m jliegstop op ntredderd alkenburg L Akkoord loonstop staat op springen IETS verkopen? 'Bezwaarde' dominees vangen voorlopig bot bij rechter 1 'jmingin moet uitwijken Ontslag voor directeur van Hartstichting Skeeleren in naam van Oranje Lintjes voor vijftien noeste werkers Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 30 april 2004 SPRINTERS S 072-5196868 Vlaggen is springlevend in Nederland Donald Duck nu ook in museum Arvid Buijs ziet dat het goed gaat met Oegstgeest Vrij warm en zonnig 4 16/19 Vlietstra en Van Vlastuin mogen niet preken in Katwijkse Oude Kerk !||enburg - Op Marinevlieg- 4 Valkenburg worden tot en maandag 12.00 uur geen iten uitgevoerd. Het perso ns dusdanig aangeslagen 5'de naderende sluiting, dat >n door de directie onver- rd wordt gevonden. Dit onder andere gevolgen Ie koninklijke familie, die lag van het vliegveld ge had willen maken. ;sen, voorzitter van de on- imingsraad van het vlieg- 1, wijst de suggestie van de l| dat het gaat om werkwei- Ig door de bijna achthon- personeelsleden. „Het bneel is dusdanig emotio- jgetroffen door het bericht het vliegkamp per 1 januari SJ dicht gaat, dat de directie besloten dat er geen 4ten worden uitgevoerd en niet wordt gesleuteld aan jtuigen. Dat is niet verant- Jd als je er niet met het vol- yrstand bij bent. Ik noem Man ook geen werkweige- jof staking." Ir deze actie kunnen leden {de regering en de koninklij- familie geen gebruik maken het marinevliegkamp. Het '|te 'slachtoffer' was minister !ip, die gisterochtend vanaf jlenburg op een buitenland- lissie zou vertrekken. Kamp %t uitwijken naar Zestien en. Ook de koninklijke fa- 4, die vandaag een paar van de basis gebruik zou maken, moet een andere oplos sing zoeken. Alleen het vlieg- en sleutelwerk is stilgelegd. „Maandag kijken we elkaar diep in de ogen om te zien of we weer de vliegtaken kunnen uitvoeren. Als dat dan zo ver is, zullen we tot en met het eind van dit jaar als militai ren ons werk verrichten. We zullen dus loyaal uitvoering ge ven aan de opdrachten die de minister ons geeft en zullen dus meewerken aan de sluiting van het vliegkamp." Alles is gedaan om sluiting te voorkomen, vindt Stassen. „Het personeel heeft zich dankbaar getoond voor onze inzet. Het lijkt alsof iedereen beseft dat de minister nooit van plan is ge weest echt te kijken naar alter natieve plannen om het vlieg veld open te houden. We heb ben deelgenomen aan een de mocratisch proces, waarvan je weet dat de besluitvorming ook in je nadeel kan uitpakken." Stassen moet zich nu richten op twee min of meer tegenge stelde taken. „Aan de ene kant gaan we ons best doen om voor de personeelsleden een functie elders te vinden, aan de andere kant hebben we vanaf 1 januari een jaar lang ongeveer de helft van het personeel nog nodig. In die tijd gaan we de Duitsers op leiden die hoogstwaarschijnlijk de Orions overnemen. Ik vraag me af of dat gaat lukken, want het personeel kiest uiteraard voor zekerheid." (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbij tser viezen Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad. COMMENTAAR BALKENENDE Uigent, saai en degelijk. En zijn nog de positieve kwalifi- is die de Nederlandse bevol- premier Jan Peter Balke- le toedicht Het tweede ka- t-Balkenende zit na het debacle van Balkenende 1 al weer zo'n jaartje in het bhe en de kiezer heeft het wel [ideze ministersploeg gehad, fdschuldige is de premier :|Want als het 'ge it' van het kabinet e straalt, geen in- c maakt, vertaalt \dat in een slech- beoordeling van ®eleid. uitkomsten van de enquête, bet onderzoeksbureau Moti- lon in opdracht van deze It heeft verricht, zijn verras- I te noemen. Natuurlijk zal dand opkijken van het feit ^Balkenende niet hetzelfde isma blijkt te bezitten als Oorbeeld gouverneur Arnold karzenegger van Californië. voor het CDA is het wel ijlijk zorgwekkend dat een Irderheid van zijn achterban :)remier gebrek aan leider- Ep en gezag verwijt, flartij is gezakt in de opinie- sigen en de PvdA laat de ten-democraten inmiddels door Silvan Schoonhoven den haag/katwijk - De Katwijkse domi nees Van Vlastuin en Vlietstra hebben gisteren nul op het rekest gekregen bij de rechtbank in Den Haag. In elk geval de komende twee zondagen moeten ze zich buigen naar de wil van de Centrale Kerkenraad (CK) en mogen ze niet in de Oude of Nieuwe Kerk preken. Daar leg gen ze zich bij neer. Op 11 mei volgt een definitieve uitspraak over de toekomst van de bezwaarde wijkgemeenten. De twee dominees knjgen tot de uit spraak over elf dagen nog wel trakte ment (salaris) uitbetaald. Ze hoeven tot die tijd ook hun ledenbestanden nog niet uit te leveren aan de CK. „We zijn nog steeds volledig ambtsdrager", noemde Vlietstra na afloop van de zit ting als lichtpunt. De twee dominees hadden hun dorps genoten uit de CK in kort geding ge daagd om een stokje te steken voor een wijziging in het preekrooster. Door de wijziging mogen de bezwaarden zondag, de eerste dag na de kerkfusie, niet te recht in een van de twee monumentale kerken in het dorpscentrum. In plaats daarvan kunnen ze wat de CK betreft tot 1 september kerken in de Pniël- en de Ichtuskerk aan de rand van het dorp. De bezwaarden vinden dat ze met die maatregel naar de marge worden ver dreven. Van Vlastuin en Vlietstra verzet ten zich ook tegen de overige maatrege len die de CK tegen hen heeft genomen: stopzetten van het traktement per 1 mei en het opeisen van de ambtswoningen over vier maanden. Rechter Holtrop oordeelde dat het 'te billijken' was dat de CK de kerkgebouwen 'tot zich had genomen' en 'de minderheid' niet meer onbeperkt toegang tot de kerken ver schaft. Plaatsvervangend voorzitter van de CK, dominee Blom, zei 'tevreden' te zijn met die uitslag. Signalen uit bezwaarde kringen wezen er vorige week op dat de bezwaarden zich bij de wijziging van het preekroos ter niet zouden neerleggen. De CK-voor- zitter hield er rekening mee dat 'zich twee kerkenraden voor dezelfde kerk zouden melden', de politie en de burge meester waren op de hoogte. Vlietstra benadrukte gisteren echter dat hij de uitspraak van de rechter respec teert en zijn preek zal houden in de Icht uskerk. De voorlopige uitspraak betekent een te genvaller voor de bezwaarden, nadat woensdag de kerkelijke rechter hun be zwaren tegen de kerkfusie ongegrond achtte. Toch is de strijd nog niet beslist. Mogelijk wijst de rechter hen toch het tijdelijk gebruik van de Oude of Nieuwe Kerk toe, bijvoorbeeld tijdens daluren. Ook hebben de tegenstanders van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) nog een langdurige procedure lopen te gen de landelijke kerk. Dat proces moet antwoord geven op de vraag of de bezwaarden landelijk recht hebben op een evenredig deel van het geld en de kerkelijke goederen en ge bouwen. den haag/gpd - Een salariscon- flict heeft gisteren geleid tot het ontslag van medisch directeur V. Manger Cats van de Hart stichting. De directeur wilde volgens de stichting niet ak koord gaan met een verlaging van zijn loon. Hij is direct uit al zijn functies ontheven. De directeur en de stichting kwamen eind vorige maand in opspraak toen bleek dat Man ger Cats 172.000 euro per jaar opstrijkt, een bedrag dat veel hoger ligt dan wat gebruikelijk is bij goede doelen. De achterban van de stichting, verenigd in de Stichtingsraad, drong daarom aan op een sala risverlaging. Collectanten voor de stichting weigerden de afgelopen tijd uit onvrede langs de deur te gaan. In Leiden trad het lokale be stuur van de Hartstichting deze week uit onvrede over de gang van zaken af. Volgens voorzitter H. Jansen van de Hartstichting laat Man ger Cats eigen belang prevale ren boven het belang van de Hartstichting. Ondanks dat de directeur al ze ven jaar in dienst is van de stichting kan Jansen dat nu niet meer verantwoorden tegenover de collectanten en geldschie ters. De ondernemingsraad heeft positief over het ontslag geadvi seerd. De rechter zal om ont binding van de arbeidsovereen komst worden gevraagd. Man ger Cats neemt geen genoegen met zijn ontslag. Er komt een nieuwe directeur, aldus Jansen. Waarschijnlijk wordt het een part-timer, die zeker een lager salaris zal genieten. katwijk - Als opwarmertje voor Koninginnedag werkten honderden skeelers gisteravond een rondje door Katwijk af. De start was tradi tioneel bij de Oude Kerk, waarna de sportieve stoet zich bewoog in de richting van de Hoorneslaan. De skeelertoer werd voor de derde Oogst in Leiden dit jaar bescheiden ver achter zich. Nu is het gebrui kelijk dat regeringspartijen het in tussentijdse peilingen niet zo spectaculair doen, maar deze trend is vaak pas na enige jaren zichtbaar, meestal in het derde regeringsjaar. Balkenende zelf heeft wel eens geroepen dat de discussie niet over zijn kapsel maar over de inhoud moet gaan. Dat is zo. Maar dan moet hij het politieke debat scherper voeren. Het debat over nonnen en waarden liep bij voorbeeld vast in vaagheden. Daarnaast moet een politicus anno 2004 op de televisie goed overkomen en zijn boodschap in een gelikte vorm verpakken. In Idols-termen te spreken: bij Balkenende ontbreekt de X-fac- tor totaal. Imago-makers kun nen heel goed een persoonlijk heid een bepaalde richting op 'kneden', maar er zijn grenzen. Het CDA doet er goed aan zich achter de oren te krabben of Jan Peter en zijn adviseurs niet als de bliksem die grenzen zouden moeten opzoeken, zowel wat be treft vorm als inhoud. Bill ffleyer door Robbert Mlnkhorst leiden - „Een lintje krijg je echt niet zomaar", neemt de Leidse burgemeester Henri Lenferink nog maar eens een hardnekkig voor oordeel weg. En passant krijgt met de opmerking van de burgervader de er kenning voor de lintjesdra gers meer betekenis. Daags voor Koninginnedag eert de burgemeester de de- corandi in hun woonplaats. In Leiden is de oogst in 2004 bescheiden: vijftien inwoners krijgen een ere medaille. „Nederland is buitengewoon streng", vindt Lenferink. „Die on derscheiding kun je niet even op een achternamid dag verdienen. Dat vergt ja ren van noeste arbeid", al dus de PvdA'er. Herman Brinkhoff (56), de eerste die donderdagoch tend in de burgerzaal van het stadhuis de onderscheiding krijgt opgespeld, is zo'n noeste werker. Hij is benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. „Hij is meer dan 25 jaar uitzon derlijk actief in en voor de wie lersport. Deze Herman Brink hoff is een rasorganisator, heeft Ridder Herman Brinkhoff. Foto: Mark Lamers mensen geïnspireerd en dat is geweldig", zegt Lenferink. Brinkhoff is de grote man ach ter de profronde van Neder land. De burgemeester refereerde ook aan het bijzondere 'comité van aanbeveling' dat zich heeft ingespannen om Brinkhoff een onderscheiding te geven, wat trouwens tamelijk ongebrui kelijk is om te doen. Voor zijn lintje hebbep Ed Nijpels, Wïm Breukink (de vader van) en Paul Nouwen, oud-direc teur van de ANWB geijverd. Een tweede opvallende streekgenoot die werd on derscheiden, is 'Leidenaar' Lodewijk Kallenberg. De hoogleraar van de Leidse Universiteit spant zich bui tengewoon in voor de viering van Leidens Ontzet en is be stuurslid van de 3 October- Vereeniging. Kallenberg, die in Leiderdorp woont, is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Turkse Leidenaar Hassan Güney is sinds gisteren Lid in de Orde van Oranje Nassau. Güney is zeer gerespecteerd in de Turkse en Marokkaan se gemeenschap in Leiden, was voorzitter van de Turkse Islamitische Culturele Ver eniging en oprichter van de moskee in Leiden-Noord. Lenferink: „Nooit is hij beroerd om hulp te verlenen. Mede dankzij zijn werk is de Turkse gemeenschap in Leiden goed geïntegreerd." Pagina 6: Koninklijke onderscheidingen voortëaueren Borsato keer door de Oranjevereniging op touw gezet. Vanochtend werken trimmers bijna hetzelfde rondje af in de Ronde van Katwijk. Voor die loop, die voor de 24ste keer wordt gehouden, heeft een recordaantal deelnemers zich ingeschreven. Foto: Eric Taal Kabinet en bonden op ramkoers Schoonzus beloont Van Vollenhoven den haag - Koningin Beatrix heeft Pieter van Vollenhoven ter gelegenheid van zijn 65ste ver jaardag vandaag benoemd tot Ridder Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Mi nister-president Balkenende overhandigde hem de versier selen gisteravond tijdens een feestavond in het Circustheater te Scheveningen. Die werd voor Van Vollenhoven op poten ge zet door organisaties waarvan hij voorzitter is. Pagina Gesprek van de Dag Maradona uit ziekenhuis buenos aires - Diego Maradona is na een verblijf van twaalf da gen op de intensive care ontsla gen uit het ziekenhuis. Dat heb ben Argentijnse media bekend gemaakt. Woordvoerders van Maradona en de privé-kliniek in Buenos Aires waar hij ver bleef, weigeren het bericht te bevestigen, maar ooggetuigen melden dat de voormalige ster voetballer inderdaad het zie kenhuis heeft verlaten. Moslimgroep dreigt toeristen bangkok - Een Thaise moslim groepering heeft buitenlandse toeristen opgeroepen weg te blijven uit het zuiden en de na bijgelegen toeristische provin cies Phuket, Pang-nga, Krabi en Pattalung. In een verklaring zegt de groep Bersatu niet te kunnen instaan voor de veilig heid van de toeristen in deze delen van Thailand. Almere aan de houtsnippers almere - Alle bewoners van het toekomstige stadsdeel Almere Poort krijgen hun warmte uit de verbranding van houtsnippers. De gemeente Almere en ener giebedrijf Nuon hebben daar voor gisteren een contract on dertekend. Het gaat om 9500 woningen, 600.000 vierkante meter kantoorruimte en 420.000 vierkante meter bedrij venterrein. Aan deze voor alle bewoners verplichte vorm van milieuvriendelijke energie uit de biomassacentrale zijn geen hogere kosten verbonden. Bommelding Rotterdam Rotterdam - Het metrostation Portugaal in Rotterdam is gis teravond ontruimd, nadat in een metrostel een verdacht pakketje was aangetroffen. De politie heeft vier jongens aange houden die er mogelijk iets mee te maken hebben, aldus een woordvoerster van de politie. Goedemorgen! Wat een krant. den hjvag/gpd - Het kabinet breekt de onderhandelingen met de vakbeweging over een nieuw stelsel voor prepensioen en verlofsparen af. Het wil nu. zijn oorspronkelijke plan door voeren om het vervroegd stop pen met werken financieel te ontmoedigen. Daardoor dreigt het moeizaam verkregen ak koord over loonmatiging met de vakbonden uit elkaar te klappen. Premier Balkenende nam giste ren na afloop van de minister raad alvast een voorschot op het einde van het loonakkoord. „Als het akkoord wordt opge zegd en de bonden gaan in CAO's onverantwoorde loon stijgingen bedingen, dan zullen die CAO's niet door het kabinet algemeen verbindend worden verklaard voor de hele sector." Het is de eerste keer dat de CDA-leider dit dreigement uit te. De consequentie zou zijn dat de vakbeweging voor ieder bedrijf afzonderlijk acties moet voeren over arbeidsvoorwaar den. Het kabinet zette het over leg met de vakbeweging over prepensioen op scherp, door gistermiddag van de vakbewe ging te eisen dat het akkoord ging met het laatste compro misvoorstel van minister De Geus (sociale zaken). Na over leg gisteravond tussen de bon den en werkgeversorganisaties gebeurde dit echter niet. Het kabinet vindt dat de onderhan delingen nu lang genoeg ge duurd hebben. Het kabinet zet nu zijn oor spronkelijke plannen van Prins jesdag door om het sparen voor prepensioen niet langer fiscaal te bevoordelen. Zo wil het werknemers dwingen tot hun 65ste door te werken. Wel heeft Balkenende toegezegd dat er een overgangsregeling komt voor ouderen die nu vlak voor hun prepensioen zitten. Ook is het voorstel geschrapt om de vutters in een klap de hele som belasting over hun totale vutuitkering te laten betalen. De grootste vakbeweging FNV is kwaad dat het kabinet het loonakkoord op het spel zet. „Het is heel onverstandig om dergelijke oorlogstaal te uiten," aldus een woordvoerder van de vakbeweging. De bonden willen de komende weken nog verder onderhandelen. Over drie we ken staat het traditionele voor jaarsoverleg op de agenda. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 efja, Ik ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,76. Dat Is nog geen 0,41 per dag! M/V Naam: Adres: Postcode Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum e-mail: Stuur deze bon op in een ongefrankoerde I envelop, naar Leidsch Dagblad. I nummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 08OO-1711 (gratis) of surf naar www.leidsehdagblad nl (Deze oan- I bieding is geldig tol 31 december 2004). Leidsch Degblsd gaat zorgvuldig om - met persoongegevens. In het colofon van de krant treft u na Mijn wereld, mijn krant. Leidsch^ Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17