Winst ABN stijgt via kleinere stroppenpot ECONOMIE FNV verlaagt 'kleptocratentax' voor topmanagers Elk jaar 2,2 miljoen slachtoffers door beroep Unilever krijgt 'tegenwind' van concurrentie Penicilline domper op kwartaalresultaat DSM Promotie met mega-pizza 'Spruitjes en bollenvelden verdwijnen uit Nederland' Eerste gras kuilen Banken verhogen hypotheekrente Shell schrapt in drie jaar maximaal 2800 banen EU-begroting 109,5 miljard euro ncast trekt bod Walt Disney in 'ork - De Amerikaanse ka- jloitant Comcast heeft jandige overnamebod op lementsconcern Walt iy ingetrokken. Comcast, ootste kabelconcern van met meer dan 21 miljoen ïees, maakte gisteren be- dat Disney geen belang- tg heeft beide concerns n te voegen. Comcast ver in februari met een bod 3 miljard dollar. De eige- 'an vele amusementspar- /-zenders en filmstudio's aardoor overvallen, maar ;en week later het bod re- af. er handel met uwkomers EU iurg - De handel met de ieuwe EU-landen is vorig legenomen. De invoer uit iden steeg met 4 procent ,7 miljard euro, de export le met 3 procent naar 7,3 d euro. Dat blijkt uit cij- an het Centraal Bureau le Statistiek. De toename lerkelijk omdat de weder- handel steeds bijna op fde niveau bleef. Neder- rijft vooral handel met Tsjechië en Hongarije, indel bestaat voor de helft ichines. an onzekerder multinationals' rdam - Werknemers van iationals zijn 18 procent :erder over hun baan dan :n die bij een op Neder- jericht bedrijf werken. :egt het personeel van in- tionaal opererende con- 38 procent vaker een re- lisatie mee te maken dan ïemers van nationale on- :mingen. Dat blijkt uit een en gepubliceerd onder van de Stichting Loon- Deze stichting, een sa- werkingsverband tussen de :rsiteit van Amsterdam, de ntrale FNV en vacaturesi- insterboard.nl, heeft ruim 0 werknemers onder- d. er tijd nodig jr prepensioen iaag - Het lukt de vakbe- ig en werkgeversorganisa- iet om voor begin volgen- iek een akkoord te sluiten :en levensloopregeling en komst van het prepensi- 'je willen dat het kabinet leer tijd geeft. Dat bleek erleg tussen sociale part- Het kabinet zei eerder dat ril de absolute deadline is. ;evers en werknemers ;n het niet eens worden le precieze leeftijd waarop ïemers zouden moeten en stoppen met werken en welk percentage van het verdiende salaris. bedrijf MTI ijna failliet :l - MTI, dat het openbaar er in Zuidwest-Drenthe en verzorgt, vraagt morgen illissement aan. Dat heeft londgenoten bekendge- t. Het bedrijf staakte in '6.000 inwoners) plots met adsvervoer. Volgens een voordvoerder weigerde de cie Noord-Brabant nog voor het vervoer te beta- olgens gedeputeerde De is de geldkraan dichtge- 1 omdat de provincie nog 3 goed heeft van MTI. Het iet met het busbedrijf op 5 juni af. Bij de hoofd- ling in Meppel werken 15 mensen, in Oss twintig. dubbeling van issoproblemen vkuijk - Deurwaarders en sobureaus hebben het het ipen jaar druk gehad. In lijking met het jaar daar- cregen bijna twee keer zo- lederlandse huishoudens ïte maken. Zo'n 28 pro- 'an de huishoudens liet iwel eens in aanraking eweest met deurwaarders assobureaus. Dat blijkt uit rzoek van bureau Inter- MSS in opdracht van Gerechtsdeurwaarders rland (GGN). Behalve dat mensen schulden heb- vorden de schulden ook hoger. Het afgelopen de gemiddelde schuld romen met 36 procent. laat 870.000 o's controleren n - Volkswagen roept 10 auto's naar de fabriek om ze na te kijken op een ijk defect aan de vooras, roep heeft betrekking op (dellen Passat (bouwjaar j 19), Audi A4 en A8 (1994- AudiA6 (1997-99). Het betreft de rubberen as- n. Die kunnen stukgaan irdoor problemen met de irm veroorzaken. Volks- verwacht dat één pro- an de auto's reparatie be- donderdag 29 april 2oo4 amersfoort/anp - FNV-voorzitter Lodewijk de Waal is milder geworden in zijn strijd te gen de 'zelfverrijking' aan de top van het bedrijfsleven. Hij herhaalde woensdag zijn pleidooi voor de invoering van de zogehe ten kleptocratentax. Het extra zware belas tingtarief dat hij drie jaar geleden bepleitte, heeft hij echter verlaagd van 100 procent naar 75 procent. Inmiddels is de vakbonds voorman volgens een FNV-woordvoerder ervan overtuigd, dat het van topmanagers te veel is gevraagd een deel van hun 'bui tensporig hoge salarissen' volledig in te le veren. Daarom stelt De Waal nu een extra belastingtarief voor van 75 procent over in komens boven de 500.000 euro. De veelver- dieners mogen van de FNV'er dus een kwart overhouden van alles wat zij boven de half miljoen euro incasseren. De Waal zei tijdens de jaarlijkse conferentie van de Raad van Kerken in Amersfoort somber ge stemd te zijn over de ethiek en inkomens verschillen in Nederland. „Grote onderne mers en topmannen bedelen zichzelf exor bitante verhogingen en bonussen toe, ter wijl de rest van Nederland op de nullijn zit of zijn inkomen ziet dalen." Bovendien stoort het de FNV-voorzitter dat de regering veel voorzichtiger is in de aan pak van topinkomens of de hypotheekren teaftrek, dan met snijden in zaken als de huursubsidie. „Het kabinet-Balkenende heeft in zijn regeringsverklaring fiscale maatregelen aangekondigd tegen de verrij king aan de top, maar in de praktijk blijkt het daar helaas te beroerd voor." guangzhou - Behalve Nederland kent ook China z'n twee-metersessies. Alleen niet op muzikaal maar op culinair gebied. In Guangzhou, in de Chinese provincie Guangdong, werd bij de opening van een Amerikaans fastfood-restaurant een pizza met een doorsnede van twee meter op straat uitgestald als introductiestunt. Het publiek stroomde toe om kennis te nemen van de Westerse 'grote-portiecultuur'. Foto: Reuters/China Photos rotterdam/gpd-anp - Het Brits-Nederlandse concern Uniever heeft in het eerst kwar taal net als vorig jaar te maken met een lastig ondernemings klimaat. De marktgroei bleef onder het historisch gemiddel de. De omzet die daalde met 2 procent naar 9,8 miljard euro noemt Unilever teleurstellend. Zowel omzet als winst lagen iets beneden de verwachting van analisten. „Hoewel de economische voor uitzichten duidelijk verbete ren," aldus topmna Burgmans, „worden wij op dit moment ge confronteerd met zwaardere concurrentie in enkele van on ze belangrijke markten. Ge steund door de aanhoudende besparingen, nemen wij de juiste tactische maatregelen." Met versnelling van de innova ties wil Unilever zijn merken (onder meer Becel, Blue Band, Knorr, Bertolli, Dove, Axe en Unilever 1e kwartaal 2004 in miljoenen euro netto-omzet 2003 2004 Europa 4.205 4.005 Noord-Amerika 2.368 2.271 Afrika en Midden- Oosten en Turkije 750 727 Azië en Pacific 1.661 1.678 Latijns-Amerika 1.020 1.107 Totaal 10.004 9.788 Vóór bijzondere posten, afschrijving goodwill en immateriële vaste activa 798 851 Omo) verder uitbouwen. De bijzondere lasten in de be drijfswinst bedroegen 67 mil joen euro, inclusief uitgaven voor herstructurering van 95 miljoen euro, die slechts ge deeltelijk werden gecompen- anp bron: Unilever seerd door winst op verkopen van bedrijfsonderdelen van 28 miljoen euro. Vorig jaar kwa men de bijzondere posten in clusief de winst op verkopen van bedrijfsonderdelen neer op een winst van 135 miljoen euro. De nettowinst van het afgelo pen kwartaal kwam daardoor 15 procent lager uit. De omzet van de leidende mer ken steeg met slechts 1,3 pro cent bij gelijkblijvende prijzen. De brutomarges gingen sterk omhoog. Dat gebeurde on danks prijsacties. De stijging werd echter voor een deel weer tenietgedaan door hogere uit gaven voor reclame en een stij ging van de algemene kosten. In Duitsland, Frankrijk en Ne derland kreeg Unilever te ma ken met moeilijke economische omstandigheden. Dit had zjjn weerslag op de consument, de detailhandel en de concurren tie. Unilever verloor er markt aandeel in margarines en hal- varines en in wasmiddelen. De omzet was er 5 procent lager dan vorig jaar. Bij de voedings middelen liet Bertolli (olijfolie en sauzen) en Lipton kant-en klaar thee een sterke groei zien. LTO: Mestbeleid is doodsteek' den haag/anp - De oer-Hol- landse spruitjes, bloemkool en prei zullen over een paar jaar niet meer van Nederlandse bo dem komen. Ook de fleurige lappendekens van tulpen, hya cinten en narcissen verdwijnen volgens landbouworganisatie LTO uit het landschap als het Nederlandse mestbeleid te ver wordt aangescherpt. LTO-bestuurder Van Beeren- donk noemde gisteren de mest- normen zoals die deze week in de evaluatie van het mestbeleid zijn doorgerekend 'de dood steek voor de vollegrondse groenteteelt in Nederland'. In het rapport 'Mineralen beter geregeld' stelt onder meer het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu dat Neder land de hoeveelheid dierlijke en kunstmest, die op het land mag worden gebracht, fiks verder aan banden zal moeten leggen, omdat anders de Europese nor men op dit gebied bij verre niet zullen worden gehaald. Nederland moet onder druk van Europa een nieuw mestbe leid opstellen, dat voldoet aan de Brusselse eisen over bijvoor beeld hoeveel fosfaten en stik stof op het land uitgereden mo gen worden. De normen, die in het evaluatierapport becijferd zijn, kunnen wat betreft de landbouwers niet door de beu gel. „Van de afspraak dat naar oplossingen zou worden ge zocht om teelten te behouden is in het rapport niets meege nomen," aldus LTO. Met één vaste, scherpe norm, zoals in het rapport is voorge steld, kunnen alcker- en tuin bouwers diet uit de voeten, om dat er dan 'geen groente' meer verbouwd kan worden die vol doet aan de kwaliteitseisen van de (Nederlandse) consument. Minister Veerman van land bouw zal volgende maand zijn plannen voor het nieuwe mest beleid presenteren. raard - Op een groot aantal plaatsen in ons land zijn boeren dankzij het mooie weer van de afgelopen dagen bezig met het winnen van het eerste ruwvoer voor de winter. In het Friese Raard(Dongeradeel) haalt boer Hendrik Landman 'de eerste snee' binnen en maakt een begin met de kuilbult. Foto: GPD/Siep van Lingen Lodewijk de Waal. Foto: GPD/Phil Nijhuis ruswijk/anp - De daling van de hypotheekrente is achter de rug. Een groep toonaan gevende hypotheekaanbie ders heeft in de tweede helft van april een punt gezet ach ter een reeks renteverlagin gen. De belangrijke speler Rabobank zette gisteren 0,2 procent op het tarief voor een hypotheek met een ren tevaste periode van vijf jaar. Het tarief van deze populaire rente komt daardoor uit op 4,3 procent. Verzekeraar Aegon volgt morgen met een renteverho ging. Het bedrijf verhoogt het tarief voor dezelfde hy potheek tot 4,4 procent. ING Bank ging de twee concur renten eerder deze week voor door de rente op te trekken tot 4,5 procent, waarmee het tarief 0,3 pro cent duurder werd. NS Reaal en Fortis sleutelden onlangs eveneens aan him tarieven. amsterdam/anp - ABN Amro heeft in het eerste kwartaal van 2004 aanzienlijk minder geld op zij gelegd voor tegenvallers. De voorzieningen voor slechte le ningen kwamen uit op 195 mil joen euro, terwijl de bank in de zelfde periode vorig jaar 343 mil joen euro in de stroppenpot moest duwen. De beteugelde kostenpost bleek de belangrijk ste aanjager achter de winst groei die ABN Amro gisteren pre senteerde. Vooral de divisie zakenbankie ren hoefde minder geld apart te leggen. Vorig jaar had de bank nog last van de risico's die het liep op bedrijven in de VS. Fi nancieel topman De Swaan ver wacht dat de voorzieningen de komende kwartalen wel enigs zins zullen oplopen. Om de kosten in bedwang te houden, komt hij binnenkort met nieu we plannen voor besparingen. In het eerste kwartaal steeg de nettowinst met meer dan een derde tot 934 miljoen euro. Het bedrijfsresultaat bedroeg 1,59 miljard euro, 11 procent meer dan in het voorgaande jaar. De haten stegen met -5,4 procent tot 4,76 miljard euro. Topman Rijkman Groenink sprak van een 'sterk eerste kwartaal'. Hij hield vast aan de voorspelling dat de bank dit jaar meer winst zal boeken dan in 2003, maar kon die toezeg ging niet preciseren. ABN Amro zal medio dit jaar met een meer concrete winstprognose ko men. Zoals verwacht kregen de inkomsten van de Amerikaanse consumentenbank een knauw door de terugval in de hypo theekverkopen en moest ten opzichte van 2003 een kwart van zijn winst worden ingele verd. De vergelijking is geflat teerd, omdat in het eerste kwar taal van 2003 111 miljoen euro werd verdiend met de verkoop van zijn Nederlandse verzeke ringen aan Delta Lloyd. De minnen bij de consumen tenbank werden gecompen seerd door de onderdelen za kenbankieren en bankieren voor vermogende klanten. Vooral in Nederland verliep het bankieren voor 'rijken' goed, al dus De Swaan. De financieel topman kon nog niet exact zeggen wat hij gaat doen met de opbrengst van Leaseplan. Het autoleasebedrijf werd vorige week verkocht met een boekwinst van 875 miljoen euro. Wel zei De Swaan dat hij met veel interesse naar Azië kijkt, en dan met name naar In dia. Ook sluit hij overnames in Europa niet uit. Eerste kwartaalcijfers ABN AMRO kerncijfers in miljoenen euro 2003 2004 Rente 2.240 2.384 Deelnemingen 139 161 Provisies 1.020 1.157 Financi le transacties 446 652 Overiqe baten 672 405 Totaal baten 4.517 4.759 Bedrijfslasten 3.085 3.169 Bedrijfsresultaat 1.432 1.590 nettowinst in miljoenen euro 690 934 anp - bron: ABN AMRO den haag/anp - Het BritS- Nederlandse olieconcern Shell schrapt de komende drie jaar wereldwijd 1900 tot 2800 banen bij de afde ling ICT. Ook Nederland wordt door de bezuini- gingsmaaregel getroffen, zo zei een woordvoerder van het olieconcern gisteren. Shell wil de software ver eenvoudigen en standaar diseren. Verder verhuist het concern ICT-banen naar lagelonenlanden in Azië. Daarmee hoopt de onder neming op jaarbasis circa 850 miljoen dollar te be sparen. In Nederland werken 1100 mensen in de ICT-divisie van Shell. Daar verdwijnen arbeidsplaatsen, maar de woordvoerder kon niet zeg gen hoeveel. „Nederland blijft belangrijk, maar er zullen verschuivingen op treden." Het is onduidelijk of er gedwongen ontslagen vallen. Wereldwijd werken er 9300 mensen bij de ICT-afdelin- gen. Behalve in Nederland heeft Shell grote centra in Houston, Kuala Lumpur en bij Manchester. Het olie concern is al sinds de zo mer van vorig jaar bezig met de reorganisatie van de automatiseringsdivisie. De plannen hebben volgens de zegsman van Shell ook niks te maken met de afwaarde ring van de bewezen olie- en gasreserves. Daarover ontstond de afgelopen maanden veel ophef en kost enkele topmensen de kop. heerlen/anp - DSM heeft in het eerste kwartaal 79 miljoen net towinst geboekt. Dat is 6 mil joen meer dan in die periode vorig jaar. De moordende con currentie op de penicilline- markt drukte het bedrijfsresul taat met 20 miljoen euro. Dat blijkt uit de gisteren gepu bliceerde kwartaalcijfers. Be stuursvoorzitter Elverding is vooral tevreden over de voort gang bij de vorig jaar ingelijfde vitaminedivisie van het Zwitser se Roche. DSM Nutritional Products droeg met 471 miljoen euro 23 procent bij aan de omzet. Die kwam netto uit op 1,87 miljard, 29 procent meer dan in dezelf de periode vorig jaar. Over het algemeen was er verbetering te zien in de divisie die voedings ingrediënten en grondstoffen voor de farma-industrie produ ceert. Een uitzondering vormde de penicilline, waarvan de prijs op de wereldmarkt tot een mi nimum is gedaald. Vooral Chi nese fabrieken zijn daar volgens financieel topman Van Dalen schuldig aan. Hij verwacht wel verbetering omdat productie met deze opbrengsten niet is vol te houden. Overigens heeft ook een sterkere dollar een gunstig effect op de prijs. Elverding verwacht voor het he le jaar een beduidend hoger be drijfsresultaat dan vorig jaar. Hij noemt dat een stap in de goede richting maar wil de winstgevendheid nog aanzien lijk verbeteren. Lagere op- brengstprijzen hadden een ne gatief effect van 4 procent. De lage koers van dollar, pond en yen raakten DSM ook voor min 4 procent. De speciale materialen die DSM maakt, zoals kogelbestendig textiel, verkochten beter dan vorig jaar. Volgende maand opent een nieuwe fabriek in de VS die vooral voor het Ameri kaanse leger gaat produceren. Ook de speciale plastics, zoals de hittebestendige- die het con cern fabriceert, vinden gretig aftrek nu de auto-industrie weer beter draait en ook de IT- markt aantrekt. Goede verkopen zijn er ook van een speciale folie die wordt ver vaardigd voor het afdekken van voedingswaren. Dat spul, aku- lon, wordt in Emmen gemaakt en de productielijn in het Drentse gaat DSM uitbreiden voor 25 tot 30 miljoen euro. Resultaten DSM 1e kwartaal 2004 Netto-omzet per onderdeel in miljoenen euro Nettowinst in miljoenen Life science products DSM Nutritional Products Performance Materials Industrial Chemicals Overige activiteiten 458 388 104 Totaal (+29%) 464 471 473 373 92 73 79 2004 brussel/anp - De begroting van de Europese Unie bedraagt vol gend jaar 109,5 miljard euro, als het aan eurocommissaris Schreyer ligt. Daarmee zou het huishoudboekje van de EU ruim onder de eerder afgespro ken limiet van 114,2 miljard eu ro blijven. Begrotingscommis saris Schreyer moet in de loop van dit jaar nog wel de goed keuring krijgen van de Europe se ministers van financiën. In het eerste volledige jaar waarin de EU 25 leden telt, mogen de nieuwe lidstaten van Schreyer rekenen op 3,6 miljard euro voor landbouwhulp. In totaal heeft Schreyer 50,7 miljard euro uitgetrokken voor de land bouwsector. De tweede post op de Europese begroting blijft de steun aan achtergebleven re gio's: 35,4 miljard euro, geneve/anp - Jaarlijks sterven wereldwijd 2,2 miljoen mensen door hun werk. Onder hen zijn ongeveer 750.000 vrouwen, zo'n 1,5 miljoen mannen en 22.000 kinderen. Deze schattingen presenteerde de Inter nationale Arbeidsorganisatie (ILO) giste ren. „Zo'n 6000 doden per dag -één op elke 15 seconden- is meer dan het aantal oorlogsslachtoffers elk jaar", conclude ren deskundigen van de VN-gelieerde organisatie. Bijna 350.000 mensen ster ven door een ongeluk op de werkplek. De overige circa 1,9 miljoen gaan dood door ziekten of aandoeningen, die ze oplopen tijdens het uitoefenen van hun beroep. De ILO maakt zich zorgen over het ge bruik van chemicaliën en gevaarlijke stoffen. Meer dan 400.000 doden waren blootgesteld aan chemicaliën. Ruim 300.000 werknemers krijgen elk jaar kanker, omdat zij met gevaarlijke stoffen werken. Van de 160 miljoen werknemers die jaarlijks een 'arbeidsziekte' oplopen, is in 35 miljoen gevallen blootstelling aan chemische stoffen de oorzaak. „Elk jaar komen duizend nieuwe chemi caliën op de markt en meer dan 100.000 soorten worden elke dag toegepast. Veel van deze stofffen kunnen rampen ver oorzaken als ze verkeerd worden ge bruikt", stelt de ILO. De arbeidsdeskun- digen wijzen erop dat uitsluiten van alle risico's niet kan, maar dat voorkomen van ongelukken wel lukt door meer aan dacht te besteden aan veiligheid en ge zondheid op de werkplek bij zowel werkgevers als werknemers. Vooral werkgevers moeten volgens de ILO hun verantwoordelijkheid nemen. „Sommigen plaatsen winst op de korte termijn nog altijd boven veiligheid. Hoe valt anders te verklaren dat miljoe nen werknemers nog steeds worden blootgesteld aan asbest, terwijl we we ten dat door het inademen van de vezels van deze stof elk jaar 100.000 mensen sterven?" Het ILO-verdrag dat sinds 1986 het ge bruik van asbest verbiedt, is vooralsnog door 27 landen ondertekend. De organisatie stelt verder dat de wes terse wereld door het verplaatsen van productie naar ontwikkelingslanden zich medeschuldig maakt aan de vaak slechte arbeidsomstandigheden aldaar. „Niet alleen de arbeidskrachten zijn er goedkoper, de werknemers zijn ook minder beschermd. De ILO houdt ontwikkelingslanden op hun beurt voor dat armoede nooit een excuus mag zijn om geen veilige werk plek te creëren. Bovendien kosten onge lukken en ziekte door werk overheden ook geld: gemiddeld 4 procent van het bruto nationaal product van alle landen in de wereld.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21