Hooguit één jaarsalaris bij ontslag BINNENLAND 1 'Kentekenregistratie duurder door Zalm' ÊÊÊBÈtèB Archief Ysselsteyn gewoon in de kast Dode Bossche Broek bekend De Geus komt met wetsvoorstel Kinderen van smokkelaars niet in bajes MMKHSkSSl VerdonkVertrekcentrum Crailo van de baan Vertraging in zaak-Maja Bradaric 'MalzkornboV mag niet meer Wachtlijsten ziekenhuizen kunnen korter Belager vrouw Balkenende krijgt tbs Joot KLM orkoml botsing telveen - Een Boeing 737- van KLM is gisteren op de thaven van München bijna en ander toestel gebotst, vliegtuig moest kort na lan- j een bocht naar rechts ma- jm een kleiner toestel te rijken. De twee vliegtuigen ïerden elkaar op enkele •rs. Aan boord van het toe- jevonden zich 127 passa- en vijf bemanningsleden. I voor dood rakbegaafde haag - De rechtbank in Haag heeft gisteren een 28- Hagenaar veroordeeld tot jaar cel, omdat hij een 22- e zwakbegaafde bekende lem zo heeft mishandeld lie overleed. Het Openbaar sterie (OM) had levenslang it. De twee mannen gingen de buitenwereld als vrien door het leven, maar in elijkheid zou de verdachte vakbegaafde regelmatig ten verwond. Birduistering ian niet te zien ilt - De maansverduistering :n ons land tussen 21.52 en 23.08 uur ging schuil Ier een dik wolkendek. Vol- 5 de voorzitter van de Ver- jing van Landelijke Samen- kende Publiekssterren- Jiten (LSPS) was er in het lland niets van te zien. Een (nsverduistering komt ge- jdeld een tot twee keer per |voor. De zon, aarde en In staan dan met zijn drieën bjen rijtje. Hierdoor gaan de ,]nestralen, die normaal ge- e ken rechtstreeks de maan 3 chten, door de atmosfeer e de aarde. |and aan boord ssagiersschip i terdam - Aan boord van 5 passagiersschip in de voor- e :n van het Noordhollands aal in Amsterdam is gister gen brand uitgebroken. De ;ntien passagiers en drie e anningsleden moesten het i, p verlaten. De brand begon i e machinekamer van het i p. Bemanningsleden sloe- direct alarm toen er rook le machinekamer kwam en den ervoor dat de passa- s veilig het schip verlieten. jmpagne lor helmgebruik |cht - 'Helm op, daar kun je J thuis komen'. Met die slo- [wil stichting TeamAlert het uik van een helm onder e brommer- en scooterge- kers vergroten. De campag- egint deze maand en duurt lalf juli. De spotjes met de an zijn onder meer te zien «Igerenzenders als MTV, 1 en Nickelodeon. 6 bevraagt e scholen haag - D66 wil de mening de scholen over het onder- beleid van het kabinet pei- Daartoe zullen de Demo- en alle 11.000 scholen van ■Ierland een brief sturen, de brief nodigt de coalitie- ij leraren, schoolbestuur- I, hoogleraren en andere èssionals uit voor een con- dat op 5 juni in Rotterdam It gehouden. and kost 1500 rkens het leven I (telre - Een grote brand in ivarkensbedrijf in het Bra- jtse Wintelre heeft gister- jdag circa 250 zeugen en p biggen het leven gekost, materiële schade bedraagt k schatting een paar miljoen p. De oorzaak van de brand bg niet bekend. egavangst ugs in België issEi - De politie van de amse kustgemeente Knokke- St heeft gisteren een drugs- jde opgerold, die in het bezit ivan 1,7 miljoen xtc-pillen. heeft acht personen aange- ïden, onder wie één Neder- woensdag 5 MEI 2004 I - itwoorden imtevaartquiz >Rdwijk - Space Expo in 3rdwijk heeft 13 jongeren uit 1 Nederland gevonden die edingen naar deelname aan International Space Camp iet Amerikaanse Huntsville, hama, van zaterdag 24 tot en tzaterdag 31 juli. Op 15 mei akt Space Expo de namen de uitverkoren kandidaten end. Kandidaten moesten twintig vragen tellende htevaartquiz maken, die vo- 'week in deze krant stond, antwoorden zijn: 1. B, 2. C, 14. A, 5. C, 6. A, 7. C, 8. B, 9. O.C, 11. B, 12. C, 13. C, 14. 5.C, 16. C, 17. B, 18. A, 19. :o.A. den bosch/anp - De man die 28 april dood werd gevonden in het natuurgebied Bossche Broek, tussen Den Bosch en Vught, is een 37-jarige Pool. Dat heeft de politie bekendgemaakt. De man, die bij familie in het Duitse Bocholt woonde, was vorige week dinsdag vanuit Duisburg met de trein naar Nederland gekomen. Tegen zijn familie had hij gezegd dat hij naar Polen ging. In de nacht van dinsdag op woensdag is hij door geweld om het leven gebracht. Een dag later werd zijn lichaam gevonden. De recherche onder zoekt de zaak met 25 man. Zij richten zich nu onder meer op de vijftig tips die binnen kwamen na politieberichten op televisie. den haag/gpd - Wie ontslagen wordt, krijgt mogelijk nog maar maximaal één jaarsalaris mee als vergoeding. Minister De Geus (sociale zaken) komt binnenkort met een wetsvoorstel om de ontslagvergoeding te begrenzen die rechters aan werknemers toekennen. De minister wil wettelijk vast leggen hoeveel iemand mee krijgt bij ontslag. De Geus vindt de bedragen te hoog die bedrij ven in sommige gevallen moe ten betalen om van een werk nemer af te komen. Daarnaast zouden ontslagen werknemers die met veel geld thuis zitten niet gemotiveerd genoeg zijn om weer op zoek te gaan naar een baan. Eerst wacht De Geus nog een advies af van de kantonrech ters. Tot die tijd wikt hij nog of één jaarsalaris de juiste grens is. Eerder werd al bekend dat hij de ontslagvergoeding wilde vastleggen op een half maand salaris per dienstjaar. Overigens wil de minister wel ruimte laten voor hogere vergoedingen in dien de werkgever aantoonbaar schuldig is aan het ontslag. Werkgevers die iemand willen ontslaan, moeten daarvoor een vergunning hebben van het Centrum voor Werk en Inko men, het voormalige arbeids bureau. Bedrijven die zien aan komen dat die ontslagvergun ning niet wordt verleend (bij voorbeeld als er nog voldoende werk voor iemand is) gaan lie ver naar de kantonrechter. Bij de meeste ontslagen vermenig vuldigt de rechter nu het aantal dienstjaren met het maandsala ris (de kantonrechtersformule). Werkgevers pleitten al een tijdje voor een wettelijk maximum in dien hen niets te verwijten valt. Kantonrechters vrezen echter dat het aantal rechtszaken al leen maar zal toenemen, omdat vaker geprobeerd zal worden de schuld van het ontslag bij het bedrijf te leggen. den haag/gpd - De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) moet de tarieven van kenteken registratie verhogen nu het ei gen vermogen van 32 miljoen euro door een boekhoudtruc van minister Zalm (financiën) verloren gaat. Dat stelt de on dernemingsraad van de RDW. Het overschrijven van een auto of ander voertuig kost nu mini maal 37 euro. Om Zalms 'greep in de kas' te compenseren zul len de tarieven omhoog moe ten, zegt woordvoerder Bram Meijer van de ondernemings raad. Een percentage kan hij nog niet geven. Meijer noemt de handelwijze van de minister van financiën 'onrechtmatig'. Zalm wil dat het eigen vermo gen van vier verzelfstandigde rijksdiensten in de kas van Fi nanciën vloeit. Hij krijgt daar mee ruim honderd miljoen eu ro binnen. Het is een van zijn bezuinigingsmaatregelen om toch nog aan de Europese be grotingsregels te kunnen vol- den haag/gpd - Bolletjesslik kers nemen op hun reis naar Nederland geregeld kleine kin deren mee. Voor de kinderen van opgepakte bolletjesslikkers zoekt Justitie opvang buiten Schiphol. Dat schrijft minister Donner in een brief aan de Tweede Kamer. Sinds 1 oktober 2003 kwamen 65 kinderen met hun cocaïne smokkelende ouders op Schip hol aan. Daarvan waren er zes tig jonger dan twaalf jaar. De ouders verdwijnen, als ze wor den aangehouden, in de cel tot zij alle drugs hebben uitge- poept. In de regel duurt dat vier tot zes dagen, maar zij kunnen maximaal twaalf dagen worden vastgehouden. Gedurende die tijd moet voor de kinderen elders onderdak gezocht worden. „Als regel hanteren we: geen kinderen in de bajes", verklaarde een woordvoerder van Donner gis teren. Alleen baby's die nog borstvoeding krijgen, kunnen bij wijze van uitzondering bij hun moeder blijven. Daarvoor is één ouder-kindcel op Schip- hol-Oost. Andere kinderen worden zoveel mogelijk bij familie onderge bracht. Dat is vaak niet moge lijk. vooral als de kinderen zelf niet in Nederland wonen. doen. Behalve de RDW gaat het om onder meer ook het Kadas ter. „Wij moeten ons eigen vermo gen inleveren en hetzelfde be drag lenen bij het ministerie van Zalm", zegt Meijer. „Vol gens ons mag hij dit niet doen. We krijgen hierdoor een schuld bij Financiën en komen hier door wellicht in de problemen. We raken immers ons werkka pitaal kwijt." Meijer vindt dat des te wranger omdat de RDW een paar jaar geleden moest meewerken aan een operatie om de doelmatigheid te vergro ten. „Zo'n opgelegde lening werkt nog jaren kostenverho gend." Het ministerie van financiën wil niet reageren op de mogelijke tariefsverhoging. „Dat is een zaak van de RDW en de minis ter van verkeer en waterstaat", aldus een woordvoerster. Vol gens haar mag Zalm zijn maat regel gewoon doorvoeren en is die niet onrechtmatig. Jongeren van een middelbare school uit Düsseldorf maken graven schoon op de Duitse militaire begraafplaats in Ysselsteyn. De jongen op de foto heeft duidelijk weinig waardering voor de Bush-dynastie. Foto: WFA berlijn/anp - Het archief van de Duitse mi litaire begraafplaats in het Limburgse Ys selsteyn is niet verdwenen. Dat zei een woordvoerder van de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge gisteren. De 100.000 pagina's tellende verzameling met gegevens over in Nederland gesneuvel de Duitse soldaten en burgers tijdens de Tweede Wereldoorlog, is in 1976 door de Nederlandse Koninklijke Landmacht aan de Duitse oorlogsgravenstichting overge dragen. „Het stond vanmorgen gewoon in de kast", aldus woordvoerder Fritz Kirch- meier. Eerder meldde het Radio 1 Journaal gisteren dat het archief 'kwijt' zou zijn, maar volgens Kirchmeier gaat het om een individueel geval. „Een paar historici zoch ten in de afgelopen weken naar één bepaal de gesneuvelde soldaat. Daar ontbraken de gegevens van. Vervolgens is daarvan ge maakt dat het hele archief is verdwenen." Het oorlogsarchief bestaat uit identificatie gegevens van 32.000 dode Duitse soldaten. Zesduizend van hen zijn tot op heden niet geïdentificeerd. De Duitse militaire be graafplaats in Ysselsteyn is sinds 1946 de plaats waar alle in Nederland gestorven Duitse soldaten worden herbegraven. De Koninklijke Landmacht van Nederland heeft van elk stoffelijk overschot een rap port opgemaakt. Daarin staan onder meer gegevens over de vindplaats, leeftijd en ge bitstoestand. Dat niet van elke soldaat gegevens voor handen zijn, is normaal volgens de organi satie. Van 6000 militairen op Ysselsteyn is het niet meer mogelijk de identiteit te ach terhalen. „Die gegevens zijn niet kwijt, die zijn er nooit geweest", zegt Kirchmeier. „De mensen die hier liggen zijn niet in bed omgekomen", aldus Tarcicia Voigt van het Jongeren Ontmoetingscentrum op Yssel steyn. Als er een granaat in een tank ont ploft, richt dat zo'n ravage aan dat het niet meer mogelijk is te achterhalen welk li chaamsdeel bij welke militair hoorde." Op het ontmoetingscentrum van de be graafplaats reageerde men gisterochtend stomverbaasd op het bericht van de zoek geraakte stukken. Voigt: „Wij weten ner gens van." (advertentie) den haag/gpd - Na Eindho ven en Dongeradeel is giste ren ook Crailo afgevallen als vestigingsplaats voor een ver trekcentrum voor uitgeproce deerde asielzoekers. Minister Verdonk (vreemdelingenza ken) staakte zelf de onder handelingen met Hilversum en Laren over het centrum Crailo. „De gemeenten stellen eisen die in deze tijden van bezuinigingen niet na te ko men zijn", zegt de woord voerster van Verdonk. De mi nister is nu op zoek naar an dere gemeenten die wel een vertrekcentrum binnen hun grenzen willen. De komende drie jaar moeten 26.000 uitge procedeerde asielzoekers Ne derland verlaten. Wie niet vrijwillig weg gaat, moet naar een vertrekcentrum, waar in acht weken tijd geprobeerd wordt de terugkeer te regelen. Het ministerie schat hiervoor 1500 plaatsen nodig te heb ben en wil voor de zomer be ginnen. Eindhoven en Dok- kum (gemeente Dongeradeel) haakten eerder om principiële redenen af. Hilversum en La ren wilden twintig extra agen ten, auto's en bijbehorende huisvesting en apparatuur. Die eisen waren Verdonk te hoog. De minister gaat ervan uit dat andere gemeenten wel in zullen stemmen met de komst van een vertrekcen trum. „Er lopen al onderhan delingen met andere gemeen ten. Dat gaat lukken." Om welke gemeenten het gaat, wil zij niet zeggen. arnhem/anp - Het is onzeker of de rechtbank in Arnhem volgende week woensdag de zaken rond de moord op de Nijmeegse Maja Bradaric kan behandelen. Een advocaat heeft maandag al om aan houding gevraagd, een ander heeft aangegeven dat te zullen doen. Reden is dat zij de rapportages van het Pieter Baan Centrum (PBC) over hun cliënten nog niet hebben ontvangen. Op 12 mei staan de rechtszaken gepland tegen de 18-jarige Goran M., zijn leeftijdsge noot Ferdi O. en de 16-jarige Goran P. Zij worden verdacht van moord op de 16-jarige Maja Bradaric uit Nijmegen. De scholiere werd op 17 november gewurgd in een auto. Daama zouden ze haarlichaam in de uiterwaarden bij Rammel in brand hebben ge stolen en achtergelaten. door Kees van der Linden haarlem - Door onder de naam Malzkombol brood op de markt te brengen, maakt Ba guette de France inbreuk op de rechten van voedingsconcern CSM. Dat stelt de Haarlemse voorzieningenrechter Van der Meer, die Baguette de France gisteren heeft verboden nog langer Malzkombolletjes aan te bieden. Volgens de rechter lij ken de merken Waldkom en Malzkom voor het oog en het oor zo sterk op elkaar, dat de consument in de war kan ra ken. De uitspraak volgt na het kort geding dat CSM twee we ken geleden aanspande tegen haar concurrent. Geeft Baguet te de France geen gehoor aan het vonnis, dan loopt ze het ri sico 5000 euro te moeten beta len voor elke dag dat ze in ge breke blijft. Overigens gaf de rechter CSM niet helemaal gelijk. De eis dat Baguette de France ook stopt met het produceren van 'kom- bollen' vindt de rechter niet re delijk. Hij kan zich niet voor stellen dat het publiek de kom- bol en de Waldkombol door el kaar haalt. Het merk Waldkom bol is voor CSM zeer succesvol. De productie loopt in de hon derden tonnen per jaar. Alleen al aan reclamekosten spendeert het concern een miljoen euro per jaar in de Benelux. Kapers op de kust zijn tot nu toe steeds met succes bevochten. Eerder sleepte CSM producenten van 'maltkorn', 'maltcorn', 'wald- brood' en 'moutkom' voor de rechter. den haag/anp - De wachtlijsten van ziekenhuizen kunnen een stuk korter. Nu staan er nog ruim 16.000 patiënten op die al behandeld hadden kunnen wordet). Daarnaast zijn er nog duizenden mensen die wachten op een behandeling in het zie kenhuis in hun regio, maar wel snel geholpen zouden kunnen worden in een ander zieken huis. Dat is gisteren gebleken uit onderzoek van bureau Pris- mant naar de samenstelling van de wachtlijsten. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van minister Hoogervorst (Volksge zondheid). In totaal zouden bijna 30.000 patiënten van de wachtlijsten af kunnen, omdat zij om allerlei redenen nog niet beschikbaar zijn voor een behandeling. Oor zaken zijn bijvoorbeeld angst voor de operatie of een vakan tie. In een brief aan de Tweede Kamer geeft Hoogervorst aan dat de wachtlijsten niet langer een groot maatschappelijk pro bleem zijn. De meeste patiën ten worden volgens hem bin nen een aanvaardbare periode van vijf tot zeven weken gehol pen. In totaal wachten bijna 140.000 patiënten op een ope ratie in een ziekenhuis. Van alle wachtenden wordt 68 procent op tijd geholpen. rotterdam/anp - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de 33-jarige belager van Bianca Balkenende, de vrouw van de premier, tbs met dwangverple ging opgelegd. De rechters achtten bewezen dat Adem T. op 27 oktober doelbewust met een mes op weg was om me vrouw Balkenende te doden. Ook had hij in zijn woning een vuurwapen voorhanden. Volgens de rechtbank is de man echter ontoerekeningsvatbaar, omdat hij lijdt aan een paranoï de waanstoornis. Zij vinden daarom een celstraf niet op zijn plaats. Officier vw justitie Van Spierenburg haa twee weken geleden nog twee jaar celstraf en tbs tegen T. geeist. Diens ad vocaat Hiddema gaat tegen het vonnis in beroep. Adem T. werd, gewapend met een uitbeenmes, vlakbij de wo ning van de Balkenendes in Ca- pelle aan den IJssel aangehou den. Een buurvrouw, die de man hoorde vragen waar Bian ca Balkenende woonde, ver trouwde het niet en waar schuwde de politie. Volgens de rechters is de vrouw van de premier daarmee op het nip pertje ontsnapt aan -een aan slag. Volgens de rechtbank zag Adem T. Bianca Balkenende als een bedreiging. Hij ambieerde een politieke carrière, en wilde dat zij hem daarbij zou helpen. Toen het niet lukte om een af spraak met haar te krijgen, zou hij mevrouw Balkenen*.' 2 met andere ogen zijn gaan zien.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3