ECONOMIE Kopen 'op de lat' verleidelijk maar peperduur 'Supers worden soms gerund door scholieren' 'Stop wedstrijd Nederland-Engeland' En je financie flexibel. 'Concurrentiepostitie Nederland verslechtert' 'Toetreding tot EU brengt hogere prijzen' De ongebroken loyaliteit van Corus-topman Rauke Henstra Een nieuwe Agila vanaf 99,- per maand brussel/anp - Consumenten in de tien nieuwe EU-lidstaten vrezen dat de toetreding tot de unie leidt tot hogere prijzen. Tegelijkertijd verwachten zij wel betere garantieregelingen en bescherming van hun belan gen. Dat blijkt uit een onder zoek dat de Europese consu mentenorganisatie BEUC giste ren presenteerde. De Oost-Europese consumen ten denken ook dat de meeste voedselproducenten kunnen voldoen aan de strengere EU- eisen. Vooral voedselprijzen zullen volgens de Oost-Europese con sumentenorganisaties stijgen. Zij vrezen dat dit de komende jaren een zwaar beslag gaat leg gen op de portemonnee van de Oost-Europese burger, omdat voedsel vaak de grootste post is op elke huishoudbegroting Het gemiddelde inkomen van de in woners van de nieuwe lidstaten bedraagt doorgaans 40 procent van het Europese gemiddelde. Kopen zonder meteen te moeten afreke nen is verleidelijk. Je hebt immers direct de beschikking over het gewenste arti kel. Betalen komt later wel. Veel mensen hebben niet in de gaten dat ze met deze manier van 'boodschappen doen' uit eindelijk veel duurder uit zijn. Vooral klantenkaarten met een kredietfaciliteit spelen hierin een dubieuze rol. Steeds meer winkelbedrijven en andere nering doenden bieden hun cliëntèle een der gelijke kaart aan. Die kaarten kunnen de aankoopkosten flink opstuwen. Want kopen op afbetaling mag verleidelijk lij ken, het is een peperdure aangelegen heid. „Daar is bovendien niets onwettigs aan", legt Peter Willemen uit. Willemen is onafhankelijk financieel adviseur in Krimpen aan de IJssel (lid van de VOFP) en stoort zich al jaren aan het gemak waarmee mensen krediet wordt ver schaft. En zonder dat het publiek zich dit bewust is tegen vaak torenhoge ren tepercentages. Willemen: „Wettelijk is het mogelijk om de klant voor krediet op zijn aankopen maximaal 21 procent ren te per jaar te berekenen. Detaillisten als postorderbedrijven en warenhuisketens doen dit dan ook." Willemen pleit ervoor de wettelijk maximale rente op consumentenkrediet van 21 procent sterk te verlagen. Hij denkt daar bij aan een percentage dat in verhouding staat tot andere wettelijk vast gesteld rentetarieven. Bijvoorbeeld het tarief dat wordt berekenend over schulden die de rechter vaststelt. Mocht de schuldenaar het be drag op een eerder tijd stip verschuldigd zijn dan de rechtelijke uit spraak, dan moet over de tussenliggende periode rente worden betaald. Har Dat percentage ligt nu op 4 procent. Ook valt vol gens hem te denken aan het tarief dat wordt aangehouden in het zakelijk ver keer. Dat ligt rond negen procent Ook dat tarief staat ver af van de maximale rente op consumentenkrediet van 21 procent. „Die rentepercentages staan toch in geen enkele verhouding tot elkaar", al- EIGEN BEURS dus de financieel adviseur verontwaardigd. Volgens hem zijn het vooral de la gere inkomensgroepen die de dupe worden van het gemak waarmee veel bedrijven het kopen op afbetaling - al dan niet met een klantenkaart - toestaan. Veel klanten belanden uit eindelijk bij de Gemeente lijke Kredietbanken die af betalingsregelingen moe ten treffen voor de dan vaak torenhoog opgelo pen schulden. Dit wordt volgens hem vooral ver oorzaakt door het ontbre- |ders ken van een goede con trole of de mensen zich de vaak impulsief gedane aankopen ook kunnen permitteren. Die controle is vaak niet meer dan een was sen neus. De check die winkelbedrijven moeten uitvoeren bij het BKR in Tiel (Bureau Krediet Registratie, red.) voor aankopen op krediet boven 1000 euro heeft vol gens hem namelijk niets om het lijf.Als de winkelier die check al uitvoert", schampert Willemen. Maar dan nog. Er gebeurt ook dan namelijk niet veel meer dan dat 'Tiel' de winkelier inlicht over de overige kredieten die de klant nog op zijn naam heeft staan. In tegenstelling tot een financiële instelling als een bank, behoeft een winkelier geen inkomens- toets uit te voeren. Willemen weet wel dat een enkele win kelketen bij de afgifte van een klanten kaart eenmalig een dergelijke inkomens- toets uitvoert, maar postorderbedrijven veelal in het geheel niet.Als je daar iets bestelt, verwijst de rekening nadrukke lijk naar de mogelijkheid het factuurbe drag in termijnen af te betalen. Dat is dus op krediet. Over de rentevergoeding wordt slechts in minieme lettertjes ge rept." Mensen zouden dus, als ze de verleiding niet kunnen weerstaan iets op afbetaling te kopen, om twee redenen beter voor een lening bij een bank kunnen aan kloppen. Ten eerste gaat de bank aan de hand van het inkomen na of de lening verantwoord is en afbetaald kan wor den. Ten tweede is het gehanteerde ren tetarief van 7 tot een kleine 9 procent stukken voordeliger. Van service naar personeeistollet Ze werkte 23 jaar bij Albert Heijn achter de servicebalie. Totdat de filiaalmanager haar van de ene op de ande re dag vertelde dat ze zich kon melden in de perso- neelskantine. De volgende dag stond een 18-jarig meis je achter haar balie. „Toen de manager voorstelde dat ik naar de kantine zou gaan, heb ik bedenktijd gevraagd", zegt ze. „Maar de volgende dag was alles al rond, zonder mijn instemming." Ze heeft twee schoolgaande kinderen die om kwart voor drie moe ten worden opgehaald. „In mijn oude baan kon dat. Maar in de kantine moest ik op dat moment werken." Te genwerpingen maakten wei nig indruk. „Dan haalt je man de kinderen toch van school", was het antwoord van de filiaalmanager. Het alternatief: de kantine en de personeelstoiletten schoon maken. „Ze wisten dat ik dat nooit zou doen." Maar in plaats van te vertrekken - waarop volgens haar werd aangestuurd - schakelde ze via via een bevriend lid van de ondernemingsraad bij AH in. Dat had resultaat. Ze kreeg haar oude functie te- rug. de loonkosten", aldus een woordvoerder. Albert Heijn wuift de beschul digingen weg. „Wij moeten het juist hebben van service, ook op de winkelvloer", zegt woordvoerder Koeleman. „Met ongemotiveerd of te weinig personeel zouden wij ons in de vingers snijden." Wel voert Al- bert Heijn de CAO-bepalingen de laatste tijd strikter uit dan voorheen, waardoor sommige werknemers in problemen ko men. „Het is logisch dat er dan reacties komen." den haag/gpd - Nederland ver liest in hoog tempo het vermo gen om internationaal te con curreren. De overheid is veel minder efficiënt dan enkele ja ren geleden, bedrijven kunnen internationaal gezien minder goed mee en de infrastructuur wordt niet genoeg vernieuwd. Dat zijn enkele conclusies die het Zwitserse onderzoeksinsti tuut IMD deze week bekend maakt in het jaarlijkse 'World Competitiveness Yearbook'. Daarin worden sinds 1989 de economieën van zestig landen beoordeeld aan de hand van 323 criteria. Enkele criteria zijn inkomen per hoofd van de be volking, export, inflatie en in vesteringen van bedrijven en overheid. In 2000 werd Nederland nog gezien als vierde economie van de wereld als het ging om ont wikkeling en kansen in de ko mende jaren. Volgens het in Lausanne gevestigde IMD is ons land nu gezakt naar een vijftiende plaats, vooral door de hoge arbeidskosten. In Europa staat Nederland daarin niet al leen. De meeste geïndustrialiseerde landen betalen meer dan 20 dollar per uur aan arbeidskos ten. Duitsland piekt in dit deel van de wereld met 30 dollar. China, India en Rusland komen amper aan 1 dollar, maar Est land, aan de rand van West-Eu ropa, haalt slechts 2,7 dollar per uur. 'Investeringen vertrekken naar het Oosten', aldus IMD. 's Werelds grootste economie, die van de Verenigde Staten, vertoont eenzelfde beeld van investeringen die wegvloeien naar Azië. Maar met één im mens verschil, stelt het onder zoek; voor elke dollar die Ame rikaanse bedrijven in de VS zelf investeren, steken zij er vier in andere landen. Dat betekent dat de helft van de Amerikaanse import - die vol gens de officiële economische statistieken de spuigaten uit loopt - eigenlijk bestaat uit goe deren van Amerikaanse bedrij ven die in het buitenland wor den geproduceerd en 'terug' worden gestuurd naar de VS. IMD waarschuwt Europese lan den, waaronder Nederland, dat het bij de internationale trends om meer gaat dan het uitbeste den van werk dat in dit deel van de wereld te duur is geworden. De landen in de tweede en der de wereld - Rusland, maar ook China en India - die nu sterk in opkomst zijn, hebben straks ei gen merken en belangen. Vergelijk het maar met de op komst in de jaren vijftig en zes tig van Japanse producten en merken in Europa en de VS, zegt IMD. Aanvankelijk betrof dat kopieën van gevestigde pro ducten, maar binnen enkele ja ren hadden Japanse spullen zo als auto's, camera's en elektro nica een eigen markt veroverd waarvan zij niet meer waren weg te branden. amsterdam/gpd - De prijzenoor log tussen supermarkten gaat deels ten koste van de 200.000 werknemers in deze sector. Vol gens FNV-bestuurder Jos Broeken staat het supermarkt- personeel onder grote druk: „Alle ketens voeren een sluipende re organisatie door; het oudere per soneel in de winkels wordt onder door Pieter van Hove en Jacob van der Meulen ijMuiDEN - De benoeming van Rauke Henstra (58) tot direc teur van de algehele Corus- stripdivisie, dé kernactiviteit van het Brits/Nederlandse staalbedrijf, komt in een voor het concern hectische periode. Een in volle gang zijnde reorga nisatie in het Verenigd Konink rijk, de laatste loodjes van het bezuinigingsprogramma World Class IJmuiden, omhoogschie- tende staalprijzen door een toe genomen vraag vanuit China en op de achtergrond de scher mutselingen tussen de Corus- top en de Russische grootaan deelhouder Alisher Oesmanov met als inzet een grotere Ne derlandse invloed op het con cern. Een strijd die vorige week werd opgeschort nadat de kan didatuur van Aad van der Vel den voor een commissariaat door initiatiefnemer Gallagher Holding, een investeringsvehi kel van Oesmanov, op de aan deelhoudersvergadering voor lopig werd ingetrokken. Rauke Henstra was bij deze ontmoeting in Londen aanwe zig. „Wat overbleef was een rustige vergadering", lacht hij op zijn werkkamer in het Du- dok-huis, van waaruit hij ook in de toekomst de stripdivisie van de staalondememing zal leiden ('al zal ik nóg meer dan voor heen gaan reizen'). Over de Rauke Henstra. schermutselingen, die steeds openlijker werden uitgevoch ten, wü de geboren Fries zich eigenlijk niet uitlaten. Net zo min hij een beschuldigende vinger wil wijzen naar mensen of het wil hebben over de cul tuurverschillen tussen de Brit ten en Nederlanders. De namen van Van der Velden en die van Oesmanov komen tijdens het gesprek niet over zijn lippen. „Ik wil alleen over mijzelf praten. Over mijn op dracht en wat de aanpak is. Niet over wat er sinds de fusie is gebeurd. Philippe Varin (de vorig jaar aangetreden hoogste baas, red.) heeft de problemen onderkend en de bakens ver zet." En hij is van plan zich voor de volle honderd procent loyaal op te stellen. Het typeert volgens velen Henstra, die een carrière van 31 jaar bij Hoogovens ach ter de rug heeft. Trouw aan het bedrijf, geen onvertogen woord over de moeilijke aanloopperio de sinds de fusie in '99 tussen British Steel en Hoogovens. Slechts af en toe laat hij het achterste van zijn tong zien. Zo als over het publiekelijk mod dergooien tussen de Russische entrepreneur en het Corus-be- stuur. „Het was jammer dat dit zo via de media werd uitge speeld. Maar ik sta volledig ach ter de uitspraken van de Board dat de belangen van alle aan deelhouders moeten worden gediend en niet van één enkele aandeelhouder, te weten Gal lagher Holding." „Wat dat betreft kan ik mij niet vinden in uitspraken als zou de verhouding tussen Britten en Nederlanders ook na mijn be noeming nog niet evenredig zijn. Het moet eens afgelopen zijn met de wedstrijd Engeland- Nederland. Dat roept compleet verkeerde emoties op. We heb ben nu binnen het bestuur ver schillende nationaliteiten, waarbij op basis van kwaliteiten keuzes worden gemaakt. Daar past geen separatisme bij." liaalhouders nu direct opdracht hebben gegeven het personeel af te knijpen. „Het gaat slui pend: de omzet moet omhoog, de kosten omlaag. Een super marktmanager kan bijna ner gens op bezuinigen, behalve op het personeel. Natuurlijk mo gen supermarkten kritisch kij ken naar de kosten, maar een bepaald minimumniveau, het naleven van de CAO, moet ge handhaafd blijven. Vergeet niet dat er de afgelopen vijf jaar enorm veel geld is verdiend in de branche." De winkelketens beamen stuk voor stuk dat de kosten - dus ook de salarissen - scherper dan vroeger in de gaten wordt gehouden. „Maar wij zetten geen mensen onder druk om te vertrekken", reageert woord voerder Van den Hoven van Schuitema (C 1000). Ook bij Laurus (Super de Boer, Edah, Konmar) wordt naar de bespa ringsmogelijkheden gekeken. „Hoewel wij ons niet herken nen in de praktijken die de bond schetst, kijken wij ook naar verdere bezuinigingen op Geen boodschap aan zwakke rug „Ze wilden 's ochtends nie mand meer hebben op de kaasafdeling, ik moest er 's middags gaan werken." Ter wijl de chef bij haar Cl000 wist dat ze geen hele dag kan wer ken, vanwege een zwakke rug. Na drie weken lukte het niet meer, haar rug begaf het Ze wilde terug naar de ochtend. „Dat gaat niet meer", zei het hoofd van de afdeling.Als je 's middags niet wilt werken, dan kun je gaan." Drie collega's kregen hetzelfde te horen. „Die waren 53,49 en 59. De jongeren werd niets ge vraagd." Ze werd ontslagen. Bij arbeidsbureau CWI toonde de manager aan dat de vesti ging verlies maakte. „Ik werkte er tien jaar, er waren collega's die na mij waren aangenomen en toch ging ik eruit" Ze is geen lid van een bond, een rechtszaak is haar te duur. druk gezet om het bedrijf te ver laten om zo op arbeidskosten te besparen." Uit een peiling onder de leden - goed voor 467 filialen en 30 dis tributiecentra - leidt de FNV af dat in bijna drie op de vijf su permarktfilialen ouder perso neel wordt 'weggepest'. „Oude re werknemers die al jaren in een filiaal werken, worden zo maar overgeplaatst. Werkne mers die altijd tot tevredenheid hebben gefunctioneerd, krijgen nu plotseling te horen dat ze niet voldoen. Er wordt geen re kening gehouden met kinder opvang, roosters worden zon der overleg omgegooid en wie het niet bevalt, weet waar de deur is." Het doel volgens Broeken: duur personeel vervangen door goedkope medewerkers. „Win kels worden op sommige uren gerund door scholieren. Als je 20 wordt, dan ben je al te duur. Jongeren zijn natuurlijk het goedkoopst, maar onervaren tieners weten niet hoe ze moe ten reageren bij een overval of agressief gedrag. Wat te doen bij een bedrijfsongeval of als Ouder personeel wordt volgens FNV Bondgenoten de supermarkten uitgepest. Foto: GPD/Paul Ie Clerq een klant onwel wordt? We moeten voorkomen dat super markten straks gerund worden door drie studenten." Broeken heeft niet het idee dat de supermarktconcerns hun fi- Agllo Essentia 1.0-12V Agila Maxx 1.0-12V Agllo Essentia 1.0-12V Het fironderingsaonbod M*dt aangeboden wof ««n nieiAW Opel Agfa, «n Zofira en geWt i met een uiterste regotrottedatum van 31 jii 2004. Maximod één financiering per Want. (dim «uil/aanbetaling). Looptijd 36 maanden Max. 20.000 km pj.. Finaroering via GMAC Financial toeting b? het BKR in Bel. brandstofverbruik en COj-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzmotoren kmiliter van 15,9 tot km van 6J tot 5,8. CO, gr/km: von 151 tot 139. Dieselmotor kms/tter 19,2 Liters/100 km: 5,2 CO, gr/km: V Je zoekt een auto die bij je past. Die net zo flexibel is jij zelf bent. Dus kom je vanzelf bij de Opei Agila. Die nu ook nog eens heel flexibel kunt financieren, heel soepele voorwaarden. Want met een aanbetaling rijd je nu al een nieuwe Agila voor 99,- per maand. Meer weten? Kijk snel op of ga vandaag nog langs bij de Opel dealer.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6