GESPREK VAN DE DAG Afgeronde artiest tegen ruwe diamantê I f Idols allemaal naar Fox Kids Planet Live Melkkoe I van RTL Britse studenten mogen niet meer uitbundig feesten Robin en Arjen ZATERDAG 1 MEI 2004 g« »b< ehe DAGELIJKS LEVEN Vies -pe- u MENSELIJK Een kleine gemeenschap van BLANKE ZUID-AFRIKANEN heeft een eigen munteenheid, de ora, gelanceerd. Sinds gisteren kan ermee worden betaald in de gemeenschap Orania. Het gaat om ongeveer 500 blanken in de noordelijke Karoo-woestijn die niets moeten hebben van het multiculturele en multiraciale Zuid-Afrika. Ze willen zich uiteindelijk AFSCHEIDEN van Zuid-Afrika als onaf hankelijk Orania. De ora wordt verspreid in biljetten van 10, 20, 50 en 100. De bankbiljetten tonen een zoals weleer geklede Afrikaner vrouw die een baby vast houdt. Er is ook ruimte op de biljetten voor reclame. Een slijter uit Orania be veelt zijn handel bijvoorbeeld aan op het biljet van vijftig ora. Hij heeft daarbij zijn bedrijfslogo met een in het Engels gestelde wijsheid afgedrukt: 'The years pass by but the throats will always be dry' (De tijd vervliegt maar de keel blijft droog). Het Amerikaanse farmaceutische bedrijf WYETH moet 1 miljard dollar (840 miljoen) schadevergoeding be talen aan familie van een vrouw die door DIEETPILLEN van Wyeth is overleden. Dat heeft een rechtbank jury in de Texaanse stad Beaumont bepaald. De vrouw was overleden aan een longaandoening die volgens haar advocaten was veroorzaakt door een dieetpil die het bedrijf in de ja ren negentig produceerde. Advoca ten van Wyeth hebben gezegd in be roep te gaan tegen de uitspraak. Wy eth heeft tienduizenden schade claims ontvangen van mensen die zeggen hartproblemen van het mid del fen-phen te hebben gekregen. In de meeste gevallen is de zaak afge daan, maar het concern heeft 16 miljard dollar opzij gezet voor pro cessen. Het middel is al sinds 1997 uit de handel. De politie van Highland Park, een voorstad van Dallas in de Ameri kaanse staat Texas, heeft een 97- JARIGE VROUW in de boeien gesla gen omdat zij een verkeersboete niet had betaald. Harriette Kelton werd vorige week in haar auto aan gehouden vanwege een verlopen kenteken, waarna de politie ontdek te dat er een arrestatiebevel voor haar uitstond vanwege een niet be taalde boete. Na twee uur in de cel kwam haar advocaat en werd zij vrij gelaten. Keltons zoon Phil vindt het optreden van de politie belachelijk. Een woordvoerder is het daar niet mee eens. „Hoe moet je beslissen wie je wel en niet arresteert? Ie mand van 90 wel en van 91 niet?" 'J-Peetje' Balkenende. Foto: GPD/Phil Nijhuis De Rijksvoorlichtingsdienst heeft bij de Kijkshop geklaagd over de nieu we reclamecampagne van het win kelbedrijf. De Kijkshop heeft minis ter-president BALKENENDE in de folder afgebeeld als KLEIN VENTJE dat een cadeau heeft gekocht voor moederdag. Daarbij staat de tekst 'Zonder verkoper shopt J-Peetje goedkoper'. De RVD is daar niet blij mee. Volgens een woordvoerder stuurt de dienst altijd brieven aan mensen of instellingen die bewinds lieden voor commerciële doeleinden inzetten. Vorig jaar ergerde de pre mier zich aan een reclamecampag ne van ziektekostenverzekeraar Azi- vo, die hem in een advertentie in zijn hemd zette. stad vieren. Het bespuiten van mensen met bijvoorbeeld scheerschuim of champagneachtige dranken wordt binnenkort bestraft met een boete van 30 pond, zo'n 45 euro. Als an deren in gevaar worden gebracht door roekeloos gedrag kan de sanctie hoger uitvallen. Mensen die gebouwen met graffiti bewer ken kunnen rekenen op een boete van wel 500 pond, ruim 726 euro. De nieuwe regelgeving is het resul taat van overleg tussen de politie, de universiteit, de studentenver enigingen en de gemeenten. Inwo ners van studentensteden hadden geklaagd over de uitbundige feest partijen in juni. Het slechtste ge drag vindt als regel plaats op de beste universiteiten, meldde de krant The Times vrijdag. Studenten die de stress van de exa mens willen kwijtraken, mogen nog wel bloemen of confetti strooi en. Het vasthouden van een flesje bubbeltjeswijn is ook toegestaan, als de kurk er maar opblijft. ANP Feestende studenten die de histo rische centra van Oxford en Cam bridge onveilig maken met spuit bussen, champagne en waterpisto len behoren vanaf dit jaar tot het verleden. De Britse politie heeft nieuwe richtlijnen uitgevaardigd, die voorzien in forse boetes voor studenten die het einde van de examenperiodes in juni uitbundig in de straten van hun universiteits- Martin Buxbaum Ik hou van de maand mei: De belastingformulieren zijn op de post. De kachel kan uit. De tuin is van mij en niet meer van de winter en de kerstdrukte is nog zeven maanden weg ènc |dai Wie mag zich als winnaar van Idols II de opvolger van Jamai noemen? In de Idols-finale vanavond gaat de strijd tussen de 'afgeronde artiest' Boris en Maud, de 'mooie, ruwe diamant'. Beiden zullen op korte termijn spil zijn in een goed geolie de hitmachine. Zijn de Idols-finalis- ten eendagsvliegen, of gloort een solide carrière als popidool? „Boris is echt een talent waar je het warm van krijgt. Een afgerond artiest", zegt Dan Ligtvoet, direc teur van MTV Networks Benelux. „Als hij vanavond wint, en op ba sis van zijn kwaliteiten ga ik daar wel van uit, dan zullen wij als MTV ons uiterste best doen om hem verder te helpen. Maud heeft een mooie stem en staat stevig in haar schoenen, maar heeft nog niet echt over het bestaan in de muziekbusiness nagedacht. Ze is nog kneedbaar: een mooie, ruwe diamant." Voor de Idols-winnaar ligt een platencontract klaar en juryvoor zitter Henkjan Smits heeft met manager Edwin Jansen zijn of haar carrière op korte termijn tot in de puntjes uitgestippeld. Het moet wel raar lopen wil de eerste single van Boris of Maud niet in één keer opstomen naar de hoog ste positie op de hitlijsten. Net als Jamai vorig jaar overkwam met Step right up. Runner-up Jim, vo rig jaar zwaar favoriet voor de ze ge, voerde - zorgvuldig getimed een paar weken later - eveneens de hitlijsten aan. Idols is dus zeker in het begin een garantie voor succes als popidool. Maar daarna? De zeventienjarige Jamai, onmid dellijk ingelijfd door een brillenfa- brikant, zag zichzelf niet zijn ver dere leven vrolijke up-tempo deuntjes ten gehore brengen en twijfelt nu tussen een toekomst als musicalster of popster. Jim (16) heeft met On and On weer een toptienhit en weet zich verze- Idols-finalisten hebben in ieder geval op korte termijn succes kerd van een vast inkomen door regelmatig op te treden in het Ef- teling-theater. „Als je als artiest grofweg een keer in de anderhalf jaar een toptienhit scoort, zitje goed", zegt artiest, deejay en platenlabeleigenaar Eric Dikeb. De vertolker van hits als de Pizzahut verzekert dat Bas en Joël, die bij Dikebs platenlabel onder contract staan nadat ze vorig jaar zevende en achtste werden bij Idols, heel goed van de muziek kunnen leven. „Ze treden elk weekend op a raison van duizend euro per persoon. Netto." Maud en Boris zijn echt héél erg goed, die moeten zeker de komende twee jaar van de muziek kunnen rondkomen, denkt Dikeb. Hij heeft nog wel een tip: „Zorg datje in de publiciteit blijft, want zolang je regelmatig in de media opduikt, willen mensen je zien en horen en kun je overal in het land terecht op bedrijfsfeesten, in uitgaansge legenheden en feesttenten." Idols is een mooie opstap, maar Ligtvoet van MTV noemt het tege lijkertijd 'bijna onmenselijk dat ie mand op zo'n hoog plateau wordt neergezet'. „Het Idols-predikaat is op den duur dodelijk. Interessant is de vraag: hoe 'ont-idol' je een idol? Jonge mensen willen gere geld iets nieuws, maar iemand die Idols gewonnen heeft, houdt heel lang die sticker op z'n voorhoofd. Roger van Intwine heeft het wel slim gedaan: die heeft vorig jaar even die lift gepakt, maar voordat het Idols-predikaat definitief op zijn hoofd zat geplakt, is hij een eigen route ingeslagen." Boris en Maud zijn kwalitatief be ter dan Jamai en Jim, constateert Paul Zijlstra, talentscout voor pla- Boris en Maud op de persconferentie deze week in Utrecht. Foto: ANP/Robert Vos tenmaatschappijen. „Verder heb ik heel weinig van Idols gezien. Het heeft geen reet met muziek te maken. Het is tv-entertainment, bijna een kinderprogramma, waarvoor toevallig muziek wordt gebruikt. De naamsbekendheid van Jim is even groot als die van Marco Borsato, maar de Idols-fi- nalist verkoopt nog geen tiende van wat Borsato verkoopt." Volgens Zijlstra, drijvende kracht achter de carrières van Trijntje Oosterhuis, Blof, Guus Meeuwis en Veldhuis Kemper, is het al leen al vanwege de tijdsdruk bijna een onmogelijke opgave om als ex-Idol een solide carrière van de grond te tillen. „Natuurlijk is het mogelijk om als winnaar van een tv-talentenjacht een bestaan als popster op te bouwen. Kijk maar naar Borsato, die ooit de Sound- mixshow won. Maar hij heeft wel de tijd genomen om zich te ont wikkelen. Hij hoefde niet binnen drie weken een plaat in de winkel te hebben." Het moderne popidool leeft niet alleen van de muziek. De ster als merk brengt misschien nog wel meer geld in het laatje. „Maud heeft vanuit merkenrechtelijk per spectief de beste toekomst", weet Bas Kist van merkenbureau Shield Mark. „De naam Boris is al veel vaker geregistreerd, onder meer voor cd's, kleding en sieraden." Dat de namen van de Idols-finf1^ listen zijn om te zetten in klinkP1 de munt, is bekend. Vijf minutF1 nadat vorige week zaterdag duiv' delijk werd dat Maud de finale haalde, registreerde een RotteiF- damse de naam van de Nijmecp' zangeres bij het merkenregisteiv' van de EU. De gedachte dat de'e' combinatie van voor- en achteF naam uitkomst biedt, is te simp Kist: „Boris heeft zijn achterna) F niet mee. De naam Titulaer wqs nog altijd met ruimtevaartdesk] dige Chriet geassocieerd. Mau<|| ook hier in het voordeel: Muldc is een heel neutrale achternaail Berrit de Lange Voor de kaartverkoop maakt het niet meer uit. De zaal zit al twee keer vol. Wel zullen de kijkcijfers wat hoger zijn, want op het laatste moment is bekend geworden dat alle tien de finalisten van Idols morgen opti eden tijdens Fox Kids Planet Live. De kinderzender ruimt op televisie de hele dag in voor het evenement. Door de normale programmering heen zendt Fox Kids vanaf negen uur 's ochtends al flitsen uit van uit Ahoy' in Rotterdam, waar tij dens een ochtend- en een mid dagsessie in totaal achttiendui zend mensen (vooral kinderen) de show bijwonen. Het hoog tepunt op televisie is een re gistratie van de liveshow om vier uur 's middags. Verder is het evenement via internet ook te volgen, zeker voor kinderen met een breedband internet aansluiting. Via foxkids- .nl kunnen kinderen een kijkje nemen achter de schermen en op bepaalde tijden chatten met de ar tiesten. Voor Fox Kids is dit al weer het vierde jaar dat het evenement wordt gehouden. Vorig jaar werd Ahoy' drie keer uitverkocht, dit jaar twee keer. Directeur René Boogaard: „We kunnen geen show op zaterdag doen, omdat dan de fi nale van Idols is. Dan kunnen de deelne mers dus niet bij ons zijn. We hadden on ze show al verzet vanwege Idols, maar toen gingen ze bij RTL 4 ook schuiven met de data. Dus dat liep spaak." Fox Kids trekt met een lange lijst artiesten de kinderen en hun be geleiders naar de Ahoy'. Toch constateert Boogaard dat het niet meevalt om de show alleen met artiesten te vullen. „De muziekin dustrie heeft het moeilijk. Er ko men maar mondjesmaat nieuwe sterren bij." Reden voor Fox Kids om de show wat meer 'aan te kle den' met andere optredens, bij voorbeeld dans. Boogaard: „De opening moet spectaculair wor den. Wat we precies gaan doen, wil ik nog niet kwijt." Ondanks het gebrek aan nieuwe sterren, komen er morgen toch heel wat bekende namen voorbij in Ahoy'. Behalve de tien Idols treden ook 3T (de neefjes van Mi chael Jackson), BigBrovaz, Girls Aloud, Liberty X, Treble, Special D, Jim, Marieke, Sita en uit de ei gen Fox Kids-stal Chlpz en Kim- Lian aan. De presentatie is in han den van Anatevka, Kim-Lian, Le on (J.Le) en Kris- De tien Idols die zondag optreden tijdens Fox Kids Planet Live. Foto: GPD/Cees Zorn tel, allemaal vaste presentatoren van FoxiKids. Een flink aantal van de artiesten is ook bij de evenementen van de muziekzenders TMF en MTV te zien. Boogaard: „Toch willen we ze niet nadoen. We willen ons juist onderscheiden van de pop zenders, al is het maar omdat die zich op een wat ouder publiek richten. Wij maken programma's voor kinderen tussen de zes en de twaalf jaar." Het evenement heeft inmiddels zelfs internationale uitstraling. Twintig andere Fox Kids-stations nemen er beelden van over. „En daardoor is het voor ons makke lijker grote namen naar Neder land te halen. Die bereiken dan meteen veel meer kinderen", aldus Boogaard. Andere kinderzenders, vooral Z@ppelin, kijken jaloers naar het Fox Kids-spek- takel. Ze zouden ook -v: graag zo'n'klantenbin- der' organiseren. Boogaard: „Voor hen heb ik maar één ad vies: gewoon doen. Ook al vind ik dat Z@ppelin beter eerst de zender op orde kan brengen \J.LL voordat ze hun ener- gie ergens anders aan besteden." Fox Kids Planet Live. zon dag vanaf 09.00 uur via Fox Kids. Om 16.00 uur is de live show te zien. Dolf Rogmans Gezien op de website van RTL Is 'Idols behang' voor 47,50 euro f vierkante meter. Als je van de vf bazing bekomen bent, is het nit eens zo'n gek idee. Commercie^ gezien tenminste. Ga maar na. Wekelijks kijken zo'n drie miljo|| mensen naar de tweede editie v de talentenjacht. Idols is 'big btf siness'. Hoe groot, daarover zwf gen de doorgaans praatgrage pf grammamakers in alle talen. Bij de Holland Media Groep (HMG waarvan RTL 4 onderdeel van tl maakt, houden ze de kaken stijl als het gaat over geld. Duidelijk is dat de kassa van HJl rinkelt sinds Idols uitgezonden! wordt. De Holland Media Groe (HMG), de grootste commercie tv-maatschappij van Nederland met de tv-zenders RTL 4, RTL5 Yorin, presenteerde in maart vc trots de cijfers over 2003. Was e in 2002 nog sprake van een ver) van 12 miljoen euro, het jaar er - toen Idols voor het eerst werd uitgezonden - sloot HMG 25 m joen euro in de plus af. De verb tering werd vooral veroorzaakt door de televisietak. Daar werd een verlies van 15 miljoen euro omgebogen in een winst van 3( miljoen euro. Wie een reclamespot wil koper vlak voor, tijdens of na Idols, bi taalt een toptarief. Tijdens de e ste uitzending van Idols II op 6 december werd 30.750 euro ge vraagd voor 30 seconden reclai zendtijd. Tijdens de finale van vanavond is dat 32.385 euro, tij dens de uitslag zelfs 36.040 eur Het wordt niets met die Van Persie in Engeland. Voor de niet-kenner: Robin van Persie is beroeps voetballer bij Feijenoord. Hij is het soort speler dat op de sportpagina's 'getalenteerd maar grillig' wordt genoemd. Ik heb het niet op grillige be roepsvoetballers. Amateurs mogen grillig zijn, echtgenotes ook maar beroepssporters niet. Daar worden ze niet voor betaald. Die Van Persie wordt de halve tijd niet opgesteld in het eerste. Ook al geen goed teken. Hij is pas twintig dus het voordeel van de tivijfel komt hem toe. En toch: ik geloof er niet in. Robin wil weg bij Feijenoord, be grijpelijk als je op de bank moet zitten. Arsenal en PSV waren in de markt. Volgens onze krant kijkt Robin vooral naar spor tieve zaken en is geld niet het belangrijkste. Je hoort niet vaak van die profs dat geld niet het be langrijkste is. Dus PSV kreeg hoop. Maar bij een gesprek dat de zaken moest afronden kwam Van Persies zaakwaarnemer -altijd weer een zaak waarnemer, zekere Boonacker in dit geval- niet opdagen. In de dagen daarna heerste er radiostilte in het Van Persie-kamp. Iedereen onbereikbaar. Zon dagavond kreeg PSV een sms-je van meneer Boonacker: the deal is ojf. Niet komen opdagen bij een afspraak, onbereikbaar zijn en dan een miljoenendeal per sms afblazen: hallo koning Onfatsoen. Ik moet denken aan die andere twintig-jarige, die een paar jaar geleden wel voor PSV koos: Arjen Robben. Allerlei clubs waren in de markt. Na mens Ajax meldde zich Leo Beenhakker. Bij de eetste kennismaking tutoyeerde Leo mevrouw Robben en had hij Arjens naam op het dossier verkeerd gespeld. Blunders! Robben sr wist ge noeg: wij gaan niet naar Ajax. Terecht natuurlijk. Jonge spelers aan je binden vereist nu eenmaal meer tact dan Beenhakker in huis had. Een kampioen wat dat betreft was Joe Armstrong, in vroeger jaren chief scout van Manchester Uni ted. Ooit zaten een kleine tivintig clubs achter de dertienjarige Bobby Charlton aan. De gouden bergen die de één beloofde waren nog hoger dan die van de ander. Armstrong nam geen geld mee maar zijn vrouw, aunt Sally. En die bezwoer de moeder van Charlton dat bij de jeugd van Man Chester slechts twee dingen van belang wa ren: gezond eten en huiswerk maken. Even later speelde de jonge Bobby in Manchester. Daar had Don Leo nog wat van kunnen le ren. Terug naar Van Persie. Grillig zijn is één ding. Maar dan moet je je omringen met verstandige mensen en niet met meneer Boontje komt om zijn Loontje. Dat wordt niets in Londen. Over een half jaar lezen we in de krant dat Van Persie bij Arsenal na onenigheid met de manager op de bank is te rechtgekomen. Of zolang gedropt is bij een of andere satellietclub. Chrystal Palace of Preston North End, dat niveau. Terwijl op datzelf de moment Robben bij leven en wel zijn de sterren van de hemel speelt op Stamford Bridge en Highbury. Mark my words, vrienden, mark my words. O O

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2