordt in de bestuurs overeenkomst afgesproken dat de positie van de coördinerend burgemeester in de regio wordt versterkt. Als zich daadwerkelijk een ramp voordoet of een groot incident dat gemeentegrenzen overschrijdt, dan heeft de coör dinerend burgemeester de be voegdheid knopen door te hak ken. Bijvoorbeeld over de inzet van mensen en materieel of het openhouden van routes voor hulpverlening. Het gezag van de burgemeesters in de ge meenten waar de problematiek zich voordoet, wordt daarbij niet aangetast. De toegenomen veiligheidsrisi co's in de samenleving eisen dat de samenwerking tussen de hulpverleningsdiensten en ge meenten op het terrein van de rampenbestrijding en hulpver lening snel beter worden. Het initiatief in Hollands Midden ligt in lijn met recente kabinets plannen voor een landelijk stel sel van veiligheidsregio's. Tekortkomingen bij de bestrij ding van rampen trokken in de afgelopen jaren veel aandacht. Een stroom van rapporten en evaluaties toonde de noodzaak van verbeteringen in de organi satie van de rampenbestrijding aan. De bestuurders in Hol lands Midden denken met de voorgenomen vorming van een veiligheidsregio belangrijke eer ste stappen te hebben gezet om die verbeteringen te bewerk stelligen. (advertenties) Ruit kapot? Bel: 589 88 87 GLAS- EN SCHILDERWERKEN Goedemorgen Wat een krant. ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op eej^rigineel Johnson Bros ontb^fcervies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M/V Naam: Adres: zichtbaar gevaar. „Ik wist zeker dat ik op iets scherps zou gaan staan", be weert een van de deelnemers als die druipend en stinkend de kade op klimt. „Ik durfde eerst niet te springen. Maar ik deed het toch." Snel krijgen de zwemmers een handdoek om geslagen tegen de snerpende wind. En een biertje in de hand gedrukt. Vrolijke bevrijdings- dag. Ttelefoon: Geboortedatum e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij automaliaohe in Stuur deze bon O) envelop, haat Leldach Dagblad. T.a.v. Afdeling lcuiaaei vioe. Antwoord- a nummer 127. 18O0 VB Alkmaar Bellen Icon ook: 080O-1711 gratis) of surf n op In een angefronkeerde n Leldach Dagblad. I d nl C bieding le geldig lot 31 december 20O4) I Leldach Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In hot colofon van de I krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad i

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19