Bos: PvdA wil parlementaire enquête Irak BINNENLAND Achter gekke steentjes schuilen vaak bijzondere oorlogsverhalen Bos wil meer macht voor lijsttrekker PvdA Demonstratie 1 mei Balkenende: Verlenging van missie kan zonder PvdA Kermis Culemborg dicht na dreiging van geweld Echtpaar uit documentaire aangeklaagd voor antisemitisme Balkenende en Bos eens: Kok zit fout f U vrjgS In totaal staan er nu meer dan 2600 oorlogsmonu- menten op de website van s het Nationaal Comité 4 en 51 5 mei. Een lijst met het aantal oorlogsmonumen ten per provincie: atrix blij met !uwe lidstaten haag - „Met bijzonder gro- feugde en een gevoel van oening en verwachting !ik U en Uw landgenoten harte welkom in de Euro- iUnie." Koningin Beatrix J zaterdag de tien nieuwe en die toetreden tot de Eu- ise Unie een telegram ge- rd. Daarin verwelkomt ze sgeringen en de burgers [üe landen in de Europese t en hoopt ze op een nauwe pnwerking. De koningin op de historische beteke- 'an deze grote stap richting pnwording van Europa. idere man komt i bij brand rERDAM - Bij een brand in bovenwoning aan de Plan- Muidergracht in Amster- i is gistermiddag een oude- lan om het leven gekomen, maakte de brandweer zon- bekend. De brand brak aan ;ind van de ochtend op de ;nste etage van het pand [iet dak van de woning [te in. De brandweer was vier wagens tot in de mid- bezig met het blussen van rand. in (63) dood or paardentrap (mond - Een 63-jarige man Jithuizen (gemeente Eems- id) is om het leven geko- nadat hij door een paard pt gezicht werd getrapt. De ae heeft dat gisteren be- Igemaakt. De man wilde rdag op het erf van zijn wo- ;een hengst een merrie la- Hekken. Daarbij struikelde Brwijl hij het dier aan een vhad. Door de plotselinge plraaide het paard zich om rapte met de achterbenen slachtoffer in het gezicht. «chauffeur zat liter het stuur Ningen - De politie heeft in lacht van zaterdag op zon- in Veendam een 56-jarige chauffeur aangehouden, lat hij onder invloed van al- pl achter het stuur zat. Dat ft de politie gisteren be- Hgemaakt. De agenten ro- alcohol bij de bestuurder lamen hem mee naar het ;au. Daar werd geconsta- d dat de buschauffeur 2 nille alcohol in zijn bloed aldus de politie. eef Bartje maar n ijsje en water' ensmilde - Het bronzen d van 'Bartje', bekend van gelijknamige boek van Anne rries, is zaterdagmiddag [s het kanaal in Bovensmil- angetroffen. Naar verluidt ben de daders het in de at van vrijdag op zaterdag de sokkel gezaagd. De Asse- r Rowald Cieremans vond beeld en nam het zolang 1 naar huis. Toen hij de poli- lelde wilde die het verhaal f ankelij k niet geloven. 'Geef je maar een ijsje en wat wa- zeiden ze volgens Ciere- [s. ngen verdacht n doden man drecht - De politie heeft za ag een 18-jarige jongen uit drecht opgepakt op verden- van het doodschieten van 31-jarige man uit dezelfde its. Het slachtoffer werd in lacht van dinsdag op nsdag neergeschoten in de Nibbrigstraat en overleed derdag aan zijn verwondin- I maakte de politie zondag bnd. Het motief is niet dui- E eeften in beslag inomen door AID krade - Een provinciaal vis- perijteam heeft zaterdag- ad tijdens een gerichte con- b op de Oosterschelde enke legaal gevangen kreeften in- laggenomen. Dat heeft de imene Inspectiedienst (AID) het ministerie van Land ry, Natuur en Voedselkwali- zondag laten weten. Vol- s de AID komt het de laatste regelmatig voor dat duikers laar wat kreeften meene- 1 uit de Oosterschelde. Dat ïrboden. an komt om bij and in Moerdijk iRDiJK - Bij een binnenbrand en woning aan de Juliana- 1 in Moerdijk is zaterdag- Idag een 42-jarige man om leven gekomen. De politie noedt dat de brand ont- id toen het slachtoffer bin- aan zijn bromfiets aan het Helen was. De brand in de ling begon rond het mid- uur. Bij inspectie van de ling werd de 42-jarige be ier levenloos bij de op slot inde achterdeur aangetrof- Rotterdam - Demonstranten dragen de portretten mee van Marx, Engels, Lenin, Stalin en Mao tijdens de traditionele i-mei demonstratie af gelopen zaterdag. Ongeveer vijfhonderd mensen liepen mee onder de leuze: 'Weg met de imperialistische oorlogen, voor vrede en socialis me'. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - PvdA-leider Wouter Bos wil dat de lijsttrekker van zijn partij bij de vol gende verkiezingen zelf het verkiezingspro gramma bepaalt. De leden moeten de lijst trekker voortaan kiezen op basis van een persoonlijk programma. Dat moet dan ook min of meer het verkiezingsprogramma worden van de partij, vindt Bos. De verkiezingsprogramma's van de kandi daten voor het toekomstige lijsttrekker schap zullen allemaal aan het beginselpro gramma van de partij worden getoetst. Wie de verkiezingen verliest, zal samen met zijn medestanders binnen de PvdA een eigen fractie blijven vormen. Volgens Bos is dit alleen maar toe te juichen, omdat dat zal leiden tot meer onderling debat binnen de partij over de koers. Afgelopen zaterdag presenteerde Bos sa men met partijvoorzitter Ruud Koole het concept voor een nieuw beginselprogram ma van de PvdA. Dat moet het huidige uit 1977 vervangen. In het zes pagina's tellen de concept staat waar de PvdA in de kern voor staat. Het nieuwe program is luchtiger van toon dan het oude. Kernwaarde waar het stuk om draait, is volgens Bos dat 'ie dereen recht heeft op een fatsoenlijk be staan'. Volgens Koole krijgt de PvdA met dit beginselprogramma haar 'ideologische ve ren' weer terug. Begin jaren negentig schudde toenmalig partijleider Wim Kok die juist af. De komende maanden kunnen de leden over het manifest meepraten. In december wordt het op een congres defini tief vastgesteld. Een paar jaar geleden strandde een poging om een benieuw be ginselprogramma te schrijven daar nog. Het nieuwe beginselprogramma is minder gedetailleerd dan het oude. Veel traditione le waarden uit het oude, zoals de nationali sering van banken, zijn geschrapt. Daar- den haag/gpd - PvdA-leide£ Wouter Bos is teleurgesteld in zijn voorganger Wim Kok. Vori ge week stemde die als toe zichthouder bij bankverzeke raar ING in met een forse sala risstijging van de bedrijfstop: meer dan 50 procent. Toen Kok nog premier was, verzette hij zich regelmatig tegen de 'exhi bitionistische zelfverrijking' door de top van het bedrijfsle ven. Zelf gaf Kok afgelopen dinsdag als reden van zijn besluit dat ING anders talent zou verliezen aan het buitenland. Bos kan dat niet volgen. „Ik heb grote waar dering voor wat Kok heeft ge daan als premier, maar deze keuze begrijp ik niet", zei hij zaterdag voor de radio. Ook premier Balkenende vind^ dat zijn ambtsvoorganger niet" had moeten instemmen met de salarisstijging. „Zeker niet nu: van de werknemers wordt ge waagd de lonen te matigen." Volgens Balkenende klopt de redenering die Kok opgaf voof zijn stap niet.Als je Nederland^ vergelijkt met andere landen, dan staan wij in het rijtje hoogr ste salarissen op de derde ojf;: vierde plaats. Zo slecht wordt er t hier dus niet betaald," zei hij gisteren in het tv-programma Buitenhof. voor in de plaats staat nu bijvoorbeeld te lezen dat de uitvoering van publieke voor zieningen, zoals gezondheidszorg, best aan de markt mag worden overgelaten, als het zo beter kan. Ook de paragraaf over alloch tonen maakt duidelijk dat de PvdA niet meer dezelfde partij is als in 1977. „Geen enkel land heeft een ongelimiteerd absorp tievermogen," staat er te lezen. Met uitzon dering van echte asielzoekers moeten er daarom eisen worden gesteld voordat ie mand Nederland in mag, vindt de partij. „Met dit manifest geven we in algemene termen aan wat ons als sociaal-democraten bindt," aldus Bos bij de presentatie. „Een betere wereld met meer gelijkheid en uit sluiting en meer kansen voor mannen en vrouwen, van welke komaf dan ook. Wij kiezen voor evenwicht tussen rechten en plichten, overheid en markt, emancipatie en solidariteit." Maan morgen totaal verduisterd rijswijk/anp - Morgen avond is vanuit Nederland aan de horizon in het oos ten een totale maansver duistering te zien. Dat meldt de Europese ruimte vaartorganisatie ESA op haar website. Tussen 21.52 uur en 23.08 uur hangt de maan volledig in de scha duw van de aarde. Vanaf 20.49 uur valt de eerste aardse schaduw over het hemellichaam. De maan is bij de verduistering niet he- lemaal onzichtbaar maar krijgt een rood-oranje kleur. De verduistering is met het blote oog te zien. Twaalf mi nuten na middernacht is de (volle) maan weer terug. maandag 3 MEI 2004 hilversum/anp - De PvdA wil dat het kabinet volledige open heid van zaken geeft over de re denen van de steun voor de oor log in Irak en de wijze waarop het parlement over de kwestie is geïnformeerd. PvdA-leider Bos vindt een parlementair onder zoek of de zwaardere parlemen taire enquête nodig. Dat zei hij gisteren in het tv-programma Netwerk. „We moeten dit tot op de bo dem gaan uitzoeken", zei Bos. Hij verwees naar hoorzittingen die in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië gaande zijn over de aanloop naar de oorlog in Irak. „Dat moment naderen wij nu ook." Inlichtingendien sten zeiden vooraf al tegen hun regering dat er waarschijnlijk geen massavernietigingswa pens in Irak waren, maar de re geringen vertelden dat niet aan het parlement. Overigens heb ben de PvdA en andere opposi tiepartijen onlangs al tevergeefs gepleit voor een onafhankelijk onderzoek naar de rol van de inlichtingendiensten. Dat haal de geen meerderheid in de Tweede Kamer. Gezien de uitspraken van pre mier Balkenende en minister Kamp van defensie vermoedt Bos dat het kabinet nu openlijk aanstuurt op verlenging van de Nederlandse missie in Irak. Die zou in juli aflopen, maar het ka binet neemt binnenkort een be sluit over het al dan niet blijven. De PvdA zegt op voorhand niet te willen blijven. Het liefst wil Bos dat de VN het gezag hele maal overneemt van de Ver enigde Staten. Balkenende zei gisteren dat het kabinet goed wil luisteren naar het parle ment, maar dat voor een ver lenging niet de steun van de grootste oppositiepartij nodig is, ook al wordt daar altijd wel naar gestreefd bij uitzending naar het buitenland. culemborg/gpd - Een kermis in Culemborg is zaterdagavond halsoverkop opgebroken nadat een grote groep Marokkaanse jongeren amok maakte. Naar schatting zestig tot honderd jongeren kwamen, gewapend met messen en slagwapens, verhaal halen bij een exploitant die twee jongens uit zijn attrac tie had verwijderd. Zij zouden vernielingen hebben aange richt. Op dat moment waren vier po litieagenten aanwezig op het kermisterrein met daarop een dozijn attracties. De agenten' beoordeelden de situatie als zo bedreigend dat ze groot alarm sloegen. In korte tijd werden tientallen agenten, onder meer uit de regio Utrecht, naar Cu lemborg gedirigeerd om het ge bied schoon te vegen. De kermis werd stilgelegd en één kermisexploitant moest mee naar het politiebureau om te worden gehoord. Later wer den door beide partijen, jonge ren en kermisbeden, aangiften van mishandeling en vernieling gedaan. De exploitant gaf toe dat hij met een mes had ge dreigd toen hij in zijn woonca- ravan werd belaagd. Maar hij ontkende dat hij eerder iemand had mishandeld of bedreigd. Na langdurig overleg tussen justitie, burgemeester en de vergunninghouder voor de ker mis, het comité Culemborg en Oranje, besloten de kermisex ploitanten hun boeltje te pak ken. Ze hadden nog een ver gunning tot 5 mei. „Een zorgwekkende ontwikke ling die niet is te tolereren", oordeelt burgemeester A. van Vugt-Toonen van Culemborg. Van Vugt had juist hoop gekre gen door de ontwikkelingen in Culemborg-Oost. Daar zitten gemeente, politie en welzijnsor ganisaties 'boven op' de Marok kaanse gemeenschap om de sfeer, die er de afgelopen jaren flink was verziekt, te verbete ren. „We waren juist in gesprek geraakt,zegt Van Vugt die ove rigens benadrukt dat de vech tersbazen zaterdag uit de hele stad afkomstig waren. Over de gevolgen voor deze kermis en de 'grote' kermis die in juni in de binnenstad wordt gehouden, wil ze zich nog niet uitlaten. „We wisten al dat de sfeer op de Oranjekermis niet prettig was, maar nu worden de zaken wel heel scherp aangezet. Exploitant en woordvoerder Ec- kelboom was gisterochtend al weer actief, maar dan vanuit zijn woonplaats Geldermalsen. „Dit is echt beneden alle peil," foeterde hij, nadat hij onver wacht zijn spul had moeten in pakken. „We zijn hier wel met twaalf gezinnen van afhanke lijk. Ik heb de politie gevraagd of ze iemand ter bescherming erbij konden laten, maar dat wilden ze niet. Ik heb zelden zulke problemen meegemaakt. Ze liepen echt met kolossale messen rond. Het is toch te erg dat zo'n groep het voor de meerderheid verziekt." groningen/anp - Het Centrum Informatie en Documentatie Is raël (CIDI) heeft bij justitie aan gifte gedaan tegen een Gro ningse oud-politieagent en zijn vrouw, omdat zij antisemitische uitlatingen hebben gedaan in de documentaire 'Holland, vaarwel!' van filmmaker Willy Lindwer. Dat maakte directeur R. Naftaniel van het CIDI giste ren bekend. De inmiddels 93-jarige Gronin ger laat zich in de film positief uit over het meedogenloze ver volgingsbeleid van de met de nazi's sympathiserende Gro ningse hoofdcommissaris Phi lip Blank. Bovendien plaatste de vrouw van de ex-agent tij dens het gesprek een aantal zeer kwetsende antisemitische opmerkingen. Zij stelde letter lijk: ,Als de oorlog om twaalf uur is afgelopen, heeft om vijf over twaalf een jood je alweer belazerd". De NCRV verwijderde de ge wraakte passages uit de docu mentaire nadat kinderen van het echtpaar hadden gedreigd met een rechtszaak. Volgens de familie zouden de uitspraken uit hun verband zijn gerukt. Het RTL4-programma Barend Van Dorp zond de beelden vorige week wel uit toen film maker Lindwer te gast was in het programma. Directe aanleiding voor de aan gifte is echter een interview met de zoon van het echtpaar dat zaterdag in NRC Handelsblad stond. „Nergens wordt berouw getoond voor de uiterst kwet sende uitlatingen", stelt direc teur Naftaniel van het CIDI. „De zoon bagatelliseert wat zijn ouders zeggen." In eerste instantie wilde het CI DI de zaak laten rusten. „Het is een oude vrouw, die het mis schien niet zo serieus bedoel de", legt Naftaniel uit. „Maar de zoon stelt in het interview dat zijn ouders allebei nog volledig over hun verstandelijke vermo gens beschikken. Als dat zo is, zijn de uitlatingen zeer antise mitisch en laakbaar, en dus strafbaar." Het CIDI presenteert jaarlijks een onderzoek naar het antise mitisme in Nederland. Anitise- mitisme neemt weer toe in Ne derland, bleek vorig jaar uit on derzoek. Het aantal incidenten steeg met maar liefst 140 pro cent. Uit een Amerikaanse on derzoek dat de OVSE vorige week presenteerde, bleek dat een op de elf Europeanen er antisemitische denkbeelden op nahoudt. Regisseur Willy Lindwer schaart zich achter de aanklacht van het CIDI. „Die makkelijke anti semitische mentaliteit kan niet hard genoeg de kop in worden gedrukt. Daarom zaten die beelden ook in mijn documen taire." Lindwer was ook zeer te leurgesteld over het besluit van de NCRV de beelden uit de film te verwijderen. „Ik ben in de oorlog de helft van mijn familie kwijtgeraakt door antisemitis me. Het is gelukkig in Neder land een recht om iemand aaifc te klagen die dat soort denl^S beelden aanhangt." De NCRV was gistermiddag nie£ bereikbaar voor commentaar; De documentaire Holland; vaarwel!, die schetst hoe Nederig landers tijdens de Tweede We£; reldoorlog meewerkten aan dET. jodendeportaties, wordt in tweg; delen uitgezonden: vanavond- en op 10 mei. 9i Het grafmonumentje voor Kees Brijde in Amsterdam. Foto: GPD/Harmen de Jong door Carine Neefjes Amsterdam - Nederland telt honderden 'onzichtbare' oor logsmonumenten. In onopval lende gevelstenen, bankjes of stoeptegels schuilen herinnerin gen aan de oorlog. Wie in zijn buurt een 'nieuw' monument ontdekt, kan het aanmelden bij de Nationale Website Oorlogs monumenten. Even voorbij de wipkip en de andere klimrekken ligt het graf van Keesje Brijde. Het is geen pas overleden jongetje uit de moderne, kinderrijke nieuw bouwwijk: Keesje Brijde is ge storven op 13-12-1944. Zijn naam prijkt op een eenvoudig, houten kruis. Achter oud, ver weerd glas hangt een gedicht waarin staat hoe hij, amper der tien jaar oud, met een hongeri ge maag gloeiende stukjes steenkool ging rapen voor zijn moeder, totdat de Duitse bezet ters hem doodschoten en hem 'het graf instuurden'. Het graf van Keesje Brijde, gele gen in stadsdeel Zeeburg in Amsterdam, is één van de on bekende oorlogsmonumenten in de hoofdstad. In totaal staan er daar 141 en daarmee heeft Amsterdam van alle steden de meeste gedenktekens. De 'on zichtbare' monumenten zijn voornamelijk gevelstenen in scholen, huizen en gebouwen die herinneren aan de joden- vervolging. Opvallend is dat juist deze ge denktekens pas halverwege de jaren zestig zijn neergezet. In de eerste maanden na de be vrijding werden er vooral mo numenten opgericht om omge komen verzetslieden en militai ren te eren. Dat tijdens de oor log zeventig procent van de joodse bevolking was wegge voerd en omgekomen -het hoogste percentage in Europa- speelde toen nog geen rol. Ne derland zag zichzelf als slacht offer van de Duitse agressie en wilde vooral eer betonen aan de gevallen strijdkrachten. Het enkele monument dat vlak na de oorlog wel refereerde aan de jodenvervolging, had een merkwaardig karakter. Aan de Weesperstraat in Amsterdam staat een gedenkteken met bo venop een Davidster. Het is op gedragen aan de Amsterdamse bevolking 'als dank voor de hulp die zij de joden hadden geboden'. Pas halverwege de ja ren zestig kwamen de eerste monumenten waarin de vernie tiging van joden werd herdacht. Typerend is het glazen kunst werk van Jan Wolkers in het Wertheimpark: 'Nooit meer Auschwitz in Amsterdam', dat afrekent met de Nederlandse helden en het leed van de joden erkent. "Wieden snelle rondgang wil maken langs alle bekende en onbekende gedenktekens in Nederland, kan gaan zoeken op www.oorlogsmonumenten.nl. Drie jaar geleden heeft het Na tionaal Comité 4 en 5 mei de website opgezet. Het comité heeft alle gemeenten opgeroe pen om op zoek te gaan naar bekende en onbekende ge denktekens. Inmiddels staan er meer dan 2600 monumenten op de site en nog is de verza meling niet compleet. „Elk jaar komen er tientallen nieuwe monumenten bij. Er zijn altijd wel weer oplettende bewoners die op de hoek van de straat een gek steentje ontdekken", vertelt projectleider Josephine Lemmens. „Monumenten wor den werkelijk overal gevonden. Zelfs aan de ingang van een voetbalveld, zoals bijvoorbeeld in Assen. Daar worden acht 'As ser Boys' herdacht. Op een zwerfkei prijkt een plaquette: 'Ter nagedachtenis aan hen die niet terugkeerden'. Dit zijn van die bijzondere, lokale oorlogs herinneringen." De website laat zien dat de ge schiedenis van Nederland ver stopt zit achter stenen en steen tjes. En elke provincie vertelt zijn eigen oorlogsverhaal. In Noord-Holland en Friesland herinneren de gedenktekens aan de hongerwinter en het verzet. Veel monumenten in Gelderland verwijzen naar ope ratie Market Garden waarbij de geallieerden in het najaar van 1944 probeerden het noorden van Nederland te bevrijden. Drenthe onderscheidt zich met een eigen, lokaal ontwerp: bijna elk monument bestaat uit een zwerfkei met plaquette erop. Afwijkende monumenten in Drenthe zijn opgericht door onder anderen Limburgers. Toen in het laatste oorlogsjaar in delen van Limburg flink werd gevochten, werden hele dorpen geëvacueerd naar Drenthe. Uit dankbaarheid voor hun gast vrijheid hebben Limburgers de inwoners van het dorpje Roden een waterpomp geschonken. Sommige monumenten komen pas jaren na dato tot leven. Dat wordt goed zichtbaar in Breda, waar een bronzen beeld van een vrouw met kind aan haar hand 'De Vlucht' symboliseert. Het beeld herinnert aan de rampzalige evacuatie van mei 1940, waarbij 114 slachtoffers zijn gevallen. Eén vrouw verloor in een klap haar moeder en drie zussen; tot aan haar dood in 1985 heeft zij zich nooit geuit over de ramp die haar familie is overkomen. Pas sinds enkele ja ren na haar dood wordt bij 'De Vlucht' een herdenking gehou den. Dat oorlogsverhalen jarenlang verborgen kunnen blijven, blijkt in Grijpskerk (Groningen). Even buiten het dorp, midden in het weiland, staat een transforma- Jsrl i. Gelderland 413 710 2. Noord-Holland 381 3. Zuid-Holland 319 4. Brabant 308 5. Limburg 286 Ic 6. Friesland 283 7. Utrecht 152 5: 8. Drenthe 14' <B 9. Overijssel 138 jy.1 10. Groningen 11. Zeeland 104 'Bi 94 <Y' 12. Flevoland 8 (Ned. Antillen en Aruba 4) torhuisje. Tijdens de oorlog was daar het bevolkingsregister ver stopt, zodat het voor de Duit- sers onmogelijk was om aan def hand van dat register bijvoor beeld mannen op te pakken voor dwangarbeid. Pas toen het huisje een paar jaar geleden met sloop werd bedreigd, kwam deze geschiedenis boven water. Inmiddels is het een er kend oorlogsmonument. Tegen de deur van het huisje is een bronzen fiets geplaatst, ter na gedachtenis aan de man die achterop zijn fiets het bevol kingsregister vervoerde en naar het weiland reed om hier de pa pieren voorgoed te verbergen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3