Amsterdam weer in beeld We hadden u natuurlijk ook blij kunnen maken met hoogpolige vloermatjes. KUNST CULTUUR Jeugdige Leidenaar wint Steinway pianoconcours Muziek als tijdmachine R7 Maar €2.723,- voordeel leek ons een beter idee. De Fiat Ducato Edizione Speciale. leiden - Hij laat elk detail goed horen zonder de grote fijn uit het oog te verliezen. Dat vond de jury van het Steinway Sons Concours 2004 van de 17-jarige Erik Weerstra uit Leiden. Erik won afgelopen weekeinde met zijn pianospel het concours in het Concertgebouw in Amster dam en mag 11 juni naar het Internationaal Steinway Festi val in Hamburg, Duitsland. Erik moest het tegen drie an dere pianisten opnemen in de leeftijdsgroep 15-16 jaar. „Ei genlijk ben ik één jaar te oud, maar toen ik me inschreef was ik nog zestien. Wat wel grappig is, is dat twee andere finalisten en ik dezelfde pia nolerares hebben." De jonge pianist speelde een stuk van de Oostenrijkse componist Haydn. „Dat stuk is uit de tijd van Beethoven. Ik vind het heel mooi, maar ook moeilijk. Met dit stuk moest ik echt opletten dat ik niet te overdreven ging spelen." Volgens jurylid Joop Stokker- mans, zelf pianist en compo nist, is Erwin daar goed in ge slaagd. „Na afloop heb ik nog even met hem gepraat. Hij was heel aardig en zei dat ik het zeker niet overdreven had gespeeld", zegt Erwin. De jury bestond uit vier leden. Voor zitter Jan Wijn, hoofdvakdo cent aan het Conservatorium in Amsterdam, Bart van de Roer, hoofdvakdocent aan het Conservatorium van Tilburg, Ton Demmers, hoofdvakdo cent piano aan het Conserva torium in Tilburg, en Stokker- mans. Voorafgaand aan het con cours waren er twee voorron des en een halve finale. In de halve finale moesten negen jongeren zich van hun beste kant laten zien. Volgens de 5vwo-leerling is het niveau van het concours één van de hoogste in Nederland. „Het concours is bedoeld voor jon geren die nog niet op het con servatorium zitten en niet ou der dan zestien zijn." Zelf doet Erik Weerstra een vooropleiding voor het con servatorium. „Ik wil echt seri eus door met pianospelen." Door zijn eerste plaats krijgt hij de kans om voor publiek op te treden. „Volgende week sta ik in de Spiegelzaal van het Concertgebouw. Het con cert is zelfs te horen op de ra dio", zegt hij vol trots. Op het festival in Hamburg komen alle winnaars van het Steinway Sons Concours uit diverse Europese landen bij een. „Dat is geen wedstrijd meer. Het is eigenlijk de prijs. We krijgen dan onder meer een rondleiding door de Steinwayfabriek." Ook mag de Leidenaar samen met de andere deelnemers optreden in de Musikhalle in Hamburg. „Dat lijkt me echt fantastisch. Optreden is toch echt het leukste." ALPHEN A/D RIJN: AUTOBEDRIJF BOOT B.V., ZAAGMOLENWEG 4, TEL. 0172 - 441689 KATWIJK: BLOM'S AUTOMOBIELBEDRIJF B.V., HEERENWEG 12, TEL. 071 - 4056300 NOORDWIJK: BOOT RIALTO NOORDWIJK, VAN BERCKELWEG 34, TEL. 071 - 3640040 woensdag 5 MEI 2004 Ducato 11 2.0 JTD-motor van €15.661,- V voor €13.750.-, Kostenbesparend Zuinig in gebruik 84 pk/62kW 7,5m3 laadruimte Ducato 11 /2.3 JTD 16v-motor\ van €16.473,- \voor€14.550,- Hoge betrouwbaarheid Lage onderhoudskosten 110 pk/81 kW 7,5 m3 laadruimte Accessoires- pakket* van €2.500,- \voor 1.700,- Sidebars Lichtmetalen velgen VDO Dayton MS 4100 Navigatiesysteem Zeer complete standaard uitrusting ABS, elektrische ramen en spiegels, centrale deurvergrendeling, bestuurdersstoel met armleuning, etc De Fiat-bedrijfswagendealer weet wat ondernemers willen. "Prijzen excl. BTW. Vraag naar de exacte voorwaarden. Wijzigingen voorbehouden. www.fiat-bedrijfswagens.nl bedrijfswagens popprijs gstgeest [he Dead Rudolfs uit "In Primal Rage uit "T>t hebben zich ge- ior de finale van de ioI Music Competition educatieve project een link te leggen tus- iiuziek en poëzie. In jpen schooljaar heb- lid-Holland 24 work- elatsgevonden op 11 '"Ijnde scholen. De beste enjben zich geplaatst tgiiale die op 14 mei 7%>uden in het Teylin- dege in Oegstgeest. De idealisten komen uit tejjorp, Leidschendam, reft en Dordrecht. n :h() geveld door Ontsteking - Het concert dat de ^Ager Sting gisteravond 1C1 in het Rotterdamse ifgelast wegens keel- g van de zanger. Con- 'nlisator Mojo zoekt ervervangende datum 3p treden, waarschijn- begin november zijn. kaarten blijven tot die 'e?, maar ze kunnen ook hi gerund' ;st ,;'tna opent gjenexpositie fP, - Prinses Maxima Mdag 4 juni de zevende 10i Den Haag Sculptuur. BIhchttentoonstelfing Voorhout en de Hof- it dit jaar in het teken ibreiding van de Euro- De komende exposi- .;33 sculpturen, waar- "jaalf speciaal voor de id zijn gemaakt. Jon- laars uit de nieuwe maakten op verzoek janisatie werk geïn- ip Europa. Alle 25 lan- le op 1 mei uitgebrei de Unie zijn verte- Jigd. Nog een Euro- 3 je: Nederland is vanaf 1 jaar EU-voorzitter, iatie heeft gekozen itwerken van enorme in. Zo is er bijvoor- :erpillar Nr.4' van 10 )g. Den Haag Sculp- heet dan ook Gigan- ipese Smaakmakers. ifboeken de KB - Het Nederlands itmuseum in Arnhem collectie kinderboe- edragen aan de Ko- Bibliotheek in Den collectie bestaat uit kinderboeken uit de de tot en met de twin- w. Bezuinigingen heb- lederlands Openlucht- doen besluiten een ierkomen voor de col- ierboeken te zoeken. Op het terras van het Amstel Hotel geniet George Clooney met Matt Damon van het voorjaarszonnetje. De acteurs zijn in Amsterdam voor de opnamen van Ocean's Twelve. Ook aanwezig: Brad Pitt, Julia Roberts en Andy Garcia. Foto: WFA Amsterdam - Voor het eerst in dertig jaar is Amsterdam het to neel van een grote Hollywood- productie. De eerste sterren zijn in de stad gearriveerd voor de opnamen van de film 'Oce an's Twelve' - het vervolg op de internationale hit 'Ocean's Ele ven' - die vandaag beginnen. Acteurs George Clooney en Matt Damon verschijnen bij Hotel Pulitzer aan de Keizers gracht voor de eerste scene, die zich in de bar en buiten voor het hotel afspeelt. Behalve Clooney en Damon vertolken onder anderen Julia Roberts, Brad Pitt en Andy Garcia een rol in de film, maar welke ster ren precies naar Amsterdam komen, is nog onduidelijk. In 'Ocean's Twelve' moet een groep criminelen, net als in het eerste deel, een grote kraak zet ten. De dieven slaan toe in Ro me, Parijs en Amsterdam. Vol gens omwonenden en winke liers die door de productie maatschappij zijn geïnfor meerd, gaan zij in Amsterdam een historisch document van de VOC buitmaken. De hele maand mei zullen op verschillende locaties in de stad opnamen worden gemaakt. Een deel daarvan vindt plaats op het Koningsplein en aan de Heili- geweg, een zijstraat van de Kal- verstraat in de binnenstad. Vol gens winkeliers worden Clooney en Damon op Hemel vaartsdag op deze locatie in coffeeshop De Dampkring ge filmd, terwijl zij een deal slui ten. De eigenaar van de coffeeshop heeft een zwijgplicht en mag hier van de productiemaat schappij geen mededelingen over doen. De winkeliers aan de Heiligeweg hebben het verzoek gekregen die dag geopend te zijn. Ook hebben zij getekend voor het afstaan van alle beeld rechten aan de productiemaat schappij. De laatste internationale pro ductie waarvoor grote filmster ren naar Amsterdam kwamen, was de James Bond-film 'Dia monds are Forever' uit 1971. Het is de bedoeling dat 'Oce an's Twelve' op 16 december dit jaar in première gaat. (advertentie) De actieperiode loopt tot 1 juli 2004. ïn en de regio bestaat grote belangstelling voor pro- ïle en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur ad- en regiogenoten die musiceren, dansen, toneel- 1 fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Irussee van de groep Birthmark en tevens verzamelaar van vinyl. lijk heeft Ruud Brussee i. Hij is per slot van re- •as 44 en dus van deze in zijn knusse huisje :ntrum van Leiden Ij ze uit de doosjes ge it in hoesjes gestoken, leelt namelijk flink wat Ruimte die hij keihard leeft. Voor zijn - om en jl 1.000 elpees die hij in jaar intense muziekbe- leeft verzameld. Recent weer eentje bijgeko- in wel heel bijzondere, ibelaar van eigen hand. Irussee is toetsenist van ark, een driemansfor- |ie verder bestaat uit Bert van der Kamp en en broer Hennie. De p voortgekomen uit Im- een band die ooit flink weg timmerde en het pofessioneel' leek te laken. Maar inmiddels |r later hebben de heren ioriteiten bijgesteld. Er tuwen en kinderen op feel verschenen. Er zijn banen in de zorg en in het on derwijs. Dat maakte alles an ders. Behalve de beleving van de muziek. Die is onveranderd gebleven. Muziek maken doen ze nu op parttime basis. En optreden doet Birthmark maar heel zel den. Ja, zaterdag, in De Twee Spieghels. Bij de officiële pre sentatie van hun dubbelelpee Lost Found. Een titel die re fereert aan de dingen in het le ven die je kwijtraakt - een ge liefde, een hond, je jeugd - en aan dingen die je vindt - een vrouw, een kind, jezelf. Een plaat met een hoog nostalgisch gehalte, zowel qua inhoud als qua muziek, die Brussee om schrijft als New Order; in de trant van The Cure, The Sound, Tears for Fears. Nostalgisch ook omdat de elpee op ouder wetse wijze is geperst. Op vi nyl. Wie dacht dat dat procédé te gelijk met de dino is uitgestor ven, heeft het mis. „Het is juist weer helemaal in", lacht Brus see. „Hier, neem Coldplay. Toch een up to date band. Die heeft zijn laatste cd ook op vi nyl uitgebracht. Het heeft zo veel meer dan zo'n koud schijf je. Neem die groeven. Je voelt als het ware de muziek er doorheen lopen. Het ligt er let terlijk dik bovenop. Of pak zo'n hoes, dat zijn toch ware kunst werkjes. Het hele proces van de plaat uit de hoes halen, de naald er bovenhouden, het ding opzetten. Het doet veel meer recht aan de muziek en aan de muzikant. In Engeland wordt 20 procent weer op vinyl uitgebracht. Het is ook niet te kopiëren. Een pluspunt." Muzikant vanaf zijn 24ste, pro duceert Brussee tegenwoordig ook zelf, in de eigen studio in Tsjechië. Analoog, op 24 spo ren. De faciliteiten staan ook open voor anderen, dat wil hij hier best kwijt. Intussen verza melt hij vrolijk verder aan zijn imposante collectie die hij om schrijft als een muzikale tijd machine. Hij heeft van alles: van Kraftwerk tot Sonneveld en van Albinoni tot Earth Fire. „Wat voor mij prevaleert", zegt hij, „is de schoonheid. Ik hou niet van extremen. Het gaat om het plezier dat je eraan beleeft. Dat geldt ook voor het maken van onze muziek. Puur ple zier." Birthmark - presentatie dub belelpee. Zaterdag 8 mei, De Twee Spieghels, Nieuwstraat Leiden. Aanvang 16.00 uur. tekst: Ad van Kaam foto: Hielco Kuipers Ruud Brussee: „Vinyl doet veel meer recht aan de muziek en aan de muzikant." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19