'We blijven toch allemaal collega's' Tom Henzing staat Docos voor tweede meti kans: SPORT 'Hier wordt te veel als gentlemen gecricket' Australiër Todd Harker wil met Ajax Leiden terug naar eerste klasse Onderlinge solidariteit als automatisme bij jubilerende scheidsrechtersvereniging 1 door Gertjan van Geen OEGSTCEEST - Een druk op de verkeerde knop bracht Todd Harker naar Oegstgeest. De Australische cricket- coach wilde via internet wat meer gegevens over Ajax Leiden opvragen, maar verstuurde per ongeluk zijn gegevens. Een paar e-mails later werd hij aangenomen als coach. In Nederland vond hij zijn geluk. De Leidse cricketclub kan mede daardoor nog wat langer van zijn diensten en inzichten gebruik maken. Harker doet dit seizoen een klein stapje terug nu de overgangsklasser in Robert Dougherty een nieuwe hoofdcoach heeft aangetrokken, die tevens als speler fungeert. „Ik wil geen plaats innemen van een speler uit de eigen opleiding", zegt Harker. ,Als ze me nodig hebben zal ik spelen, maar het eerste doel is captain van het tweede worden en Robert assisteren bij het eerste. Ik ben hier ook nooit gekomen om een sterspe ler te zijn. Het niveau waarop ik in Australië cricket speelde, is ongeveer hetzelfde als de overgangsklasse hier." De 29-jarige Harker groeide op op een boerderij vlak buiten Benalla, een plaatsje met 10.000 inwoners 200 kilometer ten noorden van Melbourne. Hij tenniste en voetbalde, maar eenmaal op school werd het cricket. Toen een vriend zich inschreef voor een opleiding tot trainer/coach, vulde Harker ook een formulier in. Het leidde hem uiteindelijk naar de andere kant van de wereld, waar circket niet half zo populair is. „Ik heb een beetje een gok genomen. Het was een kans om te reizen en de dingen te doen die ik leuk vond. Maar ik was nooit meer dan assistent-coach geweest, dus het was nieuw voor me. Gelukkig was de respons heel po sitief. Iedereen kende mijn naam toen ik arriveerde." Zijn voornaamste taak, naast het overbrengen van zijn cricket-kennis, was het teweegbrengen van een men taliteitsomslag. „De sfeer in de club is fantastisch, maar spelers van het derde team voelden meer dat ze lid waren van het derde dan dat ze speelden voor Ajax. Ze weigerden om in een hoger dan wel lager team te cricketen. In twee jaar heb ik een hoop voor elkaar ge kregen, maar het heeft een jaar of vijf nodig." Ook de manier van cricketen is anders, een volstrekt logisch gevolg van het elite-karakter dat de sport nog steeds heeft. Waar in Nederland groepjes vrienden op straat of in het park voetballen, spelen Australiërs cric ket op een vrije zondagmiddag. „Je moet ermee opge groeid zijn", zegt Harker. „Wij spelen veel vuriger, competitiever en niet altijd volgens het boekje. Een Australiër is bereid een klap op zijn neus te krijgen. Hier wordt meer als gentlemen gespeeld, is er meer re actie dan actie. Alleen op het hoogste niveau zie je iets van het cricket terug, zoals wij het spelen. Maar dat komt ook weer doordat er veel buitenlanders in de hoofdklasse spelen." Problemen met zijn visum maakten dat hij in het eer ste jaar geen werkvergunning kreeg. Toen zijn geld op raakte, ging hij terug. Maar zowel Harker als Ajax voel den dat het karwei bij lange na nog niet geklaard was en dus plakte hij er een tweede seizoen achteraan. Te rug in Oegstgeest, ditmaal met de juiste papieren, kreeg hij kennis aan een Nederlands meisje. Vorig jaar verloofden ze zich en in september verwachten ze hun eerste kind. „Mijn toekomst op korte termijn ligt hier. Ik heb hier via een clublid een baantje en ik doe de in- burgeringscursus, waarvan het eerste deel in decem ber klaar moet zijn." Met Ajax wil hij op korte termijn terug naar de eerste klasse. De eerste stappen zijn gezet. „Vorig jaar al had den we kampioen moeten worden, maar mede door blessures hebben we het niet gehaald. Het ziet er nu goed uit. Iedereen heeft in de winter aan zijn conditie gewerkt. En er zijn wat spelers bijgekomen, waardoor iedereen harder moet knokken voor een plaatsje. Nu Robert is gekomen, is mijn invloed wat minder dan de laatste twee jaar. Maar het is beter voor de vereniging dat ik een stapje terug doe en er iemand met frisse ideeën is." Tom Henzing: „Bij Docos ga je elkaar geen verwijten maken."Foto: Henk Bouwman Ernst-Jan van der Perk en Cor Cozijn. Foto: Henk Bouwman Todd Harker doceert. Foto Dick Hogewoning door Loman Leefmans Geen onderdeel van de moderne voetbalsport is zo veelbesproken als de arbitrage. Beroepsscheidsrech- ters moeten zich met camera's op zich gericht verant woorden voor hun beslissingen en bij hun amateurcol lega's wordt ieder fluitsignaal gevolgd door een ver baal antwoord. Niets is in de loop der jaren zo wegge zakt als het imago van 'de man in het zwart'. Het is geen wonder dat het gewraakte korps daardoor be hoefte heeft aan samenkomsten van gelijkgestemden. De Leidse afdeling van de Centrale Organisatie van Voetbal Scheidsrechters, kortweg COVS en in Leider dorp gevestigd, bestaat deze week 75 jaar. Voorzitter Cor Cozijn en vooraanstaand lid Ernst-Jan van der Perk geven aan de hand van negen stellingen hun visie op verschillende facetten van de voetbalarbitrage. Scheidsrechters hebben dezelfde prestatiedrang als voetballers. Cozijn: Net als onder voetballers heb je recreanten en prestatiegerichte scheidsrechters. Het verschil is dat voetballers aan het einde van 90 minuten direct resultaat zien van hun inspanningen en scheids rechters lang moeten wachten op hün beoordeling. Van der Perk: Promotie of degradatie kan soms van één honderdste punt afhangen. De beoordeling van scheidsrechters blijft een moeilijk punt. Rapporteurs hebben, als je geluk hebt, soms in een ver verleden een cursus gevolgd. Daarbij is het tekort aan rappor teurs zo mogelijk nog groter dan onder scheidsrech ters. Cozijn: Al jaren staat het systeem van de rapportage van scheidsrechters op het punt te worden veran- derd, maar het gebeurt niet. Het zou in het hele land moeten worden doorgevoerd en dat is een hele ope ratie. Het onderwerp blijft op clubavonden steevast een punt van discussie. De gemiddelde voetballer weet veel te weinig van de spelregels. Van der Perk: Hoe groot wil je het antwoord JA heb ben. Cozijn: En hoeveel uitroeptekens heb je nodig. Van der Perk: De spelers die uit het betaalde voetbal terugkeren naar de amateurs zijn het ergste. Omdat ze zich beroepsmatig met voetbal hebben bezigge houden denken ze alles te weten. Net rechters die de wet niet kennen. Cozijn: Met schaken zet je een pion ook niet drie vel en binnen tien a vijftien jaar heb je alleen nog scheidsrechters in de hoofdklasse. Van der Perk: En wat Cor zegt, is nog niet eens zo heel erg overdreven. Cozijn: Door het Masterplan Arbitrage van de KNVB zitten de cursussen vol en neemt het aantal gediplo meerde scheidsrechters weer wat toe. Precieze getal len bestaan niet, maar misschien is het lidmaat schap van de COVS een indicatie. Negentien jaar ge leden toen ik bij de Leidse afdeling als voorzitter aantrad, waren er landelijk 14.000 leden, nu nog 6500. Onze afdeling daalde maar van 250 naar 200. Op Amsterdam en Den Haag na zijn we de grootste van Nederland. Van der Perk: Een scheidsrechter van zestig die in de derde klasse fluit. Dat was vroeger ondenkbaar. Door onder meer de leeftijdsgrens op te rekken lijkt de teruggang van het aantal scheidsrechters nog mee te vallen. CozijnPrecies; lapmiddelen dus. Clubs of spelers die verantwoordelijk zijn voor het molesteren van arbiters worden te laag gestraft. Cozijn: Wij gaan niet over de straffen, maar we ver bazen ons soms wel eens. Van der Perk: Een van de problemen is het rapport dat de scheidsrechter na afloop opmaakt. Schrijft hij ook maar iets verkeerd op, dan wordt de zaak gese poneerd. Standaardformulieren bestaan niet en e- mail wordt niet geaccepteerd, het moeten met de hand geschreven rapporten zijn en dan is de kans op fouten aanwezig. Cozijn: De rapporten moeten een goede en feitelijke weergave zijn. We zeggen bij de COVS ook; laat het door iemand anders nog eens nakijken. Wat we ook van de hoogte van de straffen vinden, de opvang van gemolesteerde scheidsrechters is bij de bond sterk verbeterd in de laatste tien jaar; een soort slachtof ferhulp. Er is niets zo mistroostig als op een clubavond een eerder gemolesteerde collega te moeten opbeuren. Cozijn: Nee, juist niet. Het is een kwestie van van zelfsprekendheid, onderlinge solidariteit en - on danks de eerste stelling van dit verhaal - bijna een automatisme. Net als bij de politie; hoog of laag in rang, het zijn toch allemaal collega's. Van der Perk: Oppeppen en bijstaan. Het enige mis troostige is dat het gebeurt, maar de opvang zeker niet. De spelerspassen zijn een zegen voor scheidsrech ters. Cozijn: Dat weet ik nog zo net niet. Niet de KNVB, niet de scheidsrechters maar de verenigingen wilden de passen terug. Daarom verbaast het me als ik on langs in het Leidsch Dagblad de verontwaardiging lees dat clubscheidsrechters bij de lagere elftallen zelden een controle uitvoeren. De invoering van de spelerspas is een goede zaak, maar de verantwoor delijkheid moet niet alleen bij de scheidsrechters ko men te liggen want dan worden zij de gebeten hond. Net zoals voetballers in het betaalde voetbal vaak het slechte voorbeeld geven, doen beroepsscheids- rechters dat ook. Van der Perk: En dan met name de gearriveerde ar biters in het betaalde voetbal. Ze hebben geen con currentie meer en doen wat ze willen. Dat is al jaren zo en dat wéten ze ook. Cozijn: Vroeger gaven Jan Keizer en Frans Derks eer lijk toe dat ze er hun eigen regels op nahielden. Zelfs bij John Blankenstein kon je in zijn laatste jaren zien dat het einde van zijn carrière naderde. Waar een ro de kaart op zijn plaats is, vluchten ze in geel of in he lemaal niets. Het is een slechte zaak want net als voetballers behoren scheidsrechters in het betaalde voetbal een voorbeeld te zijn voor de rest. Het is een aanfluiting dat er geen Nederlandse leidsman naar het EK is afgevaardigd. Van der Perk: Ja, maar dan moet er wel iemand zijn A vai door Anton Diedrich leiden - Hoe heeft het ooit zo ver kun nen komen? Anderhalve maand geleden was het duidelijk: Docos zou kampioen worden. De vraag was alleen nog wan neer. Vier opeenvolgende nederlagen later waren de t'rtelkansen verkeken en was de nacompet'rtie het hoogst haalba re. Door misstappen van de concurren ten kreeg de Leidse club een nieuwe kans in de schoot geworpen. De ploeg die allang kampioen had moeten zijn, speelt morgen alsnog om de titel in de derde klasse. Tom Henzing (20) speelt al zijn hele le ven bij Docos. Het lijkt zelfs alsof hij er nog veel langer voetbalt. Zijn opa Co Henzing haalde het eerste elftal, zijn vader en oom eveneens. En nu is het de beurt aan de jonge aanvaller om de familietraditie voort te zetten. „Ik heb in de jeugd een uitstapje gemaakt naar UVS", zegt de assistent monteur-elek tricien. „In de Cl en B2, die speelden toen landelijk. Maar ik merkte dat ik toch meer iemand van de gezelligheid was." En dan, zegt hij, is er voor een Henzing geen andere keus dan Docos. „Bij UVS zag je elkaar eigenlijk alleen maai' op de training. Hier blijven we na een wedstrijd rustig tot zeven uur hangen, we gaan met het hele elftal stappen. UVS was mij te prestatiegericht." Dat betekent niet dat Henzing geen ambi tie heeft. „Tuurlijk, ik wil zo hoog mo gelijk komen. Het liefste met mijn ei gen club, trouwens. Maar dat betekent den vooruit. Bij de COVS schenken we veel aandacht aan spelregels. Een bijkomend hedendaags pro bleem is soms dat scheidsrechters bij een test het goede antwoord geven, maar erbij zeggen: 'dat zou ik in de praktijk nooit doen want dan moet in ren nen voor mijn leven'. In weerwil van de goedbedoelde promotie-activi teiten van de KNVB neemt het aantal scheidsrech ters nog altijd af. Cozijn: Het toenemende tekort is jarenlang gebaga telliseerd door de KNVB. Is er geen officiële bonds- scheidsrechter beschikbaar? Dan nemen ze toch een clubscheidsrechter. Daar komt ook nog de vergrij zing bij. Binnenkort zijn er voor de vijfde klassen van het standaardvoetbal al geen scheidsrechters meer Als een kat In het nauw. Archieffoto: Henk Bouwman die daar de kwaliteiten voor heeft en zo iemand loopt er momenteel niet rond. Ik zou niet weten het verdient om te gaan. Een aanfluiting? Dat het Nederlands Elftal twee jaar geleden er niet bij Dat is pas een aanfluiting. Cozijn: Temmink is de enige naam die bij me op komt. Maar of hij het verdient? Onze eigen Pieter Vink uit Noordwijkerhout heeft het in zich om in toekomst bij grote toernooien te worden den. Hij is niet voor niets voorgedragen voor de ternationale lijst. Vink krijgt er in de pers van langs en dat is lang niet altijd terecht, den het over spelers die de spelregels niet maar voor de gemiddelde tv-commentator geldt nog veel meer. Van der Perk: Dat is inderdaad heel erg. Ze maar wat. Er is er één die wel eens een terscursus heeft gevolgd en die denkt helemaól hij gelijk heeft. In een ideale wereld is er geen aparte club voor scheidsrechters nodig. Van der Perk: Het is toch prettig om met stemden ervaringen uit te wisselen en over je te praten. Cozijn: We zijn een sport- en ontspanningsclub een belangenvereniging. De COVS heeft al 75 jaar bestaansrecht. Ik zou het anders stellen: in een le wereld zijn er geen scheidsrechters nodig. Docos - DHL, zondag om 14.00 uur op het terrein van Alphense Boys zaterdag 1 MEI 2004 niet dat het ten koste moet gaan van de sfeer." Zelfs in de dip - zacht uitgedrukt - die het elftal beleefde met vier nederlagen op rij, onder meer tegen degradatie kandidaten Altior en Lugdunum, bleef de sfeer binnen het elftal goed. „Je wilt graag zo snel mogelijk kampioen wor den, als je de kans krijgt", vertelt Hen zing. „Het lukte maar niet en het lukte maar niet. Vooral na de 2-1 nederlaag tegen Lugdunum waren we echt ka: pot." Maar er vloog geen schoen door de kleedkamer, zelfs op het veld viel geen onvertogen woord tegen een me despeler. „Bij Docos ga je elkaar geen verwijten maken. We weten zelf wel wat we fout doen en dat moeten we zelf oplossen, als spelers. Een ploegge noot afbranden, komt niet eens in je hoofd op. Je probeert elkaar juist op te peppen. Dat is een van de krachten van Docos." Tom Henzing maakte de vier verloren wedstrijden mee vanaf de zijlijn. De aanvaller had een knieblessure en werd gedwongen tot toekijken. „Dat was meer huilen dan lachen." Hij zag de voorsprong van zijn ploeg steeds verder slinken, tot nul en zelfs daaron der. Hoe de ruime marge zo kon wor den weggegeven? Henzing heeft geen flauw idee. „Je kunt niet zeggen dat je geen zin hebt om kampioen te w^° den. Het ging, hoe lullig dat ook allemaal net mis. De 'hoek waar klappen vallen', je kent die wel. Niet te begrijpen en niet te ren. Trouwens", voegt hij daaraan „van Altior win je niet zomaar, heeft ook van ze verloren, en dat is uiteindelijk ons geluk." De Delftse ploeg is morgen de stander van Docos, op het veld van phense Boys. Henzing verwacht spannend duel. „DHL heeft ook zin in de nacompetitie", zegt hij. wel, trouwens, als je een kans hebt rechtstreeks te promoveren. Dus gen krijgen we twee ploegen die er voor gaan." De thuiswedstrijd Docos met 2-0, in Delft verloren Leidenaars met dezelfde cijfers, wil ook graag 'mooi' voetballen, net wij. Veel ploegen in onze klasse meer van de beuk erin, maar dit looft ook voor de toeschouwers leuk te worden. Maar wel baar." De spanning zit er in elk geval al zegt Henzing. „Zeker bij mij. zat ik nog bij de A-junioren, nu zelf mee. Als je dit meemaakt, weet je pas hoe het voelt." Hij grijn „We hebben er ontzettend veel zin Is met zijn allen." fl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20