'Veel roeping, maar toch geen Messias' Fortuyn veranderde meer dan politiek alleen Peter Langendam: „Hij behandelde de mensen ook met respect, ook de mensen die hij niet moest" Foto: GPD/Sieko Kloosterhuis Pim Fortuyn drukte onmiskenbaar zijn stempel op de Nederlandse politiek. Hij lanceerde een nieuwe partij, die nog steeds in de Tweede Kamer is vertegenwoordigd. De 'gevestigde' partijen gooiden - onder de indruk van Fortuyns' succes - het vreemdelingenbeleid over een andere boeg. Minder bekend is, hoe groot de invloed van Fortuyn was op de mensen in zijn directe omgeving. Twee jaar na zijn dood, blikken enkele intimi weemoedig terug. door Erwin Tuil en Peet Vogels Alleen al voor de opmerking dat hij een lijntje met Pim had, is makelaar en tv-pre- sentator Harry Mens door velen be schimpt en neergezet als de Joman- da van de bollenstreek. In de lobby van het Haagse Hotel des Indes zegt hij daar niet om te malen. „Ik heb een lijntje met Pim, zeg ik altijd. Ik verbeeld me dat ik in elk voorko mend geval weet hoe Pim zou reage ren." Ze zagen elkaar als goede vrienden. „We spraken vooral over gemeen schappelijke interesses, de politiek en de economie. Persoonlijke zaken bespraken we niet zoveel. Pim was bijvoorbeeld erg kwaad dat ik hem niet had verteld over mijn buiten echtelijke relatie. 'We zijn toch vrienden', riep hij dan boos." Dat is de kem van de persoonlijke invloed van Fortuyn op Mens: eerlijk zijn en je woorden niet achter in je keel la ten zitten. „Ik ben veel directer ge worden, ik maak van mijn hart geen moordkuil meer. Maar ik ga er wel voorzichtiger mee om dan Pim." Als het over politiek ging, was de re latie intensief. Mens: „Pim vertrouw de mij. Ik was een adviseur voor hem. Zijn mensenkennis was niet zo groot en hij vond mensen al snel aardig. Ik was als het ware zijn blin dengeleidehond die hem moest waarschuwen voor drempeltjes." Echt persoonlijk werd de relatie zel den. Alleen als Fortuyn in een lastig parket dreigde te raken door onbe zonnen gedrag of als hij aan het eind van zijn Latijn was, greep 'vriend' Mens in, laat hij weten. Zo was er die keer dat Mens Fortuyn naar de Cote d'Azur haalde om bij te tanken van een paar weken intensief campagne voeren. Mens regelde het vliegticket eerste klas, strand, diner en de rest. „Hij was een avondmens en ik een ochtendmens. Na een avond laat doorpraten met de nodige wijn erbij, was Pim met geen mogelijkheid wakker te krijgen. Ik dacht dat het met een champagne-ontbijt wel moest lukken. Eerst gromde Pim dat ik hem moest laten slapen, maar toen ik bij hem in bed ging liggen hebben we samen gezellig ontbe ten." Terugblikkend beschouwt Mens ZATERDAG 1 MEI 2004 Oorlogspaar is al 57 jaar gelukkig Gruwen van mobieltjes en computers Harry Mens: „Ik was als het ware zijn blindengeleidehond die hem moest waarschuwen voor drempel tjes." Foto: GPD/Cees Zorn Foto: Dick Hogewoning Fortuyn als een gedreven en intelligent mens, met een geheel eigen kijk op de din gen. „Fortuyn had een makke: er zat geen rem op." Het succes in de laatste maanden voor de verkiezingen van 2002 greep Fortuyn naar de keel, beweert Mens. Hij wilde er mee stop pen, vond dat hij zijn punt had gemaakt. Mens vindt het geen vreemde veronderstel ling dat de dreigende eenzaamheid Fortuyn daarvan weerhield. „Pim had geen relatie, geen familiebanden, alleen zijn twee hond jes. Hij was erg eenzaam, dat vergeten de meeste mensen." In het beeld van een eenzame Fortuyn kan Peter Langendam, meer dan tien jaar een huisvriend van Fortuyn, zich wel vinden. „Ik belde hem op een gegeven moment op met zijn verjaardag. Bleek hij helemaal alleen thuis te zitten. Ik heb toen met mijn vrouw boodschappen gedaan, zijn naar zijn huis gereden en hebben daar een lekkere maal tijd gekookt en er een gezellige avond van gemaakt." Toch moet dat beeld niet worden overdre ven. „Zijn eenzaamheid was een bewuste keuze, hij was niet zielig. Al veinsde hij dat wel eens. Kijk mij nou toch eens eenzaam en zielig zijn zei hij dan, als hij aandacht wil de." Langendam imponeerde Fortuyn met zijn kookkunst, omgekeerd raakte Langendam onder de indruk van het denkvermogen en de ontwikkeling van Fortuyn. „Het was een uitermate intelligente man met een enorme parate kennis. Hij combineerde dat ook heel goed, hij zag dwarsverbanden. Hij heeft heel vaak mijn mening beïnvloed." Niet alleen de mening van Langendam of van anderen waar hij mee optrok. Hele volksstammen werden door zijn zienswijze gegrepen. Niet verbazingwekkend vindt Lan gendam. „Pim had een grote emotionele en sociale intelligentie. Hij wist wat de mensen wilden. Hij kon de mensen recht in het hart raken. Hij behandelde de mensen ook met respect, ook de mensen die hij niet moest. Hij had voldoende mensenkennis om dat te beseffen." Het ging allemaal heel natuurlijk, zo leek het althans. Een bewijs van het postuur van For tuyn, meent Langendam. „Een homofiele man die in een dure auto reed, dure pakken droeg, die harde dingen zei en voortdurend werd gedemoniseerd. Die werd door het volk op handen gedragen. Hij was een heer van stand, maar een man van het volk." Langendam stond mede aan de wieg van de LPF en heeft Fortuyn actief gesteund tijdens zijn campagne. „Hij zag het als zijn missie om minister-president te worden en het land terug te geven aan het volk. Hij wist dat het een gevaarlijke missie was. Hij wist dat zijn moeder het niet aan zou kunnen als er iets met hem gebeurde. Daarom heeft hij het jaren uitgesteld." De missie liep uiteindelijk verkeerd, een af loop die Langendam nog dagelijks betreurt. „Het is doodzonde dat het zo is gelopen. Ik mis hem als een maatje dat je af en toe eens kunt bellen. Iemand waar je ontzettend mee kunt lachen en goede gesprekken mee voe ren." Ook een man met een visie die het land er bovenop zou helpen, is nog steeds zijn over tuiging. „Er is alleen nooit goed naar zijn ar gumenten geluisterd. Hij heeft de discussie aangezwengeld. Moslims zouden hem dank baar moeten zijn. Hij zorgt uiteindelijk voor hun emancipatie. Er is een staatsman ver moord van het postuur dat je maar eens in de tweehonderd jaar tegenkomt." s- Fortuyn moet echter niet als een reddende engel worden afge schilderd vinden Mens en Lan gendam. Diezelfde mening is voormalig LPF-fractievoor- lichter Ines Scheffers toege daan. „Hij had veel roe ping, maar was geen Mes sias", zegt ze. Scheffers had Fortuyn al eens ontmoet toen ze begin 2002 een cursus volgde die hij gaf. Toen ze door Langendam werd gevraagd om voor Fortuyn te gaan werken, hoef de ze niet lang na te denken. „Zo'n kans krijg je maar eens in je leven. Pim was een fenomeen." Spijt heeft ze niet gehad, ondanks de chaos waarin ze terechtkwam toen ze voorlichter werd van de Tweede Ka merfractie van de LPF. „Het was een feest om voor die man te werken. De adrenaline spoot door mijn lijf en ik was bijna nooit thuis. Mijn man zei wel eens: ik ben er ook nog, hoor." Het koortsachtige tumult van de begin dagen van de LPF is inmiddels ingewis seld voor een baan als pr-manager van Regionaal Opleidingencentrum Zadkine in Rotterdam, een mbo-scholengemeen schap. Voor Scheffers een logische voort zetting van haar leven na de LPF en For tuyn. „Voor sommigen in zijn achterban is zijn woord bijna heilig, maar dat heb ik niet. Mij ging het om zijn manier van den ken. Hij was heel zeker van zijn zaak en zocht naar erkenning." Scheffers mag dan niet meer voor de LPF werken, ze voelt zich nog steeds schatplich tig aan de gestorven leider. „Ik vond dat het gedachtengoed van Pim niet verloren moest gaan. Ik denk vaak: hij mag niet voor niets zijn gestorven en dan wil ik iets terug doen. Zijn manier van denken zit in me vooral zijn manier van kijken, zijn kracht en inspi ratie. Hij was bevlogen en wilde gaan voor een zaak. Dat heb ik van hem geleerd." Mens heeft - bijna twee jaar na de moord op Fortuyn - een eigen wij ze gevonden hem in gedach ten te houden. Hij koos een opvallende manier. Op 6 mei, de dag van de moord, zal hij voor Classic FM een ra dioprogramma van een uur maken met begrafenis- muziek. Mens zal beginnen met het Avé Maria. Sommige platen draait hij om 'Pim een beetje te sarren.' Over wat Fortuyn zou veranderen als hij zijn laatste jaren nog eens kon doen, zegt Mens met een strak en bloedserieus gezicht. „Niets. Ik denk dat hij het pre cies zo wéér zou doen. Inclu sief de moord." i-imvini ii '""■-•"'i TTflIWMWlil

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1