i SPORT 8 VVS.nee? Koninginnedag gesp uit >rok) links buiten uit het oog maandag 3 mei 2004 0 - Wat ooit begon als een gestage op- mars vanuit de lagere regionen van het amateurvoetbal, is iangzamer- l hand gestagneerd in de eerste klas- se. De laatste stap - promoveren m naar de hoofdklasse - lijkt WSB maar niet te kunnen zetten. Ook dit I seizoen komt het er niet van. Giste- l ren verspeelden de Noordwijker- houters hun zeker lijkende ticket UI voor de nacompetitie, door de o-o 5: tegen Wilhelmus. Waarom gaat het steeds weer fout? Noordwijkerhouter Hans van Leeuwen, trainer van UVS: „WSB is veel te wisselvallig. Dat Cl breekt ze telkens weer op. Elk jaar wisselen ze geweldige wedstrijden af met slechte periodes. Soms be- ginnen ze heel sterk aan de com- petitie en dan vallen ze halverwe- ge ver terug, of andersom. Er valt ook geen peil te trekken op de uit slagen die ze neerzetten. In okto ber veegden ze ons er af met 5-0 en later werd het nog een keer 10- 1 tegen HBS. Maar als ze op be zoek moeten bij Leonidas of Wil helmus, kunnen ze plotseling niet meer scoren." Pieter Vink, gisteren scheidsrech ter bij FC Zwolle-Ajax, woont in Noordwijkerhout: „Hebben ze de nacompetitie niet gehaald?! Ik was vorige week bij de wedstrijd tegen Feyenoord en daarna was ik er heilig van over tuigd dat ze dit niet meer weg gin gen geven. Ik ging er blind vanuit dat ze van Wilhelmus zouden win nen. Het is ook een club die ik het van harte zou gunnen om de hoofdklasse te halen. Bij WSB hebben ze een prachtige combi- natie bereikt tussen prestatief voetballen en het knusse vereni- gingsgevoel, zo zou het overal moeten zijn. Misschien hebben ze toch last gehad van onderschat ting. Het is wel opvallend dat ze het tegen de topploegen zo goed deden en dat ze tegen mindere go den punten lieten liggen." Daniël Rios (20), speelde dit sei zoen voor FC Lisse, daarvoor al tijd bij WSB: „De wil is er zeker, iedereen bij de club staat er klaar voor. De accom modatie is goed, noem het maar op. Ik ken de nieuwe trainer na tuurlijk niet en dat geldt ook voor de spelers die zijn gehaald. In zo verre is het dus moeilijk om een oordeel te geven. Het is misschien een samenloop van omstandighe den. Een seizoen is lang, daarin gebeurt zo veel. Er kan zo veel mis gaan. Ik ben door blessures nog weinig aan spelen toegekomen bij Lisse. Mijn ervaring is wel dat het in de hoofdklasse allemaal net ietsje sneller gaat. Daar moet je als team echt naartoe groeien. Wel licht heeft WSB daar nog een jaar tje voor nodig." Gert Aandewiel, trainer van Quick Boys, af en toe toeschou wer bij WSB: „Ik heb dit seizoen drie of vier wedstrijden van ze gezien. Het is een elftal met een aantal goede spelers, die het niveau van de hoofdklasse beslist aankunnen, zowel technisch als mentaal. Maar ze missen de rust om een wed strijd onder controle te houden, om een voorsprong te consolide ren. En sommige posities in de ploeg zijn te mager bezet. Ik zie bijvoorbeeld graag backs die iets meer doen dan alleen verdedigen. Tegenstanders weten dat ook van elkaar, waar de zwakke plekken in een team zitten. Die stellen zich daarop in. WSB heeft natuurlijk ook last gehad van blessures. Ze hebben Aad Duivenvoorde niet genoeg kunnen benutten. Dat is een apart type speler, iemand die goed met anderen combineert. De jongens die nu voorin staan, zijn niet complementair." Leidenaar Kees van Tongeren, voormalig speler van Lugdunum: „Ik was in het verleden WSB's plaaggeest. Drie keer op rij heb ik ze met Lugdunum van promotie afgehouden, twee keer in de na competitie en een keer in de laat ste reguliere wedstrijd van het sei zoen. Het waren altijd aparte pot jes tegen WSB, aardig beladen ook. Op de een of andere manier was ik altijd sterk in die wedstrij den. Ik weet niet of dat aan mij lag of aan WSB. Het leek er altijd op dat ze dichtklapten, als het er echt om ging. Ik heb ze de laatste tijd niet meer zien spelen, dus waar om het dit keer niet is gelukt, geen idee." Zeelandia boycot return in Berkdijk middelburg - De spelers van voetbalvereniging Zeelandia Middelburg weigeren volgende week de return tegen Berkdijk in Kaatsheuvel te spelen. De spelers voelen zich na het eer ste nacompetitieduel van giste ren bedreigd en geïntimideerd. „De enige manier om volgende week van het terrein af te ko men is per ambulance", meent speler Marcel Lourens. „En daar pas ik voor." Tijdens de wedstrijd in de der de klasse vielen elf gele kaarten en een rode. De thuisploeg, die zelf vier gele kaarten kreeg, won met 3-2. Lourens: „We zijn 90 minuten lang uitgescholden, bedreigd en geïntimideerd. Ver der kregen enkele spelers aller lei discriminerende opmerkin gen naar hun hoofd. Op den duur durfden we geen duel meer aan te gaan. Ik heb zoiets nog nooit eerder meegemaakt." Na rijp beraad besloten de spe lers om de return van volgende week af te zeggen. „We willen een daad stellen", zegt Lourens. „We kunnen promotie verge ten, maar als dit de norm is, laat ons dan maar lekker in die derde klasse blijven voetballen. We willen niet het risico lopen dat er iemand schade oploopt." Bij Berkdijk was gisteravond nog niemand op de hoogte. „Dit is nieuw voor mij", aldus voorzitter Mes, die niet aanwe zig was bij de wedstrijd. „Be stuursleden hebben me verteld dat de wedstrijd goed was ver lopen. Er zijn wel wat kaarten gevallen, maar voor het overige is er niets bijzonders gebeurd." Vorig jaar verliepen de promo tieduels tussen Patrijzen uit 's Heerenhoek en Berkdijk ook niet rimpelloos. Toen incas seerden de Brabanders in twee ontmoetingen twaalf gele en twee rode kaarten. Patrijzen sprak naderhand zijn afschuw uit over het gedrag van de te genstander. Dundi Dundi lickT therwi Celtic Glasg Heart Dunte Motht Dundi 3-1. Real I 0-1.1 FC Se tista 1 Real I 0. 60 Murci 1,33 Valen Baraji Osasu Punal Afek Barce 0-1 viola la 4-1 Valen Real I FC Bé Depoi Atl. B Atl. M Sevill Osasi Villari Real I Fener nizlis) Gazia Diyarl 2-2, spor 1 Fener Trabz Besik Deniz Gazia Galat. Ankai Gend Sams AC M 1-0. Chiev 0, 90 Empc 73. V Lazio 0, 53 Lecct Alsof het een Bedevaartsdag is, drijft mijn her innering mij elk jaar op Koninginnedag even terug naar 30 april 1969. Naar het oude stadion van Ajax in de Watergraafsmeer. Naar Eddy Achterberg. Op de dag dat Juliana zestig werd, vergat 'De Keu' - zo genoemd omdat 'ze' in de Utrechtse volkswijk Zwartewater waar hij opgroeide von den dat hij als baby wel wat op een varkentje leek - FC Twente de weg te wijzen naar het landskampioenschap. Eddy Achterberg (22 toen) miste die dag een kans voor leeg doel. Zó'n gróte kans voorzó'n léégdoel is nadien niet meer gemist. De gemiste kans van Eddy Achter berg is de koningin aller gemiste kansen. Je mag zelfs zonder voorbehoud aannemen dat Eddy Achterberg die dag door wél te scoren onmo gelijk zo beroemd had kunnen worden als hij uiteindelijk werd door niet te scoren. FC Twente beschikte over een ge weldig elftal. Op de elftalfoto van het seizoen 1968T69 staan behalve Achter berg spelers als Epi Drost, Issy ten Donkelaar, Henk Houwaart, Jan Jeuring RenéNotten, Kalle Ora- nen, Theo Pahlplatz, Piet Schrij vers en Willem de Vries, om er maar een paar te noemen. Dick van Dijk werd topscorer van Ne derland met 30 doelpunten. De eigenzinnige Kees Rijvers was trainer van FC Twente. Hij stimuleerde zijn voetballers om op jonge leeftijd te trouwen en kinderen te krijgen. „Dan blijven er weinig cen ten over om in het café te verbrassen. De jonge voetballers werden huurwoningen aangeboden in de Oldenzaalse wijk 'de Thij', ook Rijvers zelf betrok daar een woning, zodat hij de spelers dagen nacht in zijn buurt wist Eddy Achterberg was een Utrechts schoffie, inde goede zin van het woord. Een soort Edgar Da vids of Jan Wouters, maar veel minder getalen teerd. Toch bleek hij het cement tussen de ste nen. Achterberg werd niet slechter van FC Twen te, maar FC Twente zeker ook niet van Achter berg. In Enschede werd Achterberg bewonderd, in ove rig Nederland werd de rouwdouw die binnen de lijnen nogal eens doorzijn eigen driften werd in gehaald eerder met verwondering bekeken. De Haagse Post noemde hem 'het gemeenste jonge tje van de klas, zo ééntje die in zijn jeugd kikkers heeft opgeblazen'. (Achterbergspande een geding aan en won, het werd niet bewezen geacht dat hij ooit één vlieg had kwaad gedaan - kikkers al evenmin.) FC Twente draaide als een trein en ontving op 3 november 1968 het Ajax van Johan Cruijjf, dat in die jaargang onderweg was naar zijn eerste Europa-Cupfinale. Door de smalle straatjes van 'Het Eeftink' reed de spelersbus van Ajax naar hetDiekman Stadion onder een straatbreed spandoek door, waarop te lezen stond: Al Komen De Heren Uit Het Westen Maar De Twentse Boeren Zyn De Besten. Met 5-1 kwam Ajax: nog goed weg. Op Koninginnedag was de re turn. Ajax had inmiddels zijn zinnen gezet op Europese eer. De titelstrijd in Nederland ging tus sen Feyenoord en FC Twente. Het krachtsverschil was nu aan merkelijk minder groot, maar FC Twente zou zeker opnieuw van Ajax hebben gewonnen als Eddy Achterberg om achttien minuten over drie, nadat hij bij de stand van 0-0 Ajax-keeper Gert Bals al gepasseerd was, niet naast had geschoten terwijl zijn medespelers al liepen te juichen. Zelfs in Amsterdam werd de mis ser deels betreurd; want eigenlijk werd alleen Feyenoord hier beter van. Maar er knapte vooral iets bij de Tukkers zelf. Ajax won in de resterende minuten met 2-0 en FC Twente verloor alle zelfvertrouwen én de laatste vijf wedstrijden van het seizoen. Feyen oord werd kampioen en won een jaar later de Europa Cup. Eddy Achterberg verdreef zijn verdriet door een kortstondig uitstapje naar de wereld van zang en dans. Van zijn plaatje 'Eenmaal zullen wij de kampioenen zijn' werden 5200 exemplaren ver kocht. Later volgde nog de single 'Heya de Keu', met als B-kant 'Bravo FC Twente', gezongen door Gert Hermien Timmermans. Frank Snoeks Niek Oosterlee kan als een van de weinige amateurvoetballers zeggen dat hij ooit het Neder lands elftal heeft verslagen. De Alphenaar, broer van voetballers Rini en Ard, zorgde met het Leids selectieteam op sportpark Ter Specke in 1984 voor een regel rechte sensatie: 2-1. Met Rijns- burgse Boys werd hij in 1990 al geheel zaterdagkampioen. Te genwoordig is de 41-jarige leraar van basisschool Het Baken in Al phen aan den Rijn trainer van de Delftse zondagtweedeklasser DHC. „Voordat ik bij Rijnsburgse Boys ging voetballen speelde ik bij UVS en ARC. In 1990 werd ik bij Rijnsburgse Boys kampioen van de eerste klasse (toen was dat het hoogste amateurniveau - red.) en later pakten we ook de zaterdagtitel. In de strijd om het algeheel amateurkampioen schap verloren we van Geldrop. Vervolgens heb ik afgebouwd bij RCL. Het eerste seizoen maakte ik niet mee omdat ik een zware knieblessure had. Mijn kruisband was afge scheurd en mijn meniscus ka pot. De wedstrijd met het Leids se lectieteam tegen Oranje was le gendarisch. Ik zat in dienst en had een weekje 'vrij' genomen. Ik zat ver weg in Havelte en wil de de wedstrijd heel graag mee maken. Ik scoorde de 1-1 en de volgende dag stond ik op een grote foto op de voorpagina van de Telegraaf. Mijn kapitein kon het niet waarderen. Ik zei nog dat mijn broer had gespeeld, maar daar trapte hij niet in. Ik kreeg een paar dagen zwaar. Op het moment dat je die wedstrijd A 'Jj ÜIPS t. Hi'jpip -'-: ti/ Niek Oosterlee gaat ervandoor in de wedstrijd tegen ARC in 1990. Foto: Archief Leidsch Dagblad meemaakt besef je het nog niet zo, maar het was gewoon uniek. Het was niet het enige hoogte punt. Ik heb een mooie voet balcarrière achter de rug. Ik ben vaak kampioen geworden met ARC, heb met mijn broers Rini en Ard gespeeld en natuurlijk die titel met Rijnsburgse Boys gehaald. Tegenwoordig ben ik trainer van DHC. Een club met een prachtige accommodatie die nog stamt uit het betaalde voet bal. Niet voor niets wordt DHC als 'die stadionclub' betiteld. Het is mijn eerste jaar als hoofdtrainer bij de senioren. Overdag sta ik voor de klas. Ik doe dat nu al een jaar of twin tig, eigenlijk vanaf het moment dat ik ging werken. Je ziet dat veel mensen uit het onderwijs training geven, kijk bijvoor beeld maar naar Ruud Bröring bij FC Lisse. Les geven heeft als voordeel dat je gewend bent om met groepen te werken. Je ziet bij voetballers dezelfde groepsprocessen terug als in een klas. Ik geef les aan groep zes en zeven en dan is het heer lijk om naast je werk met oude re mensen bezig te zijn. Het leiden van leerlingen van een basisschool is makkelijker. In het voetbal heb je met ver schillende mensen te maken. Je hebt spelers die in hun sport nog wat willen bereiken, routi niers van 34 jaar en jongens van 17 jaar die er net bijkomen. Ze zijn ook mondiger, maar dat vind ik wel leuk. Ik was zelf ook altijd een mondige speler. Als trainer ben ik wel veranderd. In het veld was ik altijd agressief, praatte veel, kortom een gifkik kertje. Als trainer probeer ik die eigenschappen wat te tempe ren. Soms lukt dat niet en sta ik langs de lijn te gebaren of loop ik in de rust naar een scheids rechter. De hoofdklasse is uiteindelijk mijn doel. Het zou fantastisch zijn om trainer te worden bij een van de clubs waar ik heb gespeeld. Maar je weet nooit wat er op je weg komt. Voorlo pig heb ik nog een contract voor een jaar bij DHC." 6 Mark van B> mei, midde der van PS) FC Voetbal zine: Soms schaam ik me ooi als ik mezelf op de televis keer zie gaan. Dan denk^Q toch eens een keertje non Maar ja, zo werkt het nuh maal niet, jammer genot, |0C Collins John (ex-FC Twe nu Fulham) voelt zich dette na zes wedstrijder^ Premier League. In Spo! week: e[ ,Als ik door de straat rijd ik mijn raam open en zetdi muziek hard aan. Dan g^ grote zonnebril op. Het nffi erbij in de voetbalwereld^^ Opnieuw Collins John: p Tja, en als één ploegmaF een grote bak aankomt, wordt het een soort domi fect. Dan koop jij natuui\ een net iets duurdere aut dan wil die ander er weeW- heen. Mario Melchiot, verdedig van Chelsea, in Johan: I „Ik zei een keer: 'Ma, ik ifl een auto'. Ze antwoorddi hebt er toch al een? Ga jij normaal doen, ja'. Dan g erover nadenken en dan j ik. Wat heb je eigenlijk 0 drie of vier auto's? Een i dan voldoende. Badmintonster Mia Au AD Sportwereld: „Mijn geloof is niet geh op prestaties. Mijn presto zijn gebaseerd op het geil Simon Cziommer, Duil dienst van FC Twente, Voetbal Magazine: „Nederlanders doen gek oranje als het goed gaat lianen en Spanjaarden helemaal verschrikkelijI op hun land. Maar geen ser durft echt te zeggen d trots is om Duitser te zijl Nol Hendriks, directeui nische zaken van Roda over zijn wispelturige a Ier Sergio in Voetbal Inl tional: Sergio is absoluut niet 1 op zichzelf en als de trail hem aanspreekt op zijn 1 lust, dan zegt hij: 'Dat is F van God'. Ik heb hem toe zegd dat het ook de wil w God is dat hij hard werkt dat heeft volgens mij wei druk gemaakt. Voormalig topvoetballej an Laudrup in Johan: „Ik kan slecht tegen het fokte gedoe rond het voet kan me best voorstellen 0 spelers zijn die naar de d grijpen, de druk is soms 4 draaglijk." Schaatser Marnix ten naar in Sport Internal „Eerlijkheid is nooit zo als in de sport. Overal is I een maar, mits, als. In sp moet je er gewoon gaan s In je pak. Al dan niet belt lijk gemaakt. Klaar. Pan Gaan!" Mare Lammers, coach vi Nederlandse hockeyvra in Sportweek: „Wij hebben voor topspot heel slechte cultuur. Als jl even bovenuit steekt, ben of dom, omdat je te veel t steedt aan de sport. Ik vin- waardering voor Inge de, Btuijn, Anky van Grunsüi al onze hockeytoppers ha Opnieuw Mare Lammer „Hier doet men oranje p6 als er een groot sporteven plaatsvindt. Als we er bit kunnen drinken zingt it halleluja. Een dag later de kater opzetten en woi sport weer vergeten. Edward Sturing, coach het geplaagde Vitesse, ii Voetbal International: „Soms vraagt mijn vroui 'Hoor je me eigenlijk nog En dan weet ik echt niet gezegd heeft. Ik ben er de nacht mee bezig. Leon van Bon in Sport national: „Ik rijd een wielerwedstt als een ander een film m een boek schrijft. Dat zijl ongrijpbare dingen. Arek Radomski (Heerei legt uit waarom hij tijde zijn schorsing niet bij d strijd van zijn ploeg aai was. In Voetbal Interna „Dan houd ik het gewoo uit op de tribune. Ik wil liefst over het hek klimm mee te doen, mijn ploegg helpen. Dat is echt niet g voor me. Daarom heb ik ten voortaan gewoon wa mijn gezin te gaan doen zo'n dag. Dat is een stuk beter voor mijn gemoeds rust.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20