een moeilijk 2004 LEIOEN REGIO 3 Joods weeshuis op MonumentenlijstFloraHolland wacl Leiden scoort vooral in de creatieve klasse Sombere consument bezuinigt op bloemen en plant Poster leidt tot onrust Zweefvliegclub Noordw mogelijk naar Alkmaar Zoektocht naar dure ai HDC 972 woensdag 28 APRIL 20CU door Timoteus Waarsenburg leiden - Het voormalige Joodse weeshuis, op de hoek van de Cronesteinkade en de Rooden- burgerstraat, krijgt waarschijn lijk de beschermde status van gemeentelijk monument. Vol gens de monumentencommis sie is het oude weeshuis een van de weinige bouwkundige uitingen van 'zakelijk expressio nisme' in de stad en bovendien vanwege de historische waarde van groot belang voor Leiden. Al sinds 1890 vervulde het weeshuis een belangrijke rol voor de joodse gemeenschap in Leiden en omstreken. In eerste instantie was het nog gevestigd in een huurhuis aan de Leidse Nieuwsteeg. Maar omdat daar maar zeven wezen konden wo nen, stelde een rijke, joodse we duwe al een jaar later een pand aan de Stille Rijn ter beschik king. Dit pand verkeerde echter in zeer slechte staat van onder houd. Het bestuur van de lan delijke vereniging Macliseh La- jesoumiem (toevlucht voor we zen) kocht daarom in 1903 een stuk grond buiten de singels, waar een nieuw weeshuis moest verrijzen. Door geldge brek kon echter pas ruim 25 jaar later het nieuwe huis daad werkelijk worden gebouwd. De bouw van het pand, naar een 'zakelijk expressionistisch' ontwerp van de Leidse architect B. Buurman en zijn Amster damse collega M. Oesterman, verliep voorspoedig: de vier hoekstenen werden op 18 juni 1928 gelegd en precies een jaar later was het gebouw klaar. Het pand aan de Roodenburger- straat deed vanaf dat moment dienst als weeshuis voor joodse kinderen, waarbij het begrip 'wees' vrij ruim werd genomen. Zo zaten er bijvoorbeeld ook kinderen van alleenstaande moeders, prostituees uit Am sterdam en ongehuwde stellen. En toen in de loop van de jaren dertig steeds meer joden vanuit Duitsland naar Nederland kwa men, belandden ook veel Duit s/joodse kinderen in het Leidse weeshuis. Tot 17 Maart 1942. Op die zwarte dag omsingelden twaalf Leidse politiemensen op bevel van de Duitse bezetter het pand en werden de ruim vijftig joodse bewoners in een lange stoet afgevoerd naar het station in Leiden. Om daar op trans port te worden gezet, eerst naar kamp Westerbork en van daar uit naar verschillende Duitse vernietigingskampen. Slechts drie van deze 'Leidse' kinderen zouden de oorlog overleven. Nadien deed het gebouw nog een tijdje dienst als doorgangs huis, daarna als school en ten slotte als onderkomen van de GGD. Sinds het vertrek van de gezondheidsdienst naar de Par- mentierweg, in september vorig jaar, staat het pand leeg. Wat de nieuwe bestemming zal wor den, weet de gemeente, eige naar van het pand, nog niet. Tegenwoordig herinnert nog rijnsburg/naaldwijk - De bloe men- en plantenhandel heeft be hoorlijk last van de zuinige con sument, die in deze sombere economische tijd minder vaak een bloemetje mee naar huis neemt. Er wordt ook minder geld uitgegeven aan de tuin. Alleen de verkoop van kamerplanten zit in de plus. Algemeen directeur J. Teelen van FloraHolland voorziet voor 2004 een moeilijk jaar met weinig omzetgroei. Teelen van de bloemen- en plantencoöperatie verklaarde dat bij de presentatie van de jaarcijfers. De marktleider, met vijf veilingen in Nederland waaronder de veiling in Rijns burg, zag de nettowinst in 2003 verdubbelen tot 4 miljoen euro, maar dat kwam vooral door kostenbesparingen en minder investeringen. Daarnaast wer den eigendommen, zoals grond, verkocht en dat kwam ook ten goede aan het resultaat. De omzet steeg in 2003, zoals eerder al bekend werd, met 0,1 procent tot 1,9 miljard euro. In Rijnsburg daalde de omzet zelfs met 2 procent, iets wat een paar maanden geleden werd ver klaard als een gevolg van de lange hete zomer van 2003. Daar had de Rijnsburgse vesti ging als snijbloemenveiling ex tra last van. Teelen wijt de marginale om zetstijging voor FloraHolland als geheel voor een belangrijk deel aan de sombere consu ment. „In veel markten staan de inkomens onder druk, is het consumentenvertrouwen dus laag en worden prijzen als hoog ervaren. Wat dat betreft was 2003 een correctie op het euro jaar 2002 toen de invoering van de nieuwe munt tot hogere be stedingen leidde." Het betekent niet dat de consu ment minder bloemen en plan ten koopt, maar wel goedkope re soorten. „De omzet in snij bloemen is 3 procent gedaald en de verkoop van kamerplan ten is met 6 procent gestegen", aldus Teelen. „De consument kiest voor zijn groen dus vaker voor een diepte-investering, want een plant gaat mee." De omzet van tu ten gedurende de laatste ligt 3,4 procent lager dai zelfde periode van vor Die daling zou te wijt aan het matige vooijaars Teelen stelt vast dat de ment zijn bloemen en steeds vaker bij grootwi drijven haalt, zoals sup< ten en bouwmarkten. J eel directeur E. Leeuv denkt dat deze ontwi voor een omzetgroei k gen, maar ziet ook nade krijgt met steeds machtij tijen te maken die doen willen. Ketens rekken ei de betalingstermijn oj maal ligt die op 30 daj zijn er al supermarktci die pas na 60 dagen beta FloraHolland ziet die 1 concentratie in de toekc leen maar groter wordi exportgroei van kamer naar Duitsland lag in 1 14 procent. Dat kwam door de groeiende vra grote ketens." (advertentie) Vanaf 1929 deed het pand aan de naar Duitse vernietigingskampen. slechts een klein gedenkplaatje op een van de gemetselde mu ren in de tuin aan de oorspron kelijke bewoners van het pand. En de voordeur, die gesierd is met een Davidsster. Dit is ech ter al niet meer de originele voordeur, maar een kopie uit de jaren zeventig, geënt op het Roodenburgerstraat dienst als weeshuis voor joodse kinderen. In 1942 werden alle bewoners afgevoerd Foto: archief Leidsch Dagblad originele ontwerp. Volgens de Monumentencom missie is het oorspronkelijke in terieur geheel verdwenen, maar is het casco van het complex nog redelijk origineel. Alleen de oorspronkelijke entree met een trapje en deuren voorzien van joodse ster en de naam van het complex op de voorgevel boven de entree, Machseh Lajesou- miem, hebben de nieuwe be stemming niet overleefd. „Dit complex uit het begin van de twintigste eeuw is oorspron kelijk gebouwd als Joods wees huis", schrijft de Monumenten commissie in haar advies aan het college van burgemeester en wethouders. „Helaas is er niets meer over van het authen tieke interieur en zijn er ook en kele essentiële wijzigingen in het exterieur aangebracht. Het voormalig weeshuis bevat des ondanks een hoge cultuurhisto- P.V. Blauwkras rische waarde." D U IV E ISI B E R I C H T E N De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Doornik. De uitslag van de wedvlucht is: Mooij 2, 3, 7, 10; G. v.d. Blom 4; R. v.d. Geer 6; Groenendijk/Pi- kaar 8. P.V. Leiderdorp j W.M. de Roode 1, 7; A. de Meij 4, 6, 10; W. Tolboom van Oosten 8,9. P.V. De Rijnklievers N. de Groot en zn. 1, comb. v.d. Poel/v.d. Kc P. Landesbergen 1, 5, 9; P. de 2; J. Knijnenburg 3; M. Reijerse 8, 9; S. van Iterson 4, 6. Het is elk jaar weer een om streden onderwerp: de nieuwe Atlas voor Gemeenten, die de ze week werd gepresenteerd. De atlas vergelijkt de 50 groot ste gemeenten van ons land op 40 verschillende punten. Amsterdam geldt als de aan trekkelijkste woonstad van Ne derland. Dat is te danken aan de vele culturele instellingen in de stad, maar ook aan het grote aanbod van universitei ten en opleidingen. Leiden staat op de veertiende plek van aantrekkelijke gemeenten om in te wonen. Opvallend is de hoge klassering (12) van Al phen aan den Rijn. Deze ge meente scoort met name op sociaal-economisch gebied goed. Leiden komt op een aan tal andere punten in de top tien. Bereikbaarheid en veiligheid spelen een grote rol voor de samenstellers van de atlas. Maar dit jaar werd er vooral gekeken naar 'de creatieve klasse'. Deze klasse bestaat uit De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 mensen die niet per se hoog opgeleid zijn, maar creatieve en innovatieve ideeën hebben, zoals kunstenaars, ontwerpers, schrijvers, architecten en tv- makers. Ook mensen die door denken en minder door doen een bijdrage leveren aan de economie horen bij de creatie ve klasse, zoals wetenschap pers, ict'ers, ingenieurs, jour nalisten en specialisten op ju ridisch, organisatorisch en fi nancieel terrein. En op dat punt scoort Leiden een tweede plek, achter Utrecht. Verschillende subgroepen uit de creatieve klasse, zoals bo- hemians, homo's en nerds worden in de atlas afzonderlijk gepresenteerd. Amsterdam blijkt het meest in trek bij de bohemians (kunstenaars en mensen met artistieke beroe pen). Ook de homoscene is daar het grootst Zoetermeer blijkt het walhalla voor nerds (ICT'ers en ingenieurs). Leiden scoort een tiende plek als het op 'nerdistan' aankomt. De elf beste woonplaatsen zijn Amsterdam (1), Utrecht (2), Amstelveen (3), Den Haag (4), Haarlem (5), Leidschendam- Voorburg (6), Den Bosch (7), Haarlemmermeer (8), Hilver sum (9), Amersfoort (10) en Delft (11). De twaalf slechtste: Spijkenisse (39), Lelystad (40), Bergen op Zoom (41), Leeuwarden (42), Enschede (43), Helmond (44), Hengelo (44), Almelo (46), Venlo (47), Sittard-Geleen (48), Emmen (49) en Heerlen (50). Eric-Jan Berendsen ATTENTIE HONDENBEZITTERS: ALS IK NOG EEN KEER HONDENSTRONT VOOR MIJN DEUR AANTREF, ZAL ZOWEL DE HOND ALS DE BAAS VERGIFTIGD WORDEN. ITNUf BKRRÏÜ Een poster met daarop de tekst dat poepende honden en hun baasjes worden vergiftigd, heeft tot grote consternatie geleid op de Lange Mare en omgeving. De poster hing tot zondagavond achter het raam van een woning aan de Lange Mare. 'At tentie hondenbezitters: als ik nog een keer hon denstront voor mijn deur aantreft zal zowel de hond als de baas vergiftigd worden', zo viel er te lezen. Boze buurtbewoners, al of niet hondenbe zitter, beiden vervolgens aan, maar er werd niet opengedaan. Uiteindelijk lukte het een omwonen de op zondagavond wel contact te krijgen met de man die de poster had opgehangen. Daarop haal de hij het pamflet achter het raam vandaan. Hij bleef vervolgens onbereikbaar. Volgens sommige buurtbewoners is er sprake van bedreiging en één heeft er namens een aantal bu ren aangifte gedaan op het politiebureau. De zaak ligt gevoelig in de buurt rond de Lange Mare omdat enige weken geleden in de Kodde- steeg een hond is vergiftigd. Dat Is bevestigd door een dierenarts. „Blijkbaar loopt er dus een of an dere gek rond die dieren vergiftigt", aldus een omwonende. „Dat hoeft natuurlijk nog niet te be tekenen dat de man die de poster heeft opgehan gen, die hond heeft gedood." De politie bevestigt dat er aangifte is gedaan van bedreiging. „Het ligt er aan hoe iemand de tekst op die poster ervaart", aldus een woordvoerster. „Dat is gevoelsmatig en voor iedereen verschil lend. We weten dat er enige onrust Is ontstaan en dat de bewoner is aangesproken. We zijn dus op de hoogte en mocht er iets gebeuren dan kunnen we daar meteen op inspelen." Particuliere foto noordwijk - De Kennemer Zweefvliegclub Noordwijk moet mogelijk uitwijken naar Alk maar. De vereniging is naarstig op zoek naar een nieuw terrein nu de plannen van de provincie om het duingebied rond Noordwijk te vernatten steeds concreter worden. „Zoals het er nu uitziet, kunnen we straks alleen nog terecht in Noord-Holland. We hebben contact met de Eerste Zaanse Zweefvliegclub. Die zit in de duinen bij Castricum en moet ook weg. Wellicht is er voor die club en voor ons plek in de buurt van Alkmaar", aldus pen ningmeester G. van Geldrop. De provincies Noord- en Zuid- Holland willen een deel van de duinen drastisch veranderen. Op dit moment houdt het Am sterdamse Gemeentewaterlei dingsbedrijf het waterpeil in de duinen kunstmatig laag. Het is echter de bedoeling dat de ko mende jaren steeds minder wa ter wordt weggepompt. Voor de natuur is dat goed, maar voor de gebruikers in dit gebied niet. Van Geldrop: „Het lastige is dat de plannen van de provincie nog niet concreet zijn. Anders konden we juridische stappen Provinciale Staten heb{ geld voor de vernattini al beschikbaar gesteld, milieueffectrapportage of de plannen worden! zet. Voorlichter I. Welt van de provincie: „1 moeten de resultaten j zijn. Als die positief zj het waterpeil omhool pas als een bufferzone ii legd om te voorkomeij bollengrond ook nat wq Volgens Weltevreden is vincie op zoek naar eert locatie voor de Nool vereniging, maar is tot gevonden. Van Geldro^ de provincie echter get medewerking. „Tien ja den waren er nog viel vliegclubs in Zuid-Hol) zijn er twee verdwenen nburg, de club op Va^ zit op de wip en als wij nog eens verdwijnen, is zweefvliegen straks t Zuid-Holland. En toch| provincie niets." De Kennemer Zweefvlii in 1945 opgericht en h geveer honderd leden. 1 drop: „Niemand komt1 ven het Noordzeekanr ideaal zou een verhuizf Alkmaar bepaald niet zf sassenheim - De politie speurt naar een Mercedes-terreinwa- gen, type ML 270 CDI, die is ge stolen voor een huis aan de Hoofdstraat in Sassenheim. Via een opengebroken raam lukte het de dief of dieven om in de woning te komen, waar in een zak van een jas de autosleutels werden aangetroffen. Daarna was het een koud kuij met de auto weg te rijt de auto (nieuwwaarc^ ongeveer 60.000 euro, sporen is een interr) signalement uitgezond genwoordig zijn duri uitgerust met een chij mee kunnen de vq, worden opgespeurd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2