KLM Steun van beleggers voor KLM de juiste trend ECONOMIE AIR FRANCE 'Frans tekort moet in 2005 onder de 3 procent zakken' d De zwaan houdt ook na de fusie kroontje r Verder zoeken naar compromis Nederlands bedrijf maakt vlag Irak Arcadis zet ingenieurs in etalage Olieprijs 13 jaar niet zo hoog Numico maakt frisse start tag groter ig Digitenne - Minister Brinkhorst ische zaken) heeft er iblemen mee dat KPN •r belang neemt in Di- :en bedrijf dat via de •visie aanbiedt. EZ wil ramen dat KPN de aandeelhouder wordt e. Daarom mag het :oncern zijn belang uit- tot maximaal 40 pro- ilijkt uit een brief die st gisteren naar de [amer heeft gestuurd. Ift nu 30 procent in be ls Nozema en het Ne- Omroepproduktie Be- dbedrijven vinden dat jtpositie van KPN hier- iterk wordt. ing Tricolor It snel hervat am - Binnen twee we pt de berging van het :hip Tricolor hervat. Dat ait Salvage van de ber- jnbinatie CBT gisteren 'Als een kraanschip be- lir is begint de operatie, lor zonk in december Iet Kanaal op een zeer aarroute na een aanva- een containerschip, r werd het wrak in ne ten gezaagd. Vijf daar in de haven van Zee- Dt schroot verwerkt. De noesten de operatie het jaar staken wegens ig weer. De Tricolor e 2862 auto's. Tot nu lechts 330 geborgen. ire koopt van idi tv-station eans - Ex-presidents- it in de VS Al Gore is ei- ;worden van een tele- on. Het Franse media- Vivendi Universal ver- iwsworld International onderneming die on- ïg staat van Gore en der Joel Hyatt. De iigenaars willen het ka- n, dat nu nog voor 17 ibonnees in de VS 24 lag nieuws aanbiedt, en tot een zender die eve programma's uit- or een publiek van 18 erproducent tteert 6o min. - De Zweedse papier- Int SCA, onder andere £det en Libero, inves- tniljoen euro in ver- g van zijn fabriek in ind. Uit Hoogezand ien twee productielij- r Slowakije om daar da- landen goedkoper te ren. Dat heeft echter ralgen voor de werkge ld in het Groningse. De cnemers gaan werken nieuwe productielijn ontinentieproducten. w windpark i in Spanje iam - Nuon heeft giste- zevende windpark ge- 1 Spanje. De bouw van ig windturbines heeft en euro gekost. De lens staan in het Ipaanse Santa Quiteria. zal dit park voldoende everen voor 25.000 huishoudens. Alle ken samen voorzien huishoudens van De andere zes parken Andalusië, Galicië en Can aria. navraag bij iet registratie t aantal verzoeken om tie over leen- en aflos- loor financiële dienst- s en telefoonbedrijven ureau Krediet Rëgistra- ig jaar toegenomen procent tot 15,5 mil- at blijkt uit het gisteren ien jaarverslag. Het iregistreerden nam toe ot 8,4 miljoen. Vorig 'gen ook aanzienlijk nsumenten om inzage eigen gegevens. Hun eeg met 28 procent 300. Consumenten via de banken opvra- er over hen is vastge- 'iel, na legitinmatie en van 4,50 euro. i wint twist iinnamen PepsiCo, bekend van ik Pepsi en Lay's-chips, strijd om domeinna- internet gewonnen. De itellectual Property Or- )n besliste dat een uit- de Bahama's van zijn 000 domeinnamen er epsiCo moet overdra- ls pepsicareer.com en lection.com. Achter de ïamen hangen zoek- is, die verwijzen naar vagina's over gokken, in films. Volgens WIPO 3siCo aangetoond de üge eigenaar te zijn van aaam Pepsi, die een 'an ruim 11 miljard rtegenwoordigt. woensdag 5 MEI 2004 Vanaf vandaag worden aandelen Air France/KLM verhandeld op drie beurzen. Foto: GPD/Harmen de Jong KLM, de oudste luchtvaartmaatschap pij ter wereld komt definitief in Franse handen. Krijgen de KLM-vliegtuigen nu een ander kleurtje en het cabine personeel een nieuw uniform? „Alles blijft bij het oude", bezweert Jan-Chris- tiaan Hellendoorn, hoofd communicatie van KLM. „Zowel KLM als Air France behouden elk hun eigen naam en merk, met de daarbij behorende eigen identi teit. Op afzienbare tijd verandert er dus niets. Maar dit soort garanties zijn nooit voor eeuwig. In de luchtvaartwereld ver andert alles snel. Topman Jean-Cyril Spinetta van de nieuwe luchtvaartcom binatie verwacht dat KLM nog tientallen jaren zijn eigen beeldmerk zal behou den." Worden de spreektaal en het eten in de cabine voortaan Frans? Hellendoorn: „Ook daarin verandert niets. Wel moet de klant zoveel mogelijk het gevoel krijgen bij één maatschappij te vliegen. Dit betekent bijvoorbeeld dat de vliegschema's van KLM en Air France zo worden aangepast dat ze beter op el kaar aansluiten." Blijven Air Miles nog geldig voor gratis of goedkope KLM-vluchten en hoe staat het met het spaarprogramma Fly ing Dutchman? „Wat met de Air Miles gaat gebeuren weten we nog niet. Dat is nog onder werp van studie", laat een andere KLM- woordvoerder weten. „Of we stoppen ermee, of we gaan door en kijken of we dit samen met Air France kunnen aan bieden. Vooralsnog kunnen reizigers hun Air Miles nog gewoon inleveren." Het spaar- en inwisselprogramma Flying Dutchman blijft gewoon bestaan. Voor elke gevlogen mijl ontvangen KLM-reizi- gers 'miles' die ze kunnen omzetten in cadeaus of gratis vluchten. Air France kent het soortgelijke Fréquence Plus. Krijgt het KLM-personeel andere ar beidsvoorwaarden? Onderhandelaar Jan van de Brink van FNV Bondgenoten: „Voorlopig niet. We hebben te maken met twee werkmaat schappijen: de KLM en Air France. De vakbonden sluiten met de werkmaat schappij KLM een CAO af en dat zal ook op langere termijn zo blijven, is ons ver zekerd. We onderhandelen nu over een tussen-CAO die tot eind dit jaar loopt. De KLM heeft gegarandeerd dat door de fusie de komende vijfjaar geen gedwon gen ontslagen vallen." „Wat wel gaat veranderen is de verdeling van het werk. Bij de technische dienst bijvoorbeeld kun je bedenken dat ze zich per onder deel gaan specialiseren in bepaalde type vliegtuigen. Voor het personeel kan dit omscholing betekenen. Bij de afdelingen passage bestaan verschillende boekings systemen. Ook daar komen aanpassin gen." Wat gebeurt er met de tien procent aandelen die niet zijn aangemeld voor de fusie? londen/anp/rtr/afp - De olie prijzen zijn gisteren op het hoogste niveau in 13 jaar be land. Een vat Brent-olie (van 159 liter) steeg op de termijn- markten in Londen meer dan 4 procent naar 35,92 dollar. Een niveau dat sinds de Koeweit- crisis in 1990/1991 niet meer is gezien. Handelaren zeiden dat oliekopers vooral nerveus rea geren op de terreuraanslagen die de afgelopen tijd olie- en chemische installaties in het Midden-Oosten hebben getrof fen. Volgens het Internationale Amsterdam - Het Amsterdams bedrijf Faber Vlaggen heeft de eer de nieuwe tijdelijke vlag voor Irak te maken. De eerste 2500 exemplaren op grote rollen vliegen vandaag naar Koeweit. Daar worden ze in el kaar genaaid. Faber produceert voor het bedrijf Bhasin dat onder meer petten en uniformen aan buiten landse strijdkrachten'in Irak en aan Iraakse agenten in opleiding levert. Bhasin geeft de vlaggen aan Brit se militairen die ze verder verspreiden. Of er een vervolgopdracht komt is nog spannend, want veel Ira kese groepen accepteren de tijdelijke vlag niet. De Dokkumer Vlaggen Centrale wist niet dat het nieuwe ontwerp met de lichtblauwe maan en de blauwe strepen en gele baan op een witte ondergrond al offici eel was goedgekeurd. Het oude vlag is rood, wit en zwart met drie groene sterren. Foto: ANP/Koen Suyk door onze correspondent Henk Glimmerveen parus - Frankrijk heeft zich verplicht zijn begro tingstekort volgend jaar binnen de 3 procent te houden. Minister van financiën Sarkozy zei giste ren dat dit 'mogelijk' is hoewel financiële specialis ten direct vraagtekens plaatsten bij deze stellige mededeling. Om aan de EU-normen tegemoet te komen kondigde de minister een reeks bezuini- gings- en privatiseringsplannen aan. Sarkozy staat ministeries dit jaar niet toe hun be groting te overschrijden. In totaal hebben zijn collega-ministers al voor 7 miljard euro meer uit gaven aangekondigd dan waarvoor het parle ment toestemming had gegeven. Om de staats kas beter gevuld te krijgen zal Frankrijk de ko mende vijf jaar zijn goudreserves aanspreken. Er wordt 500 tot 600 ton verkocht. De opbrengst gaat naar de Banque de France, de rente - circa 200 miljoen per jaar - komt in de staatskas te recht. Ook zal nog dit jaar ongeveer 100.000 vier kante meter in overheidsgebouwen worden ver kocht. Begin deze week was al aangekondigd dat het ge bouw van één van 's lands meest prestigieuze in- stitikën, de Ecole Nationale d'Administration in de Rue des Ecoles in Parijs, van de hand wordt gedaan. Ruim een derde van de aandelen van de vliegtuigmotorenfabriek Snecma zal voor 30 juni naar de beurs worden gebracht en de tolwegen van de staatsondernemingen Sanef en Sappr worden geprivatiseerd. Sarkozy wil ook het aantal ambtenaren vermin deren. Hij kondigde aan dat voortaan in principe het vertrek van twee ambtenaren zal worden ge compenseerd met het aanstellen van één nieu we. Dit moet een besparing van 5000 arbeids plaatsen opleveren. Om de binnenlandse econo mie te stimuleren wil Sarkozy de winkelsluitings wet versoepelen zodat ook winkelen op zondag mogelijk wordt. Tot dusver is dat alleen in enkele toeristische centra in een paar grote steden het geval. Schenkingen van ouders en grootouders aan hun kinderen en kleinkinderen zullen niet of nauwelijks meer belast worden. Volgens Sarkozy staan of vallen zijn plannen met het slagen van de hervorming van de Franse ge zondheidszorg waarvoor minister Douste-Blazy binnenkort details bekendmaakt. Het tekort in de gezondheidszorg bedraagt dit jaar 14 miljard eu ro. Over een van de meest omstreden onderwerpen in de sociale politiek, de 35-urige werkweek, deed Sarkozy geen concrete voorstellen. Hij noemde de invoering van de kortere werkweek een 'eco nomische vergissing' ijjaar erkende anderzijds dat de 35 uur een 'sociale verworvenheid' was. den haag/anp - Werkgevers en vakbeweging geven de moed niet op in de discussie over het vroegpensioen en verlofsparen. De sociale partners schreven gisteren in een brief aan het ka binet voor het Voorjaarsoverleg op 18 mei met een compromis voorstel te komen. Het kabinet greep maandag terug op zijn oorspronkelijke plan om VUT en prepensioenregelingen af te schaffen omdat er niet voor 1 mei een compromis lag. „We arnhem/gpd - Het Arnhemse ingenieurs- en adviesbureau Arcadis wil af van de ingeni eursactiviteiten die onderdeel zijn van het 'gebouwenseg ment'. Hier werken een paar honderd mensen. Of het onder deel wordt verkocht dan wel verzelfstandigd, is nog niet dui delijk. „We zijn er op aan het studeren", aldus topman Noy gisteren bij een toelichting op de kwartaalcijfers. Het reken- en tekenwerk voor de detaillering van een ge- bouwontwerp wordt steeds va ker uitbesteed aan een bureau in Roemenië. Arcadis boekte in het eerste kwartaal een netto winst van 4 miljoen euro tegen 3,8 miljoen euro in dezelfde pe riode vorig jaar. De omzet steeg met 7 procent naar ruim 207 miljoen euro. Op de thuismarkt Nederland (goed voor 35 pro cent van de omzet) gaat het minder voorspoedig. De rem op overheidsinvesteringen in de infrastructuur is één van de oorzaken. Arcadis ziet zich daarom genoodzaakt 80 banen te schrappen, een bezuiniging die zo'n 6 miljoen euro moet opleveren. Dat komt bovenop de 3^3 arbeidsplaatsen die vo rig jaar verdwenen. Nog een verkoopkans 'klemmen' Ook na het verstrijken van de tweede omruilperiode op 21 mei blijft het aan deel KLM gewoon genoteerd aan de Amsterdamse beurs. Maar niet meer in de Midkap, de index van fondsen die na de AEX-fondsen het meest worden ver handeld, want daarin staat sinds van daag de naam Air France. „In principe kan er dan nog steeds in KLM worden gehandeld. Pas als 95 procent van de KLM-aandelen is aangemeld, kan Air France een zogeheten 'uitrookprocedu- re' bij de Ondernemingskamer aanvra gen. Aandeelhouders die hardnekkig blijven weigeren hun KLM-aandelen in te leveren hebben dan pech. De aande len worden dan waardeloos en zijn al leen nog leuk voor verzamelaars. Blijft de KLM nog wel 'koninklijk'? Hellendoorn: „Ja. Hare majesteit de ko ningin heeft het predikaat koninklijk voor de KLM verlengd. En dat predikaat is niet aan een bepaalde termijn verbon den." den haag/gpd - Het bod van Air France op de aandelen KLM heeft ertoe geleid dat 89,22 pro cent van de aandelen zijn aange meld. De aandeelhouders krijgen 1,1 aandeel in de nieuwe combi natie in ruil voor een oud aan deel KLM. Het bod eindigde maandagavond om elf uur Ne derlandse tijd Nadat banken de hele nacht hebben zitten tellen deelden de luchtvaartpartners mee dat, nu het bod definitief gestand wordt gedaan, er een tweede omruilperiode wordt aangeboden, die eindigt op 21 mei. Aandeelhouders die de kat uit de boom hebben gekeken, krijgen zo een tweede kans. Door de fusie ontstaat - naar omzet gemeten - de grootste luchtvaartmaatschappij ter we reld (19 miljard euro), met een vloot van 5550 toestellen - meer vliegtuigen dan British Airways of Lufthansa. In verkeersaantal (passagiers en vracht) wordt Air France/KLM de derde maat schappij ter wereld. Het is de bedoeling dat vanaf vandaag aandelen Air Frajice- /KLM worden verhandeld op de beurzen van Amsterdam, Parijs en New York. De koers moet nog worden vastgesteld. In Amsterdam noteerde het aandeel KLM gisteren aan het eind van de handel 1,78 pro cent hoger op 17,11 euro. In Pa rijs sloot het aandeel Air France fractioneel hoger (plus 0,34 procent) op 14,70 euro. In een interview met de Britse zakenkrant Financial Times zegt Air France-topman Jean- Cyril Spinetta dat hij wel gek zou zijn om het KLM-netwerk vanuit Schiphol te ontmante len. „De Nederlandse regering en de luchthaven zelf zouden onmiddellijk op zoek gaan naar concurrenten om dat gat te vul len. Dat zou niet in ons belang zijn." Naar verwachting maakt de nieuwe combinatie een de zer dagen bekend dat er een in tensieve shuttle service komt tussen Schiphol en Parijs Char les de Gaulle, om beide netwer ken beter op elkaar te laten aansluiten. In hetzelfde interview zegt Spi netta dat uitbreiding van de combinatie met Alitalia op kor te termijn niet aan de orde is. De maatschappij is nog eigen dom van de Italiaanse staat en Air France/KLM staat erop dat het bedrijf geprivatiseerd is, voordat fusiebesprekingen kun nen beginnen. Volgens Spinetta wil de Franse staat over enkele maanden - 'als de markt gunstig blijft' - zijn belang in Air France/KLM* halveren. Dat is door de aande- lenuitgifte die nodig is voor de fusie nu al verwaterd van 54 tot 44,7 procent, zodat 'Air France nu is geprivatiseerd', aldus een mededeling van beide maat schappijen. Energiebureau (IEA) blijven de prijzen voorlopig op een hoog niveau omdat de oliecontracten op de lange termijn daarop wij zen. „In dat geval zullen de ma cro-economische gevolgen voor importerende landen pijn lijk zijn", zo meldde de IEA. Hoewel de elf olieproducerende landen binnen het OPEC-kartel onlangs besloten om haar aan gekondigde productieverlagin gen te handhaven, wijzen ze beschuldigende vinger vooral naar de grote vraag naar olie in de VS en China. stellen het 18 mei gewoon aan de orde", aldus FNV-bestuur- der Jongerius. De vakcentrales FNV, CNV en MHP zetten sa men met ondernemersorgani saties MKB-Nederland en LTO- Nederland in op behoud van collectieve vroegpensioenrege- lingen vanaf 62 jaar. Verder moeten werknemers nog een extra jaar aan verlof kunnen sparen. VNO-NCW vindt het volledig afschaffen van prepen sioenregelingen te ver gaan. den haag/gpd - Numico heeft een goed eerste kwartaal ge draaid. De nettowinst verdrie voudigde tot 48 miljoen euro. „We zijn het jaar goed begon nen", zei topman Bennink gis teren bij de presentatie van de cijfers. De omzet steeg met 8 procent naar 402 miljoen euro. Het Zoetermeerse voedingcon- cem concentreert zich op baby- en klinische voeding nadat het vorig jaar verliesgevende vita minedochters in de VS ver kocht. Inmiddels zijn ook zeven van de zestien fabrieken in Eu ropa gesloten. „Zonder een uur staking", meldde Bennink trots. Numico onderhandelt over een overname voor een achtste fa briek, die in Kampen staat. Dit moet gebeuren zonder dat daar banen verdwijnen. Numico trekt dit jaar veel geld uit voor marketing om te groei en op de markten waar het be drijf al actief is. „Renovatie is niet zo sexy als innovatie", stel de Bennink. „Maar we gaan meer aandacht geven aan de potjes, aan het schap, aan de smaken. De groei is nu het sterkst in Rusland, Turkije en Indonesië. De landen waarop Numico zich richt, zijn Neder land, Duitsland, België, Enge land en Ierland. Daar blijken de Numico nettowinst 1e kwartaal 2004 in miljoenen euro 48 <i> NUMICO 2003 2004 netto-omzet 2003 2004 Babyvoeding Klinische voeding Beëindigde bedrijfsactiviteiten Totaal extra marketingactiviteiten hun vruchten af te werpen: de groei is daar 2,3 procent. Voorspellingen voor 2004 wil den topman Bennink en finan cieel bestuurder Huët niet doen. Het is de bedoeling dat de omzet met 6 tot 8 procent stijgt. Het concern heeft nog steeds een negatief eigen ver mogen van 414 miljoen euro, tegenover 469 miljoen in de min eind 2003. Binnen drie jaar zullen er positieve cijfers te zien zijn, aldus Bennink en Huët. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9