LEIDE SP wil opheldering over Rijn Gouwe Lijn m REGIO verleden vrouw ichtoffer ongeval Sloopactie wethouders luidt renovatie Luifelbaan in KONINGINNEDAG Strubbelingen rond opvolging Rabbae et jouw selectie ratis naar het EK auping R1 intratuin mniiiiiuini ieuw: KPN MobielPlus Zorgverzekeraar: seniorenregeling voor huisartsen donderdag 29 APRIL 2OO4 louwbrug andert uchtbrug Provincie torgd over Blta Ruimte leiden - De SP in Leiden wil duidelijkheid van burgemeester en wethouders over de Rijn Gou we Lijn (RGL), de sneltram van Gouda en Al phen aan den Rijn die via de Leidse binnenstad naar Katwijk moet gaan. Is de komst van de RGL nog wel zeker, vraagt de SP zich af. De so cialisten hebben het college gisteren een aan tal schriftelijke vragen hierover gesteld. Inmiddels is duidelijk dat het kabinet twijfels heeft over de RGL. In de Nota Ruimte, die dinsdag werd gepresenteerd, staat dat 'nader onderzoek moet aantonen of de sneltram de beste oplossing is voor de vervoersproblemen in de regio'. De Nota Ruimte is vooral scep tisch over de plannen om de RGL vanaf Lam menschans over een nieuw aan te leggen spoor door de Leidse binnenstad naar de kust te voeren. De kosten voor de lightrailverbin- ding zijn beraamd op 233 miljoen euro. Het overgrote deel van dat bedrag moet het rijk betalen. De gemeente Leiden heeft vorige week 1,5 miljoen beschikbaar gesteld voor een projectgroep die de aanleg van het spoor moet voorbereiden. De SP wil weten of de twijfels die nu van overheidswege geuit zijn, niet het hele RGL- project op losse schroeven zetten. „Als het rijk zich afvraagt of een lightrailverbinding de beste oplossing is, zal het zich ook afvragen of andere oplossingen niet beter zijn. Een 'nader onderzoek' kan dus ook tot afstel leiden", al dus fractievoorzitter P. Day. Bovendien, zo stelt Day, is de financiering voor de RGL nog lang niet rond en zit het economisch tij ook niet mee. De SP wil daarom dat het college eerst even de kat uit de boom kijkt. „Wacht eerst dat onderzoek af en besluit dan pas of het nodig is om geld te investeren in een pro jectgroep", aldus Day. Hillebrand liet gisteren al weten er niet aan te twijfelen dat de RGL gewoon doorgaat. Hij ziet een eventueel nader onderzoek dan ook met vertrouwen tegemoet. Volgens hem is de as Leiden - Alphen aan den Rijn nog steeds bestemd voor woningbouw en wil de Tweede Kamer ook vliegkamp Valkenburg, als dit ge sloten wordt, bebouwen. De Rijn Gouwe lijn zou deze nieuwe woongebieden uitstekend ontsluiten. tie sluit misdrijf uit De 56-vrouw uit Leiden de nacht van zaterdag 3 4 januari dit jaar vee uur werd gevonden iloot langs de Oegstgees- blijkt te zijn overleden gevolgen van een onge- vrouw raakte door on- oorzaak te water en iet zware onderkoelings- nselen naar het LUMC it waar zij enkele uren rerleed. De politie sluit lisdrijf uit, verklaarde is P. de Meij van de jolitie gisteren. De Meij ging de politie te instantie wel uit van idrijf. „Dat doen wij al- het tegendeel bewezen erigens weet de politie eds niet precies hoe de te water is geraakt, we hebben de zaak tot i odem uitgezocht en zijn onclusie gekomen dat er isdrijf in het spel is. Een die in de buurt van de n het ongeval door de politie werd aangehouden, bleek niets met de zaak te ma ken te hebben." Die nacht kwam er kort voor twee uur bij de politie een mel ding binnen dat er iemand langs de Oegstgeesterweg in het water lag. Politie, ambulance personeel en duikers van de brandweer vonden de vrouw in een wak in het ijs op de sloot naast de ingang van het par keerterrein van UVS, evenwijdig aan het trainingsveld van Lug- dunum. Meteen werd een deel van het gebied afgesloten en een deel van de sloot waarin de vrouw was gevonden, werd leegge pompt. Op het lichaam van de vrouw werd later sectie ver richt. Naar nu dus bekend is ge worden, is zij overleden aan de gevolgen van een ongeval. „Het heeft even geduurd voordat dit bekend is gemaakt, maar we wilden zorgvuldig te werk gaan en eerst alle andere mogelijkhe den uitsluiten", aldus De Meij. (advertenties) jaar de Auping Match dealer, stel jouw ideale Match bed samen jaak kans op een geheel verzorgde reis voor twee personen naar jigal, inclusief EK-kaarten voor de wedstrijd Nederland-Tsjechië. -e Match-dealer staat een speciale oranje Match voor jou klaar. Ije liever een andere kleur? Jij kiest. Met de Auping Match stel llf je bed samen. De Auping oranje Match is slechts een van de ■O.OOO mogelijke combinaties. Wat je wil. Jij bepaalt. ORT IN VELE DIMENSIES Jilstbijzijnde Auping Match dealers vertellen u graag de actievoorwaarden, VIJK Vision Store Baalbergen Wonen, Ambachtsweg 11-13 ERWOUDE Vision Store Casba Wonen, Hoge Rijndijk 315 LinkerLisse, Kanaalstraat 94-98 De kiosken op het Bevrijdingsplein vallen als eerste ten prooi aan de slopers. Foto: Hielco Kuipers door Paul de Tombe leiden - Hoe hard de renovatie en de uitbreiding van De Luifel baan in Leiden-Zuidwest nodig zijn, wordt aangetoond door Alexander Geertsema. Met twee opmerkingen typeert de wet houder van economische zaken het belang dat wordt toegekend aan de opknapbeurt van het winkelcentrum. „De gemeente draagt meer dan vijf miljoen euro bij en dat is uitzonderlijk veel" en „even uitzonderlijk is dat er geen enkel bezwaar schrift tegen de plannen voor dit winkelcentrum is ingediend. Dat houdt in dat iedereen er dus vóór is." Geertsema doet die uitspraken tijdens de bijeenkomst op woensdagochtend waarop hij met zijn collega Ron Hillebrand (ruimtelijke ordening) het offi ciële startsein geeft voor de grootscheepse vernieuwing van het centrum, dat er een par keergarage, een woontoren en twintig nieuwe winkels, met onder meer een Lidl en een He- ma, bij krijgt. Een sloopactie op het Bevrijdingsplein leidt de bouwwerkzaamheden vervol gens in. Geertsema telt af via een megafoon, Hillebrand zet de kraan in werking waarmee de punt wordt afgetrokken van het dak van de kiosk, die voor heen een bank huisvestte. Gele (advertentie) HET GROENE WARENHUIS geopend van 10.00-17.00 uur VOORSCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071 532 22 03 en paarse ballonen stijgén op uit het gebouwtje, datJater to taal wordt gesloopt, net als de kiosk even verderop.Op de plek waar ze stonden, wordt straks een noodwinkel gebouwd voor Albert Heijn, zodat in de huidi ge vestiging van de grootgrutter kan worden begonnen met ver- fa ouwings werkzaamheden,, Het is goed dat het hier nu eindelijk gaat gebeuren", zegt Geertsema in de voor de gelegenheid neer gezette tent op het plein, waar projectontwikkelaar Bouwfonds Ontwikkeling een 'schaftlunch' serveert. „Het heeft veel te lang geduurd en het is hard nodig dat de boel hier wordt opge knapt. Zuidwest heeft zo'n eco nomisch hart nodig." Hille brand voegt er aan toe dat de wijk ook behoefte heeft aan een winkelcentrum „waar je een rondje kunt lopen. Dat wil de consument en dat kon hij hier tot nu toe niet." Het wordt gezien als een van de oorzaken voor de verloedering van het centrum, waar na de bouw in de jaren zestig niets meer is gebeurd. Elk plan stuit te telkens weer op protesten en bezwaren, met als gevolg dat winkeliers niet meer wilden in vesteren en zelfs geen onder houd meer wilden plegen. De zaken holden dan ook achteruit op De Luifelbaan.Maar die trend wordt nu omgebogen", weet Sjaak Scheffer zeker bij de start van het project van 65 mil joen euro. De opticien heeft weliswaar zelf geen zaak meer in het centrum aan het Bevrij dingsplein en het Vijf Meiplein, maar fungeert nog altijd als woordvoerder van de winke liersvereniging. „Deze ingreep gaat de teruggang een halt toe roepen. Als dit klaar is, gaat het hier een stuk drukker worden. We kunnen heel snel terug zijn op het niveau van tien jaar gele den, toen we nog een regio- functie hadden. Die functie wil len we ook weer terugkrijgen." Dat gaat absoluut lukken, denkt (advertentie) aySERANIUM 3-DAAGSE Jg^vvano» donderdag KONINGINNEDAG 29 april, 9.00 iiur (van 10.00 tot 17.00 uur) Tuincentrum Overvecht Llsse Tuincentrum Overvecht Den Haag Heereweg 350 (N2O0) Noordweg 143 (A4 - afslag 12) neest complete bundel Alles uit één bundel Bellen in binnen- en buitenland SMS MMS i-mode e-mail foto's versturen en ontvangen KPN Mobiel Leentoestel Service Uw defecte toestel wordt kosteloos opgehaald en u ontvangt een gratis leentoestel KPN VoordeelNummers 10 KPN VoordeelNummers met 50% korting door Robbert Minkhorst leiden - Groenlinks worstelt met de opvolging van de opge stapte wethouder Mohamed Rabbae. Leden hebben meer invloed geëist en afgedwongen bij de procedure, tot weerzin van de selectiecommissie, die 'vergevorderd was' met één kandidaat, waarschijnlijk Wim de Boer, de huidige vervanger van Rabbae. Onder druk van een groep le den is een klankbordgroep in gesteld. Met dit selecte clubje leden van de partij moet de se lectiecommissie ruggenspraak houden. Wat voor gevolgen dat heeft voor de sollicitatiege sprekken en hoe groot de exac te invloed is van de ledengroep op de procedure, is nog niet duidelijk. De ingreep van de leden zou bedoeld kunnen zijn om een kandidaat uit hun midden naar voren te schuiven, maar of dat zo is, kan en wil niemand be vestigen. Op de post hebben meer dan vijf en minder dan tien mensen gesolliciteerd. Rabbae stapte op vanwege de fouten die hij heeft gemaakt bij het opzeggen van een Leidse cao voor banenpoolers. Fractievoorziiter en voorzitter van de selectiecommissie Ge rard van Hees zei eerder dat hij hoopte in april Rabbaes opvol ger te presenteren. „Dat lukt dus niet meer. Ik vond het een onverstandig besluit, maar de leden hebben gemeend dat dit proces in de vertraging moet. We hadden nog geen voor dracht gedaan, maar het was wel zo dat we op dat moment al met één kandidaat verder spra ken. Deze nieuwe schakel in het proces had voor mij niet gehoe ven. Aan de andere kant: de le den beslissen en dat heb ik ui teraard te respecteren." Wim de Boer vervangt Rabbae sinds diens ziekteverlof. Het oud-Kamerlid onderging met Kerst een openhartoperatie. Op zijn eerste werkdag diende hij zijn ontslag in. De Boer kon ge woon aanblijven omdat hij in feite de zevende Leidse wet houder is. „Gelukkig wil hij nog wat langer aanblijven", zegt Van Hees. Van De Boer wordt gezegd dat hij voor de commis sie de kandidaat is die 'met kop en schouders' boven de ande ren uitsteekt, maar Van Hees wil daar geen commentaar op geven. „De selectiecommissie doet een voordracht die de le den moeten bekrachtigen. Daarna doen we een voorstel aan het college. Maar dat laat ste is een formaliteit, behalve natuurlijk als wij met een rare pipo komen." De fractieleider hoopt in de week van 10 mei de sollicitatieprocedure af te ron den, zodat Groenlinks nog de zelfde maand een nieuwe wet houder heeft. Rabbaes voorganger Jan Laurier pleit in zijn column in de digi tale nieuwsbrief van de partij om niet Wim de Boer voor te leiden - Zorg en Zekerheid in troduceert een seniorenregeling voor oudere huisartsen. Zij kunnen een financiële bijdrage ontvangen voor vervanging bij avond-, nacht en weekenddien sten. De zorgverzekeraar ver wacht dat veel huisartsen hier door langer blijven werken. Uit onderzoek blijkt dat onge veer veertig procent van de huisartsen binnen tien jaar wil stoppen met zijn praktijk. Een opvolger is vaak moeilijk te vin den. Hierdoor ontstaat naar verwachting een oplopend te kort aan huisartsenzorg. Van de oudere huisartsen wil tachtig procent onder bepaalde voorwaarden langer doorwer ken. Het niet meer hoeven doen van avond-, nacht- en weekenddiensten is voor velen een van de belangrijkste voor waarden. De diensten worden door de oudere artsen als zwaar ervaren. Met een bijdrage van Zorg en Zekerheid kunnen artsen mak kelijker een vervanger inhuren, die avond-, nacht- en weekend- ddiensten kan overnemen. JOE STELLING 1 Van de APK-keuring wordt alleen de garagehouder wijzer Scheffer, in het centrum waar het winkelend publiek wordt getrakteerd op koffie en koek door 'mobiele koffieschenkers'. „Prognoses in onderzoeken van de projectontwikkelaar wijzen daarop. En daarin is nog niet eens meegenomen wat de aan- trekkingskracht zal zijn van pu bliekstrekkers als de Lidl, de Hema en de grotere AH die hier komen. Ook het Kruidvat gaat zich hier vestigen. Eigenlijk was er geen plaats voor ze, omdat er met Etos en Van Dorp al twee drogisten waren. Maar Kruidvat wilde hier per se een plek heb ben en heeft de zaak van Van Dorp gekocht. Dat doet Kruid vat echt niet als de vooruitzich ten niet goed zijn." Ontbijtservies spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad Goedemorgen Wat een krant. dragen. Groenlinks en Leiden zijn niet gebaat bij 'een tussen paus', schrijft Laurier, overi gens zonder enige verwijzing naar De Boer. „Wanneer zo'n bestuurder vertrokken is tegen de tijd dat hij of zij net inge werkt is, de stad en de streken van zijn collega's een beetje kent, krijgen ambtenaren de macht. Zij vertrekken immers niet en aan ieder beginnend be stuurder kunnen de oude wenslijstjes weer worden voor gelegd." Als voorbeelden noemt Laurier de uitbreiding van Woutertje Pieterse en de bezuiniging op natuuronder wijs. De Boer is zo'n tussen paus, hij is nu 66 jaar. Laurier laat weten dat hij zich 'als lid betrokken voelt bij de opvolging', en dat hij 'prikke- lend stelling wil nemen', maar 'geen zin heeft om allerlei spe culaties te doen'. „Ik ken geen kandidaten. Ik pleit voor ie mand die een band voor lange re tijd met Leiden wil aangaan." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! SZj Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Geboortedatum: Bank/giro* Uitsluitend bij Stuur deze bon op In een on ge frankeerde c envelop, naar Leidsch Dagblad. r- T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoord nummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: OSOO-1711 (gratis) of surf naar www.leldsohdogblad.nl. (Deze aan bieding ls geldig tot 31 december 200-1) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In het colofon van de krant treft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Bil I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1