LEIDE Geen ontslagen bij ID College Ondernemers De Waard zijn vandalisme beu 'Als je een corpulente twintiger wilt, stem dan op mij'- REGIO 1 Dure designstal van stier Herman is leeg Vertrek van directeur Hartstichting stemt collectante tevreden R1 Tijdelijke contracten niet verlengd 'Ik ben op mijn wenken bediend' SP steelt de show bij Europa-avond jonge WD'ers dinsdag 4 mei 2004 p naar de i Kuijt itbalschool wijfels over venant bij ermarkten en vrouw >r in geduwd |Een 24-jarige Leider zondagochtend vroeg iet zijn vriendin slacht- 'orden van mishande erden zonder enige ig door onbekenden le Hoogstraat in het wa le Nieuwe Rijn geduwd, man uit het water was ten, werd hij om onbe reden belaagd. Hij liep erwondingen op in zijn "ie in het ziekenhuis worden verzorgd, je zij in het water zijn li en mishandeld, is on- bgsbeelden siden op tv |Het tv-programma An- 'en is vanavond geheel ^Sian de oorlog op ama in deze special zijn :re beelden te zien van ^jvan het dagelijks leven le Tweede Wereldoor- de bevrijding. Op de van de bevrijding is ;n de vreugde te zien heerste maar ook de lede die na de bevrij- rd gekoeld op NSB'ers loemde moffenmeiden, 'ijden is vanavond om jir op Nederland 3. ise' bevrijder J overleden Op 82-jarige leeftijd is •ril in Califomië in de le Staten Robert Allen 'erleden. Kapitein Ry- op woensdag 9 mei inzittende van de eerste aan het hoofd van een Canadese militairen n reed. Ryder was in a een val bij het tuinie rt hospitaal opgeno- Irder ging op 1 septem- het leger in, de dag Duitsland Polen bin- en zat bij de eerste Ca- nfanteriedivisie. erwebsite ikbaar tc - De zwemwaterweb- I de provincie Zuid-Hol- Sinds 1 mei weer te be- Op de site staan actuele is over 110 officiële lekken, die tot eind sep- regelmatig door inspec- j> veiligheid worden ge- eerd. Als de waterkwali- jrtoe aanleiding geeft, brovincie een zwemver- feggen of een negatief Övies geven. Bij alle lo- taan borden die de kwa- ji het water vermelden. W.zuid-holland.nl/servi- jnwater biedt de provin- i algemene informatie e zwemlocaties. Infor- i ook verkrijgbaar via de fatertelefoon: 070- b. te Baha'is rschuwen Iran De BaM'i-gemeen- n Leiden protesteert te- verwoesting van een om in Iran. Het gaat om fvan Quddus, een be- fe negentiende-eeuwse jig van de stichter van ia'i-geloof. De Iraanse eiten hebben het graf grond gelijk gemaakt. la'is vragen Iran om de jke resten van Quddus dragen aan de gemeen- jiaar. De Leidse gemeen- js een van de vele die we- protest aangetekend tegen de vernietiging graf in de Iraanse stad „Als het alleen om Lei- ïg, dan was het een *1 op de gloeiende plaat", >b Doeleman van de Baha'i-gemeenschap. Vele druppels maken jrter. De internationale pschap moet druk uitoe- )p Iran om de situatie te pren." door Marijn Kramp leiden - Bij het ID College vallen voorlopig geen gedwongen ont slagen. De regionale school voor middelbaar beroepsonderwijs, met een aantal vestigingen in Leiden, verwacht de voorgeno men bezuiniging van vijf procent op de loonkosten op te kunnen vangen door alle tijdelijke con tracten niet te verlengen. Daar naast krijgen de 59- en 60-jari- gen de kans om vervroegd uit te treden, wordt eeh aantal oplei dingen verplaatst en gefuseerd en worden de klassen groter ge maakt. Aanvankelijk lëek het erop dat het ID College, waar zo'n 13.000 leerlingen schoolgaan en 1150 mensen werken, acht pro cent op de loonkosten moest bezuinigen. Bij nader inzien blijkt dit zo'n vijf procent te zijn, meldt A. Wooldrik, voorzit ter van het college van bestuur. In totaal moet er 2,5 miljoen ge kort worden op de jaarlijkse loonkosten van 45 miljoen. De medezeggenschapsraad is ak koord gegaan met de afgeslank te begroting, maar heeft nog geen advies gegeven over de in houdelijke maatregelen. Dat advies verwacht Wooldrik deze maand. Door het contract van de 75 tij delijke krachten niet te verlen gen denkt Wooldrik de financi ële problemen voor een groot deel te ondervangen. Voor de tijdelijke werknemers is geld gereserveerd waarmee ze cur sussen kunnen volgen, be roepsoriëntaties kunnen rege len en andere dingen die nodig zijn om aan een andere baan te komen. Ook krijgen oudere werknemers de kans om ver vroegd uit te treden. „Maar het aantal mensen dat daar gebruik van gaat maken zal niet in de tientallen lopen." De vakbon den zijn akkoord met het socia le statuut dat voorziet in deze regelingen. Met deze al dan niet gedwon gen vertrekregelingen is het ID College er nog niet. De bezuini gingsoperatie gaat gepaard met een stoelendans. Hoe ingrij pend die wordt, kan Wooldrik nog niet inschatten. Wel is al duidelijk dat veel mensen die bij de afdeling Educatie werken ergens anders in het bedrijf aan de slag moeten. Bij Educatie neemt het werk af omdat het aantal deelnemers aan inburge- ringscursussen en aan het vol wassenenonderwijs terugloopt. Ook moet een aantal opleidin gen verhuizen en fuseren om geld te besparen. Het gaat hier bij om de beroepsbegeleidende leerweg administratie in Alphen aan den Rijn en Zoetermeer en om de iet-opleiding in Alphen aan den Rijn en Katwijk Leerlingen iet moeten in de toe komst naar de ICT-Academie in Leiden. Deze opleiding hebben het ED College en het ROC Lei den onlangs samen met de Ho geschool Leiden opgezet. In Al phen aan den Rijn volgen nu nog zo'n 150 leerlingen een ict- opleiding en in Katwijk zijn dat er ongeveer 50. Voor de docen ten betekent dit eveneens dat ze moeten verhuizen van werk plek of intern moeten wisselen van baan. De beroepsbegeleidende leer weg administratie die in Alphen aan den Rijn en Zoetermeer slechts 15 deelnemers telt, ver huist en wordt samengevoegd met de Goudse afdeling. Voor de betreffende opleidingen geldt dat ze langzaam worden afgebouwd. Leerlingen die de opleiding nu volgen maken die hoogstwaarschijnlijk af op de locatie waar ze nu les hebben. Nieuwe leerlingen beginnen met ingang van volgend jaar op de nieuwe locatie. leiden - De dure designstal van museum Naturalis is leeg. Zaterdag zijn de gekloonde koeien Holly en Belle verhuisd naar een boerderij in Oude water. Een maand geleden overleed de beroemdste be woner van de stal, de gene tisch gemanipuleerde stier Herman. De drie beesten leefden sinds 2002 in de door architect Fons Verheyen ontworpen ruimte, die toen 227.000 euro kostte. Wat er met de stal gaat gebeu ren is nog niet bekend. Als er geen andere bestemming wordt gevonden, dan gaat het gebouwtje in de Leeuwenhoek tegen de grond. Destijds is al afgesproken dat de koeien Holly en Belle zou den verhuizen als stier Her man zou overlijden. Het far maceutische bedrijf Pharming heeft de twee koeien ontwik keld, die op 17 februari 1998 in het Friese Oldenholtwolde zijn geboren. Ze zijn een één- eiige tweeling, maar onder scheiden zich van elkaar door een verschillend vlekkenpa- troon op de vacht. Achter hun namen gaat het internationale samenwerkingsverband voor de totstandkoming van de dieren tussen Nederland (Hol ly) en België (Belle) schuil. Holly en Belle hebben geen kalfjes gekregen en produce ren dus geen melk. Stier Herman werd in Leiden verzorgd door de stichting Stier Herman, die na zijn dood is opgeheven. Twee be drijven, Yarden en Nedap, be taalden de exploitatie van de stal. door Eric-Jan Berendsen leiden - De ondernemers op De Waard willen maatregelen te gen het vandalisme op het in dustrieterrein. Directe aanlei ding is het ingooien van vijf grote ruiten, zondagnacht, bij de Leidse Textiel Centrale (LTC) aan de Willem Barentszstraat. Directeur en mede-eigenaar Peter de Kruis van de LTC over weegt camera's op te hangen om de vandalen te kunnen la ten opsporen door de politie. De Kruis wordt er moedeloos van, want niet alleen zondag nacht was het raak, ook de nacht na Koninginnedag wer den er bij hem vier grote ruiten ingegooid. Meestal gaat het om de ruiten aan de zijkant, inge gooid door daders vanaf de La ge Rijndijk, die dan niet zicht baar zijn. „En ik ben niet het enige bedrijf dat er last van heeft", zegt De Kruis. „Verderop in de straat gebeurt het regelmatig, aan de overkant bij bureau Halt is het wel eens raak geweest en met oud en nieuw schijnt alles hier te mogen. We hebben eind maart overleg gevoerd met an dere ondernemers hier op het industrieterrein en vandalisme stond boven aan de agenda." Een beetje 'wanhopig' toont hij een stapel papier van zo'n vijf centimeter dikte. .Allemaal aangiftes van vernieling en de daarop volgende correspon dentie met de verzekerings maatschappij. De laatste scha de wordt geschat op 2500 euro en dan reken ik het kapotte la minaat in de kantoorruimte nog niet eens mee. Daar zit een groot gat in, omdat de ruit met een stoeptegel is ingegooid. De verzekering heeft al gezegd dat de premie omhoog gaat of dat er een andere oplossing moet komen." Die andere oplossing zouden Vijf grote ruiten sneuvelden zondagnacht bij de Leidse Textiel Centrale (LTC) aan de Willem Barentszstraat. Foto: Hielco Kuipers dan camera's moeten zijn. „Er komen inderdaad camera's", klinkt De Kruis beslist. „Deze week nog wordt dat geregeld. Hopelijk word ik dan niet ikeer op keer meer midden in de nacht uit mijn bed getrom meld." De Kruis doet elke keer aangifte bij de politie. „Daar word je moedeloos van, want er gaan uren werk in zitten. De politie reageert naar mijn idee meele vend, maar meer ook niet. Ik zeg dan dat ik de neiging heb om geen aangifte meer te doen, maar dan zegt de politie dat ik het wel moet blijven doen om dat zij het anders niet weet." Zo'n vier jaar geleden was er ook een periode waarin met enige regelmaat de ruiten van de LTC en andere bedrijven werden ingegooid. „Toen heb ben we de achterkant dichtge timmerd, maar daardoor werd het te donker voor de mede werkers van het magazijn. Er is toen draadglas ingezet met een hek daar omheen, maar nog werd dat draadglas gewoon in gebeukt. Er is toen wel iemand opgepakt en een paar maanden daarna zijn er meerdere knapen aangehouden", vertelt De Kruis. „Maar er schijnt inmid dels een nieuwe generatie ste nengooiers te zijn opgestaan. We hebben een redelijk ver moeden wie het zijn, maar de politie moet ze oppakken. Daarom zouden we hier graag meer blauw zien, want ik kan moeilijk elk weekeinde een knokploeg achter de voordeur zetten." De politie kon gisteren niet rea geren. leiden - 'Met liefde' neemt vrij willigster M. Bleekrode de col lectebus voor de Hartstichting weer op. Nu directeur Volkert Manger Cats is weggestuurd, heeft het bestuur naar haar ge voel genoeg gedaan om haar met de organisatie te verzoe nen. „Ik ben op mijn wenken bediend." Ex-bestuurslid Nieuwenburg- Coster van de Leidse afdeling van de Vrienden van de Hart stichting 'heeft nog niet zo na gedacht' over de vraag of zij weer bereid is om taken voor de stichting te verrichten. „Ik ben zo overdonderd door de publi citeit van de afgelopen dagen, ik moet dit nog allemaal tot mij door laten dringen." Het bestuur van de Leidse afde ling van de Vrienden van de Hartstichting legde vorige week zijn functie neer uit onvrede over het hoge salaris van Man ger Cats. De bestuursleden gin gen er vanuit dat de man dit werk vrijwillig deed en schrok ken toen bleek dat hij met een jaarsalaris van 175.000 euro de best betaalde non-profitdirec- teur is. Hij werd eind vorige week ontslagen nadat hij niet akkoord ging met een door het landelijk bestuur van de Hart stichting voorgestelde loonsver- noem maar op. Ik ben dat niet gewend. Daardoor heb ik nog helemaal geen gelegenheid ge had om na te denken over de consequenties. Ik kan nog niet zeggen of wij bijvoorbeeld be reid zijn om onze functies weer op te nemen. Wel zegt ze dat zij niet gelooft dat het opstap pen van het 'Leidse bestuurtje' tot het ontslag van Manger Cats heeft geleid. Collectante Bleekrode wil nu vooral dat de zaak overwaait. Als er minder geld binnen komt, kan het wetenschappelij ke onderzoek naar de oorzaken van hartziekten niet worden voortgezet. Dat is echt een strop voor de patiënten. Ik hoop dat het vertrek van Man ger Cats positieve gevolgen heeft voor het werk van de Hartstichting." On tb ij tservies spaaractie Nieuwenburg-Coster kreeg bij na alle landelijke media over de vloer nadat het besluit tot op stappen openbaar werd. „Ik ben de hele week bezig geweest met het te woord staan van journalisten. Ik kreeg allerlei bladen, Radio en TV West, I Mijn wereld, mijn krant. I LeidschÉA Dagblad Goedemorgen! Wat een krant. door Robbert Minkhorst leiden - Eigenlijk hebben ze er allemaal ontzettend veel lol in, de ruim dertig aanwezigen in de achterzaal van stadscafé Van der Werff in Leiden. De aspi rant-politici en parlementariërs wordt het vuur na aan de sche nen gelegd. Maar het vuur be perkt zich tot deze zaal. In het café-restaurant bespreken de gasten de alledaagse dingen, zoals de Idols-finale. Europa, het thema van het debat, is dichtbij en blijft toch ver weg. „Wij zijn de eerste afdeling die iets groots doet", zegt Adriaan Andringa, voorlichter bij de Leidse afdeling van de politieke WD-jongerenorganisatie, de JOVD. De campagne voor de Europese verkiezingen is amper begonnen. „We zijn vroeg", er kent Andringa, „dan kun je de mensen nog krijgen." Die men sen zijn Sander van der Eijk uit eigen gelederen, Frank Futse laar van de SP en Hanneke Boerma van het CDA. Groen linkser Dogan Gök, op wie een half uur wordt gewacht, laat zich niet zien. „We waren nogal selectief', verduidelijkt de jonge WD-be- stuurder. „We zochten de jong ste mensen die redelijk hoog op de lijst staan." Fustelaar is met zijn 25 jaar de jongste en hoogst genoteerde, op de vijfde plaats. Hij zegt overigens later op de avond te rekenen op drie zetels bij de verkiezingen van 10 juni. Andringa constateert dat het debat meer belangstelling trekt dan de cursus Europa die de JOVD vorige week gaf. Daarin stond centraal: Europa, waar gaat het nou om? Voorafgaand aan het debat erkent Van der Eijk dat veel te weinig mensen het belang van Europa inzien. „Daarom ben ik ook hier." An dringa: „Er is in Nederland een spotje over de verkiezingen. In heel Europa zijn afgelopen weekeinde grote feesten ge weest voor de uitbreiding van de Europese Unie. Nederland heeft het aan zich voorbij laten gaan." Op een tafel bij de zaalingang ligt het onvermijdelijke promo tiemateriaal. Wuppies houden een spandoekje vast met de tekst enjoyyourffeedom.nl. Be stuursleden van de JOVD pro beren achter de krukken een spandoek op te hangen, maar de punaises gaan niet in de hardhouten kozijnen. Debatlei der Bas in 't Woud, die een ei gen campagne-adviesbureau heeft, beklaagt zich over de 'be jaardenopstelling' van de stoe len. In Amsterdam organiseert hij het.wekelijkse politiek café van de WD aldaar. „Lekker hangen, een biertje erbij. Die sfeer." Niettemin toch op hun gemak, maar goed gedocumenteerd en fel debatterend bestookt de zaal de kandidaten, en de kandida- Cespreksleider Bas in 't Woud (links) met de drie 'toekomstige' Europarlementariërs Frank Futselaar (SP), Hanneke Boerma (CDA) en Sander van der Eijk (WD). Publiciteitsfoto ten elkaar onderling. Het is de SP'er Futselaar die voortdurend de show steelt. „Om gekozen te worden, kan ik de anderen bo ven me voor knettergek verkla ren", is zijn opening. „Enige verjonging is noodzakelijk. Cor pulente mannen van 50 zijn er genoeg in het parlement, maar als je een corpulente twintiger wilt, stem dan op mij." Later zegt hij: „Je kunt boe te gen Europa blijven roepen, maar dat heeft weinig zin." Hij vindt dat 'Brussel' zich met te veel zaken bemoeit, en dat de macht op de verkeerde plek zit: bij de ondemocratische Raad van ministers en de Europese Commissie. Zo heeft het Euro pees Parlement niets te vertel len over de jaarlijkse vijftig mil jard euro aan landbouwsubsi dies. En aan de andere kant „Europa is doorgeschoten. Het bemoeit zich met teveel. In En schede moeten speeltuinen worden aangepast omdat wip- kippen niet aan de veiligheids eisen voldoen." Het zwakke imago van Europa is de rode draad in de discussie. De verklaringen, als vraag of statement uit de zaal, of aange geven door de kandidaten zelf, zijn uiteenlopend. Best belang rijk, vindt de Nederlandse over heid, maar, plaagt gesprekslei der Ln 't Woud, is Europa niet vooral ontzettend ingewikkeld? Alle drie de gasten zien het als hun missie om Europa te de mocratiseren, een duidelijker profiel te geven en duidelijker regelgeving.Dat laatste via min der of juist meer regels. CDA'er Boerma: „Ik denk dat politieke partijen nogal wat uitgeran geerde politici parkeert in Euro pa. Terwijl Europa juist de toe komst heeft. Ik wil meer bevlo genheid, meer idealen." En erkenning voor de meer dan zestig procent aan regelgeving die Brussel bedenkt voor de lid staten. „Dat hoor je niet. Alleen als het fout gaat, krijgt Europa de schuld. Als het misgaat, ver schuilen de Nederlandse Ka merleden en de regering zich achter Europa." „Weg met dit kabinet", schertst Futselaar. Van der Eijk wil een herverdeling van de bijdrages per land aan Europa Als le denvergadering bepaal je de contributie. Wij in Nederland betalen teveel, dat vind ik niet terecht." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang; de eerste 2 weken gratis! Ja, ik n te neem een vast n ontvang e 2 weken gratis! n spaar ik als vaste e makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros ontbijtservies! Ik betaal: automatisch MRO) per acceptgiro 56,70) M/V Naam: Adres: Postcode: Plaats: Tfelefoon: Geboortedatum e-mail. Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een on ge frankeerde r. envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v. Afdeling lezersservice. Antwoord- c nummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook OSOO-1711 Igrnti») of surf naar www.leidachdagblad nl iDese aan bieding is geldig tot 31 december 20041 Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens ln hel colofon van de krant treft u nadere Informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13