LEIDE Leidse wethouder blijft geloven in sneltram Ons wordt een perfect lopende zaak ontnomen 'Zoveel geld? Doe normaal, man!' V, REGIO e inbreker gepakt se beroofd rortemonnee irdenaar John ons overleden ii hek voor vslagersgang Van Gils aktie 'Ruimtevaart eft al heel tl opgeleverd' .eiden scoort eralinde atieve klasse woensdag 28 april 2oo4 R1 'Voor een relatief klein investeringsbedrag worden nieuwe verstedelijkte gebieden goed ontsloten' De politie heeft gister- d bij een restaurant aan ;ewoerd een 22-jarige Leiden opgepakt. Hij Nieuwe Rijn overge- nen en aan de achter- eetgelegenheid binnen- gen. Toen hij aan de nt de zaak wüde verla- p hij recht in de armen ïnten. Hij had vermoe- eprobeerd de kassa te - Een tasjesdief heeft jom 17.15 uur een vrouw van haar porte- e beroofd op de Sint Ja- icht. De man griste de onnee uit de hand van w en rende daama weg chting van de Hoef- )aar gooide hij de porte- e, waar hij inmiddels het had gehaald, op straat, in renden de man na, irloren hem ter hoogte Doezastraat uit het oog. tie zoekt getuigen. - Op 67-jarige leeftijd is voonplaats Oxford John overleden. Parsons was ren zeventig van de vori- i jarenlang voorzitter Oxford-Leiden-comité. iniseerde in die hoeda- uitwisselingen met de ad en bezocht Leiden ïaal. Parsons was ruim aar tennisjournalist, or de Oxford Mail en la de Daily Telegraph. Hij meer dan honderd ilamtoernooien en werd bij zijn afscheid nog Internationale Tennis ie onderscheiden. Hij aren aan huidkanker, gontsteking werd hem ïlijk fataal. - De Touwslagersgang worden afgesloten van ?n met een hek. Dat is fond bekend gemaakt een vergadering van de Sep Oostelijke Binnen in aantal omwonenden t deze wens al' geruime de steeg een geliefde k voor junks is. Volgens ïente moet echter een heid van tachtig pro- de betrokkenen het met zo'n ingreep. En 2t het geval. Over alter- t, zoals betere verlich- e steeg, konden de woners het in het verle- niet eens worden. vervolg van voorpagina leiden - De Leidse wethouder Ron Hillebrand (PvdA, ruimtelijke ordening) is niet erg ge schrokken van de sceptische passage over de Rijn Gouwe Lijn in de gisteren gepresenteerde Nota Ruimte. Daarin staat dat nader onderzoek moet uitwijzen of een sneltram tussen Gouda, Alphen, Leiden en de kust de beste oplossing is voor de verkeersproblemen in de Leidse regio. Hillebrand is ervan overtuigd dat een nadere studie aantoont dat de keuze voor de light- railverbinding een goede is, gezien de plan nen om op de as Leiden-Alphen woningen te bouwen. Bovendien wil het kabinet dat er woningen op Valkenburg komen als de Twee de Kamer besluit om het vliegkamp te sluiten. „Voor een relatief klein investeringsbedrag worden deze nieuwe verstedelijkte gebieden dan goed ontsloten", aldus Hillebrand. Uit de Nota Ruimte blijkt dat het kabinet vooral de bestaande openbaarvervoerverbin- dingen wil verbeteren. De sneltram zou van Gouda en Alphen naar Leiden Lammen schans over bestaand spoor rijden. Nieuw rails is nodig voor het traject door de Leidse binnenstad naar de kust. Vooral dat laatste deel door het centrum is belangrijk om veel reizigers te trekken, denkt Hillebrand. „Ik had liever een positievere insteek gelezen, maar ik denk dat we nog steeds alle kans heb ben om de nieuwe woningbouwlocaties met deze lijn te ontsluiten." Overigens vindt hij dat er daarnaast ook geld moet worden gesto ken in betere wegen in dit gebied. Over de Rijn Gouwe Lijn wordt sinds halver wege de jaren negentig gesproken. Gemeen ten en provincie zijn erg enthousiast over het project, maar veel omwonenden van het nieuwe spoor zijn er tegen, omdat een boven grondse sneltram door de stad niet veilig zou zijn. Bovendien vragen zij zich af of de nieu we verbinding wel zo gunstig is voor reizigers, ook al omdat daardoor minder bussen door de Breestraat rijden. Ook deskundigen toon den zich sceptisch over de sneltram, die vol gens een onderzoek uit 1996 ruim 60.000 pas sagiers per dag trekt. Zij maken zich vooral zorgen over de exploitatie van de Rijn Gouwe Lijn. Broers van Bakker Bart zwaar teleurgesteld in bovenbuurman door Paul de Tombe leiden - De keten had er al alles aan gedaan wat technisch mo gelijk was en zelf hadden ze bij wijze van spreken best een poos je droog brood willen eten om hun toko te verbouwen. De Val- kenburgse broers Rob en Marcel Schrama, uitbaters van de fran- chisezaak van Bakker Bart aan de Leidse Haarlemmerstraat, hadden 'van voor naar achter een geheel nieuwe tent' willen neerzetten op de benedenver dieping van nummer 151. Als hun bedrijf maar 'op de prachtige lo catie' had kunnen blijven. Nu dat niet kan, zijn ze niet eens echt kwaad op de bovenbuurman die hun verhuizing (per 1 januari 2005) heeft bewerkstelligd met zijn klachten. „We begrijpen dat hij hier met plezier wil wonen. We begrijpen alleen niet dat hij niet met ons wilde samenwer ken, terwijl hij wel die schijn heeft gewekt." Je zou kunnen zeggen dat ze misschien wat al te naïef zijn geweest. Rob en Marcel Schra ma wisten dat er sprake was van een al jaren slepend con flict met bewoner Fer Hakkaart van de bovenverdiepingen toen zij twee jaar geleden op franchi sebasis begonnen in de bakkerij en winkel van Bakker Bart op 'het beste stukje Haarlemmer straat'. Ze wisten ook dat er na mens de bakkerijketen al van alles aan was gedaan om de ge- luids- en geuroverlast te beper ken, en dat alles tevergeefs was geweest. De protesten van de bovenbuurman waren geble ven. Hij klaagde al sinds 1989 over het lawaai van de brood machines en de geur van ge bakken brood, kaas en uien die vanuit de ovens opstijgt naar de (advertentie) lum €389,- nu voor maar 279>" in drie actuele streepdessins jaartje geleden kwam ik hem kort na elkaar twee keer tegen op straat. Bij die ontmoetingen hebben we heel positieve ge sprekken gehad, waaruit ik de indruk kreeg dat er nog wel een mogelijkheid zou zijn om tot een oplossing te komen. We zouden daarover nog een ver volggesprek hebben met Hak kaart en zijn partner. Daar heb ben we ook een afspraak voor gemaakt, maar die werd door hem voor de geplande datum afgezegd. Dat gesprek heeft dus nooit plaatsgevonden." En dat is nou precies wat de broers hun bovenbuurman wel kwalijk nemen. „Dat hij eerst een verwachtingspatroon heeft gecreëerd en de boel vervolgens heeft afgeblazen. We hadden in zo'n gesprek misschien niet de lopende procedures stop kun nen zetten - dat was de bedoe ling ook niet - maar we hadden wel een zijweg in kunnen slaan om samen tot een oplossing te komen", zegt Rob Schrama. „Wij hadden best opnieuw wil len investeren om de hele tent van voor naar achter te verbou wen. In samenspraak met hem, met TNO en elke organisatie die daarbij van enig nut had kunnen zijn. Maar nu meneer Hakkaart ook die afspraak af zegde, gaan we toch denken dat het misschien om een persoon gaat die er een levensmissie van heeft gemaakt deze bakkerij te sluiten. Meneer Hakkaart was bang voor een oplossing en wil de ons hier weg hebben. Dat is 'm gelukt. Waar wij nu heen gaan, moeten we maar afwach ten. We willen graag een door start maken, maar we weten nog niet waar. Zoals we ook nog niet weten of en hoeveel personeel we dan mee kunnen nemen. Misschien moeten we zelf wel weer op zoek naar een andere baan." 'We gaan een hoop narigheid missen' Rob en Marcel Schrama: „Wij hadden best opnieuw willen investeren om de hele tent van voor naar achter te verbouwen." Foto: Dick Hogewoning bovenverdiepingen en was met bakker en gemeente terechtge komen in een ingewikkelde driehoeksverhouding. Ondanks het aanbrengen van een damp- dicht plafond en een zware af zuiginstallatie bleven onderzoe ken, verbouwingen, procedures en dwangsommen elkaar daar in opvolgen. „Maar wij dachten dat we daar wel een einde aan zouden kun nen maken", zegt Rob Schra ma. „Voor alles is een oplossing en we vonden deze kans te mooi om te laten lopen. Na 20 en 16 jaar loondienst bij bakker Kaptein in Wassenaar kregen we hier een unieke mogelijk heid om voor onszelf te begin nen. Die wilden we hoe dan ook pakken. We wisten dat we hier konden slagen en we ge loofden dat wij wél zouden kunnen samenwerken met me neer Hakkaart. Grootste strui kelblok voor hem was de geur en er is geen geumorm vastge steld in het broodbesluit. En ie mand zal toch ook wel een keertje ophouden met klagen? Dachten wij." Het ene kwam wel uit, het an dere niet. Commercieel werd de overstap van de broers (40 en 35 jaar) een groot succes. Met vier fulltimers en negen partti mers voor de donderdagavond en de zaterdag, maakten de bei de bakkers een 'perfect lopen de' zaak van Bakker Bart. Ze verdienden er het beleg op het brood voor hun gezinnen, dankzij de aanloop van gemid deld 700, 800 klanten per dag. Zij hadden dus niks te klagen. De bovenbuurman wel. Voor hem bleef de geur die vanuit de ovens in de winkel opstijgt, on draaglijk. Onder dreiging van een dwangsom van 2.500 euro per dag, opgelegd door de ge meente Leiden en bevestigd door de Raad van State, gooide de winkelketen onlangs de handdoek in de ring en zegde per 1 januari 2005 de huur op. In de royale ruimte vestigt zich dan een opticien. „Het is zwaar teleurstellend dat een perfect lopende zaak ons op deze manier wordt ontno men", vinden de bakkende broers, die overigens niet willen bestrijden dat er boven de win kel een bepaalde geur kan han gen. „Hoewel de afzuiginstalla tie boven de ovens 24 uur per dag aanstaat en een motor heeft van hier tot ginder, kan de bovenbuurman best wat rui ken. Brood geurt nou eenmaal en die geur zal wel in de muren zijn gaan zitten", denkt Rob Schrama, die de aanspreektitel 'meneer' overigens zonder een spoortje cynisme hanteert. „We vallen er ook niet over dat me neer daarover klaagt, zoals we er ook niet over willen begin nen dat je in een straat vol be drijvigheid altijd wel wat ruikt en wat hoort. Wat hij moet ho ren, weten we trouwens niet - want kijk maar, we hebben geen machines staan in de bak kerij. Maar ook daar gaat het niet om. Wat ons wel stoort, is dat meneer Hakkaart tegenover ons de schijn heeft gewekt dat hij tot een vorm van samenwer king wilde komen. Een half Voor zijn vrouw en zichzelf vindt hij het ronduit fantas tisch. „Wij gaan een hoop na righeid missen en we kunnen na 1 januari weer slapen", zo verheugt Fer Hakkaart zich nu al. „Maar voor die twee jon gens vind ik het heel pijnlijk", zegt de bovenbuurman van Bakker Bart, die na 15 jaar 'eindelijk' zijn gelijk heeft ge haald. „Ik begrijp ook best dat ze boos zijn en teleurgesteld, maarzij komen hier werken en wij moeten hier leven en slapen. Dat is heel moeilijk met de geuren en geluiden die opstijgen uit de winkel. Het huis was al heel gehorig, en het is nog gehoriger geworden door allerlei technische voor zieningen die zijn aange bracht om de geuroverlast te beperken. Die hebben niets geholpen en hebben alleen de geluiden van de ovens en de afzuiginstallatie maar ver sterkt" „In een oud huis kun je ge woon geen bakkerij vestigen", oordeelt de kunstschilder dan ook. „Dat is onmogelijk. Bak ker Bart heeft er alles aan ge- D Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch ^Dagblad Panel eensgezind over saaiheid Leidse gemeentesite daan om de overlast te beper ken. Weliswaar onder druk, maar ze deden het wel steeds. Het bleek keer op keer niet ge noeg en daar worden die jon gens die er nu in zitten de du pe van. Van het beleid van hun franchiser en van de ge meente Leiden, die vooral in de eerste jaren van het conflict geregeld blunderde. Ik ont neem die jongens een prachti ge locatie, dat besefik, maar er is geen andere oplossing mogelijk. Ook niet met een verbouwing die zij voorstellen. Volgens TNO moet er een bunker van de winkel worden gemaakt om van de overlast af te komen. Daarom heb ik dat gesprek waarover zü het heb ben inderdaad afgehouden. Omdat het nutteloos was en omdat ik eerst de uitspraak wilde afwachten van de Raad van State. Daama hebben we met Bakker Bart zelf gepraat, waarbij we overeen zijn geko men dat ze tot 1 januari mo gen bakken. Dat had ook on middellijk stopgezet kunnen worden, maar dit vonden we voor alle partijen de prettigste oplossing." Goedemorgen! Wat een krant. vervolg van voorpagina Zes webdesigners wierpen een professionele blik op de nieuwe gemeentesite. Hun oordeel is hard. Sandra van Kooperen van het gelijknamige grafisch ontwerp bureau in Leiden: „Deze site is voor mij moeilijk te beoordelen. Ik kijk op een Mac en zie alle tekst woord voor woord onder elkaar. Op deze manier sluit je dus grote groepen burgers uit. Vroeger was een Mac voorbe houden aan een selecte be roepsgroep, maar de I-Mac staat in steeds meer huishou dens. Soms tref je wel eens een site waarbij niet alles optimaal in beeld komt. Maar zó erg heb ik het nog nooit gezien. De site ziet er verder heel saai uit met weinig vormgeving. De infor matie staat er wel, maar dat is het dan. Het is niet aantrekke lijk voor bezoekers. Natuurlijk, als het over vuilniszakken gaat, hoefje informatie niet smeuïg te brengen. Maar projecten als het Rembrandtjaar en de Rijn Gouwe Lijn kan je toch wel een beetje illustreren?" Thomas Deurloo van het Leidse multimediabedrijf Coolweb: „De site ziet er vrij modem en strak uit, maar komt saai over. Het kleurgebruik kan aanspre- kender. Ik vond het niet zo heel gemakkelijk om informatie te vinden, omdat het geheel wat onoverzichtelijk is. De navigatie is slordig. Wat deze site zou moeten kosten? Wij schatten zo'n duizend euro." Thomas van der Schor van het Leidse ontwerpbureau Afdeling Creatie: „Op een Mac zie ik al leen een lange brij van woor den. Als je iets wilt lezen, ben je dus een week aan het scrollen. Dat nodigt niet uit om de site eens lekker te gaan doorneu zen. De website hanteert verder geen enkel beeld. Er valt weinig tot niets te zien. Of je nou op zoekt wanneer je het vuilnis buiten moet zetten of een legiti matiebewijs wilt aanvragen, het is allemaal meer van hetzelfde." Matthias Snoei, mede-eigenaar van webdesignbedrijf Swis te Leiden: „Deze site is degelijk in opzet, maar in de uitwerking gaat er nogal wat fout. Hij is saai, wat op zich niet erg hoeft te zijn. Het uitgangspunt is usa- De gemeentelijke site ziet er heel saai uit met weinig vormgeving, aldus het panel van deskundigen. Publiciteitsfoto bility, gebruiksvriendelijkheid, maar ook op dat punt gaan er zaken mis. Ik trek mijn haren uit mijn hoofd als ik weet wat deze site gekost heeft. Hon derdzeventig duizend euro in totaal: geef mij tienduizend en ik maak een betere. Ik heb de gemeente al eens gebeld om te vragen of ik een offerte kon in dienen. Toen werd ik uitgela chen. Snap ik wel, want we zijn maar een driemansbedrijfje. Maar voor het eindresultaat neem ik echt mijn pet niet af. Doet de site het niet op een Mac? Soms moet je keuzes ma ken, die vijf procent Mac-ge- bruikers op het web heeft dan maar pech." Martijn van Pelt van Interpulse ook uit Leiden: „De site ziet er strak, netjes en verzorgd uit. Maar saai. Het is een hoop tekst. Gegevens over bijvoor beeld de bevolkingsopbouw kan je ook grafisch weergeven in plaats van met tekst. De zoekfunctie is redelijk uitge breid. De navigatie is heel uit gebreid en voor een beginnen de gebruiker verwarrend. Het zou niet professioneel zijn om te zeggen: ik kan het voor min der. Maar voor zo'n bedrag mag je verwachten dat een site het overal doet, ook op een Mac." Mike Freeke van StudioFreeke: „Technisch werkt het, de links zijn in orde. De navigatie is goed. Maar als ik aan mijn stad denk, zie ik toch vooral beelden voor me, niet alleen maar tekst, die dan ook nog uit het stra mien loopt. Ik zie nu alleen maar een foto van een leeuw met sleutels. Wat de hele site gekost heeft? Ik denk een dui zendje óf zes. Wat, 170 duizend euro voor het hele project?! Doe normaal man! Wat een geld! Voor dat gèld had het tien keer mooier moeten zijn! Ik zou dat van mijn leven niet durven vra gen!" /ja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Be betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Geboortedatum: Uitsluitend bi) a Stuur deze bon op In een onge frank eerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v Afdeling lezersservice. Antwoord- m nummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) af surf naar www.loldschdagblad.nl. (Deze aan bieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In het colofon van de krant treft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad n Gils Store maar Houttii 58 1 Haag Plaats 14 (^Paleispromenade) irlem Grote Houtstraat 125-127

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1