Van Gaal: Verloedering leidt tot excessen GESPREK VAN DE DAG Bernhard toch genomineerd voor 'grootste Nederlander' Geredschap Songfestivalduo voelt zich underdog HDC152 DAGELIJKS LEVEN "ju WEET zE-KEjR^ ouk /sttr w/^/Q VAriERS" pOSrZEGEL-VERZAïMEE/»v/(7 GEBLEVEN/ IS. MENSELIJK Een Amerikaanse student heeft acht maanden in de KELDER van een bi bliotheek gewoond omdat hij geen geld had om een kamer te huren. New York University heeft hem in middels gratis onderdak gegeven. De 20-jarige tweedejaarsstudent Steve Stanzak overnachtte sinds het begin van het studiejaar in de Bobst-biblio- theek. Hij sliep op stoelen en droeg zijn bezittingen - een laptop, boeken en kleren - bij zich in een rugzak. De universiteit ontdekte Stanzaks woon wijze omdat hij op het internet een dagboek bijhield. Sinds vorige week bewoont hij gratis een kamer in een studentenhuis. Stanzak beschreef op zijn website hoe hij zich waste in de toiletten van de bibliotheek en af en toe douchte bij vrienden. Feestvierders die een vaartocht maakten over een meer in de Amerikaanse staat Texas verdron gen elkaar bij de reling toen de boot langs een NAAKTSTRAND voer. Dat was dom, want de boot sloeg om en alle zestig opvaren den kwamen in het water terecht. Het ongeluk gebeurde op Splash Day, een manifestatie die elk half jaar georganiseerd wordt door een vereniging van homobars in Aus tin. Het naaktstrand is het enige van Texas. Voorzover bekend werd iedereen gered, maar voor alle zekerheid gingen duikers het water in om te controleren of er echt niemand in de naar vijftien meter diepte gezakte dubbel deksboot was achtergebleven. Het eten van kipsaté, patat en ijsjes tijdens KONINGINNEDAG wordt steeds minder gevaarlijk. Dat heeft de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) gisteren ge zegd. ,,De afgelopen jaren zijn steeds meer gemeenten de vrijmarkten strakker gaan reguleren. Als gevolg daarvan neemt het aantal overtredingen bij de VOED- SELVERKOOP af", aldus de inspectie. De VWA deelde op Koninginnedag 96 boetes en 149 waarschuwingen uit. De inspecteurs tikten verkopers vooral op de vingers, omdat zij eten op een te hoge temperatuur bewaarden en omdat zij al cohol aan minderjarigen verkochten. De autoriteit zette honderd inspecteurs in. De VWA heeft geen overzicht van de resultaten van de controles in voorgaande jaren, maar volgens de inspecteurs letten verkopers steeds beter op de kwaliteit van eten. Een woordvoerster noemt Amsterdam als goed voorbeeld. Foto: ANP De commissie die de genomineer den voor het televisieprogramma 'De Grootste Nederlander' selecteerde, heeft prins Bernhard toch toege voegd aan de tweehonderd kandida ten op de 'longlist'. De jury passeer de de prins vorige week nog, omdat hij „niet onomstreden" is, onder meer wegens zijn rol in de Lock- heed-affaire en zijn reputatie als fer vent jager. De commissie zwicht voor vele hartstochtelijke oproepen van het publiek, aldus een verklaring van de KRO gisteren. „De prins bleek zeer populair bij het Nederlandse volk. In de argumenten kwam naar voren dat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog een belangrijke bindende factor was voor het Nederlandse volk." Goethe Waar de belangstelling verdwijnt, verdwijnt ook de herinnering De jury heeft ook schrijfster en ver licht denker Belle van Zuylen (1740- 1805) toegevoegd aan de stemlijst die nu 202 genomineerden telt. De com missieleden verklaren dat ze haar simpelweg over het hoofd hadden gezien. Ruim 2500 mensen maakten gebruik van de mogelijkheid om op de inter netpagina van het televisieprogram ma (www.degrootstenederlander.nl) alsnog personen aan te dragen die de commissie was vergeten. Prins Maurits, Hans Wiegel, Frans Bauer en Rob de Nijs bleken ook op veel sympathie van het Nederlandse volk te kunnen rekenen. Toch meent de jury dat goede argumenten ontbre ken om deze namen toe te voegen aan de lijst met genomineerden. Vanaf nu kan het Nederlandse pu bliek op de internetpagina, via sms of telefoon op de twee nieuwe kandi daten stemmen. In de eerste week zijn volgens de omroep al ruim 90.000 stemmen uitgebracht. De eer ste stemperiode loopt tot en met 17 mei en is ervoor om een selectie te maken van honderd kandidaten voor de prestigieuze titel. De tien hoogst genoteerden strijden in de laatste stemronde op 15 november om de eindoverwinning, anp Ik heb een favoriet goed doel. Ja, overal in Nederland zijn mensen bezig voor anderen, in de buurt of dui zenden kilometers ver weg, en dan het béste goede doel willen aanwijzen is onzin. Maar wel heb ik een persoonlijke favoriet in goede-doelen- land. Waar je bovendien maar weinig over hoort in de media. Kent u de Stichting Gered Gereedschap? Hoogstwaar schijnlijk niet. Mijn eerste kennismaking met ze, ja ren geleden, kwam vanwege Dorien. Samen met haar vriend, inmiddels haar man en vader van haar kind, zamelde zij oude hamers en zagen in. Uiteraard weer samen met andere vrijwilligers. Maar die kende ik niet, dus voor mij was Gered Gereedschap het ding van Dorien. Een ondernemende dame, die er al eens in was geslaagd om als vertegenwoordiger van een klein Afrikaans land uitgezonden te worden naar een congres. Zelf het ticket betalen, uiteraard, maar toch leuk voor je CV om ooit namens Lesotho in de inter nationale arena te zijn getreden. Als je haar in het Vondelpark tegenkwam, was ze standaard het mid delpunt van een groep vrolijk babbelende, pikzwarte Afrikanen. Een blanke negerin eigenlijk, een mulicul- ti natuurtalent. Wat toen helemaal zo nog niet heet te. Toen ik hoorde dat diezelfde Dorien zich, terug in Nederland, opeens bezighield met het confiskeren van botte beitels en uitgezongen zagen, luisterde ik daarom met meer dan normale belangstelling. En nog steeds ben ik een trouw supporter van de Stich ting Gered Gereedschap. Het idee is simpel: geef ze geen eten. geef ze een net en laat ze vissen. Nee, ook geen geld geven om een net te kópen, geef ze direct dat net. Werkt ook met ander gereedschap. Bijko mend voordeel: alle Nederlanders hebben iets om te geven, wantin ieder Nederlands schuurtje ligt genoeg vergeten gereedschap om twéé timmermannen in Se negal aan de slag te helpen. Met de jaren zijn de am bities van Gered Gereedschap natuurlijk die ene ha mer en die ene beitel ontgroeid, al blijft iedere schroe vendraaier welkom. Onlangs rondden ze een groot project in Senegal af. Ja, samen met andere stichtin gen, maar die moeten zelf maar iemand kennen die een stukje wil schrijven. Sorry. Het grootste probleem in Senegal is de armoede, en die lijdt weer tot ontbos sing: je hebt niks, maar wel een bos. Dus je gaat een stukje kappen en de open plek beplanten. Schiet niet op, ook economisch niet. Veel slimmer is om mensen een ander baantje dan jungle-boer te bezorgen. Dus zijn nu boomkwekerijen opgezet. Voor herbebossing. Op andere kaalgeslagen plekken zijn palmolie-palmen geplant. Voorde handel. Om die handel naar de markt verderop te krijgen is goed vervoer nodig: brommers en fietsen. Dus zijn, met behulp van diverse gereed schappen, ook fiets- en brommerwerkplaatsen op gezet. Tevens kunnen ze hout gaan draaien en de palmolie-pers van nieuwe, zelfgemaakte onderde len voorzien. Dankzij gered gereedschap, opge snord bij particulieren en bedrijven in heel Ne derland, vervolgens opgeknapt en met een zee-container richting Senegal gestuurd. Al waar de lokale economie nu zichzelf kan gaan oppeppen met dingen die in Ne derland voorbestemd leken als oud roest in een Hoogoven te verdwijnen Het is mij enigszins een raadsel waarom ik de enige in Nederland ben (of lijk te zijn) die daar eens een stukje aan wijd. Toch een goed communi- ceerbaar concept, zou je zeggen. Van botte zaag naar volle maag. Van doppenset naar bos gered. Dus tot slot: als u nou een leuk re- clameburo runt, of uw zoon of dochter werkt daar, speel ze dit stukje eens in handen, 't Moet wel gratis. Hun liedje 'Without You' gooide geen hoge ogen in de hitlijsten en ook in de polls van het Eurovisie Songfestival spelen ze geen rol van betekenis. Toch hopen Paul de Corte (25) en Fabrizio Pennisi (24) van het duo Re-union dat ze iedereen gaan verrassen tijdens het liedjesfestijn dat zaterdag 15 mei in het Turkse Istanbul plaats heeft. „Wij gaan scoren vanuit de underdog-positie. De weg naar een eventuele over winning is nog lang voor de Ne derlandse inzending naar het Eu rovisie Songfestival. De zangers uit het Brabantse Waalre moeten namelijk eerst aan een voorronde meedoen op woensdag 12 mei. Als ze daar bij de eerste tien eindigen en daar mee twaalf andere landen achter zich laten, mogen ze meedoen aan de finale. Die is op zaterdag 15 mei en daar doen in totaal 24 landen aan mee. Pennisi en De Corte vinden het jammer dat ze hun winst in de nationale finale nauwelijks te gel de hebben kunnen maken. „We hebben ons vergist in de afwach tende houding van het Neder landse publiek. In andere landen komt de winnaar van het Songfes tival meteen op de eerste plaats van de hitlijsten binnen, maar bij ons niet. Sinds onze overwinning op 22 februari hebben we slechts vier optredens gehad waarvoor we werden betaald", vertelt Pen nisi. Voor het eerst sinds tijden stuurt Nederland weer mannen naar het Songfestival, maar dat lijkt in heel Europa de trend te zijn. „Zeventig procent van de kandidaten is man", zegt Pennisi. „Wij hebben gehoord dat er nog nooit zoveel mannen naar het Songfestival zijn afgevaardigd als nu. Maar we heb ben er vertrouwen in dat we zul len opvallen omdat ons nummer een akoestisch liedje is. Ook hebben we mazzel dat we in de voorronde als laatste optreden. Tijdens het stemmen heeft het publiek ons nummer dan nog vers in het geheugen." Aan de opvoering van Without You gaan de twee niet schaven. „Het Nederlandse publiek heeft voor een ingetogen versie gekozen en dat moet je dan ook zo hou den. We willen vooral onszelf zijn", aldus de van oorsprong Ita liaanse Pennisi. Ook hun outfit zal nauwelijks veranderen. „We doen net als tijdens de nationale finale gewoon vrijetijdskleding aan." Wat wel zal veranderen is de be zetting van hun achtergrondkoor tje. Twee leden van het driekoppi ge gezelschap moesten noodge dwongen afhaken omdat deelna me aan het liedjesevenement on voldoende inkomsten oplevert. „Wij krijgen slechts een dagver goeding, maar dat is zeker geen loon te noemen", schetst Pennisi, die met de rest van de delegatie twaalf dagen in de Turkse stad zal verblijven. „Financieel gezien is het Songfestival verre van interes sant. Technisch directeur Ajax gepolst door partij van Pim Fortuyn speelde vaker dan ik. Echter: met Van Gaal in het team haalden we wel de meeste punten. Toen Lund geblesseerd was en ik speelde, klommen we eens een keer van de achtste naar de tweede plaats. Maar toen Lund weer fit was, moest ik toch weer op de bank. En dat zinde me niet. Ik was een jongetje van 21 jaar, maar toch al behoor lijk arrogant, met mijn Hollandse bluf en mijn grote gelijk. Heb ik nog steeds hoor, die arrogantie en dat zelfvertrouwen. Geen slechte eigenschappen, vind ik overigens. Ik dorst alles te zeggen. Toen al. (lachje) Dat werd me door mijn medespelers wel eens verweten, maar als je ze nu zou bel len, zou je toch wel veel positiefs horen over Van Gaal als ploegmaat. Dat alle clubs waai- ik werkte als speler of trainer me te rug wilden, zegt dat niet genoeg?" De Amsterdammers hebben zo'n 10 mil joen euro in de samenwerking met Ger minal Beerschot gestopt. „Ja, onze cen ten hebben Germinal Beerschot van de ondergang behoed, maar naast Jelle Van Damme heeft Ajax nog veel spelers uit de Antwerpse jeugdopleiding lopen. Vermaelen en De Mul maken nu al deel uit van de A-selectië. Stel dat we een van hen ooit voor een leuke som van de hand kunnen doen, verandert dat het oordeel. - Is het voor u een raadsel dat België met zoveel middelmatige voetballers zesmaal het WK haalde? „Absoluut niet. U weet allicht dat ik het team het allerhoog ste acht. In 1997 bereikte Ajax met een selectie waaruit het meeste toptalent wegge kocht was nog de halve fina le van de Champions Lea gue. Waarom? Omdat het team nog zo sterk was. De Belgen compenseren hun gebrek aan individuele met veel eendracht en een de fensieve instelling, waarmee Oranje het steevast moeilijk heeft. Ondanks ons surplus aan talent. On ze voetbalcultuur is gebaseerd op bluf en arrogantie, bij jullie is dat af wachten en counteren. Het verheugt me dat Nederland op het EK opent te gen aartsrivaal Duitsland, een tegen stander die ons op scherp zal zetten. Weinigen beseffen het, maar op het EK heeft Nederland een gunstige loting. Van Tsjechië maakt men een wereldploeg, maar dat ze zijn heus niet. Overschat team." - Kan Ajax, zoals onder uw trainersschap, de wereld nog eens verbazen? „Daarvan ben ik rotsvast overtuigd. Op alle vlakken zijn we een topclub. Behalve finan cieel dan. Althans, ook daar staan we sterk - wie heeft er meer reserves dan wij? De beursgang en de spelersverkoop in onze gouden periode hebben Ajax rijker ge maakt dan Barcelona of Real, maar we kunnen het niet zo makkelijk uitgeven als onze concurrenten in het zuiden, waar het uitgavenpatroon soms behoorlijk duister is. - Bij uw aantreden als technisch directeur pakte u op de persconferentie uit met een Paul de Corte (links) en Fabrizio Pennisi hebben er zin in. Foto: ANP/Juan Vrijdag We schatten dat we tussen de 25.000 en 35.000 euro hebben ge ïnvesteerd om de reis tot een suc ces te maken. We hopen dat we na het optreden daar de vru<^: van blijven plukken.,e D Martijn Kamans Op i november trad Louis van Gaal aan als technisch directeur van Ajax. Sindsdien ver koos de 52-jarige Amsterdammer het werk in de luwte boven het mediagewoel. Hij treedt nu voor het eerst naar buiten in een inter view met twee journalisten van de Gazet van Antwerpen. Hij onthult dat hij via via is benaderd om politicus te worden bij de LPF. Louis van Gaal staat niet onwelwillend te genover een carrière in de politiek. In 2002 werd de huidige technisch directeur van Ajax via via al benaderd door de LPF, de partij van Pim Fortuyn. Van Gaal zag daar van af. „Ik weet niet of Fortuyn dat zelf aanstuurde. Ik was het niet eens met al zijn standpunten. Bovendien kon ik dat niet combineren met mijn voetballoopbaan. Maar als die eindigt, zou de politiek een optie kunnen zijn." Van Gaal laat zich sinds het begin van zijn directeurschap bij Ajax voor het eerst uit gebreid interviewen, door twee verslagge vers van de Vlaamse krant Gazet van Ant werpen. Hij spreekt over het gebrek aan normen en waarden in Nederland, maar ook over het molesteren van Feyenoord- spelers na afloop van de wedstrijd Jong Ajax tegen Jong Feyenoord. „Ik situeer die schokkende gebeurtenis in een algehele maatschappelijke verloedering, Voortvloei end uit het laissez faire beleid van de Ne derlandse overheid, die bestaande wetten niet uitvoert. Wie stoort er zich nog aan als er schandelijke spreekkoren door onze sta dions klinken? Die verloedering is in de ja ren zeventig begonnen en leidt nu tot ex cessen. Helaas manifesteert die trend zich forser in dit land dan elders. Als je zoals ik in Spanje gewoond hebt, voel je dat ver schil nóg scherper aan. Vandaar dat ik in mijn Spaanse huis samen met mijn vrouw oud wil worden. En ik ben dan nog een be voorrecht mens, dat meestal met meer res pect benaderd word. Ik meen dat de om gangsvormen in België toch nog wat beter zijn dan hier. Toen ik er speelde, gingen de kinderen zelfs nog in uniform naar school." - Dat gebeurt in België nog steeds op veel scholen. „Nou, mooi. Hier is dat absoluut ondenk baar. Ik ben ervan overtuigd dat nog steeds heel veel mensen gevoelig zijn voor die problematiek. Velen schreeuwen om het herstel van die traditionele waarden. Res pect, fatsoen: wie dat vooropstelt, zal veel stemmen halen. De partij van Pim Fortuyn heeft me ook benaderd. Via via, welis waar." - Fortuyn was voor veel Nederlanders een idool. Heeft u ook idolen? „Idolatrie is me vreemd. Van idolen ver wacht je perfectie en dat kan niet. Toen ik jonger was, had ik ze wel. John F. Kennedy bij voorbeeld, die ik zo vereerde. Tranen heb ik geweend toen hij vermoord werd. Maar later leerde ik hoe hij als mens was en dat ontgoochelde me zeer. Bewonderen doe ik nog wel. Henk Groot (Nederlandse topvoetballer uit de jaren zestig, red) of Ri- nus Michels bij voorbeeld. Of fantastische Trainer van Barcelona. Foto: AP/Huis Gene jongens als Stefan Pettersson en Jari Litma- nen, die me meer nog dan door hun voet balkwaliteiten als mens charmeerden." Het lijkt hem moeilijk voorstelbaar dat uit wassen als met Diego Maradona in het Ne derlandse voetbal mogelijk zijn. „Vergele ken met andere topclubs bieden we onze spelers een beschermde omgeving aan, waarin we ze waarden willen meegeven. Dat houvast is belangrijk voor jonge spe lers, in een wereld waarin ze blootstaan aan zoveel verleidingen. Je moet een heel grote zijn om al op jonge leeftijd het be schermde nest te kunnen verlaten. Voor el ke Seedorf die op zijn 19de vertrekt, staan er velen tegenover die het ver van huis niet maken." Verlokkingen zijn er volgens Van Gaal altijd geweest. „Ik las net nog dat het Nederlands elftal in '74 de finale verliest omdat de internationals de avond ervoor nog buitengaats waren geweest. Omdat de status van de profvoetballer veranderd is, zijn de valkuilen nog talrijker geworden. Voetballers zijn populairder dan popster ren of acteurs. Je kan ze aanraken, verlei den zelfs en in Amsterdam bruist het nachüeven. Ik vind het steeds weer een doodzonde als jongens alles weggooien terwijl ze zoveel bezitten." Van Gaal heeft innige banden met België. Hij speelde vier jaar bij FC Antwerp. Bo vendien heeft Ajax een partnerschap met Germinal Beerschot. Van Gaal had bij Ant werp geen basisplaats. „Neen. Het was een voortdurende strijd tussen Lund en mezelf. Antwerp was in die tijd een topploeg, die Europees voetbal haalde en meestreed om de landstitel. We hebben zelfs een keer het kampioenschap gemist omdat we een wed strijd minder gewonnen hadden. Lund Van Gaal als bondscoach. Foto: GPD/Jaap de Boer gedicht over uw Ajax-liefde. Provocati „Noem het maar een afleidingsmanoe Op het moment dat de door mij verw< irritante vragen rond Cruijff en zo opk men, toverde ik dat velletje papier uit binnenzak. Ik heb die manoeuvre ook klaard, maar de persjongens moffelde wat weg. Ze vonden allicht weer dat V Gaal te slim was. Ach, ik ben al mijn h leven omringd door polemiek. Ik zit ei mee in." Wim Vos en Mare Vermeiren

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2