REGIO Weer 'tunneloverleg' Opstand tegen verplaatsing Zijlpontje Leiden en Oegstgeest f Niet morrelen aan Groene Een feestavond voor singles en nog veel meer Grentpop leidt to groot verzoenfees Stoutenbeek HDC 973 zaterdag 1 mei 2004 Zoeterwoudse wethouder blij met Nota Ruimte door Judy Nihof zoeterwoude - Bij natuur- en milieuorganisaties is de Nota Ruimte van WD-minister Dekker slecht gevallen. Ze vrezen dat de bouwdrift het wint van de na tuur. Het rijk wil het aan ge meenten en provincie overlaten of landschappen worden be schermd of bebouwd. De Zoeter woudse wethouder Mirjam Ates deelt die angst niet. „Puur voor Zoeterwoude ben ik blij met de Nota Ruimte. De grenzen van het Groene Hart blijven in deze regio gehandhaafd. Dat vind ik heel belangrijk." Welke grenzen dan? Volgens de Nota Ruimte zijn die toch juist niet heilig meer? „De grenzen van het Groene Hart liggen wel degelijk vast. Het Groene Hart is nationaal landschap. Niet langer heilig zijn de rode contouren van voorheen. Dat betekent dat er enige uitbreiding mogelijk is, maar je mag niet grootschalig bouwen. Het bewaken van wat er gebouwd wordt komt aan op gemeenten en provincie. Dat betekent dat de gemeenteraden er straks, nog meer dan voor heen, bovenop moeten zitten als een gemeente die zegt waar de te hechten aan het landelijk gebied, er een stuk van wil af knabbelen. Laat zo'n college maar bewijzen dat dat nodig is! Kan een college dat niet, dan hou je het tegen als raad." Zoeterwoude wil de komende tien jaar flink bou wen. Is het nu niet heel verleidelijk om aan het Groene Hart te gaan morrelen? „Nee, dat is niet nodig. We heb ben mogelijkheden om in het dorp de komende tien jaar achthonderd huizen te bou wen. We gaan 'inbreiden' in de dorpskern, aan de Noordbuurt- seweg, bij Emmaus, bij Swetter- hage, aan de Hoge Rijndijk en in de Meerburger Polder. Zo spaar je het groen. Op weiland bouwen is makkelijker, maar we willen juist dat daar koeien en schapen op lopen. Wonin gen op inbreidlocaties moet je verantwoord inpassen. Je hebt te maken met omwonenden, met meerdere grondeigenaren en dat kost veel tijd. Maar dat heb ik er graag voor over." Zijn al die bouwplannen niet wat veel voor een zo kleine ge meente als Zoeterwoude? „Het is op dit moment druk aan alle kanten. Door onze bijzon dere situatie - met een waarne mend burgemeester - heb ik tij delijk twaalf portefeuilles. Die vragen veel tijd, ook al omdat de landelijke wetgeving op die gebieden flink aan het verande ren is. Als Pietje Precies wil ik me daar grondig in verdiepen. Soms zou ik willen dat ik twee levens had. Ook de druk op de ambtenaren is groot. Enige ex tra ambtelijke uren zouden geen overbodige luxe zijn. We moeten binnenkort maar eens kijken of we daar het geld voor hebben. En of we het geld er voor óver hebben." Economische groei is het ver trekpunt van de Nota Ruimte. Spreekt dat u aan? „Helaas laten wij ons bij onze beslissingen vaak leiden door economische motieven. Dat kun je de Nota Ruimte niet ver wijten, want dat doen wij, als burgers, vaak al jarenlang. We mogen het onszélf verwijten als we onze kinderen leren dat geld en bezit het belangrijkst zijn in het leven. We lijken ons meer te bekommeren om materiële za ken, in plaats dat we onze kin deren erop attent maken wat voor moois ze bijvoorbeeld kunnen beleven in de natuur. Ik maak me zorgen om mensen die weinig meekrijgen van het immateriële. Dat is armoe." Hoe 'groen' bent u eigenlijk? In 2000 pleitte u als CDA-raadslid nog voor het groen houden van de Meerburgerpolder. Anno 2004 werkt u als wethouder mee aan de bouw van huizen en kantoren in dat gebied. „Het bebouwen van de Meer burgerpolder, die overigens niet tot het Groene Hart behoort, is een democratisch genomen be sluit geweest, waarmee ik als wethouder ben geconfronteerd. Ik heb geprobeerd om er het beste van te maken, heb ge tracht iets negatiefs om te zet ten in iets positiefs. Ik heb er aan kunnen bijdragen dat er meer woningen komen en min der kantoorgebouwen. Ook komt er een mooie groene laan. Maar ik blijf het jammer vinden van die polder." Bouwen voor de eigen bevolking staat voor de gemeente hoog in het vaandel. Hoe denkt u men sen van buitenaf te weren? „We willen mensen van buiten af niet weren, we willen Zoeter- woudenaren die hier graag wil Mirjam Ates: „We willen mensen van buitenaf niet weren, we willen Zoeterwoudenaren die hier graag willen blijven wonen passende v ruimte bieden." Foto: Mark Lamers len blijven wonen passende woonruimte bieden. Dat bete kent dat je in een zodanige prijsklasse moet bouwen dat Zoeterwoudenaren kunnen doorstromen. Dat doe je niet door hele dure villa's neer te zetten voor de rijke stedeling. In het dorp is behoefte aan goed kope appartementen voor star ters en wat luxere voor senio ren. Bouw je dit type woningen, dan heb je je inwoners wat te bieden. Natuurlijk bouw je dan ook in beperkte mate voor mensen van buitenaf, maar dat is niet erg. Als de sociale cohe sie, die in Zoeterwoude heel goed is en heel hecht, maar kj blijven bestaan. Daar wil ik i sterk voor maken. Het is juist deze maatschappij belangi dat mensen zorgdragen voor I kaar." door Eric de Jager leiden/oegstgeest - Leiden en Oegstgeest hopen dinsdag in een gesprek met commissaris van de koningin Franssen de vastgelopen onderhandelingen over de Haarlemmertrekvaart, de tunnel tussen Poelgeest en de Merenwijk en de renovatie van het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein vlot te trekken. Een eerste stap in die richting is het voornemen om het dossier Haarlemmertrekvaart los van de andere twee heikele punten te bespreken. Oegstgeest had Franssen bij zijn bezoek aan het dorp ge vraagd om het gesprek. De on derhandelingen tussen de bu ren liepen eind maart voor de zoveelste keer vast. Leiden en Oegstgeest hebben al in 1995 afspraken gemaakt over onder andere de bouw van de tunnel en de opknapbeurt voor het Trekvaartplein. De tunnel zou Oegstgeest voor zijn rekening nemen, het Trekvaartplein was de verantwoordelijkheid van Leiden. Aan het Trekvaartplein is in de afgelopen negen jaar maar weinig veranderd en Oegstgeest weigert de tunnel onder het spoor te bouwen. Daarbij komt nog de Haarlem mertrekvaart. Deze waterweg is eigendom van Leiden, maar om praktische redenen wil die ge meente daarvan af. Leiden is namelijk ook verantwoordelijk voor het onderhoud van de oe vers en bruggen die ver buiten de gemeentegrenzen liggen. Omdat deze zaak de eenvou digste is van de drie geschil punten, willen de Leidse wet houder Hillebrand en zijn Oegstgeestse collega De Ruijter de Trekvaart loskoppelen van de onderhandelingen over de tunnel en het woonwagen kamp. Een snelle oplossing ligt dan in het verschiet. Overigens is het niet zo dat Lei den en Oegstgeest over alles ru zie maken. De afgifte van ver gunningen voor het aanmeren van Oegstgeestse bootjes in de Leidse Trekvaart is inmiddels geregeld. Hoewel ook daarover ergernis ontstond, omdat wet houder Meester de Oegstgeest se gemeenteraad was vergeten te vertellen dat Leiden de zaak rechtstreeks afhandelt met wa tersportvereniging 'In 't Zelfde Schuitje' en dus ook alle liggel den - hoewel het slechts om 3.000 euro gaat - incasseert. door Ruud Sep en Eric de Jager warmond - Het plan van de ge meente Warmond om het fietspontje over de Zijl een paar honderd meter naar het noor den op te schuiven, is door alle betrokkenen met afkeuring ont vangen. James Taghavi die sinds 1993 op de pont vaart, is zich rot geschrokken van de plannen. „Het is gewoon le vensgevaarlijk", vat hij zijn be zwaren kernachtig samen. Ook bij de provincie, de waterpoli- tie, de zeeverkenners, buren en gebruikers van de pont wordt afwijzend gereageerd. In de plannen van de gemeente moet het pontje over de Zijl, dat Het pontje over de Zijl vaart, als het aan de gemeente Warmond ligt, straks naar Tengnagel. Archieffoto: Henk Bouwman (advertentie) <p-e.yy\.iyicC cryy "^crt^ctc^c^ Vele aanbiedingen van o.a. Leolux, Auping, deSede, Jori, Hülsta, Rolf Benz en Label. Morgen koopzondag van 11.00 tot 17.00 uur Stoel Lord Yo van 168,- nu 129,- Stoel Toy van 117,- nu 89,- Woonboulevard Beverwijk. Telefoon (0251) 22 90 33 Meubelplein Leiderdorp. Telefoon (071) 589 93 23. Kijk voor openingslijden op www.stoutenbeek.nl nu naar de uiterste punt van de Merenwijk vaart, worden ver plaatst naar de Tengnagel, de landtong die de Zijl van 't Joppe scheidt. Op die plek sluit het veer beter aan op de nieuwe pontjesroute die tijdens het zo merseizoen over 't Joppe gaat varen. Aan de kant van de Zijl- dijk zou de pont moeten afme ren in de bocht bij het zeever kennerseiland. De Tengnagel moet een knooppunt worden tussen de nieuwe pontjesroute en de al bestaande. Taghavi hoorde twee maanden geleden voor het eerst van de plannen en heeft zich er van het begin af aan tegen verzet. Hij somt een eindeloze reeks bezwaren op. die er stuk voor stuk op neerkomen dat de over steek op de nieuwe plek ge woon niet veilig is. Het veer zou aan de Zijldijk moeten afmeren midden tussen de zeeverken ners, de veerman zou bij het oversteken geen goed zicht hebben op de naderende scheepvaart en hij zou bij de oversteek van de Tengnagel naar de Zijldijk helemaal om het zeeverkennerseiland heen moeten varen omdat het water ten oosten van het eiland geldt als havenkom met eenrich tingsverkeer. En dan verwacht de veerman ook nog eens dat het aantal gebruikers van de pont door de verplaatsing dras tisch zal afnemen. „Ik heb vaste klanten die al hebben gezegd: als dat gebeurt, nemen we straks de Zijlbrug." Marry Hooreman, één van de vaste klanten, besloot twee we ken geleden ter plekke op de pont een handtekeningenactie Nederland telt 2,4 miljoen sin gles en dat aantal neemt alleen maar toe. Oude vrijsters en verstokte vrijgezellen zijn een stille dood gestorven, de we reld ligt aan de voeten van de hippe, happy én unhappy sin gle. Zij zijn de stijliconen die een ongebonden en uitbundig leven preken. Zo begint het persbericht van Linda van 't Land (28) van Bu reau LiLa uit Leiden. Sinds een maand runt zij haar eigen be drijf, dat is gespecialiseerd in het organiseren van de meest uiteenlopende uitstapjes of feestjes op allerlei plekken in Nederland. Vrijgezellenavon- den, verrassende weekendjes weg, het plannen van een bruiloft? Linda doet het alle maal. En Leiden hoeft het ook niet langer zonder een feest speciaal voor singles te stellen. Want op zaterdag 15 mei orga niseert Bureau LiLa een spet terend singlesfeest voor hoger opgeleide singles tussen de 25 en 45 jaar, onder de naam Sin- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarscnburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 gle Mingle. Een tijdje terug gaf Van 't Land, zelf single, samen met een vriend een feestje voor mensen die niet zijn getrouwd. „En daarop kregen we zulke leuke reacties dat ik besloot om mijn eigen bedrijfje te star ten dat onder meer zulke fees ten organiseert", aldus Van 't Land die neerlandica is en bij de Digitale Bibliotheek in Lei den werkt. Op zaterdagavond worden de singles vanaf 21.00 uur ver wacht in de kelder van café De Kroeg aan het Kort Rapenburg. Daar worden de feestgangers verwelkomd met een liefdes- cocktail en daarna onder han den genomen door een profes sionele flirttrainer die tips en uitleg geeft over bodylangua- ge, die de aanwezige singles la ter op de avond zelf desge wenst in de praktijk kunnen brengen. Van 't Land mikt op maximaal 80 singles, de helft man en de andere helft vrouw. „Maar met 60 ben ik al tevreden. Ik merk dat er toch een bepaalde schaamte is bij sommige sin gles omdat ze alleen zijn. Ner gens voor nodig, want Single Mingle is gewoon een gezellige avond waarop nieuwe mensen kunnen worden ontmoet. Lek ker dansen en sjansen en mis schien wel met Die Ene." Kaarten voor Single Mingle Linda van 't Land organiseert een feest voor vrijgezellen. „Ik merk dat er toch een bepaalde schaamte is bij sommige singles omdat ze alleen zijn." Foto: Dick Hogewoning kosten 12,50 euro in de voor verkoop en 15 aan de deur. Meer informatie is te vinden op www.bureaulila.nl Wijnproeverij en diner Linda van 't Land heeft meer plannen dan alleen maar het organiseren van singlefeesten. Zo heeft er op zondagmiddag 6 juni een wijnproeverij plaats in café De Grote Beer aan de Rembrandtstraat. Deze happe ning is niet alleen voor singles maar voor iedereen toeganke lijk. Twee experts op het ge bied van Roemeense wijnen geven een uitgebreide intro ductie en laten de deelnemers vervolgens zes verschillende wijnen proeven. Natuurlijk zijn er hapjes in overvloed bij en is er ruim gelegenheid om vragen te stellen. Op vrijdag 11 juni organiseert bureau LiLa een etentje voor 30 singles -15 vrouwen en 15 mannen - in een restaurant in Leiden waarvan de naam nog niet bekend is. Het is de be doeling dat iedereen tijdens het diner regelmatig van plaats wisselt, zodat de gasten ruim schoots met elkaar kunnen kennismaken. te houden tegen verplaatsing van de pont. „Het was een zon dag met redelijk mooi weer. In twee uur tijd had ik zo 150 handtekeningen verzameld. Als voormalig instructeur bij de zeeverkenners en bewoonster van de Zijldijk vindt zij de ver plaatsingsplannen 'levensge vaarlijk' en 'onbegrijpelijk'. „Ik heb al tegen James gezegd: als dit echt wordt doorgezet, dan ben ik best bereid tot hardere actie." De stichting Zeeverkennerscen trum Kagerplassen en de bo- tenstalling aan de Zijldijk heb ben bij DZB, de exploitant van het veer, al bezwaar, gemaakt tegen de voorgenomen ver plaatsing. „Op ongelukken zit ten wij niet te wachten", schrijft de stichting. „De mensen die dit hebben bedacht, hebben waarschijnlijk geen idee hoe druk het kan zijn op deze vaar weg op een zondagmiddag met mooi weer", schrijven Leo en Joke van Schie van de boten- stalling. Bij de dienst infrastructuur van de provincie is officieel nog niets bekend van de Warmond- se plannen. Er is nog geen offi ciële aanvraag binnen gekomen om de pont te mogen verplaat sen. Maar medewerkers hebben op verzoek van Taghavi al wel naar de officieuze plannen ge keken. En de conclusie is vrij simpel: „Je moet de Zijl niet op het smalste en minst overzichtelijke punt over gaan steken", laat een medewerker weten. „En bij de rijkspolitie te water denken ze er net zo over." Tengnagel als recreatieknooppunt Volgens Kees Goossens val de gemeente Warmond le vert de voorgenomen nieu we route geen gevaar op „Vanuit verkeersveiligheid i het echt geen probleem. Er i daar helemaal geen eenrich tingsverkeer, dat is een mis verstand. Ook het uitzicht i goed. Het kan inderdaai soms druk zijn, maar dat i het dan een paar honden meter verderop ook. De gemeente denkt met he verleggen van de route bete re recreatieve mogelijkhedei te bewerkstelligen. Goos sens: „We hebben twee doe len voor ogen met de vei plaatsing van de pont. Eei verkeerstechnische - we wil len de drukte op de Zijldij terugbrengen - en een recre afievg: het pontje heeft ten slotte voornamelijk een re creatieve functie. We willei de Tengnagel betrekken b de recreatie in en om 't Jop pe. De ANWB is al bezig eei wandelroute terug naar Wai mond uit te zetten. De nier we pontjesroute via Kouder hoorn en de Zwanenburgei polder doet de Tengnagi aan de ene kant aan, de oud pontjesroute zou dan aan d andere kant aankomen. D Tengnagel wordt zo een rt creatieknooppunt, het is d beste plek om die twee roi tes te verbinden." door Jan Preenen noordwijk - De tweede editie van Grentpop, die gisteren in Noordwijk 6500 a 7000 bezoe kers trok, is een soort verzoen- feest geworden. Donderdag stonden de organiserende Stichting Grentpop en de eige naar van Résidence Le Mistral nog voor de rechter. Vonk Vast goed vreesde overlast voor de bewoners van twintig apparte menten op het Palaceplein pal tegenover het podium en pro beerde via de rechter om het evenement alsnog af te gelas ten. Gisteren had P. Vonk jr. alleen maar lovende woorden voor de organisatie: „Ik ben erg tevre den. Wat mij betreft kan Grent pop ook volgend jaar worden gehouden. Als we dan tijdig op de hoogte worden gesteld, is er niets aan de hand. Van de vori ge eigenaar, de familie Hoorn, hadden we gehoord dat er een jaar geleden op Koninginnedag erg veel herrie was. Zelf waren we er toen niet bij, omdat we de aandelen van de résidence pas vier weken geleden hebben overgenomen. We zijn op een rijdende trein gesprongen en wisten niet wat ons te wachten stond. Daarom is dat kort ge ding ook doorgezet." De verschillen met Grentpop-1 waren echter groot. In 2 hadden de bands de regie in handen en speelde vo Di-rect te hard. Ditmaal bruikten alle groepen, waai der de Havenzangers, de D( zakkers, Sugar Fix en Van Hout, apparatuur van de St ting Grentpop en was gezc voor een geluidsbegrenzer, de limiet van 85 decibel v overschreden, werd het voli automatisch teruggedra Vonk: „Het is moeilijk te z maar ik dacht dat het tijc het optreden van Van Dik E eenmaal nodig was." Na de rechtszaak had de Vonk in de arm genomen a< caat D. Lasschuit nog voors] dat 'de hel wel eens zou 1 nen losbreken' als te zacht worden gespeeld. Volgens 1 was 85 decibel veel te we voor een popconcert. „Als onrust ontstaat, ben ik bang de organisatie het geluid i hoger zal draaien." In de praktijk bleek dat bep niet het geval, ook al was voorbeeld Van Dik Hout ('Si mij') niet overal op De G goed te horen. Katichi Kfinl berg (20) uit Noordwijk: „E bij het podium, is het geen bleem, maar achteraan hoi niets." Ze maakte er net als andere bezoekers geen van. „Het is prima zo."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12