Donner ziet basis persvrijheid slijten MEDIA De beladen Spelen van 1936 Luisteraar Classic FM heeft geen bagage nodig John de Mol gaat niet golfen Almere Vandaag doorstaat eerste jaar NOS herdenkt op Dam en in Venlo Hilversum - NOS Actueel doet vanavond traditiegetrouw rechtstreeks verslag op televisie van de herdenkingsbijeenkomst in de Amsterdamse Nieuwe Kerk en de nationale herden king op de Dam in Amsterdam. Geert Mak houdt de jaarlijkse voordracht, getiteld Voorbij de blanco spaties'. Jana Beranové, vluchteling van Tsjechische af komst, draagt het gedicht 'In vredesnaam' voor. Na afloop wordt dit jaar geschakeld naar de herdenking bij het oorlogs monument in het Rozarium in de binnenstad van Venlo. Life Begins bij de VARA Hilversum - De VARA heeft de succesvolle Britse tv-reeks Life Begins aangekocht. Deze dra maserie, met Caroline Quentin in de hoofdrol, is van de makers van de serie Cold Feet, die de VARA vanaf 14 juni herhaalt. Waar het in Cold Feet ging om zes dertigers, concentreert Life Begins zich met name rond één personage: de bijna 40-jarige Maggie. Ze denkt het helemaal voor elkaar te hebben tot echt genoot Phil haar en hun beide kinderen verlaat. dinsdag 4 mei 2004 amsterdam/anp - Door de moordende concurrentie tussen diverse media gaat de kwaliteit van de berichtgeving in Neder land achteruit. Het gevolg hier van is dat de basis voor de pers vrijheid steeds verder erodeert. Dat heeft minister Donner (Justi tie) gisteren in Amsterdam ge zegd tijdens een congres. Volgens de bewindsman rich ten onjuiste verhalen in de me dia veel schade in de maat schappij aan. „Daarbij gaat het niet alleen om schade in geld, maar vooral ook in achter docht, door onnodige geschil len in de samenleving, waar door de solidariteit verzwakt. Daardoor groeien angst en on zekerheid en wordt sturing door de overheid moeilijker." Donner wil dat media-organi saties zelf maatregelen treffen om zorgvuldiger met hun maat schappelijke verantwoordelijk heid om te gaan. „Ik besef: emotie, ruzie, schrille verhalen over de gevaren van criminali teit en terrorisme, en het voort durend aan de kaak stellen van het onvermogen van overhe den, het verkoopt lekker en het gaat erin als koek. Maar als angst en achterdocht zich vast zetten in de samenleving en het beleid gaan beheersen, zullen vrijheden het eerste slachtoffer zijn." De CDA'er erkende dat de pers een waakhond van de democratie is, maar voegde daaraan toe dat een waakhond niet te vaak loos alarm moet ge ven, want dan heeft hij geen functie. „Bij iedere andere tak van be drijvigheid waar de producten zo belangrijk zijn voor de sa menleving en het gevaar van verlies van kwaliteit zo groot, zou de wetgever allang hebben ingegrepen. Persvrijheid verzet zich daartegen, maar daarmee valt die taak toe aan de pers zelf." Enige tijd geleden was voor Donner zelf veel aandacht in de media, toen hij kritiek had op de manier waarop satire werd bedreven, vooral richting het koninklijk huis. „Ik besef dat deze opmerkingen over de pers mij vermoedelijk weer op veel vermaningen komen te staan in de columns. De vorige keer schreven de kranten dat ik tegen parodie zou zijn. Voorko men moet worden dat het- nieuws een parodie wordt." Hilversum - „Het publiek was net een beest. Ruim honderd duizend mensen stonden in het stadion met de rechterarm om hoog en riepen 'Sieg Heil'. Daar werd je echt bang van." De opening van de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn staat in het geheugen van Jaap van der Poll gegrift. Hij was een van de 128 Nederlandse deelnemers van deze zogenaamde 'Hitier Spelen' en kijkt in de documen taire Naar eer en geweten sa men met elf oud-afgevaardig den terug op de morele keuzes waar ze toen voor stonden. 'Naar eer en geweten' is de eer ste van drie documentaires van NOS Studio Sport die de ko mende weken op dinsdag wor den uitgezonden. NOS-verslag- gever Kees Jongkind nodigde de twaalf oud-sporters uit voor een reünie in het Olympisch stadion van Amsterdam, waar ze nog eenmaal terugblikken. Het werd een indrukwekkende film met vele oude beelden. Maar de film gaat vooral over de morele keuzes: ga je wel of niet naar de Olympische Spe len? En later: ben je voor of te gen het Duitse regime? Jong kind: „Het belangrijkste voor ons was dat we geen oordeel wilden vellen, want achteraf is het altijd makkelijk praten." Een van de weinige Nederland se sporters die weigerde mee te doen was Ben Bril, een joodse bokser, negenvoudig Neder lands kampioen en beoogd me daillewinnaar. Hij was in 1935 op bezoek bij een boksclub in Berlijn en vertelt op archief beelden uit 1980 hoe hij per soonlijk de discriminatie van de De twaalf veteranen van de Spelen van 1936 in het Amsterdamse Olympisch Stadion. Foto: GPD/NOS/Hans Heus joden ondervond, en besloot niet af te reizen. Uiteindelijk gingen 128 Neder landse atleten dus wel. Speer werper Jaap van der Poll: „We gingen onder het mom: sport verbroedert." Zwemster Rie Mastenbroek, wier prestaties - drie gouden medailles en een zilveren - altijd zijn onderge sneeuwd door deze beruchte Spelen, overleed vorig jaar nét na de opnames. Zij was het meest uitgesproken. „Wat wis ten wij er nou van toen? Daar komt bij, ik was 17." Als er echter één ding uit de do cumentaire blijkt is het wel dat Hitier de Spelen gebruikte als propaganda voor zijn idealen. Sport en politiek waren niet ge scheiden. Dit kwam al naar vo ren tijdens de opening. De Olympische groet en de Hitler groet waren bijna identiek. Bij de Olympische groet werd de arm horizontaal gestrekt. Deze groet is na 1936 afgeschaft. Menig land wilde hier niet aan meedoen, maar er moest toch worden gegroet voor de eretri bune met daarop onder ande ren Adolf Hilter. De Amerika nen namen hun hoed af en hielden die voor hun hart. In het Nederlandse kamp was er onenigheid. De een nam zijn pet af, de ander niet. De landen die nietsvermoedend de Olym pische groet brachten werden enthousiast toegeschreeuwd door de Duitsers. Indrukwekkende beelden zijn er ook, gemaakt door de roeiers Ernst de Jonge en Karei Harde man. Nadat zij waren uitge schakeld maakten ze privé- filmopnamen van de latere wedstrijden om van hun tegen standers te leren. Vanaf het dak aan de oever van de roeibaan, waai- ook de cameraploegen stonden, wordt de impact van Hitier griezelig duidelijk. Door de documentaire heen lo pen twee tegengestelde lijnen. De roeier Ernst de Jonge, die als latere verzetsheld stierf, en de hardloper en latere NSB'er Tinus Osendarp. Hij was be trokken bij diverse arrestaties van verzetsmensen die vervol gens werden omgebracht. Atlete Ali de Vries zorgt voor een van de mooiste fragmen ten. Ze vertelt over haar ont moeting met Osendarp een aantal jaar geleden. „Hij kwam naar me toe en vroeg of hij me een hand mocht geven." Na lang aarzelen bevestigt ze de verslaggever dat ze de hardlo per inderdaad de hand heeft geschud. Verontschuldigend kijkt ze langs de camera naar Jongkind: „Vind je dat erg?" Roy Timmerman Studio Sport document: Naar eer en geweten, NOS, Nederland 2,23.02 uur Tv-producent Eridemol moet het vanaf deze week helemaal stel len zonder zijn naamgevers. Te levisiemaker John de Mol (49) vertrok met ingang van zaterdag officieel bij Endemol, het wereld wijde opererende concern dat hij in 1994 met Joop van den Ende oprichtte. Van den Ende stapte al eerder uit het bedrijf. Van hem bleven we horen, van De Mol zé ker ook, zegt de tv-wereld. door Martijn Kamans Amsterdam - Volgens vakgeno ten is het vertrek van De Mol een fikse aderlating voor het bedrijf, maar niet voor de tv-in- dustrie. „John wil niet alleen maar golfen. Het staat voor mij als een paal boven water dat hij terugkomt", zegt SBS-topman Bart in 't Hout. Wat De Mol precies gaat doen is de collega producenten en zenderbazen nog niet duidelijk. „Een van zijn vele kwaliteiten is dat hij heel goed z'n kop kan houden. Daarom moeten we nog even afwachten wat hij in zijn schild voert", zegt In 't Hout. Directeur Frank de Jonge van IdtV heeft ook geduld. „Ieder een in onze branche denkt te weten wat de man gaat doen, maar alleen De Mol zelfweet dat. Hij gaat doen waar hij zin in heeft, en dan merken we het wel." De tv-icoon gaat een be staande zender kopen, een nieuw productiebedrijf begin nen of opnieuw een sportzen der - na het debacle met Sport7 - opzetten. De verhalen zijn niet van de lucht, maar geïnte resseerden moeten wachten tot het nieuwe jaar. De Mol sprak namelijk met de nieuwe eigenaar van Endemol af dat hij tot 2005 geen concur rerende activiteiten mag ont plooien. Het Spaanse Telefoni ca bedong dat ook bij Joop van den Ende. De laatste noemt zijn beslissing om destijds met De Mol in zee te gaan 'het allerbe langrijkste telefoontje in zijn carrière als tv-producent'. In het bedrijfsblad van Endemol John de Mol. Foto: ANP/Kippa stelt hij De Mol voor om 'bin nenkort maar weer eens te bel len'. „Ik weet zeker dat hij ergens weer in de branche opduikt", denkt Fons van Westerloo, di recteur van de HMG (RTL4/5 en Yorin). Volgens hem heeft De Mol een grote ambitie om na het produceren voor zen ders zelf een zender te bestie ren. „Dat het mis ging met Sport7, waarin Endemol een belang had, zit hem niet lek ker." Al eerder wilde Endemol samen met Veronica een nieuw commercieel tv-station begin nen, maar daar stak de Europe se Commissie toen een stokje voor. Van Westerloo noemt De Mol 'een zeer creatieve zakenman' die in relatief korte tijd een 'tent van wereldformaat' uit de grond stampte. Endemol heeft wereldwijd 22 vestigingen, en verkoopt talloze tv-formats aan diverse landen. Vakgenoten be schouwen hem als de uitvinder van het reality-genre, met Big Brother als het meest in het oog springende voorbeeld. Big Bro- Ne Go* tue NC ther (BB) is een formule die)Ne Mol zelf heeft bedacht. Gei Niet alleen op televisie, maajSpi ook multimediaal was het e»De voltreffer. Fans konden hetlRa huis bijvoorbeeld via intemiNC dag en nacht in de gaten hoi Do den. Door deze aanpak wercNC Endemol interessant voor hl NC Spaanse telecomconcem TgOp fónica. In maart 2000, op he Ma hoogtepunt van de internet|Lir pe, betaalden de SpanjaardqNC 5,5 miljard euro voor Endeqva. Ze zagen in het bedrijf 'de iejNC le content-leverancier'. NL Volgens presentator en proejrru cent (Eyeworks) Reinout Oe'Wt mans heeft De Mol de NedeJNC landse tv-branche als expoijTu product op de kaart gezet. Do „Naast kaas en tulpen denkiGe ze in het buitenland nu ookjM. tv-formats als ze aan Nederjlnj denken." ve Oerlemans heeft groot respiNa voor De Mol. „Als tv-produoRe kom ik net kijken, terwijl hij:N( met Big Brother iets fenomeNe naals heeft neergezet. Maarlgn hij bij Endemol vertrekt, wqMi de positie van dat bedrijf tofwi minder dominant. Hij probe W de nog een keer zo'n kick aljloi Big Brother te bereiken, majlk weet niet of dat een goede nsa is vo or creativiteit.'t Paul Römer, algemeen direozo teur van Endemol, ziet De NM met lede ogen vertrekken. JNi zal hem vooral persoonlijk qge sen. Hij was mijn spiegel. M T de laatste jaren werkte hij v< namelijk voor onze internat nale tak. Op de Nederlands! markt deden we het al grote deels zonder de ideeën van John. Na zijn vertrek zullen daarom een dominante spe nr in die markt blijven.,k' Bart in 't Hout van SBS is de c4 ondanks benieuwd hoe Ene 5r mol het vertrek van De Mol opvangen. „John stond bor voor creativiteit en contintii van idee tot tape. Als het nie .3 lukte, was hij ook niet te be 1 roerd om consequenties te f trekken. John is de kijker en ró weet perfect de smaak van Ipe publiek te pakken. Endemo 01 zijn persoonlijkheid gaan n [j! sen." Stad dreigt lokaal tv-journaal van Omroep Flevoland te verliezen almere/anp - Het bijna dage lijkse huis-aan-huisblad Almere Vandaag heeft een goed eerste jaar achter de rug. Dat stelt hoofdredacteur Tim Beldman. De krant volgde vorig jaar april het toen net opgeheven Dag blad van Almere op. Het opzetten van het huis-aan- huisblad was een riskante on derneming, omdat de adverten tiemarkt destijds instortte. Vol gens Beldman maakt deze proef duidelijk dat een huis- aan-huisblad een regionale - krant best kan vervangen. Uitgeverij HDC Media stopte de persen van het Dagblad van Al mere onder meer omdat er slechts 3400 abonnees waren. En dat in een stad met ruim 160.000 inwoners. Beldman hoopt dat Almere Vandaag eind dit jaar voor het eerst beschei den winst boekt. Om de inkom sten te verhogen probeert het gratis blad meer landelijke ad verteerders te werven. De hoofdredacteur stelt dat zijn krant eind vorig jaar bij een le zersonderzoek een waardering van 7,2 kreeg. Per editie zou Al mere Vandaag 120.000 lezers trekken. Het blad verschijnt vooralsnog de laatste vier dagen van de werkweek. Het gaat om een proef van drie jaar. Aanlei ding was dat HDC Media had ontdekt dat Almeerders wel^o- kaal nieuws willen zien, maar daar niet voor willen betalen. Het aparte tv-journaal Almere Nieuws op TV Flevoland d wel te verdwijnen na het e jaar. Almere was vorig maart de eerste stad in NeO land, die een eigen nieuws" kreeg bij een regionale omr Het gemeentebestuur wi subsidie voor de vierj; r proef echter na een jaar a eindigen, omdat de stad 1 bezuinigen. Burgemeester wethouders vinden dat het gramma in de huidige opz^ weinig meerwaarde biedt. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Idols uitslag RTL 4 3.401 2. Idols RTL 4 3.372 3. Studio Sport (zo, 19u) NOS 2.909 4. Nederland-Griekenland SBS 6 2.706 5. Kopspijkers VARA 2.331 6. Journaal (zo, 20u) NOS 2.250 7. Spoorloos KRO 2.068 8. Journaal (vr. 11.30u) NOS 2.010 9. Postcode miljoenenjacht TROS 2.002 10. Goede tijden slechte tijden RTL 4 1.992 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Yu-gi-oh Fox Kids 250 2. Braceface Fox Kids 190 3. Totally Spies! Fox Kids 181 4. Fox Kids Planet Fox Kids 179 5. Jeugdjournaal NOS 165 6. Kids top 20 Fox Kids 155 7. Spongebob squarepants Nickelodeon 151 8. Fox Kids live countdown Fox Kids 144 9. What's with Andy Fox Kids 138 10. Shinchan Fox Kids 136 Marktaandelen in Nederland 1 11,7 (12,2) Nederland 2 14,0 (17,7) - Nederland 3 6,7 (7,0 - RTL 4 20,8 (19,9) RTL 5 4,7 (4,6) Yorin 5,7 (6,0) SBS 6 13,2 (10,7) NET 5 5,0 (5,0) +/- Veronica 4,3 (3,6) KIndernet 1,0 (1,1) - Fox Kids 0,0 (0,0) +/- TMF 0,4 (0.4) +/- MTV 0,4 (0,3) Discovery 0,9 (0,9) +/- De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kijkers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de marktaandelen van vorige week. Het commerciële radiostation Classic FM viert deze week het tienjarig be staan in Nederland met politici, topdiri- genten en zangeressen die plaatsne men achter de microfoon, 's Ochtends en 's avonds (herhaling) delen deze pro minenten een uur lang klassieke muziek uit hun privécollectie met de luisteraar thuis. Een uurtje is eigenlijk veel te kort, vindt WD-fractieleider Jozias van Aartsen. Hij zou uren kunnen vullen. door Nico Postma naarden - Stilte, opname. Het rode lampje brandt. Binnen in de studio zit een neuriënde Jozias van Aartsen te genieten achter het glazen raampje. De WD-er timmert met de vingers op tafel en zingt soms lekker mee tijdens de opname. Van Aartsen begint met een naar eigen zeggen weemoedig stuk van de onbekende componist Jo seph Joachim Raff. Hij laat de luiste raar ook kennismaken met minder be kende werken van Handel en een poli tiek stuk van Beethoven. Haydn draait hij als 'eerbetoon aan de filosofen in de politiek'. Verrassend is ook dat de liberaal eindigt met een cd van de communist Bertolt Brecht en Kurt Weil. „Hij heeft zich duidelijk goed voorbereid en niet voor de stan- daardmuziek gekozen die we normaal draaien. Hier is over nagedacht en het is zeer verantwoord", gniffelt program madirecteur Pieter Buijs van Classic FM, die de luisteraar doorgaans het populairdere genre voorschotelt. Van Aartsen: „Het is een inkijkje in mijn muziekvoorkeur. Met gemak had ik nog een paar uur kunnen vullen. Ik heb thuis van alles en nog wat staan. Zo veel dat ik laatst een stapel cd's heb weggegooid. Muziek is zoiets ontspan- nends. Na een dag werken in de Twee de Kamer, waar het altijd warrig is en hectisch, voel ik me alsof ik drie simul- taanwedstrijden heb gespeeld. Als ik dan naar muziek luister, vergeet ik de drukte en kan ik me ontspannen." In de auto onderweg naar Den Haag is Van Aartsen aan het werk en daarbij luistert hij weer niet naar muziek. In de auto is Classic FM trouwens al Jozias van Aartsen gunt de luisteraar van Classic FM een kijkje in zijn muziekcollectie. Foto: Ton Kastermans bijna een jaar niet meer te ontvangen. Het klassieke station verloor de 90.7 FM tijdens de frequentieveiling. Aan vankelijk tot groot verdriet van pro grammadirecteur Buijs, die dacht de luisteraars te zullen verliezen. Dat het station sindsdien alleen nog via de ka bel is te ontvangen, doet Buijs emotio neel gezien nog steeds pijn. Rationeel bekeken valt er weinig te treuren. Hoe wel de adverteerders in het begin het station lieten vallen, bleven de luiste raars plakken. Achteraf bleek dat drie kwart van de luisteraars toch al via de kabel luisterde. Classic FM bestaat sinds 30 april 1994. De zender was destijds volledig in En gelse handen. Classic FM was toen al twee jaar uitermate succesvol in Enge land. Het idee was om de formule te kopiëren naar Nederland. Buijs was er vanaf het begin bij als nieuwslezer. De zender leefde in Nederland op grote voet door veel personeel aan te ne men, terwijl de luistercijfers ver ach terbleven bij de verwachtingen. Ook de programmering met de presentatri ces Anne van Egmond en Leontien Ceulemans sloeg in Nederland niet aan. „Het gesproken woord deed het wel goed in Engeland, maar hier niet. De Engelsen programmeerden ook exact hetzelfde als in het moederland met Engelse componisten die nie mand in Nederland kent." Classic FM was in Nederland ten dode opgeschreven en werd in januari 1997 overgenomen door Sky Radio. Pieter Buijs werd verantwoordelijk voor de programmering. Hij vond dat de zen der nóg populairder moest program meren en kreeg dat ook flink ingepe perd door de nieuwe mede-eigenaar, die véél meer Vivaldi's Vier Jaargetij den wilde laten klinken en de Bolero en de allerpopulairste stukken van Bach en Mozart. „Na een maand gin gen de luistercijfers omhoog van nul tot één procent. Inmiddels hebben we een marktaandeel van 2,5 procent, veel meer dan de publieke zender Ra dio 4, die ondanks de enorme budget ten én een volledige etherdekking slechts 1,8 procent weet te behalen. Dat zegt veel over onze formule, waar in trouwens ook film- en musicalmu- ziek past." Classic FM draait ook Andrea Bocelli, Jaap van Zweden, Petra Berger en Jan Vayne, de rustige nummers van Va nessa Mae en ook André Rieu, mits het geen 'hoempapa' is. In totaal bestaat het repertoire van Classic FM ongeveer uit 2000 titels. Buijs: „Je hoeft geen verstand van sieke muziek te hebben om er tocl j van te kunnen genieten. Radio 4 ri 1 zich meer op de kenners, op die ze j der wordt ook veel gepraat met de: kundigen. Bij ons zijn om de vier p tep alleen korte aan- en afkondigii te horen. Nieuwsbulletins hoor je 1 ons alleen 's ochtends en 's avondi de spitsuren." Classic FM begint 's ochtends met te, vrolijke en uptempo muziek. Middags wordt de muziekkeuze ie minder extreem. Aan het einde vai middag wordt het tempo opgevoei om daarna 's avonds weer wat rust aan te doen." De luisteraar van Cla FM luistert gemiddeld een uur. V01 in het weekeinde wordt er veel geli terd. Op zondagochtend bijvoorbe is de klassieke zender populairder 3FM. Pieter Buijs weet dat hij niet popul is bij de echte liefhebbers van klas: ke muziek. „Vooral in het begin. V leven in een calvinistisch land, wat deze zender te populistisch wordt vonden. Wij draaien precies die de uit de symfonieën die mensen ken Wij laten alleen de hoogtepunten 1 ren uit pak 'm beet de Matthaus P< sion. Volgens kenners kan dat niet maar onze luisteraars horen dat ni en storen zich er niet aan. Bovendi verschijnen er ook cd's met alleen maar hoogtepunten uit de klassiekl muziek." Platenmaatschappij EMI brengt ee 3CD-box uit met de titel 10 jaar Cl! FM. Op 20 juni is er in het Concert] bouw in Amsterdam een Wenscon Het Nederlands Philharmonisch 0 kest vervult dan de wensen van de luisteraars van Classic FM. Vandaa (10.00 en 22.00 uur) is Mat Herben gastpresentator, morgen de sopra; Miranda van Kralingen. Harry Mei vult de uitzending van donderdag mei met een muzikaal eerbetoon a Pim Fortuyn. De uitzending met J< van Aartsen is zaterdag 8 mei te h( Zondag 9 mei verzorgt Wibi Soeija een speciaal programma vanaf zijl landgoed De Wulperhorst. Hij spe op zijn vleugel thuis een mix van j soonlijke en publieksfavorieten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20