KUNST CULTUUR Meer 'kleine' concerten in De Waag 'Een leuke afsluiting van Koninginnedag' Opportunisme in de kliniek David Bowie. Foto: AP Bowie bekroont creatieve bootlegs londen - David Bowie heeft zijn fans gevraagd bootlegs te ma ken van zijn muziek. De meest creatieve vondsten worden be loond met onder meer een au to, een laptop en muzieksoft- ware. Op zijn website moedigt Bowie fans aan om de zanglijn van het ene liedje op de bege leiding van een ander te zetten. De huidige muzieksoftware biedt liefhebbers de kans thuis bootlegs te maken. Het is de bedoeling dat oud materiaal van Bowie gemixt wordt met muziek van zijn laatste album 'Reality*. De software kan ge- download worden (www.david- bowie.com). De wedstrijd loopt tot 17 mei. Rijksmuseum koopt kistje Amsterdam - Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een zeld zaam zilveren kistje gekocht tij dens een veiling bij Christie's. De kunstinstelling telde 95.600 euro neer voor het juwelenkist je uit de 19e eeuw, dat is ge maakt door de Nederlandse zil versmid Mattheus van Kempen. Volgens het veilinghuis gaat het om een zeer zeldzaam voor werp dat in 1851 tijdens de we reldtentoonstelling in Londen werd tentoongesteld. Vrijwilligers voor Rembrandt leiden - De eerste vrijwilligers hebben zich aangemeld voor het Rembrandt Festival dat op 15, 16 en 17 juli voor eerst in Leiden wordt gehouden. „Het zou mooi zijn als we er hon derd hebben", zegt organisator Frank van Leeuwen. „Maar met vijftig kunnen we ook prima uit de voeten." Het is de bedoeling dat deze vrijwilligers in het Leidse centrum musiceren, schilderen en toneelspelen. „Ik heb er nu vijfden en met hen houden we binnenkort een eer ste bijeenkomst. Zo moet het balletje langzaam gaan rollen." Aanmelden kan via de website www.rembrandtfestival.nl. Berliner en Wiener samen berlijn - De wereldberoemde Berliner en Wiener Philharmo- niker geven op 2 april 2005 voor het eerst gezamenlijk een con cert in de Duitse hoofdstad Ber lijn. Dat heeft de Berlijnse chef dirigent Simon Rattle meege deeld. Volgens hem komt daar mee een 'einde aan een rivali teit uit een andere eeuw*. zaterdag 1 mei 2004 door Alette Snijders leiden - Leiden is een nieuw idool rijker. Met het nummer 'Son of a preacher man' van Dus ty Springfield legde Joke gister avond laat beslag op de eerste plaats van L'eidols. Binnenkort mag zij haar hoofdprijs gaan 'verzilveren': het opnemen van een cd-single. Meike en Danny eindigden als tweede en derde. Café d'Oude Harmonie is stampvol. Alle vierhonderd kaarten voor de finale van L'ei dols zijn verkocht. Een uitda ging voor de tot de eindstrijd van deze talentenjacht doorge drongen deelnemers, optreden voor een volle zaal. En heel prettig ook voor de organisato ren. Pim Pompe is één van hen: „Het is echt geweldig. Ik had niet verwacht dat het zo druk zou worden." En zo sfeervol. Het publiek leeft enorm mee. Bij elk van de elf fi nalisten klinkt een luid gejoel, zodra ze het podium betreden. De meeste aanwezigen hebben een favoriet, maar sommigen komen alleen voor de sfeer. Ewout Bauer bijvoorbeeld, hij woont boven d'Oude Harmo nie. „Ik heb de voorrondes wel een beetje gevolgd, maar het maakt mij niet uit wie er wint." Ewout bestelt nog een biertje. „Het is een leuke afsluiting van Koninginnedag." Net als bij het RTL4 programma Idols heeft L'eidols ook voor rondes gehad en een wildcard show. Hoewel L'eidols aanzien lijk kleindschaliger is, worden de finalisten als sterren behan deld. „We zijn vandaag naar de kapper geweest en naar een vi- sagiste", zegt finaliste Cheryl. Met de limousine zijn de talen ten naar d'Oude Harmonie ge bracht. „Het is echt een hele leuke dag. We zijn flink ver wend", zegt de 15-jarige finalis te. Zelf moet Cheryl haar vertol king van 'Papa don't preach' van Madonna nog opvoeren. „Ik ben eigenlijk helemaal niet zenuwachtig, maar het kan nog komen." Tussen de optredens door kan het publiek genieten van Idols- deelnemer Mark van Eijk. Hij verkreeg landelijke bekendheid toen hij door de jury van Idols werd afgekraakt vanwege zijn uitvoering van 'Alane' van Wes. Het Leidse publiek is een stuk vriendelijker voor hem en geeft Mark na zijn optreden een groot applaus. Jopie Hooymans (14) is met haar vriendinnen naar de finale gekomen om Jasmijn aan te moedigen. Nadat Jasmijn klaar is met haar optreden van Stevie Wonder's 'I wish', weet Jopie het zeker: Jasmijn is een waar idool. „Ik heb van te voren alle andere kandidaten bekeken en beluisterd via de site van L'ei dols. Die waren ook wel goed, maar Jasmijn is wel de beste." Hoewel de finalisten er allemaal flitsend uitzien, mag het pu bliek er ook wel wezen. Veel toeschouwers hebben zich in het oranje gehuld. Vooral de bovenzaal van het café is stampvol. Als sardientjes in een blik dringen de supporters naar voren om de L'eidols goed te kunnen bekijken. De vier juryleden hebben i ruimte naast het podium. I genstelling tot de jury van is die van L'eidols müd in I, oordeel. „De mensen die daag optreden, zijn allemai goed. We willen er een leul avond van maken, dus dari gaan we niemand afkraken legt Pompe de werkwijze w jury uit. Caroline Grijsman (18) hei het zeker naar haar zin tijd het optreden Mark van Eijl vriendin van finaliste Meik zij naar de eindronde gekq „Die jongen is supergrappj maar ik zie liever toch echt zangtalent." door Theo de With leiden - De Stadsgehoorzaal or ganiseert komend seizoen meer concerten in De Waag. Dat blijkt uit het nieuwe seizoensprogram ma van de Leidse Stadsgehoor zaal dat volgende week ver schijnt. „Omdat we nog steeds geen kleine zaal hebben, wijken we noodgedwongen steeds va ker uit naar De Waag", verklaart directeur Petra Unger. Die tweede zaal maakt deel uit van de plannenmakerij voor het Aalmarktgebied. „De politiek heeft die zaal beloofd en aan die belofte zal ik ook Ruud Hes- sing, de nieuwe cultuurwethou der, houden", aldus Unger. Voor de programmering is een kleine zaal volgens haar abso luut noodzaak. „Sommige con certen zijn gewoon niet ge schikt voor de grote zaal. Het gebeurt daardoor dat muzikan ten soms voor heel weinig men sen optreden. Dat is pijnlijk voor de artiest, terwijl het hele maal niets over de kwaliteit zegt. Daarom heb ik ervoor ge kozen met meer kleinere con certen uit te wijken naar De Waag." Petra Unger heeft voor het sei zoen 2004-2005 zestien concer ten geprogrammeerd in De Waag. Daaronder bevinden zich series met oude muziek en met een high tea. Soms moeten artiesten er volgens Unger even aan wennen dat ze in het mo numentale pand optreden. „Harry Sacksioni was in eerste instantie beledigd", vertelt ze. „Nadat hij er eenmaal een akoestisch optreden had ver zorgd, was hij er achteraf heel blij mee." Sacksioni staat vol gend jaar in De Waag als onder deel van een serie met drie gita risten, waarvan ook Iain Mat thews en Erik Visser deel uit maken. Een andere reeks in de Waag is die onder de noemer 'Avon tuur'. De a capella zingende groep Mezzo Macho valt daar onder. „Een stel eigenwijze he ren", noemt Petra Unger ze. Ook fluitist Chris Hinze maakt deel uit van deze serie. Hij speelt Tibetaanse muziek die wordt begeleid door diaprojec ties op een groot doek. Ondanks het ontbreken van een tweede zaal wil de directeur de naam van de Stadsgehoor zaal graag veranderen in Con certgebouw Leiden, liet ze zich onlangs op een hoorzitting ont vallen. „Niemand in het buiten land begrijpt wat met Stadsge- Oleta Adams. Publiciteitsfoto hoorzaal wordt bedoeld. Som migen denken dat het een rechtbank is, waar mensen ge hoord worden. Ik begrijp best dat Leidenaars moeite hebben met zo'n naamsverandering, maar voor internationaal ge bruik is de naam Concertge bouw echt veel handiger." Desondanks is het Unger ook voor volgend seizoen weer ge lukt een aantal internationale artiesten voor Leiden te strik ken. Colin Blunstone, Janis Ian, Mory Kante, Nick Lowe en Ole- ta Adams zijn een aantal van de klinkende namen die ze heeft binnengehaald. Ook uit de na tionale artiestenstal heeft ze voor de programmering rijkelijk geput. Frans Bauer treedt in november twee avonden op, maar is op voorhand uitver kocht. Ook collega's als Ruth Jacott, Rob de Nijs, BZN en Frank Boeijen verzorgen alle maal een avondvullend optre den in de concertzaal aan de Breestraat. „Het zijn allemaal artiesten die op een trouwe schare fans kun nen rekenen en op niveau we ten te blijven, want anders zou ik ze niet meer programme ren", aldus Unger. Van de nieu we lichting heeft ze onder meer Treble geboekt, het trio uit Lim burg dat onlangs met de single 'Ramaganana' de hitlijst aan voerde. Trijntje Oosterhuis ver zorgt net als twee jaar geleden het inmiddels traditionele nieuwjaarsconcert. Ze brengt met Amsterdam Sinfonietta, het ensemble in residence van de Stadsgehoorzaal, een hommage aan Bernstein en The Beatles. Een ander voorbeeld van zoge heten cross-over is het geza menlijke optreden van fyet Ne derlands Fluitorkest en zange res Mathilde Santing. „Dat lijkt me een prachtige combinatie", zegt de directeur, die zulke con certen als 'juweeltjes' betitelt. „Sommige dingen program meer ik puur voor mezelf, zoals Abba Mania draaide met veel succes in het Londense West End. Straks ook te zien in de Stadsgehoorzaal. Publiciteitsfoto bijvoorbeeld de King's Singers. Zelfs de stiltes in hun concert zijn prachtig. Ik ben gelukkig niet de enige die dat vindt. Als mensen er eenmaal geweest zijn, zijn ze verkocht." Op het klassieke vlak verwel komt ze verder onder meer vio liste Janine Jansen, het Orkest van de Achttiende Eeuw en The Gents. De deze week aan de Universiteit Leiden benoemde hoogleraar Ton Koopman diri geert in december een uitvoe ring van het Weihnachts Orato rium door het Amsterdam Ba roque Orchestra. Een andere klassieker die niet in de pro grammering mag ontbreken is de Carmina Burana van Carl Orff, gespeeld door een koor en orkest uit Roemenië. De Stadsgehoorzaal Leiden werkt voor het eerst samen met De Doelen in Rotterdam en Vredenburg in Utrecht. Gedrie- en wijden ze een serie aan de klassieke Orfeus-mythe. „Een veelgebruikt thema in de mu ziek en de beeldende kunst", zegt pr-medewerker Dimitri van der Werf. De drie concert zalen laten drie manieren ho ren waarop dit thema in mu ziek is verwerkt. Voor de Stads gehoorzaal betekent dat een concert van de Nederlandse Bachvereniging. Van een totaal andere orde zijn de meezingspektakels die de laatste jaren erg in opkomst zijn. Zo wordt er een meezing 'Sound of Music' gehouden. Het publiek kan meeblèren met nummers als 'Edelweiss' en 'Do re mi', terwijl de film word toond, en elke bezoeker een tasje met attributen d dens de voorstelling gel kunnen worden. Petra I verwacht ook dat er een f< wordt gebouwd bij 'Abba nia', een show met num van Abba die ook op Wes in Londen heeft gestaan, i sojigfestivalavond die het kest van de Koninklijke L] macht verzorgt vanwege hl jarig bestaan van dit mü evenement. (advertentie) •ANGES.0®» Circuitnieuws Nu GRATIS verkrijgbaar bij tankstations, kiosken, tabakszak en boekhandels bij u in de buur theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: Blauw/Oranje van Het Nationale Toneel. Tekst: Joe Penhall. Vertaling: Allard Blom. Regie: Peter Tuinman. Gezien: 29/4, Barendrecht. Vanavond in de Leidse Schouwburg. Therapeut Ton begeleidt de op gewonden Chris, die bijna naar huis mag. Hij komt nog allesbe halve uitgebalanceerd over, en Ton zou hem liever nog wat langer in observatie houden. Hij denkt dat Chris schizofreen, paranoïde en zelfdestructief is. Dat brengt hem in conflict met Robert, het hoofd van de afde ling. Hij houdt het op een bor- derline-stoornisje, en boven dien past Chris mooi in de the orie van zijn proefschrift: gekte is cultureel bepaald, elders kan zijn gedrag geaccepteerd zijn. Die andere cultuur is hier de Afrikaanse: Chris zegt dat hij een zoon is van Idi Amin. De titel van Blauw/Oranje van Joe Penhall komt uit een ge dicht waarin de surrealist Paul Eluard gevestigde ideeën op losse schroeven zet en dat ver bindt aan gekte en liefde; ook Chris noemt sinaasappels blauw. In het begin van het stuk staan twee psychiatrische op vattingen tegenover elkaar: de bezorgd-menselijke van Tom en de relativistisch-sociologi sche van Robert. Dat is een in teressante tegenstelling, maar het is direct duidelijk dat Ro bert veel meer opportunist is dan psychiater. Gemiste carri èrekansen hebben hem gefrus treerd, en dat compenseert hij door zijn macht te laten gelden en in procedures te vluchten. Hij gelooft niet meer in zijn vak, maar zoekt zijn eigen belang. Tom vindt zijn theorieën bulls hit, maar ook zijn argumenten komen niet erg uit de verf. Aan vankelijk vindt Robert de oppo sitie wel pittig, maar als het uit loopt op een principekwestie, manipuleert hij Tom de kliniek uit. Die krabbelt eerst nog terug (ook hij blijkt uiteindelijk dus een slapjanus) maar als er niks meer te redden valt, wil hij de strijd toch aangaan. Bram van der Vlugt (Robert), Pieter van der Sman (Tom) en Dennis Rudge (Chris) spelen goed en met veel inzet, ma toch laat de voorstelling te sen over. Robert is als psyc ter een flop, maar geslaagd klootzak. Tom staat voor zi zaak, maar is emotioneel n helemaal overtuigend. Van Chris valt niet te zeggen of echt een gevaar voor zichzi wordt. Hij is lekker springe en labiel, maar dient voora voertuig voor de vraag: 'wii er nou eigenlijk gek?' Beste boek? „Ik ben eigenlijk helemaal geen boekenwurm. Ik neem de tijd ook niet om literatuur te lezen. Als ik dan toch een boek moet noemen, noem ik het kookboek. Ik ben namelijk wel gek op koken. Als ik tijd heb, ben ik elke dag in de keuken te „Ik houd me eigenlijk niet zo met kunst bezig. Toch vind ik het werk van Kunst Vlieg werk wel heel indrukwekkend. Die kunstwerken zijn gemaakt door mensen met een verstan delijke beperking. Ze maken schilderijen, sculpturen en gra fiek onder begeleiding van des kundigen. Het ziet er mis schien wat kinderlijk uit, maar Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Pim Pompe, organisator van L'eidols en dj, in de zevende he mel? Beste cd? „Ik draai vaak nachtdiensten. Ik luister dan graag naar jazzy muziek. De cd's van Norah Jo nes vind ik prachtig. Zij heeft een aparte rustieke stem. Op haar muziek kan ik me echt ontspannen. Als dj draai ik juist echte feestmuziek uit de jaren zeventig en tachtig. Dat vind ik ook leuk hoor. Tijdens het uitgaan spreekt dat genre veel mensen aan. Niets is fijner dan het publiek uit zijn dak zien gaan op de platen die jij draait. In mijn vrije tijd heb ik meer behoefte aan rustigere muziek. Daarop kan ik het bes te relaxen." vinden. Ik maak ook wel de standaard Hollandse maaltij den, maar buitenlandse, aparte hapjes met lekkere sausjes vind ik het leukst om te berei den. Ik probeer op culinair ge bied graag nieuwe dingen uit. Ik heb niet echt een voorkeur voor gerechten uit bepaalde landen. Zolang het maar een uitdaging is, vind ik het leuk." Beste film? „Ik houd van films die zich vroeger afspeelden. Ik ben zelf geïnteresseerd in de oudheid, dus films met een historische setting vind ik mooi. De beste film die ik gezien heb, is 'Three Kings' van regisseur David O. Russell. De film speelt zich niet af in de oudheid, maar in Irak aan het einde van de Golfoor log. Het verhaal vind ik heel goed. Het is vooral actie, maar er zit ook een vleugje humor in. George Clooney speelt heel goed in deze film. Hoewel ik George Clooney een goede ac teur vind, is Jack Nicholson mijn favoriet. Die man blijft maar doorgaan." Beste kunstwerk? al dat kleurengebruik vind ik juist heel vrolijk. Ik heb thuis geen schilderijen of andere kunstwerken staan. Hoewel ik best wel een schilderij van Kunst Vliegwerk zou willen hebben. Misschien dat ik in de toekomst wat van dat werk ga huren bij de artotheek." Tekst: Alette Snijders Foto: Hemk Bouman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28