SCHRIJVENDE LEZERS De nieuwe Hyundai Trajet. Groot nieuws. PKN in Leiden moet niet denken dat huidig aantal kerken kan blijven (Vracht)verkeer is de grootste veroorzaker van het fijn stof-probleem Veel bekende namen op lijst Leidse wachtgelders Er is al een Hyundai Trajet vanaf 25.595 Leaseprijs vanaf 598,-* Veel lof maar ook een leg portemonnee voor X-Ou Nieuwe 2.0i CVVT motor Noordeinde eerst goed bestuderen Ophouden met gemekker over film The Passion of the Christ Ouderen in de bus kunnen niet onbeperkt overstappen DONDERDAG 29 APRIL 2OO4 Hierbij wil ik reageren op de ru briek 'Klankbord' in het Leidsch Dagblad van 31 maart over het afstoten van de Marekerk. W. Paauw uit Zevenhuizen slaat de spijker op zijn kop wanneer hij opmerkt: 'het enige wat sluiting tegenhoudt, is weer naar de kerk gaan'. Wanneer echter de ontkerkelijking blijft toenemen, zal men niet de illusie moeten hebben dat de PKN in Leiden het huidige aantal kerkgebou wen in stand kan blijven hou den. Wanneer we dan kijken naar de situatie in de Leidse binnenstad kunnen we vaststellen dat de PKN beschikt over drie kerkge bouwen, te weten: de Marekerk, de Hooglandse Kerk en de Evangefisch-Lutherse kerk, waarvan de twee laatstgenoem de kerkgebouwen bovendien eikaars buren zijn. In zo'n situ atie kan naar mijn mening in elk geval van welke andere wijk- gemeente van de PKN in Leiden dan ook niet worden gevraagd hun enige kerkgebouw in te le veren. De oplossing zal naar mijn oor deel toch echt van de Leidse binnenstad moeten komen. En dat kan natuurlijk ook wel, maar dan moet men wel bereid zijn om de nadruk te leggen op eenheid en niet op verschei denheid, veelkleurigheid en wat voor andere formuleringen men nog meer bedenkt om de eenheid binnen de PKN vooral geen gestalte te hoeven geven. Wanneer binnen de PKN in de Leidse binnenstad zou worden gewerkt aan een oecumenische geloofsgemeenschap kan daar op termijn met één kerkgebouw worden volstaan. Het instand houden van monumenten is niet de taak van de kerk. Daar zijn andere instanties voor. Kijk naar de Pieterskerk. Ten slotte meent ds. Stam uit Katwijk in de bedoeldè rubriek ook nog een duit in het zakje te moeten doen met zijn opmer king over de mentaliteit in de PKN. Laat deze man zich vooral bezighouden met de mentali teit van de scheurmakers in ei gen gelederen in Katwijk. Daar heerst pas echt de verkeerde mentaliteit. R. Verstraten, Leiden. In het Leidsch Dagblad stond onlangs onder de kop 'Lucht Leidse Regio niet altijd gezond' een verslag van de informatie- en discussiebijeenkomst over de luchtkwaliteit in de Leidse Regio. Op deze bijeenkomst hield de Zuid-Hollandse Mi lieufederatie een 'Handreiking bewoners voor gezonde lucht' ten doop. Hoewel het artikel de stemming aardig weergeeft, blijkt ook hier dat het probleem van fijn stof weinig bekend te zijn. Zo is fijn stof voor een klein deel inderdaad van natuurlijke oorsprong (woestijnzand en zeezout), maar voor het meren deel juist afkomstig van ver brandingsprocessen in indu strie, verkeer en open haarden. Ook hier is het verkeer en met name het dieselverkeer verant woordelijk voor een grote lokale bijdrage. Dat fijn stof groten deels van natuurlijke bron of uit buitenland afkomstig zou zijn, is een van de dooddoeners die in de Handreiking genoemd worden. Niet alleen stikstofdioxide maar vooral ook fijn stof is verant woordelijk voor de 4500 vroeg tijdige sterftes per jaar in Ne derland als gevolg van de slech te luchtkwaliteit. Voor Europa is dit een reden om Nederland te houden aan het bereiken van de grenswaarde voor fijn stof in 2005 en daarna wil zij deze grenswaarde zelfs halveren. Tij dens de bijeenkomst werd door veel aanwezigen daarom ook gekozen voor het weren van dieselverkeer. Andere voorkeu ren gingen uit naar een korte- rittenbeleid gericht op het te rugdringen van het autogebruik ten gunste van beter voet- en fietsgangersverkeer. De milieu dienst wil een regionaal actie plan mobiliteitsmanagement opstellen. In de levendige discussie die werd gevoerd werd ook duide lijk dat dit soort gezondheidsri sico's het in de politieke afwe ging vaak moeten afleggen te gen andere, economische be langen. Regelmatig zijn proce dures van bewoners nodig om gemeenten tot een andere op stelling te dwingen, zoals in de voorbeelden van de Diastati- sche Productenfabriek en van de A4 langs Leiderdorp werd aantoond. De Handreiking is op te vragen bij de Zuid-Hollandse Milieud- federatie en ook via de website te downloaden. Dit geldt ook voor een brochure en een fact sheet over de situatie in de Leidse Regio. Frank ter Beek, Rotterdam. Dinsdagavond 13 april werd in de raadscommissie samenle vingszaken van Noordwijker- hout op een politiek onduidelij ke manier gesproken over het projectplan en een subsidie, van nog geen 9.000 euro op jaarbasis, voor 16-plussers inX- Out. De verantwoordelijk wethouder wil voor deze jongeren, die op eigen kompas varen, vrijetijds- invulling aanbieden. En terecht. Het resultaat van het verzoek van X-Out was echter teleur stellend, nog afgezien van de niet ter zake dienende kop in het Leidsch Dagblad. Want door de krant werden naar mijn mening de activiteiten voor 16- jarigen en ouder vanwege het schenken van een biertje min of meer aan de schandpaal gena- geld. De jongeren van X-Out verzorg den een bondige digitale pre sentatie in de raadzaal. De wet houder was bereid de gevraag de subsidie beschikbaar te st len. Alle partijen waren daar over lovend; de plannen wer den goed ontvangen. Echter toen het om het geld ging, trc ken de grote partijen een legt portemonnee. Rekenend op nieuwe bezuini gingen voor 2005, waar nog over gesproken moet gaan w den, werd een beslissing ovei een subsidie van 8770 euro voor 2004 voor de tweede ma uitgesteld, ondanks het feit d de te besteden ruimte van 20.000 euro voor onvoorzieni uitgaven dit jaar nog niet waf aangesproken. De beslissing die avond stom in een scherp contrast met hi gemak waarmee de commiss een krediet van 250.000 euro voor de bouw van een basis school in enkele minuten goe keurde. Hans Steenbri Noordwijkerho Standaard voorzien van: Airconditioning Armsteunen op voorstoelen Achterspoiler Lichtmetalen velgen Mistlampen vóór ABS en EBD Buitenspiegels in carrosseriekleur Elektrisch verwarmbare buitenspiegels Elektrisch bedienbare ramen voor en achter Centrale deurvergrendeling met afstandsbediening Alarm Dakrails Airbag bestuurder en voorpassagier Zij-airbag bestuurder en voorpassagier Zaterdag 17 april was in de krgnt de lijst met namen te le- 2jen.van oud-wethouders dije om wat voor reden ook vertrok ken waren uit de Leidse politiek en die nog steeds profiteren, of dat hebben gedaan, van wacht geld, De zestien bij elkaar heb ben Leiden tot nu toe het lieve sommetje van bijna anderhalf miljoen euro gekost. Voor wat oudere lezers stonden er veel bekende namen. Oud wethouder Kuijers bijvoorbeeld toendertijd onder meer verant woordelijk voor de hondenbe lasting. Ik herinner mij dat toen vQor de zoveelste keer de hon denbelasting omhoog ging, hij ons via de krant verraste met de mededeling dat er nu een ppepmachine zou worden aan geschaft. Is nooit gebeurd. Dap was er wethouder De Goe de., pie ging met gevolg naar Marokko op uitnodiging van Agajiir, een organisatie van Ma rokkaanse probleemjongeren, gesubsidieerd door de gemeen te Lpi(len. Bij thuiskomst liet hij ons weten dat inwoners van Leiden gerust 's avonds laat over straat konden gaan, want dat w^s daar heel normaal. Vlak daama was dat zo succesvol aangeprezen project Agadir van de "baan en ook de wethouder vtoojjpiiet veel later de laan uit. Maar: het meest van alles ver baasde ik mij over een naam van een oud-wethouder in het rijtje'beëindigde betalingen'. Waar was ik die naam meer te gengekomen? En ineens wist ik het weer. Het was in de tijd dat de heer Groen burgemeester vah; teiden zou worden. De krant stond er vol van en ook op de website van de Leidse Partij van de Arbeid was ie mand erg actief met stemming makerij tegen de beoogde kan didaat. Pegëne van de website kreeg al gauw bijval van een partijge noot annex oud-wethouder en eenrander persoon behorend tot Groenlinks. Deze drie 'wij zen uit het Westen' gingen ver volgens het spel 'Zwaan Kleef Aan' spelen en de hele rits ge lijkgestemden die ze op sleep touw namen, spraken schande van zijn (vermeende) verrijking ofwel zakkenvullerij. Het werd 'ja' van de ene en 'nee' van de andere kant. Groen was bij voorbaat al kansloos en ieder een weet hoe het afgelopen is. Het is dan ook beschamend te lezen dat bij de politieke partij en waartoe de drie heren van de desbetreffende website be horen er zes partijgenoten op de lijst staan vermeld, van wie nog steeds drie betaald krijgen, en van wie nota bene diegene die op dezelfde site als tweede aanhaakte als oud-wethouder van 1/12/91 tot en met 28/3/97 een bedrag heeft ontvangen van 39.522 euro. De wachtgeldregeling is opge zet om bestuurders te bescher men tegen 'afbreukrisico', maar je kan ook hiervoor bedanken. Niemand heeft dit gedaan, ook niet die aanhaker hierboven vernoemd, ruim zes jaar heeft hij geïnd. E.M. van Putten, Leiden. Een reactie op het bericht 'Noordeinde veiliger voor fiet sers' (LD 21/4). Laat in ieder ge val een deskundige de plannen bekijken voordat men weer in het wilde weg begint te recon strueren. Zoals een paar jaar te rug bij de reconstructie van de Utrechtse Veer/Hoge Rijndijk, waar een dode en vele gewon den vielen nadat de reconstruc tie had plaatsgevonden. Dick Mechelse, Leiden. Óp dé ingezonden brief onder de kop 'Om uw ziel en zalig heids wil, ga niet naar film The Passion of the Christ' (LD 16/4) wil ik reageren. Kunnen we niet eens stoppen met dat gemekker over deze filrm Beste C. Docters van Leeu wen* wat u stelt in uw stukje moet u zelf weten, maar feit is dat'al's we allemaal de bijbel op uw manier interpreteren, ieder een elkaar de schedel inslaat. Iedereen leest immers een an dereverklaring, toch? Welke religie dan ook, heeft ooit bewezen vreedzaam te kunnen samenleven? Sterker nog: zelfs bloedgroepen vech ten elkaar de tent uit (zie de PKN, soennieten, sjiieten en ga zo maar door). De tijd dat er werd voorge schreven wat goed voor de 'mensheid' was, ligt gelukkig al weer even achter ons. En daar naast, als u de film zo vreselijk vindt, kijkt u toch gewoon niet. Het is niet verplicht, hoor. M. Paardenkoper, Zoeterwoude. Ja, lijn 13/14 blijft voor 24.000 euro rondjes rijden in de Mors voor Schouwenhove. Dat bij Jan Luykenlaan en Muiderkring ook;is geklaagd, is de wethou der kennelijk vergeten. We kun nen overal naartoe, als we maar overstappen, Maar dat is nou juist het punt: dat mensen van zeventig, tachtig, negentig jaar dat niet meer kunnen. Nu;kpn je met de bus nog naar familie en vrienden toe die in verzorgings- of verpleeghuizen zitten, of naar de winkelplei nen. Eerst met lijn 14 naar de Vondellaan, dan je in bus 15 hijsen, want die opstap is een ellende, in de Steenstraat eruit enop bus 31 of 41 overstappen voor Rosenburch, 5 Meiplein, Haagwijk enzovoort. Ik woon hier al 23 jaar op me zelf en hoop in mijn flat heel oud te worden, maar als ik zie hoe over het algemeen over ou dere mensen wordt gedacht, dan ben ik bang dat 't fout gaat. Jullie kijken teveel naar Den Haag met sommige dingen. Waarom geen kleine bus om het uur en bus 15 om het halve uur. Die rijdt toch om Stevens hof heen, dus daar hebben we niets aan en dan daar die 24.000 euro aan besteden. Heb ben we toch nog een klein beet je geluk. C. de Groot, Leiden. (advertentie) I- Met de nieuwe Trajet zit U goed. Met ruimte voor alles en iedereen. De Hyundai Trajet biedt altijd een oplossing. Met 5 of 7 zit plaatsen. Van 500 tot ruim 3.200 liter bagageruimte! Met krachtbronnen als de nieuwe 2.0i CVVT met variabele kleptiming (140 pk/103 kW), de 2.7i V6 (170 pk/125 kW) of de 2.0i CRDi common rail dieselmotor (112 pk/82,5 kW). Samen met de moderne vormgeving, de complete uitrusting en de vele veiligheidsvoorzieningen, is de Hyundai Trajet werkelijk van alle markten thuis. Bovendien krijgt u bij Hyundai ook financieel nog eens alle ruimte dankzij de aantrekkelijke inruilprijzen, scherpe leasetarieven en prima financieringsmogelijkheden. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de unieke driejarige Multipointgarantie zonder kilometerbeperking. Dus ga naar de showroom voor een proefrit of kijk op www.hyundai.nl voor meer informatie. HELEmHFIL HYUflDHI KATWIJK: DIJKSMAN AUTOMOBIELBEDRIJVEN B.V., LAGEWEG 21, TEL. 071 - 4090050. LEIDEN: GEENJAAR AUTOBEDRIJF, HALLENWEG 2, TEL. 071 - 5225575. LISSE: VAN DEN DOOL, HEEREWEG 26, TEL. 0252 - 216754.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8