Het oldtimergevoel: groot stuur, een pook en herrie Sparta Ion: heerlijk zon duwtje in de rug Koreaan met kansen: Hyosung rcedes-order ir Inalfa RS ota Avensis selieveling delkussentje I telefoonvak helm Maybach all of Fame arhulp voor ir veiligheid ALEN DER Lancering Cornet 650 geslaagde première door Rodrick de Munnik Wauw, wat trekt dat lekker op bij het groene stoplicht. Wegrij den op de 'Fiets van het Jaar 2004' is elke keer goed voor een (ingetogen) kreet van plezier. Met de Sparta Ion Comfort, een fiets met elektrische traponder- steuning, is het alsof de wind altijd in je rug blaast. Zelfs al heb je hem op de kop. Sparta gebruikt consequent de term 'elektrische traponder- steuning'. De Ion is namelijk geen elektrische fiets, de berij der moet zelf het nodige trap- werk verrichten. Je krijgt alleen een lekker duwtje in de rug. Desgewenst ook niet, als je de ondersteuning uitzet. Het maakt de Ion tot een gewone fiets met een extraatje. Sparta kreeg de onderscheiding vooral omdat hun innovatie heeft geleid tot een fiets die werkt. Eerdere pogingen een elektrische of een elektrisch on dersteunde fiets te maken, strandden vaak omdat de fabri cage te duur was of omdat de fiets er ronduit lullig uitzag. Trapondersteuning is prima, maar we hebben liever niet dat andere fietsers zien dat we het niet alleen afkunnen. Aan de Ion is eigenlijk niets mis. De fiets ziet er goed uit, vooral in de kleur oranje die ge bruikt wordt bij de testmodel len die dealers ter beschikking hebben voor testritten. Met een actieradius van minimaal 40 ki lometer zit het voor de langere ritten ook wel snor. En na twee uur opladen aan het stopcon tact is de fiets weer bijgetankt. Ook leuk is de mogelijkheid de fiets af en toe te 'updaten' via de computer. De fietscomputer -zonder deze kan de traponder steuning van de fiets niet func tioneren- bevat software die aan de wensen van de berijder kan worden aangepast. Denk aan toerental of mate van on- (advertentie) AUTO HEEMSKERK 33 JAAR NISSAN DEALER LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL.: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL.: 071-331 28 66 WWW.AUTOHEEMSKERK.COM dersteuning. De prijs, rond de 1700 euro, is wat hoog voor een fiets voor gewoon gebruik, maar de kans is groot dat de Ion de auto vaker gaat vervan gen bij korte ritten dan voor heen de stadsfiets. En zo ver dien je weer wat terug. Want de groep fietsers waar voor de Ion uitermate geschikt is, zijn de woon-werkfietsers. Ongeveer een miljard keer per jaar wordt de auto gepakt voor een rit van zeven kilometer of minder en dat gebeurt omdat dat gewoon niet de leukste rit ten zijn. Wie wil er bezweet achter het bureau zitten? De Ion voorkomt dat door de inspanning te verlagen. Ook re- creatiefietsers kunnen met de Ion uit de voeten. Immers, als de kilometers gaan tellen is het fijn om het duwtje in de rug aan te zetten. Is er dan helemaal niets op de Ion aan te merken? Ja, je wordt er een hele luie fiet ser van. Want pas als de trapondersteuning wegvalt, merkje hoe lekker dat wauw- gevoel eigenlijk is. Ook rolstoel met steun in de rug Wat met een fiets kan, kan ook met een rolstoel. Binnen nu en enkele maanden komt er een rolstoel op de markt die altijd probleemloos voortgeduwd kan worden dankzij elektrische onder steuning. Een rolstoel met een extra duwtje dus, precies zoals bij de Sparta Ion. Het bedrijf IDbike uit Goirle is op dit moment voor een rol stoelfabrikant bezig met de bouw van een prototype. ,,In dit geval wordt de kracht ge meten waarmee iemand te gen het handvat duwt. Hoe harder je duwt, hoe meer elektrische ondersteuning de rolstoel krijgt", zegt Bas d'Herripon, samen met Gijs Roovers directeur van ID bike dat de vinding voor Sparta ontwikkelde. Volgens IDbike is de nieuwe rolstoel ideaal voor oudere mensen die hun partner regelmatig moeten voortduwen of bij het vervoer van hele zware personen. De nieuwe rol stoel moet medio mei op de markt komen. www.idbike.nl Na de Tweede Wereldoorlog kwam de Duitse autoproductie maar langzaam op gang. De golf van vernietiging die door Europa was getrokken had diepe sporen achtergelaten. Ook bij de Bayeri- sche Motoren Werke, beter be kend als BMW. Meer dan de helft van de fabrieken lag in puin en niemand dacht dat er ooit nog,een auto met 'dubbele nieren-grille' gemaakt zou wor den. Groot was dan ook de ver bazing toen in t951 op de auto- beurs van Frankfurt een nieuwe BMW stond, en wat voor een! De 501 was een luxe limousine met een 6-cilinder motor en een ele gante carrosserie met wulpse rondingen. Toch voldeed de 6- pitter uit 1933 niet en werd in de opvolgqf 502 (foto) vervangen door een splinternieuwe V8. Het was de eerste 8-cilinder van BMW en tevens de eerste Duitse V8 van na de oorlog. Hoe dapper ook, het hele project kostte veel geld en leverde BMW erg weinig op want de prijzige auto's ver kochten maar mondjesmaat. Het 501/502-avontuur betekende zelfs bijna het eindevoor de fa brikant uit Beieren. Foto: Archjef iv - Inalfa Roof Systems, icent van autodaksyste- heeft voor de nieuwe >des C-klasse modellen ote order geboekt. Vanaf >aat Inalfa daar schuif- en amadaken voor leveren, edrijf leverde al schuifda- jor de Mercedes S-klasse, X3, X5 en 3 en 5 Touring Citroen C3 Pluriel. sdonkdveer - De Toyota is is uitgeroepen tot -auto van het Jaar 2004. sor de titel in aanmerking nen moeten auto's vol- aan de wensen van zake- ijders. Een te uitbundig jk, exotische techniek of ge levertijd passen daar 1. Een hoge restwaarde, jheid en veiligheid wel. De zing wordt op touw gezet ING Car Lease. Ook in won een Avensis. ht - Van sommige uitvin- n vraag je je af waarom ze ig op zich hebben laten len. Iedereen kent al jaren schuifbare kussentjes die omen dat de autogordel ilote schouders schuurt, ennen we allemaal het Bern van de rondslinge- gsm bij afwezigheid van irkit. De oplossing blijkt impel als effectief: het Drdelschuurkussentje met d Bij Halfords, 4,95 euro. it - De vriend van au- lier Gottlieb Daimler, Wil- daybach (1846-1929), :en plaats in de Europese fFame in Genève. Dit Maybach wordt gezien 1 persoonlijkheid die de obielgeschiedenis uit- rlijke diensten bewezen Mercedes gebruikt de Maybach voor de meest ïze automobiel die denk- 1. Ook Karl Benz en Gott- Kiimler hebben een plekje rd in de Geneefse Hall of idam - Korteafstandsra- n de veiligheid in het ver ergroten. Zo'n systeem omgeving van de auto ;en en bijvoorbeeld waar- ren voor een naderende ding. Op die manier zou- gevolgen van een aanrij- eperkt kunnen blijven, ifstandsradar kan zo'n 20 rond de auto 'kijken'. Dat dpen bij inhalen, parke- )p-staartbotsingen voor- 1 etc. Een groep autofa- iten en toeleveranciers laimlerChrysler, BMW, I en Siemens) is klaar met (wikkeling van zo'n sys- (met 24 GHz breedband r), maar dan moet er eerst •sn Europese frequentiere- ng komen. Want het be- iide ff equentiebereik I ook voor telecommuni- ■ebruikt en dat leidt tot ■gen als veel auto's er ge lvan zouden gaan maken. "104 Italia! TT circuit, Assen. - tt-assen.com reamcar Int. Oldtimer- Mechelen, België "Spanje, Formule 1, it de Catalunya, lona, 5de Grand Prix. circuitcat.com Int. Historie Tulpenrallye, Iwijk. tulpenrallye.nl Holland Panther Éntour, Rijnsburg lierican Sunday, ■duinplein, IJmuiden Bil 243. |darnells.nl (verrit door het Gooi. jranaf vliegveld Hilversum, lelden per e-mail: lkeveren.cjb.net of nisch: 06 2152 2167. |anse Autofestival, rcuit Assen. e(80 380 jft-assen.com Jmtomaxx.nl Internationaal Buggy end, Lelystad iuggyclub.nl mac modelautobeurs, :o, Houten. 016 5537 054. r, iamac.nl Jr: redactie Weg Wiel, 507,2003 PA Haarlem, 1 mail: hdwegenwiel@hdc.nl plging onder verantwoording Jetreffende organisatie. De uit- niet verantwoordelijk voor af- gen of gewijzigde data. laatste informatie: bel het ver- elefoonnummer of ga naar het nde internetadres. Weg Wiel vrijdag 30 APRIL 2004 redactie: Peter Lodewijks door Merle Tip Na een winterslaap kruipen ze weer uit hun holen: de oldti mers. Nederland telt zo'n 80.000 auto's van minimaal 25 jaar oud. De hausse van beginjaren ne gentig is voorbij. „Alleen de ech te liefhebbers blijven over." In een oldtimer rijd je pas echt auto, vindt Anouchka Noten boom uit Denekamp, eigenaar van een Volvo Amazone station uit 1967. „Een groot stuur, een ouderwetse pook, je hebt een kussentje nodig om enigszins comfortabel te zitten en de auto maakt veel, heel veel lawaai." Zeven miljoen auto's rijden er in Nederland, volgens 3VO -het vroegere Veilig Verkeer Neder land- zijn 80.000 daarvan klas siekers. Als ze van stal worden gehaald, worden ze ook echt gezien. Populair zijn tegen woordig de wat jongere model len zoals de Renault 4 en de Volkswagen Kever. Maar de tra ditionele klassiekers als de Vol vo Amazone, de Citroën DS 'Snoek' en de Engelse sportwa gens blijven bovenaan de favo- rietenfijsten staan. Begin jaren negentig was de in teresse voor klassieke auto's groter dan nu. Tiddo Bresters van de Federatie Historische Automobielclubs (Fehac): „Toen destijds de wegenbelas ting voor oldtimers werd afge schaft dachten veel mensen dat ze zo goedkoop konden autorij den. Ze wilden de auto voor het dagelijks vervoer gebruiken. Maar dam zijn de meesten van teruggekomen. Een oldtimer vergt qua onderhoud veel tijd en geld. Maar erg vinden wij deze terugloop niet: alleen de echte liefhebber rijden nu in oldtimers". Notenboom kocht haar klassie ker drie jaar geleden. Ze is maanden op zoek geweest naar precies de juiste wagen, een aankoop die al jarenlang op het verlanglijstje stond. Een Volvo moest het worden, 'want die is In een oldtimer rijd je pas echt auto, vindt Anouchka Notenboom uit Denekamp, eigenaar van een Volvo Amazone station uit 1967. Foto: GPD/Carlo Ter Ellen mooi en elegant'. Het moest een station zijn in verband met de twee honden. En hij moest in goede staat zijn. „Mijn echt genoot en ik zijn niet technisch en we kunnen de auto dus niet zelf opknappen. We zijn gebrui kers." Of het wel verstandig is, een oude wagen kopen en niet zelf kunnen sleutelen? „Dat moet je gewoon goed aanpakken. Ge lijktijdig met de zoektocht naar de auto hebben we iemand proberen te vinden die het technisch onderhoud voor ons kon doen. Gelukkig hebben we iemand gevonden: hij is een echte liefhebber, iemand die de auto behandelt alsof het een kind is." Het mooiste van de Volvo uit 1967 is volgens haar de achter klep. „Die bestaat uit twee de len die naar boven en onderen klappen. Als we de honden, Bi- ba en Kimmy, in de auto doen, laten we soms de bovenklep open. Dan kunnen ze over de onderklep heen kijken." Ze gebruikt haar Volvo voor al ledaagse bezigheden. Alleen als ze verwacht dat het druk is op de weg of het moeilijk parkeren wordt bij de supermarkt pakt ze de 'moderne' Saab 900i auto maat uit '93. Ter bescherming van de Volvo. Een 'nieuwe' oldtimer is de Volkswagen Kever. En wie er een heeft meldt zich aan bij de Kever Club Nederland. Die ver eniging is opgericht in 1984 en groeide in korte tijd uit tot een van de grootste autoclubs van Europa, met achtduizend le den. Oprichter Jan Martens: „Toen we begonnen was de Kever nog een gewone gebruiksauto. Ik kocht mijn eerste in 1968; het was een auto die ik kon betalen. Dat het nu een oldtimer is en zoveel mensen lid zijn gewor den van de club is geweldig." Zelf heeft hij de 'oldie' aan de kant gezet. „Ik wilde nu toch iets meer comfort." Bas de Koning uit Wognum heeft vooral plezier in het op- 60 oldtimerbeurzen In Nederland worden jaar lijks ruim zestig evenemen ten gehouden op het gebied van oldtimers. Vorig week einde was de Lente Oldti merbeurs in Autotron Ros malen. Andere grote evene menten zijn het Super Old timerfestival in Lisse in ju ni, het Super Oldtimerfesti val in Leiden in oktober, de oldtimerbeurs in oktober in Zwolle, de Interclassics Maastricht in januari en om het jaar in Zuidlaren. Ver der zijn er een kleine 200 automobielclubs met in to taal zo'n 70.000 leden. knappen van oldtimers. Hij reed zelf lange tijd een Volvo Amazone, kocht regelmatig sloopauto's om de onderdelen te gebruiken, begon met het opknappen van klassiekers voor anderen. „Ik was er elke dag mee bezig, ook op zondag." In de jaren negentig, in de piek jaren van klassieke auto's, werd het voor hem 'toch wel erg druk.' Hij stond toen nog voor de klas, maar langzaam ont stond het idee van de hobby zijn werk te maken. Dat deed hij. Sinds '95 verkoopt hij klas sieke Volvo's en onderdelen, maar dat hij er alle dagen van de week druk mee is, is onver anderd. „Ik houd me vooral bezig met de technische kant van de auto. Maar zelf vind ik het ook nog steeds leuk een stukje te rij den." Daar heeft hij alle gele genheid voor. Privé bezit hij vijf klassieke Volvo's: twee Amazo nes, twee Duets en een P1800, alle vijf uit de jaren zestig. „De P1800 -1966- staat netjes droog en gebruiken we alleen voor pleziertochtjes. De anderen zijn voor ons gewone gebruiksau- to's." door Rob van Ginneken Grote Koreaanse concerns als Daewoo en Hyundai hebben bij ons naam gemaakt. Sinds deze week klopt ook Hyosung aan de Europese voordeur. Met hun ver rassend betaalbare Cornet 650 motorfiets hebben ze een topper in de aanbieding. Ooit slopen de Zuid-Koreaanse automerken bijna onopvallend de Europese markt binnen met modellen als de Daewoo Nexia. Een soort kloon van de Opel Kadett. De geschiedenis her haalt zich deze maand, want na de automobielen wordt nu ook een Koreaanse motorfiets aan geboden. In dit geval heeft hij heel dicht naast de Suzuki SV650 gestaan. Even voorstel len: de Hyosung Cornet 650. Toegegeven, net als bij die oude Nexia treed je zo'n Koreaanse motorfiets met scepsis tege moet. Dat berust echter op een misverstand. Als onze eerste testrit één ding bewijst, dan is het dat de Japanse en Europese motormerken er vanaf nu een probleem bij hebben. Met een uitgeknepen prijskaartje van 5990 euro heeft de nieuwe V- twin simpelweg geen concur rentie te dulden. Toch is de Co- met 650 een serieus te nemen sportmotorfiets. Natuurlijk moet de Koreaan zijn hoed in dit segment van de motorwereld nog afnemen voor gevestigde grootheden ais de Ducati Monster en de nieuwe generatie Suzuki SV650. Die zijn technisch meer verfijnd. Maar ze kosten ook veel meer en juist daar liggen grote kan sen voor Hyosung. De huidige berijders van een Japanse mo torfiets zullen echt niet zomaar overstappen, maar beginnende motorrijders en herintreders zullen deze Cornet 650 terecht met stip op hun boodschap penlijstje zetten. Hij biedt im mers veel waar voor zijn geld. We hebben strak ker afgewerkte machines gezien, maar de Koreaan lijkt in grote lijnen als twee druppels water op de Suzu ki 65Ö V-twin, die luttele maanden geleden nog in de showrooms stond. De Koreaanse 2-cilinder ziet er aardig modern uit en krijgt zo hier en daar zelfs ver fijnde details mee als de zoge naamde 'upside-down' sport- voorvork, een keurige centraal geplaatste schokdemper achter en hoogwaardige Pirelli ban den. De Hyosung Cornet 650 is een compacte sportmotorfiets. Het relatief hoge stuur levert een ontspannen zithouding op, maar dan wel in combinatie met vrij hoog opgetrokken be nen. De afstand tussen het sportief gevormde zitje en de voetsteunen is nogal kort. Tij- dens een ritje door de Eifel of Ardennen zul je de snelste sportmotoren van de motor club voor moeten laten, maar de Koreaan blaast zijn deuntje best mee. Zijn weggedrag is dy namisch te noemen. Hij is zelfs zo wendbaar, dat het bijna ner veus aandoet. Ideaal in stads verkeer. De prestaties staan op een hoog niveau. Met een combinatie van 79 pk, een 6-versneIlings- bak en een gewicht van 180 kg gaat de Cornet 650 er weliswaar niet als een komeet van door, maar je kunt prima meekomen. De V-twin loopt daarbij opvallend trillingvrij. Op de Autobahn schijnt een topsnelheid van rond 200 kilometer haalbaar te zijn. We hebben het maar niet ge checkt. Niet in de laatste plaats omdat je nogal stevig in de voorrem moet knijpen om de motorfiets echt goed te vertra gen. Misschien zijn we in Euro pa op dat gebied wel verwend, maar de Koreaanse techneuten zouden er toch eens naar moe ten kijken. Samen met van de ietwat nukkige werking van de versnellingsbak is dat in feite het enige echt kritische punt dat je de Hyosung kunt aan wrijven. Gezien zijn prijskaartje mag je de lancering van de Co- met 650 evenwel een geslaagde première noemen. Hyosung Comet 650, een redelijk moderne en toch betaalbare sportmotorfiets. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1