BINNENLANDl 'Ook gevaar aanslagen in Nederland' Keukenhof Kamer wil ver gaan in aanpak haatzaaien dingsplan mgemaal ers werven nternet ien Boris p Spui [otterdam naar ndrecht ATVD volgt 150 personen Veel telefoontjes over aanslag-hype 30 april Zestien maanden cel voor schrijver van kogelbrieven Zwaaien verboden in Groningen nog 1 dag s m Il Ü8 HH 30 49 WÊÊÊÊÊÊ if:::::::: 'W mum Sill flBHH 02 Hl;.....1 Üi [111111 I m WMMÊ ::i: TT üi m 1 czmj mi overlijdt na fan stellage Inepkwekers in ^nhout betrapt Inspectie ontdekt veel gebreken bij vliegtuigen Gevaar botsingen blijft groot Loverboy steeds vaker autochtoon ïnhout (gemeente Zun- en grote professionele 0 jkwekerij ontdekt. Twin- n lewerkers van de politie gemeente zijn bezig 9000 ■31 op te ruimen. Deoog- n de hennepkwekerij in n out waren op jaarbasis Dor een straatverkoop - van 18 miljoen euro, zegt '<tié. 1 guiDEN - Het 148 jaar oude emaal Mastenbroek in irijsselse Genemuiden n het water weg te zak- houten fundering is op latsen verrot. Een duur gsplan moet het rijksmo- it redden, meldde voor- Sisouw de Zilwa van ïg Stoomgemaal Masten- fisteren. h- De Fraters van Tilburg a internet leden werven, f ers presenteerden hun itplannen gistermiddag Ijn webpersconferentie, liep door technische ünen rommelig. De Fra- i Tilburg bestaan sinds j. us 1844 en hebben in eand 109 leden. Door de rwww.fraters.nu hopen ïders mensen een duide- ;ieeld van het leven in een gratie te geven. a - Idols-finalisten oris mogen morgen innedag niet optre- podium van RTL FM i in Amsterdam. De durft het niet aan om >p die plek te laten amdat de ruimte er is. Amsterdam heeft n woordvoerster aan- aar een geschiktere te wijken. „Het is op edag al hartstikke vol m we vinden het niet rdelijk om hen op die n optreden. Maar we lend om naar een atie te kijken." den haag/gpd - „De bestrijders van de terreur staan niet op winst. Aanslagen van moslimex tremisten zoals die in Madrid hebben plaatsgevonden, beho ren ook in Nederland tot de mo gelijkheden." Dat zei Sybrand van Hulst, directeur van de in lichtingendienst AIVD, gisteren bij de presentatie van zijn jaar verslag 2003. Nederland moet ernstig reke ning houden met een terroristi sche aanslag. Er is volgens Van Hulst geen enkele reden aan te nemen dat de dreiging tijdelijk van aard is. „Terrorisme zal voor jaren deel uit maken van onze samenleving." Voor de AIVD is de bestrijding van ter rorisme momenteel prioriteit nummer één. In Nederland worden circa 150 verdachte personen in de gaten gehouden en een tiental moskeeën. De AIVD heeft oog voor 'radica liseringsprocessen' bij moskee- en, financieringsstromen en websites. Van Hulst beklem toonde dat slechts enkele ge bedshuizen een klimaat schep pen van onverdraagzaamheid, waar met name jongeren vat baar voor zijn. Maar ook de moskeeën waarin imams niet politiek-radicale, maar ultra-or thodoxe denkbeelden prediken, zijn volgens Van Hulst niet zon der gevaar. Door de strenge re ligieuze wetten en regels zon deren mensen zich af van de Nederlandse samenleving en ontstaat een slecht integratie perspectief. Dat kan weer lei den tot anarchie. In januari 2003 werden twee Nederlandse tieners onderweg naar Tsjetsjenië aangehouden, waar ze wilden deelnemen aan de oorlog. Van Hulst: „Velen dachten dat dat een fabeltje was, vanwege de jonge leeftijd van de twee. Maar een van hen is in oktober aangehouden met drie andere mannen, op verdenking van het voorbereiden van een aanslag. Zestien- en zeventienjarigen die belangstelling tonen voor de ji had zijn echt geen uitzondering meer." amsterdam/gpd - De Amster damse politie krijgt dagelijks te lefoontjes van verontruste bur gers over het gerucht dat er op Koninginnedag in de hoofdstad een aanslag wordt gepleegd. Op internet wordt gespeculeerd over een aanslag. In een ket tingmail staat dat moslims zijn opgeroepen op Koninginnedag niet naar Amsterdam te gaan. De gemeente vindt de aanslag- hype niet zorgelijk, omdat het waarschijnlijk om een valse grap gaat, maar zegt wel alerter te zijn. De politie neemt geen extra maatregelen. „Of door dit gerucht minder mensen op 30 april de hoofdstad zullen aan doen, is moeilijk te zeggen", al dus een woordvoerder. Het gerucht over de aanslag werkt als een klassiek broodje- aapverhaal, zegt universitair student journalistiek Peter Bur- rotterdam/anp - De man die de afgelopen twee jaar een groot aantal bekende Nederlan ders kogelbrieven stuurde, moet zestien maanden de cel in. De rechtbank in Rotterdam legde de 48-jarige bewoner van die stad gisteren twee jaar ge vangenisstraf op, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Hij kreeg bovendien een proef tijd van drie jaar, met de voor waarde dat hij zich onder psy chiatrische behandeling laat stellen. De Rotterdammer is niet alleen gestraft voor de ko gelbrieven die hij stuurde, maar ook voor verboden wapenbezit. Officier van justitie D. Woei-a- Tsoi had twee weken geleden drie jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk tegen de kogelbriefschrijver geëist. De dader zond tussen mei 2002 en september 2003 meer dan twin tig brieven met patronen aan coryfeeën zoals premier Balke nende, actrice Katja Schuur man en PSV-trainer Guus Hid- dink, waarin hij hen met de dood bedreigde.Veel bedreigde personen kregen extra beveili ging- De verwarde en wereldvreemde man verklaarde dat hij een machtig gevoel kreeg van het versturen van de brieven. Hij wilde de bekende Nederlanders bang maken. Hij was niet van plan zijn bedreigingen uit te voeren. Volgens het Pieter Baan Centrum is hij verminderd toe rekeningsvatbaar. I Keukenhof Is de leukste plek om moeder te verrassen. Moederdagontbijt vanaf 06.00 uur, j prachtige tuinen, gezellige terrasjes, bloemen- shows, lekker lunchen. Ook leuk voor kinderen! 1 www.keukenhof.nl ger, wiens boek 'Mediahypes en moderne sagen. Sterke verhalen in de media' deze zomer ver schijnt. Burger heeft gepro beerd de herkomst van het be richt te achterhalen. „Na de treinaanslag in Madrid werd op internet gespeculeerd over de mogelijkheid dat zoiets ook in Nederland zou kunnen. Ie mand riep dat Koninginnedag een mogelijk doelwit zou kun nen zijn. Vervolgens dook er op 18 april in een discussiegroep iemand op die zei van een agent ge hoord te hebben dat er reke ning werd gehouden met een aanslag." Burger: „Het gaat makkelijk, een mailtje is zo gemaakt. Het effect is enorm. Hoe zorgvuldig je er ook over zo'ri gerucht be richt, een deel van het publiek zal er waarde aan hechten." den haag - Morgen viert konin gin Beatrix feest in Warffum en Groningen. De tussenliggende stations die de koninklijke trein daarbij aandoet, te weten Baflo, Winsum, Sauwerd en Gronin- gen-Noord, zijn dan gesloten. Wie wil wuiven moet in de wei landen gaan staan. Het konink lijk gezelschap begint om tien uur aan een rondgang door Waiffum, dat vanaf vandaag wordt drooggelegd tot en met het vertrek van de Oranjes. Om een toeloop op de tussenliggen de stations te voorkomen en om veiligheidsredenen, worden die voor en tijdens het passeren van de door diesellocs van Railion getrokken trein gesloten. Het is voor het eerst dat goederenloco motieven voor de koninklijke rij tuigen staan. Er zijn dit jaar een paar afvallers in het gevolg van de koningin. Prins Friso liep vorig jaar in Wijhe en Deventer nog mee. Nu is hij met Mabel op hu welijksreis. Verder ontbreken in Warffum en Groningen de hoog zwangere Annette Sekrève, echt genote van prins Bernhard jr. Pieter van Volenhoven doet op zijn 65ste verjaardag, ondanks de zware hernia-operatie van vo rige maand, weer volop mee. Ook prinses Laurentien, eind maart bevallen van zoontje Claus-Casimir, is van de partij. Foto: ANP/Vincent Jannink j|DAM - De SS Rotterdam, irmalige vlaggenschip Holland Amerika Lijn, 1 de Rotterdamse Maas de liggen. Dat heeft het van burgemeester en iders gisteren besloten, ee krijgt de stad er een sche trekpleister bij. De iter lange SS Rotterdam Dp dit moment opge- )p de Bahama's. Het (Schip werd in 1958 door A gebouwd. De SS Rot- maakte tot 1971 regel de overtocht naar New 1 voerde daarna cruises j)r de Holland Amerika e gemeente wil het e passagierschip dat ooit erland is gebouwd al .997 terughalen naar Rot- (advertenties) ikklng 30 .-«pr» iHPIfllTr Laat je verrassen Intelligent? Ja. En degelijk ook. Maar daarmee houden de posi tieve kwalificaties voor Jan Peter Balkenende wel op. Driekwart van de Nederlanders vindt hem geen leider, niet inspirerend, daadkrachtig of gezaghebbend. De meeste ondervraagden willen niet dat hij bij hen op de koffie komt. Door Ap van den Berg en Hans van Soest den haag/gpd - „De minister president is de vooruitgescho ven spits, het gezicht van het kabinetsbeleid. Als hij geen in druk maakt, vertaalt zich dat in een slechte beoordeling van de burger in vrijwel alles wat het kabinet doet." Jan Nagel is niet verbaasd over de negatieve en quête-uitslag voor premier Jan Peter Balkenende. De man die aan de basis stond van de vernieuwingsbeweging in de lokale politiek met Leef baar Hilversum en die Pim For- tuyn lanceerde als lijsttrekker van Leefbaar Nederland, vindt Balkenende het boegbeeld van alles wat de kiezer op 15 mei 2002 juist afwees. „Dit kabinet bestaat grotendeels uit politici van de oude stempel. Het doet zich daadkrachtig voor, maar er moet maar blijken wat er van die enorme berg wetsvoorstel len terechtkomt. In ieder geval is er nog niets concreets gedaan om de burger meer invloed te geven en om de inkomensver schillen aan te pakken." Balkenende heeft niet de tijd gehad zich degelijk voor te be reiden op het premierschap. Om te beginnen kreeg hij het leiderschap van zijn partij in september 2001 onverwacht in handen. Dat gebeurde tijdens de knallende crisis rond toen malig CDA-partijleider Jaap de Hoop Scheffer. Tot dan toe was Balkenende als woordvoerder financiën een anoniem kamer lid. Hij werd vervolgens onver wacht - na de brute moord op Pim Fortuyn - de gro te winnaar van de ver kiezingen van mei 2002 en daarmee pre mier.' Net als Nagel is Hillen geenszins verbaasd over de voor Balke nende ronduit desa streuze enquêteresul taten. „Het kan nog wel goed komen met Balkenende, maar hij moet dan wel meer werk maken van zijn imago. Hij moet zijn sterke en zwakke kan ten tonen. Doet hij dat niet - en dan kan hij nog zo briljant zijn - dan betaalt hij straks onherroe pelijk de rekening. En met hem ook het CDA." Balkenende is een zegen voor cartoon isten en cabaretiers. Waar Wim Kok zel den op de hak werd genomen, daar leent Balkenende zich ge makkelijk voor vaak vernietigende imita ties. Hij wordt door Jan en Alleman op de pijnbank gelegd. Niet alleen om zijn motoriek (Charlie Chaplin), voorkomen (Harry Potter) of soms wat verkrampte optredens bij de media en in de Jan Peter Balkenende. Foto: GPD He populair is premier Jan Peter Balkenende? Vindt u dat het kabinet het goed doet? NEE 70 Vindt u dat premier Balkenende het goed doet? NEE 73 Bent u tevreden met hoe Nederland er op dit moment voor staat? NEE 87 Ziet u premier Balkenende als premier van alle Nederlanders? NEE 79 Zou u premier Balkenende bij u thuis op de koffie willen hebben? NEE 70 Welk woord of begrip past bij Jan Peter Balkenende? JA NEE 5 Inspirerend 80 16 Daadkrachtig 66 51 Intelligent 30 Betrouwbaar 80 Saai 9 20 Dominant 67 39 Vasthoudend 43 66 Degelijk 22 10 Aansprekend 74 24 Sociaal vaardig 59 6 Een sterke leider 80 34 Bekwaam 46 24 Bevlogen 52 11 Van deze tijd 75 31 Sympathiek 51 10 Gezaghebbend 74 62 Gewoon 24 Percentages zijn afgerond, geen mening niet vermeld BRON: MOTIVACTION-GPD/RS Infographic GPD/Reinoud Sijtsma\HDCmedla/FO Tweede Kamer (Elco Brinkman) Half Nederland ergerde zich eind vorig jaar groen en geel aan het bezoek aan het Witte Huis ('schoothondje van Bush') Liefst 43 procent van de men sen die voor de enquête in deze krant zijn ondervraagd, vindt dat Balkenende het in de loop der tijd zelfs slechter is gaan doen in plaats van beter. Zelf doet Balkenende opmer kingen over zijn slechte imago altijd af als 'zonder niveau'. „Waar gaat het over? Over de inhoud of over mijn kapsel?", verzucht hij vaak. Maar zo simpel ligt het toch niet. Ook vanuit het eigen kamp klinkt inmiddels kritiek. De CDA-stemmers hebben, zo blijkt uit recent onderzoek, minder vertrouwen in hun poli tiek leider. Vorig jaar kreeg hij van zijn trouwe electoraat nog een zeven en een half, nu is dat nog maar een zesje. En de voor man van regeringspartner WD, Jozias van Aartsen, twijfelt in middels openlijk aan Balkenen- des kwaliteiten. Dig Istha is 'imago-adviseur'. Hij kromt met enige regelmaat de tenen als hij de premier op de televisie ziet. „Er zijn mensen om Balkenen de heen die zich bezighouden met zijn uitstraling en optre den. Wat doen die? In ieder ge val doen ze het niet goed." De makke van de premier is volgens Istha zijn slechte optre den op televisie. „Het oogt niet. Hij komt gewoon niet over. En of je het nu leuk vindt of niet, de manier waarop je overkomt op televisie is in toenemende mate de maatstaf voor iemands functioneren. Balkenende en zijn adviseurs hebben dat ech ter nog steeds niet door. Iedere periode stelt andere eisen aan leiderschap. In de jaren vijftig moest je in staat zijn een menigte op het Malieveld op te zwepen met een vlammende toespraak. Nu moet je k la Fortuyn weten hoe je het medium televisie be speelt. Balkenende kan dat ab- so-luut niet." id aal - Een 45-jarige t Dinteloord is gisteren en bedrijfsongeval bij in Roosendaal om het ekomen. Hij werkte met lega op de derde etage stellage. Hij kwam na sstap op twee buizen 16 meter lager gelegen m terecht. De man over- plaatse. ii *1 out - De politie heeft Ui in twee varkensstallen donderdag 2g april 2004 door Richard Mooyman den haag/schiphol -De Inspec tie Verkeer en Waterstaat heeft vorig jaar 26 keer buitenlandse vliegtuigen uit veiligheidsover wegingen tijdelijk aan de grond gehouden. Vooral vrachtchar ters vertoonden gebreken en te kortkomingen, maar ook aan enkele passagiersvliegtuigen mankeerde nogal wat. De in specteurs vonden onder meer brandstoflekkages, verouderde navigatiekaarten en slecht vast gezette lading. In 2003 werd 154 keer een on aangekondigde inspectie uitge voerd bij buitenlandse vliegtui gen. In 26 gevallen werden dus danige gebreken gevonden dat de toestellen pas na correcties en reparaties mochten vertrek ken. Dat aantal is fors hoger dan in voorgaande jaren. Vol gens het jaarverslag heeft de stijging mogelijk te maken met het beleid om vaker doelgerich te controles uit te voeren. Een oude DC8 vrachtcharter van Silkway Airlines bleek dus danig verroest dat er sprake was van 'structurele schade'. Evenals bij enkele andere toe stellen bleek het anti-bot- singsysteem TCAS niet te wer ken. Een vrachtcharter van Al- Dawood vervoerde zonder cer tificaat gevaarlijke stoffen. Ook deugde het brevet van de co-pi loot niet. Een vracht-Airbus van Tristar Air had ernstige schade aan de schoepbladen van de straalmo toren. De remmen waren ver sleten en de navigatiekaarten verouderd. Een Antonov van Jet Line International bleek bijna geen papieren aan boord te hebben, zoals een navigatie plan en een brandstofbereke ning. Een passagiers-charter van Fly Air had zware schade aan een vleugelonderdeel. Bij het Turk se Onur Air werd een bescha digde landingsklep gevonden en bleken de wielen ernstig be schadigd als gevolg van een stuurfout bij het taxiën. De Nederlandse maatschappij en kwamen beter uit de bus. Bij 55 controles werd bij vier vlieg tuigen een serieuze tekortko ming geconstateerd. Zo lekte een vrachtvliegtuig van Martinair brandstof en bleek bij DutchBird de druk voor de zuurstofvoorziening in de cock pit te laag. Gisteren werd be kend dat de inspectie een vlieg verbod heeft uitgevaardigd voor de Egyptische luchtvaartmaat schappij Luxor Air. Dit wegens diverse tekortkomingen op het gebied van de belading. schiphol - De opening van de Polderbaan op Schiphol heeft volgens de inspectie Verkeer en Waterstaat geleid tot een stij ging van het aantal incidenten op de grond waarbij vliegtuigen elkaar te dicht naderden. Vol gens een woordvoerder bleken enkele maatregelen om de kans op vliegtuigbotsingen te beper ken, averechts te werken. Zo is op last van de inspectie een einde gemaakt aan het neerzetten van obstakels op taxibancn om tc voorkomen dat vliegtuigen bij slecht zicht de verkeerde afslag nemen. Het vervoeren- en neerzetten van de barrières zorgde juist voor extra risico's. De inspectie heeft Schiphol en de luchtverkeers leiding opgedragen om extra maatregelen te nemen om de kans op bijna-botsingen te mi nimaliseren. Op Schiphol heeft zich vorig jaar één ernstig inci dent voorgedaan waarbij een taxiënd vliegtuig op een baan belandde waar al een ander toestel 'actief was', aldus de woordvoerder. Details wilde hij niet geven. De zaak wordt on derzocht door de Raad voor de T ransportveiligheid. den haag/gpd - Loverboys zijn steeds vaker van autochtone af komst. Dat heeft minister van justitie Donner gisteren tijdens een overleg met de Tweede Ka mer gezegd. Loverboys doen zich eerst voor als liefdevolle vriendjes van (allochtone) jon ge vrouwen om ze vervolgens tot prostitutie te dwingen. Donner heeft geen verklaring voor de verschuiving. Er zijn geen aanwijzingen dat ook slachtoffers vaker autochtoon zijn. De minister meldde verder dat steeds vaker meisjes van buiten de Randstad worden ge ronseld. De Tweede Kamer eis te gisteren een keiharde aanpak van loverboys. (advertenties) den haag/anp - Een kleine meerderheid van de Tweede Kamer wil met de aanpak van radicale haatzaaiende imams en moskeeën verder gaan dan het kabinet. Dat bleek gisteren tijdens een spoeddebat over haatzaaiende en discrimineren de lectuur die wordt verspreid in de Al Tawheed-moskee in Amsterdam. Het kabinet wacht eerst een vooronderzoek van het openbaar ministerie af naar strafbare feiten. De Tweede Kamer, inclusief de kleine christelijke partijen, en het kabinet verafschuwden de uitlatingen om homoseksuelen te vermoorden en geweld te ge bruiken tegen vrouwen dan wel hun besnijdenis aan te moedi gen. Overigens stuurt noch de Kamer noch het kabinet aan op een verbod van een boek met dergelijke teksten. Dat is niet op zijn plaats en niet effectief. Mi nister Verdonk van vreemdelin genzaken en integratie moest gisteren haar eerdere uitspraak in het tv-programma NOVA dat zij in ieder geval een verbod wilde, inslikken. WD, CDA en de LPF willen wel dat rechtspersonen zoals mos keestichtingen sneller kunnen worden verboden of ontbon den. Nu kan dat pas als zij meerdere keren strafrechtelijk veroordeeld zijn. De fracties willen dat dit bijvoorbeeld al kan na één veroordeling. Zij willen zonodig de wet daarvoor aanpassen. Imams zouden na het plegen van strafbare feiten Nederland moeten verlaten. Maar minister Donner van Jus titie denkt dat een sneller ver bod leidt tot rechtsongelijkheid en wil een vooronderzoek naar de betrokken moskee afwach ten. Hij gaf aan dat haatzaaien en discriminatie nu ook al aan gepakt kunnen worden maar hij sluit niet uit dat het straf recht enige aanscherping be hoeft. Zover is het echter nog niet en het moet ook niet te snel ge beuren, vond ook minister De Graaf van bestuurlijke vernieu wing. De Graaf wees er verder op dat het juridisch nu niet mogelijk is moskeeën te sluiten. Daarvoor moet de grondwet worden ge wijzigd. Bovendien is dat geen oplossing voor het probleem. Het kabinet vindt het belangrij ker dat uitlatingen en feiten worden aangepakt. Volgens Donner gaat het dan met name om de context waarin zij wor den gedaan en gebruikt.. De WD vond dat de woorden van het kabinet meer en sneller moeten leiden tot daden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15