►verleg over repensioen rug bij af Leidse uitgeefster achter 'De weg van de moslim' Casa Cara wil coladisco voor Katwijkers onder 16 Aanslag bij NAVO-top verijdeld (bonden verontwaardigd Picasso mogelijk ioo miljoen dollar bevrijdingsdag open! Leger Israël omsingelt Arafat Erkel sluit nieuwe missie niet uit Boeing was vakantievlucht Koon's Puppy in de steigers dinsdag 4 MEI 2004 Dagblad pS| door Rob Onderwater katwijk - De dancing Casa Cara aan de Tramstraat in Katwijk wordt voor jongeren onder 16 jaar een alcoholvrije disco. Als de verbouwing van het pand is afgerond, wil eigenaar Jan van Hese die groep in de weekein den ontvangen. Om half elf 's avonds moet 'onder 16' plaats maken voor de oudere jeugd, die wel gewoon alcohol kunnen gebruiken. In een rapport van de Project groep VIKS (Veilig In Katwijk Stappen) kwam vorige week naar voren dat in Katwijk be hoefte is aan een alcoholvrije discotheek voor jongeren onder 16 jaar. Op die leeftijd mogen ze de 'Cas' eigenlijk niet in, hoewel een enquête onder de jongeren uitwees dat 'onder 16' (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad OPGERICHT 1 MAART 1860 Ondernemers De Waard zijn vandalisme beu Ronald de Boer: nooit meer Oranje Een bui 3 •6° [|4/! iG/ANP - Het overleg tus- ibinet, vakbonden en >vers over vroegpensioen [g bij af. Het kabinet heeft »n teruggegrepen op zijn voorstel waarin werkne- liet langer belastingvrij i sparen voor prepensioen, „is de vakbonden draait het llee het overleg de nek om, IOO| de werkgevers het ge- 13jjgaande proberen te hou- v\at et kabinet mogen werkne- vanaf 2006 niet langer on geld opzij zetten om eer- stoppen met werken. Wel het met een overgangsre- Bovendien mogen werk- s toch 2,1 jaar eerder met ien door hun spaartegoed ferlof in te zetten, ibinet trekt daarnaast het [emen in om werknemers lieden te sparen voor een len van meer dan 70 pro van het laatstverdiende Werknemers met een I t beroep die vaak jong be- Pffn met werken, kunnen ^overwaarde gebruiken om "urn 65ste ermee op te in. Dit zal overigens voor perkte groep gelden. centrales FNV en CNV erontwaardigd over de ;n. Ze begrijpen niet dat er De Geus van sociale zo snel over het overleg e sociale partners heen- en eerdere toezeggingen De FNV waarschuwt dat :eep van het kabinet gro- olgen kan hebben voor de ng van het Najaarsak koord en de afspraken over loonmatiging in dat akkoord. In een poging de dialoog tussen de sociale partners en het kabi net gaande te houden, is VNO- NCW bereid water bij de wijn te doen. De werkgeversorganisatie wil werknemers toch de moge lijkheid geven om voor de leef tijd van 63,5 jaar met prepensi oen te gaan, zoals het oude compromisvoorstel van het ka binet dat voorstond. Vakcentra les FNV, CNV en MHP en werk geversorganisaties MKB-Neder- land en LTO Nederland eisen een leeftijd van 62 jaar. Voor MKB-Nederland en CNV bete kent de opmerking een sprank je hoop. De FNV ziet de pre pensioenleeftijd van 62 jaar als 'een absoluut eindbod'. De vakbonden krijgen bijval van de PvdA. Tweede-Kamerlid Bussemaker is 'zeer geschokt' door de houding van het kabi net, die volgens haar met de rug naar de sociale partners staat. Dit zou wel eens gevolgen kun nen hebben voor de loonmati ging, schat ze in. Haar collega Bakker (D66) is daar niet bang voor. Over de loonmatiging wordt volgens hem niet aan de vergadertafel beslist maar op de arbeids markt. Daar is nu zoveel werk loosheid dat de lonen echt niet zullen stijgen. Bakker prijst het kabinet voor het teruggrijpen naar de strakke lijn. CDA-Ka- merlid Verburg is teleurgesteld. Ze rept van 'een gemiste kans' nu de flexibele afspraken voor het stoppen met werken van ta fel lijken te zijn. Wie respect vooropstelt zal stemmen halen Regisseur is op zoek naar een Nederlandse E.T. (advertentie) new vork - Een schilderij van Pablo Picasso uit 1905 wordt morgen mogelijk het duurste kunstwerk ter wereld als het onder de hamer gaat bij veiling huis Sotheby's in New York. 'Gargon a la pipe' is voorzichtig getaxeerd op 70 miljoen dollar, maar kan mogelijk 100 miljoen dollar (86 miljoen euro) op brengen. Deskundigen zijn er zeker van dat het meer zal op brengen dan de huidige record houder, 'Portret van dokter Ga- chet' van Vincent van Gogh. Dat werd in 1990 afgehamerd op 82,5 miljoen dollar. ramallah - Israëlische troepen hebben vanmorgen vroeg het kantoor van de Palestijnse lei der Yasser Arafat in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever omsingeld. Dat hebben oogge tuigen gemeld. Er zijn geen schoten gevallen. Het leger wil de geen commentaar geven. Arafat is het gebouw al meer dan twee jaar niet uit geweest. Israël zegt dat hij kan vertrek ken, maar misschien niet mag terugkeren. Israël houdt Arafat medeverantwoordelijk voor de Palestijnse terreur. Rotterdam - Het grote verwer ken kan beginnen voor Arjan Erkel, de Nederlander die twin tig maanden lang werd gegij zeld in Dagestan. Drie weken na zijn bevrijding spreekt hij openhartig over zijn ontvoe ring. ,,De verwerking is in Da- gestan al begonnen. Lezen, niks doen en nadenken, meer had ik niet te doen, dus ik heb al veel doorgenomen." Hij blijft in Rotterdam wonen, maar sluit een nieuwe humanitaire missie niet uit. „Ik heb mijn werk altijd leuk gevonden." Pagina Binnenland 2 andaag i.v.m. dodenherdenking 118 uur open. torgen, 5 mei ijn we van )-21 uur open Ti vr 10 - 21 uur. Za 9-18 uur, 235 45 32 (0.10/min.) IKEA.nl COMMENTAAR Israëlisi pjtm heef SHARON Israëlische premier Ariel heeft onmiskenbaar een e achtergrond. Hij po- oplossingen als bevelen en ervan uit dat die worden rolgd. Als dat niet gebeurt, Bet hij duidelijk dat een ver- It veldslag nog geen verloren lig is. De situatie waarin hij ^elf en Israël heeft gebracht, laanleiding van zijn plan tot (trekking uit de Gazastrook, p dat weer eens felijk. In het re Idum werd Sha plan door zes t"« C °*d-k IS I rocent van de opgekomen leden verwor Minister van justitie Yosef I, overigens geen Likud-mi- jr, heeft deze uitslag in het fj perspectief geplaatst door 'ellen dat daarmee amper 1 fnt van de Israëlische be- ajng gestemd heeft en dat het istaanbaar zou zijn dat die 1 ent zou beslissen over het an Israël. Sharon reageerde Je generaal van de verloren «lag: hij zou de uitslag van referendum respecteren, p het plan niet willen laten in. Binnen de regering lijkt Plan van Sharon, vanwege Jerdeeldheid bij Likud, ech- lyeinig kans te maken. Maar *pgrijker is dat Sharon ver klaarde dat hij ervan overtuigd is dat de meerderheid van het Israëlische publiek zijn plan steunt. Sharon zou deze natio nale kaart kunnen verzilveren door verkiezingen uit te schrij ven met zijn plan als inzet. Li kud zal bij verkiezingen met de ze inzet uiteenvallen in verschil lende partijen. De voorstanders van gedeeltelijke terugtrekking uit Gaza en een deel van de Westoever zullen de verkiezingen wellicht winnen, maar Sharon zal geen machtsbasis meer hebben om zijn plan vervolgens uit te voeren. De generaal in hem zal deze oplossing afwijzen. Wordt het niet gewoon tijd dat de staatsman Sharon zijn rol in de geschiedenis opeist, het plan aanpast en zijn vriend Bush de druk op de tegenstanders van het plan laat opvoeren. Onder tussen moet hij een nationaal referendum wettelijk mogelijk te maken. Dat nieuwe plan moet hij in een referendum voorleg gen aan het Israëlische volk. De generaal in Sharon mag er dan wellicht vanuit gaan dat hij met dat mandaat, vanuit zijn huidige machtsbasis, alsnog zijn zin krijgt. Jan Geert Majoor Bilbao - Het twaalf meter hoge kunstwerk 'Puppy' van Jeff Koons bij het Guggenheim werk van de Amerikaanse kunstenaar is opgebouwd worden de komende dagen ver- Museum in het Spaanse Bilbao wordt in de steigers gezet. De bloemen waaruit het vangen. Foto: EPA/Alfredo Aldai den haag - Het vliegtuig dat za terdag is onderschept door twee Nederlandse jachtvliegtuigen was een vakantiecharter van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Air Europa. De F16's van de luchtmacht kwamen in actie omdat de piloot van de Boeing 737 niet reageerde op Deense en Nederlandse noodoproepen. Pas boven België herstelde de bemanning het contact. Het vliegtuig, dat van het Noorse Bergen op weg was naar Mallor- ca, kreeg naast de Nederlandse luchtmacht ook Duitse en Fran se straaljagers op zich af. Pagina Binnenland 1 woont, op bezoek. „Ruimdenkend is het allerminst", zegt deze, „het is de Staphorster variant van de Islam." Sam son gelooft dat Ploeger niet de Sharia in Nederland wil invoeren. Ze schrijft ook zelf, bijvoorbeeld lesmateriaal voor de school, maar daarin slaat de Leidse een mildere toon aan, zegt de PvdA'er. Sam son heeft haar complete oeuvre gekocht. „Ik raad de WD ten zeerste aan om langs te gaan. Het wordt een merkwaardig ge sprek." WD-raadslid Rob de Rooij laat weten dat hij geen contact heeft gezocht met Pro ject Dien. „Ik vind dat mijn taak niet als volksvertegenwoordiger. Het openbaar ministerie moet het nu verder uitzoe ken." door Robbert Minkhorst leiden - De uitgever en vertaler van de omstreden boekenserie 'De weg van de moslim' komt uit Leiden en heeft nauwe banden met de islamitische basisschool Er Risèlèh. Achter uitgever Project Dien gaat Jeannette Ploeger schuil, een be keerde moslima en de echtgenote van de voorzitter van Er Risèlèh. Ploeger levert lesmateriaal aan de school. De boekenreeks is een handleiding voor moslims. Zij beschrijft hoe zij dienen of dienden te leven, en geeft tekst en uitleg bij (oude) gebruiken. Scherp veroordeeld is de passage waarin 'homo's van hoge gebouwen moeten worden gegooid'. Vol gens de uitgeefster is het boek onjuist ge citeerd en zijn haar bedoelingen verkeerd begrepen. De Leidse WD-ffactie is niet op de hoog te van de achtergronden van uitgeverij Project Dien. Naar aanleiding van de op hef over de boekenserie, de verkrijgbaar heid ervan en het spoeddebat in de Tweede Kamer daarover, stelt de WD nu schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. De fractie wil vooral weten of de uitgeverij 'meer extremistische pu blicaties of activiteiten' op haar geweten heeft, danwel ontplooit. Ploeger reageert verontwaardigd op de vragen, net als dat zij verontwaardigd is over alle ophef die is ontstaan. Dagblad Trouw, dat de zaak aanzwengelde, heeft zelf al laten weten dat de uitgeverij stap pen overweegt tegen de krant. Ploeger: „Iemand geeft er een draai aan en je. krijgt rare toestanden. Dit is allemaal niet nieuw. Dit staat allemaal in de Bij bel, in de Joodse geschriften en in de Koran. Het is wat onze Schepper al eeu wen duidelijk maakt." In het hoofdstuk over islamitisch recht wordt verteld over hoe vroeger tegen 'uitwassen' werd op getreden. De Sharia (islamitische wetge ving) schrijft voor dat mensen die zich schuldig maakten aan sodomie 'van een hoge constructie moesten worden ge gooid, en daarna gestenigd'. Het is niet haar doel om islamitische wetgeving in Nederland in te voeren. De uitgeefster kreeg onlangs PvdA-Ka- merlid Diederik Samson, die in Leiden de discotheek wel eens bezoekt. Ondanks de controles op de leeftijd van de bezoekers. Casa Cara gaat de deuren nu wel officieel openen voor de jongste Katwijkers. Wanneer dat gaat gebeuren, is niet dui delijk. Van Hese heeft al plan nen om 'jongeren onder de 16' te vermaken: „Gezamenlijk naar Idols kijken, zoiets. Dat lijkt me heel leuk. Ik heb nog wel meer ideeën, maar die ga ik niet allemaal vertellen." Van Hese wil zijn zaak eerst re noveren. „Dat doe ik in de eer» ste plaats voOr de veiligheid. De entree moet worden veranderd en binnen komen er op advies van politie en brandweer aan passingen. In de tweede plaats moet ik meegaan met de tijd. We willen de zaak modernise ren." Met het initiatief komt Van He se tegemoet aan de wens van de jongeren én politiek. De po litici willen graag dat de jeugd zich 'binnen' vermaakt, in plaats van buiten te 'hangen' en drinken. Dat laatste zorgt in Katwijk voor veel overlast Pagina R2: Katwijk heeft geen behoefte aan tweede disco ankara-brussel/anp-afp-rtr - Justitie in Turkije heeft gisteravond negen personen formeel aange klaagd wegens lidmaatschap van een terroristi sche organisatie. De negen zouden betrokken zijn geweest bij de voorbereiding van een terroristi sche aanslag tijdens de NAVO-top eind juni in Is tanbul. De Turkse politie in de stad Bursa zei eerder dat ze met de arrestatie van zestien mensen een aan slag heeft verijdeld. De verdachten zouden ban den onderhouden met al-Qaeda, het netwerk van Osama bin Laden. In de avond werden er zeven op vrije voeten gesteld. Negen anderen die in Is tanbul waren opgepakt, zijn ook vrijgelaten, om dat zij tijdens verhoor onschuldig bleken. De gouverneur van Bursa, Oguz Kagan Koksal, liet gisteren samen met de politiechef uit die stad een verklaring uitgaan. „De organisatie is ontmanteld in een succesvolle operatie, terwijl ze aanvallen aan het voorbereiden was", aldus de gouverneur. De bende zou in elk geval een synagoge in de na bijgelegen stad Osmangazi hebben willen aanval len en een bank hebben willen beroven. Volgens de politie behoren de verdachten tot de militante islamitische beweging Ansar al-Islam. De gouverneur deelde ook mee dat automatische geweren, explosieven en 4000 cd-roms met trai ningsinstructies van Osama bin Laden in beslag zijn genomen. De top van het Atlantisch bondgenootschap vindt op 28 en 29 juni plaats in de grootste stad van Turkije. De Amerikaanse president Bush en een groot aantal andere westerse leiders wonen de bijeenkomst bij. Ansar al-Islam is een groepering die vooral actief is in Iraaks Koerdistan. Volgens Washington on derhoudt de moslimbeweging nauwe banden met Osama bin Laden en is ze verantwoordelijk voor een aantal aanslagen op in Irak gestationeerde Amerikaanse militairen. De Turkse politie heeft extra veiligheidsmaatrege len genomen in verband met de NAVO-vergade- ring. Vorig jaar werd Istanbul getroffen door een reeks zelfmoordaanslagen. Hierdoor vielen ruim zestig doden. Al-Qaeda eiste de verantwoordelijk heid op. V Ja Ik ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat ls nog geen 0,41 per dagl MAT Naam: AdresW Poetcode Plaats: Thlefoon Geboortedatum - Stuur dew bon op ln oen ongcfrankoorde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoord nummer 127, 18O0 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratia) of surf bieding ls geldig tot 31 Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In hot colofon van do krant treft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch I0& Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1