Ook politiek kritisch over website X novo mmm 'Wij willen graag en veel op straat zijn' REGIO SI 2. 3 Twintig maanden voor 'perron nid-crimineeP Tien nieuwe landen, dat gaan we vieren. cU IDE STELLING 'Champagnetijd' voor theedrinkers Raadsleden kraken peperdure www.leiden.nl fl> De erfenis Ijvan molenaar 3 Jan C. Lunenburg Dodenherdenking dinsdag 4 mei a.s. 19.00 uur in de Marekerk Spreker: Prof. Dr. R. H. A. Plasterk, bioloog Aansluitend Stille Tocht om 70 19.45 uur. Om 20.00 uur n twee minuten stilte bij het 5C|monument bij molen De Valk. O 1 véïijn wereld, mijn krant. Leidsch ÉS Dagblad Goedemorgen Wat een krant. JSL, ik neem een vast 1 Qswartaalaboimement en ontvang '•j gle eerste 2 weken gratis! \A. Sovendien spaar ik als vaste bonnee makkelijk (en snel) voor uperkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! kbetaal, automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) MA! Jaam: dozo bon op in con ongefrankeo: nvelop. naar Lcidsch Dagblad, Afdeling lo :al iïrj; 1 ook: 0800-1711 (gratis) of surf f leidachdagblad.nl. (Deze aan- geldig tot 31 decomber 2004). ka «'dsoh Dagblad gaat zorgvuldig om mot I 0 trant treft u nadere Informatie aan. lïijn wereld, mijn krant. LeidschC'' Dagblad LEI DE zaterdag 1 mei 2004 R1 Van de APK-keuring wordt alleen de garagehouder zing gevangene ncentratiekamp en - Herman Maas spreekt ivond aan de hand van fo- in het jongerencafé over i persoonlijke ervaringen in ireede Wereldoorlog. Maas [ft in die periode gevangen aten in de Scheveningse ge- njgenis, ook wel het Oranje- r Jel geheten, en in concentra- ^amp Dachau. Het jongeren- is gevestigd aan de Oude jt 13. Om 20.00 uur gaan de Ven open, de entree is gra- erkbeklimmer' eloet jaar de cel in haag/leiden - Een 43-jarige uit Leiden is uipr de Haagse rechtbank ver- -rdeeld tot een celstraf van tijaar voor een hele reeks van jfstallen. De man beklom op r jiaart de Hooglandsekerk aan cnLeidse Nieuwstraat en ver- llde een glas-in-loodraam te kijken of hij het collecte- d kon stelen. Ook gooide hij dag de ruiten van de biblio- ;k in en brak hij in bij res- jant Camino Real. Verder Vdt de man verantwoordelijk ïouden voor inbraken in de lteit Natuur- en Wiskunde, idegeest in Oegstgeest en iet Gorleaeus Laboratorium. (advertentie) in artis maak je vrienden leiden - Liefhebbers van thee zijn in een staat van opperste extase. Want wat de Beaujolais is voor wijnliefhebbers, is de Roy al First Flush voor wie het fijnste van thee wil proeven. Elk jaar kijken de liefhebbers reikhalzend uit naar de eerste pluk van Dar- jeeling en schrijven zich al in lang voordat de eerste zending per vliegtuig arriveert. Deze speciale thee kenmerkt zich door een lichte kleur, frisse smaak en is zeer geurig. Bij Si mon Lévelt Koffie Thee speciaalzaak aan de Botermarkt kan de thee sinds donderdag worden geproefd en gekocht. Jaarlijks strij den allerlei internationale theehuizen met elkaar om als eerste de Royal First Flush bin nen te halen. Kenners noemen het product 'de champagne onder de theeën'. Foto: Dick Hogewoning door Robbert Minkhorst leiden - Het oordeel van Leidse politici over de nieuwe gemeen telijke website is hard. Ze willen dat wethouder Geertsema uit legt waarom de site zo ontzet tend veel geld heeft gekost, ge maakte afspraken niet zijn nage komen en waarom leiden.nl door Apple-gebruikers niet te bezoeken is. De website kostte de gemeente 170.000 euro. CDA-raadslid Jan-Jaap de Haan: „De site is strak en licht, zonder toeters en bellen. Maar hij is niet compleet. Het is nu nog geen verbetering; qua vormgeving wel, qua inhoud niet. Als dit het is, ben ik niet tevreden." PvdA-raadslid Ma- rije van den Berg heeft het op haar website zelfs over een 'grof schandaal'. Haar partijgenoot Matthias Snoei, met een eigen webdesignbedrijf, en bouwer van de Leidse PvdA-pagina op internet, was eveneens kritisch. Beiden geloven niet dat 'zoiets 170.000 euro kost'. „Geef mij tienduizend en ik maak een be tere", stelde Snoei. Met champagne opende wet houder Alexander Geertsema deze week de lang verwachte, omgebouwde gemeentelijke website. Webdesigners uitten daags erna harde kritiek op het digitale informatieportaal van Leiden, vooral vanwege de ogenschijnlijk 'absurd hoge kosten' van 170.000 euro. De Haan: „Waar haal ik een uit treksel uit het geboorteregister? Ik kan het nu niet zo gauw vin den. Of: waar kan je naar toe om te trouwen? Dat staat er niet. Er zijn beloftes gedaan, die moet het college waarmaken. De website is niet alleen de ge- meentegids op internet. Die moet ook de dienstverlening verbeteren." Fractieleider Jac ques de Coo van LWG/De Groenen reageert via de site van deze krant. „Zelfben ik ge bruiker van Apple, maar Geert sema noemde dat ooit een 'stoommachine'. Inderdaad, de nieuwe site werkt op mijn iMac buitengewoon slecht." Xlab, een bureau voor digitale communicatie, begeleidde de gemeente bij de totstandko ming van de nieuwe site en le verde een interim-manager. „Wat er nu staat, is een verbete ring van 200 procent", stelt de ze manager, Geert Stroucken. Volgens hem is het bedrag wel hoog, maar niet vreemd in ver gelijking met de kosten die an dere gemeenten maken. „Ik heb even nagekeken wat de budgetten zijn bij gemeenten met dezelfde omvang. De range zit tussen de 70.000 euro en 1 miljoen euro per jaar." Xlab le verde 'voor enkele tienduizen den euro's' de expertise, be reidde de bouw voor van de webpagina's en trainde ambte naren. „Een aantal dingen was al in gang en een aantal keuzes was al gemaakt toen wij erbij kwa men", zegt Stroucken. Zo stond vast dat het Delftse bedrijf Green Valley de website ging 'bouwen'. „Ik wil nadrukkelijk Commissaris Peije de Meij (44) van de politie Leiden-Voorschoten kwam driejaar geleden van de Krimpenerwaard naar de Sleutelstad met het vaste voornemen Leiden veiliger te maken. De cijfers over 2003 wijzen er op dat hij in zijn voornemen is geslaagd. Zo verliepen 3 Oktober en de jaarwisseling relatief rustig, werden er meer woninginbraken en geweldsmisdrijven opgelost en meer verdachten aangehouden. Minpuntje was dat het aantal uitgeschreven bekeuringen tegenviel. Hoewel er meer boetes werden uitgedeeld, werd de afspraak met het Rijk niet gehaald. Hoogste tijd om eens over veiligheid te praten met Peije de Meij. Hoofdcommissaris R. Straver van Hollands Midden heeft kritiek op het Rijk omdat er extra bekeuringen moeten worden uitgeschreven om fi nanciële gaten van de over heid te dichten. Wat vindt u daarvand „Straver heeft gelijk. Het gaat niet om het geld, maar om de veiligheid. Targets halen is oké, maar dan moet het wel om zinvolle bonnen gaan die bijdragen aan de veiligheid. Scooteroverlast of geen fiets verlichting. Want je moet het wel kunnen vertalen naar de burgers en de agenten zelf, die graag met zinvolle op drachten de straat worden opgestuurd." Hoe bevalt het preventief fouilleren op de Beestenmarkt „Dat blijven we doen. Niet als doel op zich, maar als een van instrumenten die we hebben om de veiligheid in dat gebied te vergroten. Het is een strakke actie van 45 mensen die wordt uitgevoerd met oog voor de burger. Ik ben zelf bij de eerste actie ge weest en die verliep goed. Aan de ene kant werd ge fouilleerd en aan de andere kant stonden demonstran ten. Dat is toch prima dat zo iets kan. Soms wordt ons door de politiek verweten dat we te soft zijn en andere par tijen noemen Leiden een po litiestaat. Maar het idee dat we heel repressief optreden, is onjuist." Hoe zit het met-de overlast van zwervers, junk en alcoho listen „Er moet een sluitende 24- uurs opvang komen, want we kunnen die mensen niet de hele stad doorjagen. Maar het is natuurlijk niet zo dat wij de overlast gedogen. Wij kennen de mensen en treden op waar nodig. Daartoe heb ben we middelen als een drankverbod in de openbare ruimte, een verbod op hin derlijk samenscholen of ver wijderingsbevelen. Er wordt door burgemeester Lenferink en wethouder Buijing mo menteel hard gewerkt om die opvang te realiseren en ik heb goede hoop dat dat lukt." Wat doet de politie aan de ve le winkeldiefstallen op de Haarlemmerstraat „Gerichte surveillance, af spraken maken met de cen trummanager en winkeliers makkelijker aangifte laten doen. Daarnaast pakken we de veelplegers aan. Vroeger was het dweilen met de kraan open en stonden win keldieven eerder weer buiten dan dat de winkelier aangifte kon doen. Vaak zijn de die ven junks die we nu met voorrang oppakken, vasthou den, voorgeleiden en in voor lopige hechtenis zetten. Ver der wordt er aan gewerkt hen in de toekomst aan een ver- slaafdenprogramma te laten meedoen." De politie in Maastricht krijgt er vijftig mensen bij, onder meer om beter te kunnen op treden tegen de overlast in het woonwagenkamp Vinkenslag daar. Durft de Leidse politie het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein in „Wij kunnen daar gewoon ons werk doen. De wijkagent komt er en indien nodig ook de recherche. Bij de laatste inval in het kamp hadden wij de ME achter de hand omdat we tegelijk op meerdere loca ties wilden zoeken. Het is niet zo dat wij zeggen: laat het Trekvaartplein maar links liggen en ga elders in de stad parkeerbonnen uitschrijven. Dat is onverteerbaar voor de burgers. Overigens zou ik er wel graag vijftig agenten bij hebben, maar dan voor an dere opdrachten." Er was in Leiden vorig jaar een aantal geruchtmakende moorden. Een daarvan op za kenman Jan van der Krieke werd uitgevoerd door een Bulgaarse huurmoordenaar. Wordt dit een trend nu de Eu ropese binnengrenzen verva gend „De mobiliteit wordt groter, dus ook onder criminelen. Het is zaak de buitengrenzen goed te bewaken en nauwer Europees samen te werken. Met meer landen aangeslo ten bij de Europese Unie wordt die samenwerking makkelijker. Natuurlijk blij ven er cultuur- en organisa- tieverschillen tussen de di verse korpsen maar die zijn te overkomen. Het blijft be langrijk bij kapitale delicten dat die zaken worden opge lost als signaal naar de sa menleving. Alle moorden in Leiden vorig jaar zijn opge lost en de vermoedelijke da der van de moord in het Cro- nesteijnpark op 1 oktober vo rig jaar zit achter tralies in af wachting van zijn proces." Komt er in de zomermaanden meer controle op de bootjes op de Leidse wateren „Ja, we hebben een nieuwe boot aangeschaft en vaarsur- veillanten opgeleid om in toenemende mate te contro leren. Daarnaast werken we samen met de politieregio Haaglanden, bijvoorbeeld rond recreatiegebied Vliet- land. En bij evenementen - zoals het bezoek van Maud uit Idols aan Leiden afgelo pen zondag - zetten we extra mensen op het water in." Wat vindt u van illegale hen nepkwekerijend „Kan niet en mag niet, maar het blijft natuurlijk een rare situatie dat er wel hasj mag worden verkocht maar dat het illegaal is om het te kwe ken en aan te leveren. Over de coffeeshops in Leiden ben ik tevreden, maar tegen ille gale kwekerijen treden we op. Vaak zit daar ook crimi naliteit omheen, zoals het stelen van stroom, of wordt de kweekapparatuur met ge stolen geld bekostigd. Er zijn allerlei technieken om achter de locatie van zo'n kwekerij te komen, maar het belang rijkste blijft informatie die je uit de buurt krijgt. Daarom willen wij graag en veel op straat zijn." tekst: Eric-Jan Berendsen foto: Hielco Kuipers "V n> c=: a> CL a> ■v» n O IA JU T mm» WA T3 O (TD r- EI fD 3 O O T WA rv 3" O r+ n> 3 leiden - Een 27-jarige junk uit Leiden is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. De rechter achtte be wezen dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan een groot scala van criminele activiteiten rondom 'perron nul' op Leiden Centraal. Afpersing met geweld, diefstal met geweld, bedreigin gen; 'niets was de man te gek', volgens de rechtbank. Een man die hem 'slechte coca- ine' zou hebben verkocht, liep hij op 14 januari boos achterna. De politie had de dealer echter eerder te pakken en nam hem mee naar het bureau. Aldaar wachtte de junk hem buiten op met een maat, waarna hij hem met een mes stak, op hem in sloeg en hem schopte. Het slachtoffer viel op de grond, waarna de verdachte zijn jas met bolletjes coke erin stal. Bij de nadering van agenten sloeg hij op de vlucht. Een Canadese man werd ook het slachtoffer van de 27-jarige junk. Op perron nul sprak de Canadees hem aan omdat hij drugs wilde kopen. Ook wilde hij met de vriendin van de Lei- denaar naar bed. De drie togen naar de woning van het stel aan de Celebesstraat, waar de Cana dees duidelijk werd gemaakt dat hij driehonderd euro dien de af te rekenen voordat hij met de vrouw seks mocht hebben. Toen vervolgens bleek dat de Canadees niet genoeg geld had, pakte de junk een mes en schreeuwde: „Ik maak je af." Volgens het Openbaar Ministe rie handelde de man ook in harddrugs, maar de rechtbank vond dat daar te weinig bewijs voor was. (advertenties) Dik en moe van broccoli? Het is moeilijk voor te stellen dat u zich na het nuttigen van broccoli verre van optimaal kunt voelen. Toch kan ogenschijnlijk gezonde voeding uw gezondheid negatief beïnvloeden met overgewicht en futloosheid als gevolg. Uw persoonlijke advies Door uit te zoeken welke voedingsmiddelen u wel of niet kunt eten. krijgt u een voedingsprogramma dat echt alleen van u is. Dus niet een algemeen programma uit een boek, maar een advies als een op maat gesneden kostuum. Welke voeding moet u mijden? Dit wordt bepaald in ons laboratorium waar uw bloed geanalyseerd wordt op de reactie van 115 soorten voeding. Hierna stelt de analist een lijst samen vanvoeding die u een bepaalde periode zult moeten mijden. zeggen dat dat niet onze keuze was." Stroucken wil niet zeggen waarom niet. Green Valley werkt wel vaker voor overheden en publieke or ganen. Het bedrijf staat deze dagen op de beurs 'Overheid en ICT'. Mede-oprichter Michiel Riedijk laat weten dat uitspra ken naar de pers door de ge meente worden gedaan. „Zij is de opdrachtgever", verklaart hij. „Wel is het zo dat we niet alles hebben gedaan: het ont werp en de vormgeving komen ergens anders vandaan." De opmerking van Stroucken neemt Riedijk 'voor kennisge ving aan'. Yvonne van Delft van Groen links reageert milder: „Na wat ik in eerste instantie las in de krant, viel het mij erg mee. Ik vind het niet erg dat de website een beetje saai is." Wie ging u voor? Kim Lammers, Olympisch Hockey Nico Rienks, Olympisch Roeien Hans Segers, keeper Tottenham Hotspurs Eric Dikeb, DJ Radio 3 FM, Big Diet Mart Smeets, journalist: 'Topsporters hebben een optimale gewichts- en energiehuishouding nodig om ultieme prestaties neer te kunnen zetten. Novo van Immogenics zorgt voor de juiste voeding voor de individuele topsporter èn voor mijzelf!" Novo kost 495 euro en wordt gedeeltelijk vergoed indien u bij Achmea bent verzekerd. Bel voor meer informatie 0900 466 8664 of kijk op www.immogenics.com immogenics Specialist in loonadministratie doet ook uw loonadministratie Bel vrijblijvend voor meer Informatie Microloonook hét adres voor salarisvertverking Tel. [071] 541 59 95, Leiderdorp, E-mail info@microloon.nl, www.microloon.nl Europa- Best belangr'X Vandaag komen er tien nieuwe landen bij Europa. Daarom heeft HEMA, speciaal voor vandaag, van de oerhol- landse tompouce een heuse Europatompouce gemaakt. Wat er overigens aan de uitbreiding vooraf ging, dat zie je vanavond om 19.57 uur op Nederland 1 en 2. 2004 l.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11