Annan: Arafat komt belofte niet na BUITENLAND Soldaten van Saddam de baas in Fallujah Nederlandse boeren in Hongarije vragen financiële steun Bush spreekt afschuw uit over martelingen Weer massagraven in Srebrenica ontdekt Palestijnse ambassadeur in Den Haag ziet grote rol Nederland in vredesproces Feeststemming in EU Michael Jackson ook verdacht van ontvoering alin ereburger )@dap@st af - De Hongaarse [fdstad Boedapest heeft Sov- dictator Stalin zijn erebur- schap ontnomen. Stalin afschuwelijke wandaden tegen de menselijkheid, en Europa, Hongarije, het pgaarse volk, Boedapest en burgers, en hij verdient het een van die burgers te I", zo staat in een resolutie de gemeenteraad. Stalin, jin 1953 overleed, kreeg zijn titel in 1947, nadat Sovjet- >pen de stad hadden bevrijd I de nazi's. nd in koffer om uilen te stelen Iigkong - In China is deze Sk een man uit Hongkong [rresteerd die een koffer met trin zijn 12-jarige zoontje in [bagageruim van een bus 1 gezet, met de bedoeling dat jongen spullen uit andere fers en tassen zou stelen. De p, die opviel door zijn jemde gedrag, moest bij een aan de Chinese zijn koffer openen. In de fer werd de zoon van de man ïgetroffen, die een zaklan- pi, een schroevendraaier en mobiele telefoon bij zich I. Of de zoon is aangehou- h, is niet bekend. ancy wil geen 'eagan University jiVER - Nancy Reagan wil niet in Colorado een universi- komt die de naam van haar m draagt. Zij zei de gedachte prijs te stellen, maar liever te p dat iniatiefnemer Walker zijn medewerkers hun in- jirmingen richten op het al staande onderwijsprogram- van de President Reagan Bi- itheek in Californië. Volgens et hebben voormalige pre- ;nten of hun echtgenotes het jtste woord over de oprich- van instellingen met hun zaterdag 1 mei 2oo4 ramallah/anp/gpd - VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan heeft er in een brief aan de Palestijnse leider Yasser Arafat op aangedrongen dat diens Palestijnse Au toriteit ernst maakt van de bestrijding van Palestijnse terreur en zich houdt aan de afspraken die hierover zijn gemaakt. Annan reageerde op een brief van Arafat, waarin deze zich beklaagt over het plan van de Israëlische premier Ariel Sharon voor eenzijdige terugtrekking uit de Ga- zastrook. In zijn brief herinnert Annan Arafat er aan dat de Palestijnse Autoriteit zijn be loften niet is nagekomen. Het Palestijn se bestuur heeft de strijd tegen het ter rorisme niet serieus opgepakt en ook zijn de verschillende Palestijnse milities en veiligheidsdiensten niet vereend on der toezicht gebracht van een minister van binnenlandse zaken met kermis van zaken en de nodige bevoegdheden, al dus Annan. De VN-chef stelt in zeer scherpe be woordingen dat Arafat de houding van Israël of het beleid van Sharon niet als excuus kan gebruiken om zijn beloften niet na te hoeven komen. ,,De Palestijn se Autoriteit dient het Palestijnse terro risme te bestrijden, of Israël nu conces sies doet of niet. Zelfmoordaanslagen zijn een schending van het internatio naal recht en Arafat en zijn Palestijnse Autoriteit zullen door de wereld worden beoordeeld op hun inzet om dat terro risme te bestrijden", aldus Annan. Yousef Habbab, Palestijns ambassadeur in Den Haag, denkt dat Nederland in de tweede helft van dit jaar als EU-voorzit ter, een belangrijke rol kan spelen in het vredesproces tussen Israël en de Pales- tijnen. Hij zegt dat in een vraaggesprek met de GPD, waarbij ook deze krant is aangesloten. Een prominente rol is vooral weggelegd voor minister Bot (buitenlandse zaken). Hij heeft de steun van de Palestijnse autoriteit onder lei ding van president Arafat, en alle Arabi sche landen. „Ik ben erg blij met minister Bot. Hij is heel verstandig en rechtvaardig. Neder land is het middelpunt van de spiraal naar vrede. Bot is sterk, kent alle details. Jullie hebben ervaring en kennis. Op Buitenlandse Zaken zit een ambtelijk ka der waar andere landen jaloers op zijn." Habbab wijst erop dat Nederland eind jaren tachtig de doorbraak heeft gefor ceerd voor het akkoord van Oslo, waar bij Israël en de Palestijnen een deal maakten over vrede in ruil voor land. „Dat akkoord is voor negentig procent ^dofiel gepakt 1 Cambodja om penh - Een Nederlander On Cambodja aangehouden ïgens pedofilie. De politie in jnom Penh heeft gisteren be- hdgemaakt dat een 48-jarige iderlandse toerist is gearres- "rd op aanwijzingen van spi- nen of tipgevers van de poli- j In de hotelkamer van de trof de politie drie eigens aan, twee van dertien 5ir oud en één van zestien jaar ld. Voorts vonden de agenten n reeks foto's van Cambod- [nse jongetjes hetgeen op de huid van de verdachte zou Cjzen. Icream'-moord: tjaar de cel in iNTES - Een Franse jongen die n moord uit de Amerikaanse tiller Scream heeft nagedaan, gisteren door een rechtbank or minderjarigen in Nantes 122 jaar cel veroordeeld. De 17-jarige Julien stak njee jaar geleden een 15-jarige tjendin met 42 messteken a|0d. Julien koos de argeloze als slachtoffer, nadat hij jee beoogde 'kandidaten' niet ltd kunnen bereiken. De jon- pn gebruikte een vergelijkbaar als de moordenaar uit De dader uit de film rooft volstrekt willekeurig >or hun eigen lol' studenten ti het leven. lijnexplosie in hina: 34 doden king - In het noorden van lina zijn gisteren zeker 34 ijnwerkers omgekomen door jn explosie. Twee mijnwerkers [ten vast in een mijnschacht, eldde het Chinese persbureau inhua. Het ongeluk gebeurde een steenkoolmijn in een srgachtig gebied bij de stad Infen in de provincie Shared, ertien mijnwerkers zijn levend de mijn gered. Over de oor- van de explosie in de mijn ;0g niets bekend. Veel Chine- I mijnen functioneren slecht )or slechte bedrijfsleiding en Echte veiligheidsvoorzienin- \n. Jaarlijks komen vele hon- ïrden mijnwerkers door onge- jkken om het leven. efidia weet niets an rookverbod 3MBAY - In India wordt van- jdaag een verbod op roken in het "•Denbaar van kracht. Het pro- is alleen dat niemand dat In restaurants, cafés, dis cotheken, openbare gebouwen h parken mag niet meer wor- ncen gerookt, op straffe van een k«pete van tweehonderd roepie euro). Van een publici- itscampagne door de deelsta- n kwam niets terecht. „Op aat is er veel meer luchtver- ïtreiniging, met de uitlaatgas- in van al die bussen en vracht- [ens", zegt de eigenaar van |n populair restuarant in Born- jy, die zegt van niets te weten. >ntrole op het verbod door de •litie valt niet te verwachten. brussel - Honderden belangstel lenden hebben gisteravond in Brussel regen en wind getrot seerd om alvast de uitbreiding van de Europese Unie te vieren. Officieel horen ze vanaf vandaag bij de Europese Unie, maar giste ren zijn de tien nieuwe EU-lan- den alvast begonnen met feest vieren. Bij veel overheidsgebou wen wapperde de blauwe vlag met de gele sterren, zoals in Bra tislava (foto links onder). In Brussel was de EU-uitbreiding letterlijk terug te vinden in het straatbeeld (links boven). Man neken Pis werd voor de gelegen heid in een traditioneel Sloveen se klederdracht gestoken (rechts boven). Aan de Duits-Poolse grens werden de douaneborden weggehaald (rechts onder). Foto's: AP/Reuters/EPA fallujah/ap - Voormalige sol daten van Saddam Hussein maken sinds gisteren de dienst uit in de Iraakse stad Fallujah. De Amerikaanse mariniers hebben zich teruggetrokken naar de rand van de stad. Het Amerikaanse leger maakte la ter bekend dat in de ochtend in Fallujah twee mariniers wa ren omgekomen en zes ge wond geraakt bij een auto bomaanslag door een zelf moordactivist. Majoor-generaal Jassim Mo hammed Saleh, onder Saddam de commandant van alle in fanterie van het Iraakse leger, staat aan het hoofd van een nieuw gevormde Iraakse troe penmacht van elfhonderd man die de orde moet gaan hand haven in Fallujah, dat de afge lopen maand het toneel is ge weest van zware gevechten tus sen Amerikaanse mariniers en Iraakse verzetsstrijders. De Iraakse troepenmacht be staat uit Iraakse oud-soldaten uit Fallujah en omgeving die door het Amerikaanse leger zijn gescreend, zeggen bronnen in het leger en het Pentagon. Ze ker een deel heeft tot voor kort tegen de Amerikanen gevoch ten, maar zou niet behoren tot de harde kern van het verzet. De eerste taak van de Iraakse troepenmacht is door de hele stad controleposten op te zet ten, in samenwerking met de Iraakse politie. De Amerikaanse commandant voor het Midden-Oosten, gene raal John Abizaid, benadrukte dat de terugtrekking van de ma riniers een experiment is, en niet definitief. De Iraakse troe- Amnesty: Mishandeling geen incident in Nederland gemaakt. Jullie hebben het morele gezag, het recht en de plicht nu ook weer iets te doen", meent Habbab. De kritiek die vanuit Nederland op het Israëlische beleid wordt geuit, noemt hij 'goed'. Habbab wijst er onder meer op dat Nederland de muur die Israël op de westelijke Jordaanoever neerzet, wil ver plaatsen naar de grenzen van 1967. De Palestijnse ambassadeur onthult dat er recent een bespreking is geweest tussen hem en alle ambassadeurs van Arabi sche landen in Den Haag met minister Bot. Daarbij hebben de Arabieren Ne derland als EU-voorzitter bijstand be loofd bij verdere vredespogingen. „Jullie zijn bruggenbouwers", verwoordt Habbab, waarbij hij trots verwijst naar de bezoek van president Arafat in 1998 aan Nederland. „De president schrijft uw koningin nog regelmatig." penmacht in Fallujah moet aan de voorwaarden voldoen, zei Abizaid zonder in detail te tre den. De Amerikaanse mariniers om singelden Fallujah, een broei nest van anti-Amerikaans ge weld, op 5 april. Bij de gevech ten die sindsdien hebben plaatsgevonden, zijn tientallen Amerikanen en honderden Ira kezen omgekomen. wsashington/gpd-anp-afp-rtr - De Amerikaanse president George Bush heeft zijn af schuw uitgesproken over de mishandeling van Iraakse krijgsgevangenen door Ameri kaanse soldaten. Foto's van la chende militairen bij naakte vernederde gevangenen in een gevangenis bij Bagdad gingen de afgelopen dagen de wereld rond, na een schokkende re portage van de Amerikaanse zender CBS. „Dit is niet de manier waarop wij ons gedragen in Amerika", aldus Bush. Hij zei dat er opge treden zou worden tegen de verantwoordelijke militairen. De zaak kwam aan het licht nadat medesoldaten in januari het bestaan van de foto's en de misdragingen hadden gemeld bij de legerleiding. Zeventien militairen inclusief de hoogste baas van de gevangenissen werden op non-actief gesteld. Ook de Britse premier Tony Blair heeft laten weten ontzet te zijn en het incident te be treuren. Volgens hem lopen momenteel ook acht onder zoeken tegen Britse soldaten wegens afzonderlijke 'beschul digingen van mishandeling' in het zuiden van Irak. De Amerikaanse televisiezen der CBS toonde woensdag avond foto's van naakte Iraak se gevangenen in compromit terende seksuele poses in het bijzijn van lachende Ameri kaanse militairen. De omroep haalde een rapport aan van de Amerikaanse strijdkrachten waarin staat dat het om een wijdverbreide praktijk gaat. Zes militairen worden inmiddels vervolgd voor mishandeling van gedetineerden in de gevan genis van Abu Garaib. De Ame rikaanse generaal die in Irak is belast met toezicht op het ge vangeniswezen, is voorlopig uit haar functie ontheven. Volgens Amnesty International is de mishandeling van Iraakse gedetineerden waarvan televi siezenders donderdag wereld wijd foto's hebben getoond, geen geïsoleerd incident. Am nesty zegt het afgelopen jaar vaak berichten te hebben ge kregen over foltering en mis handeling van Iraakse gevange nen door soldaten van de wes terse bezettingsmacht. „Gevan genen worden volgens de be richten stelselmatig onderwor pen aan wrede, mensonwaardi ge of vernederende behande ling." Zo wordt gevangenen slaap onthouden, worden ze geslagen en moeten ze langdu rig in ongemakkelijke houdin gen blijven staan. Volgens Amnesty worden alleen de gevallen die in de publiciteit komen, zoals die van nu, on derzocht. Amnesty roept de be zettingsmacht op een onafhan kelijk orgaan in te stellen dat onderzoek doet naar alle be richten van mishandeling. De slachtoffers moeten schadever goeding krijgen. banja luka/anp-afp - De Bos- nisch-Servische commissie die het bloedbad van Srebrenica onderzoekt, heeft weet gekre gen van zes nieuwe massagra ven met slachtoffers. Die infor matie is doorgespeeld naar de regering. Dat heeft commissie voorzitter Milan Bogdanic gis teren gezegd. De commissie is destijds opge zet onder flinke internationale druk om duidelijk te krijgen wat er in 1995 precies bij Sre brenica is gebeurd. Zeker 7000 moslims zijn toen vermoord. Het was het ergste bloedbad in Europa sinds de Tweede We reldoorlog. De commissie komt medio juni met haar rap port. Nederlandse blauwhelmen be schermden destijds de enclave. Zij konden echter niet voorko men dat Servische troepen duizenden moslimjongens en - mannen hebben vermoord. De Bosnisch-Servische leider Ra dovan Karadzic en zijn leger- chef Ratko Mladic zijn ervoor aangeklaagd bij het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag, maar ze zijn nog niet gepakt. Tot nu toe zijn 6000 lichamen opgegraven uit talloze massa graven. De locatie van de zes nieuwe graven blijft voorlopig geheim. door Ans Bouwmans washington/gpd - De van kin dermisbruik verdachte popster Michael Jackson (45) heeft nog een aanklacht aan zijn broek gekregen. Hij zou ontuchtige handelingen hebben verricht met een kind jonger dan veer tien jaar en vervolgens hebben geprobeerd dat te verhullen, het kind te ontvoeren en een rechtszaak te voorkomen. Daar om is hij nu ook aangeklaagd voor samenzwering. Jackson werd in Santa Maria (Californië) officieel in staat van beschuldiging gesteld, nadat een onderzoeksjury in geheime beraadslagingen tot de conclu sie kwam dat er genoeg belas tend materiaal was voor het proces tegen de 'King of Pop'. Jackson zegt onschuldig te zijn. Na afloop van de zitting be dankte Jackson zijn fans en fa milie voor hun steun. Tijdens zijn korte verklaring werd hij omringd door familieleden. In januari werd de zanger al voorgeleid op verdenking van kindermisbruik en het toedie nen van alcohol aan een kind. Ook toen zei Jackson onschul dig te zijn. De vorige keer kreeg de popster een standje van de rechter omdat hij te laat arri veerde. Er ontstond destijds een kermisachtige sfeer bij de rechtbank nadat Jackson op het dak van zijn auto begon te dan sen. Deze keer verliep de voorgelei ding rustiger. De zanger arri veerde ruim op tijd en gedroeg zich ingetogen. De politie had het gebied rondom de recht bank afgeschermd met hoge hekken om fans en toeschou wers op afstand te houden. Er waren net als de vorige keer journalisten uit de hele wereld toegestroomd. De King of Pop zag er serieus uit. Hij droeg een bril, een pak met een rode das en rode band om zijn rechterarm. Na aan komst bij de rechtbank zwaaide hij kort naar zijn juichende fans. Vergezeld door veilig heidsagenten liep hij naar de ingang. In de hal van de recht bank hield één van zijn bewa kers zijn hand voor de camera toen Jackson langs liep. In de rechtszaal zelf waren geen ca mera's toegestaan. Na een kort verklaring na afloop vertrok Jackson weer. Net als op de heenweg werd het verbleekte gelaat van de superster tegen de zon beschermd met een zwarte paraplu. De rechter wil het proces tegen Jackson voor het eind van het jaar houden. Op 28 mei is er opnieuw een procedurele zit ting. Jackson is vrij op een borgtocht van drie miljoen dol lar. door Runa Hellinga bugyi/gpd - Nederlandse boeren die hun be drijf naar het buitenland willen verplaatsen, zouden daarvoor meer ondersteuning moe ten krijgen. Van overheidswege wordt boeren vaak te verstaan gegeven dat ze beter elders kunnen beginnen. Maar financiële beperkin gen maken dat heel moeilijk. Dat was de boodschap van een aantal Neder landse boeren in Hongarije aan minister Veerman (landbouw) tijdens diens bezoek aan Bugyi. De aanwezige boeren waren zeer te spreken over hun Hongaarse bedrijf maar ze kwamen allemaal met dezelfde klacht: zonder een hoeveelheid geld die je in staat stelt te investeren en de eerste twee jaar te overbruggen, kom je er niet. Bij Hongaarse banken lenen is vanwege de hoge rente, de eis snel terug te betalen en an dere voorwaarden niet verantwoord. Neder landse banken lenen boeren geen geld voor een investering in het buitenland. Een over- heidsgarantie zou dat probleem kunnen ver helpen. Veerman ontmoette de boeren op een Neder lands bedrijf dat sinds 1992 actief is in de Hongaarse veehandel. Inmiddels zijn ook vijf boerderijen met 10.000 mestrunderen eigen dom geworden. De minister ontmoette ook een Nederlandse appelteler met 100 hectare fruitbomen, een akkerbouwer die 1600 hecta re maïs, tarwe en zonnebloemen verbouwt, een melkveehouder met 325 koeien en een varkensboer die 2500 mestvarkens heeft. Veehandelaar Jos Jansen en zijn vrouw wo nen sinds 1994 in Hongarije. Jansen is buiten gewoon te spreken over het land en de men sen. „Het is een goed, correct volk. Het zijn mensen die willen werken, al moetje er wel tijd in stoppen om hen onze werkmethodes aan te leren." Ook met de Hongaarse over heid heeft Jansen geen problemen. ,,Als je eenmaal afspraken hebt gemaakt, worden die ook altijd nagekomen." De andere boeren delen zijn mening, hoewel de een meer problemen heeft gehad dan de ander. Het gaat daarbij niet om corruptie. Geen van hen heeft daar ooit mee te maken gehad. Maar, zeggen ze, het is wel het heel belangrijk om de juiste contacten te hebben. Jansen dankt zijn succes mede aan zijn vroe gere Hongaarse partner, die tussen 1994 en 1998 minister van landbouw was. Varkens- mester Ronald Scholten is blij met zijn Hon gaarse schoonfamilie, die de weg beter kent dan hijzelf. Regelgeving is buitengewoon ge compliceerd, zegt hij. Alle boeren roemen de kansen die Hongarije biedt. Er is ruimte, een goed klimaat, een overvloed aan graan, het land ligt centraal, mensen zijn vriendelijk en eerlijk en de lonen zijn laag. Het klimaat is zeer geschikt voor fruitteelt, er zijn minder problemen met mest en het is een opkomende markt met een groeiende vraag naar kwaliteit. Naast de financiële drempel is het verkrijgen van land voor buitenlandse boeren het groot ste probleem. De verkoop van landbouw grond aan buitenlanders is verboden en zal dat de eerstkomende jaren ook blijven. Dat betekent dat grond gepacht moeten worden. De varkensstallen van Scholten staan op in- dustriegrond maar voor appelteler Van Keste- ren en akkerbouwer Kalfsbeek is de grond- kwestie een belangrijke beperking. Kalfsbeek pacht zijn grond van een oude coöperatie met 300 leden, met wie hij allemaal een indi vidueel contract moest sluiten. Investeren is zodoende ook riskant. Boeren in Hongarije krijgen vanaf 1 mei EU- subsidie. Die is 25 procent van het Neder landse steunniveau. De arbeidskosten zijn wel lager maar machines, mest en zaaigoed kosten net zo veel als in Nederland. Boven dien moeten Hongaarse bedrijven aan dezelf de kwaliteitseisen voldoen als de Nederland se. „We hadden wat dat betreft op meer sub sidie gehoopt van Brussel en van Nederland", aldus een Nederlandse boer.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5