Crailo laatste optie voor Verdonk Feestend Groningen 'overweldigt' Oranjes I?' BINNENLAND Zondag 2 mei op A Politie: 'Webcams zijn gevaarlijk speelgoed Na afwijzen van vestiging vertrekcentrum asielzoekers in Dokkum Met plezier naar school Half miljoen mensen in oranje Amsterdam van tilWSÏHTi ;ens vast voor »bom in metro - De Rotterdamse e heeft vier jongens aange- en die ervan worden ver- dat ze een nepbom in de b hebben achtergelaten. Lierheid wil de financiële le die door het incident is [richt op hen verhalen, eeft de politie gisteren ge- i In verband met de vondst :t verdachte pakketje et metrostation Poortu- jntruimd. Getuigen in de hadden gezien dat de is het pakketje, waar Ij es uitstaken, achterlieten metrostel. Een van de [iers trok aan de nood- Iet bleek later om een im te gaan. Een getuige metro zag kort daarna in vier jongens die vol- aan het signalement en leerde de politie. Die hield De jongens van vijftien itien jaar zitten vast. dicijn helpt en botziekte ht - Kinderen met een ige botziekte breken aan- jk minder botten na een ndeling met bisfosfonaat Ironinezuur. Onderzoe- 'an het Utrechts Medisch um schrijven dat in de aag te verschijnen editie iet Britse medische tijd- The Lancet. Bisfosfona- jn medicijnen die veel en gebruikt voor de be efing van botontkalking :oporose) bij ouderen. Ook eren met de (zeldzame) er- e botziekte osteogenësis jnJrfecta (01) hebben vaak ^wan osteoporose. De ziekte gepaard met em- lui vergroeiingen en veelvul- vanaf de jonge ejprtijd. Dat kan tot ernstige eekditeit leiden. Uit onder- t ei van het Wilhelmina Kin- -jeiekenhuis (WKZ) blijkt dat te^ns op botbreuken met 30 -Qjent afneemt als kinderen iaj jaar lang het genoemde vo; slikken. in dood door tplofte band js - Een 40-jarige man uit |s in Groningen is om het p gekomen, nadat zijn trac- was ontploft. De man op zijn bedrijfsterrein bezig net behulp van een com- sor de achterband van zijn lor op te pompen. Hij liep ilgens weg bij het klusje, ontdekte na enige tijd dat impressor nog aanstond, iiaalde de slang van het ven waarop de band ontplofte. (slachtoffer kwam als gevolg o |de enorme klap te overfij- on dode jaarde vrij 2 l btpo - De zoon van de eerder maand dood gevonden pj'a Visser (94) uit Anloo is De raadkamer van IQechtbank in Assen bepaalde ^r niet voldoende ernstige waren om hem lan- vast te houden. De zoon wel verdacht van moord, al heeft hij niet bekend. Het ,ejibaar ministerie wil nog iëjtoxicologisch onderzoek af eten om vast te stellen of de 5 pw vergiftigd was. Als dat vos oplevert, vervalt de ver- eiking van moord of dood- In dat geval overweegt het de man te vervolgen voor en niet-begraven lichaam. Ook dat is De man heeft dit wel end. Maar daarvoor hoeft d liet in voorarrest te blijven. nsterdam doet ni Angel-moorden gdTERDAM - Het gerechtelijke g ierzoek naar de moorden op Hells Angels in Oirsbeek, in is door het parket in Irmond overgedragen aan ijjsterdam. Waarom dat is ge- r{|rd wil justitie niet zeggen. ervallers met etwerper vast iterdam - De politie in Am- (dam heeft twee mannen ge- fcsteerd die worden verdacht geldwagen te hebben over- (en waarbij een raketwerper fd gebruikt. Bij de overval op Bcember vorig jaar in Am- fdam-Noord bedreigden drie finen een medewerker van l geldwagen met het wapen, 'ze vanaf de schouder kon- afvuren. De verdachten [gisteren voorgeleid aan de (cier van justitie. De politie Wacht meer arrestaties. De Iers verdwenen destijds met i onbekend geldbedrag in j gereedstaande auto. zaterdag 1 MEI 2004 L ki (advertentie) dokkum/gpd/anp - Nu de gemeenteraad van Dongeradeel een streep heeft ge haald door het plan om in Dokkum een vertrekcentrum voor asielzoekers te vesti gen, is het asielzoekerscentrum Crailo, op de grens van Hilversum en Laren, nog de enige optie voor minister Verdonk om een vertrekcentrum te realiseren. Vanuit Crailo zal een groot deel van de 26.000 asielzoekers die Nederland moeten verla ten moeten vertrekken. Maar Hilversum wil niet zondermeer akkoord gaan. De gemeente eist harde toezeggingen over extra ondersteuning, vooral extra pofitie-inzet. Dat herhaalde de Hilver- sumse wethouder Karen Heerschop gis teren nog eens nadat bekend geworden was dat Dokkum als vestigingsplaats was afgevallen. Komen die afspraken er niet, dan zegt zowel Hilversum als de gemeente Laren de samenwerking met het ministerie op. Burgemeester E. Bak ker heeft de minister in een brief tot 4 mei de tijd gegeven te reageren. De ge meenteraden van Hilversum en Laren moeten zich nog over de komst van een vertrekcentrum uitspreken. De gemeente Dongeradeel heeft met ac ties geprobeerd een ruimer generaal pardon te krijgen voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Juist daarom paste het vol gens de gemeenteraad om in te stem men met een vertrekcentrum. De rol van het CDA in de gemeenteraad was op merkelijk: de negen raadsleden hebben unaniem tegen het centrum gestemd. Daarmee wijkt de grootste partij in de gemeenteraad af van het landelijke CDA-standpunt. De partijtop heeft te vergeefs op de politici ingepraat. De regering wil in drie jaar tijd 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers het land uitzetten. Minister Verdonk wil de be schikking hebben over 1500 plaatsen in vertrekcentra, van waaruit de uitgepro cedeerde asielzoekers naar hun thuis land worden teruggestuurd. Verdonk wil voor de zomer met uitzetten beginnen. as samawah/anp - Gouverneur Al Hassani van de Zuid-Iraakse provincie Al Muthanna wil graag dat Nederland ook na 15 juli in Irak blijft. Dat heeft hij minister Kamp van defensie gisteren laten weten tijdens diens bliksembezoek aan de Nederlandse militairen in Irak. De Nederlanders hebben onder meer de taak om 2800 politie agenten op te leiden en dat is bijna gebeurd. Al Hassani wil graag dat Nederland nog meer politie en veiligheidspersoneel klaarstoomt, maar Kamp vindt dat laatste niet nodig. Hij vindt dat de Nederlanders in principe zo snel mogelijk weg moeten uit Irak, „want Irak is van de Irakezen". Voorwaarde voor vertrek is wel dat de situatie in Al Muthanna stabiel is. In de nacht van donderdag op vrijdag was er nog een aanval op het Nederlandse kamp bij Ar Rumaytah. Vorige week werd de grootste basis van de Neder landers in het gebied, Camp Smitty, met mortieren bestookt. Het nabijgelegen Japanse kamp is ook al doelwit geweest. (advertenties) U bent zondag woninklijk welkom van 11.00 tot 17.00 uur Vorstelijk wonen begint Meubelplein op Meubelplein Leiderdorp Leiderdorp A4, afslag 6. Gratis parkeren. Info: (071) 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp nl Particulier Middelbaar Onderwijs www.vrijbergen.nl Amsterdam - Het was vol in Amsterdam in de straten, op en in de grachten. De politie schatte dat giste ren aan het eind van de middag een half miljoen mensen in de binnenstad op de been was om Koningin nedag te vieren. Dat zijn er 150.000 meer dan vorig jaar, toen het weer een stuk minder mooi was. De NS moest extra treinen inzetten om de vele tienduizenden dagjesmensen te vervoeren. De pleinen in de hoofdstad hadden een grote aantrekkingskracht op de bezoekers. „Vanuit de helikopter konden wij zien dat het in de loop van de middag echt stampvol was op de pleinen. Overal waar een podium stond, was volk," zei een politiewoordvoerster. Op het Museumplein traden aan het begin van de middag de Idols- finalisten Maud en Boris op. Ongeveer 100.000 mensen genoten van hun optreden. Foto: GPD/Maartje Blijdenstein In de stad Groningen bekeek de koningin een optreden van Compagnie des Passagers. Foto: ANP/Robin Utrecht voor zich op te eisen. De beste mogelijkheid daarvoor was de bobsleestart. De start van deze wintersport kan net zo goed in het hartje van de zomer worden geoefend en in Groningen zijn er al twaalf jaar bobstart-kam pioenschappen. Het gaat om een goede aanloop en het zo snel mogelijk sprin gen. Constantijn, Bemhard jr, Pieter-Christiaan en Floris wa ren er wel voor te porren, maar hun starttijd (9,59 seconden) was niet best. Met Maurits, als altijd de meest uitbundige en actiefste van de Oranjes, ging het iets sneller: 8,78. Het grote koninklijke gezelschap heeft als voordeel dat veel mensen een handje kunnen krijgen of met prins of prinses op de foto kun nen. Er lijkt zich de laatste jaren een rolverdeling te hebben ont wikkeld binnen de koninklijke familie. Koningin Beatrix gaat voorop, op korte afstand ge volgd door Margriet en de dit jaar vanwege zijn recente her nia-operatie wat bedaarde gis teren 65 jaar geworden Pieter van Vollenhoven. Achterblijvers zijn traditioneel Constantijn en Laurentien, af gelost door Maurits en Marilè- ne. Zij vormen de bezemploeg, soms tot wanhoop van de be veiligers. „Maar hier kan dat. We houden als Nederlanders nu eenmaal niet van overdre ven maatregelen", aldus een bewaker. Dus liepen de prinsen tussen het publiek en reed de koningin in een open koets door volle smalle straten. Er waren een paar aanhoudin gen, maar daarbij ging het om demonstranten die al net zo traditioneel bij Koninginnedag horen als zaklopen, koekhap- pen en volksdansen. 16 Gewonden bij vechtpartij in centrum Breda breda/gpd - Bij een massale vechtpartij in Breda zijn giste ren zestien gewonden gevallen. De politie tastte gisteravond nog in het duister over de aan leiding van de knokpartij. Vaststaat dat het om een ruzie ging tussen Bredanaars en mensen van boven de rivieren die naar Breda waren gekomen om Koninginnedag te vieren. Tientallen feestvierders gooi den met terrasstoelen, tafels en vooral veel glazen en flesjes. Het uitgaanspubliek noemde het onbegrijpelijk dat in de ho reca niet verplicht plastic gla zen worden gebruikt. Op twee na liepen alle gewonden snij- wonden op. De andere twee hebben een ge broken neus en een gebroken vinger. De politie zette twintig mensen in om de orde te her stellen. Honden konden niet worden ingezet omdat het plein bezaaid lag met glasscherven. Om ruimte te maken voor de nieuwste collecties zijn honderden meubelen in ons designcentrum spectaculair afgeprijsd. Kijk naar de vele voorbeelden op www.vantil.nl. Van talloze topmerken (modem, klassiek en slaap kamers) bieden wij nu showmodellen aan tegen absolute bodemprijzen. Tot 8 mei 2004 ontvangt u bij inlevering van deze advertentie nog eens 10% extra korting wanneer u een van deze opruimingsartikelen bestelt! Prijsvoorbeelden (incl. 10% extra korting): Rolf Benz RB 4500 5-delige zithoek van 9827,- Arx Behr Minotti Montis Flexform HF Style Leolux Artifort Fendi RAC Van Maanen Poliform Team 8490 ES Monos Geisha Nika ABC Passat Borgia Spirit Teodoro F5 Huntly Aliana Girotondo 6x eetstoel televisiekast fauteuil 2-zits fauteuil leder 3-zits leder 2,5 3-zits leder 6x eetstoel zitmeubel salonkast 3-zits ledikant draaibed 4512,- 5025,- 1474,- 2325,- 2875,- 2869,- 6650,- 1020,- 4761,- 5019,- 3070,- 5450,- 7603,- Nu 4499,- 1799,- 1799,- 539,- 999,- 1525,- 1079,- 2969,- 539,- 2605,- 2699,- 1709,- 2669,- 4045,- Ons adres: Noorderkade 1038 1823 CJ Alkmaar Telefoon (072) 5112760 Volg de borden Q Eigen Openingstijden: Ma-Dl-Wo: 9.30-17.30 ui Do-Vr 9.30-21.00 uur Za: 9.30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM^ rijswiik/anp - De politie waarschuwt kinderen en ou ders voor het gebruik van een webcam. Zij signaleert een tendens waarbij kinderen zich te buiten gaan aan „ondeu gende spelletjes" en er onge wild intieme afbeeldingen op het internet gaan circuleren. De regiopolitie Twente loopt in Nederland voorop bij de bestrijding van kinderporno op het net. Volgens woord voerster M. van Loon is er sprake van een toenemend gebruik van webcams door kinderen, met onvermoede en ongewenste gevolgen. „Het begint vaak vrij onschuldig", aldus Van Loon. „Kinderen maken filmpjes van zichzelf en dagen elkaar soms uit. Dat kan vervelende consequenties hebben, want dergelijk mate riaal kan een heel eigen leven gaan leiden." De omvang van het probleem is onduidelijk. Vooralsnog lijkt het te gaan om incidenten. De politie wil ouders en kin deren bewust maken van het gevaar door middel van ade quate voorlichting. Internet- providers, met name de Pla net Media Groep, zijn daar nauw bij betrokken. Kinderen maken steeds meer gebruik van webcams, door dat de steeds goedkoper wor dende technologie dit moge lijk maakt. Zij gebruiken de apparatuur ook wanneer zij communiceren via kinder- chatboxen. Het is bekend dat ook volwassenen naar derge lijke chatboxen surfen en zich voordoen als kind. Daarin schuilt het gevaar dat deze volwassenen kinderen verlei den tot obsceniteiten. door Hans Jacobs groningen/warffum - 'Over weldigend'. Koningin Beatrix kon het onthaal van de konink lijke familie door de stad Gro ningen in één woord samenvat ten. Veteranen in haar gevolg herinnerden zich geen Konin ginnedag waarop het enthousi asme voor de Oranjes zo on stuimig en massaal was als in het om nuchterheid bekend staande Groningen. Volgens schattingen van de po litie waren tijdens het konink lijk bezoek meer dan 100.000 mensen op de been, die op da ken, in bomen en lantaarnpa len en gewoon op straat het ge zelschap toejuichten en toe zwaaiden. „Dit betekent enorm veel voor ons", zei Beatrix ont roerd. Ze voelde zich gesterkt door de feestelijke manier waarop Gro ningen, en het eerder op de dag bezochte Warffum, deze 30ste april vierden. Het was de eerste Koninginnedag zonder haar moeder koningin Juliana, die gisteren 95 jaar zou zijn gewor den. „We hebben beseft hoe het zou zijn als ze er niet meer was", aldus Beatrix, die bij haar inhuldiging in 1980 besloot Ko ninginnedag te blijven vieren op haar moeders verjaardag. Nu wist ze het wel, zo vertelde ze: „Het blijft een mooie ma nier om aan Juliana te denken." Het luide applaus ondersteun de haar gevoelens, die ze later kon overbrengen aan prins Bemhard. Want ook na het overlijden van Juliana blijft het bezoek aan Soestdijk op 30 april gehandhaafd. De grote opkomst bij het ko ninklijk bezoek in Deventer vo rig jaar werd wel gezien als een steunbetuiging aan de Oranjes na de moeilijkheden rond prin ses Margarita en het verdriet om het overlijden van prins Claus. In Groningen zullen slecht weinigen op deze zon overgoten vrijdag naar de bin nenstad zijn gekomen als steun na de dood van Juliana of de problemen rond de verloving en het huwelijk van prins Friso. Het was, zoals een scholiere het in een gedicht zei, gewoon 'vet cool' om de koningin van dicht bij te zien en bovendien pakte de stad uit met een geweldig feestprogramma. Cooler nog dan de koningin is prinses Maxima, zo bleek weer. Swingend, lachend, dansend - en dan niet zo houterig als haar schoonzusje of echtgenoot - de casual geklede (spijkerjasje, ro de baret) Méxima leek onver moeibaar. In voorgaande jaren toonde ze zich nog wat schuch ter op het familiefeestje, maar nu had ze de touwtjes in han den. De komende jaren zullen er heel wat Oranjecomités zijn die een Latijns-Amerikaanse band op het programma zetten in de verwachting dat Maxima zal meewiegen. „Ze weet hoe het moet. Een natuurtalent", aldus een muzikant bewonde rend. Het publiek kreeg van de Geen gepantserde auto's voor de koninklijke familie: koningin en kroonprins reden in een open koets door de stad. Foto: ANP/Robin Utrecht Groningse Joppe uit Warffum. Prins Joppe? Foto: ANP/Vincent Jannink 'idol' onder de Oranjes geen ge noeg, blijkens het telkens weer schreeuwen en scanderen van haar naam. Het overvolle programma - in Warffum vooral traditioneel, in Groningen in een modem jasje - gaf voldoende ruimte aan de prinsen om ook wat aandacht Prinses Maxima liet zich als de vrolijkste van de koninklijke familie kennen. In Warffum trommelde ze haar partijtje mee met een muziekgroep uit Togo. Foto: ANP/Lex van Lieshout

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3