RUIMTEREIS KUIPERS 'Landing leek wel kermis' In een spurt van drie uur op muziek van Vangelis terug naar de aarde apen is lastig, wil toch pral genieten V ZATERDAG 1 MEI 2004 pvEN/GPD - Om twaalf mi ll over twee kwam gister- |nd een eind aan de ruim- van de Nederlandse kos- sut André Kuipers. De te- lis was 'fantastisch', vertel- enkele uren na zijn lan- jDe Amsterdamse arts ie samen met de afgeloste Inning van het internatio- [uimtestation (ISS) bij het je Arkalyk in het noorden Kazakhstan. (moment dat de parachute jging bij de landing was iele rare sensatie. Het leek Ier mis, want alles gaat om en draaien", zei Kuipers, mding duurde korter dan id verwacht; hij kwam dan net zijn kin hard in aanra- inet zijn helm. „lammer al weg moest. Want ik be- aet te wennen aan ge- tloosheid. Zweven is heer- Srettig, maar ook heel las- I Kuipers is een jongens- pi uitgekomen. ,Maar al- Dp de eerste en laatste dag, de andere dagen was het werken." De astronaut be- daarom de laatste avond maar uit het raam naar rde te kijken en te genie- an het uitzicht. Met op zijn ïlefoon de soundtrack van imtefilm Cosmos en Ant ivan Vangelis. nding van de capsule ver- olgens schema; de Sojoez ch in ruim drie uur van ioogte van 400 kilometer ïtroleerd op aarde vallen, f dagen durende missie, van negen dagen aan dvan het internationale testation, is volgens de Eu- ie ruimtevaartorganisatie vlekkeloos verlopen. Kui- heeft alle geplande weten- ipelijke experimenten en uitvoeren. De twee kos- cou/ANP - Het grootste leem aan boord van een testation is volgens André ers toch wel het slapen, an en wil niet slapen, je wil voortdurend genie- 'an het feit dat je in een ^testation bent", zei de as- jaut in het Russische kos- iautencentrum Sterrenstad Jloskou, enkele uren na janding in Kazachstan. dagelijkse bezigheden met mend water, zoals tanden [sen-en wassen, bleken in pimte niet zo makkelijk te (vertelde de vermoeid ade ruimtevaarder, die tiaal voor Koninginnedag strikje kreeg opge dat zijn jongens- )m eindelijk was uitgeko- „Maar alleen op de eerste dag, want de andere In was het hard werken." |f» De drie kosmonauten zijn veilig geland. De Sojoez-capsule maakte een vlekkeloze landing, met als enige minpuntje dat Kuipers zijn kin stootte toen het toestel op de Kazachstaanse steppe neerplofte. Foto: EPA monauten met wie de Neder lander op 19 april naar het ISS vertrok, Gennadi Padalka en Mike Fincke, blijven een half jaar als de nieuwe bemanning aan boord van het station. Met Kuipers keerden gisteren ook de afgeloste bemanningsleden van het ISS Amerikaan Michael Foale en de Rus Alexander Ka- leri terug. Terug op aarde moest Kuipers nog een experiment afwerken: wetenschappers wilden weten wat de plotseling terugkeer van de zwaartekracht voor effect had op de bloeddruk van de 45- jarige astronaut. Kuipers kwam op 21 april aan in het interna tionale ruimtestation; hij heeft 24 experimenten uitgevoerd tij dens zijn vlucht. Veel experimenten zijn ontwik keld door Nederlandse weten schappers en gebouwd door Nederlandse industrie en on derzoeksinstituten. „Ik ben erg tevreden met de manier waarop het weten schappelijke programma is uit gevoerd", aldus ESA's missie wetenschap specialist Mare Heppener. Kuipers keert op 15 mei terug naai' Nederland. Tot die tijd blijft hij in Sterrenstad, het op leidingscentrum voor kosmo nauten bij Moskou voor 'de- briefing', het afronden van en kele wetenschappelijke experi menten en een uitgebreide me dische controle. Weer bijna met zijn twee Hollandse benen op de grond van moeder aarde. Kuipers - zoals altijd met een brede grijns op zijn gezicht - wordt uit de ruimtecapsule geholpen. Foto: Reuters Op de foto links geniet Kuipers - vlak voor zijn vertrek naar Mos kou - van een blokje onvervalste Hollandse kaas. Met vlaggetje, uiteraard. De Amerikaanse astro naut Michael Foale (rechts op de foto)die een halfjaar in het ruimtestation ISS zat, heeft meer oog voor de dame in kleder dracht. Foto: EPA landing konden de drie ruimtevaarders even uitrusten. Rechts op de foto André Kuipers, die last had van 'enige evenwichtsstoornissen'. Helemaal links zit de Ameri- i Michael Foale en in het midden wordt de Rus Alexander Kaleri verzorgd. Foale en Kaleri verbleven zes maanden in het ruimtestation ISS. Foto: AP Gestoken in traditioneel Kazachstaans kostuum ontmoette Kuipers de pers op het vliegveld van Kost- anay in Kazachstan. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25