'Een vrijbuiter en een zonderling' REGIO Winnaars Paaspuzzel Marcheren ZATERDAG 1 MEI 2004 NAVRAAG andelijk gehandicapte mensen moeten worden ontmoedigd om ren te krijgen indien ze die niet zelfstandig kunnen opvoeden It staatssecretaris Ross. LIESBETH HAKKENBERG is locatiehoofd ïn verplicht steriliseren 'innen we niet meer' van Het Pad, een organisatie die zwakbegaafde mensen begeleidt jt zelfstandig wonen in de Leidse regio. Zij vindt dit weer typisch plan bedacht vanuit Verweggistan. het eens met staatssecretaris Ross die verstandelijk gehan- pten wil ontmoedigen om kinderen te krijgen als zij die niet kunnen opvoeden? |k bedacht, maar het is typisch weer zo'n idee van iemand die raktijk niet kent. Bedacht in Verweggistan. Wij worden met de geconfronteerd. De groep mensen waarover we het hebben zich over het algemeen sterk bekeken en beoordeeld door de jlschappij. Ze houden een zwangerschap daarom soms lang tjim en treden pas laat naar buiten )\speciale richtlijn moet gaan bepalen mand kinderen mag krijgen of niet, IRoss in De Volkskrant De hoogte het IQ mag daarbij niet het enige riuni zijtu Ook de sociale vaardig- in en mogelijke hulp van vrienden unilie moeten een rol spelen. ind ook dat IQ niet het enige criteri- Ijnoet zijn. Want daar staat of valt een ie opvoeding niet mee. Maar als je de lelijkheid hebt om uitgebreid met de- ;nsen te praten over hun kinder hen te toetsen en te laten oefenen ;en babypop, dan heb je vaak geen problemen. Deze mensen ;n vaak wel twee keer na en mochten ze dan alsnog besluiten ind te willen, dan is het een welbewuste keuze waarin de ou- ;en rol spelen en ga zo maar door. Maar zo gaat het dus bijna En hoe wil Ross voorkomen dat de mensen die niet aan die le richtlijn voldoen, geen kinderen krijgen?" -moeten dan aan de prikpil of aan het spiraaltje? laar dat willen velen van hen niet. En aan verplicht sterilise- ieginnen we toch niet meer? Zo lang we weten zijn er mensen iderland die kinderen krijgen terwijl ze daar onvoldoende .acht voor hebben. Dat is al eeuwen zo." hoe moet het dan? Ross stelt het belang van het kind voor plaats van de wens van de ouders. Daar zit toch ook wel h? uurlijk. Ik wil ook niets afdoen aan het probleem. Laat dat elijk zijn. Uit landelijke cijfers blijkt ook dat het vaak fout gaat ze gezinnen en dat veel van deze kinderen uiteindelijk toch uis worden geplaatst. Wij proberen zwakbegaafde mensen die eind krijgen zo goed mogelijk te helpen, zodat de kinderen in r geval een goede start krijgen. Wij hebben het ook nog niet gemaakt dat kinderen in een ander gezin moeten worden on- ebracht. Maar dat kan nog gebeuren, want we hebben nog zo veel jaar ervaring met dit soort gezinnen." Marijn Kramp archieffoto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN 1979, dinsdag 1 mei 'EN In een woonhuis aan de Herengracht werd tien jaar geleden rste kinderdagverblijf in Leiden, Het Konijn, opgericht. Een par- jer initiatief van Mevrouw M. Beyer-Boon, die als arts in de Ver- £[de Staten juist een studie had voltooid en hier in Leiden een baan trijgen.Ik was net bevallen van mijn tweede kind. Omdat ik wilde gaan werken zocht ik een opvangmogelijkheid voor mijn iren. Die bleek hier niet te zijn, daarom heb ik zelf maar het initi- igenomen om een dagverblijf van de grond te krijgen", aldus me- Beyer-Boon, die verbonden is aan het Cytologisch laboratorium biden. j)71 verhuisde het dagverblijf naar een pand aan de Langestraat, Speciaal voor dit doel was gerestaureerd. Ook dit pand werd te Sinds enkele jaren heeft men onderdak gevonden in de Barbara- lol aan het Levendaal waar men de beschikking heeft over twee jl speelzalen, een slaapzaal en een tuin. Jos van der Donk uit Roelofarendsveen ontfermt zich over nalatenschap overleden molenaar Kunstenaar, verzamelaar, molenaar. Jan Lunenburg was van alles een beetje. Om te voorkomen dat zijn imposante verzame ling over molens na zijn dood verloren zou gaan, richtte hij bij leven nog de Stichting Molenverza meling Jan C. Lunenburg op. Hij wees zelf de be stuursleden aan. Mole naar Jos van der Donk uit Roelofarendsveen was er daar één van. „Ik heb weieens gevloekt op Jan", zegt hij gekscherend. „Hij heeft zijn hoofd neerge legd en ik heb nu de stress." In het gemeentehuis van Ja cobs woude waren vorig jaar de originele tekeningen van Jan Lunenburg te zien. Hij maakte pentekeningen van dorpsgezichten, boten en vooral molens. Want molens waren de grootste passie van de ongetrouwde streekgenoot die in 2000 overleed. „Die man wist zo ongelooflijk veel over molens", zegt Jos van der Donk. Zijn echtgenote Mari an, met wie hij in het voor jaarszonnetje naast 'hun' Googermolen zit, knikt beves tigend. En zij kan het weten, want zij stamt uit een oud molenaarsgeslacht in Rijpwe- tering. De tentoonstelling in Rijnsa- terwoude vorig jaar was er één uit een lange reeks. De stichting toonde eerder mate riaal uit de nalatenschap van Jan Lunenburg in onder meer Aarlanderveen, Aalsmeer, Overschie en Schermer. En natuurlijk in Zevenhuizen, waar de stichting in de plaat selijke oudheidkamer tegen woordig haar thuisbasis heeft. „We hebben daar de boven verdieping gekregen en eigen lijk een soort molenmuseum gecreëerd", aldus Van der Donk. Hij bewoont zelf al 25 jaar de bijna driehonderd jaar oude Googermolen, eigendom van de Rijnlandse Molenstichting. „De op een na grootste molen van Rijnland en de zesde van Nederland", vertelt hij trots. Wie eenmaal besmet is met het molenvirus, komt daar blijkbaar nooit meer vanaf. Ook de in Leimuiden geboren Lunenburg was zo'n molenfa naat. Op achttienjarige leeftijd vertrok hij naar Aalsmeer om als knecht op een seringen- kwekerij te werken. Hij kwam uiteindelijk te wonen in een klein huisje op een eilandje in de Westeinderplassen. Daar had hij ook zijn eigen minia tuurmolen, de Konkelpot. „Alle onderdelen daarvan lig gen nu bij molenaar Andries Veloo in Koudekerk. Er be staan namelijk geen officiële tekeningen van, alleen foto's. Hij tekent alle onderdelen in en hopelijk kunnen we de Konkelpot nog eens herbou wen." „Jan Lunenburg kwam vroe ger al bij mijn opa", vertelt Marian van der Donk. „Hij was een vrijbuiter en een zon- Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.ril Hoofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl DKANT00R veltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Ires: Postbus 54,2300 AB Leiden. n rtie fax 071-5 356 415 tentie fax 071-5 356 325 2 ieberichten fax 023-5150 567 RTENTI EVERKOOP rtenties m.b.t.: s: 072-6813661 erend goed: 023-5 '5° 543 1:075-6813677 31 ge detailhandel: 071-5 356 300 mebureaus kunnen contact opnemen 075-6813636 - tSSERVICE -1711 (gratis) el: 072 - 5196800 INEMENTEN q »ruitbetaling (acceptgiro) €20,20 (alleen aut. ine.) -'€56,70 p/j €216,90 inees die ons een machtiging verstrekken n et automatisch afschrijven van het 0lnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging; 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17,00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar De oplossing van de paaspuzzel luidt: 'Men moet geen hal leluja zingen voordat het Pasen is' De winnaars zijn: M. v/d Kraan, Saf fierstraat 188, Alphen aan den Rijn; J.C. Heetvelt-Dries- sen, Boekenburglaan 22, Voorhout; C. Jasper, Druiven- straat 25, Leiden; J. Ras, Trompstraat 11, Leiden; Mw. Verhart, Sandtlaanpad 11, Katwijk; W. van Nobelen, Rembrandtlaan 25, Sassenheim; A.Th.C. Colla-Laken, Splinterlaan 110, Leiderdorp; A. Dijkhof, De Til 5, Koudekerk aan den Rijn; M. Beijersbergen, Bothaplein 7, Wassenaar; Familie Van Rijn, Oosteinde 23, Stompwijk. LEIDEN, 12.30 UUR De ambities van K&G reiken ver. Dus moet het jeugdorkest flink oefenen. De tweekoppige leiding haalt de teugels zaterdagmiddag stevig aan. Tientallen jongens paraderen op het parkeerterrein van Centocor. Ze Ieren lopen. „Het moet er natuurlijk uitzien! schreeuwt de trainer door een mo biel microfoontje. Been omhoog, bo venbeen horizontaal en weer neerzet ten die voet. De trompetsectie loopt in strakke passen over het asfalt. Niet echt een natuurlijk loopje, maar zo hoort het. „Heren, u moet aanmar- cheren!" Aan tutoyeren doet de trainer niet. De choreograaf is niet snel tevreden. Bij de trommelaars ziet hij 'te veel twijfel'. Ze doen maar wat. Lopen on geconcentreerd vooruit, letten niet goed op bij het draaien. „Ik vind de wendingen niet mooi. Zo komen we niet uit en dan moeten we van bin nenuit corrigeren." De band met muziek uit de musical Westside Story wordt telkens opnieuw gestart. 'Maria, I've just met a girl na med Maria.' Jong K&G is de jongste afdeling van de christelijke muziekvereniging Kunst en Genoegen. Ze bestaat uit jongens van 7 tot en met 16 jaar. In alle soor ten en maten zitten ze op hun beurt te wachten langs de kant van het par keerterrein. Ondanks alle uiterlijke verschillen hebben ze één ding ge meen: een flinke portie gel in het haar. „Geef acht. Een, twee, drie." De trai ner neemt het scenario nog één keer door met de trompetsectie. De jon gens marcheren door denkbeeldige straten, met denkbeeldige instrumen ten. Een beetje raar ziet het er uit. Zo 'bloot'. Een enkeling wordt het wachten teveel en babbelt gedachteloos door 'Maria' heen. Fout! De choreograaf grijpt on middellijk in: „Heren, ophouden, an ders pleuren jullie maar op. Aandacht en effe stilzitten. Het was net zo lekker rustig." Orde, discipline en teamgeest voeren de boventoon bij het jeugdorkest. Of, zoals Balkenende het zou noemen: 'normen en waarden'. Misschien een goed idee voor jongeren die moeite hebben om op het rechte pad te blij ven: lid worden van K&G. Erna Straatsma JlO 1979, dinsdag 1 mei IEN - De bewoners van een woning aan de Rijn- en Schiekade Tden vanmorgen opgeschrikt door een auto die hun tuin kwam tenrijden. De automobilist kwam in botsing met een automobi- l die met haar auto de weg wilde opdraaien. Foto: archief Leidsch blad Ito's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na jatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op 2lronummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van U': plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, - loseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. t.r COLOFON venhuizen. Open: laatste za terdag van de maand van 13.30 tot 16.00 uur, zaterdag 8 mei (landelijke molendag) van 10.00-17.00 uur en dins dag 13 juli van 19.00 tot 21.00 uur. Theo de With gewezen. 'Zorg dat alles bij el kaar Jos en Marian van der Donk, allebei besmet met het molenvirus. Foto: Hielco Kuipers derling. Voor zijn medemens was hij niet altijd even makke lijk. Auto's interesseerden hem niet, maar over molens kon hij uren praten." Ze ver moedt dat hij in de Tweede Wereldoorlog met het molen virus is besmet. Lunenburg zat toen enige tijd ondergedo ken bij het molenaarsgezin Ottevanger in Zevenhuizen. Die band is nooit meer door geknipt. Het is niet voor niets dat ook de broers Johan en Gerard Ottevanger aangewe zen werden voor het bestuur van de Stichting Molenverza meling Jan C. Lunenburg en dat Zevenhuizen de thuisba sis is geworden. Zijn eigen miniatuurmolen gebruikte Lunenburg om zijn wasmachine mee aan te drijven. „Hij had op zijn eilandje geen stroom en geen water. 's Avonds zat hij bij een olie lamp te le zen. Luxe was aan hem niet besteed. Hij had volgens mij twee stel kleren. Eén in de was en één aan het lijf. Als hij geld had, toog hij naar het Waterlooplein en kocht hij al les wat met molens te maken had. Als het geld op was, ging hij weer werken." Deze ongebreidelde drang tot verzamelen heeft tot een enorme collectie geleid. Alles keurig ge rangschikt per provin cie. „Zijn grote angst was dat die verzameling na zijn dood verloren zou gaan. Hij had kind noch kraai. Met zijn familie had hij geen contact meer", weet Jos van der Donk. „Zeker toen hij in Heemstede in het ziekenhuis lag, was hij daar bang voor. Hij riep daarom een aantal men- Wsjj& sen bij el- if§| kaar en zei tegen ons: 'Jullie gaan voor mijn na latenschap zor gen'. Het werd niet gevraagd. Je werd ge woon aan blijft', luidde de opdracht." Bij de eerste twee vergaderin gen kon Jan Lunenburg nog lijfelijk aanwezig zijn. Op 3 ju ni 2000 overleed hij. „Zijn grootste wens was dat zijn collectie tentoongesteld zou worden. In eerste instantie wisten we niet hoe we dat moesten aanpakken. Gelukkig schoot de Oudheidkamer Ze- venhuizen/Moerkapelle te hulp. In 2001 hadden we daar de eerste tentoonstelling", herinnert Van der Donk zich. De molens van Schiedam vormden toen het onder werp. De ambitie van de Stich ting Jan C. Lunenburg was om jaarlijks vier exposities te or ganiseren. Van dat voorne men moesten de bestuursle den snel terugkomen. „Dat bleek te ambitieus. Het bracht zoveel werk met zich mee en wij zijn allemaal maar vrijwil ligers. De meesten van ons hebben een baan, een gezin en een molen. We beperken ons nu tot twee tentoonstel lingen per jaar." Afgelopen zaterdag is er juist weer een nieuwe geopend: 'Molens van Overschie', een foto-expositie over de ruim vijftig windmo lens die ooit in Overschie stonden. De Veense molenaar: „De naam Lunenburg maakt nog altijd veel los. De molenwe reld is een kleine wereld en ie dereen kende hem. Er is door hem toch een balletje gaan rollen. We krijgen nu ook steeds vaker materiaal van an deren. Pas nog kreeg ik 5000 foto's en een paar honderd boeken van een molenaar die overleden was." Hij zucht er even bij. „Ik doe het graag, maar ik heb wel eens gevloekt op Jan. Het werk brengt soms wel stress met zich mee. Hij is ver trokken en wij zitten met de gebakken peren." Jos van der Donk meent het natuurlijk niet echt. Al zit er misschien kern van waarheid in. Het werk heeft de bestuursleden tot nu alleen maar geld ge kost. Ze zijn nu dan ook druk bezig sponsors en subsidies te vinden. De Veender ziet ook de voordelen. ,,Als de Googer molen in 2017 driehonderd jaar bestaat, wil ik graag een grote tentoonstelling over de molens in Alkemade hierheen halen. Dan kan ik natuurlijk ook putten uit de collectie ve Jan Lunenburg." Ons Molenverle den, Tweemans polder 15, Ze- een

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15