oeing 737 onderschept |TË Meer vwo'ers op Leidse scholen Balkenende ook onderwerp van gesprek in eigen partij SETS verkopen? 6's luchtmacht in actie boven Veluwe f Amerikanen :dood in Irak Canadese multinational koopt Katwijk Farma Afvallers hopen ook op een carrière I Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 GESPREK REGIO Fox Kids Live niet meer feestje Bob de Bouwer Een authentieke snuif dieselwaim van de Knapzak Dagblad T> 'Kansloze missie' levert Noordwijk een punt op Meezingen met Pluto op Leidse Oraaiorgeldag haag/gpd - Twee jacht- tuigen van de Nederlandse :macht zijn zaterdag uitge- om een Boeing 737 te on tscheppen. De bemanning van passagierstoestel had over radio geen reactie gegeven en taratuur die een signaal af- »ft waaruit de identiteit blijkt, rkte niet of was uitgescha- d. Het ministerie van defensie geen mededelingen doen r de precieze oorzaak van het dent of om welk toestel het Boeing 737 werd boven de uwe op een hoogte van 7,5 imeter door de F16's onder- ept, geïdentificeerd en ver- begeleid tot de Belgische s. Daar zette het verder ;rs naar een geheim gehou- bestemming in Zuid-Euro- F16's maakten een snelheid ruim duizend kilometer per uur om zo snel mogelijk te pro beren contact te krijgen met de vliegers van de Boeing. Ze gin gen daarbij door de geluidsbar rière. Volgens Jos van der Leij, hoofd luchtmachtvoorlichting van Defensie, werd niet uitge sloten dat het vliegtuig 'kwade bedoelingen' had. „Een verge lijking met 11 september valt te maken, want ook toen hielden vliegtuigen zich niet aan de re gels zoals die in de lucht gel den." In het uiterste geval hadden de F16's de missie gehad om het vliegtuig uit te schakelen. Waar dat neerhalen in het overbe volkte Nederland zou gebeuren, is volgens de woordvoerder op dat moment een politieke keu ze. Volgens Defensie is het hoogst opmerkelijk dat een toestel is onderschept. De luchtmacht laat de met zware wapens uit geruste F16's alleen opstijgen bij een kaping of als de beman ning meerdere fouten maakt. Alle vliegtuigen, militair en bur ger, hebben een systeem dat een door radars op te pikken signaal afgeeft waaruit de iden titeit is op te maken. Dat sys teem heeft bij het onderschepte vliegtuig mogelijk niet gewerkt of is domweg uitgezet. Dat het vervolgens ging span nen bij de luchtverkeersleiding van Eurocontrol in het Lim burgse Maastricht, kwam door dat het ook niet lukte om via de radio contact te leggen met de bemanning. Waarschijnlijk was de piloot van het toestel verge ten van radiofrequentie te wis selen toen hij het gebied van Eurocontrol binnen vloog. Elk luchtverkeersleidingscentrum communiceert op een andere frequentie. Als identificatie en communica tie mislukken, wordt direct het Air Operations Control Station (AOCS) van de Koninklijke Luchtmacht ingeschakeld. Van uit een basis in de bossen bij Nieuw Milligen stuurt het AOCS twee van de drie permanent klaar staande F16's de lucht in. Daarna moet snel duidelijk zijn wat er loos is en aan de hand van de reacties in de cockpit neemt het AOCS besluiten. Een achteloze piloot zal bij het aan schouwen van een F16 schrik ken en onmiddellijk begrijpen dat hij een fout heeft gemaakt. Als dat niet het geval is probe ren de piloten via de ramen te ontdekken wat er aan de hand is. Zitten de passagiers rustig op hun stoel of zijn ze bang en pa niekerig? Lopen er mensen (nerveus) rond in de cockpit? Is er sprake van een kaping of van technische mankementen? In beide gevallen proberen de F16's via manoeuvres de piloot eerst naar een vliegveld te dwingen of begeleiden. idad/ap - Bij aanslagen op irse plaatsen in Irak zijn gis- :n elf Amerikaanse soldaten het leven gekomen. Bij een rtieraanval in het westen Irak vonden zes Ameri- inse soldaten de dood en kten er minstens dertig ge- nd. De aanval gebeurde in buurt van de stad Ramadi. een aanslag op een legerba- in de buurt van de Noord- pkse stad Kirkuk en een hopvolgend vuurgevecht is teren een Amerikaanse sol- It gedood. Tien anderen peten gewond. Zaterdag- rnd vielen strijders van de litie van de radicale sji'ieti- ie geestelijke Al-Sadr een jerikaanse patrouille aan in buurt van de Zuid-Iraakse ld Am ar ah. Daarbij kwamen fce Amerikanen om. Een aan- [Humvees en vrachtwagens indde volledig uit. Eerder za- dag vielen leden van Al-Sadr l Britse voetpatrouille aan. de gevechten die daarop uit- iken en zo'n twaalf uur nrtduurden kwamen vijf mili- leden om en raakten acht tten gewond. Vorige maand Ëen bij gevechten tussen militairen en strijders van ger van Al-Mahdi in Ama- l vijfden militieleden om en (kten er acht gewond. Vorige land kwamen bij gevechten sen Britse militairen en strij- fs van het Leger van Al-Mah- vijftien militieleden om en ikten er acht gewond. In lart raakten zeven Britse sol len in Am ar ah gewond. ;ina Buitenland door Marijn Kramp leiden - Het aantal vwo-leerlin- gen op scholen in Leiden en de randgemeenten neemt toe. Dat blijkt uit een rondgang langs de zes onderwijsinstellingen die de hoogste middelbare schoolop leiding aanbieden. Met name de populariteit van het gymna sium stijgt. Die ontwikkeling te kent zich niet alleen af op het Stedelijk Gymnasium dat sterk groeit, maar ook op het Visser 't Hooft Lyceum. Daar blijkt de twee jaar geleden in het leven geroepen gymnasiumbrugklas een groot succes. Het vwo, voluit voorbereidend wetenschappelijk onderwijs, is uit te splitsen in het gymnasi um en het atheneum. De leer lingen doen hetzelfde eindexa men maar voor gymnasiasten is het verplicht om een van de twee klassieke talen (Latijn of Grieks), in het eindexamenpak ket op te nemen. De vwo-afdelingen groeien bij bijna alle scholen. Toch gelo ven de rectoren niet dat de leer lingen slimmer worden. Joost Kuurman van het Visser 't Hooft Lyceum zoekt de verkla ring in de verbeterde studie houding van leerlingen. „Kin deren leren op steeds jongere leeftijd zelfstandig werken. Mo gelijk werpt dat op deze manier zijn vruchten af." Marten Elker- (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch^ Dagblad bout van het Oegstgeestse Rijn lands Lyceum denkt eerder dat de scholen meer leerlingen uit verder weg gelegen gemeenten trekken. Aad Hendriks van het Vlietland College oppert dat de lat voor het atheneum en het gymnasium tegenwoordig mo gelijk iets lager ligt. Zijn collega van het Bonaven- turacollege, Gerard Veerbeek, vermoedt dat het vwo groeit doordat te veel leerlingen te hoog inzetten. „De dmk op scholen om leerlingen toe te la ten op het vwo is groter gewor den. Dat hoor je ook van de ba sisscholen. Die verzuchten nog wel eens dat ze te veel pressie van de ouders ondervinden om hun kind vwo-advies te geven." Veerbeek vindt dat een foute ontwikkeling. „Je moet kinde ren die op een lager niveau be ter af zijn, niet opjagen en frus treren." Het scenario dat Veerbeek schetst zou echter ook gepaard moeten gaan met meer uitval in het vwo en dat signaleren de rectoren nog niet. Maar dat kan natuurlijk later in de schoolcar- rière nog komen, denken Veer beek en Eikerbout. Eikerbout, die eerder bij de onderwijsin spectie heeft gewerkt, herkent de trend. „Basisscholen geven onder druk tegenwoordig min der vaak een rechtstreeks ad vies. Ze houden het dan op havo/vwo, waardoor er voor de ouders ruimte ontstaat om hun kind alsnog ergens op een vwo te krijgen." Pagina Rn 'Groei Gym niet ten laste van andere scholen' COMMENTAAR BEGINSELMANIFEST 1 mei heeft Wouter Bos het uwe beginselprogramma van PvdA gepresenteerd. Een leept-manifest van beperkte ivang dat tijdens het partij- igres van december definitief rdt vastgesteld. Het vervangt I oude beginselprogramma 1977 en zal zelf ook weer vijf jaar mee moeten. Logisch er met nieuwsgierigheid werd uitgekeken. Eindelijk lelijkheid over de positie de PvdA in de grote kwesties I deze tijd. Geen ijgen ineer en geen phts door pragma- pie ingegeven stel- gnamen. De her- jiden identiteit zou len tot een raam- rk waarbinnen de partij, en I Wouter Bos, zijn positie kon Jalen. Duidelijkheid voor de zer en duidelijkheid voor de llere politieke partijen, ast de bescheiden omvang 1 het manifest is ook de ui- M voorzichtige manier waar de oude sociaal-democrati- le idealen een nieuwe formu- Ing hebben gekregen, opval- id. De vraag die opkomt is of It het verdwijnen van de grote orden en het bekende soci- -democratische jargon, ook achterliggende idealen zijn jewisseld voor wat alle mid denpartijen tegenwoordig 'haal bare doelen' noemen. Dat lijkt niet het geval, maar overtuigend is het niet. Het be ginselmanifest bevat hier en daar herkenbaar, maar meestal zeer vaag geformuleerd, de kern van het gedachtegoed van de PvdA. Verschillende fundamen tele plaatsbepalingen op speci fieke terreinen komen daar, in andere stukken, als een schil omheen te liggen en daarom heen komen de verkiezingspro gramma's. Hiermee kiest de PvdA ervoor de consequenties van de gekozen moraliteit en waarden pas te vertalen in verkiezingsprogram ma's. Daarmee lijkt de hand van Wouter Bos dominant aanwezig in het beginselpro gramma. Het is daardoor geen loodzwaar document geworden met uitgebreide analyses en dito oplossingen. Het moet inspire ren tot discussie en deze niet be slechten, aldus de opstellers. Maar of het zo ooit meer zal be reiken dan de status van menig 'mission statement' in het be drijfsleven is de vraag. Dat kan niet de bedoeling zijn van een stuk dat begint met het hoofd stukje: 'Politiek doet ertoe'. Jan Geert Majoor Farmaciebedrijf stelt toekomst veilig door Wilfred Simons leiden - Het Canadese farma- ceuticabedrijf Apotex Inc. heeft het Leidse farmaciebe drijf Katwijk Farma overgeno men. De in Toronto gevestig de multinational is een grote fabrikant van 'generieke ge neesmiddelen', medicijnen waarop het octrooi verlopen is. Apotex zocht een Nederlandse partner omdat de markt voor dergelijke geneesmiddelen in Nederland 'één van de meest ontwikkelde in Europa is'. Volgens directeur Elie Betito heeft Apotex het oog op Kat wijk Farma laten vallen omdat het Leidse bedrijf 'een leiden de producent' is in Nederland op het gebied van generieke én geoctrooieerde medicijnen. Katwijk Farma was al enige tijd op zoek naar een partner, vooral omdat de toekomst als zelfstandige nichespeler in een wereldmarkt heel onzeker Daarnaast komen binnenkort de eerste medicijnen vrij die gemaakt zijn met behulp van biotechnologie. Die kennis heeft Katwijk Farma niet in huis, waardoor zij de aanslui ting met essentiële markten dreigde te verliezen. Apotex was al vertegenwoor digd in 115 landen, maar nog niet in Nederland. Het bedrijf, met 5000 werknemers, open de onlangs een grote fabriek in Toronto, waar twaalf mil jard pillen en capsules per jaar worden geproduceerd. Kat wijk Farma telt 135 medewer kers en maakt jaarlijks 800 miljoen pillen. Apotex is van plan de komen de tien jaar een miljard euro te investeren in onderzoek en ontwikkeling van geneesmid delen. Apotex is niet beursge noteerd. Het betaalt de aan koop van Katwijk Farma uit eigen middelen. Het is niet bekend gemaakt voor welk be drag Apotex het Leidse bedrijf heeft overgenomen. Zoals verwacht werd Boris zaterdagavond de winnaar van Idols. Foto: ANP/Juan Vrijdag door Berrit de Lange Hilversum - Vooralsnog gloort slechts voor Idols-winnaar Bo ris een gouden toekomst in de muziek. Zijn versie van When you think of me, het nummer dat hij en zijn tegenstander Maud zaterdagavond ten geho re brachten, ligt binnenkort in de winkels. „Verder gaan we een band rond Boris formeren en een album opnemen", zegt jurylid Edwin Jansen, in het da gelijks leven artiestenmanager. Boris' kostje lijkt gekocht, maar hoe zit het met Maud en de an dere acht finalisten? „Met Maud gaan we ook wat doen", zegt Jansen. Alleen Boris heeft een platencontract op zak, op de andere tien finalisten, inclu sief Maud, heeft Idols' huispla tenmaatschappij BMG 'een op tie'. Besluit de platenfirma na een maand om niet in zee te gaan met Maud, Marlies, Irma, JK, Eric, Alice, Ron, Robin en Meike, dan zijn ze vrij om hun eigen weg te kiezen. Alle finalis ten staan wel minstens een halfjaar onder contract bij het bureau AT Management van Edwin Jansen. Van de vorige lichting Idols heeft BMG voor vier finalisten de optie verzil verd: Jamai, Jim, Hind en Dewi. De afgevallen finalisten van Idols 2004 zijn van het eerste juk verlost: tot 1 mei, de dag van de finale, moesten ze zich muzikaal gedeisd houden. Hoe nu verder? „Afwachten", zegt Ron, die na de derde finale show moest vertrekken. „Ik hoop natuurlijk op een platen contract. Zo niet, dan ga ik zin gen op een cruiseschip." Irma en Eric, vijfde en zesde van Idols 2004, hebben ook nog geen idee of er een muzikale toekomst voor hen inzit. „Het is nu dertig dagen afwachten." Zelfs runner-up Maud heeft nog geen enkele duidelijkheid over haar muzikale carrière. „Er is nog niks bekend over een single. Ik wil graag door met miptempo, in de stijl van Norah Jones en Dido." Boris is van plan de markt te bestormen met een mix van soul, funk en jazz. Met de com mercie kan de Limburger wel leven. „Ook commerciële mu ziek kan heel mooi zijn." Pagina Gesprek van de Dag: Idol Boris: Dit was mijn droom! den haag-enschede/gpd-Top mensen binnen het CDA ne men de kritiek op premier Bal kenende hoog op. Binnen de regeringspartij bestaat sterke verdeeldheid over hoe zwaar premier Balkenende mag wor den aangepakt. De forse kritiek en de negatieve kwalificaties die kiezers vorige week lieten horen zijn gevolgd door gemor in de eigen partij. Veel CDA'ers klagen, vaak ano niem, dat Balkenendes zwakke imago afstraalt op de partij. Hoe ernstig de partij de kritiek neemt, blijkt uit reacties van CDA'ers als Piet de Jong en Wil lem Aantjes. Oud-premier De Jong (1967- 1971) vindt de partijgenoten 'deloyaal' en raadt Balkenende aan zich niets van de kritiek aan te trekken. Aantjes, voormalig leider van de ARP en later het CDA, daarentegen zegt dat tal van CDA-prominenten Balke nende hebben gewaarschuwd om geen minister-president te worden. „Sommige dingen heeft hij helaas slecht gedaan", aldus Aantjes. Waar De Jong én Aantjes ver schillend over denken is of CDA'ers hun politiek leider openlijk mogen afvallen of niet. Als iemand tegen alle adviezen in toch zegt het premierschap te ambiëren, dan ga je nu niet zeggen: och, wat heeft die man het moeilijk", aldus Aantjes. De Jong, inmiddels 89 jaar, vindt juist dat het van de partijgeno ten geen manier is. „Wat ik in het geval van Balkenende zo kwalijk vindt", zegt hij, „is dat het zijn partij zelf is die hem openlijk afvalt." De Jong noemt het 'stemmingmakerij' en heeft er geen goed woord voor over. Aantjes zei dat volgens CDA- prominenten als Wim Deet- man, Bert de Vries en Hans van den Broek de Tweede Kamer een betere plaats was geweest voor Balkenende. Volgens Aan tjes zouden ervaren politici als Onno Ruding of Hans van den Broek geschikter zijn geweest als premier. maandag 3 MEI 2004 SPRINTERS Enkele buien t HWB JcUDlzw li 14/17° 3/4 Leidse Steiner School opgeheven leiden - De Rudolf Steiner Ba sisschool in Leiden Zuid West houdt op te bestaan als zelf standige school. De acht perso neelsleden worden ontslagen. De basisschool bleef voor het vierde jaar onder de ophef fingsnorm van 192 leerlingen, die het ministerie van onder wijs voor het Leidse basison derwijs stelt. De Vrije School Mareland neemt het schoolge bouw en de leerlingen over. Docent Max van der Made noemt het 'bitter' dat het mi nisterie de school geen extra jaar heeft gegund. „Het afgelo pen jaar hadden we 140 leerlin gen en de groei zat er nog in. We hebben er alles aan gedaan, maar het was niet genoeg." Lennon jr. met dochter Jagger londen - Sean Lennon en Eliza beth Jagger hebben een relatie. De zoon van de vermoorde Beatle John Lennon en de dochter van de zanger van de Rolling Stones zijn hevig op el kaar verliefd. Dat heeft Eliza beths moeder en Mick Jaggers ex-vrouw Jerry Hall gezegd. In de Britse krant Daily Telegraph van zaterdag zegt Hall dat haar 20-jarige dochter sinds zeven weken een relatie heeft met de 28-jarige Sean. Zij sprak met de krant naar aanleiding van het verschijnen van haar eerste cd in december van dit jaar. Vrouw gepakt na steekpartij nieuw-vennep - Een 32-jarige vrouw uit Nieuw-Vennep is gis termiddag gearresteerd omdat ze ervan wordt verdacht schul dig te zijn aan de dood van een 31-jarige plaatsgenoot. Het tweetal werd vrijdagavond ge wond aangetroffen in een ka mer in het Van der Valk-motel naast het brugrestaurant over de A4. Ze zijn naar het VU-zie- kenhuis in Amsterdam ge bracht, waar de man aan zijn verwondingen bezweek. Vol gens getuigen zouden de twee elkaar diverse steekwonden hebben toegebracht. Verdachte moord Djindjic meldt zich belgrado - De hoofdverdachte van de moord op de Servische premier Zoran Djindjic heeft zich gisteren vrijwillig gemeld bij de politie in Belgrado. Dat heeft de Servische minister Dragan Jocic van binnenlandse zaken gemeld. De naam van de hoofdverdachte is Milorad Lukovic, bijgenaamd Legjja. Hij is het vermeende brein achter de moord op de Servische pre mier, die op 12 maart 2003 op klaarlichte dag in de hoofdstad werd neergeschoten. Goedemorgen Wat een krant. /ja ik ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9.75. Dat is nog geen 0,41 per dagl M/V Naam: Adres: Postcode Plaats: Tblefoon: Geboortedatum e-mail: Stuur dese bon op tn oen ongefmnkeerdo envelop, naar Leidsch Dagblad T.R v Afdeling leaereeervii»-. Antwoord- I bieding ia geldig tot 31 Leidsch Dagblad gust aorgvuldig om In het colofon vt informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1